agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-09-2007, 08:58   #481
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.Nevsune hanım,
Bu sene tohumda olsa fide de olsa fark etmedi biber herkes tarafından bol alınan bir ürün oldu. Ancak, domates maalesef istediğimiz gibi olmadı ben sebebini aşırı sıcaklara bağlıyorum birde Ankara da yaşadığımız su sorununa...

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2007, 09:33   #482
maycan

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Domateste fideden yetiştirmekte buyıl başarılı sonuçlar vermedi.Nedeni aşırı sıcaklar nedeniyle fidelerin basık kalmasıydı.Buyıl tarım için çok kötü bir yıldı.Seneye düzelir umarım.Stresten elma ağaçlarında meyveyle beraber çiçeklerde var.Bitkilerde şaşırdı.

maycan bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2007, 17:33   #483
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sonunda rüyalarım gerçek oldu. Daha ne kadar büyütebilir ve sonuç alırım bilmiyorum ama tam umudumu kesmişken, ilk pembem göründü. Henüz mercimek kadar bir şey ama olsun o bir pembe domates.

Biberlerim de geç olmasına rağmen artık yeme kıvamına geldi, her sabah bir biberi kahvaltıda yemeye başladım. Mor biberler ise benim için (acıdır mutlaka onlar)yeme amaçlı değil, tohum dağıtma amaçlı yetiştirilmiş ve sonuç alınmıştır. Baharda her isteyenin mor biber tohumları olacak.

Bu arada hatırlarsanız benim amazon salatalıklarım vardı, maalesef artık yoklar. Ben yolculuktayken çürümüşler.Yenileri çıkıyor gibi, bekliyorum.

Koca bir yazın hasatı bu kadar

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2007, 17:43   #484
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Mor biberler gerçekten çok güzel. Ben şimdiden talibim.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2007, 17:56   #485
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Nevsune'ciğim hadi gözün aydın. İnşallah kocaman olur o pembiş. Biberlerde süper afiyet olsun.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2007, 18:06   #486
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Tabii Penelophe, öyle güzel ve canlılar ki. Nasıl kopartacağım vallahi bilmiyorum.

Eski 16-09-2007, 20:59   #487
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Nevsune Hanım, mor biberlere bende talibim.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2007, 22:56   #488
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maycan bahçe Mesajı Göster
Domateste fideden yetiştirmekte buyıl başarılı sonuçlar vermedi.Nedeni aşırı sıcaklar nedeniyle fidelerin basık kalmasıydı.Buyıl tarım için çok kötü bir yıldı.Seneye düzelir umarım.Stresten elma ağaçlarında meyveyle beraber çiçeklerde var.Bitkilerde şaşırdı.
Fideden sebze yetiştirmek sorun olmaz genellikle. Sorunun temeli fide ile ilgili yanlış uygulamalar benim tecrübelerime göre. Bazen fideleri dana burnu kesiyor, bazen fideler hastalıklı oluyor, bazen hastalık bahçede oluyor, uygun olmayan koşullarda fide dikimiyle fidede ve sebzelerde sorunlar yaşanabiliyor. yetiştirici dikiyor sulamıyor veya can suyu vermiyor. Bunun dışında fidenin yetiştiriliş tarzı da çok önemli ******. Fidelerden bende çoğu zaman sorun algılıyorum ama benim yetiştirdiğim hazır fidelerden genelde memnuniyet var. Sorun ise her zaman oldu olacak.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 07:23   #489
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Nevsune hanım mor biberler süper görünüyor bende talip ola bilirmiyim

S.İnceçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 08:38   #490
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Tekrara düşmemek için şimdiden isteyen herkese göndereceğimi ileteyim. Herkese yetecek kadar biberimiz var.
Üzerlerinde kurumasını bekleyip yollayacağım.

Eski 17-09-2007, 14:43   #491
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Bendeeee Nevsune abla banada mor biber. Hem ben onları yerim de, öyle böyle değil hakkını veririm. Turşu yapmayı da öğrendim, mor biber turşusu yaparım. Gerçi turşu olduktan sonra halen mor olur mu bilmem ama olsun deneriz.
İnşallah pembeden yiyebilirsiniz. Benimkinde halen tık yok. Toplantıda dediğim gibi, kendisini benjamin gibi süs bitkisi zannediyor.Bitki gelişimi süper, meyve yok

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 14:50   #492
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Yok yok bende ki Nevsune Hanımın domatesinden biraz daha büyük hiç bir gelişme yok biberlerimde çiçek açmış öylece bekliyor.
Şeytan diyor, "sök hepsini yerine kışlık ne bulursan dik" ama kıyamıyorum ki )
Tabii mor biber tohumuna bende talibim. )

Eski 19-09-2007, 14:25   #493
stabilitör

tampest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
benim de siyah biberlerim var. ama mor değil siyah 2 tane ayırdım kendime izmir de oturanlara verebilirim

tampest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2007, 15:10   #494
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Mor biberleri saksısıyla birlikte içeri alırsanız seneye aynı fideden biber toplayabilirsiniz.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2007, 17:03   #495
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Hakan Bey biz, kışlıkları ekmeye başlayalı bir ay oldu nerdeyse. Siz kışın mı ekmeyi planlıyorsunuz. Brokoli, brüksel lahanası tohum ekim zamanı geçti ama havalar sıcak gidiyor artık bence başlayın siz.

Mor biber iki saksı(YALNIZ BÜYÜĞÜ BENİM. NE YAPALIM BAL TUTAN PARMAĞINI YALARMIŞ). Biri, kendi aramızda yaptığımız bir yarışmayı kazanana armağan gidebilir

Eski 19-09-2007, 17:06   #496
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili Tampest, aslında siyah biberlerden tohum alıp, hem İzmir içi, hem de dışındaki şehirlerden isteyenlere de ulaştırmayı düşünebilirsiniz. Böylece daha çok kişi sevinmiş olur.

Eski 19-09-2007, 17:28   #497
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Tampest galiba siyah biberleri aynı yerden (hatay pazarından) aldık. Çiçekleri mor, biberi siyah. Bende de var.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2007, 12:49   #498
stabilitör

tampest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
ben de pazardan aldım ama ç.tepe pazarından

tampest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2007, 13:01   #499
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Hakan Bey biz, kışlıkları ekmeye başlayalı bir ay oldu nerdeyse. Siz kışın mı ekmeyi planlıyorsunuz. Brokoli, brüksel lahanası tohum ekim zamanı geçti ama havalar sıcak gidiyor artık bence başlayın siz.
Nevsune Hanım;
Balkon her ne kadar rüzgar alsada akşamları gündüz çok sıcak oluyor.Havalar biraz daha soğuduğunda balkondaki çiçeklerimin bazılarını içeriye alacağım.
Bu salona aldığım çiçeklerimle birlikte; kışlıkları da salonda eksem olmazmı? Hani sera misali )

Eski 20-09-2007, 17:20   #500
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Şimdi tohumları içerde bir saksıya ekmeye başlayın isterseniz. Nasılsa tohumlar 4- 5 yaprak olup da fideye dönüşene kadar, siz de balkonun çaresine bakarsınız. Fideleri de kendi yerlerine alırsınız.

Birinci fotoğraftaki fide 31 temmuz ekimi tohumların bugünkü hali.
İkincisini not almamışım, sonra bulduğumda yazarım. Yani geç büyüyorlar. Sebze vermeleri için sanırım daha oldukça bir zaman var. Fazla gecikmeyin derim.

Aslında Selahattin Bey artık bizi fena halde boşladı. O olsa en doğrusunu anlatırdı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen nevsune : 20-09-2007 saat 17:33 Neden: fotoğraf ilavesi
Eski 21-09-2007, 09:41   #501
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Günaydınlar Nevsune Hanım, Hakan Bey ve diğer arkadaşlar,bu hafta tatil dönüşü masama oturup ilk yaptığım şey foruma girip gelişmelere bakmak oldu. Öncelikle Ankara Toplantısına katılamadığım için çok üzüldüm .Resimleri iyice inceledim. En çok Hakan Beyin oğlunu sevdim ,sakın başkaları alınmasın ,belki de benim iki kızımın olmasından olabilir . Gerçi ben bütün çocuklarla çok iyi diyalog kurarım ama çok akıllı ve uslu geldi bana..Yanılıyormuyum? Ayrıca bütün arkadaşların gönlünün zenginliği zaten yüzüne vurmuş onu sezdim hemen.Eee ortak ve sevilen konulara dalıncada vakit eminim su gibi gelip geçmiştir. gelelim brokolilere ..Nevsune Hnanımcığım benim ektiklerimde aynen sizin resimledikleriniz kadar oldular,dışarda ve pet şişeden yaptığım bardaktalar.Ben bunları saksılara alsam mı acaba bu cılız yapraklardanda o yapılı brokolileri üstünde hiç hayal edemiyorumki.. Hayırlısı bakalım..Birde boş balık kutusu vardı ona da yeniden bir demet taze nane alıpta eksem mi .naneyi çok ama çok severim.İnşallah şu küçücük balkonumu camla kapattırırımda bu bitkiler kışın ayvayı yemezler . Salonum küçücük zaten salon çiçekleri az bir güneş alan pencere önündeler naneyi maydonozuda evin içine koyamamki..Sevgiler hepinize..

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2007, 10:02   #502
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Günaydınlar Şükran Hanım;
Oğlum konusundaki düşünceleriniz için çok çok teşekkür ederim. Akllı ve uslu oluşu konusunda yanılmıyorsunuz tek sorun bana aşırı düşkün olmasıdır. (yaklaşık 24 saati benim, oğlum için. ) Bu arada Nevsune Hanımın tavsiyesine uyup hafta sonu (yarın) Ulusta ufak bir tur atacağım olmaz ise oradan Ankamall'a geçmeyi planlıyorum. Çok küçük!! bir alışveriş yapmayı planlıyorum da... )

Eski 21-09-2007, 10:52   #503
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Merhaba ŞükranÜnal, hoşgeldiniz. Bir dahaki buluşmamızda tanışırız. Artık o ektiklerinizi pet şişeden alıp da yerlerine koysanız. Ben bir iki tane tohum yaptığım saksıda bıraktım. Gelişmeleri oldukça farklı. Yerlerine alışanlar daha iyi büyüyorlar.

Hakan Bey Ulusta ne alışverişli yapacaksınız. Meraktan ölürüm şimdi ben. Hele o küçük!! alışverişi pek merak ettim.

Eski 21-09-2007, 11:03   #504
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Nevsune Hanım;
Kışlıklar için ufak bir alşveriş ) tohum vs. gibi birde eğer fırsat bulursam (iki çocukla) Karşıyaka mezarlığının oradaki arkadaşımın serasına ugramayı da planlıyorum. Bakalım hayırlısı diyelim.

Eski 21-09-2007, 11:23   #505
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

E hadi hayırlısı bakalım.
Pazartesi günü havadisleri alırız. Kolay gelsin.

Eski 21-09-2007, 12:37   #506
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Hakan Bey oğlunuzu bana bırakabilirsiniz Ulus cicarındaki küçük alışverişler için en azından bende ''çocuk durmuyor bari emaneti teslim edeyim'' diyerek oğlunuzuda alıp çiçek böcek satılan mekanları bir güzel gezerim. Vallahi pekte güzel onu oyalarım...Sevgili Nevsune Hanımcığım, siz buralara hiç mi gelmiyorsunuz ayol.Hoş Ulus pekte gezilecek kalitede değil ama ne yaparsın ki elimiz mahkum ..Zaten ulus esnafı bizi yıllardır ailesinden öte kabul etmiş durumda..sevgiler..

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2007, 12:47   #507
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Şükran Hanım;
Teklifiniz için çok teşekkür ederim. ) Ancak yukarıdaki mesajımda da belirttiğim gibi oğlumun 24 saati benim, annesinde bile durmuyor varın gerisini siz düşünün ) Oruç olmasaydım mutlaka uğrar bir çayınızı içerdim. ) Tekrar teşekkür ediyorum. )

Eski 21-09-2007, 13:14   #508
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Ben takribi 7 senedir balkonda tohumdan veya fidandan domates yetiştiriyorum. Hatta 3 sene önce "ada" domatesi yetiştirdim. Ancak son iki senedir aldığım tohum ve fidanlar hastalıklı va zor yetişti, çok ürün vermedi ve verenler de tatsızdı. Bu mevsim değişikliğinden dolayı mı oldu?. Üstelik iki senedir dinlendirilmiş koyun gübresi kullandım az oranda.

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2007, 13:18   #509
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili deniz boro, forumumuza hoş geldiniz.

Son br kaç yıldır meydana gelen aşırı sıcaklar sebze yetiştirme ortamlarını olumsuz etkilediği için maalesef hastalıklara yakalanma vakaları çok fazla artttı. Ayrıca bunun dışında aynı ortamı kullanmak, tohum seçimi gibi faktörlerde etkili olabilir...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2007, 13:27   #510
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Aman Selahattin Bey nihayet gelmiş.
499 nolu mesajımda kulaklarınızı çınlatmıştım.
Selahattin Bey neler ekeceğiz, ne yapacağız kışlıklardan?

Bende brokoli, brüksel lahanası, brokolinin değişik bir versiyonu, yer elması var. Nasıl bir bakım yapacağız? Patates vardı, iki gün önce çok uzamış olan gövdesi yere yattı. Ben bugün sebzelere gübre şerbeti verdim. Yani vermeli miydim? Başka, balkonda neler yapabiliriz, yazlıkların yeri boşalıyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024