agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bambu
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2008, 20:31   #121
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poise07 Mesajı Göster
Arkadaslar,nereye yazacagimi bilemedigim icin yeni konu acmak zorunda kaldim. Nedense benim sorunumla ilgili baslik kapatilmis,umarim yanlis bir sey yapmiyorumdur.

Ama ozellikle bahcesine bambu ekmek isteyen arkadaslara bazi tavsiyelerim var.Malesef acemilik bazen basa bela oluyor.

Ben cok sevdigim bambulari hic bir bariyer yapmadan terasimin kenarina diktim ve simdi onlem alamiyorum.Teras yikilmak uzere beton filan dinlemiyor,resimleri yuklemeyi beceremedim ama deniyecegim.

Betonun dahi icine isliyor bahcenizde bambu istiyorsaniz saksida kalsin derim ben. Simdi o guzelim bambulari yerinden sokecegime mi uzuleyim neredeyse evimi dahi ele gecirecegine mi bilemiyorum.

Başlığı tekrar açtım. Sizin mesajı da buraya taşıdım.

İlk elden deneyim sahibi birinden, yaşadıklarını dinlemek iyi olacak...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 20:57   #122
Yeni Üye

poise07's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 25
Malina, tesekkur ediyorum. Resimleri yuklemeyi becerirsem sanirim fazla soze gerek kalmiyacak. Ben cektim baskasi cekmesin istiyorum, duyarli olmaniza sevindim.

Name:  Photo 027 copie.jpg
Views: 1210
Size:  82.8 KB

Bu bambu koklerini topraktan cikarmak o kadar zorki!! arkadaslar eger bahcelerinde bambu istiyorlarsa tedbirlerini alsinlar diye dusunuyorum. Forumdaki tum yazilari okudum kimyasallar hic bir seye yaramaz deniliyor ve haklilar.

poise07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 21:07   #123
Yeni Üye

poise07's Avatar

Beton dahi set olamiyor.

Name:  Photo 028.jpg
Views: 2240
Size:  74.5 KB

Eski 25-05-2008, 21:29   #124
agaclar.net

malina's Avatar

Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar, diğerlerini bilgilendirmeye çalışıyordu. Ekimin dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıyordu ama bazı arkadaşlar bunu "yassah"çı zihniyet diye suçlamaya kalktı. Bölümü başından okursanız, yaşadığımız macerayı anlarsınız.

Siz nasıl kurtulmayı düşünüyorsunuz? Sökmek yetecek mi? Ulaşılamayan kökler sorun olacak mı?

Eski 29-05-2008, 11:12   #125
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu konuda moso adlı üyemiz rumuzunu anlatırken sorunu da çok açık bir şekilde tasfir etmiş.

Alıntı:
Uzakdoğu ülkelerinde bulunan Moso adlı bir bambu ağacı, dikildikten sonra beş yıl boyunca en olumlu şartlarda bile bir milim büyümüyor. Olduğu gibi kalıyor. Beş yıldan sonra ağaç, sanki sihirli bir el dokunmuş gibi günde 45 santimetre uzamaya başlıyor ve 1,5 ayda 27 metre uzunluğa erişiyor. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda Moso’nun, 5 yıl boyunca sabırla ve gayretle toprağın yüzlerce metre derinliklerine kadar kök saldığı anlaşılıyor. Öyle derin ve geniş köklerle toprağı sarıyor ki 27 metrelik gövdeyi taşıyabilecek kapasiteye erişiyor.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 11:30   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safiris Mesajı Göster
Bambu hizli yayilan bir bitki fakat insanoglu bunun icinde bir care bulmus ekeceginiz yerin cevresine yaklasik 65 cm derinlikte ve 1,5-2 mm kalinlikta kaucuk set dösüyor. Böyece planli bir sekilde yayilim göstermesini saglamak yine bizim elimizde..
Yorumsuz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 12:35   #127
Ağaç Dostu

Arkadaşlar soruyor ne demek istedin, naylon gerseydi bambu yayılamaz mıydı diye.Bambunun özellikle moso bambunun 60 cm genişliğinde beton perdeyi delip geçtiği daha öncede konuşulmuştu. Böylece belgelenmiş oldu.

Naylon, kauçuk falan çare değil. Daha 10 cmlik ayrık otu ile başa çıkamıyoruz. Nerde kaldı aynı ailenin metrelerce uzunluktaki üyelerini dizginleyebilelim. Dikkatli olmalıyız.

Eski 29-05-2008, 18:47   #128
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Bambular 60 santim derine kök salabiliyorlar.. Ve bambu dikiminde çevresine 60-70 santim derinliğinde bir koruyucu membran sereseniz bambunun yayılmasını engellemiş olursunuz..

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 18:48   #129
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Başlığı incelemeden ve önceki mesajları okumadan yazmış olmamın verdiği mahçuplukla tekrar ediyorum.. Sanırım bu bilgi sadece bazı türler için geçerli.. Ancak plantasyon hocamın bana verdiği bilgi bu idi..

Eski 29-05-2008, 18:50   #130
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Bu arada şöyle bir şey daha eklemek isterim ki beton boşluklu yapısı ile kök gelişmesini durdurabilecek yapıda değildir.. En küçük boşluğa girecek olan kılcallar betonu çatlatıp ilerlemeye devam edebilir.. Ancak kalın plastik buna müsade etmez.. ****** plastik kesin durdurur demiyorum.. Konuyla ilgili bir tecrübem yok ancak derste gösterilen bu..

Eski 29-05-2008, 20:03   #131
agaclar.net

malina's Avatar

Hocanın burayı okumasını sağlar mısın?

Yorumlarını alırsak seviniriz...

Eski 29-05-2008, 20:10   #132
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Yarın dersi var.. Bu konuyu sorucam kendisine.. = )

Eski 29-05-2008, 23:39   #133
Yeni Üye

poise07's Avatar

Arkadaslar..
Bambu ekmek acemi isi degil. Eksem ne olacak canim derseniz sonuc bu oluyor malesef.
Ben bu bambulari yaklasik 6 sene once diktim resimde gordugunuz anca bir bolumu.
Tabi o zamanlar bu siteyi bilmiyordum, ve topraga ne ekersem ekeyim beni mutlu edecegini saniyordum ama resmen bambu iskencesi yasadim.
Ben bunlari oldurmek icin malesef icim aciyarak enjektorle asit enjekte ettim ama onlar bana inat biraz canlari yansada baska yerlerden daha guclu ciktilar. Sirke sevmez dediler sirke doktum ,tuz koydum.Herbesit total kullandim yakinlarindaki tum bitkiler oldu bunlar sarardilar ama olmediler.

SIMDI..tum bambulari cikardim, koklerini,sacaklarini ayikladim tek tek. Sodyum klorat deneyecegim.

Eski 29-05-2008, 23:46   #134
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Sanırım Emre Albayrak haklı, şurada Avrupa'da bu iş için kullanılan metaryaller var. Ama bu benim Karadeniz'deki ormanlık alanlara bambu dikilmesini desteklediğim gibi algılanmasın lütfen.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 13:18   #135
agaclar.net

malina's Avatar

poise07, sizinki hangi türdü?

Bir bölümde deneme yapıp, kaç cm. derine indiğini gözlemleme ihtimaliniz oldu mu?
Tabii iki yanı bariyerli dar bir alanda, köklerin ne kadar derine inme ihtimali olduğunu ayrıca gözlemlemek gerekir...

Bu konuda yapılmış araştırmalar vardır, peneplophe, bir araştır bakalım

Eski 01-06-2008, 22:35   #136
Yeni Üye

poise07's Avatar

Bu gun olcum yaptim ortalama 60 cm bazen dahada derinde kokler var.Ama onemli bir tespitte bulundum eger terasin betonunda su sizmasini onlemek icin kullandigimiz ziftsi madde olmasaymis beton koruma sagliyabilcekmis. Sanirim ziftimsi yapiyi cok sevmisler oraya sizarak betonu deforme etmisler.

Malesef bambumun cinsini bilmiyorum, bana hediye gelmisti kalin bir plastik saksi ile.
Keske hep orda kalsaydi..

Eski 10-06-2008, 10:06   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Yazılanları okuyunca tür seçiminin önemini bir kez daha görmüş oldum. Polise 07 nin verdiği bilgiler gerçekten harika. Bambu oldukça geniş bir çeşit yelpazesine sahip. Acemi birisi olarak şunu söyleyebilirim bendekiler (15 adet var sanırım SASA) henüz 15 sm ve saksıdalar. Detaylı çalışma gerektiren bir bitki olduğu kesin. Ancak geri durmakta yanlış diye düşündüm bir an.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 12:01   #138
Yeni Üye

ali boztepe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2006
İşlerim dolayısyla çoğu zaman çok kıymetli sitemize giremiyorum bu yüzden dolayı özür dilerim.
Bu sitede gerçekten de çok kıymetli konular görüşülüyor,dolayısyla bilgileniyoruz bu yüzden bilgi verip kıymetli tecrübelerini bizlere aktaran tüm yazışma yapan arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Efendim, bu Bambu gerçekten de çok konuşuluyor,konuşuldu.
Bende de bir adet,ama güzel şekilde duran iki yıllık bir adet MOSO Bambu fidanım var ve ben bunun zararları konusunda endişe etmeye başladım.
Memleketim Giresun Espiye coğrafysında herhangi bir yere diktiğimde toprağımızın nemli olması dolayısyla Moso Bambunun çok rahat gelişeceği gözönüne alındığında belkide istemeden büyük zararlara sebep vereceğimden dolayı cidden rahatsızlık duymaya başladım.
Bu yüzden sevgim yavaş yavaş yok olmaya başladı.Uzun araştırmalarım sonucu sevgili kardeşim Selahattin Yılmaz kardeşimden edindiğim Moso Bambu'mu belki de her hangi bir şehir merkezine veya bir belediye park bahçesine bağışlamayı düşünüyorum.
Saygılarımla.

ali boztepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 17:38   #139
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali boztepe Mesajı Göster
Memleketim Giresun Espiye coğrafysında herhangi bir yere diktiğimde toprağımızın nemli olması dolayısyla Moso Bambunun çok rahat gelişeceği gözönüne alındığında belkide istemeden büyük zararlara sebep vereceğimden dolayı cidden rahatsızlık duymaya başladım.
Peysaj amacı ile diktiğinizde doğaya bir zarar vermeniz pek mümkün değil diye düşünüyorum. Burada bizim üzerinde durmaya çalıştığımız nokta verimli arazilerde çay, fındık gibi ürünlere alternatif olarak ortaya konmadan önce iki kere düşünülüp bir kere hareket edilmesinin daha sağlıklı olacağıdır.

Eski 20-06-2008, 16:07   #140
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Geçen hafta domatesler için sırık ararken bir yerde bambular satıldığını söylediler, hem meraktan hem ihtiyaçtan gittim. Satan kişi, 5 yıl hiç gelişme göstermediğini, 5 yılın sonunda birden boy atmaya başladığını söyledi. Şimdiyse tam bir Bambu Ormanı oluşmuş. Çam ormanlarıyla arasında dere var. Bu dere yayılmasını önler mi? Ben buradaki yazıları okuyunca bilinçsiz ellerde bunun ne derece zarar verebileceğini düşünüyorum. Bu kadar tehlikeliyse satışının yasaklanması gerekmez mi?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2008, 11:49   #141
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Geçen hafta domatesler için sırık ararken bir yerde bambular satıldığını söylediler, hem meraktan hem ihtiyaçtan gittim. Satan kişi, 5 yıl hiç gelişme göstermediğini, 5 yılın sonunda birden boy atmaya başladığını söyledi. Şimdiyse tam bir Bambu Ormanı oluşmuş. Çam ormanlarıyla arasında dere var. Bu dere yayılmasını önler mi? Ben buradaki yazıları okuyunca bilinçsiz ellerde bunun ne derece zarar verebileceğini düşünüyorum. Bu kadar tehlikeliyse satışının yasaklanması gerekmez mi?
Merhabalar Limon !

Bahse konu olan yer neresi merak ettim yazarsanız sevinirim. Benim tahminim gördükleriniz SASA türü olabilir. Yinede yolunuz düştüğünde resmini çeker bizlerle paylaşırsanız seviniriz. Bir sırık arama insanı nerelere getiriyor. Benimde bambu üretimi ile ilgili araştırmalarım yaşadığım benzer bir olayla başlamıştı. Satıcı bunlar dolarla diyince bir anda tersim dönmüştü.

Selamlar.

Eski 21-06-2008, 12:57   #142
Ağaç Dostu

Alıntı:
Dere yayılmasını önleyecektir. Bambuların Aurea olduğunu düşünüyorum. En yaygın tür o çünkü. Alternatif olarak metake olabilir, verdiği sürgünler 8-10 cm arayladır, En kolay oradan ayırt edebilrsiniz.

Yasaklamak değil ama satıcının tüketiciyi uyarması gerekir. Yoksa parke taşlarını söker, betonu çatlatır, diğer bitkileri öldürür.

Eski 21-06-2008, 15:32   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Bu yayılıcı bambuları (aurea) nerede bulabilirim,? Belediye (belediyenin müteahhidi) dere ıslahı altında dere kenarında hangi yeşillik varsa hepsini yok etti ,sazlıklar gitti, iki yana 3 metre yüksekliğnde beton atıldı, artık kurbağalar bile ötmüyor çünkü onlar da öldü.Başka derelerden kurbağa getirme çalışmalarım olacak

Bundan sonra da dere kenarına menekşe-lale dikilir herhalde Hiç olmazsa bu bambuları bulayım da doğal hayatı kurtarayım.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2008, 16:15   #144
Ağaç Dostu

Özel fidanlıklarda, peysaj firmalarında bulunur. Fakat fiyatlı bitkilerdir. İstanbul peysaj fuarında 2 m boyundaki 3 gövdeye sahip metakeler 180 YTL "özel fuar" fiyatı ile satılıyordu. Demek ki 100 YTL civarında bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Metake'ler daha ucuz. Aurea'ların parakende satış fiyatını bilmiyorum.

Oralarda yoksa, buradan yardımcı olmaya çalışalım.

Eski 21-06-2008, 16:34   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Sn. Todor teşekkürler.

Kurbağaların sesini arayacağım bu güne kadar hiç aklıma gelmemişti ama bu da oldu

Babam ( yaş 75) ve ben bu kurbağaların sesini her yaz hep dinlerdik ama the end.

Bu bambular yayılıcı vs. ama acaba şehre, betonlaşmaya karşı da yayılıcı mı göreceğiz ben bu en yayılıcı bambulardan edinmek istiyorum.

Betonlaşmaya, dere ıslahı altında doğal yaşamı yok eden anlayışa inat...

Gündüzleri-geceleri evimizin yanındaki dereden kurbağa sesi duymak istiyorum ...ki ne muhteşem bir sestir...Doğanın sesisidir...

Eğer bu bambular sayesinde olacaksa bu bambuları alıp dikeceğim...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 12:41   #146
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Todor, türlerini bilmiyorum ama boyları 4-5 metre civarı. Bodur türlerinden de ekmişler. Onlar azami 1-1,5 metre civarı büyüyorlarmış. Etrafında zarar vereceği bir yapı yok. Dere ormana yayılmasını önler demişsiniz o halde sorun yok.

Cemal Bey, bendekilerin fotoğrafını çeksem işe yarar mı?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 16:31   #147
Ağaç Dostu

Alıntı:

Cemal Bey, bendekilerin fotoğrafını çeksem işe yarar mı?
Sevgili Limon sanırım sizdekiler kesilmiş ve işlenmiş halidir. Eğer fidan halinde iseler neden olmasın. Tür konusunda Todor benden daha bilgili. Sanırım bize yardımcı olacaktır.

Selamlar.

Eski 15-09-2008, 16:34   #148
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Bu konuda moso adlı üyemiz rumuzunu anlatırken sorunu da çok açık bir şekilde tasfir etmiş.

Alıntı:
Uzakdoğu ülkelerinde bulunan Moso adlı bir bambu ağacı, dikildikten sonra beş yıl boyunca en olumlu şartlarda bile bir milim büyümüyor. Olduğu gibi kalıyor. Beş yıldan sonra ağaç, sanki sihirli bir el dokunmuş gibi günde 45 santimetre uzamaya başlıyor ve 1,5 ayda 27 metre uzunluğa erişiyor. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda Moso’nun, 5 yıl boyunca sabırla ve gayretle toprağın yüzlerce metre derinliklerine kadar kök saldığı anlaşılıyor. Öyle derin ve geniş köklerle toprağı sarıyor ki 27 metrelik gövdeyi taşıyabilecek kapasiteye erişiyor.
Bu mesajda gözden kaçmış yanlış bir bilgi var. Ve konuların başını okumayan arkadaşları yanlış yönlendirmeye yol açabilir. O yüzden gelen uyarılar doğrultusunda düzeltme ihtiyacı duydum.

Moso bitkisi yüzlerce metre derine kök salmaz. O kadar derine kök salacak bir bitki var mı bilmiyorum. Moso bambu, 60 - 70 cm derinlikte rizom oluşturan ve rizomdan çıkan kılcal kökleride hesaba katarsak 1 mden aşağı kök yapmayan bir bitkidir. Bitki 30 metre yüksekliğindeki gövdesini taşıyabilmek için yatay eksende gelişimini sürdürür. Toprağın 60-70 cm derinliğinde, balık ağı misali bir kök yapısı ile geniş bir alana yayılır.

Bu küçük ama önemli ayrıntı Sayın Praecox'un nasıl gözünden kaçtı bilmiyorum.

Eski 02-10-2008, 20:14   #149
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Bambunun belirli alanın dışına çıkmaması için yapılması gerekenler hakkında aşağıdaki ve benzer sitelerdeki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

http://www.lewisbamboo.com/barrierinstallation.html
http://www.bamboogarden.com/barrier.htm
http://www.jmbamboo.com/barrier.htm
http://www.bambooheadquarters.com/st...omebarrier.php
http://www.bambooworld.com/bamboo%20...%20barrier.htm

Besenkar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2008, 20:32   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Bambu hakkında Prof.Dr.Ahmet Ulusoy'un yazısına aşağıdaki linten ulaşabilirsiniz.İsterseniz bir göz atın.
http://www.bilgiagi.net/?p=181

Besenkar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024