agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni975Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-10-2006, 13:06   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Ev yapımları hakkında

Nasıl yapılır?

Bir ucundan başlayalım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi therapido
Hikayelerden ziyade gerçekler dayanan;

bu yoldan geçmiş, yola çıkan veya hazırlanan kişilerin deneyim ve araştırmalarından oluşan,

inşaat teknikleri, kullanılan veya kullanılabilecek malzemeler, yasal şartnameler ve süreç hakkında,

lisans haklarına uymak kaydı ile ve kaynak gösterek, yabancı dillerde bulunan kaynaklarında Türkçeleştirilmesini kapsayan...
bilgilerin bir arada bulunması amaçlanmaktadır.

Düzenleyen malina : 11-11-2009 saat 16:23 Neden: Umarım tekrar yanlış yere yazılmış onca mesajı taşımak zorunda kalmam :)
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 06:43   #2
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Bayramda dedemin köyüne gittim ve ahşap aile evimizi buldum.

Eklenen Resimler

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 10:42   #3
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Çok güzel bir ev, oldukça da bakımlı görünüyor...
Kaç yıllık olduğu ve diğer özellikleri hakkında da bilgi verir misiniz?
Kastamonu tarafları olabilir mi?

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 11:01   #4
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
Çok güzel bir ev, oldukça da bakımlı görünüyor...
Kaç yıllık olduğu ve diğer özellikleri hakkında da bilgi verir misiniz?
Kastamonu tarafları olabilir mi?
Eflani İlçesi Yalacık Köyü . Ev yaklaşık 90 yıllık . Alt kat taş , üstler ahşap karkas. Orta katta ön cephede iki oda var , arkada merdiven ve yüksek bir taşlık. Üstte 3 oda bir kiler bir de sofa var. Maalesef çok iyi bakamıyoruz. Ama çevre müthiş . Bayramda Kastamonu Eflani arasını Daday yolu ile aştım , yol kar kaplı idi ormanlar kar manzaraları müthişti. Galeri açılınca ekleyeceğim.

NOZDEN beğendi.
Eski 05-01-2007, 11:13   #5
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Şu an içinde yaşayan yok mu? İçinde yaşanmayan evler ölüyor. Bunu betonarme evlerde bile gözlemledim.

Eğer burada şu an yaşayan yoksa, burayı konaklanacak bir hale getirip, doğa bilinci olan grupların faydalabileceği bir hale sokmak...vs. gibi bilindik planlar vardır ama bu ev buna çok müsait görünüyor.

Gerçi yaşam şartları, buralarda yaşayanlardan sonraki kuşakların ortak hedefte buluşamaması gibi koşulların hepimiz farkındayız ve içindeyiz ama sahip bu emanetlere çıkılmasının gerekliliği de ortada. Kaybolmaması gereken güzellikler bunlar. Başka bir sıcaklığı var.

Güle güle oturun

Eski 05-01-2007, 17:10   #6
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Kastamonu tarafları gerçekten çok güzel. Biz daha önce Uluyayla ve Azdavayda kamp yapmıştık. Umarım bozulmamıştır , Uluyayla gördüğüm en güzel yayalardan biridir. Dadayda da hala açık mı bilemiyorum ama mütevazi bir at çiftliği vardı. Benim gibi at binmesini bilmeyenler için alçak ve uysal atlarla çok güzel bir doğada gezinti yapma , akşam soba başında muhabbet kısaca güzel bir hafta sonu faaliyeti sağlamıştı. Bir de orada yediğim etli ekmeği unutamadım.

KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 17:38   #7
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Şu an içinde yaşayan yok mu? İçinde yaşanmayan evler ölüyor. Bunu betonarme evlerde bile gözlemledim.

Eğer burada şu an yaşayan yoksa, burayı konaklanacak bir hale getirip, doğa bilinci olan grupların faydalabileceği bir hale sokmak...vs. gibi bilindik planlar vardır ama bu ev buna çok müsait görünüyor.

Gerçi yaşam şartları, buralarda yaşayanlardan sonraki kuşakların ortak hedefte buluşamaması gibi koşulların hepimiz farkındayız ve içindeyiz ama sahip bu emanetlere çıkılmasının gerekliliği de ortada. Kaybolmaması gereken güzellikler bunlar. Başka bir sıcaklığı var.

Güle güle oturun
Bu evlerden bu çevre köylerde daha çok var . Bizimkinin içinde yaz aylarında yaşlı karıkoca akrabalarım oturuyor , kışın Eflani'deki apartman dairesine geçiyorlar. Ya da İstanbul'a geliyorlar. Isıtma ,banyo ,hatta elyıkama bile bir problem. Ben de kendi evimizde kalmadım Kastamonu'da Toprakçılar Konağı diye bir otelde kaldım. Ama pişman oldum Kastamonu'da hava kirliliği had safhadaydı.

Eski 14-01-2007, 16:40   #8
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Ayder, Çamlıhemşin, Çağlayan Oteli.
Aynı yaylada bulunan Saray Oteli gibi bu da geçme keresteler kullanılarak yapılmış yaklaşık 50 senelik. Ahşap ev dendi mi bu bina geliyor aklıma.

Eklenen Resimler

Eski 25-01-2007, 20:26   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Galeri: 1
Merhaba Todor Bey
"Ailemize hoş geldiniz" söyleminiz ve inceliğinizden dolayı teşekkür ederim. tecrübelerime gelince işte bu soru çok zor bir soru :-)
bildiğim bir iki kırıntı bilgi...o da ne kadar dogru ne kadar yanlış bilmiyorum...
aklıma gelen şöyle bir şiiri yazsam acaba ne kadar dogru olur

Çaresiz,çırpınıyor
golyan balıkları,
dallardan yapılmış dalyanda,
biz de bilgisizliğin tuzağında
böyle debeleniyoruz.

şimdilik başkaca söyliyebilecek bir sözüm yok
yazılarınızı okuyorum arada bir mutlu oluyorum ...görüşmek dileklerimle

bağkonak beğendi.
emekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 20:46   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili Emekli, Çanakkale'de bahçeli ev yaparken, belediyeden ne gibi evraklar istediler, su, elektrik işini nasıl halletiniz?
Evin planını kime çizdirdiniz?
Yani şunu sormak istiyorum, hali hazırda siz bu konuda uğraştığınız için bilgileriniz günceldir.
Ayrıca tuğla, kiremit gibi malzemeleri kaça temiz ettiniz, ustalar kaça çalışıyor?

Arkadaşlarımıza bu ve benim sormayı akıl edemediğim konularda bilgiler veriseniz, bir çok arkadaşımız faydalanacaktır.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 22:00   #11
Ağaç Dostu

merhaba todor bey,

merak ettiğiniz hikayemi anlatayım inşallah uzun ve can sıkıcı olmaz...

ben ev yapmayı düşünmeye başladığım zaman herkes kendine göre haklı olarak birşeyler dedi...ortaya öyle rakamlar çıktıki ben acaba paris veya londrada mı ev yaptıracam diye düşünmeye başladım elimdeki üçbeş kuruşla böyle bir işe kalkışmak çılgınlık diye düşündüm...TL veya YTL yerine çogu kimse DOLAR bazında fiatlar ortaya attılar...:-)))))

ben de elime kagıdı ve kalemi alıp çizmeye başladım nasıl bir ev olmalı ben nasıl ev istiyorum dedim kendi kendime ve autocad diye bir programı ögrendim...ögrenmek benim için zor olmadı:-) çünkü birikimim buna müsait
kanunları araştırdım bilhassa imar kanununu okudum...

bu bir sene kadar sürdü... aşagı yukarı ne istediğimi belirledim...yaptıklarımı diskete yüklediğim gibi bir mimara gittim tabii ki adam kapris yapıp beni atlattı ve sinirlerimi bozdu ben de başka bir mimar aramaya başladım bir inşaat mühendisinin bürosuna girdim ve derdimi anlattım elimdeki disketi verdim (bir müddet sonra bana iş teklif etti :-) tabii ki kabul etmedim )

ben böyle bir ev istiyorum dedim...o da işi kabul etti bir mimara götürmüş tabi benim düşünemediğim ve çözümleyemediğim yerleri düzeltip dogrusunu yapmış...

ben mühendisden belediyenin istediği bütün planların hepsini istedim...yani mimari planlar,statik planlar,elektrik,su...vs.zannedersem beş adet...bir de deprem galiba...

daha sonra belediyeye gidip inşaat ruhsatını aldık..benim tanıdıgım ( ki kardeşimin evinide yapmış olan usta) ali ustaya işi verdim ve istanbula işimin başına döndüm...benim ustam çok dürüst bir ustadır...en azından benim ve kardeşimin evini bizim hiç başımızı agrıtmadan bitirdi...bu konuda şanslıyım gerçekten...ev bitti gel de evini sana teslim ediyim dedi ...

unuttum bu arada bir hazır betoncuyla anlaştım malzeme ve ödeme konusunda ...ustamda evi bitirdi kendisinden sıva için yardım talep ettim öle güzel insanlar gönderdi ki onlarda işlerini en güzel bir şekilde bitirdiler.kapı ve pencerelerini de yaptırdıktan sonra istanbula geldim.

şimdi mart veya nisan ayında gidip seramiklerini yaptıracam ...gene ali ustaya telefon ettim bana adam verecek fiatlar şu anda ne kadar bende bilmiyorum ama bana söylenen rakamları hatırladığımda şimdi gülüyorum...

en son sıvacılardan bir örnek vereyim ki benim sıvacılarım şapı da attılar en ucuz fiat veren 10 milyar istedi sadece işçilik....benim sıvacılarım ki ben onların istediğinden fazlasını verdim... 4 milyar ki çocuklar teşekkür ede ede bir hal oldular... utandım...

tabii tam istediğim gibi bir ev olmadı olamazdı da öyle bir imar kanunu var ki insanın ve mimarların elinden birşey gelmiyor...

Ayazkızı beğendi.
Eski 25-01-2007, 22:07   #12
Ağaç Dostu

Bilgiler için teşekkür ederiz
Şap atılan alan kaç metrekare? İşçilikte birim fiyatını hesaplayabilmek için soruyorum.

Eski 25-01-2007, 22:17   #13
Ağaç Dostu

evin tamamı 103 metre kare ve dublex banyolar haric heryere şap atıldı...banyolara neden atılmadı dersen onu seramikçiye bıraktılar bana da söylediler burayı yapmıcaz diye bende peki dedim...

Eski 25-01-2007, 22:22   #14
Ağaç Dostu

merak ettiğiniz başka sorular var ise dilimin döndüğünce ve bilgilerim dahilinde cevaplamaya çalışırım

Eski 25-01-2007, 22:29   #15
Ağaç Dostu

Evet, genelde fayans ustası su akarını kendisi verebilmek için şapınıda kendi döküyor. İşçiliğide şaplı şapsız olarak konuşuluyor zaten.
Bu durumda siz yaklaşık 100 m2 şap için, 4 milyar verdiniz. m2 işçiliği 4 milyona geliyor. Bana verilen fiyatlarda aynı fiyatlar. Sıva ve şap için m2 de 4-5 milyon fiyat veriliyor.
Tabii sıvada kaba sıva ve ince sıva ayrı ayrı hesaplanıyor. Kapı pencere boşlukları fiyattan düşülmüyor. Çok sinirlenmiştim ama öyleymiş hesap.

Eminim arkadaşlarımızın başka soruları olacaktır zamanla. Çok teşekkürler

Eski 25-01-2007, 22:33   #16
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Kendiliğinden yayılan hazır şaplarda var. Biraz pahalı ama elinizden geliyorsa işçilikten kurtulursunuz..

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 22:36   #17
Ağaç Dostu

evet todor bey
ben kaba ve ince sıva vede şap dahil 3,5 milyona anlaştım ama ben sonradan onlara 4 milyon verdim çünkü işlerini çok iyi ve benim hiç müdahale yapmama gerek bırakmadan yaptılar hatta ben istemediğim halde merdivenlerede şap döktüler...

Eski 30-01-2007, 16:02   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Islak hacim lerde yani Tuvalet ve banyolarda mutlaka izolasyon yapılmalıdır. Yani Bohçalama dediğimiz tabir. Bohçalama yapıldıktan sonra dolgusu yapılıp fayans ve klozet,Lavabo ayakları v.s konmalıdır. Özellikle çok katlı yapılıyorsa eğer.(Sohbetinize izinsiz katıldım ama )

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2007, 16:25   #19
Ağaç Dostu

iyiki katıldınız mahmut bey...ben kendi adıma memnun oldum
Ben binayı yapmadan önce bu bohçalama tabirini mimarlar şöyle ifade ettiler..."Eğer bina yapılacak zeminin ıslak bir yapısı var ise ve binaya bodrum yapılması isteniyorsa mutlaka binaya bohçalama yapılması gerekir, bu da maliyeti oldukça etkiler.Eğer binaya bodrum yapmıyacaksanız temel altına 10cm grobeton dökün onun üzerine temel atılsın" dediler bende böyle yaptırdım...izolasyon konusu gerçekten önemli...yukarıda bahsetmiş olduğunuz kaygılara kesinlikle katılıyorum...eğer bunun gibi kaygılarınızı ve bilgilerinizi paylaşırsanız en azından ben memnun olurum.Teşekkürler... :-)

Eski 30-01-2007, 16:53   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emekli Mesajı Göster
iyiki katıldınız mahmut bey...ben kendi adıma memnun oldum
Ben binayı yapmadan önce bu bohçalama tabirini mimarlar şöyle ifade ettiler..."Eğer bina yapılacak zeminin ıslak bir yapısı var ise ve binaya bodrum yapılması isteniyorsa mutlaka binaya bohçalama yapılması gerekir, bu da maliyeti oldukça etkiler.Eğer binaya bodrum yapmıyacaksanız temel altına 10cm grobeton dökün onun üzerine temel atılsın" dediler bende böyle yaptırdım...izolasyon konusu gerçekten önemli...yukarıda bahsetmiş olduğunuz kaygılara kesinlikle katılıyorum...eğer bunun gibi kaygılarınızı ve bilgilerinizi paylaşırsanız en azından ben memnun olurum.Teşekkürler... :-)
Merhaba bu bohçalama hafriyattan hemen sonra yapılır bunu belirtmişsiniz. Benim ilave edeceğim şöyle idi. Islak hacim Yani,Banyo,W.C. ve mutfak bölgesini kastediyordum. Dikkat ederseniz beton dökülürken buraları düşük döşeme gibi beton atılır. Amaç burada ki PVC giderlerinin yani klozet,lavabo v.s.borular fayans seviyesinin altında kalacağı için düşük döşeme betonu atılr. Borular döşenmeden önce gider yerleri bırakılarak bohçalama tabir ettiğimiz zift ve membran ile yalıtımı yapılır. PVC tarzı borular döşendikyen sonra test edilir herhangi bir kaçak yoksa borulardadolgu yapılıp diğer döşemeler seviyesinde şap atılır. Bu şapın üzerinede fayans,seramik **** mermer döşemesi yapılıp klozet,**** lavabomontajı yapılır. Bu bohçalamadaki amaç nahoş sızdırmaların önüne geçmek tir. )
İnşaat ne aşamada ve yeri nerede yönü nasıl zemini nasıl kaç katlı v.s .bunlara göre sizi bilgi ve tecrübelerimle aydınlatabilirim. Ucuz kereste nereden alınır filan v.s
Sevgi ve saygılarımla

Not şimdilerde şap ın içine aderans artıcı çatlamaları önleyici yeni bir malzemede katılmaktadır. Bu malzeme aynen eskiden kerpiç **** çamurla içine saman katarak yapılan sıva mantığının modern versiyonu.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2007, 17:12   #21
Ağaç Dostu

ilginiz için çok teşekkür ederim şimdi düşünüyorumda keşke sizi daha önce tanısaymışım...şuan inşaat bitti...ancak suluzemin dediğiniz yerlerde sizin bohçalama tabir ettiğiniz şeyleri yaptırdım...su tesisatları döşendi, pissu boruları döşendi ve herikiside bizzat benim tarafımdan yaklaşık bir ay boyunca test edilip kontrol edildi ancak banyolara daha şap atılmadı...lavabolar,klozetler,seramikler alındı ama daha döşenmedi...çatı bitti,sıvası bitti,pencereler ve dış kapı takıldı.
çanakkale yöresinde ve denize yakın bir yazlık olduğu için biliyorsunuz bu yörede kuzeyrüzgarı kuvvetli eser..binanın denize bakan kısmını çift tuglalı ve arasında strafor malzemeli yaptırdım...neden bütün binayı yaptırmadım diye şimdi hayıflanıyorum çünkü binanın maliyetine etki edecek bir durum olmadığını şimdi biliyorum...nisan veya mayıs ayında tekrar binanın başına gidip eksiklerimi tamamlamaya çalışacağım bu arada internetten mümkün olduğunca bilgi toplamaya çalışıyorum...yardımlarınız için teşekkürler ****** ilk defa ev yaptırdığım için kaygım çok ve sizin gibi tecrübeli insanların bilgisine ihtiyacım var .:-)
Saygılarımla

Eski 02-02-2007, 15:50   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2007
sakarya merkez selahiye köyünde 10912 m2 arsam var.
şehir merkezine çok yakın yanlızca 5 km
şu an imar sorunu var
imar geldiğinde buraya
ahşap evler yapmak istiyorum.
ve sizlerden yardım istiyorum.

ozden cengiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 16:33   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2007
merhaba ozden yanlış kumadık degilmi yüzbin metre kare oldukça büyük yer buraya ahşap ev yapmak için de çok agaç kesilmesi lazım,
imar gelince inşallah yardımcı olabiliriz

ahyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 17:36   #24
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Alıntı:
selahiye köyünde 10.912 m2 arsam var.
Sanırım yanlış okudunuz

Eski 05-02-2007, 00:26   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2007
bundan sekiz sene önce bir sigorta şirketinde çalışırken görüştüğüm müşteri adaylarımdan birisine hayal kurdurmuştum ve kendisi çeşmede bir tepede rüzgar alan taş ev hayali kurmuştu.bunun kendisien ne kadara mal olacağıonı sorduğumda,daha çok lazım demişti.şimdi onu daha iyi anlıyorum.insan şehir stresinden kurtulmak istiyor her an.hayallerimizi gerçekleştirmek bizim elimizde.

salihzekip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 01:01   #26
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
selamlar arkadaşlar sizler böyle istanbuldan kaçmakdan bahsederken sizin adınıza üzülüyor kendi adıma inanın çok seviniyorum nedenine gelince ben istanbulda yaşıyorum inşaat işleri yapıyorum sarıyer kilyos taraflarında orman eteklerinde deniz kenarında 9 dönüm bir arazi kiraladım çok uygun bir fiyata yıllık beşyüz ytl
ye

6 yllk peşinle burada dometes ve diyer sebzelerden yetişdiriyorum taze taze
yiyor ve satıyorum yıllık ortalama 15 20 ton kadar dometes üretebiliyorum ve
arazinin yalnızca üç dönümünü kullanıyorum yetişdirdiğim dometesleri sarıyer manavlarına topdan 50 ytl beşyüzbinliraya veriyorum çok şanslıyım galiba değilmi

Düzenleyen Harun Parlak : 05-02-2007 saat 01:14 Neden: harf hatası
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 11:21   #27
Ağaçsever

selluka's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2006
Arkadaşlar merhaba,
Biraz geç giriyorum konuya kusura bakmayın. İstanbul'dan kaçma hayallerinizi okudum. İstanbul'da yaşamadığım için sizi anlıyorum demem haksızlık olur, ama tahmin edebiliyorum. Daha önce fay hattı üzerine yerleşmekle ilgili yazışmalar olmuş. Bir İzmit'li olarak ve 99 depremini yaşamış biri olarak, deprem konusunun tamamen evinizin sağlamlığıyla ilgili olduğunu hatırlatmak istiyorum. Fay hattı üzerinde bile olsa yaşamak istediğiniz bir yer varsa sırf deprem korkusu yüzünden bundan vazgeçmeyin derim.

Bu arada aranızda Ankara'dan kaçmak isteyen var mı???

selluka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 23:58   #28
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Ot veya çim çatılar, Faroe Adaları'nın tipik özelliği imiş.
Bu doğal malzeme, yağmur, rüzgar ve sıcaklık yalıtımı yapıyormuş. İlginç geldi.

Name:  mykines-turf-houses.jpg
Views: 24085
Size:  66.6 KB

Kaynak

Bunlara da bakarsanız...

Eski 23-02-2007, 18:40   #29
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Hüsamettindere Köyü / Mudurnu

Burayı bilen var mı?

Mudurnu – Nallıhan – Göynük üçgeni içinde yer alıyormuş. (Nallıhan’dan İstanbul yönünde Yüzüncü Yıl beldesinden Göynük yönüne sapınca 4 km sonra)

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 09:39   #30
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Ot veya çim çatılar, Faroe Adaları'nın tipik özelliği imiş.
Bu doğal malzeme, yağmur, rüzgar ve sıcaklık yalıtımı yapıyormuş. İlginç geldi.

Eklenti 7291

Kaynak

Bunlara da bakarsanız...
Kaynak
İrlanda da böyle evler varmış. Ben de Tübitak Bilim-Çocuk Dergisi'nin kartlarından öğrendim.
Hobbit evlerinde de Tolkien buralardan esinlenmiş sanırım.
Bir de Türkiye'den böyle ev göstereyim. Kaçkar Hazindak Yaylası 2006 yazı. Bu yaylada eskiden toprak damlı pekçok ev varmış bakımsız kalanlar böyle çim olurmuş, şimdi bir tane var.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024