agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2014, 14:56   #1411
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozkır Mesajı Göster
Çiçek açmış badem ağaçlarını görünce imrendim. Ben fidanları 2012 Kasım ayında dikmiştim. Hepsi yapraklandı ama hiç çiçek açmadılar. Bunun nedeni ne olabilir? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
Dikmeleriniz henüz çok küçük. Bu kadar küçük dikmelerde genelde meyve gözü ya çok az olur; ya da olmaz. Zamanla kök ve gövde gelişimi artacak; dikmeleriniz meyve gözü yapıp çiçek açacaktır.

Yücel Özlem beğendi.
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 14:43   #1412
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 44baba Mesajı Göster
[ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH]Eklenti 443330[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]
bu zararlıyı bu yıl keşfettim.havada uçabilen sinek türü bir böcek havada uçarken zayıf ağacı keşfedip hepsi o ağaca konup özellikle ağacın kök boğazıyla taç başlangıcı arasında kalan bölgeye yerleşip ağacın öz suyunu emerek ağacı kısa sürede kurutuyorlar.resimlerde görülen o küçük deliklerden ağacın içine girerek yumurta bırakıyorlar.gözle görülmeyecek kadar bu böceklere karşı dikkatli olalım.yazıcı böcekleri bildiğim kadarıyla kirazdada aynı zararı yapıyor.
bu yazıcı böcekler bizimde 5-6 adet elma ağacımızın içine girip harita gibi çizdi ve 1 yıl sonra ağaçlarımızı kaybettiş. ağaç içerisine bir kere girdimi ağacı kurtaramıyorsunuz.. maalesef..

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 20:50   #1413
Ağaçsever

eko35's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Galeri: 3
arkadaşlar benim kuşlarla başım dertte dün bahçeye gittiğimde sadece bir ağacın başından 30 tane kuşyeniği bademi koparıp attım.bu gidişle bana badem bırakmıyacaklar kuşları uzak tutmanın yolunu bilen varsa yardım edin arkadaşlar.

Name:  P_20140420_104259.jpg
Views: 5216
Size:  71.5 KB

orion1988 beğendi.
eko35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 13:07   #1414
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko35 Mesajı Göster
arkadaşlar benim kuşlarla başım dertte dün bahçeye gittiğimde sadece bir ağacın başından 30 tane kuşyeniği bademi koparıp attım.bu gidişle bana badem bırakmıyacaklar kuşları uzak tutmanın yolunu bilen varsa yardım edin arkadaşlar.

Eklenti 485033

Sanırım ince kabuk bademiniz var. Bu konu daha önce uzun uzadıya tartışılmıştı. Önceki sayfaları inceleyin, çözüm önerilerini göreceksiniz.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 13:48   #1415
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Arkadaslar ocak ayinda acik köklü badem fidani diktim bunlara ilk yilda nasil bi bakim yapmak gerekiyor ozellikle gubreleme konusunda yardimci olur musunuz

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 11:22   #1416
Ağaçsever

eko35's Avatar

sayın Tamtutulma resimdeki tuano sert kabuklu,yumşak kabuklu nonpareel de var onlara pek zarar vermiyorlar şimdilik tuano lara zarar veriyorlar.

Düzenleyen eko35 : 10-05-2014 saat 20:23
Eski 01-05-2014, 22:49   #1417
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Geçen yıl bizim de 3. Yaş bademlerinin çoğunu ağaçkakanlar yedi malesef..kesin bir çözüm bulamadık henüz. .

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 20:01   #1418
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Kırşehir bölgesinde; badem ağaçlarımın türünü nasıl tespit ederim?
badem ağaçlarının yaprakları, özellikle yeni sürgünleri her ilkbaharda kıvrılır -böcekler olduğunu düşünüyorum-, bunun nedeni nedir, çözüm için neler yapmak gerekir?
Not: 20 yaşında üni. öğrencisiyim.

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 20:20   #1419
Ağaçsever

eko35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Geçen yıl bizim de 3. Yaş bademlerinin çoğunu ağaçkakanlar yedi malesef..kesin bir çözüm bulamadık henüz. .
sayın formullaone ben zirai ilaç bayisine gittim kuşların bademlerimi yediğini söyledim bana bir ilaç verdi hatta ilaçta değil yaprak gübresi onun kokusuna kuşlar gelmiyormuş 2 haftadır hava yağmurlu olduğu için kullanamadım kullandıktan sonra sonucu burdan sizlerle paylaşırım.
Name:  tuano1.jpg
Views: 2306
Size:  74.2 KB

formullaone ve geo2007 beğendi.
Eski 10-05-2014, 21:32   #1420
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

bademde bahçe tesisi yaparken ana cinsin tozlayıcı cinsine oranı ne olmalıdır. 1*1 mi yoksa daha farklımı..
ben mümkünse mesela 50 fidandan faranges-ferredual eşleşmesinde farangesi daha fazla ekmek istiyorum. mesela 40*10
**** 100 nonperial-teksastan 70 nonperial ana çeşit olarak 30 da teksas tozlayıcı olarak .. yoksa cinslerin 1*1 olması dahamı mantıklı ürün açısından..

ayrica kendine tozlayan bertina için bulundugu bahçede tek cins seçimi mantıklı olurmu yokSA tozlayıcıda varsa eklemelimiyim..

Eski 10-05-2014, 21:48   #1421
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko35 Mesajı Göster
sayın formullaone ben zirai ilaç bayisine gittim kuşların bademlerimi yediğini söyledim bana bir ilaç verdi hatta ilaçta değil yaprak gübresi onun kokusuna kuşlar gelmiyormuş 2 haftadır hava yağmurlu olduğu için kullanamadım kullandıktan sonra sonucu burdan sizlerle paylaşırım.
Eklenti 491513
Nasıl bir sonuç alacağınızı ben de merak ediyorum. İlaç işe yararsa hemen kullanırım. Ağaçkakanlar yemeye başladı bile.

Bu yaz 4. yapraklarındalar ve tahmini 500 kg kabuklu badem olarak ilk küçük hasadımı yapmayı umuyorum. Bademleri iç olarak satabileceğim bir müşteri buldum. Fiyat ortalama 24-26 tl'ye alırız dedi. Zaten 500 kg bademden 150 kg iç badem ancak çıkar. Şimdilik elle kırarız, makinemiz yok.

Sizin bölgede iç badem fiyatları nasıl ?

bebeto016 beğendi.
Eski 10-05-2014, 21:55   #1422
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

badem ağaçlarının yaprakları, özellikle yeni sürgünleri her ilkbaharda kıvrılır -böcekler olduğunu düşünüyorum-, bunun nedeni nedir, çözüm için neler yapmak gerekir?

Eski 10-05-2014, 21:56   #1423
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Nasıl bir sonuç alacağınızı ben de merak ediyorum. İlaç işe yararsa hemen kullanırım. Ağaçkakanlar yemeye başladı bile.

Bu yaz 4. yapraklarındalar ve tahmini 500 kg kabuklu badem olarak ilk küçük hasadımı yapmayı umuyorum. Bademleri iç olarak satabileceğim bir müşteri buldum. Fiyat ortalama 24-26 tl'ye alırız dedi. Zaten 500 kg bademden 150 kg iç badem ancak çıkar. Şimdilik elle kırarız, makinemiz yok.

Sizin bölgede iç badem fiyatları nasıl ?
abicim ağaçlarınız 4. yaşındamı ? birde cins olarak ve toplam agaç sayınız nedir acaba.. 500 kg kaç ağaçtan kaç yılda alabildiniz.. sulama toprak işleme yaptınızmı..

birde ağaçlarınız nonperial teksas ise 500 kg dan 250-300 iç almanız gerekir..

Eski 10-05-2014, 23:03   #1424
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

arkadaşlar bu ay sonuna doğru 10 dönümlük bir arazime badem bahçe tesisi yapıcam bu topiki okudum içimi korku aldı. üyelerin siparişlerinin dışında fidancıların başka fidan gönderdiklerini okudum. herşeyin telafısı olabilir fakat kaybedilen zamanın telafisi olmaz sizden ricam bana güvenilir firma ismi özelden atabilirmisiniz. ve bu hataya düşmemek için ne yapmalıyım özelden yazarsanız fidanlarımı burdan alayım ..

yardımlarınıza ihtiyacım var.. saygılar.

Eski 10-05-2014, 23:31   #1425
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
abicim ağaçlarınız 4. yaşındamı ? birde cins olarak ve toplam agaç sayınız nedir acaba.. 500 kg kaç ağaçtan kaç yılda alabildiniz.. sulama toprak işleme yaptınızmı..

birde ağaçlarınız nonperial teksas ise 500 kg dan 250-300 iç almanız gerekir..
Evet 4. yazlarına giriyorlar. Toplam 250 ağaç. Çeşitler karışık. Ferragnes,ferraduel,nonpariel,teksas,ultra plus.

Bölgemizde büyük badem bahçesi yoktu,biz de hangisi uyum sağlar diye bakıyoruz. Şimdilik en iyisi ferrragnes - ferrraduel görünüyor. Geçen yıl 100 kg olurdu ama ağaçkakanlar yedi. Bu yıl yedirmezsek ağaç başı 2 kg dan 500 kg olur gibi duruyor.

Evet bütün bakımları tam olarak yapıyoruz. Budama,damla sulama,gübreleme,ilaçlama,toprak işleme,vs..

İç olarak el bademi hariç diğer çeşitler %33 civarı iç badem veriyor. 1 KG ferragnesten 330 gr iç çıkar. ****** arada kırılanlar oluyor. Onları daha düşük fiyata alıyorlar. 20 tl gibi.

ladikli beğendi.
Eski 10-05-2014, 23:42   #1426
Ağaç Dostu

Alıntı:
arkadaşlar bu ay sonuna doğru 10 dönümlük bir arazime badem bahçe tesisi yapıcam bu topiki okudum içimi korku aldı. üyelerin siparişlerinin dışında fidancıların başka fidan gönderdiklerini okudum. herşeyin telafısı olabilir fakat kaybedilen zamanın telafisi olmaz sizden ricam bana güvenilir firma ismi özelden atabilirmisiniz. ve bu hataya düşmemek için ne yapmalıyım özelden yazarsanız fidanlarımı burdan alayım ..

yardımlarınıza ihtiyacım var.. saygılar.
Karasal iklime el bademi ve teksas uymuyor. Erken açtıkları için soğuk vuruyor genelde. Ferrragnes-ferraduel 10 gün daha geç aÇıyor ve bu bir avantaj yaratıyor. Ferrragnes-ferraduel hastalıklara daha dayanıklı. Kuş yemelerine daha dayanıklı. Ağaçları daha güçlü gelişiyor. Ben soğuk iklimde olduğum için el bademi ve teksası aşı ile değiştirip tamamını ferrragnes yapıcam.

Badem konusunda güvenebileceğim bir fidancı yok malesef.

ladikli beğendi.
Eski 10-05-2014, 23:50   #1427
Ağaç Dostu

Aslında bademin meyve tutmama sebebinde en önemli faktör iklim. Bu yıl bahar dönemi sürekli yağmurlu ve serin geçti. Böyle olunca bahçenin içindeki arılar tozlama yapamadı,hava soğuk olduğu ve yağışlı olduğu için verimli olamadılar. Bu yüzden çiçeklerin çoğu meyve bağlamadan döküldü. Havanın sıcak ve kuru,aynı zamanda rüzgarsız olması gerekiyor ki arılar verimli çalışsın ve badem tutumu bol olsun. Diğer konu da baharda vuran donlar. Yani, Karasal iklimde badem her zaman için şansa kalmış oluyor. Yıl tutarsa ürün olur, tutmazsa olmaz ya da çok az olur. Kısaca,ticari bahçe kurmak mantıklı gelmiyor artık bana.

10 Dekar bahçeye toplamda 18 bin masraf yaptım. Bu masrafı bile geri alamayabilirim. Kar etmek şöyle dursun. .

ladikli beğendi.
Eski 10-05-2014, 23:59   #1428
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

abiler benim problem hakkında bilgisi olan yokmu ya

Eski 11-05-2014, 00:02   #1429
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TreeKing Mesajı Göster
Yaprak biti olabilir. Düzenli ilaçlama yapmanız gerekir.

Çeşitleri anlamak kolay değil. İşin uzmanı olan birine gösterin derim.

Eski 11-05-2014, 20:50   #1430
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Aslında bademin meyve tutmama sebebinde en önemli faktör iklim. Bu yıl bahar dönemi sürekli yağmurlu ve serin geçti. Böyle olunca bahçenin içindeki arılar tozlama yapamadı,hava soğuk olduğu ve yağışlı olduğu için verimli olamadılar. Bu yüzden çiçeklerin çoğu meyve bağlamadan döküldü. Havanın sıcak ve kuru,aynı zamanda rüzgarsız olması gerekiyor ki arılar verimli çalışsın ve badem tutumu bol olsun. Diğer konu da baharda vuran donlar. Yani, Karasal iklimde badem her zaman için şansa kalmış oluyor. Yıl tutarsa ürün olur, tutmazsa olmaz ya da çok az olur. Kısaca,ticari bahçe kurmak mantıklı gelmiyor artık bana.

10 Dekar bahçeye toplamda 18 bin masraf yaptım. Bu masrafı bile geri alamayabilirim. Kar etmek şöyle dursun. .

syn formullaone; bahsettiğiniz etmenler dediğiniz gibi bu yıl için ürününüzde hasılat olarak düşşük olmasına sebep olabilir. yanlız bişi dikkatimi çekti belki yanılıyorumdur. ziraatçiler bakım, sulama, toprak işleme, eğer düzenli yapılıcaksa fidan aralıklarının 4*4 e kadar ekilmesinin daha faydalı olacağı tozlaşmanın en randımanlı bir şekilde olacağı bunun yanında 4*4 ün oranı 5*5 e ve 6*6.... 9*9 kadar ekilen fidanlara oranla daha verimli olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış ben resimlerden yanlışşsam lütfen düzeltin sizin fidan aralıklarınızı cok geniş gördüm. bunun yanında siz toprak işleme bakım ve sulama düzenli yaptıgınızı yazmışsınız. buda ürünün az olmasına ziraatçilerin dediğine göre toprak işleme yapılan bahcelerde geniş dikimin ve su tutan topraklarda olumsuz bir etmen..ürününüzün veriminin az olması bahsettiğiniz etmenlerin yanında bundan kaynaklanabilirmi.?

birde özelden size bi sorum oldu cevaplarsanız sevinirim...

Eski 11-05-2014, 21:03   #1431
Ağaç Dostu

Alıntı:
syn formullaone; bahsettiğiniz etmenler dediğiniz gibi bu yıl için ürününüzde hasılat olarak düşşük olmasına sebep olabilir. yanlız bişi dikkatimi çekti belki yanılıyorumdur. ziraatçiler bakım, sulama, toprak işleme, eğer düzenli yapılıcaksa fidan aralıklarının 4*4 e kadar ekilmesinin daha faydalı olacağı tozlaşmanın en randımanlı bir şekilde olacağı bunun yanında 4*4 ün oranı 5*5 e ve 6*6.... 9*9 kadar ekilen fidanlara oranla daha verimli olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış ben resimlerden yanlışşsam lütfen düzeltin sizin fidan aralıklarınızı cok geniş gördüm. bunun yanında siz toprak işleme bakım ve sulama düzenli yaptıgınızı yazmışsınız. buda ürünün az olmasına ziraatçilerin dediğine göre toprak işleme yapılan bahcelerde geniş dikimin ve su tutan topraklarda olumsuz bir etmen..ürününüzün veriminin az olması bahsettiğiniz etmenlerin yanında bundan kaynaklanabilirmi.?

birde özelden size bi sorum oldu cevaplarsanız sevinirim...
4*4 çok az olur ama 5*5 olabilir. Bugün diksem 5*5 dikerdim. Aslında 5*6 ya da 5*7 de olabilir. Kısa tarafları birbirine değene kadar budarsınız ve geniş taraftan tek taraflı olarak traktörle bakım işlerini yapabilirsiniz. Şu an geniş duruyor ama bugün dolaştığımda hızlı şekilde geliştiklerini gördüm. Bir kaç yıl içinde araları iyice kapanır. Yeni fotoğraflarını paylaşırım.

Bakım işlemelerini yapmamak daha kötü sonuçlar doğurur bence.

Eski 11-05-2014, 21:08   #1432
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Evet 4. yazlarına giriyorlar. Toplam 250 ağaç. Çeşitler karışık. Ferragnes,ferraduel,nonpariel,teksas,ultra plus.

Bölgemizde büyük badem bahçesi yoktu,biz de hangisi uyum sağlar diye bakıyoruz. Şimdilik en iyisi ferrragnes - ferrraduel görünüyor. Geçen yıl 100 kg olurdu ama ağaçkakanlar yedi. Bu yıl yedirmezsek ağaç başı 2 kg dan 500 kg olur gibi duruyor.

Evet bütün bakımları tam olarak yapıyoruz. Budama,damla sulama,gübreleme,ilaçlama,toprak işleme,vs..

İç olarak el bademi hariç diğer çeşitler %33 civarı iç badem veriyor. 1 KG ferragnesten 330 gr iç çıkar. ****** arada kırılanlar oluyor. Onları daha düşük fiyata alıyorlar. 20 tl gibi.

20 tl :-) abicim cok iyi fiyat bahsettiğiniz fiyatı esnafmı fabrikamı veriyor. bu fiyat sadece don sebebiyle bu yıl içinmi yoksa don olmasada bu şeklidemi gidiyor..

birde öğrenmek istedigim nonperial ile faranges-ferredual aynı fiyattamı gidiyor.. cok sorum oldu mazur görün beni bertina dikmeyi neden düşünmediniz..:-))

teşekkurler.

Eski 11-05-2014, 21:10   #1433
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
4*4 çok az olur ama 5*5 olabilir. Bugün diksem 5*5 dikerdim. Aslında 5*6 ya da 5*7 de olabilir. Kısa tarafları birbirine değene kadar budarsınız ve geniş taraftan tek taraflı olarak traktörle bakım işlerini yapabilirsiniz. Şu an geniş duruyor ama bugün dolaştığımda hızlı şekilde geliştiklerini gördüm. Bir kaç yıl içinde araları iyice kapanır. Yeni fotoğraflarını paylaşırım.

Bakım işlemelerini yapmamak daha kötü sonuçlar doğurur bence.
siz kaçaç kaç diktiniz abicim.. evet ******* toprak işlemek daha mantıklı .. ozaman sizin bahçeniz için şöyle olacak aralıklar yaklaştıkça ürününz cok artacak öyle görünüyor..

Eski 11-05-2014, 21:21   #1434
Ağaç Dostu

Alıntı:
20 tl :-) abicim cok iyi fiyat bahsettiğiniz fiyatı esnafmı fabrikamı veriyor. bu fiyat sadece don sebebiyle bu yıl içinmi yoksa don olmasada bu şeklidemi gidiyor..

birde öğrenmek istedigim nonperial ile faranges-ferredual aynı fiyattamı gidiyor.. cok sorum oldu mazur görün beni bertina dikmeyi neden düşünmediniz..:-))

teşekkurler.
Geçen yıllarda hiç badem satmadım. Bu yıl ilk defa bir kuruyemişçiye iç olarak satıcam. Bana verdiği ortalama fiyat iç olarak böyle. Numune götürdüğümde kesin fiyatı belli olur. Donla bir ilgisi yok.

Kabuklu olarak satarsanız Ferrragnes-Ferraduel-Teksas çeşitleri 6-7 tl arasıymış. İç olarak %33 randıman desek 20-22 tl civarı olur. Bademi üretmek bu kadar zorken, 20 tl iç fiyatı bence az bile. Bir de bunun kırıp içini çıkarma maliyeti de var.

El bademinin randımanı daha yüksek ama kuşlardan ve soğuklardan çok etkileniyor. Üretmesi çok zor. Sanırım kabuklu fiyatı 12 tl imiş.

bebeto016 ve ladikli beğendi.
Eski 11-05-2014, 21:24   #1435
Ağaç Dostu

Alıntı:
siz kaçaç kaç diktiniz abicim.. evet ******* toprak işlemek daha mantıklı .. ozaman sizin bahçeniz için şöyle olacak aralıklar yaklaştıkça ürününz cok artacak öyle görünüyor..
Bizim aralık mesafesi 6*6 . En çok kullanılan mesafe bu. Evet meyve oranı ağaçların büyümesine bağlı olarak artacaktır.

Eski 11-05-2014, 21:31   #1436
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

abi bence iyi sayılır ..kayısı bahçemiz var günkurusu 8-10 islim 4-5 ten gidiyor oda satabilirsen .. bu sene hepsini kestik duta döndük.. eziyeti masrafı sulamasıda cabası.. rezil oluyosun.. bademin geleceği ve potansiyeli var.. bakalım inşallah en kısa zamanda badem bahçeme kavuşurum.. nonperial ekmek istiyorum .. fakat fidancıların güvensizliği ve nonperialin olumsuz yönleri korkutuyor beni.. nnonperiali tutturabilirmiyim.. kararsızım..

birde meyve görülmeden fidanlardan çeşidin ne olduğu anlaşılabilirmi acaba...

Eski 11-05-2014, 21:55   #1437
Ağaç Dostu

Alıntı:
abi bence iyi sayılır ..kayısı bahçemiz var günkurusu 8-10 islim 4-5 ten gidiyor oda satabilirsen .. bu sene hepsini kestik duta döndük.. eziyeti masrafı sulamasıda cabası.. rezil oluyosun.. bademin geleceği ve potansiyeli var.. bakalım inşallah en kısa zamanda badem bahçeme kavuşurum.. nonperial ekmek istiyorum .. fakat fidancıların güvensizliği ve nonperialin olumsuz yönleri korkutuyor beni.. nnonperiali tutturabilirmiyim.. kararsızım..

birde meyve görülmeden fidanlardan çeşidin ne olduğu anlaşılabilirmi acaba...
Badem 2. senesinde tek tük ürün yapıyor. O ürünlere bakarak çeşidini anlarsın. Ama henüz fidanken anlamak biraz zor.

Bence de nonperial karasalda çok riskli. Sonuçta kaliforniyada denize yakın olan 50 civarı rakımlarda yetiştiriliyor.

bebeto016 beğendi.
Eski 13-05-2014, 19:37   #1438
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Alıntı:
Yaprak biti olabilir. Düzenli ilaçlama yapmanız gerekir.

Çeşitleri anlamak kolay değil. İşin uzmanı olan birine gösterin derim.
cevabınız için teşekkürler abi bu il tarım müdürlükleri ağaçlar hakkında bilgi verebilirmi? bakım vs. gibi.

Eski 13-05-2014, 23:10   #1439
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TreeKing Mesajı Göster
cevabınız için teşekkürler abi bu il tarım müdürlükleri ağaçlar hakkında bilgi verebilirmi? bakım vs. gibi.
Sormakta yarar var. Yine de hiç bir zaman tek yönlü bilgi ile yetinmeyin. Farklı kaynaklardan alacağınız bilgiler ile kendi tecrübelerinizi harmanlayarak en doğru sonucu bulmak mümkün.

Eski 14-05-2014, 03:46   #1440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2014
Merhabalar bu yılda tarlanın yarısını kırağı vurduğu için biraz hüzünlüyüz tabii .Ama en son ugraşlardan sonra damlama sistemini kurdum bakalım insallah seneye daha iyi olacak .Bu işi ögreneceğiz ama biraz zaman geçecek her halde

murcell26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024