agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen enuma elish
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen enuma elish
  • 1 Gönderen enuma elish
  • 1 Gönderen reguler
  • 2 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2016, 13:29   #1
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2016
enuma elish / incir

Herkese iyi gunler..
Gelir gelmez paldir kuldur konu mu acilir derken aldigim tavsiye uzerinedir..

Sadet kismi: elimde iki adet 140cm boya, 2cm capa sahip geyik boynuzu seklinde dal var..
Celikle koklendirmeyi dusunuyorum fakat celik olusturmadim henuz.. kesi bolgelerine asi macunu gerekip gerekmedigini bilmiyorum..
Gerekirse fotograf eklerim ama simdi oyle bir asamada olmadigimi dusundum..
Yardim ve onerilerinizi bekliyorum..
Sagolun..

Not: Turkce karakter icin kusura bakmayin lutfen..

kamil35 beğendi.

Düzenleyen enuma elish : 25-10-2016 saat 15:24 Neden: ...
enuma elish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 14:19   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Hoş geldiniz foruma. Fotograf yüklemeniz. Daha isabetli tavsiye vermemiz açısından önemli. Her adaya da ayrı başlık açıp özellikle kök kısımlarının yakın fotoğrafını çekiniz. Kalınlığını anlamamız açısından yanınada kalem çakmak cetvel gibi cisimler koyunuz.

LT26i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

enuma elish beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 15:04   #3
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Sagolun..

Malesef "dosya secin" tusundan ileri gitmiyor.. baska sitelere yukleme yapabiliyorum burda bir uyumsuzluk olmus olabilir.. bilmiyorum..

Dedigim gibi elimde iki tane dal var.. bence henuz "her aday" icin erken.. belki birlikte aday olustururuz o zaman burasi ilk aday icin uygun olur..
a4 referans olur diye dusunuyorum.. ileride cakmaklarim..

1.

http://resimyukle.xyz/resim/OCNL

2.

http://resimyukle.xyz/resim/W3dW

Düzenleyen enuma elish : 22-10-2016 saat 17:08 Neden: fotograf eklendi
Eski 22-10-2016, 16:35   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2016
Benimde elimde 6 7 adet bursa karası celik mevcut. Su 2 haftadir arastiriyorum birseyler ogrenmeye basladim. Sormak istedigim su , 10. 15 gun suda bekleticem koklenme olacak kisimlarina bicakla ince cizikler attim. Suan 7 gun oldu ve 1 2 yaprak olan celik var gayet saglam gozukuyor suyuda haftada 1 degistiricem 15 gun tamamlaninca torf perlit toprak vs karisimina dikicem. Dogru yoldamiyim acaba. Birde devaminda neyapmaliyim malum havalar serin gidiyor cam kenarinda vs mi tutsam **** daha net yapmam gereken hak.bana yardimci olursaniz sevinirim

murat sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 21:14   #5
Ağaç Dostu

Kurumasın diye çöp poşeti geçirin bir kaç küçük delik açın. Gölgede oda sıcaklığında tutun. Mevsim olarak pek başarılı olabileceğinizi sanmıyorum ama denemekten zarar gelmez.

LT26i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 22-10-2016, 23:50   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2016
Sayin Regular cvp benim icinmiydi

murat sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2016, 15:08   #7
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Onerisi olan yok sanirim..
Karsi cikan da yoksa fotograftaki gibi parcalayacagim..
Asi macunu da kullanmaya karar verdim..
Hadi bakalim bindik bir alamete..

http://i.resimyukle.xyz/QW6b.jpg

Not: url'den de yuklenmedi fotograf.. sorun ne anlamadim..

Düzenleyen enuma elish : 25-10-2016 saat 15:14 Neden: fotograf
Eski 27-10-2016, 22:07   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enuma elish Mesajı Göster
Onerisi olan yok sanirim..
Karsi cikan da yoksa fotograftaki gibi parcalayacagim..
Asi macunu da kullanmaya karar verdim..
Hadi bakalim bindik bir alamete..

http://i.resimyukle.xyz/QW6b.jpg

Not: url'den de yuklenmedi fotograf.. sorun ne anlamadim..
Ben direk bu fidanları dikeceksiniz sandım. Açıkçası size tavsiyem h.ç bu fidanla zaman kaybetmemeniz. Bonsaiye başlayacaksanız nebari kısmı kalın çok sık dallı ve hareketli adaylar bulup onlar ile başlamanız. Aksi takdirde sadece bu adayların kalınlaşması için 2 yıl beklemeniz gerekecek. Bende sizin gibi başladım. 40 a yakın kalem çelik köklendirmeye çalışıyordum sonra hepsini attım.

Bu adayı direk parçalamadan köklendirmeye çalışın. Mevsim çok uygun değil başarılı olacağını sanmıyorum. Ama denemekten zarar gelmez.

enuma elish beğendi.
Eski 27-10-2016, 22:09   #9
Ağaç Dostu

fotoğrafların boyutu yuksek olunca foruma yuklenmiyor kuçulttüp öyle yüklemeyi deneyin.

Eski 28-10-2016, 03:15   #10
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

N'apacagimi bilmiyordum.. kimseden ses cikmayinca kendi kendime beyin firtinasi yaptim
Kesmemistim daha.. Koklenme basladi..
Mevsim konusunda haklisiniz ama iki ay sonra bu agaca ulasamazdim, ben de gozumu kararttim..
Basarip da yasatabilirsem bu agac konusunda israrciyim.. bonsai olmasa da bahcede buyur n'apalim..
Nebari kalinligi aday icin ne olmali? Denk gelirsem hazir fidan da edinirim.. baska bir agactan havai koklendirme planlari da yaptim kendimce, daha vakti var, basarirsam paylasirim..
Oof.. insan neler hayal ediyor.. yesil yapraklarin arasinda mor meyveleri goruyorum ^.^

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Ben direk bu fidanları dikeceksiniz sandım. Açıkçası size tavsiyem h.ç bu fidanla zaman kaybetmemeniz. Bonsaiye başlayacaksanız nebari kısmı kalın çok sık dallı ve hareketli adaylar bulup onlar ile başlamanız. Aksi takdirde sadece bu adayların kalınlaşması için 2 yıl beklemeniz gerekecek. Bende sizin gibi başladım. 40 a yakın kalem çelik köklendirmeye çalışıyordum sonra hepsini attım.

Bu adayı direk parçalamadan köklendirmeye çalışın. Mevsim çok uygun değil başarılı olacağını sanmıyorum. Ama denemekten zarar gelmez.

reguler beğendi.
Eski 28-10-2016, 03:39   #11
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Alıntı:
fotoğrafların boyutu yuksek olunca foruma yuklenmiyor kuçulttüp öyle yüklemeyi deneyin.
Dogru.. 70kb sinirini gormustum de bendekileri nedense daha kucuk sandim.. byte gorduysem demek ki.. ben de yazik telefonu sucluyordum

Duzenleme: sitenin diger bolumlerinde "dosya secin"e basinca telefondaki "galeri" secenegi cikiyor.. buradaysa "fotograf yukle"ye basinca yeni acilan kutucukta 5 tane alt alta "dosya secin" tusu cikiyor.. iste o tuslar calismiyor; oradan "galeri"ye gecmiyor.. dosya boyutlari 35-40kb'ye kucultuldugu halde.. bilgisayardan denenmedi.. sonuc olarak avatar yukleyebildim..

reguler beğendi.

Düzenleyen enuma elish : 08-12-2016 saat 14:21 Neden: ...
Eski 28-10-2016, 10:20   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enuma elish Mesajı Göster
N'apacagimi bilmiyordum.. kimseden ses cikmayinca kendi kendime beyin firtinasi yaptim
Kesmemistim daha.. Koklenme basladi..
Mevsim konusunda haklisiniz ama iki ay sonra bu agaca ulasamazdim, ben de gozumu kararttim..
Basarip da yasatabilirsem bu agac konusunda israrciyim.. bonsai olmasa da bahcede buyur n'apalim..
Nebari kalinligi aday icin ne olmali? Denk gelirsem hazir fidan da edinirim.. baska bir agactan havai koklendirme planlari da yaptim kendimce, daha vakti var, basarirsam paylasirim..
Oof.. insan neler hayal ediyor.. yesil yapraklarin arasinda mor meyveleri goruyorum ^.^
Nebari kalınlığı tamamen sizin ne kadar büyük bir ağaç istediğinize bağlı. standart bir bonsainin boyu nebari kalınlığının 6 katı oluyor. Şöyle söyliyim 3cm gövde kalınlığı vasa ağacın tamamlanmış boyunun 18 cm olması gerekir. Bence en az 3 cm kalınlığı olan adaylar ile başlayın .Çok kalın olursa da oranları (Dal, koniklik vs.) tutturmak için daha fazla zaman beklemeniz gerekiyor.

enuma elish beğendi.
Eski 29-10-2016, 20:01   #13
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Sagolunuz..
Harika.. yaklasik bir karis iyi..
Peki deneyimlerinize gore bu oran her sekilde isler mi (1x6, 2x6, 6x6 gibi)?
Birkac yerde daha 3-18 orani vermisler de acaba standart mi, lafin gelisi mi yoksa en iyi sonuc 3-18'den mi aliniyor?

Merakimi da maruz gorun lutfen.. yeni heves ya iste.. 2-3 haftadir tasikardik oldum oyle heyecanliyim.. gecer ama.. durulurum.. herkesin basina gelmistir..

Alıntı:
Nebari kalınlığı tamamen sizin ne kadar büyük bir ağaç istediğinize bağlı. standart bir bonsainin boyu nebari kalınlığının 6 katı oluyor. Şöyle söyliyim 3cm gövde kalınlığı vasa ağacın tamamlanmış boyunun 18 cm olması gerekir. Bence en az 3 cm kalınlığı olan adaylar ile başlayın .Çok kalın olursa da oranları (Dal, koniklik vs.) tutturmak için daha fazla zaman beklemeniz gerekiyor.

Eski 29-10-2016, 23:00   #14
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
enuma elish
Aslında çok güzel bir hobiyle ilgileniyorsunuz. İnsana çok şeyler katıyor. Sadece heyecan olarak kalmasın, daha da ileriye gitmesini temenni ederim.
Bonsai; aslında yaş olarak, boyut olarak küçük bir ağacı bazı budama ve şekillendirme teknikleriyle sanki çok yaşlı ulu bir ağaçmış gibi gösterme yeteneğidir. Aslında bir nevi İlizyondur. Ulu ve yaşlı ağaç görüntüsünü ne kadar yakalamışsanız o derece başarılı sayılırsınız.
Bunları yapabilmeninde bazı yöntem ve teknikleri vardır. Sözüne ettiğiniz oranlarda bu yöntem ve tekniklerden biridir.
İlk başlangıç seviyesinde Bonsai'yi öğrenmek ve anlamak için bu oranlara bağlı kalmak ve hatta bazı önemli kurallarını öğrenmek adına sıkı bağlanarak bir kaç çalışma yapabilirsiniz. Ama şunuda söylemeden geçemeyecem; çalıştığınız malzeme endüstriyel bir malzeme değil tam tersi organik bir canlı. Bazen bu oranları ve kuralları biz uygulamak istesekte o bize kulak vermez, hatta inat eder.
Sonuç olarak kuralları iyi bilmek önemlidir, bize yardım edeceği kesindir. Ama kurallara ve oranlara uyamayacağımız zamanlar ve malzemeler olacaktır. İşte işi ustalık gerektiren kısmıda burada başlayacaktır. Onada "yaratıcılık" diyebilirsiniz.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2016, 23:34   #15
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Cok dogru soyluyorsunuz.. benim de demek istedigim, baslangicta insan cok telasli ve aceleci oluyor.. ama bitkiler basina buyruk, oyle ha deyince istedigini elde edemiyorsun.. is boyle olunca da o baslardaki heyacanin yerini sabra birakmak gerekiyor.. bir nevi insan bitkiyi degil bitki insani sekillendiriyor.. bu yuzden bana gore hayvan beslemek bitki beslemekten daha kolay, kendimiz de hayvan oldugumuzdan.. icgudusel olarak hayvanlarin gereksinimlerini anlayabiliyoruz, bitkilere gelince bilmedigi bir yabanci dili anlamaya calisir gibi bocaliyor insan (literaturdeki ppm degerlerini kastetmiyorum tabi, ne zor kosullarda elde edildiler).. velhasil demem o ki bastaki heyecani kaybetmezsek sabirla ilerlememiz de zor olur.. nacizane..
Sagolun..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
enuma elish
Aslında çok güzel bir hobiyle ilgileniyorsunuz. İnsana çok şeyler katıyor. Sadece heyecan olarak kalmasın, daha da ileriye gitmesini temenni ederim.
Bonsai; aslında yaş olarak, boyut olarak küçük bir ağacı bazı budama ve şekillendirme teknikleriyle sanki çok yaşlı ulu bir ağaçmış gibi gösterme yeteneğidir. Aslında bir nevi İlizyondur. Ulu ve yaşlı ağaç görüntüsünü ne kadar yakalamışsanız o derece başarılı sayılırsınız.
Bunları yapabilmeninde bazı yöntem ve teknikleri vardır. Sözüne ettiğiniz oranlarda bu yöntem ve tekniklerden biridir.
İlk başlangıç seviyesinde Bonsai'yi öğrenmek ve anlamak için bu oranlara bağlı kalmak ve hatta bazı önemli kurallarını öğrenmek adına sıkı bağlanarak bir kaç çalışma yapabilirsiniz. Ama şunuda söylemeden geçemeyecem; çalıştığınız malzeme endüstriyel bir malzeme değil tam tersi organik bir canlı. Bazen bu oranları ve kuralları biz uygulamak istesekte o bize kulak vermez, hatta inat eder.
Sonuç olarak kuralları iyi bilmek önemlidir, bize yardım edeceği kesindir. Ama kurallara ve oranlara uyamayacağımız zamanlar ve malzemeler olacaktır. İşte işi ustalık gerektiren kısmıda burada başlayacaktır. Onada "yaratıcılık" diyebilirsiniz.

Eski 20-11-2016, 23:41   #16
Ağaçsever

enuma elish's Avatar

Iyi gunler..
Baslik kirliligi yaratmamak icin buradan hizlica bir soru sormak istiyorum.. fotograf da yukleyemedigime gore ve de zaten adayliklarindan emin olmadigim icin..

Havai koklendirme yapmak istedigim bir limon vardi.. fakat malesef habersiz budanmis.. kocaman iki dal, 2m vardir.. ben de en fazla n'olabilir ki dedim, aldim bunlari diplerinden bahce topragiyla posetledim, hem de zeminde yatay.. iki uc hafta olmustur..

Bugun topragin nemine bakayim dedim ne goreyim; beyaz beyaz kokcukler.. ustunde yapraklari, cicekleri, tomurcuklari ve meyveleri vardi.. ellememistim.. hepsi kurudu.. sanirim enerjiyi koke yoneltti.. yasayasi varmis hayvanciklarin..

Simdi ben ne yapayim.. boylece dursun bence.. ama topraklari cok az.. kisi basi iki kupa kadar..

""""""""""""""""
Guncelleme (26.02.2017) : Ne zamandir yazacagim firsat bulamadim.. bahsettigim kokcukler malesef topraktaki cim tohumlariymis bitkiye bitisik olmadiklarina bakmamisim.. zaten dili olsa soylerdi "ben nazliyim, bu kadar hizli hareketler bekleme benden" diye.. bir de ustune don yedi garibim (cogul gerci, iki kisiler).. dallar mutasyon gecirdi sanki.. kahve, mor.. belki de curumustur, dilim varmiyor neyse.. bakalim baska neler olacak..

enuma elish izmir'den bildirdi..

""""""""""""""""

Düzenleyen enuma elish : 26-02-2017 saat 18:17 Neden: guncelleme

Etiketler
bonsai, ficus, incir

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024