agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2015, 01:35   #1531
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dr - beyazzz Mesajı Göster
fasulyelerim böcük istilasına uğradı . ham yapmışlar böcükler fasulyelerimi.
Kırmızı örümcek ve yaprak galeri sineği olma ihtimali çok yüksek.
Hemen hemen tüm sebzelerde zarara yol açarlar yapacağınız en doğru şey yapraktan koparın şeffaf bir poşete veya bir kavanoza koyup en yakın zirai ilaç satıcısına gidiniz size uygun ilacı ve tarifini verecektir.

ilaveten mantar ilacı almayı da unutmayınız bu zararlıların açmış olduğu yaralardan daha sonra mantar bulaşma ihtimali olasıdır.

Her defasında zirai ilaç satıcısına numune götürmenizi öneriyorum zira ben de aynısını yapıyorum. teşhisimi koyuyorum yine de ilaç almaya giderken aynı zararlıya bir kez olsun numunemi yanımda götürüyorum.
Geçmiş olsun.

Zararlılar hakkında kısa bilgiler.

"Kırmızı Örümcek;
Erginler 0,5-0.7 mm. Boyunda oval şekilde olup, gözle zor fark edilir. Yaprağın alt yüzünde ördükleri ipek ağlar arasında ergin, larva, nimf ve yumurtaları bir arada görülür. Kırmızı örümcekler bitkilerin öz suyunu emerek beslenirler. Bitki öz suyu emilen yaprak sararır. Yapraklar kıvrılır ve dökülür. Kırmızı örümcek sarmış yapraklar yukardaki resimdeki gibi görünür. Kırmızı örümcek ilaçları adıyla satılan ilaçlar kullanılmalı yaprakların altı ve üstü iyice ilaçlanmalıdır. İlaçlamalar hastalık görüldüğü zaman sabah erken saatlerde ya da akşam serinliğinde yapılmalıdır. Haftada bir kere ilaçlama yapabilirsiniz. Tarım bakanlığı onaylı zirai ilaçları kullanınız.
Her bahçeli evde bulunması gereken 3 ilaç vardır. Bu ilaçları zirai ilaç satan yerlerden isterken kırmızı örümcek ilacı, unlu **** kabuklu bit ilacı ve mantar ilacı diye isteyebilirsiniz. Zirai ilaçlarda sürekli geliştirildiğinden isimleri değişmektedir. Satıcıdan yukardaki gibi istediğinizde size o hastalıkla ilgili ilaçları verecektir. Kırmızı örümcek ilaçları sadece kırmızı örümcekler için kullanılır. Unlu ya da kabuklu bit ilaçları cinsinin en kuvvetli ilaçları olduğundan her türlü bit ve haşere için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mantar ilaçları ise bitkilerde oluşan mantar ve külleme hastalıkları için kullanılır. Tek ilaçla her türlü hastalık tedavisi mümkün değildir. İlaçları aldığınız yerden mutlaka kullanımını öğreniniz. Suyla karıştırmaları mutlaka ölçülü yapınız. Ölçüden fazla ilaç karıştırırsanız bitkilerinizin yapraklarının yanmasına ve bitkinizin ölümüne sebep olursunuz.
Mutlaka Tarım bakanlığı onaylı ilaçları kullanınız. Zirai ilaçlar sürekli geliştirildikleri için değişik isimlerle piyasaya sürülmektedir. Bu yüzden ilaç alırken ilaç ismiyle değil kullanacağınız zararlı ismiyle isterseniz daha doğru ilaçlar alırsınız. Mutlaka zirai ilaç satıcılarına danışınız.

YAPRAK GALERİ SİNEĞİ (Liriomyza trifolii, L.huidobrensis, L. Byroniae)
Erginleri 1-2 mm. Boyunda gri-siyah renktedir. Larvaları en fazla 3 mm. boyunda, beyaz-sarı renkte ve şeffaftır. Erginleri bitkinin tüm yapraklarında larvaları galeri içinde bulunur. Sera koşullarında bütün mevsim boyunca yazın yabancı otlar ve sebzeler üzerinde görülür. Dişiler yapraklardan küçük yaralar açar, buradan özsu ile beslenir ve hücre bozulmasına neden olurlar. Bu besleme delikleri sarararak küçük lekeler meydana getirir. Larvalar yaprakların iki zarı arasında kalan etli doku ile beslenir ve galeri oluştururlar. Daha sonra zarar görmüş bölgeler sararıp kurur ve yapraklar dökülür. Genç bitki ve fidelerde gelişmeyi geciktirir. Yukarıdaki resimde larvaların zarar verdiği yaprakları görebilirsiniz.
Yaprakların altı ve üstü iyice ilaçlanmalıdır. İlaçlamalar hastalık görüldüğü zaman sabah erken saatlerde ya da akşam serinliğinde yapılmalıdır. Haftada bir kere ilaçlama yapabilirsiniz. Tarım bakanlığı onaylı zirai ilaçları kullanınız.
Unlu ya da kabuklu bit ilaçları cinsinin en kuvvetli ilaçları olduğundan her türlü bit ve haşere için rahatlıkla kullanabilirsiniz. İlaçları aldığınız yerden mutlaka kullanımını öğreniniz. Suyla karıştırmaları mutlaka ölçülü yapınız. Ölçüden fazla ilaç karıştırırsanız bitkilerinizin yapraklarının yanmasına ve bitkinizin ölümüne sebep olursunuz.
Mutlaka Tarım bakanlığı onaylı ilaçları kullanınız. Zirai ilaçlar sürekli geliştirildikleri için değişik isimlerle piyasaya sürülmektedir. Bu yüzden ilaç alırken ilaç ismiyle değil kullanacağınız zararlı ismiyle isterseniz daha doğru ilaçlar alırsınız. Mutlaka zirai ilaç satıcılarına danışınız." Alıntı

Dr - beyazzz beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 01:48   #1532
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Kırmızı örümcek ve yaprak galeri sineği olma ihtimali çok yüksek.
Hemen hemen tüm sebzelerde zarara yol açarlar yapacağınız en doğru şey yapraktan koparın şeffaf bir poşete veya bir kavanoza koyup en yakın zirai ilaç satıcısına gidiniz size uygun ilacı ve tarifini verecektir.

ilaveten mantar ilacı almayı da unutmayınız bu zararlıların açmış olduğu yaralardan daha sonra mantar bulaşma ihtimali olasıdır.

Her defasında zirai ilaç satıcısına numune götürmenizi öneriyorum zira ben de aynısını yapıyorum. teşhisimi koyuyorum yine de ilaç almaya giderken aynı zararlıya bir kez olsun numunemi yanımda götürüyorum.
Geçmiş olsun.

Zararlılar hakkında kısa bilgiler.

"Kırmızı Örümcek;
Erginler 0,5-0.7 mm. Boyunda oval şekilde olup, gözle zor fark edilir. Yaprağın alt yüzünde ördükleri ipek ağlar arasında ergin, larva, nimf ve yumurtaları bir arada görülür. Kırmızı örümcekler bitkilerin öz suyunu emerek beslenirler. Bitki öz suyu emilen yaprak sararır. Yapraklar kıvrılır ve dökülür. Kırmızı örümcek sarmış yapraklar yukardaki resimdeki gibi görünür. Kırmızı örümcek ilaçları adıyla satılan ilaçlar kullanılmalı yaprakların altı ve üstü iyice ilaçlanmalıdır. İlaçlamalar hastalık görüldüğü zaman sabah erken saatlerde ya da akşam serinliğinde yapılmalıdır. Haftada bir kere ilaçlama yapabilirsiniz. Tarım bakanlığı onaylı zirai ilaçları kullanınız.
Her bahçeli evde bulunması gereken 3 ilaç vardır. Bu ilaçları zirai ilaç satan yerlerden isterken kırmızı örümcek ilacı, unlu **** kabuklu bit ilacı ve mantar ilacı diye isteyebilirsiniz. Zirai ilaçlarda sürekli geliştirildiğinden isimleri değişmektedir. Satıcıdan yukardaki gibi istediğinizde size o hastalıkla ilgili ilaçları verecektir. Kırmızı örümcek ilaçları sadece kırmızı örümcekler için kullanılır. Unlu ya da kabuklu bit ilaçları cinsinin en kuvvetli ilaçları olduğundan her türlü bit ve haşere için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mantar ilaçları ise bitkilerde oluşan mantar ve külleme hastalıkları için kullanılır. Tek ilaçla her türlü hastalık tedavisi mümkün değildir. İlaçları aldığınız yerden mutlaka kullanımını öğreniniz. Suyla karıştırmaları mutlaka ölçülü yapınız. Ölçüden fazla ilaç karıştırırsanız bitkilerinizin yapraklarının yanmasına ve bitkinizin ölümüne sebep olursunuz.
Mutlaka Tarım bakanlığı onaylı ilaçları kullanınız. Zirai ilaçlar sürekli geliştirildikleri için değişik isimlerle piyasaya sürülmektedir. Bu yüzden ilaç alırken ilaç ismiyle değil kullanacağınız zararlı ismiyle isterseniz daha doğru ilaçlar alırsınız. Mutlaka zirai ilaç satıcılarına danışınız.

YAPRAK GALERİ SİNEĞİ (Liriomyza trifolii, L.huidobrensis, L. Byroniae)
Erginleri 1-2 mm. Boyunda gri-siyah renktedir. Larvaları en fazla 3 mm. boyunda, beyaz-sarı renkte ve şeffaftır. Erginleri bitkinin tüm yapraklarında larvaları galeri içinde bulunur. Sera koşullarında bütün mevsim boyunca yazın yabancı otlar ve sebzeler üzerinde görülür. Dişiler yapraklardan küçük yaralar açar, buradan özsu ile beslenir ve hücre bozulmasına neden olurlar. Bu besleme delikleri sarararak küçük lekeler meydana getirir. Larvalar yaprakların iki zarı arasında kalan etli doku ile beslenir ve galeri oluştururlar. Daha sonra zarar görmüş bölgeler sararıp kurur ve yapraklar dökülür. Genç bitki ve fidelerde gelişmeyi geciktirir. Yukarıdaki resimde larvaların zarar verdiği yaprakları görebilirsiniz.
Yaprakların altı ve üstü iyice ilaçlanmalıdır. İlaçlamalar hastalık görüldüğü zaman sabah erken saatlerde ya da akşam serinliğinde yapılmalıdır. Haftada bir kere ilaçlama yapabilirsiniz. Tarım bakanlığı onaylı zirai ilaçları kullanınız.
Unlu ya da kabuklu bit ilaçları cinsinin en kuvvetli ilaçları olduğundan her türlü bit ve haşere için rahatlıkla kullanabilirsiniz. İlaçları aldığınız yerden mutlaka kullanımını öğreniniz. Suyla karıştırmaları mutlaka ölçülü yapınız. Ölçüden fazla ilaç karıştırırsanız bitkilerinizin yapraklarının yanmasına ve bitkinizin ölümüne sebep olursunuz.
Mutlaka Tarım bakanlığı onaylı ilaçları kullanınız. Zirai ilaçlar sürekli geliştirildikleri için değişik isimlerle piyasaya sürülmektedir. Bu yüzden ilaç alırken ilaç ismiyle değil kullanacağınız zararlı ismiyle isterseniz daha doğru ilaçlar alırsınız. Mutlaka zirai ilaç satıcılarına danışınız." Alıntı
syn sinbas ne kırmızı örümcek nede galeri sineği bu zararlı .zaten 2. resimde yakından çekmeye çalıştım yaprağın üzerinde yeşil tırtıl gibi incecik bir böcek ve yaprakları resmen kemirmişler..

sinbas beğendi.
Dr - beyazzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 01:53   #1533
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2015
Alıntı:
sitedeki arkadaşlara ve paylaşmış olduğu bilgilere gerçekten çok ama çok teşekkür ederim...

bu balkonu sizlerden öğrendiklerimle var ettim.

Vallahi harika hepsi..
Bende acemi sayilirim bu sene..
Ama o uzun saksilara sadece cilek ekecegim.
Salatalik biber ve domatesi 9 kg lik yogurt kovalarina dikecegim.
Tecrube oldu.bana bu sene
Uzun.saksilarda tam verim alacakken toprak 2-3 fideyi artik.besleyemedigini.
Verimin.dustugunu anladim..
Evet tohumdan.sasirtma.harika oluyor..
Ben.salatalikta denedim yumurta kartonunda tohumlari.buyutup asil yerine.dikince harika hizli buyuduler..

Dr - beyazzz beğendi.
ahmetyasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 02:08   #1534
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
syn sinbas ne kırmızı örümcek nede galeri sineği bu zararlı .zaten 2. resimde yakından çekmeye çalıştım yaprağın üzerinde yeşil tırtıl gibi incecik bir böcek ve yaprakları resmen kemirmişler..
Yaprak galeri sineği için alacağınız ilaç tripslere yeşil tırtıla, yaprak bitleri ve bir çok zararlıya etki edecektir.

Siz dediğim gibi bir numune götürün.
Eğer devamlı bu işi yapacaksanız son kullanma tarihine bakarak en etkilisi ve fonksiyonel olan hangisi ise onu alın.
İlaç tavsiyesinde bulunmak istemiyorum ama siz yinede ziraatçınıza danışın.
Zararlılar ve ilaç hakkında bilginiz olsun diye bu resmi paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Dr - beyazzz beğendi.
Eski 09-08-2015, 02:10   #1535
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

ben hususen uzun saksılara ektim .çiçeklerimde denediğim ve harika sonuçlar aldığım evsera full-3 bitki besin şurubunu biberlerimde de deneme niyetindeyim bugün ilk besin uygulamasını yaptım bakalım.

çiçeklerimde muazzam soonuçlar aldım .eski resimleri biraz yüksek çözünürlüklü olduğu için farkı gösteremiyorum ama,çiçeklerimin şimdiki hallerini de bir ara yükleyeceğim.yeni sayfa açmayı becerebilsem olacak...

Eski 09-08-2015, 02:13   #1536
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Smile

Alıntı:
Yaprak galeri sineği için alacağınız ilaç tripslere yeşil tırtıla, yaprak bitleri ve bir çok zararlıya etki edecektir.

Siz dediğim gibi bir numune götürün.
Eğer devamlı bu işi yapacaksanız son kullanma tarihine bakarak en etkilisi ve fonksiyonel olan hangisi ise onu alın.
teşekkürler sayın sinbas.dikkate alcağım.

Eski 09-08-2015, 02:22   #1537
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
teşekkürler sayın sinbas.dikkate alcağım.
1534 nolu mesajımı güncelledim.

Dr - beyazzz beğendi.
Eski 09-08-2015, 05:03   #1538
Ağaçsever

Himm organik yapsaydiniz keske

Eski 09-08-2015, 09:03   #1539
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2015
Benim balkonumda bhut jolokia biberim var dunyanin en aci biberi bu ciceklendi ilk cicegini acti. Aradan 2 gun gecti sabah uyandigimda baktim cicek dusmus neden acaba moralim bozuldu yardimci olun lutfen .

Dr - beyazzz beğendi.
alazmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 11:05   #1540
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetyasar Mesajı Göster
Himm organik yapsaydiniz keske
evsera organik micro besinli bir bitki geliştirici zaten sayın ahmet yaşar

sadece toprağı zenginleştiriyorsunuz bitki besleniyor doğal besleniyor.hormon vs.**** herhangi hormonel ilaç kullanmıyorsunuz.

Eski 09-08-2015, 11:07   #1541
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alazmk Mesajı Göster
Benim balkonumda bhut jolokia biberim var dunyanin en aci biberi bu ciceklendi ilk cicegini acti. Aradan 2 gun gecti sabah uyandigimda baktim cicek dusmus neden acaba moralim bozuldu yardimci olun lutfen .
aşırı sulamaktan olabilir benim biberlerimde ilk önce fazla sulanmadan 50ye yakın biber dökmüştü zor kurtardım.

alazmk beğendi.
Eski 09-08-2015, 12:58   #1542
Yeni Üye

Alıntı:
aşırı sulamaktan olabilir benim biberlerimde ilk önce fazla sulanmadan 50ye yakın biber dökmüştü zor kurtardım.
ne yapmam gerek sulamıyımmi

Eski 09-08-2015, 13:04   #1543
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alazmk Mesajı Göster
ne yapmam gerek sulamıyımmi
Elbette sulayın ama az sulayın,
Fazla su önce çiçek dökümü sonra kök boğazı çürüklüğü derken biberlerinizi kaybedersiniz.

Dr - beyazzz ve alazmk beğendi.
Eski 09-08-2015, 13:09   #1544
Yeni Üye

Alıntı:
Elbette sulayın ama az sulayın,
Fazla su önce çiçek dökümü sonra kök boğazı çürüklüğü derken biberlerinizi kaybedersiniz.
tesekürler sinbaş bey

Dr - beyazzz beğendi.
Eski 09-08-2015, 13:16   #1545
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Wink

arkadaşlar benim çileklerimin dibinde fotoğrafını yüklediğim mantarlar patlamış dün gece .her hangi bir zarar teşkil eder mi bu mantarlar.zehirlimidir.**** yenilebilir mi.

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2015, 13:20   #1546
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:

arkadaşlar benim çileklerimin dibinde fotoğrafını yüklediğim mantarlar patlamış dün gece .her hangi bir zarar teşkil eder mi bu mantarlar.zehirlimidir.**** yenilebilir mi.
Toprağınız hazır toprak ise mantar kompostu karışımı olabilir.

gözünüz aydın kar topu gibi mantarlarınız olacak.

Olmaması gereken yerde çıkan her şey fazlalıktır arada bir toprağı karıştırın toprağınız zenginleşir.

Zehirli olmama ihtimali çok yüksek ama yapacağınız her zirai mücadele ilacını bünyelerinde depolayacağından dolayı zehirli hale gelecektir. Yenmemesinde fayda var. Kompost hazırlama (sıcak kompost) bu sayfayı okuyunuz.

Dr - beyazzz beğendi.
Eski 09-08-2015, 13:28   #1547
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

teşekkürler syn sinbas. eh ne diyelim hayırlı olsun artık

sinbas beğendi.
Eski 09-08-2015, 13:31   #1548
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Cool

bu arada itohumdan fidelediğim domateslerimden ilk şaşırmış olduğum fide ağaca dönüp çiçeğe durmuş ... YAŞASIN...!!!

sinbas ve alazmk beğendi.
Eski 13-08-2015, 10:28   #1549
Ağaçsever

memeleketimden (rize) bu gün dönüş yaptım.
yanımda çay tohumu ve çay tami si (fidesi) getirdim.
birazdan dikeceğim saksıya..
resim yüklerim

Eski 15-08-2015, 12:12   #1550
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Gece sıcaklığı 30 dereceden 20-21 derecelere düşünce meyve tutumu başladı. Saksıyı biraz daha büyük tutmam lazımmış, seneye artık nasipse...

Eklenen Resimler

sinbas, Milla ve Angel Aki beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2015, 02:11   #1551
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Cool

Bugün boncuk (bebek) domates ve üç renkli acı biber tohumu attım bakalım kaç tane tutacak ve inanın tamamen doğal tohum. Paylaşım zamanına kadar tohum alabilirim umarım tohumlarını paylaşabilmek için can atıyorum.

sinbas ve alazmk beğendi.
Eski 27-08-2015, 20:43   #1552
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

bu günde bardak domates ve bodur çeri tohumlarımı toprakla kavuşturdum.hadi hayırlısı

sinbas beğendi.
Eski 27-08-2015, 20:50   #1553
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Wink

ya benim ( salatalık sayfasında fotolarını paylaştım ) salatalıklar gayet sağlıklı durumdalar , fakat her yaprak dibinde koltuk filizi çıkıyor.
köke yakın olanlarını temizledim .bundan sonrada temizlemeli miyim , yoksa onlardandamı faydalanayım bilemedim !

bana bir yardımcı oluverin.

LÜTFEEEEEEEEENNNNN !!!!!!!

Eski 27-08-2015, 21:04   #1554
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
ya benim ( salatalık sayfasında fotolarını paylaştım ) salatalıklar gayet sağlıklı durumdalar , fakat her yaprak dibinde koltuk filizi çıkıyor.
köke yakın olanlarını temizledim .bundan sonrada temizlemeli miyim , yoksa onlardandamı faydalanayım bilemedim !

bana bir yardımcı oluverin.

LÜTFEEEEEEEEENNNNN !!!!!!!
Sırık salatalık değilse bırakın onlarda uzasın.
Salatalık sayfasına gerekli öneride bulundum.
Kolay gelsin.

Dr - beyazzz beğendi.
Eski 27-08-2015, 23:57   #1555
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

sayın sinbas size bir sorum olacak ; brüksel lahanası saksıda yetişir mi acaba?

Eski 28-08-2015, 00:11   #1556
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
sayın sinbas size bir sorum olacak ; brüksel lahanası saksıda yetişir mi acaba?
Yetişir 60-70 cm derinlikte her kapta bir kök olur ancak hava sıcaklığı istikrarlı olarak 15-20 derece arasında olursa verimli olur, yüksek sıcaklıkta minik lahanacıklarını saramayabilir.

Dr - beyazzz beğendi.
Eski 28-08-2015, 00:22   #1557
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Cool

teşekkürler evet benim bir bahçeye ihtiyacım var kesinlikle.ama ben bahçedede saksı kullanırım her halde.

Eski 28-08-2015, 19:27   #1558
Ağaçsever

Domates ve salatalik hangi ay a kadar vermeye devam edecek ?
Kapali alanda olsa kis geldiginde mahsul vermeyi durduracakmi ?

Eski 28-08-2015, 19:45   #1559
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetyasar Mesajı Göster
Domates ve salatalik hangi ay a kadar vermeye devam edecek ?
Kapali alanda olsa kis geldiğinde mahsul vermeyi durduracak mi ?
"Domatesin Isı İsteği : Domates ılık ve sıcak iklim sebzesidir. Sıcaklık -2,-3 °C düştüğünde bitki ölebilir. Domateste çimlenme de en uygun sıcaklık 20-22 °C ve sabit olmalıdır. Sıcaklık çıkış ile dikim arası gündüz 18-20 °C, gece 12-14 °C olmalı, ve gece-gündüz ısı farkı 6-8 °C olmalıdır, Toprak sıcaklığı ise 15 °C olmalıdır. Çiçek oluşumu, tozlanma ve döllenme için 15 °C gece, 20-25 °C gündüz sıcaklığı ister. Sıcaklık 10 °C nin altına düşürülmemeli, 35 °C nin üstüne çıkarılmamalıdır. Optimum sıcaklık, ışıklanmanın iyi olduğu zamanlarda 27-30 °C olmalı Işıklanmanın az olduğu zaman sıcaklık düşürülmelidir. Sıcaklık bulutlu havalarda 20-22 °C, güneşli havalarda 27-30 °C olarak ısı ayarlanmalıdır.

Işık İsteği : Domates ısıyı ve sıcağı sever. Ancak ısı ve sıcaklık dengelenmeli, çok ışıkta, çok sıcaklık, az ışıkta az sıcaklık dengesi kurulmalıdır. Sabit sıcaklıkta düşük ışık, şiddeti, çiçek dökülmesine sebep olur.

Nem İsteği : Domates % 50-80 arasında oransal nem ister."

Bu bilgiler ışığında bulunduğunuz bölgeye göre tespitini yapabilirsiniz.

Eski 28-08-2015, 22:44   #1560
Ağaçsever

teşekkür ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024