agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bambu
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2007, 15:20   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Bambu grubu ;
Merhaba.
İstanbul Tasarım Haftası etkinlikleri içinde yer alan bir standda bambu liflerini gördüm ve fotoğrafını çektim. Sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 16:40   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar !

Şükranalp teşekkürler. Sanırım bambunun tekstilde kullanılan bir türünün işlenmiş hali. Bizler bir masodur takıldık kaldık gibi geliyor. Arkadaşlar ne düşünürler bilemem. Besenkara katılmamak elde değil. Sanal ortamda olduğumuzdan bazen cümlelerimiz amacını aşabiliyor. Bir şekilde yolumuza devam derim.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 21:06   #93
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Dostlar ,

Yayılıcı bambuların durudurulmasıyla ilgili kısa bilgi ; ( amerikan bambu birliği sitesinden )
http://www.americanbamboo.org/Genera...ingBamboo.html bu kaynağa ait link.

yapılacaklar gayet basit ;
Eğer bir bambunun komşunuza doğru gittiğini farkederseniz,
1- gövdeyi ve yaprakları kesin , bir kürek veya kazma yardımıyla toprağı kazarak rizomları ayırın ve topraktan alın ,
2- her bambu ayrı bir bitki gurubu sanılırsa da aslında tek kökten giden sıralı bir bitkidir tüm kök sistemini topraktan sökün.
eğer tutmak istediğiniz rizom varsa onları bırakın.
3- sulama yapın eğer gübre verirseniz yeni filizler verecektir.
4- tüm sökme işlemlerini her yeni filizlenmede yapın bir süre sonra rizom oluşturmak için gerekli enerji ve besin birikim yapamayacak olan sistem yeni filizler veremeyecek ve yayılmayacaktır.
Bambuları durdurmak için bitki ilaçları kullanmak luzumsuz para ve zaman kaybıdır.

Eğer yayılıcı bambunun sorun olacağını düşünüyorsanız bir bariyer kurmak esastır. 60 veya 90 cm lik bariyer durdurmak için yeterlidir. Bariyerler beton , metal veya plastik olabilir. Genelde yüksek yoğunluklu polipropilen kullanılır. Her sene kontrol edilerek bariyeri aşmaya çalışan rizomlar kesilir.

Kısacası paniğe gerek yok yayılıcı bambuları durdurabiliyoruz. Tohumlar dağılırsa diye korkanlara ; Tohumdan bambunun yetişmesi bir ihtimaller hesabıdır. Yabani hayvanlardan veya doğa şartlarından kurtulabilecek bir filizin 12 senede yetişkin hale gelebileceğini de düşünürsek bırakın dağınık kalsın

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 21:09   #94
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Son cümlenin olayın ciddiyetiyle örtüşmediğini düşünenlere linki dikkatle incelemelerini tavsiye ederim.

Tohumdan bambunun çıkması olasılığı bende yeniden saç çıkması olasılığı ile sanırım aynı hatta ben daha şanslıyım diyebilirim.

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 12:24   #95
Yeni Üye

ali boztepe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2006
Merhaba şükranayalp

Merhaba Şükranayalp, sözünü etmiş olduğum,yani Antalya'dan tohumlarını alarak fidan haline getirmiş olduğum fidanlar,"FastHedera" diye belirttiğiniz bir bitki türü değil.İnternette araştırdığımda karşıma Çüçek türü bir bitki çıktı.
Bu ağaç olan bir bitki,tohumları ise tıpkı Arı petekleri gibi altıgen şeklinde olup sert,uzun ve kahverenk bir kabuğun içinde saklı,yani çok ilginç bir ağaç türü...
Ayrıca, tıpkı Kabak gibi pürüssüz boylanan bir ağaç....
İnşaallah Antalya ya bir daha gittiğimde araştıracağım.Antalya Botanik parktan gizlice almış görevlilerle de epey de tartışmıştım.
Saygıdeğer üyelerden Bursa da oturan varsa fidelerden verebilir veya gösterebilirim.
Bu arada,ziraat mühendisimiz sayın Selahattin Yılmaz ile de tanışıklığımız olduğunu belirtirim,oradan da ulaşabilirsiniz.
Saygı ve hürmetlerimle.

ali boztepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 12:23   #96
Ağaçsever

safiris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Galeri: 4
Selam Todor,

Bambu hizli yayilan bir bitki fakat insanoglu bunun icinde bir care bulmus ekeceginiz yerin cevresine yaklasik 65 cm derinlikte ve 1,5-2 mm kalinlikta kaucuk set dösüyor. Böyece planli bir sekilde yayilim göstermesini saglamak yine bizim elimizde. Ama kötü niyetli biri cikarda Bambuyu alip bir ormanlik alana ekerse ****** o ormanlik alanda Bambu diger bitkilerden üstün gelebilmek icin mümkün oldugunda kökleriyle yayilmaya calisacaktir.

Bambu yetistirmek bilincli kisiler tarafindan yapilmali bence. Yasadigim yerde her 3-5 evden birinin bahcesinde Bambu bitkisi ekili ama herkses ektigi yerin cevresini toprak altindan setle cevirmis. Önlem alininca bir sorun olmuyor.

safiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 12:27   #97
Ağaçsever

safiris's Avatar

Noreks sana katiliyorum. Hersey bizim iyi **** kötü amacli olmamiza bagli.

Eski 21-03-2008, 12:30   #98
Ağaçsever

safiris's Avatar

Hemserim Bursa´da olsaydim memnuniyetle toplantiya katilirdim. Umarim izne geldigimde tanisip bu konu üzerinde konusuruz.

Saygilar

Eski 26-03-2008, 23:20   #99
Ağaçsever

safiris's Avatar

Selam Todor,

Bambularin icinde Mese agacinin yasama sansinin olmadigini yazmissin. Dikkatimi cekti.

Yillardir ülkemizde TEMA cesitli kampanyalar düzenledi. Örnegin 10 Milyar Mese Palamutu gibi. Hatta bunu cok olumlu bulup bende yardimda bulunmustum. Ama o zamandan beri Türkiye`de bir Mese dahi göremedim.

Sanirim bu aldatmaca kampanyalara inandim **** kendimi fazla kaptirdim.

Ülkemizde hic yesil olmamasindansa en azindan Bambu ormanlari olmasini yeglerim. Üstelik Bambu Mese gibi topragi cok iyi kavriyor. Bu sayede erezyonda önlenmis olur.

Bu benim düsüncem her karsi teze saygim var.

Herkese yagmur ormanlari gibi bir Türkiye diliyorum

Eski 27-03-2008, 00:11   #100
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Der teufel steckt im detail...

Herr safiris... dass ist es. Es ist ein paradoxon... ein gefaehrlicher paradoxon...

bzw. ein sogennater pardoxon.

Bu bambu ormanlarının Türkiye'ye has 150 endemik ve 500 diğer tür salepgil (orchis Ophrys v.d.) orkidelerin ve diğer nebatatların da sonu olabileceğini bilmem hi düşenebildiniz mi?

Vor baeumen im auge den wald nicht zu sehen... ne demek bilirmisniz?
Bu iş bizim gibi ingeneurlerin işi değil.... tabiat assamble dili ile kolay programlanabilir bir şey değildir.
Hocam derdi hep " kantarın topunu kaydırmayın..." bir kez kaymıya görsün düzeltemsi na mümkün olur...

nichts für ungut....!

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 00:52   #101
Ağaçsever

safiris's Avatar

Hallo Sie sprechen gut Deutsch.

Ben dediklerinize katilmiyorum. Üstelik sizin her dediginize katilmak gibi bir zorunlulugum da yok. Cünkü siz herseyi en iyi bilen degilsiniz ve kendinizi öyle görmeye de hakkiniz yok.

Ayrica sizin Istanbul gibi devasa beton yiginlarinin arasinda yasamaktan Glaube ich Ihre meinung sind auch Beton geworden... Bin ich verkehrt ?

Wo gibt es in Istanbul Orchides ? Würden Sie bitte mir sagen? Ich habe sehr viel gequckt aber leider hab ich nicht gesehen.

Wohnen Sie in Istanbul Regelwälder region Herr oder Frau Praceox ?

Ben fikimi söyledim ve kupkuru bir Türkiye olmaktansa Mosolar ile kapli bir Türkiye´yi tercih ederim. En azindan temiz oksijen soluyabilmek icin.

Size Selamlar benden kendinize ve Orkidelerinize iyi bakin Mein(e) Herr oder Frau

Düzenleyen safiris : 27-03-2008 saat 02:09
Eski 27-03-2008, 02:04   #102
Ağaçsever

safiris's Avatar

Hemserim sana tamamen katiliyorum. Praecox arkadasimiz kendini cok bilmis gösterip , herkesi kendi istedigi yönde yönetmeye calisiyor. Burasi özgür bir forum sitesi ve her bitki seven kendi düsüncesini özgürce söyler. Bunu kabul edende olur etmeyen de . Ama kimsenin kimseye cok bilmislik yapip ta burada ben kralim havasina girmesini de hic dogru bulmuyorum.

Burada kimsenin de Krallik taslamaya veya digerlerini asagi görmeye hakki yok.

Eski 27-03-2008, 02:31   #103
Ağaçsever

safiris's Avatar

Biraz önce gecmiste ki forumda yazilanlari okudum ve Faruk Tuzcuoglu diye biri gözüme ilisti. Zavalli adamin forumdan uzaklasmasina sebep olmussunuz.

Ayni seyi bana da planliyorsunuz sanirim Praecox. Sen kendi düsüncende olmayan kisileri burdan attirmak icin elinden geleni yapiyorsun anladigim kadariyla.

Bana da Almanca olarak baya kücümseyen seyler yazmissin. Yoksa kimse anlamasin da sadece ben anlayim ve sana ayni tarzda Türkce karsilik verip forumdan atilayim diye mi yaptiniz bunu sayin Praecox.

Ben öyle sandigin kadar saf degilim senin basit oyunlarina gelmem.

Ayrica siz bu Forumun Krali da degilsiniz Kralicesi de. Krallik taslamaya da kalkismayin , burda kimsenin Krala ihtiyaci yok.

Ben buraya Bambu sever olarak geldim senin cok bilmis anti-düsüncelerini dinlemek icin degil. Ve senin fikrin beni hicmi hic ilgilendirmiyor.

Eski 27-03-2008, 02:36   #104
Ağaçsever

safiris's Avatar

Selam

Ben ebay den aldim ama az miktarda ****** benim aldigim tohumlar. Öyle kilo ile falan degil.

Kilo ile sanirim direk olarak uzak dogudan almaniz gerekiyor.

Eski 27-03-2008, 09:49   #105
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safiris Mesajı Göster
Biraz önce gecmiste ki forumda yazilanlari okudum ve Faruk Tuzcuoglu diye biri gözüme ilisti. Zavalli adamin forumdan uzaklasmasina sebep olmussunuz.

Ayni seyi bana da planliyorsunuz sanirim Praecox. Sen kendi düsüncende olmayan kisileri burdan attirmak icin elinden geleni yapiyorsun anladigim kadariyla.

Bana da Almanca olarak baya kücümseyen seyler yazmissin. Yoksa kimse anlamasin da sadece ben anlayim ve sana ayni tarzda Türkce karsilik verip forumdan atilayim diye mi yaptiniz bunu sayin Praecox.

Ayrica siz bu Forumun Krali da degilsiniz Kralicesi de. Krallik taslamaya da kalkismayin , burda kimsenin Krala ihtiyaci yok.

Ben buraya Bambu sever olarak geldim senin cok bilmis anti-düsüncelerini dinlemek icin degil. Ve senin fikrin beni hicmi hic ilgilendirmiyor.
Siz bana sen diye hitap edemezsiniz.
Siz iyimisiniz ya hu? durup durup mesajlar yazmışsınız. Neden size uymıyan bir fikire bu şekilde şahsı rencide edici saldırılara geçtiniz anlıyamadım. Evet Faruk beye de fikrimi söylemiştim ancak ordaki bir dizi daha mesaj silindiğinden size öyle gelmiş olabilir.
O fikrini savunamadı gitmeyi tercih etti bu onu ilgilendirir. Neyin kıralı asıl siz burda bir tür bitki ile kralcılık satan bir experr kesildiniz. Basitçe sorgulamalarıma da cevap vermediniz, veremediğiniz gibi istanbulda oturmama bay bayan (sanki profilimde yok gibi) ne olduğunuzu anlıyamadım dercesine bir saldırı.
ASIL SİZİN BENİ BU ŞEKİLDE RENCİDE ETMEYE HAKKINIZ YOK!
Ben o mesajda size bir şey mi söyledim. Neyin tezgahı neyin komplo theorsiz. Ne oyunu?
Ben mi istnabulu betona sardım istanbulda nerde orkide yok onu da bilemiyorsunuz ama siz betonculardan da beter her yere bu otu ekip yeşilendirlim de ne pahasına olursa olsun bir yaklaşımındasınız.

Terbiyenizi takının.
Ancak şimdi anladım ben sizinle bu konuda tartışmıyacak kadar akıllıymışım.
Ancak mesaj yazmıyacak olmam bu alanı da size bıraktım anlamına gelmez
Zaten siz ancak burda dikebilrisiniz o otlarınızı.

Saygılar

Eski 27-03-2008, 10:08   #106
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Der teufel steckt im detail...

Herr safiris... dass ist es. Es ist ein paradoxon... ein gefaehrlicher paradoxon...

bzw. ein sogennater pardoxon.

Bu bambu ormanlarının Türkiye'ye has 150 endemik ve 500 diğer tür salepgil (orchis Ophrys v.d.) orkidelerin ve diğer nebatatların da sonu olabileceğini bilmem hi düşenebildiniz mi?

Vor baeumen im auge den wald nicht zu sehen... ne demek bilirmisniz?
Bu iş bizim gibi ingeneurlerin işi değil.... tabiat assamble dili ile kolay programlanabilir bir şey değildir.
Hocam derdi hep " kantarın topunu kaydırmayın..." bir kez kaymıya görsün düzeltemsi na mümkün olur...

nichts für ungut....!
Almanca kısımlarının türkçesini buraya yazıyorum neresi size kırıcı geldi anlıyamadım forum üylereine sunuyorum.

Şeytan detai da saklıdır

Bay safiris bu bir tür paradox tur.

ağaca bakmaktan ormanı görmemek nedir bilirmisiniz.
Tabiat bazen biz mühendislerin gibi bilgisayar dilinde programlanır gibi programlıyamayız....
nicht für ungut un türkçesini bilemiyorum ( yani kötü bir şey yazmak değildi maksadım gibilerden)
Ancak almancanız yeterli değil benim de anladığım bu yoksa burda sizi yönlendirecek ne mesaj algıladınız anlamadım.
kaldı ki sizin söylediğiniz benim için de geçerli benim de sizin bu körü körüne bambu sevdanıza kuşkucu bakma yaklaşımımı veya fikrimi değiştireme bunu siz istesenzi dahi.
Bu da benim şahsi fikrim.

Eski 27-03-2008, 10:35   #107
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safiris Mesajı Göster

Hop, hop !

Sakin olun biraz !

Keskin sirke küpüne zarar olmasın... Lafınızın nereye gittiğini bilin!

Forumun kralı edasıyla dolaşan birini, en başta forum yönetimi engeller. Bambu sever biri iseniz bilginizi paylaşın. Kafanıza yatmayan bir konu varsa, aksini söyleyin ama böyle atıp tutmayın.
Bu size ilk ve son uyarım.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 00:30   #108
Yeni Üye

Pikapika's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Çok eski bir başlığı güncellemek ne kadar iyi bir fikir bilemiyorum ancak buradaki tartışmanın önemini başımdan geçen bir olayla anlatmak, pratikte ne gibi tehlikeleri olabileceğinden bahsetmek istiyorum 3 sene kadar önce sucul bir ithal bitki aldım, adını hatırlamadığım bir seradan. Bir kabın içine su doldurup bu bitkiyi bıraktım ve tüm kabın yüzeyini kaplamasını çiçekler açmasını izledim. Geçen zamanda sitenize üye oldum ve 14. 5. 2007 de bitkiyi bir bilene danıştım ancak pek bilinen birşey olmadığı için bir cevap gelmedi.
(Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (2005-2009) )
Ama içime bir kez bir kurt düştü araştırmaya başladım ve ne olduğunu buldum.
Eichhornia crassipes / water hyacinth
Bu kelimeyi arattığınız zaman, bu bitkinin ne kadar hızlı su yüzeyinde yayılıp dip yosununun ışık almasını engellediğini ve göl ve hafif debili akarsuları nasıl öldürdüğünü, güzel çiçeğine aldanıp evlerde beslendiği su değişimleri sırasında tohumlarının kanalizasyon vasıtasıyla su kaynaklarına ulaştıklarını ve bunlara benzer birçok makale ve/veya magazin haber bulabilirsiniz. İçimizden çıkıp çamurlu su yerine mor çiçekli göller görüp oksijen solumayı tercih ederim diyenler olabilir ancak ekolojinin insansal estetik kaygıları ve ekonomik planlarıyla hiç bir alaksı yok. Hatta ekoloji bu gibi iyi niyetli durumlarda oldukça gaddar davranabiliyor. Okuduğum makalelerde bu bitkinin bir kaç istisnai durum dışında soğuğa dayanamadığı yazılıydı, denemek için kışı balkonumda kapalı bir kapta geçirmesini sağladım suyu defalarca donduğu halde şubat ayı sonunda köklerinden yeniden yeşil yapraklar çıkarttı ve şu an Istanbul'un kışına rağmen tamamen toparlamış durumda Bundan 10 sene öncesinde Türkiye'de afrika yaban arısı türü yoktu, bir gün bir üniversitenin iklim odasının camı kırılıp kraliçe arı kaçana kadar. Bu gün akdeniz bölgesinde bulunabilen bir tür ve arıcılığı imkansız kıldığı gibi bir çok böcek türünün kökünü kazıdıkları tahmin ediliyor ve bir kaç kezde insan ölümüne neden oldular. Farkına varmadan takibimiz dışına çıkacak bir bitki türünün neler yapabileceğini nelere mal olabileceğini kestirmek imkansız ve görünen o ki seralarda benim aldığım bu bitkinin ithalatında hiç bir denetleme yok. Denetleme olmayınca kısıtlama da olmuyor buda yasal bir zemin sağlıyor, ama doğru olduğu anlamına gelmez.
Forum moderatörleri bu ve benzeri bitkiler için bir başlık açabilir en azından bu bölümde belli türler için uyarıları paylaşabiliriz diye düşündüğüm için ve konuyla alakalı olduğundan be kaygımı paylaşmak istedim.

Pikapika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 22:29   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Hop, hop !

Sakin olun biraz !

Keskin sirke küpüne zarar olmasın... Lafınızın nereye gittiğini bilin!

Forumun kralı edasıyla dolaşan birini, en başta forum yönetimi engeller. Bambu sever biri iseniz bilginizi paylaşın. Kafanıza yatmayan bir konu varsa, aksini söyleyin ama böyle atıp tutmayın.
Bu size ilk ve son uyarım.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Ulu uyarıcı kutlarım sizi de neden uyarıyorsun.Hoşlanmadığınız (neden acaba!!!)fikirlerle hep böyle mi mücadele edersiniz siz?

Kaldı ki "Hop, hop !" tarzı hitap da hiç hoş değil...

Besenkar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 23:27   #110
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili Besenkar, tartışmaları tasvip etmesemde tartışmaların faydasına her zaman inanmışımdır çünki tartışmalarda kişiler birbirlerine zıt ayna görüntüsü olurlar ve devamlı karşılıklı açıkları ortaya koyarlar. Ancak bazen taktir edersiniz ki yaklaşımı ifade eden bir taraf hakem ve uyarıcı olmalıdır.

Merak ettiğim mahkemenizde yalnız hakim siz iken birileri için uyarıcı olmanızın derecesi nedir bu işin size ait bir uyarma üslubu var mıdır? Ya da uyarınızdan dolayı sizi huzurunuzda haksız olduğunuzu düşündüğü için uyaran olmakta mıdır? Her ne kadar burası bir mahkeme olmasada...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 22:19   #111
Ağaç Dostu

Değerli arkadaşım,
mutlaka dediğiniz gibi oluyor
eleştiri olmadan bizim işimiz olmaz zaten
ama
biz eleştiri ile karalamayı ayırt edebiliyoruz

Eski 11-04-2008, 22:27   #112
Ağaç Dostu

Sayın hop hop neden cevap vermedi anlamadım

Eski 12-04-2008, 00:43   #113
Ağaçsever

safiris's Avatar

Selam Besenkar,

Bambu Fidanligi sayfanizi coktan görmüstüm ve yaptiginiz bu calisma cok hosuma gitmisti. Bir ara Fidanliginizi ziyarete gelicem mutlaka. Görmeyi cok istiyorum.

Calismalariniz bence takdire deger, sizi tebrik ediyorum. Bambu sever biri olarak ülkemize cok büyük katkida bulundugunuzu düsünüyorum.

****** siz bu isi basaracaksiniz. Her zaman yaninizdayim.

Basarilar diliyorum.

Not: Hop hop diye bana söylenmisti.

Eski 04-05-2008, 09:30   #114
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Burayı ancak okuduğum için şimdi cevap veriyorum.

Alıntı:

Bu yazılanlara sadece hop hop demek, gösterilecek en nazik tavrı göstermek demektir.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 13:05   #115
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Ben de cinsini bilmediğim bir bambu satın aldım.Kökü yoktu suya bırakınca kök saldı.sopa gibi bir bitki dekoratif de değil niye aldım bbilmiyorum.Ama özenerek akıyorum.Ne yapmalıyım gece gizli gizli gidip birinin bahçesine ekip kaçsam mı?

deniz-kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 13:08   #116
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Bambunuz, Şans Bambusu (Dracena sanderiana) olabilir. Yetişme istekleri konusunu araştırın bence, birisinin bahçesine dikip kaçarsanız yaşamayabilir..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 13:53   #117
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deniz-kızı Mesajı Göster
Ben de cinsini bilmediğim bir bambu satın aldım. Kökü yoktu suya bırakınca kök saldı. sopa gibi bir bitki dekoratif de değil niye aldım bilmiyorum. Ama özenerek bakıyorum. Ne yapmalıyım? Gece gizli gizli gidip, birinin bahçesine ekip kaçsam mı?
Hay çok yaşayın

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 00:39   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deniz-kızı Mesajı Göster
Ben de cinsini bilmediğim bir bambu satın aldım.Kökü yoktu suya bırakınca kök saldı.sopa gibi bir bitki dekoratif de değil niye aldım bbilmiyorum.Ama özenerek akıyorum.Ne yapmalıyım gece gizli gizli gidip birinin bahçesine ekip kaçsam mı?
Çöpte bulup diktiğim bitkiler için yeni bir yer fikri

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 17:47   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Tüm arkadaşlar fikirlerini belirttiğine, sahip oldukları dökümanları sunduğuna göre, bu başlığın daha fazla mesaj yazımına ihtiyacı olmadığı açıkça görülüyor.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 20:24   #120
Yeni Üye

poise07's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 25
BAMBU sorunlari.

Arkadaslar,nereye yazacagimi bilemedigim icin yeni konu acmak zorunda kaldim. Nedense benim sorunumla ilgili baslik kapatilmis,umarim yanlis bir sey yapmiyorumdur.

Ama ozellikle bahcesine bambu ekmek isteyen arkadaslara bazi tavsiyelerim var.Malesef acemilik bazen basa bela oluyor.

Ben cok sevdigim bambulari hic bir bariyer yapmadan terasimin kenarina diktim ve simdi onlem alamiyorum.Teras yikilmak uzere beton filan dinlemiyor,resimleri yuklemeyi beceremedim ama deniyecegim.

Betonun dahi icine isliyor bahcenizde bambu istiyorsaniz saksida kalsin derim ben. Simdi o guzelim bambulari yerinden sokecegime mi uzuleyim neredeyse evimi dahi ele gecirecegine mi bilemiyorum.

poise07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024