agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni738Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2007, 17:10   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bir görelim de, maaşallah deriz nasıl olsa

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 23:14   #62
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2007
Sabret Todor.

DEVRlM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 17:21   #63
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
11- Aslına bu iş için gereken enerjiyi bir yeldeğirmeninden temin etmek istiyorum.
Halit Bey bu hayaller sadece bana ait zannederdim ,hayallerinize birebir iştirak ediyorum .Yeldeğirmeni konusunda ise bazı planlar çizdim kafamda. Bahçemde küçük bir havuzum var. Suyu şelale kısmından akıtmak ve devridaim sağlamak için rüzgar gücünden yararlanan bir sistem planlıyordum.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 17:25   #64
Ağaç Dostu

Arşimet burgusundan faydalanacaksınız herhalde. Satan yer bulsam ben de arşimet burgusu almak istiyorum.

Eski 20-01-2007, 21:31   #65
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Arşimet burgusundan faydalanacaksınız herhalde. Satan yer bulsam ben de arşimet burgusu almak istiyorum.
Suya irtifa kazandırırken en az enerji harcayan sistem nedir? sualine bir cevabı olan var mı?
Benim gördüğüm kadar ile az miktarda (3-5 metre gibi) yükseltilecekse ve genişçe bir saha varsa Arşimet burgusu, kuyular gibi dar yerlerde ve daha yüksek yerlere taşınacaksa pompa sistemleri kullanılıyor. Ama bu sadece benim gözlemim. Aslı nedir acaba?

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 21:40   #66
Ağaç Dostu

Burda bence kıstas, arşimet burgusu veya pompa değil de elimizdeki enerji miktarı ve cinsi olmalı. Ben arşimet burgusunu derenin mekanik enerjisi ile döndürmeyi planlıyorum. Yani dere akarken bir çarkı çevirecek, çark burguyu çevirecek. Burgu suyu basacak. Yani yerçekimi enerjisinden faydalanarak suyu yukarı çıkaracağım. Eğer suyu bir kuyudan çekecekseniz, ister arşimet burgusu kullanın, ister tulumba illaki bir mekanik enerji kaynağına ihtiyacınız var. Bu da büyük ihtimalle rüzgar enerjisi olacak.

Eğer enerjim rüzgar, tulumba mı, burgu mu diye sorarsanız bence burgu. Çünkü binen yük daha az olduğu için (eğik düzlem) harcanan enerji daha az olacaktır. Dolayısı ile gerekli mekanik güçte daha düşük olacaktır.

Okuyanlar "Ne diyor bu?" demiyor inşallah!

Eski 20-01-2007, 21:57   #67
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Todor;68316 Burda bence kıstas, arşimet burgusu veya pompa değil de elimizdeki enerji miktarı ve cinsi olmalı. Ben arşimet burgusunu derenin mekanik enerjisi ile döndürmeyi planlıyorum. Yani dere akarken bir çarkı çevirecek, çark burguyu çevirecek. Burgu suyu basacak. Yani yerçekimi enerjisinden faydalanarak suyu yukarı çıkaracağım. Eğer suyu bir kuyudan çekecekseniz, ister arşimet burgusu kullanın, ister tulumba illaki bir mekanik enerji kaynağına ihtiyacınız var. Bu da büyük ihtimalle rüzgar enerjisi olacak.

Eğer enerjim rüzgar, tulumba mı, burgu mu diye sorarsanız bence burgu. Çünkü binen yük daha az olduğu için (eğik düzlem) harcanan enerji daha az olacaktır. Dolayısı ile gerekli mekanik güçte daha düşük olacaktır.

Okuyanlar "Ne diyor bu?" demiyor inşallah!

Demezler.
Başka bir başlıkta mı tartışsak diyorum. Horozlardan buraya geldik. Yok yok bu da ekolojik yaklaşımlarımızın bir parçası. Ekoloji de aslında mühendislikle çok ilgili.
Bunun bir hesabı ve daha önce tecrübe edenlerin elde ettiği neticeler olmalı.

Eski 20-01-2007, 22:00   #68
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Archimedes Burgusu nasıl bir şey diyenler için

www.wittemuseum.org

burada suyun taşınma prensibi daha iyi anlaşılıyor

www.school-for-champions.com

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 22:15   #69
Ağaç Dostu

İkinci şekildeki sistem çalışır mı acaba. Çalışırsa yapmak çok kolay. Bir mil etrafına iki adet 2 parmak su borusu sarılırsa olur. Bu tip bir burgu ile uzunluğuda istediğimiz kadar arttırabiliriz.

Eski 20-01-2007, 22:33   #70
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Bence çalışır ama 2" boru ile taşınacak sudan ne olur bilmiyorum...
Denesene

Eski 20-01-2007, 22:37   #71
Ağaç Dostu

24 saat çalıştımı bayağı bir su yapar

Eski 20-01-2007, 22:41   #72
Ağaç Dostu

Ufak bir modeli yapılıp denenebilir. Örgü şişi üstüne bahçe hortumu, çalışırsa büyüğü denenir. Çünkü bana su geri kaçarmış gibi geliyor. Orda ufak bir püf noktası var gibi sanki...

Eski 20-01-2007, 22:49   #73
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

dereler gürül gürül tabi
nerede kullanacaksın bu suyu?

Eski 20-01-2007, 22:52   #74
Ağaç Dostu

Bedavadan akan suyum olsun yeterki. Her yerde kullanırım. Hayvanlar için zaten günde 5-6 saat su akıtıyorum. Ayrıca o şekil bir suyum olsun, hemen alabalık havuzu yaparım

Eski 20-01-2007, 23:01   #75
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Alıntı:
Ufak bir modeli yapılıp denenebilir. Örgü şişi üstüne bahçe hortumu, çalışırsa büyüğü denenir. Çünkü bana su geri kaçarmış gibi geliyor. Orda ufak bir püf noktası var gibi sanki...
Bir sürü kriteri var tabi
- taşınacak su miktarı
- taşıma açısı
- dönme hızı

...

suyun taşındığı bölüm dikkatini çekti mi?

(arşimet pompası uzmanı olduğumdan yazmıyorum, sesli düşünüyorum... ukala tavrımı seveyim : ) )

Eski 20-01-2007, 23:06   #76
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Todor bak bu yapılır

Eski 20-01-2007, 23:38   #77
Ağaç Dostu

Evet bu dediğin normal arşimet burgusu, onun çalışacağından şüphe yok zaten. Nerde satıldığını bulamadım. Tornacıya yaptırsam 20 senelik elektrik paramı isteyecek.

Öteki su borusu sararak yapılabilecek olanda takıldım ben. Sanki düz bir spiral değilde dirseklerden oluşması gerekiyor gibime geldi. İçi su dolu dirsek milin dönmesi ile yukarı gelince bir üst dirseğe aktaracak suyu. Eğer düz hortumla olursa geri kaçar mı acaba.

Eski 20-01-2007, 23:57   #78
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Alıntı:
Evet bu dediğin normal arşimet burgusu, onun çalışacağından şüphe yok zaten. Nerde satıldığını bulamadım. Tornacıya yaptırsam 20 senelik elektrik paramı isteyecek.
Aslında biz bu tarz konveyörler üretiyoruz...Sana ucuza olur
Şaka bir yana zaman zaman yaptığımız bir üretim. Mesela arıtma tesislerinde atıkların bir yerden bir yere götürülmesinde kullanırdık ve içindeki helezon hazır olarak yurtdışından satın alınırdı. Ya da tanecikli malzemeların yine yatayda taşınmasında kullanırdık. Buradaki helezonlar aşınmaya karşı dayanıklı malzemelerden olur vs...

Ama su taşımak için ince malzeme yeterli...
Mesela ben olsam...

Aynen yukarıda pet şişe içine yapılan helezon gibi düşünür,
- 3mm gibi paslanmaz malzemeden pul halinde helezon parçalarını kestirir
- bunu bir boru üzerine kaynattırırdım, çevirme mekanizması zaten kolay...

ya da bunu plastik türevi bir malzemeden düşünürüm
kesmesi, şekillendirmesi kolay ve dayanıklı...

ya da daha doğal olsun dersen düzeneği kurcağın yerin ölçülerine göre eski su değirmenlerindeki gibi ahşaptan yapmayı denerdim...

bu saatte bu kadar

Eski 21-01-2007, 07:50   #79
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Önemli olan ne kadar enerji harcarız , bakım maliyeti nedir? Bu sistem niçin bazı yerlerde kullanılıyor da bazı yerlerde kullanılmıyor?

Eski 21-01-2007, 07:50   #80
Ağaç Dostu

Evet, bu burguların ambarlara, kamyonlara buğday yüklemede kullanıldığını biliyorum.

Eski 21-01-2007, 11:40   #81
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Evet bende açıkcası burgu sistemini düşünmüştüm ama havuzum küçük olduğundan neresine koyabilirim bilemiyorum. Eğimli olması nedeniyle yer kaplayacak. Sanırım havuzu bileşik kaplar modeli ile başka bir hazne ile bağlayıp eğim sonucu şelale kısmının üstüne verebilirim. Biraz sesli düşünmüş gibi oldum konuyuda dağıttıysam özür dilerim...Size kendi yapımım havuzu göstereyim. İçindede dikkat ederseniz küçük Lebistes 'ler var..

Eski 21-01-2007, 11:47   #82
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Bu burgunun yataylığını artırırsak sanki taşıma kapasitesi artacak gibi vede taşıyıcı hortumun kalınlığını..

Eski 21-01-2007, 12:03   #83
Ağaç Dostu

Resmi göremiyoruz ama şunu sorayım, lepistesler kışın dışarıda ölmüyor mu? Alternatifi olarak koi balığını düşündünüz mü?

Eski 21-01-2007, 12:42   #84
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Lebistes leri aldmıştım zaten soğuklar başlamadan önce akvaryuma. Yazın güneştende etkileniyorlar aslında . Malum Ankara'nın kötü iklimi yazın güneşten yanıyorlar havuzun içinde olsalar dahi. Fotoğrafı sorarsanız geçen sefer uzun uğraşlar sonucu Sucul bitkilerden Nilifer konusuna yüklemeyi başarmıştım ama şimdi yükleyemedim. Şu an buzun altında bir dere balığı var tam adını bilmediğim onun buzun altında yaşadığını görüyorum.

Eski 21-01-2007, 12:46   #85
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

koi leri geçen sene tanıdım çok hoşuma gitti zaten havuzu yapma amacım onları beslemekti açıkcası ama geçen sene sonbaharda bittiği için koilerin direkt soğuğa alışamayacaklarını düşünerek atmadım.

Eski 22-01-2007, 17:39   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2007
Merhaba;

Gelip yerleştiğim Laledere köyünü çok beğeniyorum. Feribot iskelesine 15 km., denize kuş uçuşu mesafesi 5 km. olan bir orman köyü. Yalova Çiftlikköy ilçesine bağlı. Kayın, gürgen ve meşe ormanları bir cennet. Marmara'nın hemen tamamını görüyor. Halkı göçmen, pomak ve az miktarda lazlardan oluşuyor. Seracılık başlıca geçim kaynağı. Yanında hayvancılık ve tarım da yapılıyor. Aybala'nın haritasında görülen Kılıç köyünün komşusu olan bir köy.

İstanbul'u hiç mi hiç aramıyorum.

yumucuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2007, 20:28   #87
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Arazimde olmasını arzu ettiğim yapılara ek.
15. Performans parkuru:Evet şimdi bu da nedir? diyeceksiniz. Düz yolda yürümekle, taşlı bir yolda, toprak ama kıvrıntılı bir patikada, deniz kenarındaki kayalıklarda, kumda, dağcılıkta, bileğe kadar gelen suda yürümek ne kadar farklıdır değil mi? Farklı zorluklarda yürüyüş yolları yapılabilir. Ve bunlar için çok uzun arazilere de gerek yoktur; kendi üstüne kıvrılıp az bir arazide gerçekleştirilebilir. 300-400 metrelik bir yol 30x30 mlik (bir dönüm civarı) araziye gayet rahat sığıyor, hatta 1000 m parkuru da aynı araziye sığdırmak mümkün. Çok masraflı birşey de değil. Bir kamyon irice kaya, birkaç kalınca ağaç, biraz kereste, bikaç altı kalın naylondan basit havuz kafi gelir. Antrenman yapmaya da birçok doğa sporcusu misafiriniz gelir. Bende arazi çok; rahatça sıkışmadan yapabilirim.
Aslında bu parkurları belediyelerin parklara yapması lazım. Evinize yakın olmalı ve kolayca ulaşılabilmeli.

Belki de performans parkuru başlığını başka yerde açmalı ve bu konu ile ilgilenebilecek arkadaşlarla bir çalışma yapmalıyız.

Eski 22-01-2007, 22:15   #88
Yeni Üye

sule's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2007
Galeri: 3
arkadaşlar ben daha yeni üye oldum yazılarınızı okudum bahsettiğiniz bölgeler çok güzel bu yerler hakkında bilgi istiyorum ben henüz İstanbuldan kaçamadım sorun para ve fazla yer bilmemek.Hele devrimin bulunduğu yerdeki yaşantısı tam hayalim .harbour of tears ın cevabınıda çok haklı buldum aynen katılıyorum

sule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2007, 22:58   #89
Ağaç Dostu

Biogaz ile şöyle bir site buldum.

http://www.habmigern2003.info/biogas...n-digester.htm

Eski 23-01-2007, 12:37   #90
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Çam kozalağı kahvehanesi. Mesaj no 1.912de demiştim. Ama o sırada bütün kahve orkestra kurmakla meşgul olduğundan sanırım benim mesaj da arada kaynadı gitti Artık bir sonraki köye gelişimizde sizi ziyaret ederiz. Hava gerçekten de çok güzeldi. Bir önceki seferde diktiğimiz çuhalar, menekşeler, bodur mavi ladinim , nandina ve taflanlar ; hepsi tutmuş, çok sevindim.

Düzenleyen KUMRU : 23-01-2007 saat 17:00
KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
arazi, çiftliklik arazi, satılık, satılık arsa, satılıktarla

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024