agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-08-2010, 20:43   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2009
Wink Tecrübe aktarımı / fikir ofisi

Esenlikler agaclar.net ailesi.

Üç aşağı beş yukarı bu aile ile tanışalı bir yıl olmuş. Keşfettiğimde yaşadığım sevinç ve heyacanım müthişti. Yalnız acımasız rekabetin olduğu bir ortamda yaşıyordum. İş, şehir hatta hayatımı değiştirdim son bir yılda.. Ve zihnimde bir yerlerde olan yeşil, ağaç sevgisi pratiğe dönüşebilme imkanına erişti.

Şuan kendime ait bir evim var ve evimde kullanışlı iki balkon.

Siz değerli agaclar.net ailesinin tecrübelilerinden fikirler almak, tecrübelerinizden faydalanmak açısından bu başlığı açıyorum. Benim gibi bir şekilde yeşil ile buluşmak isteyen velakin nereden başlaması gerektiği konusunda fikirleri olmayan diğer insanlara da yol gösterebileceğinizi umut ettiğim bu başlığı açıyorum.

Temmuz ayının ilk haftası biterken şu sıcak mevsimde ne ekebilirim?
Tohum mu kullanmalıyım, fide mi?
Domates, biber veyahut daha sıradışı bir sebze veyahut bodur meyve?

Şimdiden değerli katılımlarınız için teşekkür eder, esenlikler dilerim.

bilge dincer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2010, 15:33   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2010
arkadaşlar ben de roka diktim1 hafta önce ama şimdi pek cılız bir yapıları var. sulamasına da dikkat ediyorum. seyreltme de yaptım sıklıkları konusunda örnek fotnuz var mı neler yapmalaıyım teşekkürler.?

MOZAN27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2010, 17:11   #213
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Balkonumda Saksılarda Domates Salatalık Vs. Dikiyorum. 3. Yıl oldu.
Artık toprakta besin falan kalmadı.
Sizce Ne yapmak gerekir.
Toprağı komple atıp yeni toprak deseniz buna gücüm yetmez.
Sizce Balkonda sürekli aynı toprağı kullanacaksam Doğru olan işlem nedir.
Sülüsyon veya besin çözeltisi denilen nedir.
Nerden alabilirim.

Teşekkür Ederim.

ERKAN1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2010, 18:43   #214
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Erkan1974, en doğrusunu belki yazamam ama yeni toprak ilavesi yapabilirsiniz. Bulabilirseniz gübre ile destekleyebilirsiniz. Balkon için, plastik kutularda, sıvı halde (çiçek besini gibi) satılan organik gübreleri sulama suyu ile vermek pratik olabilir. İsim olarak bilmiyorum ama çiçek besini satan bazı marketlerde bile bulunabiliyor. Sitedeki satışlardan da bu tür ürünleri takip edebilirsiniz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2010, 22:25   #215
Yeni Üye

natu-doğa-rel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Arkadaşlar merhaba
aslında tam da bu konu başlığı ile ilgili ben daha önce gönüllü bahçıvanlık adı altında bir konu açmıştım.
Zeytinburnu tıbbi bitkiler bahçesinde yüzlerce çeşit içerisinde herkesin anlayacağı düzeyde ve zorlanmadan bizlerle beraber gelip daha önce bu işte karşılaştığınız problemleri veya yapmak istediğiniz herşeyi bizlere paylaşabilirsiniz.
Teknik ve tecrübeli kadromuzla sizlerle beraber çalışmaktan onur duyarız...

natu-doğa-rel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2010, 14:41   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2010
merhabalar ben osman; aileden gelen bir merakla bahçede sebze yetiştiriciliği yapmışlığım var amatör olarak fakat balkonumda da saksıda ağaç yetiştirmek istiyorum ve bunun için yardımınıza ihtiyacım var balkonumda fazla güneş almayan kapalı bir alanımda mevcut Bursa da yaşıyorum iklim koşulları hakkında bilginiz olsun en çok istediğim limon ve mandalina fakat bu fidanları nereden almalıyım ya da nasıl başlamalıyım hiç bir bilgim yok ne önerirsiniz ve ya hangi meyva türü ile başlamalıyım teşekkürler.

lakorpa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2010, 19:22   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2010
Merhabalar benimde bazı sorularım var direk geçiyorum izninizler;
Şimdi bizden kimse toprakla ilgilenmez.Bilmez.Büyüklerim bilmediği için bende bilmeden büyüdüm.Neyse efendim şimdi bazı amatörce sorularm var.Şimdi tohumdan başlıyım.Mesela domates alırız.Keseriz içinde tohumlar vardır.Alır kurutup zamanı gelince ekeriz.Filizlenip büyür ve sebze verir?Ben bu işi böyle anladım.Diyelim doğru.Ceviz,Badem,zeytin,sarımsak,soğan patetes,fındık,nane,maydanoz gibi şeyleri bahçemde görmek istesem ne ekecem ?Pek anlamadım bu kısımı.
Sonra babam tek şeyi biliyorum dedi limonun çekirdeğini ekecektim ekme aşı yapmak lazım dedi yoksa meyve vermezmiş?Şimdi bu doğrumu bilmiyorum ama karşıma aşı kelimesi çok çıktı ama okuduğum kadarıyla 2 farklı şeyi aşı yaparak 1 ağaçta 2 farklı meyve alınabiliyormuş.Ama başka amaçlarla yapıldığını bilmiyorum yapılıyormu?Yapılıyorsa nasıl aşı yapılıyor yani diğerlerinde 2 farklı ağaç yapılıyor örnek kirazla,vişne diyelim kirazın yarısına kadar kesiyorlar ortasına çizik atıp v şeklini alacak şekilde vişneleri koyup macun yapıyorlar tamamda diğer türlü nasıl olacak ben diyelim elma istiyorum elmanın tohumunu ektim illa meyve vermesi için aşımı yapmam lazım ?
Bu sorular aklımı kurcalayan en önemli sorular daha çok var ama forumda anlatılanlar zaten bilen 1 kişi için detay yazıları gibi bende hiç bir bilgi yok ama kanımda ekmek,biçmek var nedense

ozguratalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2010, 23:34   #218
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)

bölümüne bakar mısınız?
Alıntı:
Ceviz,Badem,zeytin,sarımsak,soğan patetes,fındık,nane,maydanoz gibi şeyleri bahçemde görmek istesem ne ekecem ?
İlgilendiğiniz bitkilerin isimlerini aratabilirsiniz.

Nane

Alıntı:
Yetiştirilmesi:
Küçük, esmer, yuvarlak tohumları ile üretilir ise de, bahçecilikte: Kök ayırması veya nane sürgünlerinin 10-20 cm uzunluğunda kesilerek bahçenin veya yetiştirme kabının nemli ve yeter derecede güneş gören uygun bir yerde dikilip köklendirmek suretiyle nane yetiştirmesi çok daha kolay ve pratik olmaktadır. Çelikler, kolayca tutup köklenerek yeniden kol atar, 30 hatta 80 cm uzayarak bulundukları yeri kısa zamanda kaplar. Nane çeliklerinin köklenip gelişme zamanında, ot almasına ve sık olarak sulanmasına önem verilmelidir.

Naneyi tohumdan üretmek zorunluğu varsa, bahçenin hafif gölgeli, nemli bir yerine yeteri miktarda tohum tavası hazırlanır. İlk veya sonbaharda seyrek olarak tohum serpilir fakat üzeri kesinlikle harçlanmaz , hafifçe tokmaklamak ile yetilinir ve tohumlar çimleninceye kadar gölgelik verilir.
Araştırma yapmak biraz zorsa da yapmak zorundasınız. Çünkü yüzlerce ayrıntı var, yazılmış olanları tekrar tekrar yazmak mümkün olmayabilir.

Limon (Citrus) tohumu çimlendirme
Aşılama

Forumda "Arama" Nasıl Yapılır?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 18:05   #219
dxb
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2009
kucuk saksilarda, ilk defa

merhabalar,

baya uzun bir suredir forumdaki yazilari takip ediyorum. nihayet balkonda sebze yetistiricilige baslayacagim. ama ilk oldugu icin kucuk saksilarda kucuk seylerle baslamak istiyorum. onerileriniz ne olur bunun icin?

cherry domates, maydanoz ,taze sogan sarimsak, bunlar da olabilir mi ( suan ilgimi cekenler bunlarda

dxb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 18:09   #220
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Konuyla ilgili başlıkları okuyup, bulamadığınız her soruyu ilgili başlıkta sorar mısınız?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 22:08   #221
dxb
Yeni Üye

Thumbs up kucuk saksilarda, ilk defa

merhabalar,
uzun zamandir forum'daki yazilati takip ediiyorum. sonunda birseyler ekmeye karar verdim. fazla zor ya da buyuk olmayan bir sebzeden baslamak istiyorum. bu aylarda hangisi daha uygun olur.

gonlum cherry domates, biber, maydonoz yetistirmekten yana. bunlar icin saksi boyutlari tam ne olmalidir ve bu mevsimde uygunmu? baska sebze tavsiyelerinizide bekliyorum.

iyi gunler

Eski 05-10-2010, 08:35   #222
dxb
Yeni Üye

yardimm!!

Eski 05-10-2010, 11:11   #223
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

İklim olarak çok farklı durumdayız ama domates, biber yaza girerken dikilir. Küçük saksılar domates için uygun değil (özel bir cins yetiştirmeyecekseniz). Red roobin domates tohumu bulursanız hem yazı beklemeden hem de küçük saksıda yetiştirebilirsiniz.

Roka, tere deneyebilirsiniz. Küçük saksıda maydanoz da olur ama geniş yüzeyli bir saksı daha kullanışlı olur. Roka çabuk çimleniyor ama tohumları çok sık atmayın.

Bu bitkiler hakkında ilgili sayfalardan bilgi bulabilirsiniz, kolay gelsin.

Eski 05-10-2010, 11:22   #224
dxb
Yeni Üye

cok sagolun. evet domates olarak red robbin ekmeyi planliyorum.roka ,tere ve maydonoz tavsiyenizede uyucam.
biber domates yaz bitkisi ama evin icinde olucak bu saksilar hani biber de oda sicakliginda kalsa verim vermezmi?

Eski 05-10-2010, 11:48   #225
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

İlgili başlıklarda cevapları bulabilirsiniz ya da sorularınızı sorabilirsiniz. http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/

Bir yakınım, kışın güneş alan pencere kenarında biber yetiştirmişti.

Eski 05-10-2010, 13:45   #226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lakorpa Mesajı Göster
merhabalar ben osman; aileden gelen bir merakla bahçede sebze yetiştiriciliği yapmışlığım var amatör olarak fakat balkonumda da saksıda ağaç yetiştirmek istiyorum ve bunun için yardımınıza ihtiyacım var balkonumda fazla güneş almayan kapalı bir alanımda mevcut Bursa da yaşıyorum iklim koşulları hakkında bilginiz olsun en çok istediğim limon ve mandalina fakat bu fidanları nereden almalıyım ya da nasıl başlamalıyım hiç bir bilgim yok ne önerirsiniz ve ya hangi meyva türü ile başlamalıyım teşekkürler.
istemişoldugunuz fideleri varmı bılmıyorum ama bursada bulunan bauhaus nılufer'de oraya bır bakın ama golgede zorlanabılırısınız.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 13:50   #227
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
dubai de bence hersey rahatlıkla yetısır...
bence fasulye ılede baslayabılırsınız saksıların olculerını soylersenız daha uygun olur mesela turp yetıstırebılırsınız arkadslarımın bahsettıgı gıbı domates bıberde yetısır yeterkı ısteyın heyecanınız devam etsın.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 15:23   #228
dxb
Yeni Üye

thempest.

dubaiden 1,5 ay once tasindim.suan belcikadayim. buranin sogugu ist gibi. ama tek fark herzaman gunes var. isik konusundan gayet iyi bir yer.

en yakin zamanda resimlerini cekip gostermek istiyorum saksilarin boyutunu. yeni saksi almadim. tasindigim evde cok guzel seramik saksilar birakmislar )onlarda bi basliyim dedim.

Eski 22-10-2010, 23:30   #229
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2010
merhaba;

camönünde yetiştirdiğim domateslerin yapraklarının altında kanatlı beyaz sinekler türedi.

yeşilsabunlu su ile püskürtme yöntemi kullandım. çok fazla işe yaramıyor.
ne yapmalıyım.

Düzenleyen gezen82 : 22-10-2010 saat 23:32 Neden: eksik bilgi
gezen82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 23:22   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2011
merhabalar. ben yeni katıldım. arabistan cidde de yaşıyorum. şuan mevsim türkiyenin baharı gibi. 23-29 derece gece ve gündüz. evimde büyük bir terasım var. marul, yeşil soğan, maydanoz, sarımsak ve tere yetiştirmek istiyorum. öncelikle marulla ilgili bir sorum var. burada sıcaklıklar ocak şubatta az önce yazdığım gibi ama martta birkaç derece daha yükseliyor. nisanda 33-35 derecelerde mayısı ve sonrasını hiç sormayın. bu şubat mart aylarında marul tere yeşil soğan sarımsak gibi şeyler yetiştirmek istiyorum. aslında keşke geçen ay başlasaydım.biraz geç kaldım çünkü iki ay sonra havalar ısınacak. marul maydanoz kaç derece sıcaklığa kadar dayanır acaba? terasın gölge kısmında yapmayı düşünüyorum.bu doğru olurmu acaba? bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

cidde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 23:06   #231
Yeni Üye

türkiyede şuan kış olduğu için sanırım kimse girmiyor siteye. cevap alamıyorum da.

Eski 21-02-2011, 12:46   #232
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sn. ANDORA,

sorularınıza cevap verebilecek uzman üyelerimiz, henüz farketmemiş olabilirler. Onlar, yeni dönemin hazırlıkları nedeni ile, özellikle şu günlerde çok yoğun olurlar. Bu nedenle pek fazla net'e girebildiklerini sanmıyorum. Çok yakında sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Yeni dönem için henüz daha zamanımız olduğun'dan, acele etmeyin. Mutlaka sorularınıza cevaplar gelecektir.

Bilgim olsa, ben yazardım ama, bahsettiğiniz gübreleri kendim kullanmadığım için, bilgi sahibi değilim. Cevaplar gelinceye kadar, ilgili konu başlıklarını tekrar inceleyip, küçük küçük notlar alın. Bu işinize bir nebze yarar.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 13:00   #233
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sn. cidde,

orada yaşayanlara, bahsettiğiniz sebzelerin yetişip yetişmediğini sordunuz'mu hiç?

Burada yaşayan arkadaşlar cevap verirler ama, orada'ki sıcaklık ile Türkiyede'ki sıcaklar, derece olarak değil ama, yapı olarak farklılıklar gösterebilir.

Yani orada, 40 derece kuru sıcak bir hava ile Türkiyede'ki 40 derece nemli sıcak bir hava, sebzeler üzerinde farklı etki edebilir.

Bir örnek vereyim: Ben, yaz mevsimin'de 38-40 derece sıcaklarda, marul, maydanoz, yeşil soğan yetiştirebiliyorum. Siz, 30-35 derece sicak olacak bir zaman dilimi içerisin'de yetiştirmek istiyorsunuz. Burada'ki arkadaşlarımızın vereceği cevap'tan ziyade, o iklimde yaşayanların vereceği cevap, daha çok işinize yarar (Ya'da orada yaşamış olanların).

Eğer, yetişiyor ise, siz'de rahatlıkla yapabilirsiniz. Üstte'ki mesajlar'da arkadaşlarımız Dubai örneğini vermişler.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 13:04   #234
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Sn. ANDORA,

sorularınıza cevap verebilecek uzman üyelerimiz, henüz farketmemiş olabilirler. Onlar, yeni dönemin hazırlıkları nedeni ile, özellikle şu günlerde çok yoğun olurlar. Bu nedenle pek fazla net'e girebildiklerini sanmıyorum. Çok yakında sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Yeni dönem için henüz daha zamanımız olduğun'dan, acele etmeyin. Mutlaka sorularınıza cevaplar gelecektir.

Bilgim olsa, ben yazardım ama, bahsettiğiniz gübereleri kendim kullanmadığım için, bilgi sahibi değilim. Cevaplar gelinceye kadar, ilgili konu başlıklarını tekrar inceleyip, küçük küçük notlar alın. Bu işinize bir nebze yarar.
Tamam, şimdi kendimi daha iyi hissediyorum.

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 09:42   #235
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim Sn.Ayazkentli.
Benim kafamı karıştıran asıl konuya parmak basmışsınız. Burada yani Ciddede terasta hobi tarımı yapan biriyle karşılaşmış eşim. Tohumları ve toprağı nereden alacağımızı ondan öğrenmiş ve bu bey terasında üzüm dahi yetiştirdiğini söylemiş. Bunu duyunca heveslendim bende. Çünkü buranın sıcağında birşey olmaz diye düşünüyordum. Benim yaşadığım şehir kızıldeniz kıyısında ve çok nemli bir yer. Kesinlikle kuru bir sıcak yok. Aksine haziran temmuz ve ağustosta boğucu bir nem var. Aynı mersinin havasına benziyor yani.
Tohumları toprağı aldık ve 3 gün önce ekimi yaptım. Sabah akşam suluyorum. Terasın öğleye kadar güneş alan yerine koydum. Acaba gölgeye mi koymalıyım bilmiyorum. Marul, tere, maydanoz, biber ve domates ektim. Kasanın birinin kıyısına batırdığım sarımsakların yeşil uçlarını görmeye başladım. Ama diğerlerinden henüz bir haber yok.
Sabırla bekliyorum. Evimizin önünde beton içi toprak dolu bahçe süsleri vardı. Haris yani kapıcı nane ekmiş. 3-4 yapraklı hale geldiler çok güzel büyüyorlar. Üstelik toprak gübreli filan değil. Ve direk güneşin önünde. Umarım benim tohumlarımda filizlerin ve büyür.
Çiçekçilerden gördüğüm ve duyduğum kadarıyla herşey güzel yetişiyor.
Teknik bilgi için bu siteye başvuruyorum.
Tavsiyeniz ve ilginiz içinde çok teşekkür ederim. İyi günler.

Düzenleyen cidde : 22-02-2011 saat 09:49 Neden: yanlış alıntı olduğu için
Eski 01-03-2011, 18:49   #236
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Merhaba ben Ömer,
Tohumdan domates yetiştirmek istiyorum başka bir baslıkta okudum anladım.
İstanbul Bayrampaşadaki praktikere gideceğim ama önce internet sitesine baktım orada torf diye bir şey gördüm torf nedir toprakla bir farkı varmıdır ben domatesi yetiştirmek için hangisini kullanacağım.
Saygılar.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 07:15   #237
Ağaç Dostu

???

Eski 04-03-2011, 08:10   #238
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ou5557 Mesajı Göster
Merhaba ben Ömer,
Tohumdan domates yetiştirmek istiyorum başka bir baslıkta okudum anladım.
İstanbul Bayrampaşadaki praktikere gideceğim ama önce internet sitesine baktım orada torf diye bir şey gördüm torf nedir toprakla bir farkı varmıdır ben domatesi yetiştirmek için hangisini kullanacağım.
Saygılar.
Torf; bataklık veya eski sulak alanlarda yetişen bitkilerin yıllar içerisinde çürümesi ile oluşan bir toprak cinsi. Fide üretiminde kullanılma sebebi ise, nemi iyi tutması. İçerisinde çok fazla besin metaryeli bulunmuyor, zaten fide oluşumundan sonra bitkiyi asıl ortamına aktarmak (şaşırtmak) gerekir. Siz ilk olarak domates tohumunu torfun içinde fide haline getireceksiniz daha sonra onu asıl yetiştirme ortamına alacaksınız. Bu konuda hem detaylı hemde özet bilgi için arşivin e-dergi kısmını incelemenizi tavsiye ederim.

Bu arada torfun topraktan farkı ise; torfa biraz ısı ve basınç eklersek turba, linyit kömürü, taş kömürü hatta elmas olur...

fskandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 17:31   #239
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fskandemir Mesajı Göster
Torf; bataklık veya eski sulak alanlarda yetişen bitkilerin yıllar içerisinde çürümesi ile oluşan bir toprak cinsi. Fide üretiminde kullanılma sebebi ise, nemi iyi tutması. İçerisinde çok fazla besin metaryeli bulunmuyor, zaten fide oluşumundan sonra bitkiyi asıl ortamına aktarmak (şaşırtmak) gerekir. Siz ilk olarak domates tohumunu torfun içinde fide haline getireceksiniz daha sonra onu asıl yetiştirme ortamına alacaksınız. Bu konuda hem detaylı hemde özet bilgi için arşivin e-dergi kısmını incelemenizi tavsiye ederim.

Bu arada torfun topraktan farkı ise; torfa biraz ısı ve basınç eklersek turba, linyit kömürü, taş kömürü hatta elmas olur...
hemşo tam aktaramamış. torf notür bir ortamdır. bitki besin elementlerinden yoksundur. bu sebeble şaşırtma yaıpılır. bitkinin yetişip gelişebilecegi uygun yerlere taşınır.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 20:49   #240
Ağaç Dostu

Teşekkürler.E-dergi yi inceleyeceğim.
Bu işe merak sardım daha doğrusu merağım vardı 13 yaşımdan beri (Yaşım 16) her sene ekim yapıyordum ama daha ucuz diye torf alıyordum aradan aylar geçmesine rağmen hiç birşey çıkmıyordu biraz büyüyüp ölüyorlardı, bu sene ilk kez aklıma araştırmak geldi, biriktirdiğim harçlıklarımla gidip saksı-toprak-torf aldım. Sizinde yardımlarınızla İnşallah bu sene birşeyler toplayabilirim teşekkürler.
Saygılarımla.

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024