agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2014, 07:49   #1441
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
badem aşılarım

Geçen sene temmuz ayında şeftali ağacına yaptığım badem aşılarım. şuan gelişimleri çok iyi.

Eklenen Resimler

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 21:04   #1442
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Bahcemi tankerden damlama ile sulamaya basladım

500 agaclık badem bahcemi 7 tonluk su tankeri ile dısarıdan hicbir basınc uygulamadan römork uzerinden bahceyi uce bölerek damlama ile sulamaya bugun basladım

burjuva1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 09:48   #1443
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Aslında bademin meyve tutmama sebebinde en önemli faktör iklim. Bu yıl bahar dönemi sürekli yağmurlu ve serin geçti. Böyle olunca bahçenin içindeki arılar tozlama yapamadı,hava soğuk olduğu ve yağışlı olduğu için verimli olamadılar. Bu yüzden çiçeklerin çoğu meyve bağlamadan döküldü. Havanın sıcak ve kuru,aynı zamanda rüzgarsız olması gerekiyor ki arılar verimli çalışsın ve badem tutumu bol olsun. Diğer konu da baharda vuran donlar. Yani, Karasal iklimde badem her zaman için şansa kalmış oluyor. Yıl tutarsa ürün olur, tutmazsa olmaz ya da çok az olur. Kısaca,ticari bahçe kurmak mantıklı gelmiyor artık bana.

10 Dekar bahçeye toplamda 18 bin masraf yaptım. Bu masrafı bile geri alamayabilirim. Kar etmek şöyle dursun. .
bozma moralini sayın formullaune...meyveciliğin sabır işi olduğu bir gerçek.eminim sizin kadar ilgili ve titiz bir arkadaş başarıya ulaşacaktır.belki tür değişimi,belki toprak takviyeleri..siz bunu çok daha iyi bilirsiniz.denizli bölgesinde o kadar bakımsız ve o kadar da verimli bahçeler gördüm ki anlatamam.. karartmayın içinizi

formullaone beğendi.
sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 12:43   #1444
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Selamlar,

Bu başlığı tümüyle okudum ve katkıda bulunan herkese öncelikle içtenlikle teşekkür ederim.

İmkanlarımı ve aklımdakini özetleyip, sorularımı yönlendirmek istiyorum.

Yer:
- Afyonkarahisar Sinanpaşa, Tunaztepe, Kılıçarslan, Ahmetpaşa'nın güneyine kalan bölgeden, kuzeye bakan yamalardan birinde, ormana sınır veya yakın, %5-%15 arası eğimli, don çukuru olmayan, toprak analizi yaptırdıktan sonra, 10-15 dekar civarında bir tarım arazisi satın almayı planlıyorum. Bölge aynı zamanda orman bakanlığının değerli ürün veren (kestane, badem, ceviz vs.) ağaç dikim sahası.

Bölgeyi görmek için: https://maps.google.com/maps?q=t%C4%...d=0CJABELYDMA8 irtifa arazinin yerine göre değişse de 1000-1100m arası olacak.

- Bahçe beton direkli tel örgü ile çevrilecek.

- Bahçenin en boy ve açısına göre 6x6 veya benzeri (7x5) gibi bir sıklıkla ekilecek geç çiçeklenen badem türlerinden ferragnes ve tozlayıcısı ferraduel için tüplü fidan siparişini arazinin alımı ile birlikte bu yaz vermeyi planlıyorum. (Bir akrabam ziraat mühendisi ve asma fidancısı, onun belirlediği fidancı ile çalışmayı düşünüyorum)

- Araziyi sürdürüp gübrelemenin ötesinde, kepçe ile derin dikim yerleri açıp çukura ve çıkan toprağa analiz sonuçlarına dayanan doğru gübreleme yaparak ekimi mart 2015 gibi gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

- Arazinin durumuna göre ne mümkünse; kuyu, sondaj, gerekirse taşıma yoluyla sulama işini çözerek, damla sulama sistemi kuracağım.

- Ürün almaya başlayana kadar olan 4-6 yıllık süreçte başarılı olduğumu hissedersem ve maddi olanaklarım imkan verirse çevreden daha küçük araziler satın alarak aynı modeli oralara genişleterek uygulamayı planlıyorum.

- Ürünü ilk aşamada iç badem olarak yakın akrabam olan bir kuru yemiş toptancısına vermeyi planlıyorum. Şu anda kendi ifadesi, kaliteli iç bademin toptan kilogram fiyatının yaklaşık 25TL civarında olduğu (kendisi de kesin türü bilmiyor) ve tüm üretimimi alacağı. Geçecek süreçte bir aksilik olursa Afyon bölgesindeki şekerlemeciler, oteller veya kuru yemiş toptancıları muhtemel pazarım olacak.

- İlerleyen zamanlarda, ürün miktarına göre diğer imkanları da seferber ederek (Paketleme, saklama, alternatif ürünler, kavurma, işleme; gıda mühendisliğinde akademisyen olan 1. ve 2. derece yakınlarımın teknik bilgisi ve kuru yemişçi olanın tecrübesi ile) ürünü gerekirse işleyerek ve paketleyerek perakende olarak pazarlamayı düşünüyorum.

- Halen 3-5 yıl arası sürmesi beklenen bir projede ağır koşullarda (haftada 50-60 saat) çalışıyorum ve bahçe bakımı için haftada yarım gün veya iki haftada bir tam gün ayırabilecek durumdayım. Yıllık 20 gün kadar olan iznimi önceden bildirmek koşuluyla bakım işleri için iki-üç parçada kullanabilirim. Gereken diğer iş gücünü ve sürme gibi işlemleri şimdilik dışarıya yaptırmayı planlıyorum.

Son olarak halen çalıştığım proje bittiğinde (3-5 yıl), 45'li yaşlarıma geleceğimden tekrar iş aramak yerine kendi bahçemde tam zamanlı olarak keyifle çalışmak (yıllardır hayalim hep buydu) emekliliğim dahil bir gelir elde etmek istiyorum. Bakım ve benzeri giderleri karşılama konusunda sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum. Diğer yandan neredeyse tüm birikimimi de buraya yatırmış olacağım.
------------------
Sorularımı sıralayayım:

1. Haftada yarım gün veya iki haftada bir tam gün, ek olarak önceden belirlenmiş yıllık 15-20 gün toplam izin (farklı zamanlarda alınabilir), 10-15 dekarlık bir bahçenin kurulum sonrası üç-beş yıl bakımı için yeterli olur mu (Bölge evime 25km ve 25dakika mesafede)? Bu konuda düşünce ve tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

2. ferragnes ve tozlayıcısı ferraduel türlerinden alacağım ürün (iç badem), kalite olarak kuru yemiş toptancısı akrabamın 25TL/kg olarak bahsettiği (Mayıs 2014 fiyatı) ürüne denk midir?

3. Yukarıdaki gibi bir program için özellikle dikkat etmem gereken noktalar veya atladığım, eklenmesi gereken noktalar nelerdir?

4. Bedenen çalışmakla sorunum yok, aksine masa başı işim nedeniyle ihtiyacım var. Baba mesleği marangozluk ve sanayide büyüdüm, elime üşenmem ama ciddi bir tarım deneyimim yok. Sizce yapabilir miyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

Özer Kavak

Muda ve TreeKing beğendi.
ozerkavak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 19:55   #1445
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
@ozerkavak bilgi veremeyeceğim ama söyleyeceğim şey; harika bir planlama yapmışsınız umarım başarılı olursunuz .

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 22:29   #1446
Yeni Üye

@TreeKing: Planlama ve becerebilirsem sebatla uygulama işin yarısı. Kalan yarısı için kısmet diyeceğim
Harika olan da buraya tüm samimiyetleriyle deneyimlerini yazan insanların oluşturduğu bu bilgi birikimi. Benimki aslında plan değil konuma özel bir çıkarım, daha doğrusu bir özet oldu aslında.

Saygılarımla,
Özer Kavak

ladikli beğendi.
Eski 18-05-2014, 20:25   #1447
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2014
İyi akşamlar,
Forumda yeniyim. Bende Dikili'de 6 dönüm tarla aldım ve badem veya ceviz düşünüyorum. Denize 2 km uzaklıkta. Henüz toprağını analiz yaptırmadım.Okuduklarımdan Deniz kenarında ceviz olmayacağını düşünüyorum. Badem yetiştirebilir miyim? Tarımla ilgili eğitimim yok. Sadece son günlerde okuyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler

dikili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 15:28   #1448
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozerkavak Mesajı Göster
Selamlar,

Bu başlığı tümüyle okudum ve katkıda bulunan herkese öncelikle içtenlikle teşekkür ederim.

İmkanlarımı ve aklımdakini özetleyip, sorularımı yönlendirmek istiyorum.

Yer:
- Afyonkarahisar Sinanpaşa, Tunaztepe, Kılıçarslan, Ahmetpaşa'nın güneyine kalan bölgeden, kuzeye bakan yamalardan birinde, ormana sınır veya yakın, %5-%15 arası eğimli, don çukuru olmayan, toprak analizi yaptırdıktan sonra, 10-15 dekar civarında bir tarım arazisi satın almayı planlıyorum. Bölge aynı zamanda orman bakanlığının değerli ürün veren (kestane, badem, ceviz vs.) ağaç dikim sahası.

Bölgeyi görmek için: https://maps.google.com/maps?q=t%C4%...d=0CJABELYDMA8 irtifa arazinin yerine göre değişse de 1000-1100m arası olacak.

- Bahçe beton direkli tel örgü ile çevrilecek.

- Bahçenin en boy ve açısına göre 6x6 veya benzeri (7x5) gibi bir sıklıkla ekilecek geç çiçeklenen badem türlerinden ferragnes ve tozlayıcısı ferraduel için tüplü fidan siparişini arazinin alımı ile birlikte bu yaz vermeyi planlıyorum. (Bir akrabam ziraat mühendisi ve asma fidancısı, onun belirlediği fidancı ile çalışmayı düşünüyorum)

- Araziyi sürdürüp gübrelemenin ötesinde, kepçe ile derin dikim yerleri açıp çukura ve çıkan toprağa analiz sonuçlarına dayanan doğru gübreleme yaparak ekimi mart 2015 gibi gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

- Arazinin durumuna göre ne mümkünse; kuyu, sondaj, gerekirse taşıma yoluyla sulama işini çözerek, damla sulama sistemi kuracağım.

- Ürün almaya başlayana kadar olan 4-6 yıllık süreçte başarılı olduğumu hissedersem ve maddi olanaklarım imkan verirse çevreden daha küçük araziler satın alarak aynı modeli oralara genişleterek uygulamayı planlıyorum.

- Ürünü ilk aşamada iç badem olarak yakın akrabam olan bir kuru yemiş toptancısına vermeyi planlıyorum. Şu anda kendi ifadesi, kaliteli iç bademin toptan kilogram fiyatının yaklaşık 25TL civarında olduğu (kendisi de kesin türü bilmiyor) ve tüm üretimimi alacağı. Geçecek süreçte bir aksilik olursa Afyon bölgesindeki şekerlemeciler, oteller veya kuru yemiş toptancıları muhtemel pazarım olacak.

- İlerleyen zamanlarda, ürün miktarına göre diğer imkanları da seferber ederek (Paketleme, saklama, alternatif ürünler, kavurma, işleme; gıda mühendisliğinde akademisyen olan 1. ve 2. derece yakınlarımın teknik bilgisi ve kuru yemişçi olanın tecrübesi ile) ürünü gerekirse işleyerek ve paketleyerek perakende olarak pazarlamayı düşünüyorum.

- Halen 3-5 yıl arası sürmesi beklenen bir projede ağır koşullarda (haftada 50-60 saat) çalışıyorum ve bahçe bakımı için haftada yarım gün veya iki haftada bir tam gün ayırabilecek durumdayım. Yıllık 20 gün kadar olan iznimi önceden bildirmek koşuluyla bakım işleri için iki-üç parçada kullanabilirim. Gereken diğer iş gücünü ve sürme gibi işlemleri şimdilik dışarıya yaptırmayı planlıyorum.

Son olarak halen çalıştığım proje bittiğinde (3-5 yıl), 45'li yaşlarıma geleceğimden tekrar iş aramak yerine kendi bahçemde tam zamanlı olarak keyifle çalışmak (yıllardır hayalim hep buydu) emekliliğim dahil bir gelir elde etmek istiyorum. Bakım ve benzeri giderleri karşılama konusunda sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum. Diğer yandan neredeyse tüm birikimimi de buraya yatırmış olacağım.
------------------
Sorularımı sıralayayım:

1. Haftada yarım gün veya iki haftada bir tam gün, ek olarak önceden belirlenmiş yıllık 15-20 gün toplam izin (farklı zamanlarda alınabilir), 10-15 dekarlık bir bahçenin kurulum sonrası üç-beş yıl bakımı için yeterli olur mu (Bölge evime 25km ve 25dakika mesafede)? Bu konuda düşünce ve tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

2. ferragnes ve tozlayıcısı ferraduel türlerinden alacağım ürün (iç badem), kalite olarak kuru yemiş toptancısı akrabamın 25TL/kg olarak bahsettiği (Mayıs 2014 fiyatı) ürüne denk midir?

3. Yukarıdaki gibi bir program için özellikle dikkat etmem gereken noktalar veya atladığım, eklenmesi gereken noktalar nelerdir?

4. Bedenen çalışmakla sorunum yok, aksine masa başı işim nedeniyle ihtiyacım var. Baba mesleği marangozluk ve sanayide büyüdüm, elime üşenmem ama ciddi bir tarım deneyimim yok. Sizce yapabilir miyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

Özer Kavak
Öncelikle başlığı baştan sonuna kadar okuduğunuz için kutlarım. Böyle ciddi bir proje yapacak kişilere her zaman başlığı baştan sona okumalarını öneriyoruz ama bazı arkadaşların nedense ikna olmaya niyetleri yok.

Gerçekten istiyorsanız yapabilirseniz. Bilginizi artırmaya çalışın. Her duyduğunuza inanmayın. Doğru kaynaklardan bilgi edinmeye çalışın. Gidin badem bahçelerini ziyaret edin, inceleyin.

Yaptığınız ön çalışma pek çok yönden mantıklı görünüyor. Bir kaç konuda düzeltme yapmalıyım.

Öncelikle bademi toptan 25 TL'ye satamazsınız. Bunu size kim söylediyse sizi yanıltmış. Badem satışında en mantıklı uygulama yeşil kabuğuyla satılmasıdır. Sanırım bu yıl yeşil kabuğuyla kilosu 10 TL gibi bir fiyata satıldı.

Benim 10 dekar arazim ve 400 Ferrganes-Ferraduel'im var. Kimisi 3 yaşında; kimisi 2 yaşında. Kuruyanların yerine de diktiğim için 1 yaşında da olanlar var. Haftada yalnızca pazar günleri izinliyim ve açıkçası 10 dekar arazideki 400 fidana zor yetişiyorum. Haftanın 6 günü işten saat 18.30'da çıkıyorum. Koştura koştura bahçeye gidip kimi zaman karanlıkta bile çalışarak ancak yetiştiriyorum. Haa sizin bu 20 günlük izniniz işinize yaracaktır. Özellikle ilk baharda bir kısmını kullanırsanız çok rahatlarsınız.

Fidanlar büyüdükçe işleri de artıyor. Örneğin 2 yaşındaki bir fidanı budamak 1 dakika sürerken 3 yaşındaki fidanı budamak 3-4 dakika sürebiliyor.

Ben size kendi yaptığım işleri anlatayım:

* Kasım ayında Sonbahar sürümü ve gübrelemesi.
* Şubat - Mart gerekiyorsa kışlık yağ; ya da bordo bulamacı uygulaması.
* Mart: İlk bahar budaması.
* Bahçenin sürülmesi.
* Kuruyan dikmelerin yerine yenilerinin dikilmesi.
* Dikmelerin otlanan diplerinin çapalanması.
* Mayıs : gereksiz yerlerden çıkan, ters büyüyen filizlerin budanması.
* Gerekiyorsa ilaçlama.
* Bahar gübrelemesi.
* Haziran:
*Bahçenin sürülmesi.
*Damlama sisteminin kurulması. Bu iş tam bir işkencedir, yanınıza yardımcı olacak birilerini almalısınız.
* sulama: Haftada 4 kez. 5 Yaşından sonra 2 haftada bir sulama.
* Temmuz : Sulama.
* Gerekiyorsa ilaçlama
* Ağustos : Sulama. 31 Ağustos'dan sonra asla sulama yapmayın.
* Gerekiyorsa ilaçlama.
* Damlama sisteminin toplanması.

Burada belirttiklerimin dışında işler de çıkabiliyor. Ha bu kadara titiz bakılmasa da olur. Ama dikmelerinize ne kadar iyi bakarsanız onlar da o kadar çabuk büyür ve sağlıklı olurlar.

Taşıma suyla asla olmaz. Keson; ya da derin kuyu açtırmalısınız.

Saygılar...

Düzenleyen Tamtutulma : 19-05-2014 saat 15:37 Neden: yazım yanlışlarının düzeltilmesi
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 17:29   #1449
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
Öncelikle başlığı baştan sonuna kadar okuduğunuz için kutlarım. Böyle ciddi bir proje yapacak kişilere her zaman başlığı baştan sona okumalarını öneriyoruz ama bazı arkadaşların nedense ikna olmaya niyetleri yok.

Gerçekten istiyorsanız yapabilirseniz. Bilginizi artırmaya çalışın. Her duyduğunuza inanmayın. Doğru kaynaklardan bilgi edinmeye çalışın. Gidin badem bahçelerini ziyaret edin, inceleyin.

Yaptığınız ön çalışma pek çok yönden mantıklı görünüyor. Bir kaç konuda düzeltme yapmalıyım.

Öncelikle bademi toptan 25 TL'ye satamazsınız. Bunu size kim söylediyse sizi yanıltmış. Badem satışında en mantıklı uygulama yeşil kabuğuyla satılmasıdır. Sanırım bu yıl yeşil kabuğuyla kilosu 10 TL gibi bir fiyata satıldı.

Benim 10 dekar arazim ve 400 Ferrganes-Ferraduel'im var. Kimisi 3 yaşında; kimisi 2 yaşında. Kuruyanların yerine de diktiğim için 1 yaşında da olanlar var. Haftada yalnızca pazar günleri izinliyim ve açıkçası 10 dekar arazideki 400 fidana zor yetişiyorum. Haftanın 6 günü işten saat 18.30'da çıkıyorum. Koştura koştura bahçeye gidip kimi zaman karanlıkta bile çalışarak ancak yetiştiriyorum. Haa sizin bu 20 günlük izniniz işinize yaracaktır. Özellikle ilk baharda bir kısmını kullanırsanız çok rahatlarsınız.

Fidanlar büyüdükçe işleri de artıyor. Örneğin 2 yaşındaki bir fidanı budamak 1 dakika sürerken 3 yaşındaki fidanı budamak 3-4 dakika sürebiliyor.

* Bahçenin sürülmesi.
* Gerekiyorsa ilaçlama.
* Bahar gübrelemesi.
* Haziran:
*Bahçenin sürülmesi.
*Damlama sisteminin kurulması. Bu iş tam bir işkencedir, yanınıza yardımcı olacak birilerini almalısınız.
* Gerekiyorsa ilaçlama
* Gerekiyorsa ilaçlama.

Burada belirttiklerimin dışında işler de çıkabiliyor. Ha bu kadara titiz bakılmasa da olur. Ama dikmelerinize ne kadar iyi bakarsanız onlar da o kadar çabuk büyür ve sağlıklı olurlar.

Saygılar...

sayın tamtutulma bi kaç soru sorabilirmiyim mümkünse;

--en yaşlı olarak 3 yaşında fidanınız mevcut ürün alabildinizmi aldıysanız 3 yqşındaki fidandan ve toplamda ne kadar ürününüz oldu.
--haziran ayından sonra haftada 4 kez suluyorum dediniz fazla değilmi.. fazla su badem için zararı varmıdır. yeni fidanlar için en az haftada ne olmalıdır.
-- anladığım kadarıyla çapalama ve sürme işi otla mücadeleniz 4*4 lük ziraatçiler derin sürümden ve sık sürümden kaçınılmasını tavsiye ediyorlar. bu bilgi dogrumudur. yoksa bahçenin sık sürülmesi çapalanması dahmı yararlıdır..

saygılar..şimdiden teşekkurler.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 21:57   #1450
Yeni Üye

Selamlar,

Sayın Tamtutulma, detaylı cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Varsa Afyon yakınlarında bahçesi olan arkadaşları rahatsız etmek istiyorum öncelikle Dediğiniz gibi birkaç hafta sonunu bu işe ayırmak gerekiyor yerinde görmek için. Her ne kadar Afyon merkezin güneyi, Erkmen'in güneyi, Küçükkalecik'e kadar olan bölgeyi biliyor ve dağlardaki aşısız bademleri "alıcı gözle" incelemiş ve tatmış olsam da yetiştiricilik boyutu farklı.

Sanırım bahçede tahminimden daha fazla kalmam gerekecek. Bir yolunu bulmaya çalışacağım ama gözüm korkmadı desem yalan olur. Beni en çok kaygıulandıran da zaten buydu.

Suya ulaşma ve damla sulama ile ilgili endişelerim zaten vardı bu işi profesyonel yapanlardan tam destek alarak çözebileceğimi düşünüyorum. Tecrübelerinizi ve endişelerinizi mutlak suretle karşı tarafa yansıtacağım. Tecrübeli yakınlarımın bulunduğu Manisa'ya da seyahat kaçınılmaz oldu.

25 TL konusu iç badem ile ilgili. tekrar teyit ettirdim. "ithal badem fiyatı" ve "badem içi fiyatı" gibi aramalarda karşılaştığım sonuçlar da rakamları teyid eder gibi. Her ne kadar ilk yıllarda sizin dediğiniz gibi yeşil kabuklu satış alternatifini düşünsem de, neden yeşil kabuğun soyulması ve çekirdeğin kırılması işlemlerini kendi imkanlarınızla yaparak (hatta gerekirse fason kavurtarak) satışı planlamadığınızı merak ediyorum. Yeşil kabukluda atıyorum 10 alıcı ile kısıtlıyken iç badem olarak (kabuklu bekletmek + satış miktarına göre kırmak) pazar genişliğinizi çok daha fazla arttırmaz mı? (Ben verim almaya başlayana kadar 5-8 yıl geçeceğinden tam zamanlı iş olarak görüyorum bu işi). "Badem satışında en mantıklı uygulama yeşil kabuğuyla satılmasıdır." ifadenizi biraz daha açmanızı rica ediyorum.

Yanıt alamadığım tek soru ise Ferrganes-Ferraduel bahçesinin ürünlerini iç badem olarak satış teşebbüsümde, dane ölçüleri ve şekli göz önünde bulundurulduğunda kuru yemiş piyasasının 25 TL dediği ürüne denk bir ürüne sahip olacak mıyım?

Tekrar teşekkürler,

Özer Kavak

Alıntı:

* Bahçenin sürülmesi.
* Gerekiyorsa ilaçlama.
* Bahar gübrelemesi.
* Haziran:
*Bahçenin sürülmesi.
* Gerekiyorsa ilaçlama
* Gerekiyorsa ilaçlama.

Saygılar...

TreeKing beğendi.
Eski 20-05-2014, 12:48   #1451
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
sayın tamtutulma bi kaç soru sorabilirmiyim mümkünse;

--en yaşlı olarak 3 yaşında fidanınız mevcut ürün alabildinizmi aldıysanız 3 yqşındaki fidandan ve toplamda ne kadar ürününüz oldu.
--haziran ayından sonra haftada 4 kez suluyorum dediniz fazla değilmi.. fazla su badem için zararı varmıdır. yeni fidanlar için en az haftada ne olmalıdır.
-- anladığım kadarıyla çapalama ve sürme işi otla mücadeleniz 4*4 lük ziraatçiler derin sürümden ve sık sürümden kaçınılmasını tavsiye ediyorlar. bu bilgi dogrumudur. yoksa bahçenin sık sürülmesi çapalanması dahmı yararlıdır..

saygılar..şimdiden teşekkurler.
Henüz ürün almadım. Aslında çiçek açtılar. Ürün almak istemediğim için fidanlardaki çiçekleri yoluyorum. Bir fidandan bir avuç badem almak iyi bir şey değil; ticari de değil. Bu nedenle fidanlar yemişe vereceği enerjiyi kök, gövde ve dallarına versin diye ürün istemiyorum. Ürün olsaydı da fazla bir şey olmazdı. 5. yıldan önce karlı bir ürün elde etmek zor.

Sevgili hocam, badem ağaçlarının dibinde durgun su olmamalıdır. Örneğin bir göl; ya da akarsu kenarında badem yetişmemesinin nedeni köklerinin su içerisinde çabuk çürümesidir. Bu nedenle eğimli araziler badem bahçeleri için daha uygundur. Halk arasında " Badem suyu sevmez." şeklinde bir yanlış inanç vardır. 2 yıl önce bir arkadaşımla birlikte aynı gün, aynı yerden, aynı yaşta ve boyda fidanlar aldık. Ben yukarıda anlattığım şekilde suladım. Arkadaşım ayda bir sulama yaptı. Şu anda benim fidanlarım arkadaşımın fidanlarının neredeyse 3 katı büyüklüğünde. Fidanlar düzenli sulanırlarsa daha çabuk gelişiyorlar. Ağaçlar düzenli sulanırlarsa iç doluğu artıyor ve aldığınız ürün kilo bazında daha ağır geliyor.

İlk yılında bir fidana haftada 3-5 litre su yeterlidir. ama damlama sulama olarak ve akşam vermeniz çok daha iyidir. Badem başlığında sulama konusunda bir takvim çalışması yapmıştım; sanırım 30-40. sayfalar arasında bir yerde. Şimdi bulamadım. İsterseniz boş bir zamanınızda inceleyin.

Derin sürüm yapılmamalıdır. Dikmeleri dikmeden önce derin sürdürün. Dikim sonrası bahçeye asla pulluk sokmayın, kaz ayağı çektirin ve dikmelerin taç düşümlerine yaklaşmayın ki kılcal kökler zarar görmesin. 2. Yıldan sonra en mantıklısı çapa makinesi. Bahçeye kaz ayağı bile sokmayın. Yine dikmelere fazla yaklaşmayın, dikmelerin diplerini ellerinizle çapalayın. unutmayın ki ağaçlar besinlerinin % 70'ini ilk 20 cmdeki topraktan alırlar. O kılcal köklere zarar verirseniz ağacınız- fidanınız zarar görebilir, yavaş gelişebilir. Elle çapalama olanağınız varsa en güzeli odur.

Saygılar...

Düzenleyen Tamtutulma : 20-05-2014 saat 13:11 Neden: imla.
Eski 20-05-2014, 13:08   #1452
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozerkavak Mesajı Göster
Selamlar,

Sayın Tamtutulma, detaylı cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Varsa Afyon yakınlarında bahçesi olan arkadaşları rahatsız etmek istiyorum öncelikle Dediğiniz gibi birkaç hafta sonunu bu işe ayırmak gerekiyor yerinde görmek için. Her ne kadar Afyon merkezin güneyi, Erkmen'in güneyi, Küçükkalecik'e kadar olan bölgeyi biliyor ve dağlardaki aşısız bademleri "alıcı gözle" incelemiş ve tatmış olsam da yetiştiricilik boyutu farklı.

Sanırım bahçede tahminimden daha fazla kalmam gerekecek. Bir yolunu bulmaya çalışacağım ama gözüm korkmadı desem yalan olur. Beni en çok kaygıulandıran da zaten buydu.

Suya ulaşma ve damla sulama ile ilgili endişelerim zaten vardı bu işi profesyonel yapanlardan tam destek alarak çözebileceğimi düşünüyorum. Tecrübelerinizi ve endişelerinizi mutlak suretle karşı tarafa yansıtacağım. Tecrübeli yakınlarımın bulunduğu Manisa'ya da seyahat kaçınılmaz oldu.

25 TL konusu iç badem ile ilgili. tekrar teyit ettirdim. "ithal badem fiyatı" ve "badem içi fiyatı" gibi aramalarda karşılaştığım sonuçlar da rakamları teyid eder gibi. Her ne kadar ilk yıllarda sizin dediğiniz gibi yeşil kabuklu satış alternatifini düşünsem de, neden yeşil kabuğun soyulması ve çekirdeğin kırılması işlemlerini kendi imkanlarınızla yaparak (hatta gerekirse fason kavurtarak) satışı planlamadığınızı merak ediyorum. Yeşil kabukluda atıyorum 10 alıcı ile kısıtlıyken iç badem olarak (kabuklu bekletmek + satış miktarına göre kırmak) pazar genişliğinizi çok daha fazla arttırmaz mı? (Ben verim almaya başlayana kadar 5-8 yıl geçeceğinden tam zamanlı iş olarak görüyorum bu işi). "Badem satışında en mantıklı uygulama yeşil kabuğuyla satılmasıdır." ifadenizi biraz daha açmanızı rica ediyorum.

Yanıt alamadığım tek soru ise Ferrganes-Ferraduel bahçesinin ürünlerini iç badem olarak satış teşebbüsümde, dane ölçüleri ve şekli göz önünde bulundurulduğunda kuru yemiş piyasasının 25 TL dediği ürüne denk bir ürüne sahip olacak mıyım?

Tekrar teşekkürler,

Özer Kavak
Benim tanıdığım yok. Türkiye'deki badem bahçelerini en iyi Avanos arkadaşımız bilir. Ama epeydir buraya yazmıyor. İsterseniz kendisine bir özel mesaj atın size yardımcı olacaktır.

Şayet size bademle ilgili bilgileri fidan satan kişiler veriyorsa sakın ha sakın inanmayın. İnternette rastladığınız her bilgiye de inanmayın. Size bir toptancı "Bademi şu anda kilosu 25 TL'ye alıyoruz." derse inanın.

Sizin düşündüklerinizi ben de düşünmüştüm. ufak ölçekli bir tesis vs. Ama şimdi pek mantıklı gelmiyor. Bence o konu ağaçlar tam verime yatıp, ürün satmaya, toptancılarla muhatap olmaya başlayınca değerlendirilmeli.

Biz oturup bir hesap yaptık; şayet yeşil kabuğu, kabuğu çıkartıp iç badem satarsanız aslında daha ucuza satmış oluyorsunuz ve zarar ediyorsunuz. Yaptığınız işçilik gideri ve verdiğiniz emek de boşa gidiyor. Yeşil kabuk ve kabuk çoğu kez değerlendirilemiyor. Ayrıca kabuğundan çıkarılan bademler çabuk bayatlar; bozulurlar. Siz iyisimi bahçeniz tam verime yatınca 3-5 ağaçtan 1 kilo yeşil kabuklu badem toplayın. Hepsini ayrı torbalara koyun.

Yeşil kabukluyken tartın; örneğin 1 kg =14 TL (Şu anda fiyatlar bu aralıkta)
Yeşil kabuğu soyup tartın; örneğin 750 gram = 12TL
kabukları kırıp İç bademi tartın; örneğin 250 gram = 8 TL bunun gibi bir hesapla şu anda yeşil kabuklu satmanın daha mantıklı olduğu görülüyor. Ama biz tam ürün almaya bakalım neler değişecek...

Size 25 TL dedikleri badem sanırım Datça civarında yetişen Nurlu Badem. Ferragnes- Ferraduel, Nurlu Badem'den biraz daha ufaktır.

Saygılar...

Düzenleyen Tamtutulma : 20-05-2014 saat 13:13 Neden: İmla.
Eski 22-05-2014, 21:26   #1453
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

sayın tam tutulma yeşil kabuklu satış fiyatı 14 tl demişsiniz acaba bu fiyata toptan sattığını söyleyen badem yetiştiricisi var mı birde bu fiyatlar mart 10 nisan 10 tarihleri arasında olabilir mi yani turfanda çıkanlar

Eski 23-05-2014, 11:11   #1454
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burjuva1981 Mesajı Göster
sayın tam tutulma yeşil kabuklu satış fiyatı 14 tl demişsiniz acaba bu fiyata toptan sattığını söyleyen badem yetiştiricisi var mı birde bu fiyatlar mart 10 nisan 10 tarihleri arasında olabilir mi yani turfanda çıkanlar
Hocam söylediğim fiyat çağla fiyatı değil; kuru badem fiyatı. 2013 Sonbaharında toptan alım yapanların genelinde yeşil kabuklu (bkabuğu kavlatılmamış) kuru badem fiyat aralığı kaliteli cinsler için 14 TL idi.

Eski 24-05-2014, 15:56   #1455
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dikili Mesajı Göster
İyi akşamlar,
Forumda yeniyim. Bende Dikili'de 6 dönüm tarla aldım ve badem veya ceviz düşünüyorum. Denize 2 km uzaklıkta. Henüz toprağını analiz yaptırmadım.Okuduklarımdan Deniz kenarında ceviz olmayacağını düşünüyorum. Badem yetiştirebilir miyim? Tarımla ilgili eğitimim yok. Sadece son günlerde okuyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler
*** dikili. Bende dikililiyim . Neresine badem dikmeyi dusunuyorsun. Bendeedirne uzunkopruye diktim. Yardimci olabilirim belki.

ronin24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 12:48   #1456
Ağaçsever

ilaçlamadan hep kaçmak istedim ama fidanlarımın canına okuyor zararlılar (dip kurdu,kırmızı örümcek,).bana etkin bir yol önerecek arkadaşlar fikirlerinize ihtiyacım var geç kaldın demeyin ziraatçilere danıştım ama tatmin edici değil.denizli de ziraatçiler de daha bademde yeni.badem konusuna 100/100 hakim ziraarçi yok veya ben bulamadım

Eski 04-06-2014, 12:51   #1457
Ağaçsever

zararlılarla mücadele kısmını inceledim ama sınırlı ,detay yok

Eski 08-06-2014, 00:05   #1458
Yeni Üye

Selamlar Tamtutulma,

Öncelikle teşekkürler. Herşeyden önce, 3 dekar ve üzeri arazi bulmakta zorlanıyorum. Halen arazi ile ilgili çabalarım devam ediyor. Yorumlarım ve cevaplarımı satır arasına yazıyorum.

Alıntı:
Benim tanıdığım yok. Türkiye'deki badem bahçelerini en iyi Avanos arkadaşımız bilir. Ama epeydir buraya yazmıyor. İsterseniz kendisine bir özel mesaj atın size yardımcı olacaktır.

Şayet size bademle ilgili bilgileri fidan satan kişiler veriyorsa sakın ha sakın inanmayın. İnternette rastladığınız her bilgiye de inanmayın. Size bir toptancı "Bademi şu anda kilosu 25 TL'ye alıyoruz." derse inanın.
-----------
Bilgiyi beren kişi 2. derece akrabam, bağ fidanı üreticisi aynı zamanda kuruyemiş toptancısı. Netleştirdiğim bilgileri aktarayım. (Ticaret borsaları verileri doğruluyor)
- Eveli sene kavrulmamış iç badem ortalama kg fiyatı 18 TL civarında (15-23 TL arası)
- Geçen sene bu rakam dip yapıyor ve ortalama 15 TL civarında (11-20 TL arası)
- Şu anda fiyatlar 25 TL ve zirve yapmış durumda, Kendisi en bol zamanında (kasım 2013) peşin 20 TL den 4 ton almış.
- İthal iç badem kavrulmamış nakliye hariç 11usd+KDV
- Fiyatlar teksas tipi badem kalitesi baz alınarak verildi.
- Nurlu Badem'e ulaşmak zormuş. Şu anda, fiyat toptan 25-35 TL/kg arası değişiyormuş, ton ölçüsünde bulmak zormuş.
---------

Sizin düşündüklerinizi ben de düşünmüştüm. ufak ölçekli bir tesis vs. Ama şimdi pek mantıklı gelmiyor. Bence o konu ağaçlar tam verime yatıp, ürün satmaya, toptancılarla muhatap olmaya başlayınca değerlendirilmeli.

Biz oturup bir hesap yaptık; şayet yeşil kabuğu, kabuğu çıkartıp iç badem satarsanız aslında daha ucuza satmış oluyorsunuz ve zarar ediyorsunuz. Yaptığınız işçilik gideri ve verdiğiniz emek de boşa gidiyor. Yeşil kabuk ve kabuk çoğu kez değerlendirilemiyor. Ayrıca kabuğundan çıkarılan bademler çabuk bayatlar; bozulurlar. Siz iyisimi bahçeniz tam verime yatınca 3-5 ağaçtan 1 kilo yeşil kabuklu badem toplayın. Hepsini ayrı torbalara koyun.

Yeşil kabukluyken tartın; örneğin 1 kg =14 TL (Şu anda fiyatlar bu aralıkta)
Yeşil kabuğu soyup tartın; örneğin 750 gram = 12TL
kabukları kırıp İç bademi tartın; örneğin 250 gram = 8 TL bunun gibi bir hesapla şu anda yeşil kabuklu satmanın daha mantıklı olduğu görülüyor. Ama biz tam ürün almaya bakalım neler değişecek...

Size 25 TL dedikleri badem sanırım Datça civarında yetişen Nurlu Badem. Ferragnes- Ferraduel, Nurlu Badem'den biraz daha ufaktır.

-------------
Size tümüyle katılıyorum. Doğru karar ağaçlar verime geçtiğinde piyasa koşulları değerlendirilip yapılmalı.
-------------

Saygılar...
--------

Son olarak diyebilirim ki, önce patlatma ve gübreleme, ardına derin(120-150cm) dikim çukurları açarak toprağına göre gübreleme yapmak ve fidanı bu zengin ortama dikmek, toprak altı veya üstü damla sulama yapmak, bahar, yaz, sonbahar rutin budama ilaçlama ve bakımlarına dikkat etmem gerektiği, bahar ve yaz aylanında en az 2 kez zaralıi hastalık vs kontrolü yapmama gerektiği, bunları yapabilrsem, don riski düşük bölgelerde 8. tıldan sonra dekara 60-240kg arası (ortalama 150 kg/dk iç badem), verim beklentim olması gerektiği söylendi. Fiyat için de son 3-5 yılın enflasyondan arındırılmış ortalamasını almak makul görünüyor.

Bu kadar hesap kitap ve dünya işi yeter, Dün Kılıçarslan beldesinin yakınlarındaki orman yoluna girip biraz tırmandım ve meşe ormanında biraz zaman geçirdim. Afyon'a kırk ikindiler erken geldi bu sene. yer yer haziranda mantar, her dal filiz.

Saygılarımla,

Eski 10-06-2014, 11:04   #1459
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Özer Bey, kendi arazimde yaşayarak şunu gördüm: Hiç bir fidan, o bahçede çekirdekten yetişen fidan kadar sağlıklı olmuyor. Kendi fidanlarımın 4'te biri kendi yetiştirdiğim acıbadem çöğürlerine Ferragnes - Ferraduel aşılayarak kendi büyüttüklerim. Çekirdekten çıkanlar daha 3. yılda hazır fidanları boy ve gövde kalınlığı olarak geçmek üzere. Hazır alınan dikmeler çok kolay hastalanıyor, gelişmeleri zor oluyor. Hazır fidanların boylu poslu olması sizi yanıltmasın. Çekirdekten yetişenler bir kaç yılda hazır fidanları geçiyorlar. Ayrıca çok da ekonomik oluyor.

Size önerim; öncelikle bahçenin planını yapın. Fidan dikilecek sıraları belirleyin. Bir tarktör dip kazanla; ya da dozer riperiyle her sırayı (yalnızca fidanların dikileceği yerlerin sırasını boydan boya kazdırın. Fidan dikilmeyecek aralardaki boşluklara gerek yok.) 1'er metre derinliğinde patlattırın. Yandan patlatma bitince tarlayı fidanların dikileceği sıradan bir de dikine patlattırın. Böylelikle fidan dikilecek yerler + şeklinde her iki yönden patlamış ve dibi yumuşamış olacaktır. Çekirdek ya da dikmeler dipteki toprak yumuşadığı için çok kolay kök geliştirebilecektir. Fidan dikecekseniz çukurları güzden açın ki içine güneş, hava, yağmur, kar alarak mineral bakımından zengin çukurlarınız olsun. Fidan dikilirken çukurları yalnızca bahçenin yüzlek topraklarıyla doldurun.

Ekim -Kasım ayı gibi o yılın kabuklu acı badem çekirdeklerini bir kovaya boşaltın. ( Bademler o yılın ürünü olsun. Beklemiş, 2-3 yıllık bademlerin çoğusu yeşermiyor, ben bu yüzden fidan almak zorunda kaldım.) 7 Litre suya 1 litre tuz ruhu katın. 1 Hafta kadar dışarıda bekletin. Sonra çekirdekleri her fidan noktasına 3'er tane gelecek şekilde bir üçgen gibi dikin. 3-5 Santimden daha derine dikmeyin. İlkbaharda nisan ayı gibi çekirdekler filizlenir. Haftada 2 sulama ile ertesi yıla çekirdekler aşıya gelirler. Kendiniz bilmiyorsanız iyi bir aşıcıya aşılatın. Alın size en sağlıklı badem fidanı, üstelik harcayacağınız paranın neredeyse 4/3'ü cebinizde kalacaktır.

Kolay gelsin.

Düzenleyen Tamtutulma : 10-06-2014 saat 11:16 Neden: imla.
Eski 10-06-2014, 12:11   #1460
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

tuz ruhu dediğimiz şey yakmazmı abi, içine işlemezmi başka bir katkı maddesi yokmu ya?

Eski 10-06-2014, 17:08   #1461
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TreeKing Mesajı Göster
tuz ruhu dediğimiz şey yakmazmı abi, içine işlemezmi başka bir katkı maddesi yokmu ya?
Amaç badem kabuğunu mekanik aşınmaya uğratmak. 7 Litre suya 1 litre tuz ruhu katacağız, oran bu. Tuz ruhu böylelikle seyrelmiş olarak badem kabuğunu aşındıracaktır. Kışın yağmur ve ayazla iyice yıpranan kabuk ilkbaharda kolayca çatlayacaktır.

Bademin içine işlemez. Ayrıca tuz ruhunun kokusu nedeniyle fare gibi hayvanlar çekirdekleri yemezler. Daha eski sayfalarda da anlatmıştık, denediğim ve sonuç aldığım bir yöntemdir.

TreeKing beğendi.
Eski 19-06-2014, 10:42   #1462
Ağaçsever

obahar's Avatar

badem

bademlerdeki bu hastalık nasıl giderilebilir

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2014, 12:15   #1463
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

abi bizim buralarda yapraklarda kıvrılma oluyor bordo bulamacından dolayıymış galiba ama bu kurt gibi görünüyor bizde de öyle oluyordu ve bu tür meyveler gelişimini tamamlayamıyor. çözümünü bilmiyorum ama önceden ilaçlama gerekiyor gibi...Bu vakitten sonra sertleşmeler olacağı için böcek gireceğini düşünmüyorum, bunlar sadece benim düşündüklerim siz başka cevaplar bekleyin lütfen.

Eski 29-06-2014, 22:49   #1464
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
geç çiçeklenen badem türleri.

Merhabalar, şöyle bazı yabancı ceviz türleri gibi geç çiçeklenen badem çeşitleri yok mudur? 4 yıl önce geç çiçeklendiği için diktiğim ferragnes ve ferraduel çeşitleri bu yılki 30 Mart tarihli dondan yandılar. Bademin ticari olarak yetiştirilmesi oldukça riskli gibi görünüyor.
Derken yeni bir umut doğdu, Mardia türü badem. Ferragnes ten 20 gün sonra çiçek açıyor. İspanya da geliştirilmiş bir tür. Türkiye de henüz üretimi veya satışı yok galiba. Aşağıdaki tabloya bir göz atın lütfen.
Selamlar.

http://hortsci.ashspublications.org/...0/F1.large.jpg

seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2014, 16:24   #1465
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2013
sayın obahar, yanıltmak istemem ama badem üzerinde gözüken sıvı yapışkan ise bor eksikliğinden kaynaklanabileceğini bir kaynaktan okumuştum.

bebeto016 beğendi.
misler42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 13:49   #1466
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2014
Badem Bahçesinden Para Kazanılabilir mi?

Buradaki çeşitli yazarların tecrübe ve görüşlerini 49 sayfa boyunca dikkatlice okudum. Henüz üye olmama rağmen sitede oldukça vakit geçirdim.
Aslında çiftçilik tecrübem var. Edirne bölgesinde 5.500 dekar arazide ayçiçeği ve buğday tarımı yapıyoruz fakat ağaç konusunda sağda solda okuduklarım dışında bilgim yok.
Bu işe hazine ve orman arazilerinin kiralanması imkanı çıkınca ilgi duyanlardan biriyim dolayısıyla hobi olarak değil de ticari olarak bakmaktayım. Ticari düşünen herkes de bu sitede elbette aynı soruyu sormuş ve çeşitli cevaplar almış. Dekarda ne kadar kazanırım? Konuyu araştırma olanağı, klasik çiftçilere göre daha fazla olan bahçe sahiplerinin bulunduğu çeşitli forumlardan öğrendiklerimi derlemek gerekirse;
-Türkiye'deki flash verimde badem bahçelerinin çoğu verimliliği düşük, düşük fiyata alıcı bulan, ikiz oranı yüksek, bahar donlarından çokça etkilenen yerli türlerden oluşuyor.
-Bahçelerin çoğu 10 dekardan küçük alanlara kurulmuş.
-10 yıldan genç bahçelerde yüksek oranda Amerika menşeli, bizim tarım alışkanlıklarımıza ve iklimimize uymayan türler kullanılmış.
-Fidanlara doğru budama yapılmamış.
-Fidanlar uygun arazilere ekilmemiş. Ormandan kiralık yerlerin çoğu sulama imkanı olmayan, yüksek rakımlı yerler.
-Dikim aşamasında alanlar uygun olarak hazırlanmamış.
-Fidanlar en kritik dönem olan ilk 4 yılda kendi haline bırakılmış. Meyve dönemi gelince üzerlerinde emek harcanmaya başlanmış.
Kısaca o kadar çok forumda araştırma yaptım, bölgedeki bazı bahçe sahiplerini ziyaret ettim ve badem bahçesi kurarken ve yetiştirirken tüm işleri dört dörtlük yapan 2 ya da 3 kişiye rastladım.
Bizde nedense badem ve cevize bir ağaçlandırma faaliyeti olarak bakılmış fakat hep ticari beklentiler içinde olunmuş. Bu kadar çok yanlışla bir bahçeden para kazanılabilir mi?
Ağaçlarımızı sulanması mümkün olmayan yerlere ekerek, yüksek rakımlı, verimsiz topraklara yanlış türler seçerek biz mi yanlış yapıyoruz yoksa en verimli alanlarından birini Badem Bahçelerine açan Amerika mı?
20 dekar verimli arazi, ortalama 400 kilo buğday verimi ile 650 liralık buğday fiyatı ile 5200 lira ciro yapar. Desteklemeler ve maliyeti hesabın içine katınca elinize ne kadar geçebileceğini eminim herkes tahmin edebiliyordur.
Oysa uygun alanda sulanan verimli bahçelerde 10. yılda ağaç başına 4-5 kilo iç badem ile 10 yıllık tüm buğday gelirini katlamak hayal olmasa gerek.
Ne yazık ki ülkemiz ekonomik gerçekleri yüzünden kimsenin 10 sene beklemeye tahammülü yok.
Gördüm ki bahçe işi zaman ve para isteyen bir iş. Bu olanakları olanların bu işten para kazanmaması için bir sebep göremedim.
Son olarak badem veya ceviz bahçesi tesis etmek istediğimi kime söylesem herkes aynı tepkiyi verdi. "Görmüyor musun yer-gök ceviz badem??" Artan nüfusu göz önüne alırsak , yapılan yanlış uygulamaları da hesaba katarsak bu iş karlı gibi gözüküyor. Sonuçta ağaç sayısı artarken insan sayısı yerinde saymıyor.

TreeKing beğendi.
Necihi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 14:34   #1467
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Paramla rezil oluyorum diye bir laf vardır bu bizim ülkemize birebir uyar be abi, ne yapalım

Eski 09-07-2014, 08:51   #1468
Ağaçsever

obahar's Avatar

arkadaşlar dün hazineden kiralanmış kayalıklar içinde dikilmiş bir badem bahçesini gezdim. Ağaçlar verimden neredeyşe yıkılıyorlardı dalların hepsi yere değmiş durum da ve ağaçlar ve meyvaları çok sağlıklıydı çok takdir ettim.

misler42 beğendi.
Eski 27-07-2014, 17:38   #1469
Ağaçsever

OZER KAVAK bey sizin yukarıda planlayıp belirttiginiz tüm işlemleri yapıp tamamlayip 2000fidani kasım ayında toprakla bulusturmus bir kardeşiniz olarak denizli de kapim size açıktır yolunuz düşerse beklerim bahcemde agirlarim acizane tecrübelerimi paylaşmaktan şeref duyarım

Düzenleyen sulubey : 27-07-2014 saat 18:09 Neden: eksik yazim
Eski 28-07-2014, 15:15   #1470
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

YAPRAK YANIĞI hastalığına karşı acil ilaç çözümü ben bulamadım yardımcı olabilecek var mı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024