agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-02-2014, 23:37   #1381
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın obahar,budama şekilleri fena değil ancak geçtiğimiz yıllarda budamayı doğru yapmadığınız için,ağaçların gövdeleri çıplak kalmış ve meyve gözü oluşumu olmamış malesef.

Bazı dalları içe doğru bırakmışsınız gibi görünüyor. Keşke dışa bakan gözden kesseydiniz.

Ayrıca badem ağaçlarında yıllık sürgünler 60-70 cm üzerinde ise geriye doğru 3/1 oranında kısaltma yapılır ve meyve buketi oluşumu teşvik edilir diye biliyorum.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 12:39   #1382
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
sayın formullaone haklısınız daha önceki budamaları ben yapmamıştım. ben bu sene budama yaptım ve olabilecek en iyi şekil buydu sanırım

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2014, 11:17   #1383
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
arkadaşlar ağaçların budama şekli nasıl olmuş fikri olan var mı?
Ağacınıza vermek istediğiniz şeklin Doruk dallı mı, vazo mu olduğu fotoğraflardan tam anlaşılmıyor. Yine de bende Doruk dallı budama yaptığınız izlenimi uyandı ki badem için en uygun budama şeklidir.

İçeriye doğru büyüyen bütün dalları kesiniz. aynı şekilde kenara büyüyen dallarda bir iki tane güçlü dal bırakıp diğer zayıf dalları kesiniz. Böylelikle ağacın içi güneş ve rüzgar alabilir.

Badem, don tehlikesi yoksa her zaman budanılabilir. Ama ağaç uyanmadan budanması çok daha sağlıklıdır.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2014, 10:49   #1384
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
arkadaşlar kitap diyor ki lider modifiye...ama goble öneren de var...inanın çok sıkıntılı bu işin doğrusu nedir allah aşkına lütfen deneyimli arkadaşlar şu işe el atın bizi aydınlatın

sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2014, 12:55   #1385
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sulubey Mesajı Göster
arkadaşlar kitap diyor ki lider modifiye...ama goble öneren de var...inanın çok sıkıntılı bu işin doğrusu nedir allah aşkına lütfen deneyimli arkadaşlar şu işe el atın bizi aydınlatın
Sayın sulubey, aslında bazı çeşitler dikine geliştiği için modifiye lider şekli vermek daha kolay oluyor. Mesela Teksas ve Ferragnes dikine gelişiyor. Ama Nonperial ve Ferraduel daha yayvan ve goble şekline yatkın gelişiyor.

Biz ağaçlara yardımcı olursak,zaten onlar nasıl şekil almak istediklerini bizlere gösteriyorlar.

sulubey beğendi.
Eski 04-03-2014, 08:09   #1386
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Elinizde bulunuyorsa badem tohumu gönderebilir misiniz?
Neden fide değil de tohum derseniz susuz bölgelerde çekirdekten çıkma oranı daha yüksekmiş. Yardımcı olursanız sevinirim.

mozturkgss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2014, 16:34   #1387
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mozturkgss Mesajı Göster
Elinizde bulunuyorsa badem tohumu gönderebilir misiniz?
Neden fide değil de tohum derseniz susuz bölgelerde çekirdekten çıkma oranı daha yüksekmiş. Yardımcı olursanız sevinirim.
gönderecek durumda olsam iyi verim alan bir bademi gönderirdim ama durum müsait, zaten tükkettik az kaldı, kendime de ayırdım ekmek için ama ekmedim, gerçekten badem içiyle dışıyla baya büyük.

Siteye yaklaşık 1 sene önce kayıt oldum ama aktif olamıyordum daha yeni mesaj atıyorum, site harika ama biraz bazı bölümler karmaşık ya da bana öyle geliyor. Ben şu an üniversite öğrencisiyim, bahçemiz filan var, babam 3-4 sene önce vefat etti bahçe elimize kaldı, bazı özel işlemler var ama bahçe için yapılabilecek maddiyata vurmayacak şeyleri yapmak istiyorum.

Sulamada ne yazıkki bir sıkıntı bahçemizde ceviz, elma, zerdali, badem, armut, erik(güz, sarı, can) ağaçları var. zamanında 4-5 sene öncesinde kadar babam söyler biz yapardık ama yapılandırması bize kaldı budanmalar falandır filandır internetten yeni yeni öğreniyorum bu sene cevizlere, bademe(badem geç oldu ) el attım. Meyveleri de budayacağım, budama hakkında internetteki bilgilerden ve videolardan faydalandım, dayım biliyor-bilmiyor ama biliyor az çok yardım etti ceviz kısmına.

Zamanında babamın ağaçlara kıymadığını gördüm... Plansız sadece bahçem olsun amacıyla bir çok ağaç dikmiş sadece çalışmış bilmeden sulamış vs. emek vermiş bir şekilde. Ağaçlar hiç yeteri budanmamış zaten 4-5 senede benim el attığımda işde çıkmazdı o da etki etti. Cevizler desem 2 kış önce şiddetli bir soğuk oldu. O soğuk cevizleri hasta etti yavaş yavaş gidiyorlar özden kuruyorlar...

Daha yazılacak çok şey var... Ama kabataslak yazdım, karışık anlatım yaptıysam özür dilerim. Yaşadığım yer İç Anadolu-Kırşehir. Cevap verip beni gören olursa sevinirim. Bu bölüm aktif değilse en azında bulunmam gereken yer hakkında uyarı yaparsanızda sevinirim.

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2014, 00:47   #1388
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Bölümü kıtlığa uğrattık iyi mi yarın umarım bir mesaj görürüm

Eski 06-03-2014, 07:44   #1389
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TreeKing Mesajı Göster
gönderecek durumda olsam iyi verim alan bir bademi gönderirdim ama durum müsait, zaten tükkettik az kaldı, kendime de ayırdım ekmek için ama ekmedim, gerçekten badem içiyle dışıyla baya büyük...
Yakınmışız hocam bende Kayserideyim, bu sene babadan kalma 1 dönümlük üzüm bağı var. Şimdiye kadar bakamadım ama bundan sonra üzüm haricinde fazla su istemeyen badem gibi ağaçlar dikmeyi düşünüyorum. 1-2 badem, 1 kaysı 2 tane de elma ağacı var fakat meyve verimiyorlar, verseler bile çok zayıf ve az ürün veriyor. Bu ağaçlara budama haricinde önerileriniz var mı acaba?

Eski 06-03-2014, 15:13   #1390
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Alıntı:
Yakınmışız hocam bende Kayserideyim, bu sene babadan kalma 1 dönümlük üzüm bağı var. Şimdiye kadar bakamadım ama bundan sonra üzüm haricinde fazla su istemeyen badem gibi ağaçlar dikmeyi düşünüyorum. 1-2 badem, 1 kaysı 2 tane de elma ağacı var fakat meyve verimiyorlar, verseler bile çok zayıf ve az ürün veriyor. Bu ağaçlara budama haricinde önerileriniz var mı acaba?
bu sitede bu gibi konularda bilgi sahibi insan çok ben şu an burayla ilgili olduğum için yazdım ama pek online olan şu an yok gibi. Ben birşey diyemem sana abi ama aşı yapman iyi olur gibi görünüyor. Bende profil resmimde bir zerdali meyye veriyor fakat tadı çok bayat Aşı yapmakta istemiyorum; bilmem zaten şu an için, zamanında yapıldı tutmadı, şu an selvi boyluya nasıl kıyarım, yabani midir acaba böyle kavak gibi uzadı anlamadım.

Senin ağaçlara gelirsek: Şekerpare ayrı mı bilmiyorum ama çekirdeği tatlı ve meyveside olgun olduğunda çok güzel oluyor. Kayısıya yapılır belki. Diğer yandan elmalara da çevreden iyi elmaların aşısı bulunup birşeyler yapılabilir. İşin ehli kişileri bulursan hoş olur, 2-3 hatta meyvelik halde ise 1-2 sene de; aşı tutarsa meyvede alırsın. Elma zaten iyi aşı tutar; tutarsa ilerisi var kayısı ya dair bilgim yok aşılı ağaç olmadığı için. Birtek işte iyi ürün verip az dayanan aşı vişne üzerine kiraz; o da aşının aşırı büyüyüp alt gövdenin küçük kalmasıyla birlikte aşının öz aldığı yerin kopması sonucu aşının yavaş yavaş- dal dal kurumaya başlaması galiba.

Badem bende iyi bir türü var ama gönderme imkanım yok işte azda zaten bu sene çıksa da birşeyler yapabilsek ağaçlar uyanmış iyice badem, bu sene soğuk alır büyük ihtimal, kendimde ekemedim zaten öyle çiftçilik filan alakam yok ama bakmak gerekiyor diye düşünüyorum evlatlık kaldı sayılır sonuçta bakarsan hayırlı evlat bakmazsan hayırsız evlat olup çıkarlar sonrada yuvadan kopup odun-çirpi oluverirler.

Eski 07-03-2014, 14:20   #1391
Ağaç Dostu

Bademler birbirleriyle yarış içindeler. Hepsi çiçek açma derdinde Arılar da polen peşinde

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2014, 14:23   #1392
Ağaç Dostu

Teksas çeşidi

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2014, 14:25   #1393
Ağaç Dostu

Ferraduel çeşidi.

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2014, 14:29   #1394
Ağaç Dostu

Arılar yaşadı )

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2014, 20:00   #1395
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2013
maşaallah

misler42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2014, 10:32   #1396
Ağaçsever

obahar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Arılar yaşadı )
sayın formullaone ağaçlarınız maşallah çok güzel görünüyor. ağaçların gövdesindeki kiçeçleri yeni mi sürdünüz yoksa geçen seneden mi kaldı?

Eski 09-03-2014, 20:32   #1397
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
sayın formullaone ağaçlarınız maşallah çok güzel görünüyor. ağaçların gövdesindeki kiçeçleri yeni mi sürdünüz yoksa geçen seneden mi kaldı?
Sayın obahar teşekkür ederim, Sonbaharda sürdüğüm su bazlı plastik boyanin izleri kalmış. Yeni değil.

Eski 09-03-2014, 20:49   #1398
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın obahar teşekkür ederim, Sonbaharda sürdüğüm su bazlı plastik boyanin izleri kalmış. Yeni değil.
bu su bazlı plastik boyayı nasıl buluruz, çarşıda bakıyorum adamlar hep su bazlı diyor özelliği ne, tam anlamadım.

Eski 10-03-2014, 09:00   #1399
Ağaçsever

Alıntı:
bu su bazlı plastik boyayı nasıl buluruz, çarşıda bakıyorum adamlar hep su bazlı diyor özelliği ne, tam anlamadım.
Hocam benim anladığım normal duvar boyası ucuz silikon içermeyen tavan boyası felanda olur diye tahmin ediyorum

Eski 10-03-2014, 15:06   #1400
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Alıntı:
Hocam benim anladığım normal duvar boyası ucuz silikon içermeyen tavan boyası felanda olur diye tahmin ediyorum
sutut aldım 3 kg 20 liraya normal mi? diğer tür uygulama boyalar 3 kg 15 liraymış fazla fark yok diye sutut aldım, en kötüsü bundan önce yağmurun başlaması ve 5-6 gündür yağmur yağması ve ne yazıkki ben budadıktan sonra başladı bu yağmur, büyük kesikler var o sorun olurmu bilmem, bu işler hakkında yeni bilgi sahibi olmaya başladım, bu yağmur geçtikten sonra da o kesiklere sutut kullansak faydası olurmu yoksa olan olur iş işten geçmişmidir?

Eski 10-03-2014, 16:50   #1401
Ağaç Dostu

Alıntı:
sutut aldım 3 kg 20 liraya normal mi? diğer tür uygulama boyalar 3 kg 15 liraymış fazla fark yok diye sutut aldım, en kötüsü bundan önce yağmurun başlaması ve 5-6 gündür yağmur yağması ve ne yazıkki ben budadıktan sonra başladı bu yağmur, büyük kesikler var o sorun olurmu bilmem, bu işler hakkında yeni bilgi sahibi olmaya başladım, bu yağmur geçtikten sonra da o kesiklere sutut kullansak faydası olurmu yoksa olan olur iş işten geçmişmidir?
Yağmurlar geçtikten sonra büyük yaralara tekrar sutut sürerek kapatırsanız iyi olur. Yaranın çabuk kapanmasını sağlar ve bakteri girmesine engel olur .

Eski 12-03-2014, 19:20   #1402
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2014
budama ve bordo bulamacı

sayın formullaone ağaçlarınız maşallah çok güzel olmuş ...Bende 10 gün önce budama yaptım.agaclar baya kabarmıştı fakat tekrar bordo bulamacı yaptım havalara güvenemediğim için.Lakin gecen gün azda olsa kar yağdı Eskişehir"e.

murcell26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 19:33   #1403
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2014
eskişehir badem budama

eskişehir badem budama

Eklenen Resimler

murcell26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 12:08   #1404
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
ne plus ultra .. bahçemin ilk çağlasını yedim 10 gün önce) nohuttan biraz büyüktü ama ilk meyvesiydi bahçemin ilk ürünüydü.

formullaone ve ermana beğendi.
sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 14:08   #1405
Ağaçsever

obahar's Avatar

badem

19.03.2014 İtibari ile bademlerin son durumu bu şekilde

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2014, 09:00   #1406
Ağaçsever

Bağımda 3 adet badem ağacı vardı 1 tane daha ekledim 4 oldu fakat badem vermiyorlar. Çiçek açtıktan sonra budanır mı ve meyve vermesi için öneriniz var mı?

Eski 24-03-2014, 17:02   #1407
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Alıntı:
Bağımda 3 adet badem ağacı vardı 1 tane daha ekledim 4 oldu fakat badem vermiyorlar. Çiçek açtıktan sonra budanır mı ve meyve vermesi için öneriniz var mı?
Budanabilir ama önerilmez, çiçek(ürün) vermiyorsa iyi bir türün aşısını bulun yapın.

Eski 28-03-2014, 15:09   #1408
Ağaçsever

bozkır's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Çiçek açma

Çiçek açmış badem ağaçlarını görünce imrendim. Ben fidanları 2012 Kasım ayında dikmiştim. Hepsi yapraklandı ama hiç çiçek açmadılar. Bunun nedeni ne olabilir? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

bozkır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 15:17   #1409
Ağaçsever

obahar's Avatar

bademler

bugün itibari ile bademlerin son durumu bu şekilde

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2014, 15:19   #1410
Ağaçsever

obahar's Avatar

bademler

devamı

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024