agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2007, 17:12   #421
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Hoşgeldiniz aramıza

Bilgilerinizi paylaşmayı, ben kendi adıma çok isterim.

Nasıl yaptığınızı anlatırsanız sevinirim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 18:22   #422
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sayın Kudret Tezel selamlar

Bizi bilgilendiriseniz seviniriz.Mahsül nasıl.Neler gerekli.Nasıl dikim yaptınız...Gibi..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 19:53   #423
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Bu kekik büyütmede sıkıntı yaşayanlardan biri de benim. Filizlenme konusunda herhangi bir problem yaşamıyorum ama 4-5 cm olduktan sonra sararıp kurumaya başlıyorlar. Vazgeçmek üzereydim ama tekrar heveslendim. Bu hafta içi tekrar deneyeceğim.

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 23:30   #424
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Doğru yolu bulursanız aman haber vermemezlik etmeyin ne olur.

Eski 02-08-2007, 09:18   #425
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Ben deeeeee

Nane dışında, ki bilirsiniz nane "arsız" sayılır biraz, bütün yenebilir otlarım sizlere ömür. En son roka ve kekik kalmıştı onları da dün ben dayanamadım söktüm. Sulama problemim var aslında. Ankara'nın susuz kalmasında benim bitkilerimi öldüresiye sulamamın etkisi var diye de düşünüyorum hatta

Aaa, bir tek yaşayan iri yapraklı fesleğenim var, gözünün içine bakıyorum birşey olmasın diye ama o da gider... 2 ayda bir saksı fesleğen yerden 5 cm yükselmez mi? benimkiler güdük kaldı...

Bir de çok sık ekmiştim. onun da etkisi var sanıyorum. Seneye nizami bir sıra halinde ekmek niyetindeyim. Nasip...

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 13:51   #426
Yeni Üye

Keyahnu's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2007
Çok Zormuş!

Aynı problemler bende de var. Roka, fesleğen, kekik, maydanoz gibi otlar ekiyorum, çimleniyorlar ama bir türlü yenilebilir kadar büyümüyorlar. Nerede hata yapıyoruz. Görüyorum ki herkes aynı dertten şikayetçi. Nolur büyütebilenler bizi bilgilendirsin. Gözlerinin içine bakıyorum ama çimleniyolar 1-2 cm oluyolar yapraklar büyümeden ölüyorlar. Nerede Problem var?

Keyahnu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 15:19   #427
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Maydanozda bu sene ben de pek verim alamadım. Havanın fazla sıcak olması etkiledi sanıyorum. Çünkü maydanoz toprağında hep aynı nem oranını severmiş.
Keyahnu yazdığınız sebze ve otlarda en kolay büyüyen rokadır aslında. Rokayı ayrı bir kapta çimlendirmeyin direk yetiştirceğiniz yere serpin. Ama çok sıcak havalarda ancak çok gölge bir yeriniz varsa orada başarılı olabilirsiniz, yoksa sıcağı görür görmez küçücükken bile çiçeğe gider rokalarınız. Ağustos ortasından sonra roka yetiştirmek için idealdir. Sonbaharda bol bol yersiniz
Dereotu da maydanoza göre daha çabuk çimlenip büyüyen bir sebzedir. Onun da tohularını yetiştireceğiniz yere serpin. Ağustos ortası uygundur.
Selahattin Bey daha iyi bilgilendirecektir ama ben denk gelince deneyimlerimi aktarmak istedim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 15:32   #428
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Ben de bu sene balkonumdaki domates ve bibrlerimden hiç verim alamadım maalesef sıcaklar mahvetti 3 kök domatesten bu sene sadece 3 adet domates aldım 4 kök biberden de maalesef sıcaklar yüzünden sadece 4 adet biber alabildim çok kütülemişlerdi Allaha şükür şimdi havalar biraz serinleyince fidelerim kendilerin toparlamaya başladılar ama biber ve domates vereceğini hiç sanmıyorum artık.Birde biber ve domateslerimin toprağı iyice oturdu sanırım ki artık kökleri görünmeye başladı, bende cam güzeli çiçeğimiz içinden tohumdan büyüyen fil kulağı çiçeğimi ayırmak için aldığım topraktan tamamlama yapacağım artık.
Bakalım gelişmeler ne olacak
Saygılar,

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 16:12   #429
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Hakan Bey,

Ben de hep kendimi suçluyordum. Demek doğa bize ceza verirken, Ankara'ya biraz daha fazlasını layık bulmuş. Balkon yeşil yapraktan geçilmiyor, ortada iki gelişememiş domates var. Sıcaklar azaldı derken, bugün 38 derece, hepsi boyunlarını büktüler.

Neyse bunu ders alma yılı diye düşünüp, gelecek yıla hazırlık yaparız artık.

Eski 06-08-2007, 16:23   #430
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Hakan Bey,

Ben de hep kendimi suçluyordum. Demek doğa bize ceza verirken, Ankara'ya biraz daha fazlasını layık bulmuş. Balkon yeşil yapraktan geçilmiyor, ortada iki gelişememiş domates var. Sıcaklar azaldı derken, bugün 38 derece, hepsi boyunlarını büktüler.

Neyse bunu ders alma yılı diye düşünüp, gelecek yıla hazırlık yaparız artık.
Evet çok haklısınız Nevsune hanım, iyi bir ceza gerçekten c.tesi günü arkadaşımın Karşıyakadaki çiçekci dükkanına ugradım (dükkan denmez gerçi bahçesinie diyeyim daha doğru olur) yaklaşık 2 saat orada söğüt altında tabiri caizse keyf yaptım. Biçok meyve ağaçları daha gövdeleri küçük ama meyveleri çok iyiydi daha dikilmemiş satılmayı bekliyorlar. Diğer yandan salatalık,domates ve biber bahçesi yapmış arka tarafa ama maalesef oda benim gibi şikayetçi bu sene hiç verim yok geçensene çok iyiydi bu sene sıcaklar hep kavurdu diyor, gerçekten de artık sıcaklar tüm mahsulleri vuruyor Allah herkesin yardımcısı olsun hadi bizler ufak tefek yerle uğraşıyoruz ama bu işten ekmek parası kazanacaklar maalesef bizden daha kötü durumdalar...
İnşallah gelecek yıla çok daha heyecanlı bir hazırlık olacak
Saygılar,

Eski 06-08-2007, 17:43   #431
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Hakan Bey,

Elbette, bu işi meslek olarak yapanlar ve bundan para kazanmak zorunda olanlar için içler acısı bir durum. Geçen gün markete giderken bir de baktım ki iğde ağaçlarının altı, olgunlaşamadan dökülmüş meyveleriyle doluydu. Üstelik bu ağaçların kökleri de düzenli sulanan site bahçelerinde bulunuyordu. Bunlar, benim yaşadıklarım ve gördüklerim. Kimbilir çiftçi, üretici ne durumda? Onlar öyle, biz herşeyi çok pahalıya satın alıp perişan olacağız. Ama insanoğlu haketti.

Biz zevk için yapıyoruz ama inanın, bu yıl bunlara harcadığım para aldı başını gitti. Bir kere bulaşınca, sonu gelmiyor.

Karşıyaka'daki arkadaşınızın serasında bulunan ve balkonda yetiştirmek için bodur meyva ağaçları ve fiyatları(ki mutlaka ilgilenmişsinizdir)hakkında, sakıncası yoksa bir bilgi verebilir misiniz?

Eski 07-08-2007, 00:19   #432
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ben de bu yıl en iyi ürünü maydanozdan aldım.
Sevgili Limon, bahçede çeşmeye yakın bir ağacın altına ekmiştim. Ben biçtikçe daha da güzel çıkıyorlar. Sanırım çeşme açıldıkça etkileniyorlar sudan.
Domatesler de fide sayılarına göre çok az verdiler. Biberlerde. Salatalıklardan 15 kök içinde sadece 2 tane salatalık alabildim.;(

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 10:04   #433
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Üzüldüm gerçekten... Seneye daha iyi hazırlanırız derken ne kastediyorsunuz Nevsune hanım? Kişisel olarak atılacak adımlar hakkında bilgi almakta fayda var...

Eski 07-08-2007, 10:15   #434
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Nevsune Hanım;
Arkadaşımın serasında bodur olarak meyva veren; şeftali, armut,kiraz, elma ve limon ağaçları mevcuttu...
Zaten oraya gidince iyice kendimi kaybediyorum güller,çamlar,sarmaşıklar vs.vs. derken bahçeyi dolaşmaktan kendimi alamıyorum. Bu güne kadar da hiç fiyatlarını sormadım beğendiğimi ayırırım kapının önüne koyarım. Bu yüzden fiyat konusunda maalesef bilgim yok.
Saygılar,

Eski 07-08-2007, 14:57   #435
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Ben de bugün 3. gündür suyumuz yok, evde sinirleneceğime gidip sebzelerime para harcayayım diye düşündüm, Kaledibi'ndeki seralara gittim. Orada da meyve fidanları gördüm, bizim balkonlar için. Fiyatlar makul, 10-15 lira aralığında. Bir hünnap vardı, aklım onda kaldı, alacaktım tam, sonra sanki evdekiler meyve verdi de vazgeçtim almadım..

Eski 07-08-2007, 15:05   #436
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Böcü'cüğüm
Bu yıl bir kere geç başladım bu işe, mayıs ayını bulmuştu. İkincisi çok bilgisiz başladım. Özellikle su ve gübre işlerini, kendime çok sorun yaptım. Zavallı bitkileri hiç rahat bırakmadım. Onu dene, bunu dene. Az su ver kuruttum,, çok su ver kurumasın, suda boğdum. Toprağını mıncıkla vs. gibi yanlışlıklar dizisi. Ardından doğanın intikamı.

Bütün yanlışlarımı, gelecek yıl için ders hanesine yazdım

Eski 07-08-2007, 16:27   #437
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Hımmm... Ben de çok hırpaladım zavallıcıkları. Yazdım bunları bi kenara. Teşekkür ederim

Eski 08-08-2007, 09:50   #438
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Ne oldu bilyormusunuz? Ben görünce sinir oldum: bir türlü yetiştirmeyi beceremediğim rokalara sinir olup üzerindeki iki üç otu da bizzat kopararak toprağını kuruttum ve aynı saksıya turp ektim geçenlere. Turpları daha önce başka bir kapta çimlendirmiş öyle ekmiştim. Saksıda sürekli yabancı otlar bitiyordu. Bunlar da nerden geldi diye sinir olurken bir bktım bunlar benim inatçı rokalar. Yedim tadına baktım hakikaten roka. Hayır aynı toprakta yetiştiremediğim kekik ve maydanoz tohumlarım da vardı. Turpların hayrına hepsi coşarmış... Ne komik olur ama: "sen istediğinde değil, ancak ve ancak biz istediğimizde çimleniriz" diyorlar...

Eski 08-08-2007, 14:08   #439
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Evet, biz doğaya müdahale ettiğimizi sanıyoruz ama o bildiğini okuyor sonuçta.

Aman rokalarına dikkat et. Galiba biz kış sebzelerinde başarılı olacağız. Ben de akşama, ilk gruptan çimlenmeyi başaran brokkolilerimden ikisini ekeceğim.

Eski 08-08-2007, 14:14   #440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhaba
Balkonumda 4 adet saksıya dikilmiş sırık cherry domateslerim var.Boyları 1 m yi buldu. Yavaş yavaş meyve de verdiler.Geçen hafta yeni toprak ekledim.Ama bir gün içinde 3 tanesi çok kötü şekilde soldu.Yapraklar ve gövde yumuşadı.Bir tanesi baya iyi durumda.Bunun sebebini öğrenebilirmiyim?

Sulama: 2-3 günde bir (gaziantep şartlarında)
Gübreleme: ek gübreleme yapmadım.İlk toprak hazırlanırken karıştırmıştım.
Budama: koltuk budaması yaptım.Ama bir süre budama yapamadığım için ek dallar meydana gelmişti.Üzerlerinde çiçeklerde oluşunca dokunmamıştım.Sonra tekgövde üzerinde büyüsün diye büyük dallarıda kestim.Ayrıca çıkan domateslerin salkımlarını koparmıyorum.Sadece meyveyi koparıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler

omeriyidogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 15:43   #441
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Sevgili arkadaşlar bende bugün Ulus halinden her zamanki fidecimden beş adet üzerinde kalem biberler ve iki adette patlıcanları olan fideler aldım .Fideci bunları akşam evde daha büyük saksılara aktarmamı söyledi.Daha önce bahçeye diktiğimiz fideleri sıcaklardan bir türlü kurtaramadık.bu seferde saksıda yetiştireyim dedim ne dersiniz o kadar güzel ve sağlıklılar ki hem iş yerinde masamda bu satırları yazıyorum hemde pencere dışına ağzı açık koyduğum fidelerimi seyrediyorum. Bana yapmam gerekenleri yazarmısınız? Birde iki küçük saksıda kiraz domateslerimiz var .bunları da büyük saksılara aktarayım mı?

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 20:31   #442
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Şükran Hanım biberler ve patlıcanlar zaten fidelik poşette olduğundan saksıya aktarılması gerekir. Ama kirazlarınızı bence ellemeyin. Birkaç gün önce ben elledim, sizlere ömür.

Eski 08-08-2007, 20:39   #443
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Ömer Bey merhabalar

Dün ben de bir domates fidemi kaybettim. Bu sıcaklar bitkileri perişan ediyor.

Aşağıda verdiğim linki tıklarsanız domates hastalığı ile ilgili çok güzel bilgilere ulaşabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/dergi/dergiarsiv.html

Eski 09-08-2007, 09:35   #444
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Herkese günaydınlar,Nevsune hanımcığım zaten sular kesik olduğu için bir heves aldıklarım mecburen cumartesi sabahına kadar öylece bekleyecekler.birde dün karşıyaka mezarlığının oradaki çiçekçilere iş çıkışı uğradık beş adet amerikan sarmaşığı iki adet kaliteli gül fidesi aldık o kadar güzellerki ben hafta sonunu nasıl bekleyeceğim bilmiyorum.sarmaşıkları bahçe çiti olarak daha önce yaptırdığımız ama kedi köpek pisliğinden arındıramadığımız demir parmaklıklar için aldık daha öncede beş adet almıştık aralıklı olarak dikeceğiz belki bir iki senede kapatırız bilinçsiz kedi köpek bakan komşular yüzünden hayvanlardan nefret eder olduk.çünkü ne çim kalıyor nede ekilen sebzeler.

Eski 09-08-2007, 10:19   #445
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Merhaba Şükran Hanım.

Hiç korkmayın amerikan sarmaşığı hızla sarar çitlerinizi. Benim balkonumda 2 tane var. Geçen yıl aldığım çelik şimdi duvarda geziyor.

Cumartesi günü hava 39 derece olacakmış. Aman sabah çok erkenden dikim yapın, sıcağa bırakmayın.

Eski 09-08-2007, 11:50   #446
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

çok teşekkür ederim Nevsune Hanım.Zaten çok erken kalkan biriyim .

Eski 13-08-2007, 16:29   #447
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Herkese merhaba. 2 haftadır tatildeydim, bir geldim ki domatesler olmuş birer ağaç! Zaten çok uzunlardı iyice dallanmışlar. Yine dayanamadım üzerinde çiçek olmayan dalların çoğunu kopardım. Cherryler kızarmış ama çok küçükler, normal domatesten de 2-3 tanesi kızarmış ama onlar da küçük kalmış. Meyveler neden küçük kalmıştır acaba? Meyvelerin besinini dallar çekiyor diye budadım çoğunu. Oldukça seyreldi domatesler. Belki de zararlı bu kadar budamak ama o kadar çok dallanmıştı ki... Bir de biberlerim aşırı yapraklanmış, tatile gitmeden önce daha seyrekti yaprakları, şimdi o kadar çoğalmış ki aralarından biber bulmak için uğraşmak gerekiyor. Çok sulamadan mı olmuştur acaba?

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 19:53   #448
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Toprağa gömdüğüm iki filizlenmiş patatesimden birisi çürümüş, biri tutmuş. Aman pek şeker.

Eklenen Resimler

Eski 17-08-2007, 16:25   #449
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Brokoli+marul

13.08.07 tarihinde torfa ektiğim brokoli ve marullarımın dün itibariyle durumları

Eklenen Resimler

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 16:31   #450
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Kusura bakmayın hala dijital makinede ki filmleri küçültmeyi halledemedim işlerin yoğunluğundan bu cep tlf.ile çektiklerim.Aslında çok komikler, ayın en kötü fotoğrafı yarışmasına ne ödül veriliyordu?

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024