agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2007, 14:47   #241
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Selahattin Bey selamlar;

Fuardan edindiğim cheery domatesler, balkonumda 11litrelik saksılarındalar 1 haftadır. Ama hiç bir büyüme belirtisi yok ve yapraklarında lekeler var. Bu lekeler normal mi?
Saksılar yeterince büyük mü?
Akşama kadar güneş görmelerinde sakınca var mı?

Teşekkürler.
Merhabalar sevgili penlophe,

Öncelikle şunu söyleyeyim saksınız domatesler için küçük ve sık dikmişsiniz. Bence saksı derinliği sık dikimi aradan birer tane söküp başka yere dikerek çözülebilir. Yapraklar eğer resimdeki gibiyse ben sorun görmedim ancak bahsettiğiniz lekeler için endişe eiyorsanız sadece o lekeleri gösteren resim koymalısınız. Direkt güneş görmelerinde sakınca yok aksine görmemeleri sakıncalıdır.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 20:55   #242
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Merhabalar sevgili penlophe,

Öncelikle şunu söyleyeyim saksınız domatesler için küçük ve sık dikmişsiniz. Bence saksı derinliği sık dikimi aradan birer tane söküp başka yere dikerek çözülebilir. Yapraklar eğer resimdeki gibiyse ben sorun görmedim ancak bahsettiğiniz lekeler için endişe eiyorsanız sadece o lekeleri gösteren resim koymalısınız. Direkt güneş görmelerinde sakınca yok aksine görmemeleri sakıncalıdır.
Selamlar Selahattin Bey;

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
Hemen aralardan çekeceğim birer fide.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 17:22   #243
Ağaçsever

fiancee's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Selahattin bey,
Benimde cherry domatesim bu şekilde oldu.üzerinde görüyorsunuzdur domatesleri.Ben dediğiniz gibi birkaç küçük dalı kopardım ama sangi biraz daha gerekli gibi mi acaba?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
fiancee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 19:31   #244
Ağaç Dostu

Bu tür bir bodur cherry domatesi, domatesleri yenir ancak fazla büyümez. Üstelik bu türü budamanıza gerek yoktur. Bırakın gelişebildiği gibi gelişsin.

Eski 04-06-2007, 20:33   #245
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2007
Herkese merhaba. Ben bugüne kadar hiçbirşey yetiştirmedim ama birden içime öyle bir istek doğduki ne yapacağımı şaşırdım
Bir soruda ben sorayım; bant üzerine eşit aralıklarla yerleştirilmiş sebze tohumları buldum, bunlar ekilirken büyük kolaylık sağlayıp sebzelerin muntazam yetişmesini sağlıyormuş. 5 metre uzunluğundaki bantları dilediğimiz uzunlukta kesip yerleştirebiliyormuşuz. Sebzenin cinsine göre tohum sayısı değişiyormuş.
Bana çok pratik gibi geldi ama birde işin uzmanlarına danışmak istedim. Sizce nasıl olur?
Sevgiler...

tweetysth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 09:38   #246
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Biberleri tohumdan çimlendiremediğim için fide almıştım. Aldığımda gördüğüm kadarıyla bir problem yoktu yapraklarında.Dün sularken yapraklarında bite benzer beyazımsı küçük şeyler gördüm. Bitki hastalıkları bölümünden anladığım kadarıyla yaprak biti. Arap sabunlu tarifi yapsam işe yarar mı acaba? Yoksa hayır gelmez kökten söküp atayım mı fideleri? Balkonda diğer saksılardaki domates ve salatalıklarıma bulaşmasından korkuyorum, bulaşır mı acaba?

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 09:54   #247
Ağaç Dostu

Bitki zararlıları için ev yapımı ilaçlar başlığını iyice inceleyin.

Eski 05-06-2007, 13:22   #248
Ağaçsever

Oraya da yazdım. Arap sabunu iyi geliyormuş onu uygulayacağım. Teşekkürler..

Eski 05-06-2007, 20:55   #249
Ağaç Dostu

Sevgili rikeb, kare içine alınmış kısımlar koltuklardır. Koltuk budaması olarak o sürgünler alınmaldır.

Kare içine alınmış kısımlar koltuk sürgünlerini gösteriyor:

Name:  koltuk.JPG
Views: 3203
Size:  30.4 KB

Daire içine alınmış koltuğun alındıktan sonraki hali:

Name:  sırıkkk.JPG
Views: 3107
Size:  61.6 KB

Bilge Kerem beğendi.
Eski 05-06-2007, 21:06   #250
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Tohumdan yetiştirdiğim cherry domateslerin boyu 1 metre oldu ve üzerinde bolca domates var.Koltuk budaması yapmadım.Bu aşamadan sonra yaparsam zarar görürler mi? Bal kabaklarım çiçek açtı yeni yeni meyvesi oluyor.İlaç gerekir mi? Yardımlarınız için teşekkürler.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 21:16   #251
Ağaç Dostu

Domateslere budamalarını yapın derim hemde ilk fırsatta. Koltuk almak sorun teşkil etmez ancak koltukların büyümesine müsade ederseniz lüzümsuz yere onları gelirştirmiş olursunuz ve bitki besin tüketir koltuk sürgünleri için.

Bunun dışında kabaklara ilaç atmanıza gerek yok. Ancak çiçeklere dikkat edin bal kabağınd erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde fakat ayrı ayrı yerlerdedir. Çiçeğe dikkat edin eğer çiçek bir sapla gövdeye bağlanıyorsa o erkek çiçektir, eğer gövdeye yapışık bir çiçekse o zaman esas kabağı alacağınız çiçek odur.

Angel Aki beğendi.
Eski 06-06-2007, 06:43   #252
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Domateslere budamalarını yapın derim hemde ilk fırsatta. Koltuk almak sorun teşkil etmez ancak koltukların büyümesine müsade ederseniz lüzümsuz yere onları gelirştirmiş olursunuz ve bitki besin tüketir koltuk sürgünleri için.

Bunun dışında kabaklara ilaç atmanıza gerek yok. Ancak çiçeklere dikkat edin bal kabağınd erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde fakat ayrı ayrı yerlerdedir. Çiçeğe dikkat edin eğer çiçek bir sapla gövdeye bağlanıyorsa o erkek çiçektir, eğer gövdeye yapışık bir çiçekse o zaman esas kabağı alacağınız çiçek odur.
Dergiyi de okuduktan sonra dikkat ettim;benim domateslere epeyce bir budama gerekiyormuş.Budamayı hemen yapıyorum.Kabaklarımın çiçekleri gövdeye yapışık ,3 saksı balkabağım var.20'ye yakın gövdeye yapışık çiçek var. Çok teşekkür ederim cevabınıza.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 14:26   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar
Sn Selahattin bey,
Gerek dergide gerekse burada verdiğiniz bilgiler sayesinde sırık çeri domateslerim iyi bir şekilde büyüyor.Yalnız birsorum olacak.Boğazlama işini yapmak istiyorum ama şu anda toprağın hemen üstünden ilk dala kadar küçük yapraklar (veya dallar?) çıkıyor.Boğazlama yaparsam bu yapraklar(veya dallar?) toprağın altında kalacak.Bunları koparmalımıyım. Domatesleri asıl saksılarına şaşırttığımda boğazlama yaparım diye toprak seviyesini saksının üst yüzeyinden 10-15 cm aşağıda bırakmıştım.Şimdi toprak eklemem ve boğazlama yapmam gerekiyor sanırım.Bu konuda da yardımcı olursanız minnettar olaçağım.

Teşekkürler

omeriyidogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 14:31   #254
Ağaç Dostu

Sevgili omeriyidogan, alt yaprakları ve sürgünleri alamanızda bir sakınca yok tam tersi daha iyi toprak seviyesiyle ilk yaprakların arasını açmak lazım bu nedenle çekinmeden o yaprakları alabilir ve boğaz doldurabilirisiniz daha iyi olacaktır.

Eski 06-06-2007, 14:36   #255
Yeni Üye

Çok teşekkürler.

Eski 06-06-2007, 20:08   #256
nil
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Selahattin bey, merhaba

6-7 hafta önce birkaç sivribiber fidesi ektim (aldığımın ertesi günü 20 cm çapında saksılara, torfa ektim). İlk günlerde sulamasını ben yapamadım ve belki de annem fazla su verdiğinden olacak, yarısı öldü fidelerin. Kalan yarısı ise ölmemekle beraber herhangi bir gelişme göstermediler (boyları hala aynı aldığım gibi günkü kadar -bir karış), ve yeni yaprak vermek şöyle dursun yaprak döktüler hatta.

İlk günlerde balkonda nispeten gölgeli bir yerde duruyorlardı, 1 hafta sonra saksıları bütün gün bol güneş alabilecekleri bir yere, bahçeye çıkardım. Onlar için aldığım büyük, derin saksılara da ekecektim aslında, ama hiç büyümediler ki saksı değiştireyim...

Unutmadan; gübrelemesini yapmakta da hayli geciktim, ancak aldıktan 4 hafta sonra, üstelik de doğal gübreyle değil de güller için hazırlanmış katı besinle gübreledim.

Görüldüğü gibi, hiç birşeyi doğru-dürüst yapamadım ve zavallılar yine de iyi dayandılar tüm işkencelerime -ölmeyenlerden bahsediyorum.

Bugün, artık gelişebileceklerinden ümidi kesmiş vaziyette, köklerinden sökmek üzereydim hepsini aslında. Derken aklıma geldi, bir de size sormak istedim: Hala yaşamaya inatla devam eden bu fideler için yapabileceğim birşey var mı?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler,

Sevgiler

Nil

nil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 21:20   #257
Ağaç Dostu

Öncelikle size biber fidelerinizi yenilemenizi öneririm zira çokta sağlıklı olmayan fideleri dikmişsiniz zira şu anda benim öylesine kovalara diktiğim fideler bile biber verdiler. Yani mayıs 10 itibariyle diktiğim fideler şu anda çiçekteler ve minik minik biberleri var. Biberlerinizi yenileyin derim ben, zira şimdiye kadar gelişmeyen biberler şimdiden sonra gelilmezler üstelik sizin yaptığınız hiç bir uygulamada ben anormallik görmedim gayet normal uygulamalar. Aşırı sulamayı endişe etmeyiniz eğer sizin uygulamalarınızdan biberler olsa osla daha fazla yeşillik yapardı. Eğer fide bulamazsanız haber verin size temin ederim.

Eski 07-06-2007, 08:33   #258
Ağaçsever

Ben malesef yaprak biti olan biber fidelerimi söktüm. Başedemeyeceğimi hissettim ve diğerlerine geçmesinden korktum. Onları da yakın takibe aldım henüz birşey yok umarım geçmemiştir onlara da . Selahattin Bey daha önce saksıya almadan çiçek açan salatalığımın erkek çiçek açtığını ve onlardan salatalık çıkmayacağını söylemiştiniz. Başka bir fideyi saksıya diktim, 10 gün oldu, yine çok sayıda çiçeğin çıkmaya başladığını gördüm dün. Erkek çiçekle dişi çiçeği nasıl ayırt edebilirim? Erkek çiçeklerin fonksiyonu ne? Erkek çiçeklerin çok olması normal bir durum mu? Sonra kendiliğinden dökülüyorlar mı? Şu anda dalların bağlantı yerleri o kadar kalabalık ki,çiçeklerin arasından koltukları ayırt edip ayıklayamıyorum. Yalnız gözlemlediğim kadarıyla domateslerde salatalıklara oranla daha çok koltuk oluyor, doğru mu? Ayrıca domateslerimin gövdeleri güçlenip büyüyor,yalnız henüz hiç çiçeklenmediler, çok mu suluyorum acaba?

Çok teşekkürler

Eski 07-06-2007, 08:42   #259
Ağaç Dostu

Erkek çiçekler bir sap ile ana gövdeye bağlanırlar, dişi çiçekler ise sap yerinde minik salatalık vardır ve uç kısmında çiçek yaprakları bulunur. VE erkek çiçekler elbette polen tozları ile dölleyicidir, ancak salatalıklarda artık partenokarpi mevcuttur yani döllenmeden meyve verme olayı. Çiçeklerin çok olması durumu ya stresten dolayıdır **** bitki iyi geliştiğinden dolayıdır ancak salatalıklarda genelde susuzluk stresinden dolayı oluyor. Fazlasını elbette bitki atar.

Domateslerde endişe etmeyin bir süre sonra koltuklar fırlar gider rahatlıkla alırsınız salatalıkta da öyledir. Ancak fazla büyümesine müsade etmeyiniz ki luzumsuz besin harcamasın. Domateslerde çiçek açmasını istiyorsanız susuz bırakın öyule ki sadece yapraklarını büzdüğünde az az su verin çiçek görene kadar o kadar.

Eski 07-06-2007, 09:05   #260
Ağaçsever

Teşekkür ederim Selahattin Bey. Salatalıklarım susuz değil sanırım fazla gelişkin Domatesleri tutsun diye biraz fazla suladım sanırım, hemen suyu keseceğim.

Eski 07-06-2007, 09:20   #261
Yeni Üye

Basit bir soru sormak istiyorum.Sırık sebzeleri sırığa bağlamak için nasıl bir ip kullanmalıyız?

Eski 07-06-2007, 09:51   #262
Ağaç Dostu

Bağlandığında veya sarıldığında kesici olmayan ve güneş gördüğünde deforma olup kopmayacak bir ip. Bunun için pamuk ip veya kalınca pazarcı ipleri oluyor onlar kullanılabilir veya hiç bir şiey bulamıyorsanız balkon şartlarında çamaşır ipi işinizi görür.

Eski 07-06-2007, 12:02   #263
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2007
Alıntı:
Bir soru da ben sorayım; bant üzerine eşit aralıklarla yerleştirilmiş sebze tohumları buldum, bunlar ekilirken büyük kolaylık sağlayıp sebzelerin muntazam yetişmesini sağlıyormuş. 5 metre uzunluğundaki bantları dilediğimiz uzunlukta kesip yerleştirebiliyormuşuz. Sebzenin cinsine göre tohum sayısı değişiyormuş.
Bana çok pratik gibi geldi ama birde işin uzmanlarına danışmak istedim. Sizce nasıl olur?
Sevgiler...

Ama bana neden cevap vermiyor kimse???

tweetysth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 14:52   #264
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ben ilk defa sizden öğrendim bu yöntemi. Deneyin bence deneyimlerinizi de bizimle paylaşın. Ama hangi sebze tohumunu ekeceğiniz de önemli. Domates, biber için geç kalındığını düşünüyorum ben.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 15:20   #265
Ağaç Dostu

Sevgili tweetysth gayet güzel bir yöntem. Ben bu yöntemin çiçekler için olanını biliyorum. Gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz...

Eski 07-06-2007, 16:19   #266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Alıntı:
... kare içine alınmış kısımlar...
ÇOK teşekkür ederim.Sayenizde hiç şüphem kalmadı.İyi çalışmalar

Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 16:41   #267
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Bence haziran ayı dergisinin en faydalı bilgisi.:p

Sırık domateslerden keserek aldığınız bu koltukların iri ve dolgun olanlarını aşırı sıcaktan uzak serin ve gölge bir yerde torfa diker 15 gün nemlice bekletirseniz kök salacaktır eksik bitkileriniz varsa böylelikle yeni bir fide elde edersiniz.

Selahattin bey teşekkür ederim.çünkü 20 fideden ancak 7 adet kaldı. Danaburnu arkadaşlarım 3 adet,iş arkadaşlarım 6 adet ve benim hatalarım sonucu diğer 13 adedi kaybettim .Bu yolla açığı kapatayım bari.

Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 16:56   #268
Yeni Üye

ARES's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Balkonda biberiye yetiştiriyorum.10 cm boyundalar. Ne zaman biber verecekler yardımcı olursanız sevinirim.

ARES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 18:48   #269
Ağaç Dostu

Biberiye benim tanıdığım bir bitki değil maalesef...

Eski 07-06-2007, 19:06   #270
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Biberiye biber mi veriyormuş? Bir yanlışlık mı var acaba? Benim bildiğim biberiye kekik gibi bir bitki.

Düzenleyen limon : 07-06-2007 saat 19:08 Neden: ekleme
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024