agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2007, 04:48   #181
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
İnşallah herkesin kendine ait bir bahçesi olur.Bu gidişle bahçe kiralamayı bile düşünüyorum.
Amin

henuz cocuk sahibi degilim ama sanirim balkonda **** baska bir yerde bir seyler ekip yetistirmek insana biraz daha sorumluluk dugusunu gelistiriyor

ve simdi oyle bir durumdayimki eskiden pazardan nefret eden ben acaba ne bulabilrim diye pazarlara seralara dadandim bir bahcem olsa sanirim hepten bahcivan olucam

dedigin gibi dostum insallah allah herkese kendi bahcesini nasip eder

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 08:47   #182
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Amin.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 08:54   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhaba arkadaşlar,

Ben siteye dün üye oldum. Üye olmamın nedeni şu an için balkonda ve kısmet olursa daha sonra bahçede bitki yetiştirmeye karar vermem oldu. Hemen internete girip arama yapınca bu siteyle tanıştım.Gün geçtikçe yazılan yazıları okuyup daha çok bilgileneceğime inanıyorum.

Balkonda yetiştirmek üzere; sırık domates, sırık kiraz (çeri) domates, sırık salatalık ve dolmalık biber fidesi sipariş ettim.Bu gün elime ulaşacak sanırım.İş yerinde internete girdiğimden dolayı fazla araştırma yapma imkanım olmadı.Nasıl olsa kolay diye düşünüp sipariş vermiştim.Baktım ki o kadar kolay değil.Fırsatım olduğu kadar okuduklarımdan kafam karıştı.Sizlerden ricam bu bitkilerle ilgili birkaç soruma cevap vermeniz.Zaman içinde daha çok araştırma yapacağım ama şu an için acilen dikmem gereken fideler var ve bunların çöpe gitmesini istemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

1- Sırık domates, sırık kiraz (çeri) domates, sırık salatalık ve dolmalık biber fidelerini nasıl bir toprağa ekmem gerekiyor?(Düşüncem; Kırmızı toprak ile çiçekçilerde satılan poşet (hazır) toprağı karıştırmak.Yanlış olabilir...)

2- Bu bitkiler için hangi ebatta saksı kullanmam gerekiyor ve her saksıya kaç adet fide dikmem gerekiyor?(Düşüncem; Üst çapı 40 cm derinliği 40-50 cm olan saksılara ikişer fide dikmek veya pazar sandıklarına dikmek.Yanlış olabilir...)

3- Sulama nasıl yapılamlı, sırık olanlar hangi boya geldiğinde sırığa sarılmalı?

4- Herhangi bir ilaç veya gübre kullanmalımıyım?

Kısacası fide geldiği vakit neyapmam gerekiyor?

Bu yazıyı 1 saatte parça parça yazabildim.Malum işteyim.Yanlışyazılan birşey varsa kusura bakmayın.Cevaplarınızı bekliyorum.Akşam fideleri dekeceğim.

Teşekkürler.

Ömer İYİDOĞAN
GAZİANTEP

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen omeriyidogan : 17-04-2009 saat 08:34
omeriyidogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 09:54   #184
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
1- Karıştırın hemen ekin ekimde, fideleri ilk yapraklarına kadar toprağa gömün ve bolca sulayın.

2- Düşünceniz doğru, düşünmeyin hemen yapın.

3- Bunda da doğru düşünüyorsunuz. Sırık mevzusunu dergimizin haziran ayı sırık domates yazısında bulabilirsiniz.

4- Herhangi bir ilaç veya gübre kullanmalımıyım? Diktikten sonra zaten toprağınız gübreli olacağından gerek yok. Gerekirse çiçekçilerde satılan bitki besinlerinden tavsiye edilen dozlarda kullanabilirsiniz veya toprağınıza bir miktar koyun gübresi karıştırın.

Kısacası fide geldiği vakit hemen dikin ve sulayın. Sonrasını sonra nasılsa hallederiz...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 10:11   #185
Yeni Üye

Teşekkür ederim Selahattin bey.

Eski 17-05-2007, 14:28   #186
Yeni Üye

Selahattin bey,
Bir sorum daha olacak.40 cm ağız genişliği, 40 - 50 cm derinlikteki saksıların herbirine ilk etapta 2 domates , 2 salatalık ve 3 biber (dolmalık) fidesi dikmeyi düşünüyorum.Domates fidelerinden iyi büyüyeni bırakıp cılız kalanı sökeceğim.Salatalık ve biber(dolmalık) fidelerine dokunmayacağım tek saksıda kalacaklar.Bu konudaki fikrinizi öğrenebilirmiyim?
Teşekkürler.

Eski 17-05-2007, 14:46   #187
Ağaç Dostu

Fideleriniz sağlıklıysa saksının ortasına sadece bir tane dikin diğer yedeği daha küçük minik bir saksıya dikin daha iyi olur. Normalde iyi bakarsanız büyük saksıya diktiğiniz fideye bir şey olmaz daha güzel gelişir...

Eski 17-05-2007, 15:35   #188
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Domates ve salatalık fidelerim 10ar cm boyunda oldular fakat yaklaşık 3-5 dalları ve üzerinde bir sürü yaprakları var. Gövdeleri de henüz kalın değil. Merak ettiğim acaba fideleri saksıya almak için önemli olan yaprak sayısı mı yoksa boy ve gövde kalınlığı mı? Sanki boyları uzamıyor gibi geliyor, daha çok yaprak çıkarıyorlar.Bu arada yapraklarında beyaz leke olan salatalığımı dikmemeli miyim, ürün vermez mi? Yaprakları ilk çıktığında gayet sağlıklı görünüyor ama biraz büyüyünce beyaz lekeler çıkmaya başlıyor, doğrusu ilaç da kullanmak istemiyorum, kullanmazsam nolur? Fotoğrafları bilgisayara aktarmayla ilgili problemim var o nedenle resimlerini koyamadım fakat Selahattin Bey zaten anlamıştı sanırım ne hastalığı olduğunu.

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 17:38   #189
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Domateslerimde hastalık var

Sayın Selahattin Bey,

Domates fidelerimin üzerinde yeşil şenkli çok ufak böcekler var. Kanatlılar sanırım. Yaprakları iyice bozmuşlar bugün gördüğüm kadarıyla. Yaprak biti dedikleri tür bu mudur acaba? Resim gönderemiyorum telefondan bilgisayara aktarmakta problem yaşıyorum. Fazla bilgi veremedim ama hangi ilacı kullanmam gerekiyor bu durumda?

Saygılarımla,
İsmail Adanalı

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 17:40   #190
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Gelibolu zararlılarla ilgili bir bölüm var istersen oraya bir uğra.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 17:41   #191
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25

Buraya bir bakın

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 20:09   #192
Ağaç Dostu

Sevgili Gelibolu büyük tarlada yetiştircilik yapıyor. Sevgili Gelibolu bizim burada ilaç ismi vermemiz yerine yapraktan sinekli kısımdan bir parça alın naylon poşete koyup bir ilaç bayisine gösterin size uygun ilacı verecektir. Bu arada fidelerinizin durumu iyiyse toprağın çatlama durumunu sorun etmeyin.

Eski 17-05-2007, 23:38   #193
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Önceki mesajımda belirttiğim fidelerim evimin balkonunda duruyor. Fideleri büyütüp toprağa şaşırtma yapacağım. Bazıları şaşırtma yaptım bile. Bugün mavi bakır yaptım ama balkon duvarlarının boyası maviye döndü diyebilirim. Hanım gelince ne diyeceğim şimdiden düşünüyorum. Asıl yardımı bunun için alsam ) Yarın acilen fideleri bahçeye götüreceğim. İlginiz için çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın..

Saygılarımla,
İsmail Adanalı

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 19:13   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Red face iyiki varsınız.

herkese selam.aranıza yeni katıldım.******* katılmışım elit insanlarla bilgi alışverişi yapmak cok güzel herkese teşekürler

badi123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 20:37   #195
Yeni Üye

sevgi en verimli gübredir

İzmirde oturuyorum. 5 senedir çatıda süs biberi yetiştiriyorum. Her sezon 300-400 adet saksı, boya kutusu ve 2,5 litrelik kola şişelerinde istediğim sonucu alıyorum. Sadece bildiğim kadarıyla. Selahattin bey bilmediklerimi yazmış. Okudum dahada iyi sonuc alacağıma eminim. Her ektiğim sonuç veriyor. Süs biberlerini ben acı olduğu için yiyemiyorum. Turşu yapıp eşe dosta hediye ediyorum. Bundan çok büyük keyif alıyorum. Diğer arkadaşlara minik bir tiyo vermek istiyorum: Ne ekerseniz ekin ama sevginizle ekin, tohumda çıkınca onlarla konuşun okşayın, sevin, onlara isim takın, ismiyle hitap edin. İnanın tahmin edemiyeceğiniz sonuclar alacağınıza eminim... Saygılarımla.

Türkçe dil desteği yapılmıştır. Lütfen Türkçe'nin kullanımına dikkat!

Eski 21-05-2007, 21:34   #196
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Selamlar;

Bahçedeki domateslere dün ilaç yapmıştık küçük sinekçikler için. İlacıda bir komşumuz ziraat mühendisi olan arkadaşından almış. Sıvı durumdaydı ama 2 misli daha sulandırın demişti. Sulandırıp püskürtme yöntemi ile yapmıştık dün. Bugün geldiğimde domates ve salatalık yapraklarının %50sinin yanmış olduğunu gördüm. Acaba normal gelişimlerine dönerler mi? Yoksa ölürler mi? Yapılması gereken bir şey var mı?

Saygılar.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 21:55   #197
Yeni Üye

tahminim güneş altında yaptınız.gölgedeolması gerek.ilacıfazla koymuş olabilirsiniz.bitkilerinizin sarı yaprakları tahminim zayıflar dierleri normale döner.bildiklerim bunlar.umarım fazla zarar görmezler.sevginiz bitkiyi kurtaracaktır

Eski 21-05-2007, 22:10   #198
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badi123 Mesajı Göster
tahminim güneş altında yaptınız.gölgedeolması gerek.ilacıfazla koymuş olabilirsiniz.bitkilerinizin sarı yaprakları tahminim zayıflar dierleri normale döner.bildiklerim bunlar.umarım fazla zarar görmezler.sevginiz bitkiyi kurtaracaktır
Çok teşekkür ederim.
17:00 den sonra yaptım.
Yarın resimlerini eklerim.

Eski 21-05-2007, 22:48   #199
Ağaç Dostu

Bitki yeni yaprak çıkaracaktır büyük ihtimalle. İlaç tavsiye edilen dozlarda kullanılmadığı için bitkiyi yakmışsınız maalesef. Bekleyip ilacın bitkiyi etkileme oranını göreceksiniz. Yine de yaprakları bir yıkama operasyonu babında bolca suyla yıkayın derim ben.

Eski 21-05-2007, 22:57   #200
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Bitki yeni yaprak çıkaracaktır büyük ihtimalle. İlaç tavsiye edilen dozlarda kullanılmadığı için bitkiyi yakmışsınız maalesef. Bekleyip ilacın bitkiyi etkileme oranını göreceksiniz. Yine de yaprakları bir yıkama operasyonu babında bolca suyla yıkayın derim ben.
Sabah işe giderken dikkat etmememişim ama bu akşam gelir gelmez fiskiyeyi açtım. Umarım fayda verir.

Çok teşekkür ederim.

Eski 22-05-2007, 12:16   #201
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
1- Karıştırın hemen ekin ekimde, fideleri ilk yapraklarına kadar toprağa gömün ve bolca sulayın.

2- Düşünceniz doğru, düşünmeyin hemen yapın.

3- Bunda da doğru düşünüyorsunuz. Sırık mevzusunu dergimizin haziran ayı sırık domates yazısında bulabilirsiniz.

4- Herhangi bir ilaç veya gübre kullanmalımıyım? Diktikten sonra zaten toprağınız gübreli olacağından gerek yok. Gerekirse çiçekçilerde satılan bitki besinlerinden tavsiye edilen dozlarda kullanabilirsiniz veya toprağınıza bir miktar koyun gübresi karıştırın.

Kısacası fide geldiği vakit hemen dikin ve sulayın. Sonrasını sonra nasılsa hallederiz...
Merhaba Selahattin bey,

Dediklerinizi uyguladım. Domates fidelerini diktim ve cansuyunu verdim.Büyümelerini bekliyorum.Salatalıklarda sorun çıktı.Fideler 10 ila 15 cm dallara sahip.Bunları da diktim.Ama dik durmuyorlar toprağın üzerine doru yatma eğilimi görünüyor.(sırık hıyar cinsi) Bunları askıya mı alayım.Bir sorumda sulama konusu, domates ve salatalıkları nasıl sulamam gerekiyor.Yapraklara su değmesinde problem var mı?
Teşekkürler

Eski 22-05-2007, 12:51   #202
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Allahtan bugün yağmur yağıyor iyice yıkayacak domatesleri. Umarım faydası olur.

Eski 22-05-2007, 15:30   #203
Yeni Üye

Bir sorum daha olacak.Sırık domates (çeri) ve sırık salatalık belli bir büyüklüğe geldikten sonra ipe sarmak veya sırığa sarmak gerekiyor.Bunlardan hangisi en doğrusu.Ayrıca nette araştırma yaparken, saksının kenarlarına sırıklar dikilmiş ve üzerine şeffaf poşet geçirilmiş resimler gördüm.Bu poşeti geçirmenin mantığı nedir.
Teşekkür ederim

Eski 22-05-2007, 15:54   #204
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omeriyidogan Mesajı Göster
....Ama dik durmuyorlar toprağın üzerine doru yatma eğilimi görünüyor.(sırık hıyar cinsi) Bunları askıya mı alayım.Bir sorumda sulama konusu, domates ve salatalıkları nasıl sulamam gerekiyor.Yapraklara su değmesinde problem var mı?
Teşekkürler
Dik durmayan fideler turgorunu yitirmiş dekmektir. Sulayınca bir kaç saat içinde düzelir. Sulama konusunda e-mecmua.com adresindeki dergimizdeki seri yazılarımı takip edi geçmiş ayları iyice okuyunuz. Aşırı güneşli saatlerde yapraklara su değidrmediğiniz sürece diğer zamanlrda su değmesi sorun teşkil etmez...

Eski 22-05-2007, 19:15   #205
Yeni Üye

ömer bey balkonda çeri yetiştiriyorsanız bence sırığa olmanız mantıklı. toprağa ekili ise ipe bağlarsanı çerinin cisine göre çk fazla dallanır.verim cok olur.ben amatör olarak denedim güzel sonuc aldım kolay gelsin,

Eski 23-05-2007, 13:32   #206
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
salatalığım çiçek açtı:)

Yaprakları lekeli salatalığım çiçek açtı daha saksıya almadan! Her çiçekten meyve verir mi acaba Selahattin Bey? Eğer öyleyse yaşadım Bu fotoğrafı çektikten sonra 2 tane daha çiçek açtı ve bir sürü çiçek açacak tomurcuk var üstünde. Çiçekler çıktıktan sonra suyu biraz arttırmam gerekiyor değil mi? Resimleri koydum, acaba lekeli olmasına rağmen ürün verir mi? 3.resim de domatesim. Onu da saksıya almalıyım artık sanırım. Ağzı 50cm olan saksılara 1er fide mi dikmeliyim? Koltuk alma işlemini ne zaman yapmalıyım? Domatesim fazla dallanmış gibi geliyor bana...

Name:  lekeli yaprak.jpg
Views: 4512
Size:  33.9 KB

Name:  salatalık.jpg
Views: 4398
Size:  20.1 KB

Name:  domates.jpg
Views: 4355
Size:  25.3 KB

Bilge Kerem beğendi.
sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 19:41   #207
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Şu an İzmir'de sağnak yağmur yağıyor.
Dün stanttan alıp bahçeye diktiğim domateslerime bişey olmaz çünkü suyunu fazla vermiştim.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 20:03   #208
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn Mesajı Göster
Yaprakları lekeli salatalığım çiçek açtı daha saksıya almadan! Her çiçekten meyve verir mi acaba Selahattin Bey? Eğer öyleyse yaşadım Bu fotoğrafı çektikten sonra 2 tane daha çiçek açtı ve bir sürü çiçek açacak tomurcuk var üstünde. Çiçekler çıktıktan sonra suyu biraz arttırmam gerekiyor değil mi? Resimleri koydum, acaba lekeli olmasına rağmen ürün verir mi? 3.resim de domatesim. Onu da saksıya almalıyım artık sanırım. Ağzı 50cm olan saksılara 1er fide mi dikmeliyim? Koltuk alma işlemini ne zaman yapmalıyım? Domatesim fazla dallanmış gibi geliyor bana...
Fidelerinizin saksıya dikme zamanları gelmiş geçiyor bile. Salatalıklarınızdaki çiçekler yerlerine dikmekte geciktiğiniz için stresten erkek çiçek açmış acele esas yerine dikin. Bitki normal gelişimine başlayınca ancak o zaman salatalık alabilirsiniz. Yaprağınızdaki leke bir hastalık belirtisine benzemiyor ama dah ziyade ya bir yakma etkisi veya böcek yemesi gibi duruyor.

Eski 27-05-2007, 00:03   #209
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Selahattin Bey doz asimi ilac kulanilan (hen uz cicek acmamisken) sebzede ilerde urunu verdiginde su atik olayi denilen saglik acisindan zarlarli madeler bulunurmu ?

bu sorunun esasi su nedene dayaniyor bir arkadasim tavsiye edilen ilaci sanirim asiri dozda kulandigi icin yapraklarinin rengi mora donen domateslerini ileride yemeye kalkarsa zehirlene bileceginden korkuyor bir diger yandan yaklasik 300 domates fidesinide bu sekilde harap etmis olduguna inanamiyor

kurtarma sansi varmidir ? domates yapraklari mor renge donsede diriligini koruyor ve yeni cikan yapraklarda bu ozellik gorunmuyor bu bir iye gidis olabilirmi ? bu nedenle yenmeden once domateslerin saglikli olup olmadigini hangi kriterlere gore anlariz bu konuda bizi aydinlatirsaniz seviniriz.

Saygilar...

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 00:42   #210
Ağaç Dostu

Ziraii mücadele ilaçlarında her bitkide varlığına müsade edilen bir miktar vardır. İnsan sağlığına zararlı doz sınırı tavsiye edilen dozdan çok yukarıdadır. Koruyucu ilaçlama yapmak dışında özellikle sistemik etkili ilaçlarda (Birkinin özsuyuna karışan) tavsiye edilen dozun üzerindeki dozlar aynı zamanda hem bitki özsuyunda zehir hemde meyve teşekkülünde zirai ilaç kalıntısında fazlalık demektir. Bu nedenle bana sorarsanız o bitkileri söküp atsın. Atmayı düşünmüyorsa da ilaç attığı dönemde oluşan meyveleri tüketmesin diyecek kadar bir tavsiyede bulunabiliyorum.

Tavsiyem attığı ilaca göre değişmekle birlikte bitkileri bahçesinden uzaklaştırmasıdır.

İlaç sistemik etkili değilse o zamanda tavsiyem yapraklardaki etkiyi ciddiye almayın yeni yapraklar düzgün çıkacaktır ilk meyveleri de tedbir için koparıp atın daha sonra oluşan meyveleri tüketin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024