PDA

View Full Version : Kurt üzümü- Goji berry - Wolf berry (Lycium barbarum)

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14

Akamasia
14-06-2010, 23:13
teşekkürler

sercan1969
15-06-2010, 09:22
Bu bitkinin marmara bölgesinde çiçeklenme zamanı nedir?

Minarislim
15-06-2010, 09:40
Boy atmaya başladılar.Hafta sonu Ankara tarım fuarını gezdim.Umduğumu bulamadım. Katılımcı firma sayısı az gibi geldi bana.Bir adet Goji tohumu aldım.tohuma Tibet dediler.Birde onu çimlendireceğim.

Minarislim
15-06-2010, 09:44
Az önceki mesajin fotoğrafı.Gözüm gibi baktığım goji berry'lerim.

gilaburu
15-06-2010, 09:46
Az önceki mesajin fotoğrafı.Gözüm gibi baktığım goji berry'lerim.

Sayın Minarislim resim görünmüyor

Minarislim
15-06-2010, 10:13
Yükleyemedim.Öğlen tatilinde veya akşam evde deneyeceğim.

Minarislim
15-06-2010, 20:08
Goji Berry'ler büyüyür.

krgz
16-06-2010, 13:56
sayın minarislim gojı lerin büyümeleri sevindirici.resimleri bekliyoruz

Zeytinci
17-06-2010, 19:05
Bunları yeni aldım. Yolda biraz hırpalanmışlar ama alışıyorlar. Bahçeye almak için erken. Saksıları çok küçük, su bardağı kadar. Hangi boya gelince bahçeye almalıyım? Bahçeye alana kadar su bardağı kadar küçük yerde kalabilir mi?

rüzgargülü
19-06-2010, 12:36
benim gojiler büyümeye devam ediyorlar

rüzgargülü
19-06-2010, 12:41
beyler bahçemdeki gojilerimin bir hafta önceki halleri yeni resimlerini yakında cekerim maşallahları var

rüzgargülü
19-06-2010, 12:58
bunlarda yeni fotolarım arkadaşlar boyları uzun kırılmasın diye sopa ve çulla bağladım

sındırgılı
19-06-2010, 16:30
Eline sağlık, kışa budadığın dalları da atmayıp, çelik olarak değerlendirirsen seneye goji bahçesi tesis edersin. Fena da olmaz!

sercan1969
20-06-2010, 15:52
Arkadaşlar marmara bölgesinde gojinin çiçeklenme ya da meyve bağlama zamanı nedir? Bilen yok mu !!!

rüzgargülü
20-06-2010, 17:06
kendinizemi yetiştiriyorsunuz.yoksa satış mı yapıyorsunuz.

dostum kendime yetiştiriyorum çok güzel yetişiyolar bahçe doldu şuan 450-500 adet fidanım var ama bana 100 kadarı fazla onları elden çıkarmaya çalışıyorum diğerleri köye tarlaya dikilecek büyük goji projesi için

rüzgargülü
20-06-2010, 17:07
Eline sağlık, kışa budadığın dalları da atmayıp, çelik olarak değerlendirirsen seneye goji bahçesi tesis edersin. Fena da olmaz!

kardeş valla elimde yeterince goji var 500 adet bunlar bile fazla bana elimden çıkarmaya çalışıyorum eylüle dogru topraga kavusacaklar ama kökleri o kadar hızlı büyüyor ki poşetlerin altından çıkmaya başladılar ve 2.5 ay nasıl durcaklar bilmiyorum alttaki delikleri bantlamaya karar verdim:)))

istcallst
21-06-2010, 09:38
bu kış tohumdan yetiştirdim

istcallst
21-06-2010, 09:42
Bunları yeni aldım. Yolda biraz hırpalanmışlar ama alışıyorlar. Bahçeye almak için erken. Saksıları çok küçük, su bardağı kadar. Hangi boya gelince bahçeye almalıyım? Bahçeye alana kadar su bardağı kadar küçük yerde kalabilir mi?

Sayın Zeytinci
Daha derin saksilari kulanmanız gerekiyor kökler çok uzun, benimkileri 10 lt su bidonlara koydum.

nevsune
25-06-2010, 18:34
Bütün çiçekleri dökülürken ve tam "ben bu işi beceremiyorum" karamsarlığındayken ilk meyvemi gördüm. Kızardığı günleri de görme dileğiyle tomurcuk, çiçek ve meyve üçlemesi huzurlarınızda:)

sındırgılı
25-06-2010, 19:14
Gozumuz aydin, merak etmeyin onlar da kizarip meyva olacaklar. Bereketi bol olsun.

gurbik67
25-06-2010, 23:47
nevsune hanım sizin goji saksıda değilmi? her halde değerinden fazla değer verince olmuyor.

KAPTANzst
26-06-2010, 06:02
Meyvesini buldum ve tattıma şansına sahip oldum. Kuşburnu ile Dutkurusu arası bir lezzet. Harika. Bunlardan yetiştiremeyeceğimi söyledi satıcı. Kendi denemiş olmamış. Neden acaba, bir işlememi tabi tutulmuş meyveler. Bilgisi olan varmı.

nevsune
26-06-2010, 09:32
Gozumuz aydin, merak etmeyin onlar da kizarip meyva olacaklar. Bereketi bol olsun.

Sevgili sındırgılı sağolun, hem de nasıl gözaydın:) Geçen yıldan beri ne uğraştırdı bu goji beni. Şimdi de elimde suluboya fırçası çiçekleri dölleyeceğim diye uğraşıyorum. Sonum hayrolur inşallah;)

nevsune hanım sizin goji saksıda değilmi? her halde değerinden fazla değer verince olmuyor.

Sevgili gurbik67 evet saksıda. Balkon gömme ve küçüklüğü yüzünden sıkış sıkış bitki dolu olduğundan fazla hava akımı yok. Ee, ortada arı böcek falan da olmadığından bunlar nasıl döllenecekler, olmuyor işte. Benim için meyve almak umuda yolculuk, bu yüzden bir tane bile olsa seviniyorum:)

nevsune
26-06-2010, 09:51
Meyvesini buldum ve tattıma şansına sahip oldum. Kuşburnu ile Dutkurusu arası bir lezzet. Harika. Bunlardan yetiştiremeyeceğimi söyledi satıcı. Kendi denemiş olmamış. Neden acaba, bir işlememi tabi tutulmuş meyveler. Bilgisi olan varmı.

Kurutulmak için fırınlanmışlarsa çimlenme olmaz.

Oğuzhan
27-06-2010, 14:20
Bütün çiçekleri dökülürken ve tam "ben bu işi beceremiyorum" karamsarlığındayken ilk meyvemi gördüm. Kızardığı günleri de görme dileğiyle tomurcuk, çiçek ve meyve üçlemesi huzurlarınızda:)

Ablam hadi gözün aydın.MAŞALLAH ...
Darısı bizlerin başına...:)

gulşen
27-06-2010, 14:26
merhaba benım gojımın gelısımı ıyı gıderken maalesef son bır haftadır yapraklarında sararma gorunmeye basladı sızce neden olabılır?

rüzgargülü
28-06-2010, 22:29
aşırı güneşte bırakmayın neden olabilir.... **** yaprak altlarına bakın beyaz renkli yaprak bitleri olabilir bugün benimde gojilerimin yaprakları sararmıştı altlarına baktım bit var mı diye bi sürü vardı bit ilacı spreyledim bakalım

gulşen
28-06-2010, 22:33
teşekkür ederim rüzgargülü gojim güneşte değil yapraklarınıda inceledim hiç bir zararlıya rastlamadım

emekl
30-06-2010, 11:39
1-2 saattir uğraşıyorum üyeliğim aktif hale gelmiyor sayın sıte yönetimi ilginip üyeliğimi aktıf hale getirirseniz memnun olurum..emekli ziraat yüksek mühendisi olarak sitenizin uyumu hoşuma gıtti,yararlanmak vede yararlandırmak düşüncesindeyim ,bilgi paylaşımı güzel bi şey...meslek olarak GOJİ BERRY ilgimi çekti KAPAMA BAHÇE kurmayı planlıyorum...MENEMENDE...***.lar ,başarılar..

Balıkcı
30-06-2010, 21:49
Tohumdan yetiştirip bahçeye diktiğim goji fidelerinden ikisi yaşamayı başardı ancak iki senedir durdukları gibi duruyorlar.

Hani bunlar uzayıp asma oluyorlardı, benimkiler bu hızla 100 yılda ancak asma olur :D

Nerede yanlış veya eksik var acaba?

MeyveliTepe
30-06-2010, 22:01
Mevsimin ilk gojilerinden bugün yedim :)

156871

KAPTANzst
30-06-2010, 22:05
Mevsimin ilk gojilerinden bugün yedim

Darısı başımıza Meyvelitepe

emekl
30-06-2010, 22:38
Mevsimin ilk gojilerinden bugün yedim :)

156871

sayın meyveliTepe; zannedersem LYCIUM BARBARUM çeşidi fotoğraftaki goji..benim merak ettiğim, 2 yaşından küçükmü? ve bir bıtkiden yaklaşık kaç gram **** kg (AH nerde değilmi?) alabildiniz? bide TEPE BUDAMASI YAPILMAMIŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR GOJİNİZ........

Balıkcı
30-06-2010, 22:51
Afiyet olsun sayın meyvelitepe darısı bızım basımıza dıyecegım ama sanırım benım ıcın cok zor gojıberım nedense kötüye gidiyor
gojımın son durumu tepe budaması yaramadı mı acaba :(

O duvarın kenarı çok sıcak olabilir, belki de budama değil de bulunduğu yer yaramamıştır.

MeyveliTepe
30-06-2010, 23:19
sayın meyveliTepe; zannedersem LYCIUM BARBARUM çeşidi fotoğraftaki goji..benim merak ettiğim, 2 yaşından küçükmü? ve bir bıtkiden yaklaşık kaç gram **** kg (AH nerde değilmi?) alabildiniz? bide TEPE BUDAMASI YAPILMAMIŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR GOJİNİZ........

Bunlar geçen yıl tohumdan yetiştirdiklerim. Tohumdan itibaren 13 aylıklar. Fakat geçen yıl da, daha 4,5 aylıkken meyve vermişlerdi.

Gojileri, biri Martta, diğeri Mayısta olmak üzere iki kere budadım. Mart budamasında tek gövdeye bıraktım ve iki seviyede dal bırakıp çok derin budadım. Mayısta ise dipten yeni gelen sürgünleri aldım.

Devamında ayrıca tepe budaması gibi bir şey yapmadım çünkü goji yeni çıkan ince dallardan meyve verme eğilimli. Resimde gördüğünüz meyveli dallar daha 15-20 gün önce çıkan taze dallar.

Bir fidandan ne kadar meyve alınır bilmiyorum. Ancak geçen yıl ağustos sonunda meyve verdikleri düşünülürse, bu yıl erken başladılar. Normalde Ekim ayına kadar devamlı dal çıkarıp bunlardan meyve vermeleri beklenir. Bu bakımdan diğer meyve ağaçlarına benzemiyorlar.

Lilium
30-06-2010, 23:38
Afiyet olsun sayın meyvelitepe darısı bızım basımıza dıyecegım ama sanırım benım ıcın cok zor gojıberım nedense kötüye gidiyor
gojımın son durumu tepe budaması yaramadımı acaba :(

Tape budaması ile alakalı olacağını hiç sanmıyorum, sanırım çim arasında sudan sitrese giriyor.

Lilium
30-06-2010, 23:43
Normalde Ekim ayına kadar devamlı dal çıkarıp bunlardan meyve vermeleri beklenir. Bu bakımdan diğer meyve ağaçlarına benzemiyorlar.
O halde meyveden sonra hafif bir budama ile ikinci bir meyve alınabilinir mi açaba?

yarenimex
30-06-2010, 23:54
aşırı güneşte bırakmayın neden olabilir.... **** yaprak altlarına bakın beyaz renkli yaprak bitleri olabilir bugün benimde gojilerimin yaprakları sararmıştı altlarına baktım bit var mı diye bi sürü vardı bit ilacı spreyledim bakalım

Boyları 10 - 15 cm olduktan sonra güneş zarar vermiyor, yeter ki toprakları nemli olsun ve dış ortama alıştırarak çıkarın. Ben gojilerimi seradan çıkardıktan sonra iki üç gün sabah güneşine iki üç gün akşam güneşine bırakıyorum ve sonra da tam gün güneş altında tutuyorum.Yaklaşık 1000 tane kadar gojim olduğu için bu uygulamayı peyderpey yapıyorum ve yapmaya başlayalı da 15 gün kadar oldu. Henüz bir sorun yok ve gelişmeleri sürüyor.

MeyveliTepe
30-06-2010, 23:56
Açıkçası bilmiyorum. Mevsim sonuna daha çok var. Bitkinin bu meyvelerden sonra nasıl davranacağını gözleyip ona göre karar vermek daha iyi olabilir. Geçen yıldan hatırladığım, Ağustos sonundan Ekime kadar sürekli yeni dal çıkarıp meyve verdikleriydi.

simal
01-07-2010, 00:12
Arkadaşlar internetten goji berry tohumu getirtsem bu mevsimde eksem olurmu acaba.?

Lilium
01-07-2010, 00:50
Açıkçası bilmiyorum. Mevsim sonuna daha çok var. Bitkinin bu meyvelerden sonra nasıl davranacağını gözleyip ona göre karar vermek daha iyi olabilir. Geçen yıldan hatırladığım, Ağustos sonundan Ekime kadar sürekli yeni dal çıkarıp meyve verdikleriydi.
O halde yetişmiş gojisi olanlar ve ya siz, bunu deneyebilirsiniz, Ağustos sonundan Ekime kadar sürekli yeni dal çıkarıp meyve veriyorsalar ikinci bir meyveyi de alabilirsiniz.
Bu şimdiki meyveler bittikten sonra bir iki tanesin de deneme yapabilirsiniz, hafif bir budama yapıp ikinci bir meyvaya yatırılabilir gibime geliyor yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla.

emekl
01-07-2010, 08:46
Bunlar geçen yıl tohumdan yetiştirdiklerim. Tohumdan itibaren 13 aylıklar. Fakat geçen yıl da, daha 4,5 aylıkken meyve vermişlerdi.

Gojileri, biri Martta, diğeri Mayısta olmak üzere iki kere budadım. Mart budamasında tek gövdeye bıraktım ve iki seviyede dal bırakıp çok derin budadım. Mayısta ise dipten yeni gelen sürgünleri aldım.

Devamında ayrıca tepe budaması gibi bir şey yapmadım çünkü goji yeni çıkan ince dallardan meyve verme eğilimli. Resimde gördüğünüz meyveli dallar daha 15-20 gün önce çıkan taze dallar.

Bir fidandan ne kadar meyve alınır bilmiyorum. Ancak geçen yıl ağustos sonunda meyve verdikleri düşünülürse, bu yıl erken başladılar. Normalde Ekim ayına kadar devamlı dal çıkarıp bunlardan meyve vermeleri beklenir. Bu bakımdan diğer meyve ağaçlarına benzemiyorlar.
TEŞEKKÜR EDERİM ,doğru düşünce ,doğru zamanlama sizleri başarıya götürmüş...ÖZELLIKLE TEPE BUDAMASI ılk yıllarda yapılması (önerilenin aksine) doğru değil düşüncesindeyim. bıtkıyı; hele hele bu bir ağaççık ise, ılk ıkı yıl TEPE BUDAMASINDAN kaçınılmalıdır.( yeni üyesi olduğum ancak dün aktıf uye olduğum burada tepe budamasını bazıları 30-40 cm.lerden, bazıları 70-80 cm lerden **** 1,00m. lerden öneriyorlar). bence yanlış bırakın ağaçcık kendi gelişimini tabii olarak yapıp , 1-2 yılda HABİTÜS' ünü tamamlasın... DİP SÜRGÜNLERİNİ ( ki bız onlara halk dılınde PİÇ deriz) almanız çok doğrudur...selamlarımı sunar,başarılar dılerim..........

rüzgargülü
01-07-2010, 11:12
meyvelitepe meyveleriniz çok güzel maşallah umarım bizlerde bugünleri görürüz tebrikler

emekl
01-07-2010, 11:15
Arkadaşlar internetten goji berry tohumu getirtsem bu mevsimde eksem olurmu acaba.?

OLUR kardeş neden olmasın,geçde olsa olur ; ben sana meyvesınden vereyım tohumlarını çıkartıp ekersin, lycium BARBARUM çeşidi var elimde.eğer KARŞIYAKA' da isen, gel hemen verırım. hemde çimledirmede vede şaşırtmada nelere dıkkat edeceğini anlatırım dilim döndüğünce bi Ziraat Yüksek Mühendisi olarak.ben bir hafta önce tohumları çimlendırmek için yerlerıne dıktim,balkonda kasalarında ve kaplarında çimlenmekle meşguller şu anda........ HOŞÇAKAL............

,

simal
01-07-2010, 11:31
Sayın Emekli arkadaş İlginize çok teşekür ederim ama , şimdilik Dikili'deyim acaba adres versem PTT ile gönderebilirmisiniz?

emekl
01-07-2010, 11:56
Sayın Emekli arkadaş İlginize çok teşekür ederim ama , şimdilik Dikili'deyim acaba adres versem PTT ile gönderebilirmisiniz?

şöyle yapsak nasıl olur bilmemki; ben haftaya tatile ALTINOLUK 'a gideceğim, haberleşir DİKİLIDEN geçerken size meyvelerı ( kaç tane düşünüyorsunuz bilemem .bi meyvede en azından 15-20 adet tohum var.) bırakabilirim..Hemde önceden (mayıs sonlarında) çimlendirip, kaplara aldığım ve hatıra olarak götürdüğüm gojileride ( yaklaşık 10-15 cm .deler) görürsünüz.. AYRICA, isterseniz size fıdanlıktan ( Menemen'de AKSOY FİDANCILIK 'tan) geçerken alıp ,fidan getirebilirim.Fidancı yabancı değil.............

yarenimex
01-07-2010, 23:06
TEŞEKKÜR EDERİM ,doğru düşünce ,doğru zamanlama sizleri başarıya götürmüş...ÖZELLIKLE TEPE BUDAMASI ılk yıllarda yapılması (önerilenin aksine) doğru değil düşüncesindeyim. bıtkıyı; hele hele bu bir ağaççık ise, ılk ıkı yıl TEPE BUDAMASINDAN kaçınılmalıdır.( yeni üyesi olduğum ancak dün aktıf uye olduğum burada tepe budamasını bazıları 30-40 cm.lerden, bazıları 70-80 cm lerden **** 1,00m. lerden öneriyorlar). bence yanlış bırakın ağaçcık kendi gelişimini tabii olarak yapıp , 1-2 yılda HABİTÜS' ünü tamamlasın... DİP SÜRGÜNLERİNİ ( ki bız onlara halk dılınde PİÇ deriz) almanız çok doğrudur...selamlarımı sunar,başarılar dılerim..........

Tepe budaması konusunda kesinlikle size katılıyorum sayın emekli.. Tepe budaması yapmadan da yan dal veriyorlar. Benim gojilerimde 30 cm kadar olanlarda yan dallanma başladı. Hatta 15 cm'inde bile var bir tane. Yan dal vermeden uzayıp gitmesi yeterli güneş ışığı almamasından sanıyorum. Tam gün günışığı alanlar daha çabuk odunsu yapıya ulaşıyorlar ve yan dal çıkarmaya başlıyorlar.

MeyveliTepe
02-07-2010, 09:04
Tepe budaması ve genel olarak budamayı, bitkiye şekil vermek ve dallanmayı teşvik etmek bakımından düşünmek gerekir. Büyüme evresindeki bitkide dip sürgünlerini alıp uygun yerlerden tepe budaması yapmak, bırakılan gövdenin güçlenmesini ve dallanmayı teşvik eder. Bu işleri bir yaşını geçmiş bitkilerde kış sonu veya baharda yapmak gerekir, ki yeni dallanmalar ve bitkinin gelişmesi istediğiniz gibi olsun. Meyve beklediğiniz bitkilerde mevsim ortasında tepe budaması meyve alacağınız dalı kesmek anlamına gelebilir.

sındırgılı
02-07-2010, 10:26
Bizimkilerde henüz meyva yok ama bol çiçek var. Geçen sene az meyva verip boya giden gojim,tepe budamasından sonra coştu.Diğerlerinden daha çok çiçeğe sahip.

emekl
02-07-2010, 10:57
Tepe budaması ve genel olarak budamayı, bitkiye şekil vermek ve dallanmayı teşvik etmek bakımından düşünmek gerekir. Büyüme evresindeki bitkide dip sürgünlerini alıp uygun yerlerden tepe budaması yapmak, bırakılan gövdenin güçlenmesini ve dallanmayı teşvik eder. Bu işleri bir yaşını geçmiş bitkilerde kış sonu veya baharda yapmak gerekir, ki yeni dallanmalar ve bitkinin gelişmesi istediğiniz gibi olsun. Meyve beklediğiniz bitkilerde mevsim ortasında tepe budaması meyve alacağınız dalı kesmek anlamına gelebilir.

İŞTE Bİ DOĞRU DEĞERLENDİRME DAHA teşekkürler sayın Meyvelitepe, açıklamanıza katılıyorum.ancak; bir cümlenize (ikinci cümle) açıklık getirmekte yarar var sanırım ,yanlış anlaşılmaları önlemek açısından !!! dıp sürgünlerini almak çok doğru ,ama bu işlemin tepe budaması ile ilgisi yok.!! tepe budaması malumunuzdur ayrı bir işlem.ama aynı cümle içinde konu geçince yanlış anlaşılabilinir, dıye düşünüyorum....velhasılı; TEPE BUDAMASI ve BUDAMAYI ağaççığa ŞEKİL VERMEK amacıyla vede DALLANMAYI TEŞVİK amacıyla yapmak , düşünmek gerekir. Bu işlemide ; GOJI için en azından ,1,5-2 yaşında ağacın durgunluk dönemlerinde uygulamak gerekır ki yeni dallanmalar olsun ağaççık istediğimiz şekilde ( kendi HABİTÜSÜNDE ) olsun... vede yenı çıkacak dallarda ,oluşan sürgünlerden bol ÇİÇEK DOLAYISIYLA MEYVE ALINABİLSİN.....sonuç olarak : budama ve tepe budamasında; yanlız ŞEKİL VERMEK DEĞİL BOL MAHSUL ALMAK AMAÇLANIR...

Lonicera
02-07-2010, 15:10
Tohumdan yetiştirdiğim her iki tür goji fidelerini yabancı kaynaklarda önerildiği üzere, erken yaşta tepe budaması yaparak dallandırdım. Yan dal oluşumu ile hem erken yaşta meyve aldım hem fidan gövde kalınlığı artmış oldu. Geçen sene daha 2 yaşını doldurmamış fidandan bir avuç dolusu meyve almak nasip oldu. Aynı zamanda ektiğim ve hiç budama yapmadığım 2 adet fide ise kamçı fide olarak uzamaya devam ediyorlar. Herhangi bir çiçeklenme belirtisi de yok. Bence de erken yaşta tepe budaması bu bitkiye iyi geliyor.

emekl
02-07-2010, 15:30
gojımın son durumu tepe budaması yaramadımı acaba :(

İŞTE YUKARIDA SÖYLEDİKLERİMİN, Bİ ÖLÇÜDE KANITI diyebiliriz bu uygulamaya ...Goji nin böyle erken tepelerinin koparılması bıtkinin normalde gelişimini engellemek değilde NEDİR ACABA? sorum , bu tepe budamasını 30-50-70-80 cm lerde ÖNERENLERE 'dir...ASLINDA burada uygulanan TEPE BUDAMASIDA DEĞİL , TÜM GENÇCECİK SÜRGÜNLERİN TEPELERİNİN KOPARILMASIDIR, AĞAÇCIĞIN BOĞAZLANMASIDIR.........TEPE BUDAMASI APAYRI Bİ KONUDUR, burada GULŞEN HANIMIN dediği , bıldiği vede uyguladığı DEĞİLDİR......GULŞEN HANIM; SIZIN BURADAKİ OLAYINIZ, tepe bana göre fidenizi boğazlamanız yanında fotağraftan algılayabildiğim kadarıyla; bahçede drenajı kotü bi yerde dikim yapmışsınız, DRENAJ ŞARTLARI İYİ OLMAYAN yerde zayıf düşen fideciği bide BOĞAZLAMIŞSINIZ (Tepe budaması yapayım derken).... sorunun çözümü ;uygulama şartlarını iyileştirmenizden geçer, bılmem anlatabildimmi ???

Lonicera
02-07-2010, 15:42
Sn emekl, goji bitkisinin bahsettiğiniz küçük boylardayken tepesinin alınmasını aslında biz değil, gojinin gerçek anavatanında yetiştirenler öneriyor. Goji bitkisi meyvesini ana dal üzerinde değil de genellikle yan dal üzerinde ve uçlarında verdiğini gözlemledik 3 yıldır. Yan dal oluşumunu teşvik amacıyla kırbaç şeklinde uzayıp giden fidenin uç kısmı koparıldığında( tepe budaması diyor buna dış kaynaklar) kısa süre içinde yan dal oluşuyor ve Sn Meyvelitepe' nin de belirttiği üzere çok erken yaşta bile meyve alınabiliyor.

2 adet bitkiyi sizin dediğiniz gibi kendi haline bıraktım, kamçı fide olarak sadece uzama yapıyor. Tepe budamasını yaptığım tüm goji fidelerim (14 adet) çiçekli ve çok sağlıklı durumda. Bunlar 3 yılda edindiğim gözlemlerim.

emekl
02-07-2010, 15:50
Tohumdan yetiştirdiğim her iki tür goji fidelerini yabancı kaynaklarda önerildiği üzere, erken yaşta tepe budaması yaparak dallandırdım. Yan dal oluşumu ile hem erken yaşta meyve aldım hem fidan gövde kalınlığı artmış oldu. Geçen sene daha 2 yaşını doldurmamış fidandan bir avuç dolusu meyve almak nasip oldu. Aynı zamanda ektiğim ve hiç budama yapmadığım 2 adet fide ise kamçı fide olarak uzamaya devam ediyorlar. Herhangi bir çiçeklenme belirtisi de yok. Bence de erken yaşta tepe budaması bu bitkiye iyi geliyor.

Ben TEPE BUDAMASI YAPILMASIN demiyorum, yazılarımı dikkatlice okursanız bu anlaşılır. TEPE BUDAMASININ ZAMANLAMASI ve UYGULANIŞ ŞEKLİ ÖNEMLİ , yukarıdaki yazımda kötü örnek TEPE BUDAMASI DEĞİLDİR....ama vatandaş böyle algılamış anlatılanlardan.......ayrıca şunu belirteyim: sızın tepe budaması yapıp meyve aldığınızdan bahsettiğiniz gojıleri kaç cm.de nasıl budadınız bilmiyorum amma şunua İNANIYORUM; 2 senedir budamadığız ve meyve almadığınızı söylediğiniz , iki adet kamçı gibi uzayan fidelerinizi USULUNE KAİDESİNE UYGUN TEPE BUDAMASINI ayrıca YAN DAL BUDAMALARINI ve DİP SÜRGÜNLERİNİ (PİÇLERİ) ZAMANINDA ALIN , SENEYE GÖRÜŞELİM !!!!!?????????
SON SÖZ: KÖTÜ EMSAL TEŞKİL ETMEZ.........

.

Lonicera
02-07-2010, 15:56
Yetiştirdiğim gojiler üzerindeki tepe budamalarını yapmış olduğum zaman ve fide boyları geçmiş mesajlarda mevcut.

Kamçı fide olarak uzayan 2 fide için de dediğiniz gibi yapalım, gerçi ne yan dal ne de dip sürgünü mevcut. Zaten tümü aynı yerde yan yana gelişiyorlar. Ölmez sağ kalırsak gelişimini buradan bildiririz artık.

Lilium
02-07-2010, 16:00
Gülşen hanımın sorusunu alıp tepe budamasına getirirseniz konu yu değil anlamak daha da anlaşılmaz duruma geliriz, tepe budaması farklı şeydir, kök sistemindeki hatalar farklı şeylerdir.

Ayrıca yazım kurallarına (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1669) uyarsanız seviniriz.

MeyveliTepe
02-07-2010, 16:08
:) Herkes aynı şeyi söylüyor ama anlaşılamıyor nedense.

emekl
02-07-2010, 16:15
Sn emekl, goji bitkisinin bahsettiğiniz küçük boylardayken tepesinin alınmasını aslında biz değil, gojinin gerçek anavatanında yetiştirenler öneriyor. Goji bitkisi meyvesini ana dal üzerinde değil de genellikle yan dal üzerinde ve uçlarında verdiğini gözlemledik 3 yıldır. Yan dal oluşumunu teşvik amacıyla kırbaç şeklinde uzayıp giden fidenin uç kısmı koparıldığında( tepe budaması diyor buna dış kaynaklar) kısa süre içinde yan dal oluşuyor ve Sn Meyvelitepe' nin de belirttiği üzere çok erken yaşta bile meyve alınabiliyor.

2 adet bitkiyi sizin dediğiniz gibi kendi haline bıraktım, kamçı fide olarak sadece uzama yapıyor. Tepe budamasını yaptığım tüm goji fidelerim (14 adet) çiçekli ve çok sağlıklı durumda. Bunlar 3 yılda edindiğim gözlemlerim.

YİNE KENDİMİ ANLATMADIM ANLAŞILAN!! kardeş yabancı kaynaklar doğru söylemiş vede doğru zamanda doğru uygulamayla işi çözmüşler, bende onu söylüyorum....ben 1,5-2 yaşından evvel yapılacak TEPE BUDAMASININ VERİMLİLİĞİ AZALTACAĞINI SÖYLÜYORUM..... siz erken dallanma ve çiçek dolayısıyla meyve almak istersenız tepe budamasını erken yapın kardeşim, sizin bileceğiniz iş...amma usulune uygun tepe budaması vede yan dal budaması ( yukarıdakı -zannedersem gulşen hanıma - uygulattığınız şekilde değil !!) BİR EVVELKİ YAZIMLA BUNU BIRLİKTE DEĞERLENDİRİN ,SENEYE GÖRÜŞÜRÜZ, OLDUMU ? kardeş..... ah bu arada şunu belirteyim SAYIN MEYVELİTEPE ile hemfikirim tepe budamasındaki uygulamasından yanlış anlamadıysam oda en azından BİR YAŞINDAN SONRA ÖNERİYOR TEPE BUDAMASINI !!!!, yan dal ve piçlerin alınması farklı şey tepe budaması farklı şeyyyy.. KARIŞTIRMAYALM.....

emekl
02-07-2010, 16:26
Gülşen hanımın sorusunu alıp tepe budamasına getirirseniz konu yu değil anlamak daha da anlaşılmaz duruma geliriz, tepe budaması farklı şeydir, kök sistemindeki hatalar farklı şeylerdir.

Ayrıca yazım kurallarına (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1669) uyarsanız seviniriz.

Gulşen hanıma verdiğim cevabı ve çözüm önerimi iyi okumanızı , algılamanızı tavsiye ederim...iki ayrı konu ama birbirinle bağlantılı !?

Lonicera
02-07-2010, 16:42
emekl
( yukarıdakı -zannedersem gulşen hanıma - uygulattığınız şekilde değil !!)
Kimseye herhangi bir şey uygulatmış değilim. Bizler bitkiler hakkındaki gözlemlerimizi yazıyoruz, ilaç reçetesi değil. Zaten mesajları dikkatlice okursanız hobi amaçlı amatörce çalışmalar olduğunu göreceksiniz. Ben 30 cm. den budama yapıp meyve aldığım bitkiye nasıl bir uygulama yaptığımı belirttim, üstelik yapmış olduğum uygulama kaynaklarda tavsiye edildiği şekilde. Bu kaynaklarda 1 yaşından önce uygulanması sakıncalıdır diye belirtmediği gibi çok erken zamanda öneriliyor. Goji yetiştiren üyelerimizin neredeyse tamamına yakını aynı uygulamaları yapmış durumda ve herhangi bir sorun yok.

Lilium
02-07-2010, 17:03
Gulşen hanıma verdiğim cevabı ve çözüm önerimi iyi okumanızı , algılamanızı tavsiye ederim...iki ayrı konu ama birbirinle bağlantılı !?

İki ayrı konuysa ki, öyle, tepe budaması ile kök sistemindeki rahatsızlığın bir biri ile bağlantısını anlatırmısınız. Çok özür dilerim algılamam da zayıf olduğu için algılayamadım.

gulşen
02-07-2010, 17:15
( yukarıdakı -zannedersem gulşen hanıma - uygulattığınız şekilde değil !!)
ilginize, verdiğinız cevap ve önerilere teşekkür ederim.önerilerinizi en kısa zamanda yerıne getiricem.
yanlız sunu belırtmek ısterım ben hobı amaclı ve ılk defa gojı ile ilgileniyorum hiç kimsenin bana tepe budaması yapın dıye bir önerisi olmadı :( internetten edindiğim bilgi doğrultusunda böyle bir işleme giriştim...
bunu belirtmek istedim yorumlarınız için teşekkürler

Lonicera
02-07-2010, 19:04
Sn emekl, sizin de herşey gönlünüze göre olsun. Dilerim İzmir' de 2. Goji kapama bahçesini siz tesis edersiniz de, en azından Ege bölgesinde bu ürünü rahatça bulma şansımız olur. Yazdıklarım tamamen deneyim ve gözlemlerime dayanıyor. Hareket noktam ise yine yetiştiricilik yapanların önerileri. Ülkemizde yeni bir bitki olduğu için (L. Barbarum-L. Chinense) maalesef yerli kaynak yok. Araştırma sonuçlarında da bitkinin en az 7-8 yaprak olduğunda ucunun alınması şeklinde. Tabii ben bu boyda değil de en az 20-25 cm. olduğunda uyguladım. Sonuçlarını da buraya taşıdım.

Ha şimdi erken yaşta uç aldım bunun karşılığını da çok kısa zamanda yan dallanma, çiçek ve meyve olarak gördüysem ve bunları aktardıysam sanırım ben de yanlış bir şey yapmadım. Belki bu kadar erken yaşta tepe almak bitkinin ömrünü yarı yarıya kısaltacaktır, belki hastalıklara direncini azaltacak, belki erken ürün verip bir süre sonra ekonomik olarak vadesini tamamlayacaktır. Bunların cevaplarını ilerideki yıllarda alabileceğiz.

Yazdıklarınızın şahsıma yönelik olduğunu düşünmedim ama sorularınızı tepe budamasını belli ölçüler altında yapıp bunu önerenlere yönlendirdiğiniz için mecburen cevap verme durumunda hissettim kendimi. Çünkü ben yaptım ve çok olumlu sonuçlar aldım. Bunu da site sakinleriyle paylaşmaktan büyük mutluluk duydum.

Yolunuz ve bahtınız açık olsun...

Belki bana düşmez ama yazım kuralları, kullandığımız uslup sitemizin vazgeçilmezi. Bence çok da yerinde bir hassasiyet, üstelik biz ileri yaştakilerin( yaşlı demeye dilim bir türlü varmamıştır:) ) bu konu hakkında örnek olmamız gerekir diye düşünüyorum hemşehrim...

Balıkcı
03-07-2010, 11:22
Benim iki yaşındaki gojim neden büyümüyor, durduğu gibi duruyor demiştim, Güler ablacığım. :D

Güler
03-07-2010, 14:06
Sevgili Balıkçı, hiç bilmediğim konu olan Goji'de de olsa sizi görmek güzel. Bu konuda size cevabı ne yazık ki ben veremeyeceğim.

egetropical
03-07-2010, 21:45
Benim iki yaşındaki gojim neden büyümüyor, durduğu gibi duruyor demiştim, Güler ablacığım. :D

Sevgili balıkcı, resim ekleme şansımız var mı?

Büyümemenin bir çok sebebi var.
1- köklenme sorunu,
2- Kimyasal - orgaanik bitki beslemedeki eksik veya fazlalık,
3- Bitki hastalıkları,
4- Zararlılar. gibi.

köklenme ve sürgün vermeyi teşvik etmek için hümük asit ve map kullanabilirsiniz.

Balıkcı
03-07-2010, 23:09
egetropical

Teşekkürler, fotoğraf koymaya çalışacağım, 3 ve 4 akla yakın görünüyor, bakımsızlık da değişmez durum. :p

Sahil Deniz Ö.
04-07-2010, 18:07
Tufan Beyden aldığım goji berrylerim hızla büyümekte ve sanırımki biraz önce farkettiğim 8-9 tane meyveleri var. :p

magent
05-07-2010, 10:11
Gözden kaçan önemli bir konuyu hatırlatmak isterim. Gojinin hangi amaçla ve nasıl bir ortamda yetiştirilmek istendiği en önemli konudur.

Buna karar verdikten sonra budama veya budamama kolayca verilebilecek bir karardır. Örneğin, kapama bahçe kurulacaksa yüksekten tepe alımı ve komşu bitkilerle uyum içinde yan dallar oluşturulması stratejisi izlenmelidir. Saksıda yetiştirmek hedef ise bitkinin ihtiyaçları ve gelişimi ve yaşadığı zorluklar farklı olacağından aşağıdan birkaç ana gövde oluşturacak şekilde dallandırılması gerekir. Yok orman ağaçlandırması şeklinde doğal bir ortam oluşturmaksa amaç fidan bile dikmeksizin sadece tohumları ekerek hangilerinin çimleneceği, hangilerinin sağ kalacağı, hangilerinin boylanacağı, hangilerinin rüzgarla veya bir keçinin koparmasıyla budanacağına doğanın karar vermesini sağlamak gerekir diye düşünüyorum.

Herkese kolay gelsin

Sahil Deniz Ö.
05-07-2010, 18:09
Daha çiçeklenecekler şu anda tomurcuklar başlarını gösterdi. Bu sene meyve alabilirmiyim acaba bende ?

rüzgargülü
10-07-2010, 10:59
herkes taile çıktı zannedersem deneme amaçlı fide poşetlerindeki üç goji mi dün bahçeye ektim bugün baktıgımda gayet sağlıklı görünüyorlar fotoları çekip bir ara yollarım arkadaşlar

mbdeniz
10-07-2010, 15:15
Benimkilerin bir çoğunun tadına güvercinler bakmış ve beğenmişler. Tepe budamasını falan yapmışlar. Sağlam fide sayım azaldı :)

Sahil Deniz Ö.
10-07-2010, 17:30
Ve ilk çeçeğini açmış :) yakında diğerleride açar. Bir şeyin senin sayande büyümesi gelişmesi ne kadar güzelmiş.

tropik
10-07-2010, 20:19
Arkadaşlar benim gojim bu sene 2 tane meyve verdi ama meyvelerin ikiside dökülmüş nedenini bilen varmı acaba? :(

sındırgılı
15-07-2010, 13:59
Meyva yemeye az kaldi:

sındırgılı
15-07-2010, 14:03
Bence en guzel fotografi:

mbdeniz
15-07-2010, 14:35
Haklısınız ne kadar güzel. Darısı bizimkilerin başına. Dışardan güvercinler, evden tavşanımız çok seviyor Goji'yi (yaprak ve gövde dahil). Bizlerde (tüm aile 4 kişi) yaklaşık 2 aydır tüketmekteyiz. Günde 7.5-10 gram tüketmekteyiz. Bazen sabah kahvaltı öncesi, bazen sabah ve akşam 2 öğünde tüketiyoruz bu miktarı. Ara sıra değişik bitkilerden oluşmuş bitki çayı içeriğine ekleyerek, üzümlü kekin üzümü yerine de kullanıp tükettiğimiz oluyor. Gözle görülür, hisedilebilir bir etki duyduğumuzu söyleyemem ama oğlum, kürek antremanlarının yorucu etkisini azalttığını söyledi. :)

Sahil Deniz Ö.
15-07-2010, 14:53
Dün akşam saydığımda 11 tane çiçeği vardı. Bugün hiç bakamadım. Eee yakında bizde yeriz heralde meyvelerimizi :)

tropik
15-07-2010, 14:54
Gojiniz çok güzel açmış .
Benim ilgimi daha çok o değişik arı çekti. :D

Sahil Deniz Ö.
15-07-2010, 14:56
Arkadaşlar benim gojim bu sene 2 tane meyve verdi ama meyvelerin ikiside dökülmüş nedenini bilen varmı acaba? :(

Ben tufan beyin önerilerine uydum. Azotlu fosforlu gübre verdim. Ve her sulamadan önce azotu suyla eritip az miktarda ilave ediyorum. Şu anda gayet sağlıklı görünüyor. Denemenizi tavsiye ediyorum.

AgacSevdalisi
15-07-2010, 15:22
Sayın sındırgılı çiçekler çok hoş görünüyor.inşallah en kısa zamanda meyvelerini de yersiniz.fidanlarınız kaç yıllık?

sındırgılı
15-07-2010, 15:48
Bitkilerim, 3 yasinda. Gecen seneye kadar saksida yasiyorlardi. Sadece birinden meyva yiyebiliyordum.Bu sene topraga gecirdim.(Tabii iyi bir budama yaparak)
Devamli boya giden oglusum ve digerindeki cicekler daha fazla.Yerlerini sevdiler.

sındırgılı
16-07-2010, 22:31
Nihayet, meyvasini gordum: Yarin fotograf yuklerim.
Ilk senenin meyvalari pek tadsizdi.Gecen seneki eh fena degildi.Bakalim bu seneki meyvalarin tadi nasil olacak?

Lilium
17-07-2010, 01:00
Devamli boya giden oglusum.

Sizinki erkek mi? o halde meyva vermez. :D

sındırgılı
17-07-2010, 07:33
:o
Soz, Lilium amcasi: ilk meyvasini sen yiyeceksin.

Gonene bile getiririm.

Lilium
17-07-2010, 11:25
Teşekkür ederim sevgili sındırgılı, latife olsun diye yazmıştım, siz anladınız onu :)

Goji konusunda sizler öndesiniz ben bu yıl ilk defa tohumdan yetiştirdim yüzelli tane kadar, elli altmış santim oldular, meyva demiyorum çiçeğini bile merakla bekliyorum, elli altmış tanesini kendim ekeceğim, yerim anca o kadar, geri kalanını sanırım satışa sunacağım.

meldr
18-07-2010, 15:54
Merhabalar,
goji konusunda yardıma ihtiyacım var. goji fidem boyuna hızlı büyüor ama yaprakları çok ufacık ve üzerinde parlak bir tabaka oluşuyor.çıkan ufak yapraklarda büyümüyor öylece kalıyor. hiç çiçek de açmadı.. Eski yaprakları normaldi şimdi onlarda uçlarında sararmaya ve kurumaya başladı. çiçek çosturan verdim ama bir etkisi olmadı. Böcek felan mı var diye baktım yapraklarına onlarda yok..şuanki durumu resimlerdeki gibi..şimdi ne yapmalıyım?

drly
19-07-2010, 07:22
Kurt üzümü ( goji berry ) isimli bitki Trakyada doğal olarak yetişmekte ve Fışkın adıyla bilinmektedir

coyem
19-07-2010, 09:16
herkese günaydın,

öncelikle form daki kaliteden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Ben naçizane balkonumda birşeyler yetiştirmeye gayret ediyorum,yaklaşık on gündür goji berry ile ilgili yazılar okuyorum ve balkonumda denemeyi düşünüyorum. Fidan temini konusunda yardımcı olabilecek arkadaş varmıdır acaba.

iyi haftalar diliyorum.

sındırgılı
19-07-2010, 20:34
Bu senenin ilk meyvalarini, sabah ise giderken koparip yedim. Topu topu, 5 adet meyva kizarmisti. Tadlari da fena gelmedi:
Oldukca fazla yesil meyva ve cicek var.Kizarmalarini sabirsizlikla bekliyorum.

Sahil Deniz Ö.
20-07-2010, 10:25
herkese günaydın,

öncelikle form daki kaliteden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Ben naçizane balkonumda birşeyler yetiştirmeye gayret ediyorum,yaklaşık on gündür goji berry ile ilgili yazılar okuyorum ve balkonumda denemeyi düşünüyorum. Fidan temini konusunda yardımcı olabilecek arkadaş varmıdır acaba.

iyi haftalar diliyorum.

egetropical isimli üye size bu konuda yardımcı olabilir.

Sahil Deniz Ö.
20-07-2010, 10:27
İki gündür çok üzgünüm. Benim goji berry çiçeklerini açıyor ama çiçekler kuruyup tam meyveye yönelecekleri zamanda dökülüyor. Lütfen yardımcı olun bana.

coyem
20-07-2010, 11:56
egetropical isimli üye size bu konuda yardımcı olabilir.

Sevgili egetropical,

Bana iki adet goji berry fidanı lazım acaba temini konusunda yardımcı olabilirmisiniz.

iyi çalışmalar.

egetropical
20-07-2010, 22:39
İki gündür çok üzgünüm. Benim goji berry çiçeklerini açıyor ama çiçekler kuruyup tam meyveye yönelecekleri zamanda dökülüyor. Lütfen yardımcı olun bana.

Merhaba, sıcakların geçmesini bekleyin. saksıda ve balkonda aşırı sıcaklardan çiçek döekebilir. gojini orjini yayla bitkisi olduğu için agustos ayından sonra hem çiçeklenme artar. hemde meyve tutumu artar. fosfor ve potasyumlu gübre kullenabilirsin. fidanlar 1 yaşında ama bu yıl güz döneminde meyve alacağın fidanlar.
acele etmeyin.:D

Kafkas57
21-07-2010, 09:37
Teşekkürler egetropikal:
Benim gojide de aynı sorunlar mevcuttu.Açıklamalarınızdan sonra moralim düzeldi.Havaların serinlemesini beklemeye başladım.
Merhaba, sıcakların geçmesini bekleyin. saksıda ve balkonda aşırı sıcaklardan çiçek döekebilir. gojini orjini yayla bitkisi olduğu için agustos ayından sonra hem çiçeklenme artar. hemde meyve tutumu artar. fosfor ve potasyumlu gübre kullenabilirsin. fidanlar 1 yaşında ama bu yıl güz döneminde meyve alacağın fidanlar.

lokmanbahçe
21-07-2010, 14:40
benim de gojiler aslında 2-3 yıllık var bir plastik kovanın bir boy küçüğünde duruyor bir tanesi, beli de baya kalınlaştı fakat çiçek falan göremedik daha..

sındırgılı
21-07-2010, 18:33
6 ay sonunda, cicek ve meyva vermeye basliyor. 3 yasina kadar ciceklenme yapmiyorsa:
iz element takviyesi yapin.Bahceniz var ise, bol gunes alan ama ruzgar almiyan bir yere dikin.Amatorce dusuncelerim bunlar.Kisa dogruda guzel bir budama yapin.

MeyveliTepe
21-07-2010, 23:25
Benim fidanlar bu ara meyveden yıkılıyor. Sanki çok erken başladı gibi. Bakalım ne kadar devam edecek.

Sahil Deniz Ö.
23-07-2010, 16:12

Zaten gübre kullanıyorum. Dediğiniz gibi belkide aşırı sıcaklardandır. Biraz daha beklemekte fayda var.

Sahil Deniz Ö.
23-07-2010, 16:15
Sevgili MeyveliTepe inşallah bizde gün gelirde sizin gibi diyebiliriz. Şimdiden afiyet olsun.

Jezebel
24-07-2010, 08:35
Bahçemin ilk Goji meyvesinin resmini yayınlıyorum .
Sn . meyvelitepe de bize resim sunmayınca ne yapayım , tek meyveli dalımı koyacağım .

162460

ve yakından ...

162461

Tadı konusunda yorum yapamıyorum , hala baya sert , mutlaka ekşidir biraz tatlansın .
Bunca çiçekten neden bir tek meyve oldu , hala mana veremiyorum .:rolleyes:

MeyveliTepe
24-07-2010, 08:52
Sn . meyvelitepe de bize resim sunmayınca ne yapayım
Bir kaç fotoğraf burada (http://meyvelitepe.typepad.com/meyvelitepe/2010/07/yaz-halleri-1.html)var.

Bir tane de olsa meyve vermesi iyi bir şey. Daha mevsim sonuna çok var. Goji, sürekli çiçek açıp meyve verme eğiliminde olan bir bitki. Ağustos ve Eylülde de devam edecektir.

Jezebel
24-07-2010, 15:10
Bir kaç fotoğraf burada (http://meyvelitepe.typepad.com/meyvelitepe/2010/07/yaz-halleri-1.html)var.

Bir tane de olsa meyve vermesi iyi bir şey. Daha mevsim sonuna çok var. Goji, sürekli çiçek açıp meyve verme eğiliminde olan bir bitki. Ağustos ve Eylülde de devam edecektir.

Umarım , çünkü baktıkça üzülüyorum .
Neden tozlaşma olmuyor , boy iki metreyi aşmış iki bitki , bir sürü çiçek ...

Oğuzhan
24-07-2010, 16:49
Bizde daha tık yok.Birde güzel bir şey.Havaların serinlemesini beklemekten başka çare yok artık.Herkese bol şans .:)

Minarislim
25-07-2010, 18:19
Goji'ye iki hafta önce Hümik asit atmıştım.Sayın Meyveli Tepe'nin bir yazısın'da okumuştum.Çiçek açması için atmıştım.İşe yaradı.Bu yıl onbeş adet kadar çiçek var.Meyveli Tepe'ye teşekkür ederim.

tamergulkaya
30-07-2010, 18:14
Tüm forum üyelerine iyi günler dileğiyle.Goji berry - wolf berry(lycium barbarum) ile ilgili deneyim ve yorumlarınızı ilgi ile takip ediyorum.
Temmuz 2010 içerisinde Isparta İslamköy de 100 dekar üzerine 100 bin fidanlık gojiberry plantasyonunu kurdum.Önümüzdeki dönem 500 dekar daha dikim yapmayı planlıyorum.Fidanlığımızda kendi fidan üretimimizi gerçekleşiriyoruz.Ticari meyve yetiştiriciliğinde, meyve tohumu ile fidan üretiminde açılma olması ve meyve üretiminde yaşanacak kalite ve kantite sorunlarının önüne geçmek maksadıyla Çin den getirdiğimiz orjinal damızlıkları fidan metaryali olarak kullanıyoruz.Bu yıl sonuna doğru wolfberry ile ilgili akademik arge çalışmalarına başlayacağız.Tüm goji ile ilgilenenlere mutluluklar dilerim.

gilaburu
30-07-2010, 18:56
Tüm forum üyelerine iyi günler dileğiyle.Goji berry - wolf berry(lycium barbarum) ile ilgili deneyim ve yorumlarınızı ilgi ile takip ediyorum.
Temmuz 2010 içerisinde Isparta İslamköy de 100 dekar üzerine 100 bin fidanlık gojiberry plantasyonunu kurdum.Önümüzdeki dönem 500 dekar daha dikim yapmayı planlıyorum.Fidanlığımızda kendi fidan üretimimizi gerçekleşiriyoruz.Ticari meyve yetiştiriciliğinde, meyve tohumu ile fidan üretiminde açılma olması ve meyve üretiminde yaşanacak kalite ve kantite sorunlarının önüne geçmek maksadıyla Çin den getirdiğimiz orjinal damızlıkları fidan metaryali olarak kullanıyoruz.Bu yıl sonuna doğru wolfberry ile ilgili akademik arge çalışmalarına başlayacağız.Tüm goji ile ilgilenenlere mutluluklar dilerim.

sayın tamergülkaya sizi tebrik ederim çok güzel bir yatırım yapmışınız.500 dekarlık yeri nereden buldunuz çok merak ettim.

tamergulkaya
30-07-2010, 19:36
Aynı bölgede sayın gilaburu

gilaburu
30-07-2010, 19:37
Aynı bölgde

Hazine arazisi mi ?

tamergulkaya
30-07-2010, 19:50
Hayır özel mülkiyet

gilaburu
30-07-2010, 20:19
Anladım köy sizin ozaman.

hayırlı işler bol satışlar.

iyi akşamlar

tamergulkaya
30-07-2010, 20:30
teşekkürler ,köy bizim değil sn gilaburu.

Lilium
30-07-2010, 21:16
Ne güzel demek ki orada devlet toprak reforumunu yapmış her aileye 600 dekar arazi vermiş.

tamergulkaya
30-07-2010, 21:30
SN Lilium Devletin hiç bişeyine ihtiyacımız yok gölge olmasın yeter.İster mülkiyet ister kiralama ister anlaşmalı çiftçi modeli olsun istediğiniz kadar arazi bulmanız mümkün bu ülkede.Uygun şartları sağlayın yeter.

rüzgargülü
01-08-2010, 18:46
balkondaki iki goji saksım yaprak bitleri istilasına uğradı yapraklarda bir sürü beyaz beyaz küçücük bitler var bende çareyi bit ilacı yapmada buldum bakalım nolacak:((((((
bahçedeki fidanlıkta şuan 450 küsür fidanım boyları 60 cm yi geçenler var sopa dayanmıyor eylül ayında köydeki tarlaya ekeceğim ve projemin hayata geçmesine çok az kaldı şu sıcaklarıda atlattıkmı arkadaşlar süperrrrr

Sahil Deniz Ö.
03-08-2010, 15:32
Üzülüyordum sıcaklar bütün çiçekleri dökmüştü. Fakat bir kaç tanesi meyveye yönelmişler. Görünce çok sevindim. İnşallah birde olgunlaştıklarını görürüm.

Adalet Yağcı
03-08-2010, 19:57
Benim gojilerim de çiçeklerini döküyor, sulama sıklığından olabilir diye düşünmüştüm ama sulamaya ara verdiğimde bu defa da yapraklar sarardı, demek ki aşırı sıcaktan kaynaklanıyormuş.

gurbik67
03-08-2010, 20:48
benim gojiler ilk verdiği çiçekleri tamamen döktü ve yaprakları da sarardı. üzerine büyük plaj şemsiyesini koyduktan sonra ve her gün de suluyorum şimdi her tarafı çiçek doldu.

Lilium
03-08-2010, 23:07
Benim gojilerim de çiçeklerini döküyor, sulama sıklığından olabilir diye düşünmüştüm ama sulamaya ara verdiğimde bu defa da yapraklar sarardı, demek ki aşırı sıcaktan kaynaklanıyormuş.
Yaprakların sararması kırmızı örümcekte olabilir, bu günlerde yoğun, bilgilerinize.

Adalet Yağcı
03-08-2010, 23:13
Sayın Lilium, ben yaylada kırmızı örümceğe hiç rastlamadığımı sanıyorum.
Bununla beraber, yaşım dolayısı ile gözlerimin çok iyi seçemediği de bir gerçek, yarın büyüteçle kontrol edeyim bakalım zararlı var mı.

Ben de sayın Gurbik'in yöntemini uygulasam nasıl olur acaba, bitkim sabahtan öğlene kadar güneş alıyor ama yine de sıcak gelmiş olabilir.

Lilium
04-08-2010, 00:13
Sabahtan öğleye kadar güneş alması güzel, öğleden sonra almıyorsa gurbik67nin uygulamasına gerek yok derim bence.

Adalet abla kırmızı örümceğin yaşla ilgisi pek yok, çok küçük olduğu için gençler de göremiyebiliyor, ben genelde basit bir usul denerim, sigaramı yakar yaprağın arkasında gezdiririm bu esnada ısıdan gezinirler ve görürüm. :)

Ha birde bir şey eklemek istiyorum, bitkilere çiçek dönemin de aşırı sudan kaçınmak gerekir, çiçek döneminde aşırı su çiçeği döker diye biliyorum, meyva bağlasın sonra suyunu arttırabilirsin. Tabi bu benim düşüncem, goji yetiştirenlere de kulak vermek lazım.

rüzgargülü
04-08-2010, 12:49
balkonda gojileri beslemek gercektende cok zor iki tane büyük saksıda gojim var ve boyları 1 metreyi geçti aşırı güneş kökünün derinde olmaması nedeniyle bitkiyi çok etkiliyor o yüzden balkonu gölgeleme yapmak gerekir. benim balkondakilerde yaptıgım gözlemler bunu gösteriyor yapraklarda topraga yakın alttakilerde sararma var üstteki yapraklarda yok.

rüzgargülü
04-08-2010, 12:54
gelelim yaprak biti sorununa:
yaprak bitine organik çözüm önerisi olan varmı bu hepimizin gojileri için büyük tehlike meyvelitepe arkadaşım bulaşık deterjanı sarımsak tuz su ile karıştırıp bitki yapraklarına sıktıgımızda bitlerin organik olarak öldügü dogrumudur
ilginç olan şu bahçede doğal ortamda 450 goji var ve bitten eser yok 3.katta balkonda ise yaprak bitleri kol geziyor (balkonda başka bitki yok)
bunuda şöyle açıklıyorum ekosistem ve kusursuz yaradılış bahçedeki gojilerin yapraklarının üstünde küçük örümcekler var bunlar bitlerin çoğalmasını engellemiş olabilir.fikri veya önerisi olan varmı ben bugün balkondaki iki gojime deterjan ve tuzlu su püskürteceğim yapraklar sararabilir ama bitler ilaç ile ölmüyor ayrıca doğaya boşuna zehir saçıyoruz dün baktım hala yapraklarda geziniyolar

MeyveliTepe
04-08-2010, 21:12
Bir çok ev yapımı ilaç yapılabilir. Benim en son yaptığım, 8-10 iri diş sarımsağı, 5-6 çok acı thai biberini ince ince dilip, bir su şişesinde (2 litre kadar su ile) bir gün beklettikten sonra, uygulamadan hemen önce yarım çay bardağı zeytinyağı, bir çorba kaşığı bulaşık detarjanı ile iyice karıştırıp bitlerin bulunduğu yerlere atmaktı. Bitler 1-2 gün içinde kuruyup gitmişti. Normalde bununla çok uğraşmıyorum, ama işe yarayıp yaramadığını anlamak için denemek istemiştim. İşe yarıyor :)

Özel olarak gojilerin bitleriyle hiç ilgilenmedim. Bir kaç yaprakta bit görmüştüm. İlaç da atmadım. Bir şekilde yok oldular. Yararlı böcekler halletti sanırım. Bahçede bol miktarda lacewing denilen yeşil zar kanatlı, bit yiyen böcek var.

sındırgılı
05-08-2010, 14:55
Bunlar, ugur bocegi yumurtalarimidir ?

Lilium
05-08-2010, 16:21
Uğur böceği yumurtası değiller sanırım, uğur böçeği yumurtası aşşağıdaki gibi.
164455

sındırgılı
05-08-2010, 16:45
Evet, senin resimdekilere hic benzemiyorlar. Yapragi koparmistim.
O zaman zararli bir bocek olsa gerek :)

sındırgılı
06-08-2010, 18:36
Yapraktaki yumurtaları attım.Fakat her gece yarısı, elimde fenerle yapraklarımı yiyen tırtıl avına çıkmaktan bıktım.
İlk parti meyvalar (az da olsa) bittikten sonrakiler, yavaş ta olsa kırmızılaşmaya başladılar;

seyyah53
06-08-2010, 18:43
Maşallah Sayın Sındırgılı gojileriniz kaç yıllık acaba? fidan olarak mı satın aldınız yoksa tohumdan kendinizmi yetiştirdiniz?

memet
06-08-2010, 19:03
Merak ettiğim bir şey var. Bu minik kırmızı şeyleri yeyip evet uğraştığıma değdi diyen var mı, bana olmasa da olur dedirtti.

MeyveliTepe
06-08-2010, 20:10
Tadı çok güzel. Hemen her gün 250 gram kadar toplanabiliyor. Uzun bir zamana yayılan mevsimi var. hemen hemen Hazirandan Eylül sonuna kadar meyvesi var. Başka herhangi bir bitkiden daha fazla uğraşılmıyor :)

sındırgılı
06-08-2010, 20:26
Bu, 3. senesi;
Sevgili Denizakvaryumu sayesinde tanıştım. Her sene meyva yedik, ama ne faydası oldu diye sorarsanız; bilmiyorum :(
Şampuanı bile yapılmış ?
Acaba saç mı çıkartıyor;
Eylül ayı tam hasat zamanı, o zaman bol bol yersem ne olduğu hakkında fikir yürütebilirim. :(

denizakvaryumu
06-08-2010, 21:23
http://video.yahoo.com/watch/7565564/20059087

Yeterli gojiyi bulsam bu kan testini yaptıracağım :D

sındırgılı
06-08-2010, 22:14
Gercekten, muthis bir meyvaymis.:(
Herhalde, biz o kadar yiyemedigimiz icin tesirini goremiyoruz :(

Kafkas57
06-08-2010, 23:11
Gojilerim sürekli çiçek açmasına rağmen meyve tutulumunda aynı başarıyı yakalayamadım. Meyve tutulumunu artırmak için ne yapılabilir?

mbdeniz
06-08-2010, 23:51
Daha öncede yazmıştım. Düzenli olarak 3 ay kadar günde en az 7.5 gram olmak üzere farklı şekillerde tükettik. İşin aslı kendimizde gözle görülür bir farklılık hisetmedik. Tazesinin farkı var mı, artık onu da, 2-3 sene sonra öğreniriz sanırım. Bir çok faydadan bahsedilirken ne şekilde ne kadar alınması gerektiği hakkında pek kaynak yok aslında. Bu ve bunun gibi bazı sebeplerden tüketmekten vazgeçtik.

yarenimex
07-08-2010, 10:49
Gercekten, muthis bir meyvaymis.:(
Herhalde, biz o kadar yiyemedigimiz icin tesirini goremiyoruz :(

Günlük ortalama tüketim dozunun 35 ile 50 gr civarında olması ve sürekli tüketilmesi gerektiği belirtiliyor. Yapraklarının da meyvesi kadar yararlı olduğu belirtidiği için yapraklarından çay yapıp içtim. O gün çok rahat ve derin bir uyku çektiğimi söyleyebilirim.

yarenimex
07-08-2010, 11:12
Benim fidanlar bu ara meyveden yıkılıyor. Sanki çok erken başladı gibi. Bakalım ne kadar devam edecek.

Sayın Meyvelitepe, öncelikle bereketli hasadınızın devamını dilerim. Goji ağaççıkları 4 - 5 yaşlarında tam meyveye yattıkları zaman ağaç başına ortalama yaş meyve veriminin ticari yetiştiricilik için önem arzettiğini düşünüyorum.Ancak nette bu konuda açık bilgiye rastlayamadım. Siz rastladınız mı ya da bu konuda paylaşabileceğiniz doneler var mı elinizde ?

yarenimex
07-08-2010, 11:18
Benimkilerin bir çoğunun tadına güvercinler bakmış ve beğenmişler. Tepe budamasını falan yapmışlar. Sağlam fide sayım azaldı :)

Sizin güvercinlerin yaptığını bana da serçeler yapıyor ancak tepe budaması yerine alt yapraklarını yiyorlar. Bir de etrafta pek çekirge yoktu gojiler bahçeye inince gojilerin başına bayağı bir çekirge toplandı.Şimdilik belirgin bir zarar yok ama dıkkatli olmak gerektiğini düşünüyorum.

mbdeniz
07-08-2010, 17:53
Güvercinlerin yediği yaprakların yerine yenisi hemen geldi :) Bu arada siz nereden okudunuz günde 35-50 gram tüketilmesi gerektiğini? Benim bulduğum kaynak 7.5-10 gram diyordu (hatırladığım kadarıyla).

kalambaklı
07-08-2010, 18:42
Sevgili memet, geçen yıl bahçeye diktiğim iki fidem, itinayla bakmama rağmen sadece bir kaç adet meyve verdi ve tadı da hiç bir şekilde damak tadıma uymadı.

Bence önemli bir meyve değil, zaten oldukça da nazlı bir bitki.
Ben defterimden sildim.:(

Üzerinde çalışanlara kolay gelsin.

yarenimex
07-08-2010, 21:04
Güvercinlerin yediği yaprakların yerine yenisi hemen geldi :) Bu arada siz nereden okudunuz günde 35-50 gram tüketilmesi gerektiğini? Benim bulduğum kaynak 7.5-10 gram diyordu (hatırladığım kadarıyla).

evet, yenilen yapraklar çabucak yenileniyor. Durum bende de aynı. Netten okudum bir değil bir kaç yabancı sitede aynı miktarı gördüğüm için belirttim.Bir ara tekrar bakar linkini de belirtirim...

Jezebel
07-08-2010, 22:07
Ama Tibette ormanda yetişen bir bitki , nazlı olamaz .
Benim Metin Gemiciden alıp geçen mart ayında diktiklerim 3 metreyi çoktan geçti .
Tamam meyve çok yok ama bunca araştırmayı elimizin tersiyle itemeyiz değil mi ?

sındırgılı
08-08-2010, 13:19
3 metreyi geçipte hiç meyva vermemesinde sorun var demektir.Toprağa dikmeden önce,benim fidanlardan biri(topu topu 3 fidan var) çok boya gidiyordu.Tepe budaması yapıp,toprağa dikince hem yeni dallar oluştu hem de meyva vermeye başladı.Yazlık sıtedeki arkadaşlarda meyvanın özelliklerini basından öğrenmişler; olan meyvalar da 3-5 eksilmeye başladı.
Ekim ayında budamadan çıkanları çelik yapıp, ön tarafta goji sahası kuracağız.
Büyükada da goji bahçesi kuracağız.:(

rüzgargülü
08-08-2010, 13:54
arkadaşlar bunlarda benim bahçedeki 02 nisanda çimlenmeye başlayan yavrularım agaç gölgeleri altında şu sıcaklarıda atlattılarmı eylül sonuna doğru köye ekilecekler 4 aylık oldular hiç biri çiçek açmadı (sanırım aşırı sıcaklar poşet içindeki sıcaklığı aşırı artırdıgı için toprak altı gibi soğuk olmuyor köklerde kazık kök oldugundan iyi gelişemiyor birde bitki yaşı gereği çiçek için daha erken sanırım)

boyları ekranda görüldüğü gibi bayağı uzayanlar var eylüle doğru tepe budaması yapacağım acaba tarlaya ektinten sonramı budama yapsam yoksa ekmeden kısa bi süre öncemi ve hemen tepeden mi kesilecek yoksa belirli bir uzunluk varmı bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim hersey goji için...

rüzgargülü
08-08-2010, 13:57
bu arada boyları çok uzun olan yukarıdaki resimlerdeki bazı gojileri budama yapmalımıyım üstatlara soruyorum?????? bazı arkadaşlar bırakın bitkiyi doğal haline dediler ancak bitki fasulye gibi boy atıyor ve gövde incecik kalıyor sopasız yıkılıveriyor ?????

rüzgargülü
08-08-2010, 14:06
bunlarda balkondaki gojilerim bana fidan olarak geldiklerinde 5 aylık tılar 10 cm di boyları şuan 10 aylık ve boyları bayagı uzun ancak gözlemlerim sonucu balkonda yetiştirmek bitkiyi çok zor özlelikle aşırı sıcaklarda bitki soluyor bende odaya aldım bitkiyi ayrıca bitki doğal ortamda olmadıgından bit istilalarına karşı kendini savunamıyor çünkü yararlı böcekler balkonda yok...

bu balkondaki bitkileri ben deneysel olarak kobay yaptım 3 4 defa tepe budaması yaparak dallanma hareketlerini gözlemledim ilk olarak yan dal atımı oldu ancak uzunluk artıkça tepe budaması yaptıgımda resimlere dikkat ederseniz tepede 'V' şeklinde dallanma oluyor ve iki dal uzayarak devam ediyor. bu normal mi acaba???

bugün çok konuştum çok soru sordum offfffff kafa ağrıttıysam affola büyüyen gojilerimi paylaşmak istedim herkese bol meyveli günler

Jezebel
08-08-2010, 14:11
3 metreyi geçipte hiç meyva vermemesinde sorun var demektir..:(

Sayın Sındırgılı " hiç yok " demedim , "çok yok " dedim .
Budamaya kıyamadım ondandır . Bu sefer budayıp çokça çelik köklendireyim diyorum ,
tohumdan olana göre çelikten daha çabuk meyve vermeye başladığı yazıyor her yerde ;)

sındırgılı
08-08-2010, 14:19
Bence de en dogrusunu yapmis olursunuz. Birde, mumkunse toprakla kavusturun.Dediginiz gibi celikten yetistirmede zaman kazaniyorsunuz. Kolay gele,

Jezebel
08-08-2010, 14:47
Sn . sındırgılı bitkileri alır almaz bahçeye diktim , ormanda gelişen bahçede daha iyi gelişir düşüncesiyle .
Gelişmesi maşşallah dalları takip edemiyorum , bir çok çiçek açıyor ,çiçekler döküllüyor , 2-5 meyve oluşuyor .
Dediğiniz gibi budamam gerekiyor , bunu sonbaharda mutlaka yapacağım .
Çelikten yetiştirmek için de uygun zamanı söylerseniz iyi olacak . Bir çuval dere kumu edindim ,
fidancılar çelik için onu öneriyorlar .

seyyah53
08-08-2010, 15:25
dere kumundan başka hengi materyelleri kullanıyorsunuz sayın jezebel?

Jezebel
08-08-2010, 17:13
Heba olmalarını istemediğim için hepsini Clonext'e 15-20 ' tutup öyle dikeceğim .

copur 09
08-08-2010, 22:48
Nazilli de 2 gündür demir dikeni bakınırken, sanırım chinese türü goji buldum. Bir apartmanın bahçesine bir kaç yıl önce dikilmiş sanırım. Daha eski de olabilir. Gövde yapısı toprak seviyesinden itibaren kalınlaşmış. Sahibini bulamadığımdan detayları bilmiyorum. Meyvelerin 3 - 4 tanesini tattım. Yinebiliyor ama pek tatlı değil. En azından yerli olanlar gibi tadı tuhaf değil. Yaprak yapısı da farklı. Uzman arkadaşlar cinsini daha iyi bilebilirler.

sındırgılı
15-08-2010, 17:07
Esim, kollestrol ilaclarina 1 hafta ara verdi.Gunde 10-15 adet goji tuketiyor.Bakalim, tahlil sonuclari ne cikacak?
Ha, bu arada bizde goji tuketmeye maalesef ara verdik. Yoksa dallardaki gojiler yetismeyecekti.Deney yari yolda kalacakti.
Ne yapalim, vatan sagolsun:

Adalet Yağcı
15-08-2010, 17:29
Gojilerim sürekli çiçek açmasına rağmen meyve tutulumunda aynı başarıyı yakalayamadım. Meyve tutulumunu artırmak için ne yapılabilir?

Benim gojilerim de aynı durumda, çiçek açıyor ama incecik çiçk sapı hemen kuruyup düşüyor.
Bunun sebebi, sulama ve ya fazla sıcak olabilir mi?

Dikkatimi çeken bir şey de, çiçeklerin iki renk açması, bazıları beyaz, bazıları açık mor açıyorlar.

Sizler gojilerinizi hasat ederken ben hâlâ meyve görebilir miyim diye bekliyorum :(

MeyveliTepe
15-08-2010, 17:34
Yolu bize yakın düşenler gelip toplayabilirler. Hergün toplayamıyorum. Zamanında toplanmayanlar dalında su kaybedip kurumaya başlıyorlar.

sındırgılı
15-08-2010, 20:37
Dalinda kuruyanlar, potansiyel goji calisi olmaya adaylar. Bende de vardi, onlari cimlendirmeye aldim. 3-5 gunde baslarini torftan cikardilar. Bakalim buyutebilecekmiyiz?
Adalet Hanim, haklisiniz kimi cicekler beyaz, kimiside pembe aciyor. Belki havalarin asiri sicak gitmesi, meyvaya donmesine engel oluyor. Ben, saat 15.00 ten sonra gojilere duslama yapiyorum.Ayrica, gunde 2 defa sulama yapiyorum.

Lilium
15-08-2010, 21:03
Zamanında toplanmayanlar dalında su kaybedip kurumaya başlıyorlar.

Nasıl yani, dalında bırakılırsa kuru tüketilcek gibimi oluyor, yoksa kuruyup çürüyormu.

Bu konuda başınızı çok ağırtacağıza benziyor:)

Sındırgılının mesajını görmemiştim
"Dalinda kuruyanlar, potansiyel goji calisi olmaya adaylar."

gojı fidesimi olmaya adaylar. Tüketmeye gelmiyormu?

sındırgılı
15-08-2010, 21:54
Bendekilere, hemen karincalar hucum ediyor.
Bu nedenle, tohumlarini cikartiyorum.Goji adayi ismide karincalardan dolayi soylendi.Belki Sn.Meyvelitepe de karinca yoktur.

MeyveliTepe
16-08-2010, 16:41
Nasıl yani, dalında bırakılırsa kuru tüketilcek gibimi oluyor, yoksa kuruyup çürüyormu.

Bu konuda başınızı çok ağırtacağıza benziyor:)

Sındırgılının mesajını görmemiştim
"Dalinda kuruyanlar, potansiyel goji calisi olmaya adaylar."

gojı fidesimi olmaya adaylar. Tüketmeye gelmiyormu?

Çürümüyor, sadece kuruyor ve o halde de yenebiliyor :)

Lilium
16-08-2010, 16:49
Dalındayken de bu şekilde kuruyabiliyorlar mı
166292

MeyveliTepe
16-08-2010, 16:54
Böyle olmuyor sn.Lilium. Gün kurusu kayısı misali, renkleri daha koyu ve daha küçük oluyorlar.

Adalet Yağcı
16-08-2010, 21:27
Adalet Hanim, haklisiniz kimi cicekler beyaz, kimiside pembe aciyor. Belki havalarin asiri sicak gitmesi, meyvaya donmesine engel oluyor. Ben, saat 15.00 ten sonra gojilere duslama yapiyorum.Ayrica, gunde 2 defa sulama yapiyorum.

Çok teşekkürler sayın Sındırgılı.
Ben de sıcaklardan dolayı bolca sulama yaptığım için dökülüyor sanmıştım.

Gojilerim 1.5 yaşında, tohumdan yetiştirmiştim.
Dalları çok cılız ve dağınık gelişiyor.
Son baharda budasam mı?

Sahil Deniz Ö.
17-08-2010, 16:06
Bütün yapraklarıda çiçekleride döküldü gojimin. Kuru bir çalı gibi şu anda. İnşallah tamamen kurumamıştır.

rüzgargülü
17-08-2010, 17:49
uzayan gojilerimin büyüyenlerini tepe budaması 60cm boy kalcak şekilde budadım keratalar bayagı uzamışlar :))))
budadıgım tepedeki filizlerin yapraklarını ayırıp kurumaya bıraktım bakalım goji çayı nasıl olacak hasta anneme ve kendime fincanda demler demler içerim zaten yeşilçay zencefil biberiye meyan kökü gibi bir çok çay içtiğim için seveceğimi düşünüyorum

MeyveliTepe
17-08-2010, 19:32
Dipten sürgün verip gövdeler çokladıysa tek gövdeye bırakmak daha iyi.

Lilium
17-08-2010, 21:35
Kurutmadan çayı olmazmı açaba deneyen arkadaşlar varmı?

sındırgılı
17-08-2010, 22:32
Sakin deneme hemserim. Gecen sene, kurutmadan demledim. Maalesef bir halta benzemedi. Gerci, kurutulmusuda pek bir seye benzemiyordu ya.
En guzeli meyvasini tuketmek.
Aslinda, dogal ortaminda cok rahat yetisen bir bitki.

denizakvaryumu
18-08-2010, 00:08
Goji; tarla farelerinin benim bahçemde 1 numaralı favori bitkisi...

Yaprağı-dalı-sapı neyi varsa yiyip bitiriyorlar bir de semiz otlarını...

Bir bildikleri vardır muhakkak :)

rüzgargülü
18-08-2010, 13:59
valla fare konusu mantıklı gecen gün bende bahçede gojilerin yanında tarla faresi gördüm çok tatlıydı izledim yere düşen erikleri yiyordu:))

rüzgargülü
18-08-2010, 14:01
Sakin deneme hemserim. Gecen sene, kurutmadan demledim. Maalesef bir halta benzemedi. Gerci, kurutulmusuda pek bir seye benzemiyordu ya.
En guzeli meyvasini tuketmek.
Aslinda, dogal ortaminda cok rahat yetisen bir bitki.

bitki çayları kurutulduktan sonra daha etkilidir acı olmazlar ayrıca bir bitki çayının tadının tatlı şekerli olmasını beklememeliyiz çünkü çogu zaten tat konusunda fazla iddalı değildir ben kurutuyorum bakalım önemli olan denemek:))

rüzgargülü
18-08-2010, 14:05
Dipten sürgün verip gövdeler çokladıysa tek gövdeye bırakmak daha iyi.

valla ibreliler.com da belirtilen şekilde budama yaptım 60 cm boydan fazla olanları 60 cm olacak şekilde budadım zaten çogunluğu tek gövdeydi. budama yapıldıktan sonra dallanma olur...ayrıca dallanma yapmış olanları tek gövde olcak şekilde 45 dereceden az açı ( ana gövdeye paralel yukarı dik olan dallar) yapan dalları da budama yaptım bakalım hayırlısı.....

MeyveliTepe
18-08-2010, 14:18
Bu Nisanda çeliklediklerimden 30 kadarını Haziranda bahçeye aldıktan sonra Temmuzda budadım, yeni sürgünleri temizleyip tek gövde bıraktım. Şimdilerde meyveye yatmaya başladılar. Gojilerde, ilk yıl 60-80 santim, ikinci yıl 150 santimden daha fazla yükselmesine izin vermiyorum. Üçüncü yıl ne gösterir şimdilik bilmiyorum, herhalde her durumda iki metrenin üzerine çıkartmam.

KAPTANzst
18-08-2010, 19:38
Ben bir ay önce budadın 40 cm den şimdi 70 cm oldu hemde dallandı. Budaduklarımıda dıkdım tuttular bugün onlarıda saksılara dıktım.

Adalet Yağcı
19-08-2010, 08:03
Benim gojiler hâlâ çiçek açıyor ve döküyor, meyve tutulumu yok.
Şimdi budamak doğru olur mu acaba?

ilara23
19-08-2010, 14:05
Merhaba,

Ben rahatsızlığım nedeniyle araştırma yaparken buldum bu siteyi.Goji berry hakkında bilgi edinmek istiyorum.Günde ne kadar goji berry tüketebilirim.Bu arada göz tansiyonum var.Onun için tavsiye ettiler bu meyveyi.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

MeyveliTepe
19-08-2010, 22:51
166708
166709

Benim bahçedeki 60-70 kadar fidan Hazirandan buyana böyle. Hemen her gün de toplanıyor. Ben toplamazsam köyden, hatta ilçeden öğrenen bir kaç kişi gelip topluyor. Meyveler salkım gibi. Tek bir noktadan 5-10 meyve sapı birden var. Sırayla büyüyüp kırmızılaşıyorlar.

Benim gördüğüm, yetişmesi çok kolay bir bitki. Fazla özen de gerektirmiyor. Sulama 15 günde bir yetiyor. Saksıdakiker için bir şey diyemem ama toprağa dikilenlerde bu ara bol meyve olması lazım. Bir ip ucu olur mu bilmiyorum. Bizim fidanlar iyi rüzgar alıyorlar. Bu bir faktör olabilir.

Kafkas57
19-08-2010, 23:19
Sayın Meyvelitepe:Gojilerinizin maşallahı var.Biz saksıda çiçek aşamasından öteye geçemiyoruz.Havaların serinlemesiyle meyve tutulumunun artması tek umudumuz gibi görünüyor.Saksıda 1.5 yaşında gojim 2 metreyi buldu.Altı ay önce 1 metre civarındayken udama yapmıştım.Beklemekten başka çare yok gibi..

Lilium
20-08-2010, 00:07
Sevgili meyvelitepe maşallah hasatınız bol olsun, fidanlar güzel meyveye yatmışlar, kacıncı yılındalar.
Bizlerde bahçeyi böyle kırmızı kırmızı görebilecekmiyiz. yemekle pek işim olmaz, görsem yemiş kadar olurum seyri beni doyuruyor.

Lilium
20-08-2010, 00:12
Benim gojiler hâlâ çiçek açıyor ve döküyor, meyve tutulumu yok.
Çiçekteyken sulamak çiçek dökümüne sebep olabilir diye düşünüyorum, meyvelitepe bu konuda tecrübeli söyleyeceklerini dikkate almak gerekir.

Yere diktiklerim tüplerde olanlardan çok daha iyi gelişim gösteriyorlar

MeyveliTepe
20-08-2010, 00:23
Sevgili meyvelitepe maşallah hasatınız bol olsun, fidanlar güzel meyveye yatmışlar, kacıncı yılındalar.
Bizlerde bahçeyi böyle kırmızı kırmızı görebilecekmiyiz. yemekle pek işim olmaz, görsem yemiş kadar olurum seyri beni doyuruyor.

Sevgili Lilium, bu fidanlar tohumdan itibaren 16 aylık oldular. Çelikten itibaren 3,5 aylık olanlarda da tek tük meyve görünmeye başladı.

MeyveliTepe
20-08-2010, 00:25
Merhaba,

Ben rahatsızlığım nedeniyle araştırma yaparken buldum bu siteyi.Goji berry hakkında bilgi edinmek istiyorum.Günde ne kadar goji berry tüketebilirim.Bu arada göz tansiyonum var.Onun için tavsiye ettiler bu meyveyi.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Günde 15-20 taneden fazlası tavsiye edilmiyor.

Lilium
20-08-2010, 00:54
Günde 15-20 taneden fazlası tavsiye edilmiyor.

Neden tavsiye edilmiyor konusunda erhangi bir bilgiye ulaşamadım, yani çok mu etkili fazlası zararlımı? bu konuda bir bilgi varmı.

Maşallah fidanlar 16 ayda çok güzel gelişim göstermişler, darısı başımıza;)

Adalet Yağcı
20-08-2010, 09:09
166708
166709

Benim bahçedeki 60-70 kadar fidan Hazirandan buyana böyle.

Sayın Meyveli Tepe, süper olmuş gojileriniz, maşallah.

Ben anladım ki, çok sulama çiçekleri döküyor, bu sene sonunda onu daha sakin bir köşeye alacağım.

Sayın Lilium, benim gojilerin yerde 2. yılı, belli ki yerlerini sevmediler, tam da merdivenleri yıkadığım yerin dibindeler, yani her vesile ile devamlı sulanmış oluyorlar.

Lilium
20-08-2010, 11:42
Bende çok iyi bilmiyorum ama gojı kuvvetli dip kökü yapıyor kuvvetli dip kökü yapan ağaçlar çok fazla suyu sevmezler onlar zaten toprağın derinliklerinden suyunu almaktadırlar birde üstten çok su keyiflerini bozabilir diye düşünmekteyim.

MeyveliTepe
20-08-2010, 11:52
Toprağın taban suyunun da yüksek olmaması gerekir diye bir izlenimim var. 2 Yaşındaki gojinin köklerinin 1,5 - 2 metreye indiğini düşünüyorum.

rüzgargülü
20-08-2010, 17:08
benim nisanda çimlendirdiğim gojilerimin 400 ü hala tüplerde ve 1 ay kadar önce 3 tanesini bahçeye deney olsun diye ekmiştim bunlardan en büyüğü(resimdeki) sonunda ilk tomurcuklarını gösterdi yakın zmandada çiçek açaçağa benziyor ancak çiçek açan bir tane gojinin olması nedeniyle meyveye yatması zor gibi görünüyor gerçi bahçede tozlaşma için gerekli böcek çok ama bakalım hayırlısı.
sonuç olarak deneyden çıkaracagımız şu ....
goji bitkisi kazık köklü bir bitki olup topragın derinliklerine kadar köklerini ilerlettikten sonra gelişimini devam ettiryo ve kendini rahat hisstetiği içinde üreme olgunluğuna geliyor çiçek açmaya ve meyve vermeye çalışıyor
saksıda yetişen iki gojimin boyları 1.5 metreye gelmelerine ragmen hala çiçeklenme yok verim elde etmek istiyorsak gojiyi kesinlikle geniş toprakla buluşturmalıyız

rüzgargülü
20-08-2010, 17:28
Sayın Meyveli Tepe, süper olmuş gojileriniz, maşallah.

Ben anladım ki, çok sulama çiçekleri döküyor, bu sene sonunda onu daha sakin bir köşeye alacağım.

Sayın Lilium, benim gojilerin yerde 2. yılı, belli ki yerlerini sevmediler, tam da merdivenleri yıkadığım yerin dibindeler, yani her vesile ile devamlı sulanmış oluyorlar.

üstat maşaallah diyerek başlamak istiyorum söze seneye benim gojileri tarlada böyle kırmızı kırmızı görür gibi oldum
70 fidandada böyle mi mahsuller yoksa sadece 2 tanesindemi eğer fazlaysa satmayı denedinizmi ya da hiç sattınız mı?sonuçta bu işin ticaretini yapcagız 2 3 yıl sonra piyasayı görmek lazım:))) ben tadımlık almak isterdim doğrusu:)

MeyveliTepe
20-08-2010, 19:58
Sn.Rüzgargülü,
70 fidandan 40 kadarı böyle. Diğerleri de hazırlıkta. Geçen yılki tecrübeden meyve verme işinin Ekim ortalarına kadar devam ettiğini biliyorum. Büyük ihtimal sizinkiler de seneye böyle olurlar. 40'lık bir grup olarak diktiğim bu yılın yeni fidanlarında da üçer beşer başladı. Bizim buranın havasından mı suyundan mı bilmiyorum, bana çok sorunsuz ve kolay bitki geldi. Bir kaç önemli şey var sadece. Toprak derin olacak, baharda mikroorganizma ve keçi gübresi zengini bol kompost verdim, çok sıkı ve derin budama yaptım, hepsi tek gövdede, yazın da 15 günde bir sulama. Hepsi bu. Yanlız, yazdığım gibi, toprak çok derin, geçen yıldan leonardit ile gevşetilmiş, bir de bulundukları yer her türlü hava akımına çok açık. Bir de geçen yıl fidanları yerlerine dikerken fidan çukurlarına birer tutam ekosorb koydum diye hatırlıyorum.

Yolunuz düşerse gelin istediğiniz kadar toplayın.

Oğuzhan
20-08-2010, 20:19
Maşallah.Sizin oraları çok sevmişler.

egetropical
20-08-2010, 21:42
benim kuru goji berry meyvesi tüketim öneririm biraz farklı,

saglıklı insanlar için günlük doz;
10-25 yaş arası 10-15 gr.
26-45 yaş arası 20-25 gr.,
45 ve üstü delikanlılar için 30 gr.
hastalarda ise hastalık durumuna göre ; 30 ila 50 gr. arası öneriyorum.
(nette bir çok araştırma ve makale var. bir tanesini orjinalini yazıyorum.ingilizcem çok kötü düzgün çeviremediğim için)

Goji berries: The correct amount to eat

Goji berries have remarkable health benefits. Goji berries are perhaps the most nutritional fruit. They have been known to enhance the liver functions, improve vision and fertility, boost immunity and delay the aging process. They contain nineteen amino acids. Amino acids **** in promotion of growth hormones in the body. Two important amino acids found in goji berries are L-Glutamine and L-Arginine which together **** in protein metabolism, immune improvement and boosts hormones to **** you feel and look young.

A daily intake of 10 to 30 grams of dried goji berries would b the right amount to keep your lever healthy. You take them with your cereal or along with your juice or milk. You can also add 5 to 10 grams of the berries into half cup of boiling water to make tea. After fifteen minutes of boiling, let it cool down before taking a sip. Daily dose of goji berries capsules are recommended to be not more than 2500 milligrams. The goji juice is consumable and would be best nutritional along with your meals. You could have it in your breakfast or snacks, in your lunch and dinner too.

The goji berries have a slight anticoagulant effect on the blood. So if you are taking a blood-thinning drug, consult your doctor before you go ahead with consuming goji berries. Consumption of goji berries while pregnant is prohibited. Also, 32 ounces of goji berries can cost you more than 50 USD. There have been issues regarding goji berries’ potential health benefits justifying its cost.

Though goji berries are of high nutritional value claiming to cure vision imperfections to memory still one needs nutrient from basic food sources such as vegetables, fruits and dairy products. Even the best nutritional products should be taken in balance to avoid any side effects and gather maximum benefits for one’s health.

rüzgargülü
20-08-2010, 23:25
meyvelitepe üstat kocaelinde neredesiniz bahçeniz nerede gebzeye bayramda kayınpederin yanına gelebilirim engin tecrübenizden faydalanıp ve gojilerin tadına bakmak isterim:)))
bu arada bu ekosorb dediğiniz nem tutucular nasıl uygulanıyor... fidanı ekerken topraga tablet şeklinde mi attınız **** toz mu tozu suyla mı karıştırdınız miktarı **** bir oranı varmdıır bilgi verirmisiniz

rüzgargülü
24-08-2010, 15:26
çiçeğin son durumu sarı renkli başlangıcı acaba kurumuş gibi ondan mı sarı renkli???? çiçek rengi mor beyaz renkli olması gerekmiyo muydu gojilerin???

MeyveliTepe
24-08-2010, 15:35
meyvelitepe üstat kocaelinde neredesiniz bahçeniz nerede gebzeye bayramda kayınpederin yanına gelebilirim engin tecrübenizden faydalanıp ve gojilerin tadına bakmak isterim:)))
bu arada bu ekosorb dediğiniz nem tutucular nasıl uygulanıyor... fidanı ekerken topraga tablet şeklinde mi attınız **** toz mu tozu suyla mı karıştırdınız miktarı **** bir oranı varmdıır bilgi verirmisiniz

Fidanları dikerken çukurları biraz derin ve geniş açmıştık. Fidan başına bir çorba kaşığı kadar ekosorb'u, bir tutam dibine, kalanı da kök bölgesine ama köklerden uzağa kademe kademe azar azar serpiştirmiştik.

yarenimex
25-08-2010, 00:41
Kurutmadan çayı olmazmı açaba deneyen arkadaşlar varmı?

Ben denedim sayın Lilium.. Üç dört tane taze yaprağı önce sıcak suyla ısıttığım fincana koydum ve üzerine sıcak su ilave edip üç dört dakika kadar demlenmesini bekledim ve az bir şekerle tatlandırıp içtim. Nötr bir tadı var.Ekşi, acı, kekre, buruk gibi tarif edilebilecek bir tat değil. Çin'de epeyce Çin çayı (yeşil çay) içmiştim. Bana aynı tadı verdi ve çok beğendim, hatta kalan yeşil yapraklarını da çayı bitirdikten sonra yedim.İlk denemede hoşuna gitmeyen arkadaşlar yanına çeşitli aromatik bitkilerden (adaçayı, nane,kekik vs.) ekleyerek demleyip içebilirler. Yapraklar tamamen dökülmeden kış için de biraz kurutmayı düşünüyorum.

yarenimex
25-08-2010, 01:13
üstat maşaallah diyerek başlamak istiyorum söze seneye benim gojileri tarlada böyle kırmızı kırmızı görür gibi oldum
70 fidandada böyle mi mahsuller yoksa sadece 2 tanesindemi eğer fazlaysa satmayı denedinizmi ya da hiç sattınız mı?sonuçta bu işin ticaretini yapcagız 2 3 yıl sonra piyasayı görmek lazım:))) ben tadımlık almak isterdim doğrusu:)

Sayın Rüzgargülü, bu sene gojilerinizde meyve görmek isterseniz fidanlarınızı alıştırarak güneşe çıkarın ve tam gün güneşte tutun ancak diplerinin nemli olmasına dikkat edin. Nisanda çimlenen gojilerimden( yaklaşık 2000 tane) ilk tüplediğim 450 tanesi haziran sonundan buyana devamlı tam gün güneş altındalar ve boyları neredeyse 1.5 metre, gövdeler de ortalama sigara kalınlığında. Tepe budaması yapmadığım halde üç beşi hariç, hemen hepsinde yan dal var yan dallarda şekil budaması yaptım onbeş gün önce.Şimdi peşpeşe çiçek açanlar çoğalıyor ve ilk çiçek açanlardan da meyve bağlayanlar var.Mercimek boyunda meyveler halen.İnşallah bu sezon sona ermeden olgunlaştıklarını da görmek kısmet olur.Kısmet olursa eylül ayı içinde de 450 adedini evimin önündeki tarlama dikeceğim.

İşin ticareti tarafı çoğumuza ilginç geliyor ama goji ağaççıkları tam meyveye 4-5 yaşlarında yatıyorlar.Ancak bildiğim kadarıyla aramızda o aşamaya gelebilmiş olan arkadaşımız henüz yok.Benim merak ettiğim tam meyveye yattığı zaman bir goji ağaççığı bir sezonda ortalama kaç kilo yaş meyve verecek. Bence üç beş sene sonrasının asıl sorusu bu..

yolac
25-08-2010, 11:36
Arkadaşlar,

Benim bu sene saksıya ektiğim gojiberrylerim şu anda 10 cm ila 40 cm arası boya ulaştılar; sizlerden öğrenmek istediğim, şimdi mi toprakla buluşturayım,yoksa baharda
mart,nisan gibi mi ?
Aydınlatan olursa sevinirim.

rüzgargülü
25-08-2010, 23:55
Sayın Rüzgargülü, bu sene gojilerinizde meyve görmek isterseniz fidanlarınızı alıştırarak güneşe çıkarın ve tam gün güneşte tutun ancak diplerinin nemli olmasına dikkat edin. Nisanda çimlenen gojilerimden( yaklaşık 2000 tane) ilk tüplediğim 450 tanesi haziran sonundan buyana devamlı tam gün güneş altındalar ve boyları neredeyse 1.5 metre, gövdeler de ortalama sigara kalınlığında. Tepe budaması yapmadığım halde üç beşi hariç, hemen hepsinde yan dal var yan dallarda şekil budaması yaptım onbeş gün önce.Şimdi peşpeşe çiçek açanlar çoğalıyor ve ilk çiçek açanlardan da meyve bağlayanlar var.Mercimek boyunda meyveler halen.İnşallah bu sezon sona ermeden olgunlaştıklarını da görmek kısmet olur.Kısmet olursa eylül ayı içinde de 450 adedini evimin önündeki tarlama dikeceğim.

İşin ticareti tarafı çoğumuza ilginç geliyor ama goji ağaççıkları tam meyveye 4-5 yaşlarında yatıyorlar.Ancak bildiğim kadarıyla aramızda o aşamaya gelebilmiş olan arkadaşımız henüz yok.Benim merak ettiğim tam meyveye yattığı zaman bir goji ağaççığı bir sezonda ortalama kaç kilo yaş meyve verecek. Bence üç beş sene sonrasının asıl sorusu bu..

sayın yarenimex çok sevindim 2000 goji fidanı mı var poşetlerde süperrr.bunlar poşetlerdemi çiçek açtı resimlermsiiniz bize güç ve ilham katacaktır doğrusu...
üstat benim 450 gojimin keyifleri yerinde 1 metreden fazla olanları budama yaptım 60 cm olcak şekilde gün ışığını öğle güneşi görmicek şekilde alıyolar öğle güneşine ağaçların altındalar resimlerde görebilirsiniz yukarıda.....

ancak yukarıdaki sarı renkli çiçek açan bahçeye ektiğim gojimin çiçeği tahmin ettiğim gibi kurumuş malesef üzüldüm nedeni ne olabilir diye düşünmeye başladım acaba sulamayı fazla mı yaptım... neyse bir hafta sulama yapmayacagım bakalım nolacak diğer tomurcuklar

rüzgargülü
25-08-2010, 23:57
bu arada bende 450 fidanımı eylül sonuna doğru tarlaya ekmeyi planlıyorum hadi hayırlısı ama bahçedeki çiçeklerin kuruması umudumu kırdı biraz...

yarenimex
26-08-2010, 21:21
bu arada bende 450 fidanımı eylül sonuna doğru tarlaya ekmeyi planlıyorum hadi hayırlısı ama bahçedeki çiçeklerin kuruması umudumu kırdı biraz...

Sayın Rüzgargülü, hiç umudunuz kırılmasın bir ağacın çiçeği kurudu diye.. Tekrar çiçeklenecektir..Çünkü bir yandan meyve veriyor bir yandan çiçek açıyor taaki sezon sonu gelip soguklar bütün bitkileri durdurana kadar. Bu durum da aksine beni goji dikmek için cesaretlendiriyor.Çünkü diğer meyvelerinizi soğuk vurursa ürün için seneyi beklemek zorundasınız, doluya yakalanırsanız ürün mahvolup değersiz hale geliyor.Ama gojinin meyveyi sürekli olarak vermesi herhalukarda bir miktar kaliteli ürünü garanti ediyor. Böyle ikinci bir meyve, yediveren çilek dışında, ben bilmiyorum..

yarenimex
26-08-2010, 21:32
sayın yarenimex çok sevindim 2000 goji fidanı mı var poşetlerde süperrr.bunlar poşetlerdemi çiçek açtı resimlermsiiniz bize güç ve ilham katacaktır doğrusu...
üstat benim 450 gojimin keyifleri yerinde 1 metreden fazla olanları budama yaptım 60 cm olcak şekilde gün ışığını öğle güneşi görmicek şekilde alıyolar öğle güneşine ağaçların altındalar resimlerde görebilirsiniz yukarıda.....

ancak yukarıdaki sarı renkli çiçek açan bahçeye ektiğim gojimin çiçeği tahmin ettiğim gibi kurumuş malesef üzüldüm nedeni ne olabilir diye düşünmeye başladım acaba sulamayı fazla mı yaptım... neyse bir hafta sulama yapmayacagım bakalım nolacak diğer tomurcuklar

Yaklaşık ikibin adet gojim var ama hepsini henüz tüpleyebilmiş değilim ve tüpleme çalışmalarım sürüyor halen. Bir ara fotoğraflama imkanım olursa yüklerim inşallah..

Goji dibi nemli olduğu sürece güneşte daha iyi gelişip odunsu yapıya daha tez ulaşıyor.Haziran temmuz güneşinin altında 40 derece sıcağa maruz kaldılar üstelik de hergün de sulamadım.Ancak yapraklar hafiften büzüştüğünde suladım hep. Bana kalırsa sulamayı tamamen kesmeyin günaşırı veya haftada iki kere falan sulayın.Bir de gojinin çiçekleri mor veya beyaz kuruduktan sonra sarı oluyor. Siz kurudu dediğiniz çiçeğin sapına bir bakın sapı kuru ve ince ise o zaman umudunuzu kesin.Çünkü çiçek meyveye dönerken de aynı renk alıyor ancak içinden meyve dört beş gün sonra kendini gösteriyor. Umarım kısa zamanda meyvelerini de görürsünüz..

sındırgılı
26-08-2010, 22:12
Sevgili Yolac,
10 ve 40 cm boylar, bence bahari bekle.Dikecegin bolumude bu arada iyice tavli hale getirmis olursun.Sn. MeyveliTepe`nin kullandigi su tutlardan kullanirsan da bizim gibi 3 gunde bir su vermemis olursun.Saksidakileri, gubre serbeti ile sulamayi ihmal etme.Ayrica pek fazla guneste tutma.Benim meyvalar azaldi, fakat ciceklenme ve meyva olusumu devam ediyor. Belki, Eylul ayinda dukkana gelirsen Goji meyvasi ikram edebilirim.Toplayamayip, uzerinde kuruyanlarida cimlendirmeye basladim. Gerci, mevsimi degil ama alttan isitmali sistemde kisi rahat rahat cikartirim.Sonbaharda da budanan dallari koklendirdigim zaman; oldukca fazla sayida goji fidesi sahibi olacagim.Buyukada`da sitenin bir bolumunu goji sahasi olarak ayirdik.Hayirlisi ile, duzeni kurabilirsek, herkes gunde 1 avuc goji yiyebilecek;

nariçi
26-08-2010, 22:23
Serada teneke saksıda olan gojiler de çiçekler açmaya başladı. Bir-iki meyve tuttu gibi bakalım devam edecek mi! 30 a yakın goji fidem var.

MeyveliTepe
26-08-2010, 22:24
Taze goji meyvelerini saklamakta denediğimiz bir yöntemi anlatmak isterim. Toplanan meyveleri bir kabın içine yayarak tek sıra olarak derin dondurucuya koyuyoruz. 1-2 gün sonra biribirine yapışmadan donan meyveleri kilitli poşetlere doldurarak dondurucuda muhafaza ediyoruz. Donmuş meyveler açılmasına gerek kalmadan öylece yenebiliyor ve çok güzel oluyorlar. Ayrıca, donmuş halde muhtelif sütlü ve diğer tatlıların üzerlerine üçer beşer serpiştirilerek de yenebilir.

MeyveliTepe
26-08-2010, 22:30
Saksı veya tüplerdeki fidanların toprağa dikilme zamanı ile ilgili olarak geçen yılki deneyimlerinden şunu söyleyebilirim. Boyu 30-40 santime gelmiş, gövdesi hafifçe odunlaşmaya başlamış bitkilerin saksılarını kaldırıp altına bakın. Kökler saksı deliklerinden çıkmaya başlamışlarsa hiç bir şeyi beklemeden hemen toprağa dikin. Mevsimin bir önemi yok. Böylelikle kesintisiz bir kök gelişimi sağlamış olursunuz.

Goji işinden benim anladığım, bütün mesele kökte. Kökler, uygun ve gevşetilmiş toprakta özgürce büyüdüğünde bitki de buna bağlı olarak çok güçleniyor. Bu ne kadar erken sağlanırsa o kadar iyi.

Lilium
26-08-2010, 22:43
Öyle anlaşılıyor ki fidan çukurlarını da derin açmakta fayda var. Derine çalışan kök daha rahat kök çalışması yaparak daha iyi gelişim gösterecektir.

rüzgargülü
28-08-2010, 15:34
meyvelitepe üstat meyveleri elinizlemi topladınız yoksa plastik eldivenlerle mi bir yazıda duymuştum çıplak elle toplanınca kararma oluyormuş meyvelerde

MeyveliTepe
28-08-2010, 16:14
168161

Bir çok fidanın dallardaki dünkü durumları böyle. Eldiven filan kullanmıyorum. Karardığını da görmedim. Toplanması biraz uzun sürüyor ama kolayca da toplanıyor. Meyve, sapına bağlı olduğu noktadan hafifçe büküldüğünde sap dalda meyve avucunuzda kalıyor.

yarenimex
28-08-2010, 18:14
meyvelitepe üstat meyveleri elinizlemi topladınız yoksa plastik eldivenlerle mi bir yazıda duymuştum çıplak elle toplanınca kararma oluyormuş meyvelerde

Bir yabancı forumda okumuştum. Forum üyelerinden satıcı bir Çinli'nin belirttiğine göre sağlıklı fidanlardan çıplak elle toplanan meyvelerde kararma olmazmış.Çıplak elle toplandığında kararmaya yüksek hava nemi nedeniyle oluşan bir mantar neden oluyormuş.Belirtildiğine göre, eğer gojinizin yetiştiği bölgede hava nemi yüksek değilse kararma gibi bir sorun olmayacak. Bekleyip göreceğiz sayın rüzgargülü..Gojilerdeki meyvelerimiz büyüyor..Ekim başında falan denemiş oluruz inşallah ve sonuçlarını da paylaşırız..

rüzgargülü
29-08-2010, 16:02
benim siyah fidan poşetlerindeki gojilerimin altındaki deliklerden kök salınımı yok ancak gecen kesip ektiğim poşetlerdekilerin altına baktım kökler altına dolanıp toplanıp durmuşlar ekilme zamanı geldiler ama havalar aşırı sıcak ve 18 temmuzda düğünüm oldu o gün sağnak yağmur yagdı o günden beri yagmur yok memlektte 1 ayda bebek bekliyorum baba olacagım bereketiyle geldi :))))))))))) ancak çocuk bütün bereketi çekti herhalde yağmurda tık yok şimdi köye tarlaya ekeceğim gojileri ama bu kuraklıkta aşırı sıcakta sulama sorunu nedeniyle sonbahar yagmurlarını ve serinlemeyi bekliyorum eylül sonuna dogru ekeceğim nasip olursa ....

yolac
29-08-2010, 17:20
Sayın Sındırgılı,
ve
Sayın Meyveli Tepe,
Verdiğiniz bilgiler için her ikinize de teşekkürler.
Sevgili Sinan, desenize bu gidişle eylülde sizin dükkanda Goji partisi var.
Yaşasınnnnn....

KAPTANzst
30-08-2010, 12:25
ARKADAŞLAR GOJI FIDESININ KÖKÜ BOYUNDAN ÇOK UZUN OLUYOR. 1- 2 CM LIK BİR FİDEDE 8-10 CM KÖK OLUYOR. Fidelere yer değiştirirken ister istemez bu kökler zarar görüyor. Çünkü çok inceler. Böyle oluncada büyüme duruyor. 1-2 hafta sonra kendıne geliyor. Dikimde bu konuyu göz önünde bulundurun.

sercan1969
31-08-2010, 11:00
Kendi yetiştirdiğim gojilerden biri nihayer meyve verdi ve ilk defa tadına baktım.Tadı umduğumdan daha güzel ve oldukça tatlı geldi bana...

gilaburu
31-08-2010, 11:15
Satı hanımın gönderdiği goji berryler meyve vermeye başladı.

Satı hanım goji fidanlarını gönderdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

sercan1969
31-08-2010, 12:12
Yaprakların biraz daha uzun ince olması gerekmez mi? Bu hangi çeşit?

gilaburu
31-08-2010, 12:18

Sayın sercan1969 bu değişik bir cins , galiba lycium chinense çeşiti.
Yoksa sizin dediğiniz şekilde yani uzun ince yapraklı olan fidanlarımda var.

Hhatice
31-08-2010, 13:30
Sevgili satıcığımın gönderdiği gojilerim çiçek açmaya başladı :))umarım meyvesini de görürüz .

alone35
01-09-2010, 12:55
Satı hanımın gönderdiği fide benimki de bu kadar oldu ama o kadar çiçek açmasına rahmen tutmuyor kuruyor dökülüyor çiçekler neden olabilir acaba birde zehirli falan değildir inşallah sağlıklı beslenicez derken ölmeyelim sonra:):)

cegceg
01-09-2010, 23:51
Sayın sercan1969 bu değişik bir cins , galiba lycium chinense çeşiti.
Yoksa sizin dediğiniz şekilde yani uzun ince yapraklı olan fidanlarımda var.

Sayın gilaburu, benim gojilerim de lycium chinense fakat yaprakları sayın sercan1969 un dediği gibi daha ince ve uzun. Farklı bir çeşit sanırım.

KAPTANzst
02-09-2010, 09:35

Sayın gılaburu bu türün tohumundan almam mümkünmü

KAPTANzst
02-09-2010, 09:36
Satı hanımın gönderdiği goji berryler meyve vermeye başladı.

Satı hanım goji fidanlarını gönderdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Bu çeşidin tohumlarını nereden temin edebiliriz

gilaburu
02-09-2010, 11:29
Sayın gilaburu, benim gojilerim de lycium chinense fakat yaprakları sayın sercan1969 un dediği gibi daha ince ve uzun. Farklı bir çeşit sanırım.

Sayın cegceg Satı hanımın gönderdiği goji berrylerin resimlerini ekledim.Hangi cins olduğunu bilmiyorum.

iyi günler

gilaburu
02-09-2010, 11:32
Bu çeşidin tohumlarını nereden temin edebiliriz

Sayın kaptanzst bu resmini eklediğim yani Satı hanımın gönderdiği goji berrynin tohumu şuan için yok.Meyveler olgunlaştığı zaman tohumlarını alacağım.Elimde fidesi var,isterseniz gönderebilirim.

iyi günler

nariçi
08-09-2010, 13:32
Tibet gojiberry nin arada bir yeşil yaprakları dökülüyor, neden olabilir. Toprağında eksik besin mi var acaba.

MeyveliTepe
08-09-2010, 13:59
Yaprak renkleri koyu yeşil değil de hafif sararmış ya da açık yeşil gibiyse bitki yeterince beslenemiyor olabilir. Diğer yapraklarda problem yok da arada bir bir iki yaprak sararıp düşüyorsa problem değil.

Fidanların Haziran başından bu yana sürekli meyve vermesinin bitkileri zorladığını net bir şekilde gözlemledim. Fazla potasyum kaldırıyor olabilir. Son zamanlarda meyve boyutları da küçüldü. Kış gübrelemesine dikkat etmek gerekecek. Topraktan organik postasyumu ve gereğince iz elementleri ihmal etmemeli.

sercan1969
10-09-2010, 07:55
Arkadaşlar gojiberry üzerinde şu an 10 kadar meyve var.Tadı bebce gerçekten güzel...Ancak meyve iriliği beni hayal kırıklığına uğrattı.Yer kirazı meyvelerini ufak diyordum ancak gojinin meyveleri ondan çok daha ufak...Yetiştiren arkadaşlar 100 meyveyi bir araya getirip tartsalar da ortalama olarak bir meyvenin kaç gram geldiğini bizde öğrensek diyorum....

sındırgılı
10-09-2010, 08:34
100 meyva mı ?
Bunu yapsa yapsa, Sn.MeyveliTepe yapabilir.
Ben, tüm meyvaları bayram şekeri niyetine tükettim.

nariçi
10-09-2010, 08:53
Yapraklar arada bir yeşil iken genel bir kıvrılma ile sararmadan dökülüyor.

yarenimex
10-09-2010, 09:00
Arkadaşlar gojiberry üzerinde şu an 10 kadar meyve var.Tadı bebce gerçekten güzel...Ancak meyve iriliği beni hayal kırıklığına uğrattı.Yer kirazı meyvelerini ufak diyordum ancak gojinin meyveleri ondan çok daha ufak...Yetiştiren arkadaşlar 100 meyveyi bir araya getirip tartsalar da ortalama olarak bir meyvenin kaç gram geldiğini bizde öğrensek diyorum....

Benim gojilerimde de peşpeşe çiçeklenme ve meyve tutumu sürüyor.İlk kırmızı meyveyi de iki gün önce gördüm. Evet boy olarak netteki resimlerde gördüğümüzden ufaklar. Ben hem fidanların daha çok genç olduğuna (4-5 aylık)
ve bir de tüplü olarak poşette olmasına bağlıyorum. Gelecek yıl topraktaki nihai yerlerinde ve biraz daha olgunlaştıklarında daha bol ve iri meyveler alacağımızı umuyorum. Biraz sabır gerekiyor. Sayın meyvelitepe'nin daha iri meyve fotoğrafları da bu yönde düşünmeme neden oluyor..

MeyveliTepe
10-09-2010, 10:02
100 meyva mı ?
Bunu yapsa yapsa, Sn.MeyveliTepe yapabilir.
Ben, tüm meyvaları bayram şekeri niyetine tükettim.

100 meyvanın kaç gram geldiği meyve büyüklüğüne göre değişir. Bizim gojler hala meyvede. 4-5 günde bir 700-800 gram topluyoruz. Mevsim başından buyana gözlemlediğim şey şudur. Mevsim başında her yaprak dibinden tek bir çiçek açıyor ve bundan meyve bağlıyordu. Bu meyvelerin büyüklüğü de 2 santim boy, 7-8 milim çap gibiydi. Mevsim ilerlediğinde her yaprak dibinde, aynı noktadan üç çiçek açmaya ve üç meyve bağlamaya başladı. Bundan itibaren meyveler biraz küçüldü. Boyları bir santime kadar düştü.

Buna ilaveten, üç aydır meyve veriyor olmanın bir sonucu olarak topraktan çok ciddi potasyum kaldırdığını düşünüyorum. Bunun da meyvelerin küçülmesinde etkisi kesin. 2-3 fidanda organik potasyumlu bir gübreyi yapraktan verdim. 4-5 gün sonra meyve boyutlarının iki misli büyüdüğünü gözlemledim. Buradan çıkarılacak sonuç, kışın yapılacak gübrelemede potasyumca zengin gübreye ağırlık vermek gerekiyor.

Sn.Nariçi, yaprak dökülmesine bir yorum yapamıyorum. Yaprakların kıvrılması bir zararlı marifeti de olabilir. Bu durum kabaca kaç yaprakta bir oluyor? Yani yoğun bir yaprak dökme durumu mu, arada bir bir tane mi?

nariçi
10-09-2010, 10:38
Bazan hafif bir dokununca - sallayınca yoğun bir dökülme oluyor.

sındırgılı
10-09-2010, 19:05
Yapraklarda sararma ve dökülme (az da olsa ) ben de var. İlginç olanı, son meyvalar Sn.MeyveliTepe' nin farkettiği gibi küçüldü. Antakya'ya gelmeden, güvercin gübresi şerbeti verdim.
Pazar günü eve dönünce sonucu paylaşırım.
Bu arada, hatırlarsanız: eşim 1 haftalık (günde 12*15 goji tüketip) goji kürü yapmıştı.
Kollestrol, maalesef düşmeyip tam tersi artmış. :(
Tabii ki bilimsel olan bir deneme değil ama ilaçlara devam çıktı.

gurbik67
10-09-2010, 19:45
arkadaşlar benim goji şu an 3 yaşında , temmuz başından beri üzerin deki çiçekler sürekli açıp dökülüyor,meyve olarak sadece 2 adet oldu. ancak üzerinden çiçek eksik olmuyor.

şu an da üzerinde abartmasız binlerce diyebilirim çiçek var, ama meyveye dönüşmüyor gayette sağlıklı, nedeni ne olabilir.?

meyve boyutu da 1 cm kadar.

egetropical
10-09-2010, 20:45
Goji berry standartları (Kalibrasyon)
180 adet/50g
200 adet/50g
220 adet/50g
280 adet/50g
350 adet/50g
500 adet/50g
700 adet/50g

Türkiyede satılan kuru goji ürünleri genelde 350 kalibrabsyonda.
meyve boyu; fidanlıktaki gübreleme, sulama ve çeşide bağlı olarak değişiyor.
30 derecenin üzerindeki goji meyveleri çok küçük oluyor. goji yayla bitkisi.

nariçi
10-09-2010, 20:59
Benim gojilerin ikisi açık bahçede dikili. Birisi ölür gibi durumda. Birisi sağlıklı ama büyüme gelişme göstermiyor.

Yarı gölgede üçbeş adet var normal büyüme sürecinde.

Sera içinde goji çok. Boylanma iyi, dallanma ikisinde iyi, çok küçük 10-20 cm'likler bu ara kendilerini iyi hissetmiyorlar. Büyükler de arada bir yeşil olan yapraklarını silkeliyor.
Bir tane benim tohumdan yetiştirdiğim, bir tane de egetropical den aldığım gojiler de üçer-beşer çiçek açtı, bazıları döküldü birkaçı kırmızılaştı.

egetropical
10-09-2010, 22:09
Benim gojilerin ikisi açık bahçede dikili. Birisi ölür gibi durumda. Birisi sağlıklı ama büyüme gelişme göstermiyor.

Yarı gölgede üçbeş adet var normal büyüme sürecinde.

Sera içinde goji çok. Boylanma iyi, dallanma ikisinde iyi, çok küçük 10-20 cm'likler bu ara kendilerini iyi hissetmiyorlar. Büyükler de arada bir yeşil olan yapraklarını silkeliyor.
Bir tane benim tohumdan yetiştirdiğim, bir tane de egetropical den aldığım gojiler de üçer-beşer çiçek açtı, bazıları döküldü birkaçı kırmızılaştı.

Sayın nariçi, bu yıl havalar çok sıcak gecti. istanbul ve karadeniz bölgesi çok şaslı. artık havalar soğumaya başladı. sizin gojilerde ekim ayı itibariyle düzeleceklerdir.
bu yıl ben haziran temmuz ayında meyve aldım. daha sonra hiç meyve alamadım. bu günlerde yeniden çiçeklenmeye başladı.

sercan1969
10-09-2010, 22:17
Bu durumda bir meyvenin ağırlığı 1 gramın çok altında olduğuna göre bu meyvenin elle toplanması ve el işçiliğini de düşünürseniz ticari bir ürün olma niteliği olduğunu düşünmüyorum.Sadece Çin açısından ticari olabilir.Çünkü bu ülkede günlük yevmiye 1 dolar civarında bizde ise yaklaşık 20 dolar...

MeyveliTepe
10-09-2010, 22:40
Sanırım Sn.Egetropical'ın çok fidanı vardı. İzmir bölgesinde de iyi bakıma rağmen fazla meyve alınamadıysa durum ilginç hale gelmeye başladı. Bizim burada meyve tohumdan itibaren 15 aylık fidanlarda hiç kesmedi. Çiçeklerden ve henüz yeşil meyvelerden anladığım kadarıyla Ekim ortalarına kadar da devam edecek görünüyor. Bitki pek çok ortamda gelişiyor ama meyve alınabilmesinin şartları var galiba. Bizim buralar bu bitkiye iyi geldi. Haziranda çeliklediklerim de tek tük meyveye yatmaya başladı.

Önemli faktörler;
- toprak derinliği ve gevşekliği (boyu kadar kök yapma eğiliminde),
- Mikroorganizmalarca zengin ve nem tutan toprak yapısı,
- Meyve için zengin potasyum şart. Uzun süre meyve verdiğinde topraktaki bütün potasyumu alması normal,
- Bitki beğendiği toprağa ve güçlenen kök yapısına çok hızlı tepki veriyor,
- Biraz irtifa ve kuzey rüzgarına açık,
- Maksimum 35 derece ısı. Ortalama 25-30 ideal,

Havadaki nem oranının bir etkisi var mı bilmiyorum. Bizim buralar %70'in altına inmedi hiç.

bursaranger
10-09-2010, 23:41
arkadaşlar.sayın minar islimin gönderdiği goji tohumlarını bu sene ekemedim.seneye eksem olur mu.ayrıca hangi ayda ekiliyor,bilen varsa cevaplarsa memnun olurum saygılar...

Lilium
10-09-2010, 23:45
Meyva bağlamama konusunda dozlaşma eksikliği olabilirmi? çiçek açıp meyva bağlamaması ya bitkideki bir dengesizlikten düzensizlikten ya da dozlaşma olmadığından olduğunu düşünebilirim, bunu gözlemleme ile iyi bir takip ile anlaşılabilir, örneğin çiçekli dönemlerinde arı faliyeti oluyormu? anladığım kadarı ile bu bitki bir taraftan çiçek açıp meyva bağlarken diğer taraftan çiçek açmaya devam ediyor, ilk çiçeklenmede arı faliyeti varken açaba daha sonralardaki çiçeklenmelerde arı faliyeti varmıydı devam ediyormu, bu gibi şeyleri iyi takiple aydınlığa çıkarabiliriz.

gilaburu
11-09-2010, 16:07
Merhaba goji severler

Satı Hanımın gönderdiği goji berry fidanlarından diktiğim çelikler bile çiçek açmaya ve meyve vermeye başladı.Gerçekten verimli bir cins goji olduğu belli. 5-10 cm'lik fidede bile çiçek ve meyve oluşumu var.Resimlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Herkese iyi bayramlar

rüzgargülü
13-09-2010, 17:47
benim gojiler tek tek yukarı doğru tomurcuk açıp sonra çiçek açmaya devam ediyor ilk defa bu kadar büyük ve mor beyaz bir çiçeğim oldu ancak şu ana kadar meyveye yatan olmadı bu son çiçeğnde sararıp kuruması an meselesidir.merakla bekliyorum

sındırgılı
13-09-2010, 19:13
Potasyum icin, muz kabuklarindan enzim yapsak nasil olur?
Gerci, enzimin olgunlasmasi icin gecen surede gojiler uykuya yatacaklar.
Karincalarin dadandigi gojilerden cikardigim tohumlardan cimlendirdiklerimde artik kendilerini kurtardilar.
Seneye, epeyce goji fidesi toprakta yerlerini alacaklar.Hicbirisini saksida birakmayacagim.(tabii satilmamis toprak bulursam)

sarıaltıngül
13-09-2010, 21:24
Arkadaşlar ben Tuğba Kuruyemişten kilosu ile aldım hem yedim hem diktim şu an bir sürü saksıda çıktı, gidin alın Tuğba Kuruyemişten suya koyun şişsin sonra elinizle ezip saksının üzerine serpin biri sürü çıkıyor 3 tohumdan 20-30 çıkıyor. 250 gram bir tarla yapar.4 TL :D

nariçi
13-09-2010, 22:14
Biz iki meyveyi 5 liraya almıştık. Şimdi ucuzlamış demekki.

mbdeniz
14-09-2010, 04:22
250 gramı 4 liraya düşmüşse, şimdilerde goji büyütüp ilerde pazarlamayı düşünen arkadaşlarımız sanırım 2. kere düşünmek zorunda kalacaklar. Bende 5-10 dönüm ekmeyi planlıyorken vazgeçmiştim. Hoş, diğer yandan tükettiğim halde bana pek denildiği kadar yararlı bir meyve gibi gelmemişti. Elbette şahsi fikrim, nette gördüğüm yapılmış bilimsel çalışmaların aksi olsa da, kuvvetle inanıyorum ki, haddinden fazla şeyler yazılmış.

denizakvaryumu
14-09-2010, 07:40
Ankara'da aktarlarda kg fiyatı 45-55 TL arasında işlem görüyor.

Bu fiyat dökme tabir edilen açık satış için.Henüz paketli olarak satıldığını görmedim.

İthal bir ürünün (üstelik yiyecek)paketlenmeden satılması da aslında yasal değil.

Nerden geldiği,kim tarafından üretildiği vs.konusunda bilgi yok.Birileri gemilerle getirip dağıtımını yapıyor. :)

denizakvaryumu
14-09-2010, 13:34
Gojilerin sırrını öğrenmek isteyenler

GOJİLERİN SIRRI (http://meyvelitepe.typepad.com/meyvelitepe/2010/09/leylekler-poyraz-ve-gojilerin-sirri.html)

linke tıklasın :)

tamergulkaya
14-09-2010, 16:52
Bir ton gojiberry meyvesi üretimi için yirmi yaklaşık 20 kg potasyuma ihtiyaç var.Bitki 1 ton meyve üretiminde ,12 kg potasyum meyveye ve meyvenin üretiminde gövde ve yapraklara 8 kg potasyum alıyor.Bunlar yuvarlanmış yaklaşık değerler ve kendi ölçümlerimiz.Yapraktan uygulamalar ihtiyacın % 20 sini geçmemeli.4-8 seferde uygulanmalı.1 ton suya 2 kg saf potasyum uygulanmalı.Tamamı kökten uygulanabilir.

tamergulkaya
14-09-2010, 17:36
Gojiberry 25-28 derece sıcaklıkların üzerinde çiçeklenme ve meyve tutumunda sorun yaşayan bir bitki.900-1200 m yükseklikte ılıman karasal iklime sahip bölgeler uygun yetişme alanları.Toprak organik maddelerce zengin, ph 6,5-7,5 aralığında makro ve mikro elemenlerce zengin olmalı.Meyvenin istenilen tıbbi faydaları sağlayabilmesi için toprakta selenyum,germanyum,lityum bulunmalı.Mağnezyum,demir,çinko,krom,mangan,bor,ka lsiyum ihtiyacı dikkate alınmalı.İlkbahar donları bitimi ile sonbahar donları başlanıcı arası min. 160 gün olmalı,bu dönem ısı ortalaması min 8-10 derece,yağış miktarı min 20 kg/m2,30 derece üzeri sıcaklılarda bitki stabil hal alıyor bu süre uzarsa bitki strese giriyor.