agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2007, 09:11   #511
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Pembe domatesim yavaştan büyümeye devam ederken, bir başka arkadaş daha geldi. Ömrüm bunların kızarmasına yeter mi bilmem.

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 00:55   #512
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2005
neredeyse bir yıl geçmiş.
ne bir evim, ne balkonum oldu bu zamanda. o zamanlar yazarken gerçekten samimiydim ama tercihim bilemeden farklıymış demekten başka söyleyeceğim bir şey yok.
çalıştığım yerlerden birinin bahçesinde minyatür bir sebze bahçesi yaptım. kışın da yetişebilen bazı sebze tohumları ektim: ıspanak, roka, maydanozlar, marullar, turp, dereotu... başka yer yoktu, bu kadar ekebildim. hepsi çimlendi ve büyüyorlar. umarım iyi kalırlar.
yarın, bu sekiz ayda değiştirdiğim dördüncü işimden ayrılıyorum ve artık hep istediğim, uğruna her şeyimi bıraktığım, uğruna yüzlerce masal yazdığım, yazdıklarıma inandığım ve inandıklarımın hepsinin, ama hepsinin olduğu o yere, taksim'e gidiyorum; orada çalışacağım ve yaşayacağım artık. bir masal bu.
bir avuç toprak yok taksim'de biliyorum ama kesinlikle inanıyorum, yeni iş yerimde, bunca yılın mühendisi olarak ilk defa bu sitede duyduğum için kıskançlıktan çatladığım, -çatladıkça kötülediğim- pembe domatesleri hiç olmazsa saksıda yetiştireceğim, biliyorum.
çok eski bir sözle, sevgiyle kalın.

cemada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 09:23   #513
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Sn Cemada.Dilerim yeni işinizde yeni çevrenizde herşey dilediğiniz gibi olur.Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileklerimle.Benim balkonumda yetiştirdiğim minik süs biberlerinden bir tohum hemen göndereyim pembe domatesin yanında çok hoş gözükür.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 23:06   #514
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2005
teşekkür ederim dileklerinize. tohumları bir gün isterim buradan.

cemada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 08:30   #515
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Cemada eh artık demekki sık sık yüzünü göreceğiz. Tekrar hoşgeldin inandıklarının hepsinin olduğunu düşündüğün Taksim e. Görüşmek dileği ile selamlar

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 09:10   #516
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2007
4 yıl önce Tokat iklim koşullarında balkonda mısır yetiştirmek istedim.Mısırı tercih etme sebebim ise uzun boylu olması idi.Sonuç ****** toprak mısırı beslemeye yetmedi.Süt mısırı haliyle kaldı.Tabi mısırların yenecek kadar büyümemesi çok önemli değil de yapraklar çabuk saradı,bu da benim hayal ettiğim balkon görüntüsünün oluşmasına mani bir durumdu tabi.tekrar denemedim..))

domates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 08:36   #517
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Brokoli çeşidi ve brüksel lahanası fidelerimi 30 cm. çapındaki kovalara almıştım. Fakat şimdi kesme kerevizlerimi, bir kaç tane olmak üzere bu kovalara almaya karar verdim.

Balkonum çok küçük ve doğru saksılarda yetiştirmeliyim sebzeleri. Eğer brokoliler geniş yer istemezlerse, onları 5 lt.lik su şişelerine almak niyetindeyim. Kesme kerevizleri de o kovalara 3 er tane olarak dikeceğim. Brokoliler o büyüklükteki petlerde(kestiğimde 22 cm. boy, 17 cm. kadar da çap oluyor) gelişebilirler mi?

Bir de brokoliler serin hava istiyorlar ama ben bu söylediğim balkonu camla kapattırıyorum. Oldukça da güneş alan bir yer, cam da iyice ısıyı arttıracak. Kışın neredeyse hiç güneş görmeyen bir balkonum var, oraya alsam olur mu?

Bu konuda acil bir çözüme gereksinimim var. Bu ekim, dikim işlerini artık bitirmek zorundayım.

Eski 04-10-2007, 17:19   #518
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Zavallı sebzelerim bu yıl tam bir acemilik kurbanı oldular. Bir yandan çok geç ekmem, bir yandan sulayacağım diye suda boğmalarım ve bir de aşırı sıcaklar. Bir de yersizlikten poşetlerde yetişme çabaları. Eh iyi dayanmışlar yine de.

Bu yılın mahsulu, bunlar:

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 04-10-2007, 17:52   #519
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Genelde balkondaki tüm sebze saksılarıma mart gibi koyun gübresi koyar ve Mayıs başı fide ekerim. Son iki senedir ektiğim domates fideleri ve tohumlar hem verimsiz hem de tatsızdı. Ancak pazardan aldığım domatesler de aynı derecede tatsızdı. Türkiye'ye ithal edilen tohumlarda bir sorun olduğundan şüpheleniyorum. Hatta domates ile yapılan yemeklerde bile eski tat yok. Alınan tohumlar mı değişti?

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2007, 13:14   #520
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Siz hiç pembe domates yememişsiniz demek ki deniz boro

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2007, 13:20   #521
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.Limon,
Size katılıyorum. Bu sene pembe domateslerin haricinde, bizim yerli domates diye tabir ettiğimiz domateslerimizin bile ne tadı ne de kokusu vardı.Çanakkale deki arkadaşım kendi bahçesinden getirdiği pembe domateslerin tadını hiç bir domateste alamadım bu sene, bkalım önümüzdeki sene nasıl olacak.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2007, 17:53   #522
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili nevsune, domateslerinizde dal kırma işlemi yapmadınız mı?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2007, 21:42   #523
Yeni Üye

karakascenk's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
öncelikle tüm ağaçlar.net dostlarına merhabalar. 1-2 aydan beri forumu takip ediyorum ve bende balkonumda kendimce ufak tefek bişeylerle uğraşıyorum. geçenlerde bi yerden minik bir süs kabağı elime geçti ve tohumlarını çıkarttım. öğrenmek istediğim ekim zamanı, kullanıcalacak saksı ebadı, toprak çeşidi, vs...
kısacası bu süs kabağını nasıl çimlendirir ve yetiştiririm.

karakascenk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 09:09   #524
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

karakascenk
Aramıza hoşgeldiniz. Önce, kendinizi bu başlıkta tanıtır mısınız lütfen.

Forumumuzda önemli bir kural, bu başlıkta göreceğiniz gibi Türkçe yazım kurallarına uymaktır.

Eski 16-10-2007, 17:57   #525
Yeni Üye

karakascenk's Avatar

Evet kendimi tanıtmayı ihmal ettim sizlere. Yönlendirdiğiniz linkte kendimi tanıttım. İlginize teşekkür ederim.
Ha bu arada geçenlerde bi yerden minik bir süs kabağı elime geçti ve tohumlarını çıkarttım. Öğrenmek istediğim ekim zamanı, kullanıcalacak saksı ebadı, toprak çeşidi, vs.
Kısacası bu süs kabağını nasıl çimlendirir ve yetiştiririm?

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 16-10-2007 saat 19:12
Eski 17-10-2007, 22:15   #526
Yeni Üye

karakascenk's Avatar

Sanırım kimsenin bu konu hakkında bilgisi yok.

Eski 17-10-2007, 22:34   #527
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karakascenk Mesajı Göster
Öğrenmek istediğim ekim zamanı, kullanıcalacak saksı ebadı, toprak çeşidi, vs. Kısacası bu süs kabağını nasıl çimlendirir ve yetiştiririm?

Tohumlarınızı iyice kurutun ve serin bir yerde mart-nisan ayına kadar bekleyin ve bu aylarda soğuklardan da koruyarak torfa veya organik maddesi bol bahçe toprağına saksıda dikin. Daha sonra mayıs ayı başında esas yerine dikebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için bahar mevsiminde forumumuzu takip ederseniz mevsim mevsim çiçek ve sebzelerle ilgili ne zaman ne dikilecek öğreneceksiniz...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 16:54   #528
Yeni Üye

karakascenk's Avatar

teşekkürler Selahattin bey.

Eski 23-10-2007, 13:08   #529
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2007
Galeri: 2
Uzun bir aradan sonra herkese merhaba,

Benim bu yaz başlayan balkonda domates yetiştirme maceram hüsran oldu. Domatesciklerim chery domateslerden bile küçük kaldı. Hiç büyümediler. Komşum saksının küçük olduğunu ve bu yüzden büyüyemediğini söyledi. 30 cm derinliğinde bir saksı içindeydi. Koltuk alımını da becerememiştim. Ama artık fotoğraf çeken bir cep telefonu aldık ve yetiştirdiklerimin fotoğrafını gönderip soru sorabilirim (yaşasın).

Belmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 10:51   #530
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Bu konuya gönül veren arkadaşları tanımak istiyorum.
Sevgili Kudret Tezel, forum üyelerimiz sizi ilgiyle izliyorlar. Ancak bir türlü şu işi açıklamadınız milim milim gitmöeyiş bırakın artık. Takip edeniniz çok ve artık bana bile gına geldi...

Merak etmeyin sizi anlıyorum izlendiğinizden veya bilgilerinizin ilgiyle izlendiğini bilmek istediğinizi de görüyorum ama forum üyelerimizden çoğu takip etseler bile kimliklerini açıklamamayı veya mesaj yazmamayı tercih ediyorlar. Yani diyeceğim o ki kimseyi beklemeyinde vakit kaybetmeyelim. Yani bulunmaz hint kumaşı değil ki açıklayın artıkta kimler sizi takip ediyor görün artık. Bırakın millet toplansın herkes başıma üşüşsün durumlarını vakit kaybediyoruz. Buraya koyacağınız bilgilerin hiç takipçisi olmasa bile internette arayanlar mesajlarınız saytesinde yinede burada bu bilgiye ulaşacaklardır. İstiyorum ki mesajlarınızı kesintisiz yayuoınlayın ve bende onları bu forum altında Topraksız kültür başlığı açıp oraya kopyalayayım. Lütfen artık yayınlayın ve başlayalım...

Eski 24-10-2007, 12:56   #531
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bir de fotoğraf desteği olursa daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum ben de...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 11:26   #532
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili Selahattin Yılmaz,
mesajınızı okuduğumda gerçekten şaşırdım.Beni paylaşımdan kaçınan,işi sürüncemede bırakan,yokuşa süren bir kişi olarak tanımışsınız.Ben bu siteye kendi arzumla üye oldum.Kimse bildiklerini anlatacaksın ,yaptıklarını göstereceksin diye zorlamadı.Ben bu konuya gönül verdim,çok ama çok çaba sarf ettim,gece gündüz deneyler taptım,edindiğim
bilgileri bu işe gönül veren arkadaşlarla seve seve paylaşmak istedim.Beni yanlış anlamışsınız.Ha.....birde şu hintkumaşı meselesi var.Onun taktirini bilgi edinmek için koşuşturan,didinen yırtınan insanlara bırakalım.

Mesajların bundan sonraki kısmı Topraksız Kültür ile Sebze Yetiştirme başlığına taşımıştır. S.Y.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 13:52   #533
Yeni Üye

ARES's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Arkadaşlar selam.

Benim balkonda süs biberlerim var. Daha önce yazmış Selahattin Beyden de değerli bilgiler almıştım. İlk ürünleri toplama konusunda biraz geç kalmışız hepsi kızarmıştı ve üretim durmuştu. Selahattin beyin değerli tavsiyeleriyle onları kesince yenileri çıktı. Yenilerini de kestim ve şu an yine yeni ürünler verdi.

Sorum şu: Biberlerim şu anda balkonda duruyor. İstanbul'da yaşıyorum ve havalar soğudu. Acaba soğuk nasıl etkiler biberlerimi içeriye almalımıyım. Sanki soğuktan olumsuz etkilendiler gibi geliyor bana.

Herkese iyi çalışmalar.

ARES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 21:04   #534
Ağaç Dostu

Eğer bitkilerinizi iyi ışık görebilecek bir durumda içeriye alır veya üzerlerini sera etkisi yapacak bir şekilde camekanlarsanız (20-30 ºC lik ısıda) uzunca bir süre sebzelerinden faydalanabilirsiniz...

Eski 19-02-2008, 22:36   #535
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2008
merhaba selahattin bey anlatıklarınız süper bende balkonumda domates yetiştirmek istiyorum benim balkonum camekanla kapalı fakat ışık alan bir balkon acaba kapalı balkonda yetiştirebilirmiyim vede domates tohumlarını ne zaman ve ne şekilde ekmeliyim bilgilendirirseniz çok sevinirim hoşçakalın

doren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 23:19   #536
Ağaç Dostu

Biz Bursa şartlarında sebze tohumu ekimini şubat sonu mart yarısı gibi tavsiye ediyoruz tabi bu kapalı alan için açık alanda ise nisan ayı bu iş için uygundur. Bunun dışında mart aynda (MArt 15 gibi) forumu takip ederseniz geçen yıl olduğu gibi bu yılda zamanı zamanına buradan takip edebilirsiniz.

Eski 25-02-2008, 13:17   #537
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Merhabalar,

Yeşil soğanın ekimi konusunda site de herhangi bir dökümana rastlayamadım. Bu konuda bilgi almam mümkün mü?

Selamlar

zerrindursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2008, 09:23   #538
Lidya

imperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Sevgili zerrindursun yeşil soğan dikimi çok kolaydır. Bildiğimiz kuru soğanı kökü aşağıya gelecek şekilde toprağa dikmelisiniz, ardından can suyu verirseniz soğanlarınızın hızla büyüdüğünü görürsünüz. Yalnız soğanları fazla sulayıp çürütmemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

imperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2008, 13:01   #539
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Merhabalar,
Evimin Kuzey-Batı cephesinde 20m2 kadar bir terasım var.Sürekli aydınlık ancak direkt güneş ışığını güneş batarken kısa bir süre alabiliyor.Elimde roka,tere,dereotu ve kıvırcık marul tohumları var.Bir arkadaşım geçen sene kendi bitkilerinden almış.

Hamur teknesi olarak satılan yeşil diktörgen plastik kaplardan 3 adet aldım ebatları 80x40x25 EBY sanırım.Bahsettiğim tohumları terasımda direk çimlendirebilir miyim?Şu anda diksem çok mu erken olur? Filizler gece -5,-8 gibi derecelere dayanabilir mi? Mart ortası ya da Nisan başını beklemeli miyim?Yoksa ışık gören bir yerde çimlendirip Nisanda şaşırtmalı mıyım?

Düzenleyen Engin : 28-02-2008 saat 16:32 Neden: İmla hataları
Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2008, 14:07   #540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imperfect Mesajı Göster
Sevgili zerrindursun yeşil soğan dikimi çok kolaydır. Bildiğimiz kuru soğanı kökü aşağıya gelecek şekilde toprağa dikmelisiniz, ardından can suyu verirseniz soğanlarınızın hızla büyüdüğünü görürsünüz. Yalnız soğanları fazla sulayıp çürütmemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.
Sevgili İmperfect

Yanıt için teşekkürler.

zerrindursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024