agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2015, 12:15   #1561
Ağaçsever

Aeonium's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2015
Ben de hep yabancı sitelerde görüyordum bizde de tohumu olduğunu bilmiyordum. Nereden aldınız acaba

Aeonium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 12:20   #1562
Ağaçsever

Aeonium's Avatar

Düz koyuyorum yan çıkıyor ben de anlamadım

Eski 28-09-2015, 12:24   #1563
Ağaçsever

Aeonium's Avatar

Fransız sarmaşık tohumu ve köy domatesi. geçen sene komşumun domates çekirdeklerini kurutup onlardan ürettim. Toprak torla karışık organik toprak. Bir de doğal gübre kullandım. Gerçekten de saksı da olmasına rağmen çok iyi mahsul veriyor. Tabii bahçede ekileler bunun 3-4 katı daha uzuyor.

Eski 28-09-2015, 20:24   #1564
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aeonium Mesajı Göster
Ben de hep yabancı sitelerde görüyordum bizde de tohumu olduğunu bilmiyordum. Nereden aldınız acaba
Sayın @Aeonium;
Neyden, ne tohumundan söz ettiğiniz anlaşılmıyor.

Alıntı:
Düz koyuyorum yan çıkıyor ben de anlamadım
...???..

Alıntı:
Fransız sarmaşık tohumu ve köy domatesi. geçen sene komşumun domates çekirdeklerini kurutup onlardan ürettim. Toprak torla karışık organik toprak. Bir de doğal gübre kullandım. Gerçekten de saksı da olmasına rağmen çok iyi mahsul veriyor. Tabii bahçede ekileler bunun 3-4 katı daha uzuyor.
"Fransız sarmaşık tohumu" derken sarmaşık çiçeğinden mi söz ediyorsunuz yoksa bir sebzenin sarmaşık türümü?

Yazdıklarınızı net ve fotoğraflarla desteklerseniz daha anlaşılır olacaktır.

Saygılarımla.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2015, 14:51   #1565
Ağaçsever

Aeonium's Avatar

Fransız sarmaşık tipi domates. Bir soruya yanıt olarak yazdığım için anlaşılacağını düşünmüştüm. Kusura bakmayın.

Eklenen Resimler

sinbas ve Milla beğendi.
Eski 26-10-2015, 15:52   #1566
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2015
Saksıda ve Balkonda Yetiştirebileceğiniz Yeşillikler ve Sebzeler

Domates, Tatlı, Acı Biber, Patlıcan, Taze Fasulye, Barbunya, Bakla, Börülce, Bezelye, Semizotu, Maydanoz, Fındık Turp, Geniş Yapraklı Roka.

Kaynak: Yiyeceklerin Direnişi

sinbas ve Milla beğendi.
yasamburada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2015, 13:48   #1567
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Geniş bir saksıya şu son yıllarda çok meşhur olan salata karışımlarından uzakdoğu baharlı salata karışımı tohumlarını ektim. Toplamda 7 çeşit hazır gelen tohumlara ben de roka ve kıvırcık tere tohumlarını ekledim. Fazla büyütmeden karışık hasat edeceğiz. Zaten bu kadar sık ekilen tohumlardan çıkan bitki ne kadar gelişebilir ki...

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 14:26   #1568
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Tek kök yetiştirdiğim kereviz. Üst kısmından epey yaprak aldık, turşunun üstünü kapamak için. Yakın zamanda kökleyip neticeyi hep beraber göreceğiz artık.

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2015, 21:16   #1569
Yeni Üye

pakiz's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2007
Balkonda Marul, Maydanoz, Tere, Roka

Herkese Merhaba,

Bahar döneminde balkonda nane, fesleğen, reyhan yetiştiriyorum. Şimdi kışın balkonda sebze yetiştirme hevesindeyim. Forumda bu kısımda yazılanları okudum. Fakat yine sorularım var. Birisi bunları okuyup da yardımcı olursa çok sevinirim. Bu akşamdan tohumları ılık suya koydum. Sizden gelecek cevaplara göre de ekmek istiyorum.

1. Şu an İstanbul'da soğuklar başladı. Marul, tere, roka, maydanoz balkonda olur mu? Geceleri soğuk kötü mü etkiler? Balkon sabahtan öğlene kadar güneş alıyor.
2. Tohumları ilk önce evin içinde küçük kaplara ekiyim mi? Filizlenince de balkondaki saksılara şaşırtma yaparak eksem olur mu?
3. Bu soğukta balkonda bu sebzeler olmaz derseniz evimizin 15 derece civarında olan odasına mı koymalıyım? Bu oda aydınlık ama sadece güneş batarken yarım saat kadar güneş görüyor. Bu kadar yeterli olur mu?
4. Uzun saksılarım var, Toprak, torf ve bulursam zeolit ile karıştıracağım. Saksılarım 25 cm derinliğinde. Toprağa başka bir şey karıştırmam gerekir mi? Saksıların derinliği yeter mi, daha derin saksı bulmam gerekir mi?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

yasminq1 beğendi.
pakiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 02:48   #1570
Yeni Üye

yasminq1's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2008
Merhaba Sayın Pakiz, sorunumuz aynı. İnşallah kısa zamanda cevaplar gelir.
Kendim mutfak balkonumda yeşil soğan ve sarımsak kış mevsiminde yetiştirebiliyorum. Soğuktan etkilenmiyorlar. Mart ayına kadar gayet güzel salatalarda kullanıyorum, ama sonra nedense cılızlaşıp solgun bir görünüm alıyorlar? Hele yazın hiç yetiştiremiyorum. Yeşil soğanların rengi soluk soluk oluyor.

yasminq1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 14:48   #1571
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Yeriniz bol güneş veya yoğun ışık almıyorsa havaların da iyice soğuduğu şu günlerde pek başarılı olamayabilirsiniz. Saksıyı içeriye alıp ısıyı yakalasanız bile güneş veya ışık ihtiyacı sorunlu olup cılız fideleriniz olur. Bunlar da sulama ve havalanma düzensizlikleri yüzünden fungal hastalıklara açık olacaktır. Hevesinizi almak ve en azından denemek için az miktarda tohum çimlendirin dilerseniz. Başarılı olamazsanız üzülmeyin, yeni sezonda yeniden denersiniz. Kolay gelsin.

Eski 21-12-2015, 14:49   #1572
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pakiz Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Bahar döneminde balkonda nane, fesleğen, reyhan yetiştiriyorum. Şimdi kışın balkonda sebze yetiştirme hevesindeyim. Forumda bu kısımda yazılanları okudum. Fakat yine sorularım var. Birisi bunları okuyup da yardımcı olursa çok sevinirim. Bu akşamdan tohumları ılık suya koydum. Sizden gelecek cevaplara göre de ekmek istiyorum.

1. Şu an İstanbul'da soğuklar başladı. Marul, tere, roka, maydanoz balkonda olur mu? Geceleri soğuk kötü mü etkiler? Balkon sabahtan öğlene kadar güneş alıyor.
2. Tohumları ilk önce evin içinde küçük kaplara ekiyim mi? Filizlenince de balkondaki saksılara şaşırtma yaparak eksem olur mu?
3. Bu soğukta balkonda bu sebzeler olmaz derseniz evimizin 15 derece civarında olan odasına mı koymalıyım? Bu oda aydınlık ama sadece güneş batarken yarım saat kadar güneş görüyor. Bu kadar yeterli olur mu?
4. Uzun saksılarım var, Toprak, torf ve bulursam zeolit ile karıştıracağım. Saksılarım 25 cm derinliğinde. Toprağa başka bir şey karıştırmam gerekir mi? Saksıların derinliği yeter mi, daha derin saksı bulmam gerekir mi?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Yeriniz bol güneş veya yoğun ışık almıyorsa havaların da iyice soğuduğu şu günlerde pek başarılı olamayabilirsiniz. Saksıyı içeriye alıp ısıyı yakalasanız bile güneş veya ışık ihtiyacı sorunlu olacak, bunun sonucu da uzun boylu ama çok cılız fideleriniz olur.

Ayrıca iç mekanda da sulama ve havalanma düzensizlikleri yüzünden fungal hastalıklara da her zaman açık olacaktır. Hevesinizi almak ve en azından denemek için az miktarda tohum çimlendirin dilerseniz. Başarılı olamazsanız üzülmeyin, yeni sezonda yeniden denersiniz. Kolay gelsin.

Jakin beğendi.
Eski 22-12-2015, 08:24   #1573
Yeni Üye

pakiz's Avatar

Merhaba Lonicera,
Cevap için teşekkür ederim.
Sadece marul ve maydanoz tohumu ektim. Bakalım başarılı olacak mıyım

Sevgili yasminq1,
Soğan ve sarımsak başarılı diyorsanız ben de denemek istiyorum. Kuru soğan ve bir diş sarımsağı toprağa ekiyoruz değil mi, başka bir şey yapmam gerekiyor mu?

Bol yeşil günler diliyorum

Lonicera ve Jakin beğendi.
Eski 23-12-2015, 21:43   #1574
Yeni Üye

yasminq1's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pakiz Mesajı Göster
Merhaba Lonicera,
Cevap için teşekkür ederim.
Sadece marul ve maydanoz tohumu ektim. Bakalım başarılı olacak mıyım

Sevgili yasminq1,
Soğan ve sarımsak başarılı diyorsanız ben de denemek istiyorum. Kuru soğan ve bir diş sarımsağı toprağa ekiyoruz değil mi, başka bir şey yapmam gerekiyor mu?

Bol yeşil günler diliyorum
Sevgili Pakiz, İyi akşamlar, ben hani yemeklik soğanlarımız sap kısımlarından yeşerir, küçük boyları baktım yeşermişse, etraflarında bir iki santim aralık kalıcak şekilde büyükçe bir saksıya yerleştirip üzerlerini toprakla örtüyorum. Çok derin olmasın. Tıpkı lale soğanı diker gibi. Ama yeşermiş soğan yoksa evde, küçük filelerde satılan arpacık soğanlar, hani "yahnilere tüm bir şekilde bırakılan" onlardan da çok güzel oluyor. Sarımsaklar da yine aynı, sık sık toprağa dikin ve sulayın. Işık alan aydınlık bir yerde bir haftaya kalmaz uç vermeye başlar. Ben kışın salataya, kısıra, mercimek köftesine kullanırım harika bir duygu. Siz de hemen ekin. Tertemiz, ekonomik ve sağlıklı çıtır çıtır soğan, sarımsak yetiştirirsiniz ve afiyetle yersiniz inşaAllah! Düzenli bir şekilde sulamaya gayret edin. Ne çok ne de az sulayın başaracağınıza inanıyorum.
Bol yeşil, sağlıklı günler hepimizin olsun inşallah

Sevgili Pakiz, bir kuru soğandan bir dal yeşil soğan oluyor, sarımsaktan da bir dal sarımsak onun için sık sık dikin. Bir de diyelim üç saksı dikilecek ben birer hafta aralıklı dikiyorum değilse hepsi bir anda oluyor. Hergün de kullanılmaz belki o yüzden aklıma gelmişken belirtim dedim. Hadi kolay gelsin...

IşılZ beğendi.
yasminq1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2015, 19:39   #1575
Yeni Üye

pakiz's Avatar

Merhaba,
Sarımsak ve arpacık soğanları ektim balkona.
Sulamaya devam

Eski 15-01-2016, 10:28   #1576
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Geçtiğimiz yaz ekmiş olduğum nane, maydonoz, domates, salatalık ve biber tecrübesinden sonra, geçen pazar, sarımsak, dereotu, arapsaçı marul , küçük top turp ve taze soğan ektim. Bakalım kış tecrübesi nasıl olacak

SambaMustafa ve duy-gu beğendi.
mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2016, 18:29   #1577
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-12-2010
Sevgili katılımcılar,
Burası belki yeri değil ama,kışlık mercimek konusunda bilgi almak istiyorum.Şu an itibarıyla ekebilir miyim.
Sevgi ile,

sırça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 12:41   #1578
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Saksıdaki brokoli yumruk büyüklüğünde baş yapmıştı. Kesip salata yaptık, bir süre sonra yan dallardan yeni filizler oluştu.

Eklenen Resimler

Eski 23-02-2016, 12:44   #1579
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Yukarıda 1568 no'lu mesajda yer alan kerevizin bugünkü hali. Bu da tohum için bekletilecek. Şaka maka iyi yumru yapmış değil mi

Eklenen Resimler

Eski 23-02-2016, 12:57   #1580
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Yine büyükçe saksı içerisine geçen yıl sonlarına doğru tohumdan ekilen uzun fransız kahvaltılık turp

Eklenen Resimler

Eski 23-02-2016, 13:45   #1581
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bu da yine büyük saksıda tohumdan havuç. Bakalım methedildiği kadar lezzetli olacak mı?(chantenay havuç)

Eklenen Resimler

Eski 23-02-2016, 14:11   #1582
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Saksıda 3.yılını dolduran sarımsak otları sıkıntısız büyümeye devam ediyorlar. Küçük saksısısından çıkarıp büyüğe aktardım. Bu sarımsağın dişleri bildiğimiz sarımsaktan çok daha sert ve küçük. Normal sarımsaktan daha az kokuya sahip olan bu tür salatalara çok lezzet katıyor.

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2016, 19:13   #1583
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sebze kasası içerisinde yine uzak doğu yeşilliği mix olarak (7 farklı yeşillik) Bir hafta sonra hasat edilip yeniden tohum ekilecek.

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2016, 13:04   #1584
/

Giriş Tarihi: 22-02-2014
Herkese Selamlar
bende bu güzel ve değerli sitede balkonumdaki aktivitelerden kesitler paylaşmak istiyorum,şuan çok sayıda küçük sivri biber tohumundan fideler elde etmeye çalışıyorum.Bir taraftanda ceviz tohumundan fidan elde etmeye çalışıyorum.
herkese sevgiler..[IMG]E:\inovasyon\Tarım ve Hayvancılık\balkon\ceviz_tohum_takip_01042016.jpg[/IMG]

artayf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 13:04   #1585
/

Eski 12-04-2016, 13:07   #1586
/

fotograf yuklemede acemelik oldu biraz

Eklenen Resimler

Milla ve mazda_ozan beğendi.

Düzenleyen artayf : 25-04-2016 saat 13:38
Eski 12-04-2016, 13:14   #1587
/

bunlarda biberlerden görüntü

Eklenen Resimler

Lonicera, Muda, Milla ve 1 kişi beğendi.
Eski 17-04-2016, 19:56   #1588
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2016
Selahattin Bey merhaba,

Saksıya ektiğim salatalıklar çimlendi ve 10 gün sonra çok sık diktiğim için seyreltip başka bir saksıya aktarım yaptım. Ancak aktardığım salatalıklar boynunu büktü ve sulamama rağmen 3-4 gün oldu düzelmedi. Sizce ne yapmalıyım ?

mazda_ozan beğendi.
MRTAYGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 20:01   #1589
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2016
Selahattin Bey merhaba,

Saksıya ektiğim salatalıklar çimlendi ve 10 gün sonra çok sık diktiğim için seyreltip başka bir saksıya aktarım yaptım. Ancak aktardığım salatalıklar boynunu büktü ve sulamama rağmen 3-4 gün oldu düzelmedi. Sizce ne yapmalıyım ?

MRTAYGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 14:12   #1590
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bu da yeni çiçeğe geçen japonların meşhur yeşilliği mibuna. Mizuna' dan sonra Mibuna) Bu da oldukça lezzetli. Salatalara yeşil hardalgillerden ekleyip tüketenler için biçilmiş kaftan. Kendine has lezzeti ile Mizuna' dan geri kalmaz. Nasipse bu yıl bunun da tohumunu toplayıp paylaşıma ekleyeceğim.

Eklenen Resimler

heyyamola, Muda, Milla ve 2 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024