agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2009, 18:57   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Fidemi, tohummu? Tohumsa biraz geç kaldınız

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 14:15   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2009
bugün aldığım melisa fidesiyel balkonda bitki bakmaya başlıyorum ama bunu nasıl büyüteceğim hiç bilmiyorum ufak değil zaten 60 cm ebaatında bunu balkonda nasıl yetiştirebilirim birde salonuma koysam nasıl olur bilgi verirseniz sevinirim

artemis_1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 12:42   #153
Yeni Üye

hank's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Yardım cı olursanız sevinirim..

Merhaba Arkadaşlar:

Bu yıl ilk defa kendi balkonumda domates(pembe domates ve ceri domates) ve biber (can biber ve ince kıl sıvri biber) yetiştirmeye calışdım fakat sanırım bir yerde yanlış veya yanlışlar yapıyorum ceri domateslarım yaklasık 50 cm uzunluga eriştikten sonra cıcek actı ve domates ler belirdi ve olgunlaşması cok yavaş pembe domateslerimde neredeyse aynı boyda fakat iki üç cicek acıyor ve döküyor sanırım fazla sulanmadan boya gitti ve çicegine bakamıyor biberlerimde ayni durumda malesef üst kısmına bakabilsin (kendimce) diye alt yaprakları kopardım ayni fidelerden bahceye ektiğimizde daha 15cm deyken biber aldık sizce ne veya neler yapmalıyım yardımcı olursanız cok memnun olurum saygılar..

NOT: Toprak karısımını torf ve orman topragı ilave ederek yaptım saksılarımda yeterince buyuk sanırım bodur camların dıkıldıgı buyuk yuvarlak saksılarda hepsi. ve hiç gübre kullanmadım akşamları ikişer tas su veriyorum balkonum ögle sonra cok iyi güneş görüyor ve hafif esintili oluyor akşamları ise rüzgar biraz fazlalaşıyor.

hank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 14:42   #154
m.a
Ağaçsever

m.a's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
yardımcı olurmusunuz?

bu ayda ne ekebilirim ya da bundan sonra hangi ayda ne ekebilirim bişeyler yetiştirmek istiyorum. zaten domateslerim çiçek açmadı moralim çok bozuk. su dökmeme kararı aldım bakalım ne olacak.

m.a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2009, 15:19   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
yeni üye

sadece selam vermek istedim
bu sitede benim için inanılmaz şeyler yapılmış
4 yıldır tek başıma verdiğim mücadele burada bir grup halinde çözülmüş
tebrikler herkesi

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 12:37   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2009
Amatörden birkaç soru

İyi günler;
Burdaki abi ve ablalarıma bazı sorularım olaacktı.İsmim Giray.
Bizim balkonun önünde saksıda nane ekili,Ben bu naneyi çoğaltmak istiyorum.**** gelecek yaza saklamak istiyorum.Ancak tohum göremedim.Tohumumu var nanenin yoksa üretmek için başka şeylermi yapılıyor?

Diğer sorum şu,Ben karpuz,Tatlı biber,Limon,Domates gibi bazı bazı meyve ve sebzelerin tohumlarını bloknot kağıtlarının içine koydum kurumaları için ağzı açık bir şekilde.Seneye mevsimi gelince ekmek istiyorum.Birincisi ağzı açık şekilde tüm kış dolabımın içinde kalmasında bir sakınca varmı?**** nasıl muhafaza etmeliyim?
Diğer sorumda şu bu tohumların çimlenmeleri için ıslak tülbente bekletilmesi diye bir duyum aldım acaba ilkokulda gösterilen pamuk içinde bir kasede çimlenmezmi?Birde kasenin içine çicek sular gibi sumu dökülür yoksa pamuk **** tülbent iyice ıslatıldıktan sonra su dökülmezmi?

Lütfen bilgisizliğimi affedin daha önce hiç böyle bir işe kalkışmadım ama sizşerin sayesinde bazı sorularıma cevap aldıktan sonra çok güzel işler yapacağıma inanıyorum.
Sorularıma cevap almak için dört gözle bekliyorum...

SamiGiray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 12:42   #157
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Aramıza hoşgeldin, aradığın bütün bilgiler mevcut, yeter ki oku.

Detaylar şurada.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 12:56   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2009
Merhaba.Hoşbulduk ama tam olarak cevabımı alamadım malesef **** bulamadım tam olarak sorumarımın cevaplarının linkini **** doğrudan cevapları verirseniz çok mutlu olacağım...
Böylece genç bir doğa sever olarak bence icraatlara geçebileceğim.

SamiGiray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 13:11   #159
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Okusaydın, tüm sorularının cevabını bulurdun.

Hazıra konmak yok

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 15:13   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Hazıra konmak yok
Çok sadistçe olmuş.. Yapmayın..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SamiGiray Mesajı Göster
Tohumumu var nanenin yoksa üretmek için başka şeylermi yapılıyor?
Tıpkı fesleğen gibi Nanenin çiçeği kuruyana kadar bekleyin.. Tohum almak basit.. Ama nane zaten çok arsız bir bitki dalından bile kökleniyor..

Sebzelerin tohumlarını kurutup bir peçeteye sarın ve serin güneş almayan rutubetsiz bir yerde bekletin, yeterli olur sanırım.. Islak tülbent ve pamuğa pek takılmayın derim ben.. Zamanı gelince toprakta çimlendirin..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 09:37   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
nane

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SamiGiray Mesajı Göster
Merhaba.Hoşbulduk ama tam olarak cevabımı alamadım malesef **** bulamadım tam olarak sorumarımın cevaplarının linkini **** doğrudan cevapları verirseniz çok mutlu olacağım...
Böylece genç bir doğa sever olarak bence icraatlara geçebileceğim.
nane dalından çoğalır
dalını kopar suda köklendir ve ek
yine gelecek sene aynı yerden nane çıkacaktır.
nane arsızdır kolay kolay ölmez.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2009, 16:40   #162
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Merhaba
Bugüne kadar pamuk arasında fasulye ve nohuttan başka bir bitki yetiştirme deneyimim olmadı desem yeridir yani küçük saksılarda ki akşam sefalarının bir türlü 7-8 cm'yi geçmemesiyle vazgeçişlerimi saymazsak... Ama şimdi büyük bir kararlılıkla sebze yetiştirmek istiyorum; domates,soğan,salatalık,biber,patlıcan,çilek.
Tohumdan yetiştirmek istiyorum aynı zamanda. Pazarlarda satılan paket tohumlardan alırsam sorun olur mu?
Saygılarla, Ozan

Dangerously34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2009, 22:51   #163
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Öncelikle merhaba.Arkadaşım aldığın tohumları --sebzeler- gazeteler veya peçeteler üzerinde gölgede kurut. Tam kuruyunca ayrı ayrı peçetelere sarıp üzerine tarih ve ne olduğunu yazıp serin ve kuru bir yerde bahara sakla ekersin. Nane bitkisi bahçede ise üzerine basit bir sera yapılıp kışın soğuk iklimlerde korunabilir. bazı marketlerde tohumu da satılır. Yine de 15-20 damarlı sürgünü veya nane dalını -çok taze uç sürgün değil dip kısmı sert sürgünler- bir saksıya alıp kışı soğuk bölgelerde ışık gören bir odada bahara kadar ekili tutabiliriz. Ara ara biraz su da verelim. Baharda istediğimiz yere ekebiliriz. Ama akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerin çoğunda kışın bahçede kurumuş gözüken naneler baharda yeşerir. Sönmüş hayvan gübresi ve su bitkiyi kudurtur adeta. SEVGİYLE KALIN...

güvercin01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 11:59   #164
Ağaçsever

ohrid65's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2008
arkadaşlar bu sene terasta saksılarda sebze yetiştirmeye başladık eşimle fena olmadı verdiği zevk yetiyo insana 10 günlügüne tatile gittik oğlum yeterli sulayamamış birde hastalık gelmiş domteslerin altı kuru üstü yeşildi geldiğimizde eşim düzelsin diye şeker gübresi atmış çok atamış herhalde hepsi kurudular 8 ayın 20 sinde attı şeker gübresini size sormak istediğim bu şeker gübresinin topraktaki etkisi ne zaman geçer şimdi kışlık pırasa ekmek istiyorum ekersem çıkarmı acaba şeker gübresi sağlığa zararlımı? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

ohrid65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 12:14   #165
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güvercin01 Mesajı Göster
Öncelikle merhaba.Arkadaşım aldığın tohumları --sebzeler- gazeteler veya peçeteler üzerinde gölgede kurut. Tam kuruyunca ayrı ayrı peçetelere sarıp üzerine tarih ve ne olduğunu yazıp serin ve kuru bir yerde bahara sakla ekersin. Nane bitkisi bahçede ise üzerine basit bir sera yapılıp kışın soğuk iklimlerde korunabilir. bazı marketlerde tohumu da satılır. Yine de 15-20 damarlı sürgünü veya nane dalını -çok taze uç sürgün değil dip kısmı sert sürgünler- bir saksıya alıp kışı soğuk bölgelerde ışık gören bir odada bahara kadar ekili tutabiliriz. Ara ara biraz su da verelim. Baharda istediğimiz yere ekebiliriz. Ama akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerin çoğunda kışın bahçede kurumuş gözüken naneler baharda yeşerir. Sönmüş hayvan gübresi ve su bitkiyi kudurtur adeta. SEVGİYLE KALIN...
çok teşekkür ederim ama ben aceleci davrandım roka ve maydanoz tohumunu ektim saksıya.. ama satan adam kış tohumu olduğunu söyledi zaten pakettede istenilen mevsimde ekilebilir yazıyordu

Dangerously34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 21:36   #166
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Dangerously34 aslında erken değil tam zamanı.sıcak bölgelerde yeşillendi.Turp ve soğan için bu zamanda ekiliyorki kışın yeme şansımız olabilsin.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 08:02   #167
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
Bi cesaret deyip girmek lazım ama ön hazırlık yapmak lazım.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 12:54   #168
/

Giriş Tarihi: 30-09-2009
Ankara ulus hal girişi yakınlarında bir yerden maydonoz tohumu aldım ve balkonuma ektim 10 günde yeşil başlarını çıkardılar tavsiye ederim.

N-DOĞA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 11:56   #169
Ağaçsever

selmaa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2009
Balkonda plastik bardağa (torfa) 4-5 adet limon çekirdeği ektim. Nerdeyse hepsi çıktı, ancak bir tanesinin boyu 7-8 santim kadar uzadı. Bir kaç ay oldu. (o zaman öyle sevindim ki) Şu aralar hala canlı olmasına rağmen yaprakları sararmaya başladı. Toprağını ve saksısınımı değiştireyim. Ne yapabilirim daha önce limon yetiştiren varmı? Bana yardım edebilir misiniz?

selmaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 14:34   #170
Ağaçsever

lale lale's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
arkadaşlar merhaba,
bende çok acemi bir yeni üyeyim. 2 - 2,5 aydır forumdan edindiğim bilgilerle balkonda sebze yetiştirmeyi deniyorum. chery domates, iri kırmızı biber, sivri biber, süs biber, maydonoz, nane. evde yediğimiz sebzelerin tohumlarından çimlendirdim. çimlenmiş biberlerin bir çoğunu şaşırtıyorum derken zayi ettim. en büyük zulmüm biberlere oldu. acemilik işte... “en azından tecrübe edindim. biraz da tohum kuruttum. seneye yanıma kâr kalır vakitlice ekerim. “ diye avutuyorum kendimi.
Domates ve biberlerim tuttu. Tabi mevsimi uygun değil. Acaba bu sene meyve alma şansım hiç olmaz mı?
Herkese selamlar,

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
lale lale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 14:29   #171
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Galeri: 15
http://marmaric.org/yukseltilmis-yat...onbahar-ekimi/

Bilge Kerem beğendi.
ayferaksit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 11:51   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Öncelikle iyi günler diliyorum

Bahar için biber yetiştirmeyi planlıyorum yetiştiren ve bilgili olan arkadaşlar işin püf noktaları veya tekniklerini kısaca yaza bilirlerse çok memnun olacağım.

NOT:Hatam varsa yeni olduğuma verin .

ağaçcıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2009, 14:49   #173
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Merhaba bende dün çiçekçilerde kasımpatı gördüm saksıları çok büyük değildi.Alsam acaba ilkbahara kadar ankara'nın soğuğunda balkonda dayanabilrmi?

ankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 14:58   #174
Yeni Üye

Cenk Demir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 1
Merhaba bende balkonumda bitki yetiştirmek istiyorum.Yanlız tecrübem hiç yok.(Evde annemin çeceklerini sulamak hariç )Öncelikle neyle başlamalı hiç bilmeyen biri.Başlanacak bitkilerin fiyatları ne düzeydedir acaba? Malum öğrencilik ...

Teşekkürler

Cenk Demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 19:57   #175
Yeni Üye

tunc's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2009
bende meyve ağacı dikmek istiyorum
bilgi topluyorum ne güzel siz tomatesden başlamışınız ben malesef halen araştırmada kaldım yardımcı arkadaslar arıyorum

tunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 22:55   #176
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi D3ADofSCR3AM Mesajı Göster
Merhaba bende balkonumda bitki yetiştirmek istiyorum.Yanlız tecrübem hiç yok.(Evde annemin çeceklerini sulamak hariç )Öncelikle neyle başlamalı hiç bilmeyen biri.Başlanacak bitkilerin fiyatları ne düzeydedir acaba? Malum öğrencilik ...

Teşekkürler
Kasımpatlarının tam zamanı, İzmirde pazarda fidesi 50 kr.dan kasımpatı fideleri var, sanırım siz de Denizlide bulabilirsiniz, hem çok yıllık bir çiçektir, kolay gelsin

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 22:17   #177
Yeni Üye

Cenk Demir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Kasımpatlarının tam zamanı, İzmirde pazarda fidesi 50 kr.dan kasımpatı fideleri var, sanırım siz de Denizlide bulabilirsiniz, hem çok yıllık bir çiçektir, kolay gelsin
Çok teşekkürler Kasımpatılarını bu hafta sonu bulup ekicem inşallah )

Hiç bir deneyimim olmadığı için tam olarak ne yapmam lazım acaba. Tohumu direk toprağa koyup suluycakmıyım?? [ Dalga geçebilirsiniz ] Ve nasıl bir toprak olmalı . Şimdiden teşekkürler

Düzenleyen Cenk Demir : 11-11-2009 saat 23:20
Cenk Demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 10:42   #178
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Galeri: 15
http://bahcegunlugu.blogspot.com/

ayferaksit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 15:16   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2009
selam, limonu yetiştirdiğiniz ortam çok soğuk olmamalı

MEHMETKE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 15:22   #180
Ağaçsever

selmaa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MEHMETKE Mesajı Göster
selam, limonu yetiştirdiğiniz ortam çok soğuk olmamalı
Limon fidemi uzaması durdu Mehmet Bey. Mutfağa aldım ancak gelişme yok. Onu büyütüp turunç aşılamayı düşünüyordum. Bu hayalimden vazgeçicem sanırım. Teşekkürler

selmaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024