View Single Post
Eski 21-06-2018, 07:54   #214
coskunahm
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2015
Sn. Meyvelitepe,
Bu konuda sizi ehil bulduğum için bir ürünle alakalı fikrinizi almak istedim. Bizim de sizin gibi bir ev yapmak hayalimiz vardı hatırlarsanız. Çeşitli sebeplerden bir türlü icraata geçememiştik, önümüzdeki ay inşaata başlıyoruz inşallah. Isıtma sistemi olarak yerden ısıtma+ısı pompası kullanmak niyetimiz var. Ben hava kaynaklı/toprak kaynaklı ayrımında kalmışken, dün itibarıyla yeni bir seçenek karşıma çıktı (egzost hava kaynaklı ısı pompası): https://www.nibe.eu/nibedocuments/19274/439028-13.pdf. Her ne kadar yine hava kaynaklı olsa da bu makineyi evin içine koyuyorlarmış. Çok kompakt, sade ve işlevsel buldum, fiyatı da diğer seçeneklere göre daha uygun. COP değeri de oldukça iyi göründü gözüme. Kayseri şartlarında, 1400 m rakımda, tek kat, 150m2'lik bir evi düşündüğümüzde ideal çözüm gibi geliyor ama emin olamıyorum. Arsamız büyük olmakla birlikte eğimli ve kayalık, o yüzden toprak kaynaklı ısı pompasının yatırım maliyeti yüksek oluyor. Arsanın bulunduğu konum itibarıyla gece gündüz sıcaklık farkı yüksek oluyor, ayrıca zorlu kış soğuklarıyla yüzleşebiliriz, o yüzden dışarıya konacak hava kaynaklı ısı pompası da çok işlevsel olmayacak, elektrik sarfiyatını çok yükseltecektir diye düşünüyorum. Bu açılardan bakınca yeni gördüğüm bu ürünü nasıl değerlendirirsiniz? Rica etsem düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

coskunahm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön