agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2007, 11:27   #1321
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Teşekkür ediyorum Mine hanım, Güler hanım bu işe çok sevinecek

Filiz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-12-2007, 23:39   #1322
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Bu bitki Orman Asması mı?

Arkadaşlar ; Davutlar yöresinde bulduğum endemik ,şahane bir sarmaşık cinsinin
adı nedir ?
Gövdesi üzüm asmasına benzediği için orman asması ( Akasma ) üzerinde yoğunlaştım , ancak çiçek açma dönemleri farklı olduğu için tereddütlüyüm.
İlgili arkadaşlardan bilgilendirmeyi rica ediyorum.

Eklenen Resimler

Oyaman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-12-2007, 21:29   #1323
Yeni Üye

Doganin...kizi's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2007
Acelya...

Sevgili Mine hanim, Acelyam asiri sulamaktan dolayi, yapraklarini döktü-
Bir kac hafta acelyami, susuz biraktim? birkac yaprak (tomurcuk) cikardi-
yasadigini belli etti! simdiden sonra? ne yapmaliyim, nasil davranmaliyim...
bu konu'da bilgilendirirseniz cok sevinirim! simdiden tesekkürler.

Doganin...kizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-12-2007, 21:39   #1324
Yeni Üye

Doganin...kizi's Avatar

...

Sayin Deportivo, Harika bir sarmasik cicegi, cok sevimli görünüyor...
bende merak ettim? ismini. Paylasiminiz icin tesekkürler.

Eski 17-12-2007, 22:12   #1325
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deportivo Mesajı Göster
Arkadaşlar ; Davutlar yöresinde bulduğum endemik ,şahane bir sarmaşık cinsinin
adı nedir ?
Gövdesi üzüm asmasına benzediği için orman asması ( Akasma ) üzerinde yoğunlaştım , ancak çiçek açma dönemleri farklı olduğu için tereddütlüyüm.
İlgili arkadaşlardan bilgilendirmeyi rica ediyorum.
Bu bir akasma, Clematis cirrhosa. Ege Bölgesi'nin doğal yayılış gösteren çalılarından, ancak endemik değil Sayın Deportivo.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-12-2007, 22:17   #1326
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doganin...kizi Mesajı Göster
Sevgili Mine hanim, Acelyam asiri sulamaktan dolayi, yapraklarini döktü-
Bir kac hafta acelyami, susuz biraktim? birkac yaprak (tomurcuk) cikardi-
yasadigini belli etti! simdiden sonra? ne yapmaliyim, nasil davranmaliyim...
bu konu'da bilgilendirirseniz cok sevinirim! simdiden tesekkürler.
Suyu dengeli vermeniz çok önemli. Açelyanız saksıda mı, saksıdaysa harcı torf mu?

Eski 18-12-2007, 18:05   #1327
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Merhaba
Denizlide bazı meyve ağaçlarını soğuk vurur. Bu nedenle birkaç senede bir verim alınır. Badem ağacıda bunlardan birisi. Geçenlerde yurt dışından soğuğa dayanıklı geç çiçek açan bir badem türü olduğunu söylediler. Bilgi edinebilirsem üzüm bağının yerine bağdem dikmeyi düşünüyoruz. Bu konuda yardım edebilirmisiniz.
teşekkürler.

karaselvi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-12-2007, 23:04   #1328
deneyici

mehmetalianil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Mine hanım benim hediye ettiğim bir uyku çiçeğim vardı, bulduğumda 20 cm lik çapta bir saksıda 3 yaprak idi, sonradan bayağı iştahlanmıştı, 15 yaprağa kadar büyüdü..
Sulamayı 2 günde bir yapıyordum ve iyi güneş alıyordu İstanbulda.. Ankaraya gitti sonra ve orada da konumunu başarıyla korudu.
Sevgilime de aynen onu benim yaptığım gibi 2 günde bir sulamasını söyledim, o da devam etti. Sanırım şu an çiçeğin durumu pek iyi değilmiş. Sapları çok eğiliyor ve büzüşüyormuş, yaprakları kaldıramıyormuş. Bu soğanlı bir bitki için normal bir davranış mı? (Ankara soğuk olduğundan içeride tutmasının yaralı olduğunu düşünmüştüm, güneş alan bir yerde.) Yapabileceklerim ne olabilir bu çiçek için? Hibernasyona giremediği için problem olmuş olabilir mi? yahut toprağında mineral eksikliği?
Yardımlarınız için teşekkürler.

not:Toprağı torf, çiçeği yetiştireli 5 ay (Aralık) , hediye edeli ise 2-3 ay olulyor.

mehmetalianil Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-12-2007, 15:41   #1329
Yeni Üye

Doganin...kizi's Avatar

Mine hanim...

Suyu dengeli vermeniz çok önemli. Açelyanız saksıda mı, saksıdaysa harcı torf mu?

Evet Mine hanim,Acelyam saksida,harci torf. Suyu dengeli veririm sagolasiniz.

Eski 23-12-2007, 22:14   #1330
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetalianil Mesajı Göster
Mine hanım benim hediye ettiğim bir uyku çiçeğim vardı, bulduğumda 20 cm lik çapta bir saksıda 3 yaprak idi, sonradan bayağı iştahlanmıştı, 15 yaprağa kadar büyüdü..
Sulamayı 2 günde bir yapıyordum ve iyi güneş alıyordu İstanbulda.. Ankaraya gitti sonra ve orada da konumunu başarıyla korudu.
Sevgilime de aynen onu benim yaptığım gibi 2 günde bir sulamasını söyledim, o da devam etti. Sanırım şu an çiçeğin durumu pek iyi değilmiş. Sapları çok eğiliyor ve büzüşüyormuş, yaprakları kaldıramıyormuş. Bu soğanlı bir bitki için normal bir davranış mı? (Ankara soğuk olduğundan içeride tutmasının yaralı olduğunu düşünmüştüm, güneş alan bir yerde.) Yapabileceklerim ne olabilir bu çiçek için? Hibernasyona giremediği için problem olmuş olabilir mi? yahut toprağında mineral eksikliği?
Yardımlarınız için teşekkürler.

not:Toprağı torf, çiçeği yetiştireli 5 ay (Aralık) , hediye edeli ise 2-3 ay olulyor.
Uyku çiçeğinden kastınız ne acaba? Bu hasta bitkinin bir fotoğrafını yüklerseniz fikir yürütmem daha kolay olur.

Eski 23-12-2007, 23:05   #1331
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi Mesajı Göster
...soğuğa dayanıklı geç çiçek açan bir badem türü olduğunu söylediler. Bilgi edinebilirsem üzüm bağının yerine bağdem dikmeyi düşünüyoruz...
Badem yetiştiriciliği başlığında badem ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Eski 24-12-2007, 09:22   #1332
deneyici

mehmetalianil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Uyku çiçeğinden kastınız ne acaba? Bu hasta bitkinin bir fotoğrafını yüklerseniz fikir yürütmem daha kolay olur.

bu hastalanmadan önceki hali.
Hastalandıktan sonraki halini birkaç gün içerisinde koyabilirim ancak, ilginiz için teşekkürler

mehmetalianil Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-12-2007, 15:53   #1333
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Su borularını patlatan ağaçlar

Sayın Mine Pakkaner,
Bahçeme, okuduğum ve bulabildiğim kadarıyla tüm özelliklerini beğendiğim Eucaliptus ağacı dikmeye karar vermiştim ki; 'Noreks' in forumdaki 25.9.2007 tarihli mesajında bu ağacın köklerinin su bulabilmek için sitenin künklerini patlattığını ve kökleri lavabo ve klozetlerden temizlediklerini okuyunca vazgeçmek zorunda kaldım.
Benzer bir sorunu da yine ekmeyi düşündüğüm mimozalar için yaşamaktayım. Evlerine yakın diktikleri akasya ağaçları yüzünden banyo ve salon seramikleri kalkan, kökleri temizlemek için evin temeline kadar kazan arkadaşlarım var. Fakat o ağaçlar mimoza değil, bildiğimiz akasyalar...
Şimdi benim dikmek istediğim mimozalar da tür özelliklerini taşıyarak klozetimizden çıkacaklar mı acaba? Bu konuda üç gündür interneti tarıyorum, bir şey bulamadım.
Zamanınızı alacağım için özür dilerim ama beni bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevineceğim. (Ağacım yüzme havuzuna 14m, eve 20m kadar uzakta olacak)
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-12-2007, 16:35   #1334
Yeni Üye

papatya2's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Mine hanım iyi akşamlar,
Geçen hafta hediye almış olduğum Atatür çiçeğim yapraklarını döküyor Forumlarda Atatürk Çiçeği ile ilgili bütün bilgileri okudum. Bakım konusunda tüm detayları öğrendim. Okuduklarımı da uyguladım.( Mekan olsun, istenilen sıcaklık olsun herşeyi ayarladım) Ancak hala ters giden birşeyler var İkişer, üçer yapraklarını döküyor Ne yapmam gerekiyor? Beni bu konuda aydınlatabilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla

papatya2 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-12-2007, 09:27   #1335
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Mine hanım iyi günler.Bizim Adapazarın da bahçemiz de bir kaç çeşit cevizimiz var, fazla da değiller 6-7 tane yaklalışk 10-15 senlik yükseklikleri 10 metre civarın da. Biz bu cevizlere ilaçlama **** bir bakım yapmadık sadece sulama ile idare ettik ancak bahara girerken bakım yapmayı düşünüyorum.
Gövdesinin etrafını acıp hayvan gübresi doldurmayı düşünüyorum. Birincisi bu yeterli olurmu ? ikincisi ilaçlama konusun da ne yapmalıyım ?
Toprak ise dere yatağı olduğu için biraz milli ve fazla verimli olmayan bakım isteyen bir toprağı var. İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.
Not:Cinslerini bilmiyorum

caucasus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-12-2007, 23:29   #1336
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Atatürk çiçeğinde yaprak dökme sorunu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatya2 Mesajı Göster
...
Geçen hafta hediye almış olduğum Atatür çiçeğim yapraklarını döküyor Forumlarda Atatürk Çiçeği ile ilgili bütün bilgileri okudum. Bakım konusunda tüm detayları öğrendim. Okuduklarımı da uyguladım.( Mekan olsun, istenilen sıcaklık olsun herşeyi ayarladım) Ancak hala ters giden birşeyler var İkişer, üçer yapraklarını döküyor Ne yapmam gerekiyor? ...
Bir sorun olduğu kesin.
Bu çiçekte yaprak dökümünün başlıca sebepleri;
  • Yüksek hava sıcaklığı,
  • Düşük toprak sıcaklığı,
  • Kök hastalıkları,
  • Su stresi,
  • Aşırı ışık yoğunluğu,
  • Hava akımı.
Bu koşullardan gözardı ettiğiniz biri var demektir. Bir de şunu unutmayın, bitkiniz problem yaşayınca ve siz koşulları değiştirince aniden pat diye düzelmez. Yaşadığı stresin büyüklüğüne göre bütün yaprakları da dökebilir. Siz de budarsınız, bakmaya devam edersiniz yeniden sürer.

Eski 27-12-2007, 23:52   #1337
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğ Mesajı Göster
...
Bahçeme, okuduğum ve bulabildiğim kadarıyla tüm özelliklerini beğendiğim Eucaliptus ağacı dikmeye karar vermiştim ki; 'Noreks' in forumdaki 25.9.2007 tarihli mesajında bu ağacın köklerinin su bulabilmek için sitenin künklerini patlattığını ve kökleri lavabo ve klozetlerden temizlediklerini okuyunca vazgeçmek zorunda kaldım.
Benzer bir sorunu da yine ekmeyi düşündüğüm mimozalar için yaşamaktayım. Evlerine yakın diktikleri akasya ağaçları yüzünden banyo ve salon seramikleri kalkan, kökleri temizlemek için evin temeline kadar kazan arkadaşlarım var. Fakat o ağaçlar mimoza değil, bildiğimiz akasyalar...
Şimdi benim dikmek istediğim mimozalar da tür özelliklerini taşıyarak klozetimizden çıkacaklar mı acaba? Bu konuda üç gündür interneti tarıyorum, bir şey bulamadım.
...
Funda Hanım, eğer bana daha önce sorduğunuz İzmir mimozasını dikmeyi düşünüyorsanız, endişe etmeden dikebilirsiniz. Okaliptustan vazgeçmenizse iyi olmuş.

Eski 28-12-2007, 00:46   #1338
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler Mine Hanım, içimi rahatlattınız.
Saygılar.

Eski 28-12-2007, 00:49   #1339
Ağaç Dostu

Bu arada hafızanıza hayran olduğumu da belirtmek isterim.
Saygılar.

Eski 28-12-2007, 22:12   #1340
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Name:  04-1.JPG
Views: 1166
Size:  45.8 KB
Mine Hanım bahçemizde bu şekilde bir bitki oluşturmak çokmu zor. Kurtbağrı ve Berberis ile böyle bir şey yapılabilirmi? Bitkilerin gelişimini ve yapraklanmasını artırıcı ilave destek besinlere ihtiyaç olurmu acaba? Teşekkürler.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-12-2007, 22:58   #1341
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hayır çok zor değil, ancak zaman alıcı. Önce telden kedinin karkasını oluşturun. Sonra karkası yere sabitleyin.

Bu örnekte 3 ayrı bitki kullanılmış. Gri yeşil, yeşil ve bordo yapraklar renk ve doku farkını oluşturmuş. Bitkileri hayvanın ayaklarının olduğu noktalara dikin.

Bunu saksıya dikerek de yapmak mümkün. Sonra dallar büyüdükçe karkas üzerine sabitleyin, karkası tamamen kapatacak şekilde form verin. Budama ile taşan filiz ve yaprakları kontrol altında tutun.

İhtiyacınız olan şey sabır ve kusursuz bakım. İİlkbahardan kışa kadar düzenli gübreleme, arada deniz yosunu, humik asit vs. uygulamalar yapmak. Siz niyetlenin, biz yönlendiririz.

Eski 28-12-2007, 23:36   #1342
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Bunun için düşündüğüm bitkiler uygunmu yoksa burda kullanılması gereken bitkiler farklımı acaba?

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-12-2007, 22:34   #1343
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Şimşir, lavanta, berberis, bu çalışma için kullanabileceğiniz bitkiler Hasan Bey.

Eski 30-12-2007, 12:08   #1344
Yeni Üye

papatya2's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Mine hanım, vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşşekkür ederim. Anlaşılan o ki sorun oldukça büyük çünkü o günden sonra yaprak dökümü devam etti ve iki üç tane kaldı onlarda renk değiştirmek üzere Yanlız söyle bir durum söz konusu. Dün çiçeğin toprağını ellimle biraz kurcaladım. Elime sert bir plastik denk geldi. Biraz daha inceledim ve çiçeği (plastik suzgeç gibi) küçük çapta bir plastik içine oturtmuşlar ( üst kısmından görebildiğim kadarıyla yorum yapıyorum).Etrafınıda toprakla örtmüşler. Bu sorunun kaynağı olabilrmi? Yoksa bunu sadece bitki dik dursun diye mi kullanmışlardır? Toprak değişimi için uygun bir dönemde değiliz ancak o plastik parcayı çıkarmalımıyım? yoksa sizinde dediğiniz gibi bütün yaprakları dökünce budayıp tekrar sürmesini mi beklemeliyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler

papatya2 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-12-2007, 19:53   #1345
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu plastik çelikleri köklendirmek için kullanılan bir sepetçiktir. İçine torf konulur ve çelik dikilir. Çelik köklenince sepetiyle beraber saksıya geçirilir. Kökler rahatça içinden çıkar ve saksıyı sarar. Bitkiye hiçbir zararı yoktur. Ancak kurcalamaya ve çıkarmaya kalkarsanız kökleri parçalayarak siz zarar verebilirsiniz. Bu arada ben daha önce dergiye bir yazı yazmıştım Atatürk çiçeği ile ilgili onu okudunuz mu?

Eski 09-01-2008, 23:00   #1346
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Mine Hanım,
Yukka (Yucca sp.)
sayfasında 48. mesajda sorduğum yukkadaki hastalık nedir, bilginiz var mı? Ve de kurtarmak için ne yapabilirim?

gilan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-01-2008, 09:41   #1347
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Mine Hanım,
Acil olarak görüşünüze ihtiyacım olduğu için, belki "Zeytin" başlığın da sormam gereken soruyu burada soruyorum. Ama "Bir Bilen " olarak da hemen size sarılıyoruz.
Umarım sorumu bugün görüp yardımcı olabilirsiniz.Mine Hanım bu yıl malum zeytinlerden pek verim alamadık.Gerçi kuraklıktan olduğunu biliyoruz.Babamın Çandarlı'da(Dikili) 90 ağaç (6 dek.)zetini var.Bu yıla daha hazırlıklı girmek için toprak ve yaprak analizi yaptırdık ki yetersiz ya da gereksiz bir şey yapmayalım diye.
Toprak analizi:
pH 7,33 nötr,
Tuz %,039 Tuzsuz,
Kireç %1,09 Kireçsiz,
Bünye Milli-Tın,
Kil %20
Kum %20
Azot %,063 Çok fakir,
Fosfor(ppm)0,4 Fakir,
Potasyum (ppm)230 Old. iyi.

Yaprak analizi:
N %1,61 Yeterli,
P %0,15 Yeterli ,
K %0,64 düşük,
Ca %1,54 yeterli,
MG %0,19 düşük,
Fe(ppm) 746 Çok yüksek,
Cu (ppm) 7 yeterli,
Zn (ppm) 23,5 "
Mn(ppm) 44,7 "

Şimdi bu durumda önerileriniz ne olur.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Toprak analizi ile yaprak analizi farklı görülüyor.Anladığım kadarı ile toprakta olsa bile bitki alamıyor.Ne yapmamız gerekiyor.
Analiz raporunda verilen öneri toprak değil de daha çok yaprak analizine göre verilmiş gibi geldi bana. Bitki alamıyorsa zaten fazla olan elementleri vermeye gerek varmı acaba.Lütfen cahilliğimi ukalalık olarak değerlendirmeyin.Yanlızca kafam karıştı.
Rapordaki öneriyi de özel postanıza gönderebilirim.
Teşekkürler.

fatmadundar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-01-2008, 10:27   #1348
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Fatma Hanım, toprak ve yaprak analizinin farklı olması normal. Ağaçlarınız da besin alamıyor değiller. Toprağınızın tuzsuz, nötr milli tınlı yapıda olması güzel. Bu arada aklınızda olsun bitki besin alamıyorsa bir sorun var demektir ve bunu düzelmek için toprağa yine elementler verir, alımı dengeleriz.

Toprağınızda azot, fosfor gibi en önemli ana elementler şu anda yetersiz, bu da önümüzdeki baharda filiz, çiçek, meyve döneminde ağacı besleyemeyecek ve meyve tutumunuz da az olacak demektir. Her vejetasyon döneminde bitkiler topraktan azot fosfor potasyum ve diğer elementleri kaldırırlar. Sizin ağaçlar topraktan alacağını almış doymuş, ama ya önümüzdeki yıl ne olacak, bu şekilde düşünün.

Rapora da baktım, ben sizin yerinizde olsam tereddütsüz uygularım.

Eski 10-01-2008, 10:35   #1349
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Mine Hanım,
Yukka (Yucca sp.)
sayfasında 48. mesajda sorduğum yukkadaki hastalık nedir, bilginiz var mı? Ve de kurtarmak için ne yapabilirim?
Sorunuzu başlığında cevapladım Gilan.

Eski 10-01-2008, 12:01   #1350
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2007
Kirazin tepe budamasina sürülen sutut boyanin ev yapımı varmidir?
Kirazin diplerinden cıkan piçleri su an kesebilirmiyim ve ev yapımı ilaci bunda kullanabilirimiyim?Amonyum Nitrat,demir sülfat ve Amonyum Sülfat ne zaman verilir?
Simdiden tesekkürler

grandrose Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024