agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Bitkiler ve Sağlığımız
(https)

Beğeni Düzeni464Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2013, 00:09   #31
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Elimizde ve ayağımızda temel enerji noktaları bulunur. (Bunlar çakralar değil, çakralar farklı ) Temel enerji noktaların yerini bilirsek tohum terapide kullanıp şifa sağlarız.

Nasıl bir fayda mı?

Bağışıklık sistemimizi güçlendiririz, nezle grip gibi enfeksiyonları kolay atlatırız, yorgunluk, enerjisizlik, halsizlik gibi sıkıntıları atlatırız. Özellikle yaşlılar ve çocukların kendilerini çabuk toplamalarını sağlarız. T emel enerji noktalarına tohum uygulamak, mevsim değişimlerinde, ameliyat sonrası, hastalık sonrası nekahat dönemlerinde çok fayda göreceğimiz bir tedavi.

Peki temel enerji noktaları elimizde nerede (Ayakta da var, ama elde kullanımı daha pratik, ayağı özel olarak merak eden olursa yerini gösteririm) ?

Önce elimizin yang yani dış, yani aydınlık yüzeyine bakalım,
Bu yüzde toplam 6 nokta var.
  • Yüzük parmağıyla orta parmağın birleştiği nokta 1,
  • El bilek çizgisinin ortası 3,
  • 1 ve 3 ün tam orta noktasında iki.
  • Baş parmağın 2. boğumunda 6
  • Baş parmağın kökünde 4,
  • İkisinin tam ortasında 5.
Name:  IMG_0013a.jpg
Views: 10329
Size:  19.0 KB

Elimizin iç yüzeyinde yani yin kısmında ise dıştan farklı olarak 7 temel enerji noktası bulunur.
Name:  IMG_0013b.jpg
Views: 10358
Size:  26.9 KB

Yüzük parmağıyla orta parmaağın birleşim yerinde 1,
Bileğin iç kısmındaki üçgenli çizginin ortasında 5,
1 ve 5 in tam orta noktasında 3,
Avuç içinden geçen çizgiyi 3 noktası ile iki eşit parçaya böldük ya, işte bu parçaları da 3 eşit parçaya bölersek, 1-3 arasındaki ilk 1/3 lik parça 2 nolu nokta,
3 ve 5 arasındaki 5 ten sonraki ilk 1/3 lük parça 4 nolu nokta.
Başparmak kökündeki çizginin ortasında 7,
7 ve 5 in tam ortasında ise 6 nolu nokta bulunur.

Anlatırken karışık oluyor ama grafik sanırım herşeyi izah ediyor.

Oğuzhan, gece, maki01 ve 8 kişi beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 00:29   #32
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
...
ayağı özel olarak merak eden olursa yerini gösteririm) ?
...
Ayaktaki temel enerji noktalarını merak ediyor ve öğrenmek istiyorum.

gece
doğada çıplak ayakla dolaşmaktan hoşlanan forum kişisi.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 00:54   #33
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Şimdi bu karışık kuruşuk noktaları nasıl kullanacağız demeyin, önce elinize bir kalem alıp noktaları birer birer işaretleyin öğrenin

Bu noktaların hepsini tedavide kullanabileceğiniz gibi aklınızda tutmanız gereken şudur, akut hastalıklarda yang enerji noktaları, kronik hastalıklarda yin enerji noktaları fayda sağlar. Ama bağışıklık sistemini dengelemek, halsizlik, bitkinlikle mücadele etmek istiyorsak hem yin hem yang noktalar kullanılır.

Baş parmak hatırlarsanız göğüsten başa kadar olan bölgemizi temsil ediyordu. Rahatsızlık bu bölgede ise sadece o kısımdaki enerji noktalarını kullanabilirsiniz veya karın bölgesindeki bir rahatsızlıkta sadece o bölgenin yansımasındaki noktaları kullanabilirsiniz.

Bu noktalara acı kırmızı biber tohumları bağlamak ve cildimiz kızarıp yanana kadar tutmak faydalıdır. Dayanabiliyorsak uzun uzun tutalım. Kırmızı tane karabiber de bantlayabiliriz. Bu işlem bağışıklığımızı güçlendirir.

Bu noktalara yin bölgeye nohut bağlarsak fatik dediğimiz enerjisizlik, bitkinlik, yorgunluğa iyi gelecektir.

Tabi unutmuyoruz, tohumu bağlamakla kalmıyoruz, masaj da yapıyoruz. Burada tek tek tohumları bağlamamız gerek. Kendi elime bu noktalara tohum bağlayarak sizlere göstereceğim.

Tohumları tek tek uygun boyda flaster keserek bantladım.

Name:  el yin.jpg
Views: 9870
Size:  18.8 KB

Name:  elyang.jpg
Views: 9908
Size:  20.1 KB

Bu akşam diğer elime de bel ağrım için tohum bağlayacağım, boğazım hafifçe ağrıyor ona da müdahale edeceğim. Tohumarı bağlayınca sizinle paylaşacağım .

Oğuzhan, gece, Tura ve 6 kişi beğendi.
Eski 05-03-2013, 01:05   #34
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gece Mesajı Göster
Ayaktaki temel enerji noktalarını merak ediyor ve öğrenmek istiyorum.

gece
doğada çıplak ayakla dolaşmaktan hoşlanan forum kişisi.
Elbette

Name:  IMG_0014a.jpg
Views: 9492
Size:  18.7 KB

Name:  IMG_0014b.jpg
Views: 9755
Size:  28.8 KB

Ayak tabanında prensip elle aynı, 1 ve 5 arasını ikiye böl, orta noktayı işaretle. Her parçanın ilk üçte birlik kısmında diğer noktalar var. Parmağın kökü ve ilk boğumunu ortadan bölen çizgiyi de 2 ye böl, baş, orta ve son noktaları işaretle.

Ayağın üzerinde de prensip aynı elin üzerindeki gibi

Oğuzhan, gece, maki01 ve 6 kişi beğendi.
Eski 05-03-2013, 01:42   #35
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bel ağrısı için elimde hem standart sistemde, hem de dört parmağıma böcek sisteminde tohum bağladım. Böylece bir çok noktadan ağrı bilyelerine müdahale edip şifa sinyali gitmesini sağlayacağım.

Böcek sisteminde karabuğday, standart ana sistemde ise elma çekirdekleri kullandım.

Name:  Picture0029.jpg
Views: 9543
Size:  20.1 KB

Boğaz ağrım için teşhis çubuğumla baş parmağımdaki yansıma noktalarına baktım. Ağrılı olan iki noktaya karabiber tohumları bağladım.

Name:  Picture0030.jpg
Views: 9157
Size:  3.7 KB

gece, Tura, hepgül ve 6 kişi beğendi.
Eski 05-03-2013, 01:45   #36
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın Mine Pakkaner; çok teşekkürler ne kadar güzel bir konuya değinmişsiniz. Sanırım tüm üyeler için faydalı olacaktır. Gönlünüze sağlık... Teşekkürler.

Mine Pakkaner ve gece beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 08:37   #37
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Ellerinize sağlık Mine hanım.Birde tabi belinize sağlık Bu bantlar kaç gün vücutta kalacak kaçırdım mı yoksa o kısmı.

hepgül ve YeniGine beğendi.
ilkazra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 20:44   #38
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu arada meyvelerin de organlarımıza uygunluğunda söz etmeden geçmemek gerek.

Name:  meysujok.jpg
Views: 9965
Size:  42.8 KB

Eski 05-03-2013, 20:48   #39
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkazra Mesajı Göster
...Bu bantlar kaç gün vücutta kalacak kaçırdım mı yoksa o kısmı.
Bantlar 8 ila 24 saat kalacak. Ama ıslanmayacaklar.

YeniGine ve Vegy beğendi.
Eski 05-03-2013, 23:00   #40
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Mine hanım, gerçekten pek çok kimsenin bilmediği bir konuyu anlatmışsınız. Sunuşunuz da anlaşılır bir dilde olmuş, sizi kutluyorum.

Dört ya da beş yıl önce ben de su-jok terapisi görmüştüm ama tohumları değil akupunktur iğnelerini kullanmıştık.
Sol gözümün retinasındaki delikten sızan su dokuları bozmuş ve görmemi %20 civarına düşürmüştü.
Tıbben yapılacak bir tedavi olmayınca su-jok terapisti arkadaşımdan yardım almıştım.
Baş parmağımın ön bölümündeki, sol gözüme tekabül eden noktacık, diagnostik çubukla bayaca acılı bir süreçten sonra belirlenmişti ve o noktaya ısı, akupunktur iğneleri ve renk terapisi yapılmıştı. Sürekli göz noktacığını yeşile boyuyordum.

Terapi sürecinde sol gözümden kaynaklanan kocaman siyah leke küçüldü. Görmedeki problem ilerlemedi ama başparmağımdaki noktacık zaman zaman sızlar ve o noktacığa tavsiye üzerine minik yuvarlak uçlu bir cisimle masaj yaparım.
Tohum terapi konusunu ilgiyle okumaya devam edeceğim. Teşekkürler

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 23:42   #41
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
...
Baş parmağımın ön bölümündeki, sol gözüme tekabül eden noktacık, diagnostik çubukla bayaca acılı bir süreçten sonra belirlenmişti ve o noktaya ısı, akupunktur iğneleri ve renk terapisi yapılmıştı. Sürekli göz noktacığını yeşile boyuyordum.

Terapi sürecinde sol gözümden kaynaklanan kocaman siyah leke küçüldü. Görmedeki problem ilerlemedi ama başparmağımdaki noktacık zaman zaman sızlar ve o noktacığa tavsiye üzerine minik yuvarlak uçlu bir cisimle masaj yaparım...
Müjgan hanım geçmiş olsun. Tedavi alırken bana da akupunktur iğneleri ile terapi yapılıyor, elektromanyetik kupalar, mıknatıslar, ısıtıcı moksa çubukları kullanlıyor. Ben eğitim aldıktan sonra kendim de iğne kullanmayı öğrendim ve tedavime yardımcı olacak şekilde uyguluyorum. En çok kullandığım ise tohumlar, hem pratik, hem acısız

Gözünüze lütfen sadece başparmağınızdan değil, anlattığım böcek sisteminden de ulaşın. 15 gün boyunca hem başparmağınıza hem de diğer parmaklarınıza tane karabiber bağlayalım. Baş parmağınıza yeşil tane karabiber, diğerlerine siyah tane karabiber bağlar mısınız lütfen.

Daha sonra da nar çekirdeği bağlayacağız. Bir onbeş gün de baş parmağınıza ağrılı göz noktasına nar çekirdeğini yatay olarak bağlayın.

Siz zaten biliyorsunuzdur ama bilmeyenler için sol gözün standart sistemde baş parmaktaki yeri;
Name:  solgoz.jpg
Views: 8652
Size:  26.5 KB

Bu da böcek sisteminde parmaktaki yeri;

Name:  solgozbocek.jpg
Views: 8572
Size:  20.9 KB

Şifalar dilerim.

Müjgan, gece, maki01 ve 3 kişi beğendi.
Eski 06-03-2013, 00:05   #42
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
...
Oysa mini sistemde organ veya vücudun o kısmı çok küçük bir alanda temsil ediliyor. Düşünün tüm vücut ilk boğumda . Bu durumda oraya tek bir tohum yereli olabiliyor.

Size örnekle göstereceğim.
Dün size elime hem standart sistemde hem de böcek sisteminde bağladığım tohumları göstermiştim. Linke tıklarsanız o mesajı açarsınız.
Tohumların Şifalı Etkisi ("SUJOK Tohum Terapi" öğrenmek ister misiniz?)

Peki mini sistemde bağlasaydım nasıl olacaktı bakalım

Name:  Picture0031.jpg
Views: 8371
Size:  11.8 KB

Elimin üzerinde standart sistemde, işaret parmağımın ilk boğumunda mini sistemde bel uygunluğu bölgesine bağlanmış tohumları görüyorsunuz. Parmağımda sadece tek bir tohum var. Zaten bölge minicik tek bir tohum yorgan gibi üzerini örttü.

Oğuzhan, gece, maki01 ve 3 kişi beğendi.
Eski 06-03-2013, 08:20   #43
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Teşekkürler Mine hanım. Konser öncesi bağlama klavyesi üzerinde parmaklarımın çok işi olduğundan, nisan ayında başlamayı planladım hemencecik

Eski 07-03-2013, 15:48   #44
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
34 ncü mesaj.

Organlar ve tohumlar ne kadar da birbirine benziyor. Dikkatimi çekti.

Mine Pakkaner beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 21:59   #45
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Haklısız gerçekten de çok beziyorlar.

Uyelerimiz isterlerse ilerleyen günlerde konuyu daha detaylandırıp bazı basit ve yaygın rahatsızlıklar için hangi noktalara tohum bağlayacağımızı gösterebilirim.

Eski 07-03-2013, 22:45   #46
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Haklısız gerçekten de çok beziyorlar.

Uyelerimiz isterlerse ilerleyen günlerde konuyu daha detaylandırıp bazı basit ve yaygın rahatsızlıklar için hangi noktalara tohum bağlayacağımızı gösterebilirim.
Çok iyi olur. Konunun tamamlanmasını beklediğim için araya girmek istemedim ama malum migren oldukca yaygın bir rahatsızlık. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 09:22   #47
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Mine Hanım,
34 ncü mesajı gördükten sonra bir çok yerde makaleler, açıklamalar okudum. Aşağıdaki cümleyi buraya ekledim. Dilerim bir sorun olmaz.

("Her organ şekli itibariyle bir bitkiye benzer ve bu haliyle o organı tedavi edebileceğine işaret eder" diyen Maranki'nin teorileri, bilimsel olarak da desteklendi...)

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 16:24   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Sinir stres azaltmak için bir uygulama var mı acaba

Mine Pakkaner beğendi.
sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 09:57   #49
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Mine Hanım böyle güzel faydalı bir konuyu gündeme getirip bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Size zor bir soru ? Afrika menekşesi tohumu nu nereye koysak neye iyi gelir ki..

Tura beğendi.
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 22:24   #50
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
... migren oldukca yaygın bir rahatsızlık...
Maki, migren tedavisinde de temel nokta baştaki ağrılı bölgenin ele yansımasını düzgün tespit etmek.

Bunun için başın parmağın ilk boğumuna yerleşimini ekliyorum. Başınızda ağrının yerine dikkat edin, o noktayı parmağınızda bulun, baş parmakta da (standart sistemde), diğer parmaklarda da(böcek sisteminde) yerleşim ilk boğumda ve aynı şekilde.

Örneğin başın sol tarafında ağrı mevcutsa elde de o nokta bulunması,
Name:  IMG_0023a.jpg
Views: 9181
Size:  24.5 KB

Bazen ağrı birkaç noktada birden bulunur, buradaki noktaları inceleyelim, hem böcek sisteminde, hem standart sistemde sağ tarafta bulunan ağrı noktaları.
Name:  IMG_0027aa.jpg
Views: 8383
Size:  17.6 KB

Migrende karaciğer ve pankreasa da ağrılı nokta var mı diye bakın, varsa oralara da tohum uygulayın. Karabuğday tohumu etkilidir. Parmak uçlarınıza küçük buz küpleri bağlamak da etkili olur.

(Karabuğday mutlaka tohum kutunuzda bulunmalı, ben Migros'tan satın aldım.)

Burada da iki taraflı şakaktaki ağrının mini sistemde ayak başmağında uygulaması.

Name:  Picture0032.jpg
Views: 7996
Size:  10.5 KB

gece, maki01, Tura ve 1 kişi beğendi.
Eski 09-03-2013, 22:26   #51
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ayakta tohum olur mu demeyin, bastıkça üzerine masaj yapılmış olur. İlk başta canınız acır yürüyemezsiniz ama alışırsınız. Ayaktan şifa sinyalleri çok hızlı iletilir.

"Nasıl yani" demeyin bakın şöyle, bu gerçek bir ayaktan tohum terapi fotoğrafı 20 gün önce çekildi Tohumlar takılır, üzerine çorap giyilir ki açılmasın. Pabuç terlik vs ayağa geçirilir , tohumlar 24 saat çıkarılmaz, üzerine basılmadığı zaman tohumlara elle masaj yapılır.

Name:  Picture0011.jpg
Views: 8491
Size:  13.6 KB

gece, maki01, Tura ve 4 kişi beğendi.
Eski 09-03-2013, 22:40   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Bantlar 8 ila 24 saat kalacak. Ama ıslanmayacaklar.

Kalma süresi değil ama ıslanmamaları zor. Bağlandıktan sonra yenileyerek

devamı mümkün değilmi?

gece beğendi.
hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 23:09   #53
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hepgül Mesajı Göster
Kalma süresi değil ama ıslanmamaları zor. Bağlandıktan sonra yenileyerek

devamı mümkün değilmi?
Mümkün tabi ıslatılacaksa çıkarın, yeniden koyun ama pratik değil. Ben kendime bir elimi ıslatmamak üzere ayırıyorum. Sen bugün kuru elimsin diyorum, onu ıslatmıyorum ve tohum bağlıyorum.

Genelde akşam yemekten sonra bağlıyorum, yatana kadar sürekli masaj yapıyorum. Çok sıkıntım olduğunda gündüz de bağlıyorum, ıslanacaksa çıkarıyorum ya da üzerine eldiven takıyorum. Bu durumlarda ayağa tohum bağlamak ta çözüm.

hepgül, YeniBON ve Vegy beğendi.
Eski 09-03-2013, 23:18   #54
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşecibaba Mesajı Göster
...Size zor bir soru ? Afrika menekşesi tohumu nu nereye koysak neye iyi gelir ki..
Mor renkli olanlar faranjit, laranjit, bronşite iyi gelir. Tohumlar yerine çiçeği de kullanılır. Özellikle küçük çocuklarda boğaz kısmına mor çiçek bağlanır.

Tohumlar çok ince ve az oluyor, terapide kullanmak gereksiz, siz iyisi mi çimlendirmeye devam edin menekşecibaba Nasıl olsa bu rahatsızlıklara daha uygun birçok tohum kullanmak mümkün.

Eski 10-03-2013, 22:32   #55
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kırıklarda sujok çalışır mı? Evet.

Size örnek olması açısından bir grafik paylaşıyorum. Sol ön kol kemiğinin kırmızı acı biber tohumları ile terapisi şöyle.
Name:  IMG_0008a.jpg
Views: 8277
Size:  21.5 KB

gece, maki01, Tura ve 8 kişi beğendi.
Eski 10-03-2013, 22:38   #56
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kabızlık probleminiz var mı?

Önce bir cevizi avucunuzun içinde bağırsaklarınıza uygun düşen bölgede saat yönünde bastıra bastıra yuvarlayın. Sonra kimyon tohumlarını kullanabilirsiniz elinize bağlayın.

Name:  IMG_0007a.jpg
Views: 7995
Size:  15.1 KB

İshal tedavisi içinse tam ters yönde çalışın. Ceviz saat yönünün tersine çevrilecek. Elma çekirdekleri daha önce yüklediğim mesajdakinin tam tersi yönüne bağlanacak. Böylece doğal akımın tam tersi yönünde çalışıp ishali kesecek.

gece, maki01, Tura ve 7 kişi beğendi.
Eski 11-03-2013, 10:46   #57
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Mine hanımcım elimde şebboy tohumları var bunları toprağa vermeden önce sujok terapi için nasıl kullanabilirim?

Eski 11-03-2013, 15:21   #58
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ekspektoran etkisinden dolayı el ve parmaklarda bu amaçla akciğerler üzerine bağlayarak kullanmak mümkün Ama önemli olan uygulamayı tekrar etmek. Sadece bir iki kez tohum bağlamak yeterli olmuyor. Kür şeklinde tedavi uygulamak gerek.

Müjgan, gece, maki01 ve 1 kişi beğendi.
Eski 11-03-2013, 15:44   #59
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Teşekkürler Mine hanım
Bu gidişle bayaca soru gelecek size, işte onlardan birisi; troid bezi sıkıntılarında guatr vs. gibi hastalıklarda n'apmalıyız? Baş parmağın ilk boğumu troid bezinin olduğu nokta gibi görünmekte, orası için öneriniz ne olacak
Aniden troid bezi sıkıntısı yaşayan hastalarımıza da da bir fâidemiz olursa ne iyi

Eski 13-03-2013, 19:53   #60
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Müjgan hanım aşağıda harika bir grafik yükledim, hangi noktaya uygulama yapılacağını çok güzel anlatıyor.

Badem, ay çiçeği ve kırmızı yapraklı akçaağaç tohumları bağlayarak bu bölgeye etki yaparsak tiroide karşı mücadele vermiş oluruz.

Name:  tiroid.JPG
Views: 10072
Size:  62.6 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024