agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2010, 09:38   #121
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu sürgünleri kesmekle doğru yapıyorsunuz. Çiçeklenme zamanı fosforlu bir gübre vermeyi denediniz mi?
Hayır. Sadece yanmış koyun gübresi verdim. Fosforlu gübre vermek için geç mi kaldım?. Şimdi versem olur mu?.

Düzenleyen habibe : 20-05-2010 saat 10:17
habibe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-05-2010, 10:35   #122
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Teşekkürler Mine Hanım

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-05-2010, 15:45   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Merhaba,

Benim yaklasik 175 metre kare bahcem var. Tamami cimen kapli ancak cimenler pek saglikli gorunmuyor. Aralarinda yosun (moss) ve bazen de yonca ve diger karisik bitkilerden var. Ben tamamen yemyesil cimen olsun istiyorum. Bu sebeple dun bahcedeki cimenleri 2 cm uzunlugunda kestim. Biraz zor oldu. 2-3 kademede ancak kesebildim. Cim kesme makinesi yer yer cok zorlandi. Daha sonra bugun Empress 600 adli moss gidericiden kullandim http://www.bioservice.be/nl-be/empress-600-215.htm Sanirim 1 haftaya butun moss'lar olmus olacaklar. Daha sonra tirmik yardimi ile oluleri toplayacagim. Ilk sorum, bu bir hafta suresi boyunca bahceyi sulamam gerekir mi? Yoksa birakayim 1 hafta oyle kalsin mi?
Bunun yaninda, diger karisik bitkileri oldurmek icin Bayer'den bir urun aldim. Bunu da uygulayacagim ancak ne zaman uygulayacagim konusunda suphelerim var. Daha bugun diger ilaci uyguladim moss'lar icin. Sizce bayeri uygulamak icin ne kadar sure beklemeliyim. Yarin uygulayabilir miyim?

Simdiden cok tesekkurler.

koliva Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-05-2010, 11:30   #124
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Mine Hanım kiraz hastalık ve zaralıları başlığında bir soru sordum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Kiraz Hastalık ve Zararlıları

nuzel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-05-2010, 09:25   #125
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koliva Mesajı Göster
Merhaba,

Benim yaklasik 175 metre kare bahcem var. Tamami cimen kapli ancak cimenler pek saglikli gorunmuyor. Aralarinda yosun (moss) ve bazen de yonca ve diger karisik bitkilerden var. Ben tamamen yemyesil cimen olsun istiyorum. Bu sebeple dun bahcedeki cimenleri 2 cm uzunlugunda kestim. Biraz zor oldu. 2-3 kademede ancak kesebildim. Cim kesme makinesi yer yer cok zorlandi. Daha sonra bugun Empress 600 adli moss gidericiden kullandim http://www.bioservice.be/nl-be/empress-600-215.htm Sanirim 1 haftaya butun moss'lar olmus olacaklar. Daha sonra tirmik yardimi ile oluleri toplayacagim. Ilk sorum, bu bir hafta suresi boyunca bahceyi sulamam gerekir mi? Yoksa birakayim 1 hafta oyle kalsin mi?
Bunun yaninda, diger karisik bitkileri oldurmek icin Bayer'den bir urun aldim. Bunu da uygulayacagim ancak ne zaman uygulayacagim konusunda suphelerim var. Daha bugun diger ilaci uyguladim moss'lar icin. Sizce bayeri uygulamak icin ne kadar sure beklemeliyim. Yarin uygulayabilir miyim?

Simdiden cok tesekkurler.
Sayın Koliva aldığınız kimyasalların içeriğinin ne olduğunu bilmeden size yardımcı olmam mümkün değil. Etkili maddelerini söylemeniz gerekmekte. Yosun gidericiyi etikette belirtilen uygulama şekline tamamen uyarak kullanınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-05-2010, 09:27   #126
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuzel Mesajı Göster
Mine Hanım kiraz hastalık ve zaralıları başlığında bir soru sordum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Kiraz Hastalık ve Zararlıları
Aynı başlığa bir de foto yüklerseniz fikir yürütmem daha kolay olur Sayın Nuzel.

Eski 25-05-2010, 15:41   #127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Alıntı:
Sayın Koliva aldığınız kimyasalların içeriğinin ne olduğunu bilmeden size yardımcı olmam mümkün değil. Etkili maddelerini söylemeniz gerekmekte. Yosun gidericiyi etikette belirtilen uygulama şekline tamamen uyarak kullanınız.
Mine Hanim,

Elimden geldigince cevirmeye calisayim.
14,5 % disodyum-EDTA,
10% anhidrit demir sulfat .

Bu urunu coktan uyguladim bahceme. Su anda butun bahce yer yer koyu bir renk aldi. Aslinda normal cimenler de karardi. Muhtemelen yosunlar oldu ve bunlar artiklari. Bir sekilde bunlari toplamam gerek. Sanirim tirmik yardimi ile halledebilirim. Bundan sonraki asamada yardimlariniza cok ihtiyacim var. Simdi ben bu bahceyi her gun sulamalimiyim yeni cim cikmasi icin? Ekstra cimen tohumu atmayi dusunuyorum ancak bu konuda da pek bir fikrim yok dogrusu. Yani tohumlari dagittiktan sonra ne kadar sulamaliyim. Ekecegim tohumlarin uzerini toprakla kapamalimiyim. Bu cok zor olur benim icin zira yerde az da olsa cimenler var nasil olacak bu. Eger toprak eklemezsem ustlerine, cimlenirler mi?

Yani kisacasi bana siz deyin ki soyle yapin ben oyle yapayim. Su anda butun yosunlar oldu ve toplayacagim. Dusunun ki elinizde boyle bir bahce var, ne onerirsiniz?

koliva Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-05-2010, 09:52   #128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Maydanozun yapraklarındaki beyaz lekeler ne olabilir acaba.
İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla.

cukurovalı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-05-2010, 20:58   #129
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili Mine Hanım epeyce keyfi kaçan clematisin köke yakın toprağında toplu iğne başından büyük, krem rengi, içi su dolu yumurtacıklar buldum. Bunlar nedir, bitkiye zararı olur mu? Gerçi resim cep telefonu ile çekildiği için pek net değil. Yardımlarınız için teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Düzenleyen acemifüsun : 30-05-2010 saat 21:33 Neden: ekleme
acemifüsun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-05-2010, 07:48   #130
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. Mine Hanım ,
Bu forumdaki yazılarınızdan çok şey öğrendim , çok faydalandım. Öncelikle teşekkürlerimi arz ederim. Araştırdığım , öğrenmek istediğim bir konu var , ihtisas gerektiği için doğrudan size sormamın daha uygun olacağını düşündüm. Zaman ayırıp cevaplarsanız , beni aydınlatmış olursunuz. Daha önce forumdaki mesajlarımda da bahsetmiştim. 3 yıl önce çıkan bir orman yangının sirayet etmesi nedeniyle dağdaki zeytin ağaçlarımın çok büyük çoğunluğu yanmışlardı. Sonra diplerinden delice olarak yeni sürgünler verdiler , onlara bir çocuk gibi baktım. Bu geçen nisan ayı ikinci yarısında aşılattım. Yapılan aşılar çok büyük oranda tuttu. Buna çok sevindim. Bu hafta sonu duruma bir bakayım diye incelemeye gittim. Aşı gözlerinden patlayan sürgünlerin bazılarında bir zararlanma var. Nasıl tarif edeceğimi tam bilemiyorum. Sanki yenme değilde emilme sonucu uçta bir büzülme veya benzeri bir durum , tek tük bazılarında örümcek ağına benzer iplikçikler var. Aşı gözlerinden çıkan sürgünleri zararlı saldırısına karşı korumak için ilaçlama yapmayı düşünüyorum. Asıl merak ettiğim de bu konuda. Aşı gözlerinden patlamış yeni sürgünler benim için yeni doğmuş bebek gibi. Onları koruyayım derken zarar vermekte istemiyorum. Bu nedenle bitki ile uyumlu (Özellikle zeytin) , fitotoksik etkisi olmıyan bir veya birkaç ilaç önerisinde bulunabilirmisiniz. Saygı ve selamlarımla . .

syıldıran Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-05-2010, 09:07   #131
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba Mine Hanım,

Teras güzel bir sezon geçiriyor derken sıcaklarla birlikte sıkıntılar başladı yine.

Daha önce ismi nedir diye konuştuğumuz Tatlı kartopu, sıcaklar başlayınca çöktü, suyu eksik olmasa bile bitki sürekli olarak yılgın bir şekilde yapraklarını indirmiş halde duruyor, tüm canlılığını yitirdi.
Yapraklarında kahverengi lekeler oluşuyor ve çiçekler mildiyö gelmiş kabaklar gibi kararıp çürüyor.

Name:  kartopu1.jpg
Views: 1114
Size:  62.9 KB
Name:  kartopu2.jpg
Views: 913
Size:  36.3 KB
Name:  kartopu3.jpg
Views: 899
Size:  55.0 KB

Bitkinin etrafındaki diğer bitkiler de yavaş yavaş aynı belirtileri göstermeye başladı.

Muhtemelen yine mantar problemi var, ne düşünüyorsunuz, ne önerirsiniz?

Teşekkür ederim.

MSaygin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-05-2010, 11:38   #132
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Mine Hanım Merhaba,

Çok severek baktığım Hoya Cornosa'nın yapraklarında bu sabah koyu yeşil lekeler gördüm. Acaba mantar mı diye düşündüm ama mantar lekesine de benzetemedim. Bitkim kuzey cepheye bakıyor. Bol ışık var ama güneş gelmiyor hiç. Ama ona rağmen yaprakların rengi açık biraz ve bazı yerler sanki güneş yanığı almış gibi yapraklar hafif açık kahverengi.

Sulamayı da topraktaki nem bittiği zaman yapıyorum. Hazır içme suyu veriyorum. Ayda bir kere de o bazen haşlanmış yumurta suyu veriyorum. Yapraklara su fısfıslamıyorum. Yaprak dökülmesi de yok hiç. Acaba bu lekeler neden olmuş olabilir? Sabah bu şekilde görünce çok korktuğum için baya lekeli olan yaprakları kestim ve captan yaptım. Bir de açan çiçeklerden bol bol şekerli su damlıyor bu da sebep olmuş olabilir mi? Ya da vitamin eksikliği mi var? Bitkim yaklaşık 2,5m. boyunda. Alt bölgede yaklaşık 1m. kadar olan yerdeki yaprakların birçoğu böyle lekeli. Yukarı kısımdakilerde birşey yok hiç. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım. Teşekkür ederim.

Name:  P1030519.jpg
Views: 1453
Size:  35.8 KB

Name:  P1030520.jpg
Views: 858
Size:  23.1 KB

İlkin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-05-2010, 21:02   #133
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Mine Hanım merhaba,
Trabzon hurmasında ki yaprak hastalığını;
http://www.agaclar.net/forum/showthr...077#post648077
Linkte yazdım ama yardımcı olan olmadı, sizin yardımınız olursa sevinirim.

nariçi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2010, 13:07   #134
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koliva Mesajı Göster
Mine Hanim,

Elimden geldigince cevirmeye calisayim.
14,5 % disodyum-EDTA,
10% anhidrit demir sulfat .

Bu urunu coktan uyguladim bahceme. Su anda butun bahce yer yer koyu bir renk aldi. Aslinda normal cimenler de karardi. Muhtemelen yosunlar oldu ve bunlar artiklari. Bir sekilde bunlari toplamam gerek. Sanirim tirmik yardimi ile halledebilirim. Bundan sonraki asamada yardimlariniza cok ihtiyacim var. Simdi ben bu bahceyi her gun sulamalimiyim yeni cim cikmasi icin? Ekstra cimen tohumu atmayi dusunuyorum ancak bu konuda da pek bir fikrim yok dogrusu. Yani tohumlari dagittiktan sonra ne kadar sulamaliyim. Ekecegim tohumlarin uzerini toprakla kapamalimiyim. Bu cok zor olur benim icin zira yerde az da olsa cimenler var nasil olacak bu. Eger toprak eklemezsem ustlerine, cimlenirler mi?

Yani kisacasi bana siz deyin ki soyle yapin ben oyle yapayim. Su anda butun yosunlar oldu ve toplayacagim. Dusunun ki elinizde boyle bir bahce var, ne onerirsiniz?
Elimde sizinki gibi bir bahçe olsa önce toprak analizi yaptırır ve hiç olmazsa pH değerini öğrenirim ki kireç uygulaması yapıp yapmayacağıma karar vereyim, toprak yapısına barım, killi mi, süzek mi öğrenirim. Hatta suyun pH sına dabakarım. Ya toprağınız asidik ya da drenajınız kötü ki yosun sorunu yaşıyorsunuz.

Sorunu çözmeden ekim yaparsanız muhtemelen aynı problem sürecek.

Ölü yosunları dediğiniz gibi tırmık vasıtasıyla toplayın, yeni çim çıkması için tohum ekmöeniz gerek. Ektiyseniz çimlenme tamamlanana kadar kontrollü sulayın.

Mevcut çimi kısa biçin. Toprak alanlara hafifçe tırmık çekip kazıyın. Tohumu ekin, üzerinde de ince bir kapak atın, silindir çekip sulayın.

Eski 03-06-2010, 13:39   #135
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cukurovalı Mesajı Göster
Maydanozun yapraklarındaki beyaz lekeler ne olabilir acaba.
İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla.
Maydonoz yaprak lekesi veya yaprak yanıklığı hastalığı olması muhtemeldir

Eski 03-06-2010, 13:41   #136
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Sevgili Mine Hanım epeyce keyfi kaçan clematisin köke yakın toprağında toplu iğne başından büyük, krem rengi, içi su dolu yumurtacıklar buldum. Bunlar nedir, bitkiye zararı olur mu? Gerçi resim cep telefonu ile çekildiği için pek net değil. Yardımlarınız için teşekkür ederim
Gördüğüm foto bana hiçbirşey anlatmadı buyüzden yardımcı olamayacağım, üzgünüm.

Eski 03-06-2010, 13:45   #137
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. Mine Hanım ,
Bu forumdaki yazılarınızdan çok şey öğrendim , çok faydalandım. Öncelikle teşekkürlerimi arz ederim. Araştırdığım , öğrenmek istediğim bir konu var , ihtisas gerektiği için doğrudan size sormamın daha uygun olacağını düşündüm. Zaman ayırıp cevaplarsanız , beni aydınlatmış olursunuz. Daha önce forumdaki mesajlarımda da bahsetmiştim. 3 yıl önce çıkan bir orman yangının sirayet etmesi nedeniyle dağdaki zeytin ağaçlarımın çok büyük çoğunluğu yanmışlardı. Sonra diplerinden delice olarak yeni sürgünler verdiler , onlara bir çocuk gibi baktım. Bu geçen nisan ayı ikinci yarısında aşılattım. Yapılan aşılar çok büyük oranda tuttu. Buna çok sevindim. Bu hafta sonu duruma bir bakayım diye incelemeye gittim. Aşı gözlerinden patlayan sürgünlerin bazılarında bir zararlanma var. Nasıl tarif edeceğimi tam bilemiyorum. Sanki yenme değilde emilme sonucu uçta bir büzülme veya benzeri bir durum , tek tük bazılarında örümcek ağına benzer iplikçikler var. Aşı gözlerinden çıkan sürgünleri zararlı saldırısına karşı korumak için ilaçlama yapmayı düşünüyorum. Asıl merak ettiğim de bu konuda. Aşı gözlerinden patlamış yeni sürgünler benim için yeni doğmuş bebek gibi. Onları koruyayım derken zarar vermekte istemiyorum. Bu nedenle bitki ile uyumlu (Özellikle zeytin) , fitotoksik etkisi olmıyan bir veya birkaç ilaç önerisinde bulunabilirmisiniz. Saygı ve selamlarımla . .
Bir bioinsektisit olan Delfin wg kullanılabilir. Neemoil da kullanabileceğiniz biyolojik ürünlerden.

Eski 03-06-2010, 14:35   #138
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
...sıcaklar başlayınca çöktü, suyu eksik olmasa bile bitki sürekli olarak yılgın bir şekilde yapraklarını indirmiş halde duruyor, tüm canlılığını yitirdi.
Yapraklarında kahverengi lekeler oluşuyor ve çiçekler mildiyö gelmiş kabaklar gibi kararıp çürüyor.
...
Bitkinin etrafındaki diğer bitkiler de yavaş yavaş aynı belirtileri göstermeye başladı.

Muhtemelen yine mantar problemi var, ne düşünüyorsunuz, ne önerirsiniz?
Çok haklısınız mantar problemi var. Kartopunuz yaprak yanıklığı hastalığı olmuş, etmeni bir toprak mantarı. Çiçekler, sürgünler de etkileniyor, bazen çabuk atlatıp kurtulabilseler de ölümcül de olabiliyor. Benim kartopum olsa radikal bir karar alır ve sert budar yükünü hafifletirim, hemen de ilaçlarım. Yine benim olsa hemen Peras, Huwasan, Oxy gibi hidrojen peroksit bazlı bir dezenfeksiyon uygulaması ile hastalığı kontrol altına almaya çalışırım. Fosetyl-AL ve metalaxyl etkili maddeleri de hastalığı kontrol edebiliyor

Eski 03-06-2010, 14:40   #139
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
...
Çok severek baktığım Hoya Cornosa'nın yapraklarında bu sabah koyu yeşil lekeler gördüm. Acaba mantar mı diye düşündüm ama mantar lekesine de benzetemedim...
... Alt bölgede yaklaşık 1m. kadar olan yerdeki yaprakların birçoğu böyle lekeli. Yukarı kısımdakilerde birşey yok hiç...
Sizin de dediğiniz gibi şu anda bir hastalık etmenine benzemiyor. Fizyolojik bir durum olabilir. Sadece alt yapraklarda olması damlayan usarenin etkisini de akla getiriyor. Şimdilik hiçbir müdahale yapmayı, izlemeye devam edelim, gelişmeler bizi yönlendirir.

Beslenmesi için azotlu bir gübreleme ile birlikte elinizde mevcutsa humik asit ve deniz yosunu da verin.

Eski 03-06-2010, 15:58   #140
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Mine Hanım merhaba,
Trabzon hurmasında ki yaprak hastalığını;
http://www.agaclar.net/forum/showthr...077#post648077
Linkte yazdım ama yardımcı olan olmadı, sizin yardımınız olursa sevinirim.
Nariçi ben de tanıyamadım. Arkadaşlarıma bir sorayım, öğrenirsem paylaşırım.

Eski 03-06-2010, 15:59   #141
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Çok haklısınız mantar problemi var. Kartopunuz yaprak yanıklığı hastalığı olmuş, etmeni bir toprak mantarı. Çiçekler, sürgünler de etkileniyor, bazen çabuk atlatıp kurtulabilseler de ölümcül de olabiliyor. Benim kartopum olsa radikal bir karar alır ve sert budar yükünü hafifletirim, hemen de ilaçlarım. Yine benim olsa hemen Peras, Huwasan, Oxy gibi hidrojen peroksit bazlı bir dezenfeksiyon uygulaması ile hastalığı kontrol altına almaya çalışırım. Fosetyl-AL ve metalaxyl etkili maddeleri de hastalığı kontrol edebiliyor
Çok teşekkür ederim Mine Hanım, hep destek oluyorsunuz.

Huwasan ve Oxy gibi dezenfektanlar hem çok pahalı hem de bulması zor burada.
Bu durumda metalaxyl içeren ManpowerMZ var evde, ortancalar için de önermiştiniz eskiden.Aynı sıkıntı ortancalarda da var yine, onu deneyeyim.

Bir de CabrioTR var, tanımıyorum demiştiniz bu ilacı, onda da erken yaprak yanıklığı için yazıyor, ikisini karıştırıp uygulayayım.
CabrioTR'nin bilgileri şurada var.

Tekrar teşekkürler.

MSaygin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2010, 18:59   #142
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Bence salyangoz, sümüklüböcek yumurtası olabilir.

Tarifinizden onu anladım.

Hemen imha edin.

berduray Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2010, 08:57   #143
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Teşekkür ederim sevgili berduray hepsini temizledim, tüm toprakları ayıkladım, kökü yıkadım, steril torfa diktim, oksijenli su veriyorum.

acemifüsun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-06-2010, 10:07   #144
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Teşekkürler Mine hanım cevabınız için. Uygun iki gübre aldım Mutlu Bey'den uygulayacağım bugün onları...

İlkin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-06-2010, 13:17   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2010
Mine Hanım, ben sorumu ilgili bölüme sordum ama cevap alamadığım için size sormak durumunda kaldım.
Herkese merhaba, bende aranıza yeni katıldım.
Benim sorunum, 3 ay önce aldığım 2-2,5m boyundaki limon servilerim aşağıdan yukarıya doğru kurumaya başladılar. İlk başta fazla suladığım için zannettiğimden sulamayı azalttım ancak kuruma devam ediyor.
Ağaçlar ilk geldiğinde kökleri plastik, kenarları delikli, saksılardaydı biz büyümesini engellemesin diye saksıların tabanını keserek ektik. Acaba kurumanın sebebi bu olabilirmi?
Şimdi bu 20 servi ağacıma nasıl bir bakım uygulamalıyım?
Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

sancak76 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-06-2010, 19:51   #146
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sancak76 Mesajı Göster
Mine Hanım, ben sorumu ilgili bölüme sordum ama cevap alamadığım için size sormak durumunda kaldım.
...
Sorunuzu başlığında cevapladım.

Eski 07-06-2010, 19:54   #147
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi candancan
Mine Hanım, melisamın uçlarında özellikle yeni açan yaprak kısımlarında (diplerde yok) çok küçük açık yeşil renkli sanırım bit var. Acaba ilaçlama yapmama gerek var mı?

Bu arada melisayı alalı 2 ay kadar oldu yaprakları arttı, boyu uzadı ancak çiçek açmadı, acaba çiçek açması ne kadar zaman alır?

Şimdiden çok teşekkürler
Bit varsa elbette hemen ilaçlamalısınız, ev yapımı terkiplerimizi forumdan kolayca b ulur ve kullanırsınız. Aldığınız melisa bu senenin çeliğiyse biraz geç açar, daha erken, güneşli bir yere koyun ve endişelenmeyin.

Eski 07-06-2010, 19:57   #148
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sulman
... yapraklarını incelerken benjaminimin bazı yapraklarında siyahımsı üstü altı kabukumsu oluşumlar gördüm. Umursamadım ama bunun kabuklu bit olduğunu öğrendim burdan.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1206970411

Aynı üstteki resim gibi

Zirai ilaç bölümünü, ev ilaçları bölümünü okudum tek tek ama sıhhatli bir çözüme ulaşamadım. İlaç var fakat beni korkuttu. Sonuçta yaprağa yapışık ilaçlasamda kötü görünecekti.

Bende bu şekilde bitlenmiş yaprakların tümünü kestim. 15-20 yaprak. Bu şekilde ilaçlamadan bitlenen yaprakları keserek önüne geçebilir miyim? Yok etme yöntemi olabilir mi?
...
Kabuklu bitli yaprakları uzaklaştırmakla iyi yapmışsınız, buna mekanik mücadele diyoruz. En yakın ziraatçiden bir miktar yazlık yağ alıp kullanırsanız bu zararlının önüne geçebilirsiniz.

Eski 08-06-2010, 09:36   #149
Ağaçsever

sosyalci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2010
Selamlar Mine Hanım kusura bakmayın biraz uzun bir soru olacak,yaklaşık 2 ay önce beyaz renkli bir ortancaya sahip oldum ve hemen ortancaların isteklerini araştırıp odamın en güzel yerine koydum aydınlık ve güneşi doğrudan almayan bir yer ve su ihtiyacı doğrultusunda hareket ettim ancak yaklaşık 1-2 hafta içinde tüm çiçekleri ve yaprakları sararıp solmaya başladı, bunun üzerine çiçekçiden sıvı gübre alarak hemen uyguladım ancak herhangi bir işe yaramadı, toprağı uygun değildir diyerek toprağını ve saksısını değiştirdim hatta az miktardada güvercin gübresi koydum ancak sonuç yine aynı, bunun üzerine belki faydası olur diye düşünerek bitkiyi epeyce budadım tabi yeni gözlere dikkat ederek birazda güneşlendirdim 2-3 saat kadar, ne yazık ki bununda faydası olmadı yeni gözlerde, dallarda kurudu, bu haftasonu toprağından iyice ayırdım köklerini yıkadım, köklerden sanırım gübre idi küçük küçük renkli renkli mercimek gibi toplar vardı onlarıda çıkardım ve yeni saksı ve toprağa tekrar diktim, yine bol miktarda suluyorum ancak hiçbir hayat belirtisi yok, acaba tamamen öldümü çiçeğim eğer böyle ise çok üzülürüm çünkü bu çiçek biricik kızımdan hediye gelmişti, yardımcı olursanız çok sevinirim.

sosyalci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-06-2010, 09:40   #150
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Bir şeyi merak ettim .O minik toplar mavi ve beyazmıydı? Sıkınca patlıyormuydu?
Satın alınan bazı bitkilerin toprağında rastladığım ,Buradan başka arkadaşlarında merak edip sorduğu bir şey bu ,daha çok yumurtaya benziyor .Bitkiyi kurutuyor.

Hhatice Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024