PDA

View Full Version : Kurt üzümü- Goji berry - Wolf berry (Lycium barbarum)

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14

egetropical
15-03-2010, 19:57
sevgili kartalfen78,
Ben 4 çeşit tohum gördüm hepsi birbirin aynı. ayırt etmek imkansız. karınca70 e sormak lazım. L.barbarum tohumları vardı.

sındırgılı
15-03-2010, 22:03
Bizimkiler, yan dalların uclarından başlayarak ufak ufak yapraklanmaya başlamışlar..Diplerini biraz çapaladım.Bu sene, saksıdan toprağa terfi ettiler.Sonuçları beraberce göreceğiz..Sn Çopur, Meyva taze idi..Çimlenme oranı yüksek olur..

bahtiyar02
15-03-2010, 22:35
Sevgili dostlar 2 yıl önce Sevgili hocam Yusuf USTAOĞLU Beyden 2 adet Goji almıtım.İki yıldır balkon serada tutuyorum.İlk yıl açık balkona aldım.Edindiğim gözem sonucu aşırı sıcaklardan etkilendiği ve yapraklarını döktüğü. Balkon seramda akvaryumum sayesinde nemli ve yazın kuzeye baktığı için de fazla güneş görmediğinden gojilerim bu sene kullandığım Biyonem'in büyük bir etkisi ile filizler coştu sanki;) Şuan iki yaşındalar ve gayette sağlıklı görünüyorlar.Saygılar

magent
15-03-2010, 22:46
Sevgili dostlar 2 yıl önce Sevgili hocam Yusuf USTAOĞLU Beyden 2 adet Goji almıtım.İki yıldır balkon serada tutuyorum.İlk yıl açık balkona aldım.Edindiğim gözem sonucu aşırı sıcaklardan etkilendiği ve yapraklarını döktüğü. Balkon seramda akvaryumum sayesinde nemli ve yazın kuzeye baktığı için de fazla güneş görmediğinden gojilerim bu sene kullandığım Biyonem'in büyük bir etkisi ile filizler coştu sanki;) Şuan iki yaşındalar ve gayette sağlıklı görünüyorlar.Saygılar

Dışarıda yetiştirmeyi denediniz mi acaba?

sındırgılı
15-03-2010, 22:46
Hiç, çiçeklenme olup meyva aldınızmı? Benimkiler, 3 yaşında ve boyları 2 katı..Sanki saksıları küçük diyeceğim ama boya gitmeleri gerekirdi..Oda gözükmüyor..Belki, bizimkiler iklimden coştular..

sındırgılı
15-03-2010, 22:53
Geçen sene, telefon ile fotoğraf çekmiştim. Biraz meyva görmek iyi olur.
Fotoğraf yükleyemedim.Önceki sayfalarda yüklendiğinden,tekrar yüklenilmiyor.İşin ilginç tarafı, eski sayfayıda forumda aramama rağmen bulamadım?

Oğuzhan
15-03-2010, 23:11
Sevgili egetropical ,
Sizdekiler nasıldı.Tatlı mıydı br. meyveleri

egetropical
15-03-2010, 23:21
ben deneme amaçlı gecen sene az miktarda L. chenense de ekmiştim barbarumlar tatlı ve bol sulu ancak L. chenense ler cok az acımtırak, iyice olgunlaşınca kayboluyor. L. anatolucum lar ise acı tadı var. ( sevgili bari gecen sene iki değişik örnek gönderdi birisi acı tadı hissediliyordu. biri ise çok çok azdı. aynı gün l.barbarum da tatdım tatlı idi.)

gecen sene bana çinden kurutulmuş L.barbarum geldi. kurusuda tatlı ama fiyatı yüksekdi. bu yıl yine çinden meyve getiriyorum. L.chinense tadı farkedilmeycek kadar benziyor.

yakında kuru L. barbarum meyvesi gelecek. satışa koyacağım. merak edenler için 500 gr lık pakette. isteyen olursan elimde şu satışta L.Chenese türü var.

Lilium
15-03-2010, 23:40
NQ1 goji berilerin tadı acımıdır tatlımıdır, bu kadar merak edip sonrasın da tüh bu zehir şeyler için mi bekledik dermiyiz.

Oturur kendi halime kahkahalarla gülerim :D

Lycium barbarci
16-03-2010, 00:39
kasım sonu aralık başıydı zannediyorum kurban bayramında selçuk'a yakın, köyündeki evimize gittigimizde bahçede 50 cm boyunda meyveleri kırmızı renkte zeytine benzeyen bir bitki buldum kendi kendine çıkmıştı beraber gittigimiz ziraat mühendisi olan bacanagım ve baldızıma sordugumda bilmediklerini söylediler kayın validem ise o bitkiyi halasının kullandıgını kaynatıp meyvelerinin suyunu içtigini söyledi 50 cmlik bitkide bir avuç meyve vardı kayınvalidem 80 yasında oldugu için karıştırma ihtimali olabilecegini düşünüp orada yemedim ancak hepsini topladım 3,4 tanede dalını kırdım izmire döndüm eger kayın validemin dedigi dogruysa izmirde bunu en az 80 yıldır biliyorlar ve kullanıyorlar neyse bu kelikler arabamda3 gün kadar kaldı evdede bir üç gün kaldı sonra internete girip baktıgımda gojiberry olabilecegini anlar anlamaz hemen suya koydum ve evde kullandıgım bi kaşıkta c vitamini koydum daha önce papatya diktigim ama yaşatamadıgım bir saksıya şöyle bir sapladım ve dogrusu aklıma geldikçe suladım öyle içeri al yok şu gübreyi kullan yok limonata ver hiç bir şey yapmadım forumda anlatılanları okuduktan sonra balkona çıkıp bitkiye şükranlarımı sundum:) zaten bu forumu okusaydım ne yalan söyliyeyim cesaret edemezdim ama benim matıgım şuydu bu bir çalıdır çalı herzaman su herzaman gübre herzaman istedigi ortamı bulamaz o nedenle çokta özen göstermemek gerekir tuttuktan çok sonra sadece bir çiçekçinin keçi ve koyun gübresi oldugunu söyledigi gübre kullandım oda bir avuç falan..o gübre daha çoğaltı yaprakları,
bu arada iki gündür yazılarınızın hepsini okudum aramızda çok özverili arkadaşlar var örn bari denizakvaryumu satı hanım gibi..
benim goji, copur09 arkadasımızın fotografladıgına çok benziyor zaten nazilli ile selçuk kuş uçumu o kadarda uzak degil zannediyorum kuş dışkılarıyla taşınıyor olabilir.tadı ekşigibi ama limon gibi degil küf veya hani ekşimiş portakal tadı gibi ama tatlı kısmı biraz daha az gibi..dikenleri var ve yapraklarını hiç dokmedi zannediyorum bunun nedeni dengeli bir toprak 2 gün önce o meyvelerden alıp kilitli torbayla dipfirize attıgım tohumlardan 5 ile 8 adeti topraga diktim bilmiyorum ne olacak ,bence siz üstatlardan özür diliyerek şunu söyliyebilirimki sadece c vitamini yeterli birazda yanmış keçi koyun gübresi..birde bu gün ebay dan 200 adet tohum sipariş verdim 12 kurutulmuş meyvede gelecek $3,40 USD dolar posta dahil yalnız.sipariş verdigim goji berry barbarium..
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320501023823 bu sayfadan
ama bana kalırsa sayın barinin öz veriyle dagıtıgı türk gojileri gibi bizim topragımızda belkide binlerce yıl yaşamış olanlar en iyisi...
saygılar..

bahtiyar02
16-03-2010, 07:15
Sevgili magent;
Geçen yaz sadece güneş gören balkona almıştım ancak yaprakları sıcaklardan etkilenince seraya aldım.Bu sonbaharda çelik alııp çoğaltacağım.Dışarıda denemek için.
Henüz meyve vermedi.İnşallah bu sene meyve tutar.
Saygılar

denizakvaryumu
16-03-2010, 07:57
Zeki Bey,
hiç düşünme direk bahçeye dik, goji saksıyı sevmiyor.
Şimdilerde dikersen bol meyve alabilirsin.

bahtiyar02
16-03-2010, 10:15
Sevgili dostum dediğiniz gibi bu sene bahçeye götürmek istedim ancak teredüt ettim kurur diye.Bu nedenle bu yıl bir kaç çelik alabilirsem sonbaharda kesinlikle götüreceğim.Serada geçen yıla oranan bu yıl daha canlı.Korkum sıcaklar.Biliyorsunuz Adıyaman sıcakları az değil. Aklıma sitenin bahçesi geliyor hemde gözümün önünde olur daha iyi bakmış olurum.Dediğiniz gibi yapacağım sitenin bahçesine dikeceğim.
Gelişmelerden haberdar ederim.
Saygılar

magent
16-03-2010, 11:07
Bu kadar güçlü bir bitkinin saksıda beslenebilmesi çok zor. Bitkinizi zayıf gödüğüm için bunu sormuştum. Bitki sayınız çok olsa farklı noktalara dikip deneyin diyeceğim.

Lycium barbarci
16-03-2010, 12:21
Bir türlü öğrenemedik, barbarum, anatolicum veya arabicum olabilir..diye yazmışsınız
sayın bari google da görsellerde anatolicum olarak arattım nette de aradım resmini bulamadım anatolicum olarak gösteren nette bir adres sizde varmı acaba...
birde ebayda Lycium barbarium no1 olarak aradım oradada böyle bir satışa rastlamadım no1 bence tür degil bir marka olmalı yani bir satış teknigi gibi bu konudada bilgisi olanlardan bilgi rica ediyorum..

bari
16-03-2010, 13:06
No1 bir kultivar.. İki ayrı barbarum kultivarından elde edilmiş yeni bir kultivar.. Barbarum cinsinden yani..
Anatolicum ile bir kaç görsel var, http://vanherbaryum.yyu.edu.tr/flora/famgenustur/so/ly/an/images/Lycium-anatolicum-A.jpg

Ben tıpkı bu dal yapısına benzeyen bir çalı grubu buldum.. Yazın yapraklanınca çiçek,dal ve yaprak yapısını fotoğraflayıp yayınlayacağım...

Lycium barbarci
16-03-2010, 15:06
teşekkürler...

MeyveliTepe
16-03-2010, 15:13
Goji çok derin kök yapma eğiliminde olan bir bitki. Bu yüzden mümkünse bahçeye dikin. Toprak derinliği bir metreden az olmasın. İlk dikimde fidan çukurunu derin açın ki, kökler kolayca ilerleyip derinlere inebilsin. Geçen yaz tohumdan yetiştirdiklerim dördüncü ayında meyve verdiler. Hepsinin ortak özelliği kök yapılarının özgürce büyümüş olması. Ne kadar büyük ve sıhhatli kök, o kadar iyi gelişen bitki ve erken meyve.

kartalfen78
16-03-2010, 17:32
resimleri nasıl paylaşıyorsunuz acaba iki fidemi paylaşmak isterim goji severlerle şuan yaprakları yeni açıyo çok küçük siiznkilerde öyle mi acaba

nariçi
16-03-2010, 18:03
Gelişmiş Moda Dön tuşunu tıklayın resim kaydet yeri var.

kartalfen78
16-03-2010, 20:18
işte bunlarda benim yeni gojiciklerim karabükte yetişecek mi bakalım sanırım izmirde sıcak bölgede daha iyi yetişiyor neyse biz deneyelimde gojiler utansın :p

bu arada resim kaydetme için nar içi arkadaşım teşekkürler gojili günler

kartalfen78
17-03-2010, 19:54
forum göçtümü nerdesiniz goji severler bir tek ben mi giriyorum artık siteye:)) bu arada ben karınca 70 den goji tohumu aldım ama chinnes mi barbarum mı cinsini bilen varmı yani barbarum mu satıyor daha önce ondan alan olmuş burda

barbarum tohumu kimden bulabilirim bilen varmı **** satan???????

bari
17-03-2010, 21:42
REsimleri tararken bu fotoğrafı buldum, gerçekten bizim yerli no1 kultivarını aratmıyor..:p Birde tadı güzel olsa...

copur 09
18-03-2010, 06:46
Aynı fikirdeyim sayın Bari meyveler o kadar çok ki... tadı güzel değil.

Lycium barbarci
18-03-2010, 15:55
bu meyvelerden reçel yapılsa besin degeri düşermi acaba..

denizakvaryumu
18-03-2010, 16:09
Bana göre ;şekerin girdiği yerde o meyvenin faydası tartışmalıdır yani o reçelden faydadan çok zarar gelir.

http://www.antalyacumok.org/haber/detay.asp?hid=1096

Lycium barbarci
18-03-2010, 16:26
güzel bir yazı teşekürler..

kartalfen78
19-03-2010, 22:47
biraz önce baktıgım ve kalorifer peteklerinin altına koydugum ( max sıcaklık en fazla 27 derece oluyor) 7 adet plastik bardakta çimlenme oldu diğerleri salonda geceleri 15 17 derece altında oldugundan sanırım uyanamadılar bu deneyin üzerine büyük bi çoğunluğunu peteklerin altında sürdüm sıcaklık bu saatte ölçtüm yine 27 derece gece düşer zaten sıcaklık kaloriferci gece yakmıyo zaten :))) hadi hayırlısı

Oğuzhan
20-03-2010, 10:07
REsimleri tararken bu fotoğrafı buldum, gerçekten bizim yerli no1 kultivarını aratmıyor.. Birde tadı güzel olsa...
Sevgili Bari,
Sizin yerli gercekten no1 farkı yok.Acaba L.Br aşı yapılarak tad olayı çözülür mü ? :) Üstadlara sormak lazım.

Oğuzhan
20-03-2010, 10:11
Birde meyveleri kurutp denediniz mi?Belki tadları değişebilir.

Oğuzhan
20-03-2010, 10:15
Sevgili egetropical ,
Aldığım L. barbarum fidanım dün geldi.Bakalım nasıl bir sonuç verecek.

Hhatice
20-03-2010, 10:57
Bana göre ;şekerin girdiği yerde o meyvenin faydası tartışmalıdır yani o reçelden faydadan çok zarar gelir.

http://www.antalyacumok.org/haber/detay.asp?hid=1096

Çok güzel bir paylaşım teşekür ederim.

Lycium barbarci
20-03-2010, 11:31
[QUOTE=kartalfen78;598918]forum göçtümü nerdesiniz goji severler bir tek ben mi giriyorum artık siteye:)) bu arada ben karınca 70 den goji tohumu aldım ama chinnes mi barbarum mı cinsini bilen varmı yani barbarum mu satıyor daha önce ondan alan olmuş burda

barbarum tohumu kimden bulabilirim bilen varmı **** satan?
arkadaşım eger ebaydan alış veriş yapıyosan oradan sipariş verebilirsin hem hangi tür aldıgınıda gönül rahatlıgıyla bilirsin..ben geçen hafta sipariş verdim 200 adet 1 dolara..posta ücretiyle 3,40 dolar...
selamlar...

kartalfen78
20-03-2010, 18:51
oguzhan kardeş karabükte goji buldum demiştiniz daha öncede yazdım size özelden ama cevap gelmedi resimelride va dediniz acaba mevki neresiydi söylermsiniz incelmek isterim

Oğuzhan
20-03-2010, 20:32
Mesaj kutum doluydu o yüzden cevap yazamadım.Goji olup olamdığı belli değil . Çiçek olarak benziyor.Ama meyve hiç yapmadı.Bu sene ne olcak görecez.Bir ara buluşur hem tanışır hem bakarız.

kartalfen78
21-03-2010, 20:16
ilk çıkan tohumlarım paylaşmak istedim:)

Olcayakgun
21-03-2010, 21:07
Goji berry kurusu satan var bu linkte ama çok pahalı:(

http://www.sahibinden.com/goji_berry_goji_berries_kurusu-88WQQaXQQ22815285WQQpXQQdisplayitem

egetropical
21-03-2010, 21:24
http://goji.blogcu.com/urunler/5149252
bu siteye bak. izmirde

denizakvaryumu
21-03-2010, 22:04
Sitede yazılar ve renkler karışıyor.

Oğuzhan
22-03-2010, 08:45
ilk çıkan tohumlarım paylaşmak istedim:)

OO Maşallah .Hadi hayırlı uğurlu olsun.Gayet sağlıklı görünüyor.

Pendo
22-03-2010, 09:38
http://goji.blogcu.com/urunler/5149252
bu siteye bak. izmirde
sayın egetropikal bu ürün çin menşelimi?

kartalfen78
22-03-2010, 12:14
teşkkürler oguzhan kardeş amacım ürünün karabükte yetişip yetişmeyeceğini bulmak bugün itibarıyla çimlenme sayısı artıyor kalorifer peteklerinin altı çok müsait evde çimlenme için bir hafta oldu koyalı çıkmaya başladılar çok ince narinler ters u harfi şeklinde çıkmaları beni mest ediyor tek tek ayırıyorum çıkanları mantar toplar gibi topluyorum:)))))

bu arada lycium barbarcı kardeş görmedim teşekkürler ebay da bildiğim kadarıyla dolar üzerinden alışveriş yapılıyo bizim kredi kartlarıyla alışveriş yapabilirmiyiz acaba

kartalfen78
22-03-2010, 12:20
beyler sizlerle yaptıgımbirdeneyi paylaşayım evin balkonuna hafta sonu mini bir sera yaptım güneş vardı çimlenme hızı artsın istedim 150 kadar çimlenme kabını naylon sera içine koydum daha sonra bahçeye indim bir saat sonra geldim bir gördüm ki naylon hep su damalcıkları termometre koydum sıcaklık 50 derece üstü eyvahhhhhhhhhh gitti tohumlar dedim iki gün sonra 4 tane çimlenme oldu ve çok sevindim bu gojiler gercektende cok dayanıklı dedim hiç umudum yoktu haşlanmıştır diye düşünüyordum helal olsun size gojiler embriyodayken bile dayanıklılar:)))

venus_trap
22-03-2010, 14:00
Merhabalar elimde 2 adet goji tohumu var ve ekmek istiyorum tohumlar biraz iri sanki meyveyle kurutulmuş gibi böylecemi ekeceğim yoksa formum başında denildiği gibi kesipmi koyacağım toprağa ama tohumlar ıslak yani yumuşak :). Teşekkürler

denizakvaryumu
22-03-2010, 14:03
Çekirdekli goji istemeyenler için çok yakında Çin, çekirdeksiz kültür gojiyi de üretime alacak.

habibe
22-03-2010, 15:41
Geçen yıl Karınca70 den aldığım goji tohumunu çimlendirememiştim. Yollanan meyveyi tohum sanarak ektiğimi daha sonra anladım. Meğer içinde minicik tohumlar varmış :)
Bu yıl elimde kalan ve daha sonrasın da karınca70 arkadaşımın alışverişlerime ilave ettiği gojilerle birlikte hepsini 4 saat suda tutup, meyvasından ayırdığım tohumları ektim.
İlk talep ettiğim tohumlar epey zaman geçtiği için meyvesi yumuşamış, yapış yapış olan kuru üzüm gibiydi :) ayırırken ellerime bulaştı.
Her iki ayrı zamanda gelen tohumları tek bir kaba çimlendirdim.
Bakalım ne eyler.

venus_trap
22-03-2010, 15:55
Geçen yıl Karınca70 den aldığım goji tohumunu çimlendirememiştim. Yollanan meyveyi tohum sanarak ektiğimi daha sonra anladım. Meğer içinde minicik tohumlar varmış :)
Bu yıl elimde kalan ve daha sonrasın da karınca70 arkadaşımın alışverişlerime ilave ettiği gojilerle birlikte hepsini 4 saat suda tutup, meyvasından ayırdığım tohumları ektim.
İlk talep ettiğim tohumlar epey zaman geçtiği için meyvesi yumuşamış, yapış yapış olan kuru üzüm gibiydi :) ayırırken ellerime bulaştı.
Her iki ayrı zamanda gelen tohumları tek bir kaba çimlendirdim.
Bakalım ne eyler.

hımm meyersem aynı hataya bende düşmüşüm hemen suya koydum :D

egetropical
22-03-2010, 20:04
sayın egetropikal bu ürün çin menşelimi?

evet çin menşeli mogalistan a zor ulaşılıyor. malesef çinliler bu işte epey yol katetmiş. dünyanın her yönüne meyve gönderiyorlar. türkiyede satılan gojilerin nerdeyse tamamı çin menşeili.

Lycium barbarci
22-03-2010, 22:12
sevgili kartalfen78 kardeş
evet, ebayda türkiyede kullandıgımız kredi kartlarıyla alışveriş yapılabiliyor..

Jezebel
22-03-2010, 22:18
Geçen sene bu sıralar Çeşme Çiftlik köyünden Sn .Metin Gemici' den satın aldığım Goji fidanımın boyu 2 metreyi geçti .
Bu gün güzel bir sürpriz yaptı .

131631

Geçen yıl mart ayında "çiçek açmış goji gördüm "deyince kimse inanmadı ,
veya Çiftlik köyünün iklimine bağlanmıştı .

egetropical
22-03-2010, 22:23
izmir de bahar döneminde çiçek açıyor. benim gojilerdede çiçek var.

MeyveliTepe
22-03-2010, 23:38
Gojileri derin buduyorum. En kalın olan sürgünü ana gövde olarak bırakıp iki ayrı seviyeden yan dal seçip bırakıyorum. Onların da birer karıştan uzun tarafını kesiyorum. Ana gövdenin yerden yüksekliği 70 santim olacak şekilde üst tarafı da tamamen kesiyorum. Bakalım nasıl tepki verecek.

sındırgılı
22-03-2010, 23:41
Sevgili Jezebel, Şimdi İzmirde olmak vardı.. Bitkinin formu çok güzel..Bol meyvalı bir mevsim dilerim..Bizimkiler daha yeni yeni yapraklanıyorlar.

kartalfen78
23-03-2010, 12:07
budama ne zamn yapıyorsunuz şimdimison baharda yaprakları dökünce mi

kartalfen78
23-03-2010, 18:03
serası olan arkadaşlar bir sorum olacaktı serayı şimdi yapsak yaza doğru fide gojileri koysak serada haşlanırmı gojilerimiz ne dersiniz yoksa daha mı hızlı gelişir
fideleri soguktan korumak için serayı kışa doğru mu yapalım serası olan arkadaşlar fikir verebilirlermi yoksa bir sene sonra ekim yapılacağı için poşetleriye dışarıda kışı geçirebilirlermi

MeyveliTepe
23-03-2010, 18:30
İlkbaharda tohumdan çimlendirdiğiniz fidanı sonbaharda bahçede yerine dikebilirsiniz.

Budama işini ben bu ara yapıyorum. Daha önce yapmak daha iyi olurdu. Fakat budama artıklarını çelik yapmak istediğim için geciktirdim.

gurbik67
24-03-2010, 22:52
KARTALFEN benim her bitkim dondu ama gojilerim bir karış boydan itibaren bu 3. yılı devamlı dış ortamda kesinlikle bir şey olmaz . çok sıcağa gelmiyor serada tutma, sıcaktan yanabilir.

06doğaci
25-03-2010, 07:47
Merhaba deniz akvaryumu, goji berry hakkında geriye dönük olarak yazılarınızı okudum.Israrla karlı bir iş demişiniz ama dikkate olmadık.Eğer sizi dikkate alsaydık köşeyi dönmüştük.:p hayırlısı ilerde başka goji kadar değerlenecek bir bitki varmı:D

denizakvaryumu
25-03-2010, 07:56
Acai var ama Türkiye'de olmaz.

Gojiye devam, bizim ağız tadımıza da uygun.Tatlı...

Adı da mutluluk meyvesi-cennet üzümü.

Sayfa sayfa yararları da cabası...

Daha ne olsun.

10 dönüm yerim olsa 10 dönüme de goji dikerdim.İnşallah bir gün aktarlarda-marketlerde kurusunun değil de pazarlarda tazesinin satıldığını görürüz.

ahmetshur
25-03-2010, 09:11
Sayın Egetropical Merhaba
Göndermiş olduğun gojileri aldım. Ellerine sağlık çok güzel fidanlar göndermişsin.
Teşekkürler...
Saygılar...

bahtiyar02
25-03-2010, 09:18
Sevgili denizakvaryumu ; Bahsettiğiniz Acai Berry Çileği çok ilginç geldi. Özellikle kilo vermek zayıflamak için kullanılması.

http://www.acaiberrysiparisi.com/acai-hakkinda.html

denizakvaryumu
25-03-2010, 10:00
Türkiye'de 2 konu çok önemli :)

Bunlardan biri zayıflatma pazarı.

Şu anda acai ile altın çilek bu konuda yarışıyor.

Acainin ne kurusunu ne yaşını göremedik hapları var.

Acai ORAC sıralamasında gojinin de üstünde bir meyve yani NUMBER 1.

Ben bodur acainin Gazipaşa-Alanya taraflarında serada yetiştirilebileceğini sanıyorum.

Antalya-Kumluca'da bile seralarda olabilir.

Altın çilek yani yer kirazının ise kuru ve yaşını bulmak mümkün.Türkiye'de üretimi artarak devam ediyor.Kolayca üretilebiliyor.

Bakalım zayıflamak isteyenler hangisini tercih edecek.

Tabi Mehmet Öz faktörü de önemli.

kartalfen78
25-03-2010, 10:39
sevgili gurbik kardeşim zonguldakile karabük aynı iklim sayılırlar çünkü yakınız:)))) karabük biraz daha sert kışı olabilir ancak fazla fark yok sanırım ben şuan küçük plastik kaplarda çimlenen 300 kadar filizi büyütüp yaza onları fidan poşetlerine nakledeceğim kışın seraya gerek yok diyorsun benim korkum fidan poşetleri toprakta olmadıgından geceleri poşetlerdeki kökler donmazmı üstat etrafını sera gibi kaplasam diye söylemiştim ama siz daha iyi biliyosunuz tecrübeye saygım sonsuz 3 yıldır uğraşıyosunuz ürün varmı meyve aldınız mı

MeyveliTepe
25-03-2010, 10:56
50 kadar fidan ilk kışı bahçede yerlerine dikilmiş olarak, 60 kadarı da yine açıkta saksılarda kışı geçirdiler. Soğuktan veya kış şartlarından muzdarip olan yoktur.

Fidan yapanlara önerim, Temmuz ayından itibaren kök durumunu kontrol etsinler. Kökü saksıya sığmayacak kadar büyümüş olanı hiç bekletmeden bahçeye nakletsinler. İlk yıl meyve alınması kuvvetle muhtemeldir.

kartalfen78
25-03-2010, 20:49
meyvelitepe kardeşim yine tecrübenizi konuşturup biz yeni başlayanlara güzel bilgiler sundunuz teşekkürler bu arada gurbuk67 nin yazın gojilerin serada kalması onları yakar görüşüne ne diyorsunuz sizinde görüşünüzü merak ediyorum şuan yeni çimlenmiş küçük goji fidelerin seraya indirmeyi düşünüyoruz ne dersiniz
(savunulan görüş şu serada daha nemli bir ortam olacagı için ve güneşi bol göreceği için daha hızlı büyürler diyorlar bazıları kafam karıştı uzman görüşü olarak ne dersiniz)

MeyveliTepe
25-03-2010, 20:52
Yeni çimlenenler çok nazlı ve narin oluyor. Seraya indirebilirsiniz fakat, bol ışıklı ama direk güneş almayan bir yerde olsun. Yoksa kolayca yanıveriyor. Bir süre cılız kaldıktan sonra birden bire gelişiveriyorlar.

kartalfen78
25-03-2010, 21:01
buda benim amatör seram şuan içinde yeni çimlenen çiçeklerim var soru şu sıcakların artmaya başladıgı bugünlerde küçük gojilerim bu seraya girerse sıcakta sararıp solarmı haşlanırmı ona göre koymayacagım kışın koyarım

MeyveliTepe
25-03-2010, 21:04
Ortamın sıcak olması sorun değil, yeterki ilk 1-2 ay direk öğle güneşini almasın. 1-2 ay sonra zaten dışarı çıkartın. Orada da sabah akkşam güneşi alsın ama öğle güneşinden koruyun.

kartalfen78
25-03-2010, 21:06
üstat buralarda olman çok güzel bir önceki yorumunuz da okudum teşekkürler sanırım bu serada gojilerin büyümesi için güneşi almayacak çatıya gölgelikler yapmalıyım doğrumu anlamışım bunun üzerini neyle örtebilirim acaba gölge oluşturması için biz üzerine koyu renkli sineklik tarzı gölgelik sermeyi düşünüyoruz ???

MeyveliTepe
25-03-2010, 21:17
Sert ışığı kıracak herhangi bir şey olabilir. Ancak gölgelik yapayım derken loş da yapmayın. Burada dikkat edilmesi gereken, sera naylonu veya camdan geçen sert ışık bitki yüzeyinde çok yüksek ısıya sebep olur. Maksat buna engel olmak. Bol ışık gelsin ama etraftan yansıyarak gelirse daha iyi ve risksiz olur.

zapatista70
26-03-2010, 00:50
arkadaşlar, ben goji berry fidanı ya da tohumu almak istiyorum. eşkişehir'de yetiştirmek istiyorum. o iklimde olur mu ve nasıl elde edebilirim. satiş bölümünde bir arkadaşa mesaj yazdım, yanıtlamış ama şu an mesaj gönderilmeye kısıtlı. bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı aceba?

Lilium
26-03-2010, 00:59
Bakın bu (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=602108#post602108)başlıkta bir liste oluşturuyoruz, oradan talepte bulunabilirsin.

zapatista70
26-03-2010, 01:07
sayın lilium, bahsettiğiniz forumda benim de istediğimi ilettim. ama süreci bilmiyorum. eskişehir şartlarında yetişir mi bu konuda da yardımınızı rica edeceğim.

Lycium barbarci
26-03-2010, 08:31
tibette yetiştigine göre eskişehirde hayda hayda yetişir eski yazılarda zaten bu konuda oldukça deneyim kazanmış bari arkadasımız var oada eskişehirli, eski yazıları okursanız size çok yardımcı olacaktır..

Tuba
26-03-2010, 08:46
Merhaba,

Ben kimden aldigimi unuttugum gojiberry tohumlarini nasilsa olmazlar diye ikiser ucer attim fide kaplarina ve beni utandirip neredeyse hepsi tuttu. Arada birkacini kaybettim. Sabah gunesi alan ama su siralar isitmasi olmayan kapali terasta camin onunde duruyorlar. Viyollerdeler ve ustunde seffaf viyol kapagi var, yani hem gunes aliyor hem nem tutuyorlar.

Onceki gun havalansinlar diye kapaci cikarip acik unutunca baktim 3 tanesi kurumus. Birkac tane de ben heba etmistim.

Simdi 8 tane kadar var. Soracagim, hani direk gunes isigi almasinlar, kokleri kontrol edilsin denilmis ya, ben viyolden pet bardaga alsam ne kadar tutabilirim bardaklarda?

Lycium barbarci
26-03-2010, 08:58
amerikadan ebaydan satın aldıgım tohumlar geldi sahiden pek minikler 15 adet, meyvalarıda bir santimi geçmiyor yalnız meyvelari çok tatlı harika bir aroması var,izmirde yabani olarak buldugum kurt üzümünüm meyveleri ve tohumu bunlardan çok çok iri tadıda kötü ,fotoyu çeker gönderirdim ama gelişmiş moda aldım sayfayı yine foto gönderi bulamadım neyse bir pamugun içine diktim suladım bir meyveden aldıgım tohumları pencere kenerına koydum, digerlerinide normal topraga dikecegim..

Jezebel
26-03-2010, 09:09
Enteresan bir şey oldu ,
geçen yıl ektiğim tohumlar çıkmadı diye vazgeçip topragı diğer saksıların içine dökmüştum .
Bu sene üç farklı saksıda diğer bitkinin yanında 5cm uzamış Goji fidelerimiz oldu .

kalambaklı
26-03-2010, 15:15
Sevgili hemşerim egetropical, göndermiş olduğun goji fidelerini bu gün aldım ve heryerden fide almama rağmen böyle bir ambalaşlama ile karşılaşmadım.
Çok teşekkür ederim, eline sağlık.

Lycium barbarci
29-03-2010, 16:31
amerikadan gelen meyvelerdeki tohumları bugün saksılara ektim bakalım ne olacak ayrıca dogadan buldugum gojininde saksını degiştirdim 3 aygibi bir sürede inanılmaz kök salmış ilk diktigim çelige yakın kök oluşmuş..bu bitki türkiyedeki erezyon sorununa bence çare olabilir...

egetropical
29-03-2010, 20:09
Sevgili hemşerim egetropical, göndermiş olduğun goji fidelerini bu gün aldım ve heryerden fide almama rağmen böyle bir ambalaşlama ile karşılaşmadım.
Çok teşekkür ederim, eline sağlık.

Sevgili kalambaklı; güle güle büyütün. Kargocuların hışmından ancak bu şekilde kurtulabilir fidanlar. bazen bu ambalajlarda kar etmiyor. her 50 pakette 1 tanesi kırlıyor.:D

kalambaklı
29-03-2010, 20:23
Sevgili egetropical, herşey için yine çok teşekkür eder ve yakın bir zaman da sizi ziyaret edip, çalışmalarınızı yakından görmek istiyorum.
İyi akşamlar,

AgacSevdalisi
31-03-2010, 10:01
arkadaşlar 2-3 senedir goji meyvesi hakkında bir hayli tecrübe kazanmış arkadaşlar var.benim merak ettiğim şey şu: goji meyvesi sıcaklara dayanıyor sanırım marmara bölgesinde dış ortamda da yetişiyor.ama iç anadoluda bazen -35 derece olan soğuklara dayanıp kurumadan kışı atlatabilirmi?bu konuda tecrübesi olan varmı? Anadoluda dış artamda 1 kaç seneyi geçirten varmı? ben 250-300 kadar tohum ektim şayet kış şartlarını atlatabiliyorsa büyüyen fidanları tarlaya dikmeyi düşüyorum.saygılar.

Jezebel
31-03-2010, 10:31
Tibette , Himalyada sert iklim koşullarına dayandığı söyleniyor ,
problem yaşanacağını sanmıyorum .
Yine de ilk kışını ev koşullarında geçirse iyi olur ;)

kartalfen78
31-03-2010, 22:05
agac sevgisi kardeş bende sen gibi merak ettim ve 300 kadar evde çimlendirdim şuan yaprak actılar keyifleri iyi biraz daha büyüsün daha sonra fide poşetlerine koyup büyümelerini beklicem sonra tarlaya ekeceğim artık eylül demi ekerim seneye baharda mı onu poşetlerdeki büyümeleri belirleyecek yani kökler poşetlere sığmazsa artık erken ekerim eylül gibi ( bir kışı geçirdikten sonra ekin diyorlar özellikle soğuk bölgelerde)...... bende merak ediyorum kışı geçirebilecekler mi soğuk iklimde yetişir diyolar bir umut denemeden anlayamayız

nariçi
31-03-2010, 22:14
Kışı açıkta geçirirler. Ben bahçeye diktim, kışı geçirdi ve şimdi sürgün vermeye başladı. Yeni tohumlar da ektim, sonbahara çoğalacaklar.

egetropical
31-03-2010, 22:28
arkadaşlar 2-3 senedir goji meyvesi hakkında bir hayli tecrübe kazanmış arkadaşlar var.benim merak ettiğim şey şu: goji meyvesi sıcaklara dayanıyor sanırım marmara bölgesinde dış ortamda da yetişiyor.ama iç anadoluda bazen -35 derece olan soğuklara dayanıp kurumadan kışı atlatabilirmi?bu konuda tecrübesi olan varmı? Anadoluda dış artamda 1 kaç seneyi geçirten varmı? ben 250-300 kadar tohum ektim şayet kış şartlarını atlatabiliyorsa büyüyen fidanları tarlaya dikmeyi düşüyorum.saygılar.

Sevgili AgacSevdalisi; bilindiği gibi goji -27 dereceye kadar dayanır. ancak bazı türler o bölgeye uyum sağlayabilir. dikenli olanlar -30 derecye kadar dayanıklıdır.
Lycium barbarum türü -27 den daha yüksek sıcaklıklara dayanmaz.
kuytu bölgelerde sorun olamz. türünü ögrenemedim gecen gün bir dostum bana serada da goji üretimi yapıldığı söyledi.
Afyon sandıklıda deneme amaçlı bir kaç tane gecen fidan diktim bu sene göreceğim. sandıklıdada sıcaklık -10 ları geçmez

bari
31-03-2010, 22:37
Goji adaptasyonu mükemmel bir bitki.. Soğukla problemi yok, derin dormansiye giriyor.. Sıcaklada. Yabancı forumlarda biraz araştırmıştım, karayiplerde yetiştiren birisi tecrübelerini yazmış, sıcaklık en fazla +16 C ye düşüyormuş kışın, goji orda bile bijolojik saati devreye girmiş, yaprak dökmüş.. Sonra sıcaklarda tekrar yapraklanmış ve meyve vermiş, tropikal iklimde..

AgacSevdalisi
01-04-2010, 07:55
çok teşekkürler arkadaşlar vediğiniz bilgiler için.umarım buranın soğuklarına da adpte olarak kışı atlatır. bu sene deneyeceğim şayet soğukları atlatırsa tarlaya alacağım.

kartalfen78
01-04-2010, 09:48
arkadaşlar soğukları atlatırsa derken bir sene boyunca fide poşetlerindemi bekleteceğiz valla ben köklerinin gelişimini düşünüyorum aldıgım bilgilere göre eylüle kökler poşetleri delip toprağa kök salarlar artık eylülde ekeriz tarlaya
bu arada poşetin altına sert plastik tabaklar koymak kök gelişimini azaltırmı böylece seneye marta ekme şansımız olur mu??

kartalfen78
01-04-2010, 09:50
bu arada bari kardeş ibrelilerde ve burada görüşmek güzel oradaki cevabınız için teşekkürler:)

DOĞA D
01-04-2010, 11:09
Merhaba arkadaşlar.1,5 ay önce aldığım goji berry fidesi çelimsiz ince bir daldı.Pencere önüne koydum.Haftada 2-3 kez suladım.Bir de baktım o ince daldan minik yapraklar çıkmaya başlamış.Ama 1 cm ye çıkar çıkmaz durdu.Devam etmiyor.
Bir de serçeler goji berry -ve yine dışarda duran biberiye- yi rahat bırakmıyor,sürekli toprağı eşeliyorlar.Toprağın üzerine birkaç taş parçası koydum ama pek işe yaramıyor sanırım.Yaprak gelişiminin durması kuşlar olabilir mi?Ya da başka bir şey?
Teşekkür ederim.

nariçi
01-04-2010, 13:52
Goji kazık kök yapıyor, çok hızlı kök uzaması var. İlk devreleri-ekildikten beş on cm uzayana kadar sera iyi geliyor. Odunlaşan gövde açık alana dayanıyor.

zapatista70
01-04-2010, 17:17
arkadaşlar, bu bitkinin aktarlarda meyvesi satılıyor. ondan tohum olmaz mı? bilemedim sordum...

mbdeniz
01-04-2010, 17:42
Evet o meyvenin bir tanesini bir saat kadar ılık suda bekletiniz. Sonra ikiye kesip içinden çıkan yaklaşık 20-30 kadar tohumu kullanabilirsiniz.

kartalfen78
01-04-2010, 19:24
beyler goji fidelerinin öğle sıcağına dayanamadıgı bu yüzden gölgede kalması gerektiği sabah akşam güneşi alması gerektiği söyleniyor önümüz yaz havalar ısınıyo bende bahçeye gojilerimi açık alana çıkarıp üstlerine sera gölgeliği yapacağım sorum şu gölgelik kullanan varmı hiç serada **** gojilerde açık alanda nette %35 -50-60-75-90 gölgeleme oranları ile satılıyor sizce hangisi goji için öğle güneşini korur kullanan **** bilgisi olan varmı arkadaşlar goji fidelerimiz güneşte kavrulmasın

nariçi
01-04-2010, 19:34
Ben bugün bir tane tam açık alana, batı bakısına diktim. Bakalım bu yaz ne olacak. Kapalı yerden iyi uyandıkları için açığa çıkardığım. Tohumdan çıkma goji poşetlerini ise bugün yeniden sera içine koydum. Çünkü bocaladılar. Çelikten ürettiklerimde sürgün vermeye başladı onları da kapalı alana alacağım, daha iyi gelişirler.

balbay
01-04-2010, 19:55
Güvey fenerinden sonra tohum yollayacak arkadaşlar varsa goji berry de üretmek istiyorum. İlgilenen olursa sevinirim. Hatta başka berry çeşitlerine de talibim. Epey yerim var.

ahmet salih
02-04-2010, 23:53
Geçen ay tohumlarını diktiğim goji fidelerim. Sn;egetropikal'den geçen yıl aldığım gojileri ancak geçen hafta toprağa alabildim. Fırsat bulabilirsem neler yaptığını görebilmek için Tufan bey'in yanına uğrayacağım.

Didem
04-04-2010, 19:34
Tohumdan yetiştirmek zor mu ? Tohum katletmek gibi kötü bir huyum var zira. Bir de tohumdan yetiştirince 2 sene sonra meyve verir mi ? Başlık o kadar uzun ki, okuyabildiğim kadar okudum sonra pes ettim. Belki de cevap vardır yukarılarda ama...

teşekkürler..

Beymen
04-04-2010, 20:57
merhaba arkadaşlar.. gojiberry tohumları çimlenme için soğuk uygulama istiyormu.. ne kadar derine daldırmalıyız ve hangi çeşit toprakta daha hızlı gelişim gösterir..
saygılar...

ferrari
05-04-2010, 09:54
Didem merhaba, inanın oldukça kolay.sadece tohumları meyvelerden ayırıp toprak yüzeyine yakın ekmelisiniz ve toprak nemli olmalı.sonra 1 hafta da çıktıklarını göreceksiniz.meyveye gelince 2 yıl beklemeye gerek yok 6 ay sonra başlar.

ferrari
05-04-2010, 09:56
Beymen merhaba çok dip değil yüzeyde olmalı 1cm den derine ekmeyin.Torf yani hazır torba saksı toprağı.

Didem
05-04-2010, 11:05
Didem merhaba, inanın oldukça kolay.sadece tohumları meyvelerden ayırıp toprak yüzeyine yakın ekmelisiniz ve toprak nemli olmalı.sonra 1 hafta da çıktıklarını göreceksiniz.meyveye gelince 2 yıl beklemeye gerek yok 6 ay sonra başlar.

Siz anlatınca pek kolay gözüktü.. :)

Beymen
05-04-2010, 11:38
teşekkürler ferrari..soğuk uygulamayı dikkate almadığınıza göre.. gerekmiyor sanırım.. çimlendirme için torf kullanmıyorum..3/2 bahçe toprağı biraz dere kumu.. 3/1 çürümüş yaprak saman ot karışımında daha hızlı çimlendiryorum..

bari
05-04-2010, 13:48
Çimlendirmede torf iyi fakat sonrasında mutlaka toprak takviyesi yapmak gerekiyor, fidelerin gelişimi için...

ferrari
05-04-2010, 15:19
Kesinlikle zaten çimlendirme aşaması için bu yazdıklarım.Sonra toprak karışımlı saksılara **** kalıcı yerlerine aktarmak şart zaten.

mbdeniz
05-04-2010, 21:50
Goji tohumlarını meyveden aldıktan sonra ufak bir kap içinde tülbent arasında tutuyorum. Bu sulu ortamda 4-5 gün içinde çimlenmiş olanları alıp viyol içinde torfa aktarıyorum. Viyole aktardığımdan dolayı, minik olan bu tohumları tek tek şimdiden viyole almak daha kolayıma geliyor.

kartalfen78
08-04-2010, 12:21
değerligoji üstatları şuan elimde 400 kadar goji fidesi var yeni çimlenmiş 2-3 haftalık üç dört yapraklı:)) maşaallahları var ancak bazıları çok iyi görünmelerine rağmen ertesi gün soluyorlar (sayıları 10 kadar) öğle güneşinden uzak tutun deniliyor bende öle yapıyorum ancak sabah ve akşam güneşine koyuyorum yani yeni doğan kızıl renkli güneş ışığına
***sorum şu sizce bu kızıl sarı ışık fideleri soldururmu tamamen ışıktan uzak tutup sadece gölgede radyal ışığı mı alsın dersiniz yorumlarınız bekliyorum şimdiden teşekkürler

athena -asena
11-04-2010, 00:30
sayın satı hanım ; yollamış olduğunuz goji çeliklerini bu hale getirdik inşallah bu sene meyvelerinide yemek nasip olur .

Satı Uğurtan
11-04-2010, 17:06
Sevgili athena-asena,çok güzel bakmışsınız çok güzel büyümüşler sanıyorum bu yıl meyve verirler.Ellerinize sağlık sağlıkla büyütün.

kartalfen78
15-04-2010, 17:05
goji üstatları şeffaf platik bardaklara doldurdugum goji tohumları çimlendikten sonra yaklaşık 1 ay oldu kökleri bardakların altında beyaz beyaz görünmeye başladılar şuan 4-5 yapraklılar sorum şu
plastik bardaklarda bitki biraz daha büyüyünceye kadar dursalar daha sonra aktarım yapsak birşey olurmu

habibe
16-04-2010, 15:36
Sn kartalfen78, ben de merak ediyorum. Benimkiler henüz 4 yapraklılar.

kartalfen78
16-04-2010, 18:04
ne kadar zaman oldu ekeli
bunlarda benim kuzuların bir kısmı ama sayıları 600 e yaklaştı sanırım fazla ektim

kartalfen78
16-04-2010, 18:12
buda yakın çekim 25 günlükler kökleri altına geldi beyaz beyaz görünüyolar bir iki hafta daha bekleyip biraz daha büyüyüp büyük fide poşetlerine şaşırtacagım sonra bahçeye koyacagım 300 400 tane artık çok işim var çok
bu arada bir sorum var herkese uzman olanlara
soru1-yukarıdaki siyah fide poşetlerine yanyana ikişer tane şaşırtsam birşey olurmu gelişmeleri kötü olurmu

nariçi
16-04-2010, 19:34
İleride, dikme aşamasında zarar görebilirler.

Szinkilerde çok güzel habibe'ninkiler de çok güzel. Bu başarının sırrı nedir? Toprak karışımı nedir, besleyici ile mi suluyorsunuz?

Bulundukları yer nasıl bir ortam?

kartalfen78
16-04-2010, 20:10
valla üstat topragı torf, bahçe topragı, killi toprak karışımı ayrıca bol bol etkin mikroorganizmalar kullanıyorum sulama içine öneririm çok hızlı büyüyolar sabah kızıl güneşi akşam kızıl güneşi gündüz kaloriferli evde salonda 20 gündür büyüyorlar balkona çıkardıgımda akşam serinliğinde rüzgar sallıyor kırılacak diye korkuyorum içeri alıyorum düşünün nasıl gözüm gibi bakıyorum maşallah:))))

ayrıca kökler bardağa indiler alta fazla dolandıgında dikkatli şaşırtma yaparsak birşey olmaz sanırım şimdi bu halde dışarıda ölürler bahçede kıyamam onlara biraz daha beklicekler pet bardaklarda:))

Lilium
17-04-2010, 00:18
-yukarıdaki siyah fide poşetlerine yanyana ikişer tane şaşırtsam birşey olurmu gelişmeleri kötü olurmu
Fideyi tek tek ek şaşırtmayı çift yap, oldumu ya, ne anlamı kaldı, tüpe almandaki amaç toprağa ekerken kök yapısını ve ya bitkinin gelişimini durdurmamak ve herzaman ekebilmek. Ha siz toprağada çift ekecekseniz o zaman sorun yok çift ekebilirsiniz.

habibe
17-04-2010, 01:04
Sn. nariçi,
tohumların bulunduğu kırmızı kesenin karnını yararak, bir bardak sıcakla ılık arası suda 5-6 saat beklettikten sonra çay kaşığı ile suda ayrıştırdım. Posalarını aldım. Tohumları, içine torf koyduğum kapaklı peynir kutusuna serptim.
Fısfısla sulayıp, kapağını kapattım. Çimlendiğini gördüğüm günden sonra, sadece geceleri kapağını aralık bırakarak kapattım. İlk günden beri oda sıcaklığında ve pencere önünde durdu. 2 günde bir içme suyu verdim. Güneşten ve aydınlıktan kaçırmadım.
(diyelim ki 2 gün evvel fısfısla yapraktan nemlendirdim, 2 gün sonra topraktan suladım.)

nariçi
17-04-2010, 08:02
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

nevsune
17-04-2010, 08:59
Yılın ilk goji çiçeklerini (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=10217&page=9) gördünüz mü;)

kartalfen78
17-04-2010, 09:52
lilium kardeş dediklerin doğru ben başlangıçta tek tek diktim çünkü tek tek ekerim diye
ancak şuan çimlenen sayısı 600 ü buldu ne yapacagım bilmiyorum bunları 30 cm lik fide poşetlerine şaşırtacagım düşünsenize 600 tane poşet e topragı temin etmek cok zor hadi topragı temin ettim bahçede büyünceye kadar yer bulmak dahada zor :)))) o yüzden çifter çifter ekip sonra tarlaya da yide çifter çifter ekeceğim ayırmayacağım

bir kısmınıda 100 kadarınıda küçük fide poşetlerine şaşırtıp biraz büyüdükten sonra promosyonlu satışa çıkarayım bari ne yapayım ben şaşırdım bunları şaşırtacağım diye:)))

kartalfen78
17-04-2010, 10:13
resimlere devam bu anlattıgım pet bardaktaki goji fidelerinin 20 gün sonra altından cıkan kökleri sanırım em aktif kullanmam çok hızlı büyümelerini sağladı veya kökleri zaten hızlı gelişiyor:)))))))))

bu kökler böyle 2 hafta daha dursa bitki boy atmayı durdurur mu bilen varmı nariçi ve lilium hariç onlar cevapladı:))

habibe
20-04-2010, 16:28
Yılın ilk goji çiçeklerini (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=10217&page=9) gördünüz mü;)

Süper :) Ferihanın gözü aydın

gilaburu
20-04-2010, 19:17
Merhabalar arkadaşlar ben goji berry fidanı almak istiyorum.nereden bulabilirim.bu sitede satan arkadaşlar var mı ? herkese iyi akşamlar

Jezebel
20-04-2010, 19:31

Benimkiler 23 martta açmıştı , yani Goji açtırma konusunda İzmir Ankarayı döver ;)
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=602101&postcount=1566

sındırgılı
20-04-2010, 20:48
Bizimkiler, daha yapraklanma aşamasındalar.Çiçeklenme için çok çalışmak lazım, çok!!!!!!!!!!!! :)

MeyveliTepe
20-04-2010, 20:57
Bu mevsimde çiçek açması tuhaf değil mi? Normalde Haziran ortasından önce çiçeklenmemesi gerekir. Şimdi açan çiçek Mayısta meyveye dönecek mi?

Benimkilerde şekil budaması yaptığım için tek gövdeye ve iki seviyeli dala bıraktım. Daha yeni sürgün vermeye başladılar.

nariçi
20-04-2010, 22:18
Bizimkiler 20-30 cm sürgün verdiler. Sıcak yeri de pek sevmiyor gibi solgun olarak görünüyor açık alanda şu sıra iyi durumdalar. Ancak çiçek durumu henüz yok.

sındırgılı
20-04-2010, 22:45
Aslında, bu mevsimde olmaması doğalı. Daha, yeni yeni yapraklanıyor.Pazar günü, gittiğimde fotoğraf çekip son durumlarını yayınlarım.Fakat, gübrelemeyi ihmal etmemeli..

Jezebel
20-04-2010, 23:27
Hemfikirim , henüz çok erken . Sadece bir dal açmıştı , bitkini tamamı değil .

yarenimex
21-04-2010, 00:01
Bizim gojiler de yeni çimlendiler daha iki yaprak aşamasındalar..Biraz geriden geliyoruz ama inşallah kısa zamanda çiçeklenme ve meyve verme konusunda mesajları olan dostlara yetişiriz ve kendi deneyimlerimizi de paylaşabiliriz..

ozbey
21-04-2010, 00:23
Goji berry' i çimlendirmek kolay da, büyütmek zor galiba. Güneşli yere aldım yeni bir yaprak dahi vermedi. Şimdi yarı gölge alana aldım, yirmi gün oldu, gübre takviyesi de yaptım. Hala onbeş cm, gelişme yok. Tecrübeli arkadaşların bir önerisi var mı acaba?

denizakvaryumu
21-04-2010, 07:45
Önce ortama alışıp kök gelişmesi yapar sonra birden büyür.

nariçi
21-04-2010, 08:34
Goji berry' i çimlendirmek kolay da, büyütmek zor galiba. Güneşli yere aldım yeni bir yaprak dahi vermedi. Şimdi yarı gölge alana aldım, yirmi gün oldu, gübre takviyesi de yaptım. Hala onbeş cm, gelişme yok. Tecrübeli arkadaşların bir önerisi var mı acaba?

Benim geçen yıl ektiklerim bir yıl boyunca iki yaprak kaldılar. gençken kapalı nemli ortam istiyor.

kürşad
21-04-2010, 09:13
Pet bardakta büyümeyen gojiyi 5 litrelik deterjan bidonunun üst kısmını keserek yaptığım saksıya aldım. 5-6 cm olan boyu şimdiden 10 cm yi geçti.
Anatolicum gojilerde ise eski sürgünlerde gelişme durmuş vaziyette ancak yeni çıkmış olan filizler hızla büyüyor. Yer değişikliği pek yaramıyor sanırım. Bir de çıplak kökle şaşırttım ondan da olabilir.

nevsune
21-04-2010, 09:16
Benimkiler 23 martta açmıştı , yani Goji açtırma konusunda İzmir Ankarayı döver ;)
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=602101&postcount=1566

E aşkolsun yani aynı sıklette miyiz ki? Orası her daim günlük güneşlik İzmir, havada nem var. Odunu dikseniz toprağa o bile çiçeklenir orada. Goji çiçeklenmiş 23 Martta, çiçeklenmezse ayıptır:)

Bizim burada verdiğimiz uğraşları görseniz acırsınız halimize.

venus_trap
21-04-2010, 09:51
işte benim gojiler bunlara bundan sonra ne yapayım bu arada sayın nikomedia'ya da teşekkürlerimi iletiyorum.

venus_trap
21-04-2010, 09:52
...

Jezebel
21-04-2010, 10:50
E aşkolsun yani aynı sıklette miyiz ki? Orası her daim günlük güneşlik İzmir, havada nem var. Odunu dikseniz toprağa o bile çiçeklenir orada. Goji çiçeklenmiş 23 Martta, çiçeklenmezse ayıptır:)

Bizim burada verdiğimiz uğraşları görseniz acırsınız halimize.

Sevgili nevsune ,
Ankarada 4 yıl kaldım , çok da severim , size acımak ne haddime .
Bitki yetiştirme çabalarınızı takdirle karşılıyorum .
Ayrıca oradaki sera ve çiçekçi kaynaklarının da çok kıt olduğunu düşünürsek ,
benim gözümde tam bir kahraman oluyorsunuz ;)

tturt
26-04-2010, 14:05
işte benim gojiler bunlara bundan sonra ne yapayım bu arada sayın nikomedia'ya da teşekkürlerimi iletiyorum.

Sayın venus_trap,

Ne yapmanız gerektiğini sormuşsunuz bence hiç bir şey yapmayın. Biraz sabredip bekleyin. Biraz yapraklansın boya gitsin sonra toprakla buluşturursunuz.

tturt
26-04-2010, 14:11
Göjilerde çiçek gören arkadaşlara maşallah diyelim hafta sonu Sapancadaki gojilerim hala yapraklanmakla meşguldüler.

139027

egetropical
26-04-2010, 19:24
izmirde bu hafta gojilerin tadına bakacağız. Meyveler pembeleşmeye başladı.:D ( Yalnız lycium chense cinsi gojilerde. gecen sene seradaki gojilerimden meyve yemiştim. Bahar döneminde Meyve tutumu yok denecek kadar az oluyor. )

sercan1969
26-04-2010, 20:01
Bursa bölgesinde nezaman çiçeklenir bilgisi olan var mı?

ensar
27-04-2010, 00:00
Benim tohumdan çıkan gojilerim 2-3 yaprakcık verdi.

VİOLLERDEN SAKSILARA NE ZAMAN ALMALIYIM !!!

Sevgiyle kalın

denizakvaryumu
27-04-2010, 20:02
izmirde bu hafta gojilerin tadına bakacağız. Meyveler pembeleşmeye başladı.:D ( Yalnız lycium chense cinsi gojilerde. gecen sene seradaki gojilerimden meyve yemiştim. Bahar döneminde Meyve tutumu yok denecek kadar az oluyor. )

NQ1 lerde durum nasıl :D

sındırgılı
27-04-2010, 20:09
Sevgili Ensar,En ufacık bir değişikliğe hemen olumsuz tepki veriyorlar..Havalar biraz daha ısınsın öyle şaşırtın derim..Şaşırtırkende bol gübreli ve dere milli toprağı kullanın.. Tabii,bunlar benim amatörce düşüncelerim..Aslında Sn. Egetropical daha net bilgi verebilir.. Kolay gele..

egetropical
27-04-2010, 20:44
NQ1 lerde durum nasıl :D

Sevgili denizakvaryumu; No.1 ler gelişimi iyi 4. yaprağı çıkarmaya başladılar. Yalnız çimlenme oranı L.B.lara göre çok düşük (%50-60) barbarumlar ise %80 civarı.
yakında resimlerim. 3-4 adet L.cihense fidanım vardı nisan başında çiçek açtı. şu an meyve var ama meyve oranı az. güz döneminde tekrar çiçek açıyor ve bol meyve veriyor. barbarumlar ise baharda biraz tembel. önümüzdeki yıl 2 yaşını dolduracaklar o zaman daha iyi gözlem yapabileceğim.
139479

sındırgılı
28-04-2010, 20:15
Bugünkü durumları:

sındırgılı
28-04-2010, 20:21
başka bir görüntü:

MeyveliTepe
28-04-2010, 20:47
Bitkiler kök bölgesinden bir sürü sürgün vermiş, çok gövdeli bir yapısı olmuş. Benimkiler de öyle idi. Bir yerde goji budaması ile ilgili bir döküman bulmuştum. Burada mutlaka en kuvvetli olan gövdeyi bırakın, diğerlerini sıfırlayın diyordu. O gövdede de genç bitkilerde iki kat, daha yaşlılarda üç kat dal bırakın, gerisini temizleyin diyordu. Ben de benimkileri öyle yaptım. İstediğim yerden gelen yeni sürgünler çok kuvvetli geliyor. Bakalım ilerleyen günlerde ne olacak.

kartalfen78
01-05-2010, 15:21
bunlar 2 nisan çıkışlı goji fidelerim yaptıgım deneyler sonucu em aktif (ilk parti ekimim sırf torf olmuştu) killi toprağı bol olan bahçe toprağı ve torf karışımı cok daha iyi sonuç veriyor..bunların hepsinin altında kökler görünüyo biraz daha beklesinler büyük fide poşetlerine aktaracağım bahçeye indireceğim 30 kadarını şaşırtıp bahçeye indirdim deneme amaçlı.......

kartalfen78
01-05-2010, 15:46
bu snowman77 den aldıgım goji fidanlarımdan bir tanesi bunun tepesini 20 cm iken kestim yan dal oluşumu gerceçleşsin diye tepesinden üç dal vermeye başladı:o

kartalfen78
01-05-2010, 15:50
hafta sonu resimlere devam son resimde(3. resim çubuklu) tepeden kesilmiş hali ve yeni çıkan sürgünler daha iyi anlaşılıyor bu ikisi balkon gojisi olarak kalacak annem için:D koparıp koparıp yesin boyları 25 30 cm arası oldular geldikelrinde 10 cm idiler

günebakan
01-05-2010, 18:02
Bu da sevgili Satı dan gelen Gojilerim şu an da çiçek yok bakalım ne zaman çiçek açar:)

140660

Satı Uğurtan
01-05-2010, 19:11
Bu da sevgili Satı dan gelen Gojilerim şu an da çiçek yok bakalım ne zaman çiçek açar:)

140660

Sevgili arkadaşım,eline koluna sağlık ne güzel gelişmiş o öyle.

günebakan
01-05-2010, 19:16
Evet Satıcığım çok güzel :)

nariçi
01-05-2010, 19:34
Gojilerin tohumdan çimlenenler serada iyi gelişiyor. Çelikler açıkta iken yapraklandı seraya koydum kötüleşti. Tohumdan açıkta olanlar çıkmadı onları da seraya koydum ama daha ses seda yok.

venus_trap
05-05-2010, 07:04
Teşekkürler sayın tturt verdiğiniz bilgiler için:)

crocusbb
07-05-2010, 19:28
Gojileri tohumdan yetistirmek gercekten zor. Tohumlari aldigim satici gojiler cimlenir cimlenmez toprak tuzeyindeki funguslardan etkilenmesini onlemek icin, toz tarcin dokmemi tavsiye etmisti. Cunku kucuk fidelerin saplari tam toprak yuzeyinde incelip kopuyorlar. Bir de cok sulamayip, kurumaya yakin su ilave edecekmisim. Ayrica okudugum baska bir kaynakta gojilerin kokleri uzayacak ortam bulamayinca buyumesi durur diyordu. Cimlenen tohumlarin bazilarina kiyip, degisik ortamlarda deneme yanilma yontemiyle buyutmek en dogrusu gibi gorunuyor. Hepimize kolay gelsin.

crocusbb
07-05-2010, 19:40
Bu arada pek uzman degilim ama, Sn. Gunebakan'in gojilerini, pek gojiye benzetemedim. Yapraklari yayvan ve koyu renkli. Sarmasik turu bir seye benzettim, insallah yaniliyorumdur :)

gurbik67
10-05-2010, 23:16

140660

kartalfen ile satıdan gelen gojiler farklı yapraklarına bakarmısınız acaba meyveleridemi farklı.

kartalfen78
11-05-2010, 21:10
kartalfen ile satıdan gelen gojiler farklı yapraklarına bakarmısınız acaba meyveleridemi farklı.
sanırım onlar yerli gojilerden bende hiç benzetemedim benim ve diğer gördüğüm gojilere????

nariçi
11-05-2010, 21:19
Bu goji beriler orijin olarak himalaya gösteriliyor ama burada normal ortamda açıkta yapraklar ince (dar ayalı) seraya koyunca yaprak ayası genişliyor. Bu durumda himalaya dağ ikliminde nasıl bir form oluşturuyor acaba?

yarenimex
11-05-2010, 23:12
Gojiberiler topraktan çıktıktan sonra iki yapraklı iken neredeyse hiç büyümüyorlar gibi görünüyorlar.Emin değilim ama sanırım bu dönemde kök oluşturma devresini geçiriyorlar.Köklenme arttıkça da büyümeye geçiyorlar.Köklendirmeyi hızlandırmak için söğüt suyu ile sulasak köklendirmeyi ve sonuç olarak büyümeyi hızlandırabilirmiyiz acaba ? Deneyen ve olumlu sonuç alan arkadaşımız var mı acaba ?

tropik
15-05-2010, 07:34
Arkadaşlar benim gojim balkonda duruyor ,öğlene kadar güneş alıyor bazı yaprakları sarardı sebebi ne olabilir? :(

nariçi
15-05-2010, 08:21
Kurt üzümü sabah güneşi ve nemli havayı seviyor. Yaprakların sararması ya susuz kalması veya aşırı su verilmesi ya da besin fazlalığı olabilir. (Bu konuda uzmanların işine karışmak gibi olmasın)

tropik
15-05-2010, 09:03
Sağolun syn Nariçi bundan sonra daha dikkatli olurum. :)

kartalfen78
15-05-2010, 18:16
bahçeye saldıgım 70 kadar gojilerimin yanına bugün 80 kadar küçük pakettekilerde eklendi doğayla savaşım sürüyo resimler çok yakında geliyo arkadaşlar delik deşik yapraklar kırlan dallar koparılan yapraklar....yağmur rüzgar çekirge böcekler bitler kediler hersey bahçede bakalım 4 fire verdik ama diğerleri dayanıyo:)
burada da duyuru yapmak isterim bir ay sonra küçük fide poşetlerine aldıgım 100 kadar gojilerimi satışa sunacağım burası yeri değil biliyorum yeni bir konu açacağım satış bölümünde ancak bilginiz olsun arkadaşlar
not:satmamın nedeni sürekli değil asıl amaç bahçede yer kalmıcak ve fazlasınıda emeğim boşa gitmesin insanlar faydalansın istiyorum üçbeş kuruş bişey gelirse tarlaya ekeceğim gojilere çit yapacagım :)))))

tropik
15-05-2010, 20:04
Bu yaprak sararmalarının güneşle bir ilgisi varmı acaba ona göre önlemlerimi alayım. :)

istcallst
16-05-2010, 11:24
Gojiberiler topraktan çıktıktan sonra iki yapraklı iken neredeyse hiç büyümüyorlar gibi görünüyorlar.Emin değilim ama sanırım bu dönemde kök oluşturma devresini geçiriyorlar.Köklenme arttıkça da büyümeye geçiyorlar.Köklendirmeyi hızlandırmak için söğüt suyu ile sulasak köklendirmeyi ve sonuç olarak büyümeyi hızlandırabilirmiyiz acaba ? Deneyen ve olumlu sonuç alan arkadaşımız var mı acaba ?

Benimkiler aylardir iki yaprakli kaldilar, sonra yine ortami daha nemli yapmaya karar verdim. Saksinin ustune plastik bidondan parca kestim ve ustunu kapattim nem saglamak icin, ve nihayet buyumeye basladilar.

imdat
16-05-2010, 13:46
temin ettiğim goji tohumlarını ektim ve yaklaşık 45 gün içerisinde gelişimleri resimlerdeki görünümleri gibi...yan dal sürgünü için kesim işini ne zaman yapmalıyım bilgisi olanlar ve tohumların içinden farklı bir fide çıktı onun ne olduğunu bilen veya tahmin edenler yazarlarsa memnun olurum teşekkür ediyorum...bu arada kesinlikle goji tohumları direk güneş ışığı ve ıslak bir şekilde çimlenmeyi hızlandırıyor...

gilaburu
16-05-2010, 20:36
temin ettiğim goji tohumlarını ektim ve yaklaşık 45 gün içerisinde gelişimleri resimlerdeki görünümleri gibi...yan dal sürgünü için kesim işini ne zaman yapmalıyım bilgisi olanlar ve tohumların içinden farklı bir fide çıktı onun ne olduğunu bilen veya tahmin edenler yazarlarsa memnun olurum teşekkür ediyorum...bu arada kesinlikle goji tohumları direk güneş ışığı ve ıslak bir şekilde çimlenmeyi hızlandırıyor...

Sayın imdat gerçekten goji berriler hızlı büyümüşler.resimde çok güzel görünüyorlar.

yarenimex
16-05-2010, 21:56
Benimkiler aylardir iki yaprakli kaldilar, sonra yine ortami daha nemli yapmaya karar verdim. Saksinin ustune plastik bidondan parca kestim ve ustunu kapattim nem saglamak icin, ve nihayet buyumeye basladilar.

Teşekkür ederim sayın istcallst.İki günden beri ben de sulama sistemimi değiştirdim ve daha yoğun suluyorum.Büyümeyi yeterli görmezsem mecburen bir mini sera yapacağım artık son çare olarak. Orada da aşırı sıcaktan kavrulmasından endişe ediyorum ama büyümesi için başka yol kalmazsa denemekten başka çare kalmıyor.

avcı66
16-05-2010, 23:45
merhaba arkadaşlar buradaki okuduklarımdan sonra nihayet geçen sene diktiğim goji berry lerim büyüdü benim sormak istediğim aktarlardan aldığım ve umut ediyorumki yetiştirip yiyeceğim gojileri nasıl tüketicem satın aldıklarımın tadı kötü bunları üzüm hoşafı gibi kaynatabilirmiyiz acaba **** kaynayınca bunca yararlı özelliği kayıp oluyormu acaba nasıl tüketiyorsunuz yazabilirmisiniz arkadaşlar

yarenimex
17-05-2010, 10:48
Hele meyve aşamasına bir gelelim de tüketmek işin en kolay tarafı.
Çay yaparken demliğimize atabildiğimize göre hoşafını çok rahat yapabilirsiniz, reçeli ve marmelatını da gözardı etmemek lazım.Taze olarak tüketebileceğiniz gibi meyve suyunu içebilirsiniz şurubunu yapabilirsiniz.. Ağız tadıyla tüketmenizi dilerim..

venus_trap
18-05-2010, 09:17
Merhabalar; benim gojimin ilk yapraklarından sonra ortasında çıkan yapraklardan bir tanesi kurumaya başladı nedeni nedir acaba yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

kartalfen78
18-05-2010, 21:46
bunlar bahçeye indirdiğim gojilerim yavas yavas bahçe doluyor:))))

kartalfen78
18-05-2010, 21:49
bunlarda böcekler tarafından yenilen bazı goji örneklerim bende kurtarmak için yaprak biti ilacı püskürttüm:))

budak-botanik
20-05-2010, 09:49
gojilerin toprak ve gübre isteği nedir acaba yetiştiren arkadaşlar yardımcı olabilirler mi

gurbik67
20-05-2010, 23:07
Bu yaprak sararmalarının güneşle bir ilgisi varmı acaba ona göre önlemlerimi alayım. :)

ben gojimi defalarca test ettim direk güneşe çıkardığımda, yapraklarda sararma ve dökülmeler oluyor onun için yarı gölgeye aldım , keyfi yerinde
bu üçüncü yılı olacak, meyvesini daha görmedim.

tropik
21-05-2010, 10:21
Syn Gurbik67 gojiniz yarı gölgeye aldıktan sonra düzeldimi bendekide düzelir inşallah sadece sabah güneşi alan bir yere koydum. :)

denizakvaryumu
21-05-2010, 10:28
Saksıdaki gojiler güneşten,susuzluktan,hastalıklardan vs.den çok çabuk etkileniyorlar.

Goji saksıyı seven bir bitki değil.

Bahçesi olanlar gojiyi bahçelerine aktarsınlar derim.

tropik
21-05-2010, 12:43
Abi bahçede yarı gölge bir yeremi dikiyim. :)

nariçi
21-05-2010, 12:54
Nemli 30 derece sıcaklıkta iyi yetişiyor, böyle havayı seviyorlar.

kartalfen78
21-05-2010, 16:53
beyler bahçeye aldığım gojilerimin bugün baktıgım da 5 tanesinin sapına kadar yendiğini gördüm ve araştırıdm daha öncede 4 tanesi böyle yenmiş ti ne olabilir dedim ve toprakalrında parlak izler bıraktıgını gördüm salyangozlar yiyor salyangozlar bir numaralı goji düşmanları arkadaşlar hele benim gibi nemli karadenizin bahar aylarında bahçede cok oluyolar ne yapacagım bilmiyorum netten araştırıyorum talaş tuz ve odun külü dökün diyolar bir bilen **** önerisi olan varmı????

Lonicera
21-05-2010, 17:26
Sn gurbik67, 3 yaşındaki goji' ye göre o saksı yeterli değil gibi. Ayrıca kök bölgesinin güneşten fazla etkilenmemesi için saksınızı beyaza boyamanızı veya en azından gazete, alüminyum folyo gibi bir şeyle dışını kaplamanızı öneririm. Büyük olasılıkla bu yıl meyvesinin tadına bakarsınız.

kartalfen78
21-05-2010, 20:26
salyangozlar için organik tarımın önerilerini uyguladım
1-önce buz gibi soguk iki tane e.f.. biralarını 5 litrelik su şişelerine (agızlarını kesip)boşaltıp tuzakları kurdum salyangozlar birayı çok seviyolarmış?????bakalım yarın nolcak
2-bakır folyo dediler ama bende alüminyum vardı etrafını çevirdim (zaten deney yaptım bir tanesi ben yaparken gecti alüminyum olmaz bakırla denemek lazım )
3- kalorifer kömürünün külünü alüminyum folyonun etrafına serptim
bu üç önlemle birlikte 20 tanede çevreden salyangoz topladım malum karadeniz yagmurlu bu aralar bahçe sülük dolu:))) artık yarın sülükler mi kafayı bulur ben mi bakacaz:))))))

kartalfen78
21-05-2010, 20:32
gurbik 67 maşaallahı var gojinizin 3 yılda meyvesini görememek çok ilginç belkide saksıyı büyütmek lazım?????

yarenimex
21-05-2010, 22:08
beyler bahçeye aldığım gojilerimin bugün baktıgım da 5 tanesinin sapına kadar yendiğini gördüm ve araştırıdm daha öncede 4 tanesi böyle yenmiş ti ne olabilir dedim ve toprakalrında parlak izler bıraktıgını gördüm salyangozlar yiyor salyangozlar bir numaralı goji düşmanları arkadaşlar hele benim gibi nemli karadenizin bahar aylarında bahçede cok oluyolar ne yapacagım bilmiyorum netten araştırıyorum talaş tuz ve odun külü dökün diyolar bir bilen **** önerisi olan varmı????

Odunsu doku oluşuncaya kadar gojilerin düşmanı çok, sayın kartalfen78. Sadece salyangozlar için koruma tedbirleriniz yetersiz kalabilir.Bahçenizde varsa serbest dolaşan evcil kanatlılar ile kuşları ve kemirgenleri de dikkate almanızda fayda var ..

tropik
22-05-2010, 09:04
Saksıdaki gojiler güneşten,susuzluktan,hastalıklardan vs.den çok çabuk etkileniyorlar.

Goji saksıyı seven bir bitki değil.

Bahçesi olanlar gojiyi bahçelerine aktarsınlar derim.

Bahçede yarı gölge bir yere diktim inşallah düzelir. :)

kartalfen78
22-05-2010, 09:42
Odunsu doku oluşuncaya kadar gojilerin düşmanı çok, sayın kartalfen78. Sadece salyangozlar için koruma tedbirleriniz yetersiz kalabilir.Bahçenizde varsa serbest dolaşan evcil kanatlılar ile kuşları ve kemirgenleri de dikkate almanızda fayda var ..

kuşlar yapraklarını mı yiyor diyorsunuz :(

gurbik67
22-05-2010, 23:17
Sn gurbik67, 3 yaşındaki goji' ye göre o saksı yeterli değil gibi. Ayrıca kök bölgesinin güneşten fazla etkilenmemesi için saksınızı beyaza boyamanızı veya en azından gazete, alüminyum folyo gibi bir şeyle dışını kaplamanızı öneririm. Büyük olasılıkla bu yıl meyvesinin tadına bakarsınız.

kesinlikle saksı gojıye göre küçük , ancak arkadaşıma verdiğim goji aynı boyutta ve tam güneşe maruz şu an akbaba gibi oldu , üstelik bahçede günden güne yaprağını döküyor benimkini ise yarı gölgeye aldım düzeldi.

nariçi
22-05-2010, 23:33
Sayın gurbik67, kesinlikle doğru, benimde bir goji saksısı gölgede iken ( kendisi güneş görüyordu) Güneşli yere koydum, bol güneşli, açıkta daha iyi olur diye bir gün sonra soldu yukarıda ki mesajımda da yazmıştım.
Farkına varınca hemen sabah güneşi alan öğleden sonra ağaç gölgesinin geldiği yere koydum. Solmuş yapraklara dokununca hepsi döküldü. Sadece sürgün uçlarındaki yeni yapraklar kalmıştı şimdi bir hafta geçti düzeldi.

yarenimex
22-05-2010, 23:44
kuşlar yapraklarını mı yiyor diyorsunuz :(

Evet,aynen öyle.Fareler ve tavşanlara da dikkat edin lutfen..

kartalfen78
23-05-2010, 12:52
valla 3 gündür yağmur yagıyo ve hergün 30 40 kadar salyangoz topluyorum bahçeden gojilerim yenmesin diye:)))
ancak geceleri savaşa yenik düşüyorum dün gece de bir tanesini yemişler haylaz pis bogazlı salyangozlar ağızlarının tadını biliyolar hergeleler bahçede hiç olmayan bir türü yiyolar

gurbik67
23-05-2010, 22:50
valla 3 gündür yağmur yagıyo ve hergün 30 40 kadar salyangoz topluyorum bahçeden gojilerim yenmesin diye:)))
ancak geceleri savaşa yenik düşüyorum dün gece de bir tanesini yemişler haylaz pis bogazlı salyangozlar ağızlarının tadını biliyolar hergeleler bahçede hiç olmayan bir türü yiyolar

sevgili kartalfen sülükler için bir önerim olacak ama bir çok ta muhalif olacak ben diyorumki, bulabilirsen elenmiş kömür külü serpiştir, bunu bir kere yapacaksın bir daha yapmayacaksın. alttaki resimde aralık ayı idi, fazlalık olan köklü ağaç türü bir çiçeği tamamen küle dikmiştim köklerinin daha da geliştiğini gördüm, ancak sen sadece serpiştireceksin.sülükleri uzaklaştırmak için.

bu konu dışı ama goji ya da diğer bitkileri kurtarma açısından yazma gereği duydum.

athena -asena
23-05-2010, 23:00
sevgili kartalfen sülükler için bir önerim olacak ama bir çok ta muhalif olacak ben diyorumki, bulabilirsen elenmiş kömür külü serpiştir, bunu bir kere yapacaksın bir daha yapmayacaksın. alttaki resimde aralık ayı idi, fazlalık olan köklü ağaç türü bir çiçeği tamamen küle dikmiştim köklerinin daha da geliştiğini gördüm, ancak sen sadece serpiştireceksin.sülükleri uzaklaştırmak için.

bu konu dışı ama goji ya da diğer bitkileri kurtarma açısından yazma gereği duydum.

sayın gurbik 67 ; dediğiniz gibi kömür tozunu uyguladım ama gene başa çıkamadım.

istcallst
24-05-2010, 09:52
Salyangozlara karsi annem bahcede kirilmis yumurta kabuklari serpiyor salata etrafinda ve ise yariyor, keskin oldugu icin salyangozlar fazla yaklasmiyorlar. Belki gojilere da yarar!

denizakvaryumu
24-05-2010, 21:32
http://haber.mynet.com/detay/foto-analiz/uzun-yasamanin-sirri-goji/512604/1#haber-baslik

Goji sihirli meyve :)

gurbik67
24-05-2010, 22:57
http://haber.mynet.com/detay/foto-analiz/uzun-yasamanin-sirri-goji/512604/1#haber-baslik

Goji sihirli meyve :)

burayı gördüm sabah ilk işim saksıyı değiştirmek.

denizakvaryumu
24-05-2010, 23:07
Bahçeye dikin derim.

Lilium
25-05-2010, 13:55
Tohumdan yetiştirdiğim goji beryy, şu an tüplere alınıyorlar, yetmiş seksen tanesini kendim ekeceğim,

146905

146906

gilaburu
25-05-2010, 13:59
Merhaba sayın lilium goji berry fideleriniz çok güzel görünüyor.Goji berry tohumlarının çimlenme süresi ne kadar.siz tohumları ne zaman ekmiştiniz.
iyi günler

nariçi
25-05-2010, 19:15
Benim gojiler devamlı boyuna uzuyor. Çok da gür ama dallanma olmuyor 30 a yakın gojim hızla büyüyor, Birini bir metre de tepe kesimi yaptım bakalım dallanacak mı!

kartalfen78
25-05-2010, 20:05
dün mynet ten sonra bugünde sabah gazetesi gojimizi haber yapmış ülkemiz uyanıyor arkadaşlar bu değerli ürün kazanılmalı haydi çalışın gariiii
http://www.sabah.com.tr/fotohaber/yasam/uzun_yasamanin_sirri_goji

kartalfen78
25-05-2010, 20:07
bu arada salyangoz işi için yumurta kabukları faydalı olabilir kırıp parça parça serpmek lazım bakır şeriti merak ediyorum ben karabükte bulamadım neyse şuan salyangozalrı toplaya toplaya kontrol altına aldım şuan bir sıkıntı yok

Lonicera
25-05-2010, 20:18
Benim gojiler devamlı boyuna uzuyor. Çok da gür ama dallanma olmuyor 30 a yakın gojim hızla büyüyor, Birini bir metre de tepe kesimi yaptım bakalım dallanacak mı!

Sn nariçi, keşke fidanlar daha küçükken tepe alımı yapsaydınız. Çok hızlı bir şekilde yan dallanma yapacaklar göreceksiniz. Üstelik meyvelenme bu yan dallar üzerinde daha fazla oluşuyor.

nariçi
25-05-2010, 20:24
Sayın Lonisera teşekkür ederim. Öyle yapayım.

egetropical
25-05-2010, 20:59
Ben Ankara'da yaşıyorum. Kurt Üzümü hakkında araştırma yaparken, Ağaçlar.net aracılığıyla İzmir Menemen'de bulunan Tufan Gökpınar'la tanıştım. Kendisi fidan teymin edebilmem için Ağaçlar.net üzerinden mesaj atmamı istedi fakat dalgınlığıma gelerek forum içerinde adının ne olduğunu, hangi kullanıcı kimliğini kullandığını sormadım. Kendisini tanıyan, daha önce görüşmüş olan bir arkadaş varsa lütfen bana yardımcı olsun.

egetropical

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=19721

gurbik67
25-05-2010, 22:42
Bahçeye dikin derim.

sevgili denizakvaryumu bir planım var belki taşınırım diye saksıda tutmaya çalışıyorum. goji gibi nelerim var bir yandan onlar bir yandan ben zorlanıyorum.

şubat ayında tepe budaması yaptıklarımı saksıya sokmuştum, 3-4 tanesi tutmuştu ancak onları bahçeye dikerim.

emrebakan
26-05-2010, 09:51
Herkese merhaba,
Benim gojim de 60 cm kadar oldu. Yan dal yok. Sürekli uzuyor. Hatta destek çubuğuna bağladım. Uzadıktan sonra budama yapsak olur mu?

Sahil Deniz Ö.
26-05-2010, 11:06
Bu konuda en iyi bilgiye egetropical sahip sanırım. İlk budaması ne zaman olur, senede kaç defa budanır, budanırken ne kadar kısmı kesmeliyiz, suyu seven bir bitkimidir, kısaca bir bilgi verirse çok seviniriz.

denizakvaryumu
26-05-2010, 11:10
Katılıyorum,

Tufan Bey goji konusunda en iyi araştırmacılardan ve üreticilerden biri.

Özellikle budama ve bitki beslenmesi konusunda tecrübelerini aktarabilirse çok iyi olacak.

amadeus_
26-05-2010, 17:50
Herkese iyi günler. Bu siteyi goji meyvesini araştırırken keşfettim. Benimde ufacık bir bahçem var. . Ayrıca bu meyve Çanakkale'de yetişir mi?

Sahil Deniz Ö.
26-05-2010, 18:02
-27, +42 derece arasında asyada yetişen bir bitkidir goji berry. İzmir ve çevresinde yetiştiğine göre Çanakkale'dede yetişir.

egetropical
28-05-2010, 21:45
Katılıyorum,

Tufan Bey goji konusunda en iyi araştırmacılardan ve üreticilerden biri.

Özellikle budama ve bitki beslenmesi konusunda tecrübelerini aktarabilirse çok iyi olacak.

Goji severlere merhaba,
Goji hakında çok bilgi yok. yazılan kitaplar da ise özetle yazar kendi tecrübelerini anlatıyorlar.

Goji bitkisi budaması çok farklı şekillerde yapılıyor.
* Hobi amaçlı yetiştiricilikte 2-3 ana dal bırakılarak tepe budaması ile 1,5 - 2 metre boyunda şekillendiriliyor. amaç hem görsellik hem meyve almak.
* Ticari olarak ise tek ana dal bırakılıyor. 60-70 cm olunca tepe budaması yapılmalı.
* Bitki besleme ise toprak ve yaprak analizine göre organik veya kimyasal besleme yapılmalıdır.
* ilk iki yıl bahçede haftada en az bir kez sulamalı
* Mutlaka en az 3 yıl desteklenmeli.
* Kökler yatay ve dikey büyüdüğünden derin sürüm yapılmamalıdır.
* Damala sulama sistemi ile sulama yapmak çok uygun olacaktır.
ticari olarak 8-10 dekarlık üretim yapılmalıdır.

Bence önemli bir sorun var. Şu an piyasada fırınlanarak kurutulan meyvelerden alınan tohumlar satılmakta. buda tohumun canlı yapısı bozulduğundan bir çok sorun çıkacaktır.
Tibetin alt eteklerinde 4-5 tür goji üretimi yapıldığından Tibet gojisi diye bir çok çeşit tohum Lycium Barbarum türü diye satılmaktadır.
Sertifikalı veya orjinal paket te (paket açılmamış olmalı) tohum alınması gerekir.

Lycium Chenese türü kurutulmuş meyve çinde çok ucuz. genelde bu tür ithal ediliyor.
Barbarum türü meyve satışını zorladığım için bende Lycium chinense tür meyve satıyorum. tek fark sitemde chinense türü olduğu açıkca yazılı.
Chinense Meyveleri iriliklerine göre ayırılıp çok irileri Barbarum diye pazarlanıyor.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.

egetropical
28-05-2010, 21:59
örn. bir ilanda şunlar yazılı, yorumsuz yayınlıyorum.

Ning-qi No.1 Goji berry fidanı
15-20cm boyda ve gelişmeye devam etmektedirler

(Lycium barbarum "Ning-qi No.1") tohumundan üretilmişlerdir.

Bu goji türü standard çeşitlere göre 3-4 kat daha verimlidir. Daha erken verime yatar. Meyveleri daha iri ve daha tatlıdır. Goji berry tanıtımı yapan tüm sitelerde bulunan bol meyveli resimler Ning qi No.1 çeşidi resimleridir.

Zor toprak koşullarına daha dayanıklıdır. Diğer bitki türlerininin yetişmediği ph>9 alanlarda bile kolaylıkla yetiştirilebilir. Hastalıklara daha dayanıklıdır. Polisakarit oranı diğer çeşitlerden yüksektir. Fidanların %60'ı Ning-qi No.1 özelliği gösterir. Diğerleri ise yine standard çeşitlere göre çok daha verimli olan "Da Ma Ye" çeşidine yakındır.

Goji berry fideleri gövdeleri yeteri kadar sertleşmeden dışarıya dikildiklerinde ölme ihtimalleri çok yüksektir. Bitkilerimiz bu aşamayı geçmiş ve fidan aşamasına gelmişlerdir.

İster saksıda evinizde veya balkonunuzda yetiştirin isterse bahçenize dikin. Resimlerde görülen ürünler gönderilecektir. Goji berry kendine verimli olmasına rağmen ideal verim için en az iki fidan dikilmesini tavsiye ederiz.

emrebakan
29-05-2010, 09:43
Bilgiler çok faydalı oldu bence. Teşekkürler. Ben de goji fidanımı 60-70 cm olduğunda tepeden budayacağım demektir. Zaten hiç yan dalı da yok şu an. Desteğini de uzatmak lazım. Çok çabuk büyüyor.

Sahil Deniz Ö.
31-05-2010, 18:35
Çok teşekkür ederiz Tayfun Bey. Yeterince bilgi verdiniz.

Sahil Deniz Ö.
31-05-2010, 18:40
Bu arada ben bir şey sormak istiyorum. Evimde bir Goji Berry var. 30 cm ortalama 6 aylık falan. Büyük bir saksıya ektim balkonuma koydum. Fakat güneşi gördüğü zaman yapraklarını indiriyor, Sanki solacakmış gibi duruyor. Gölge kısımda tekrar canlanıyor ve yaprakları sertleşiyor.
Bu bitki gelişme aşamasında güneşi sevmiyormu acaba?

egetropical
31-05-2010, 21:24
Goji bitkisi açıkta tarlada yetişen bitki olduğuna göre yaklaşık 8-10 saat güneşte kalıyor. Benim bahçemdede gojiler açıkta. geşimleri çok iyi. Başından beri saksıda goji yetiştiriciliğine karşıyım. Saksıdaki toprağın az olması ve balkonu oluşturan betonun sıcaklığı ile bitkiler hızla nem kaybeder.
Goji çok sık sulamayıda sevmiyor sitrese giriyor. Goji en iyi bahçede yetişiyor. ayrıca balkonun kuytu yerde olması rüzgar almasını engeller.
bitkinin azot ve fosfor ihtiyacını karşılamak gerekir.

Sahil Deniz Ö.
01-06-2010, 07:57
Teşekkür ederim Tayfun bey. Söyledikleinizi uygulayım. Sonucu değişecektir umarım.

GojiBaba
03-06-2010, 14:40
Değerli Egetropical ve denizakvaryumu ve gojiye gönül veren arkadaşlar...

Forumu bir süredir takip ediyorum ve yazılanların çoğunu dikkatle okumaya çalıştım. Gördüğüm kadarıyla son 2-3 senedir goji berry artarak ilgi çekmeye devam ediyor. Yurt dışında kremden çayına kadar bir çok çeşidi üretilmişken, ben istanbulda aktarlarda goji meyvesini bile bulamadım. Gördüğüm kadarıyla, şu anda goji ticareti tohum ve fidan satışı çapında devam ediyor. Kurutulmuş goji meyvelerini ise sadece Çin'den getirilen küçük paketler halinde bulabiliyoruz.

Merak ettiğim konu sizin çevrenizde veya bildiğiniz bu zaman zarfında goji berry üretimini ticari olarak yapan, meyvesini ticari olarak değerlendiren kimseler var mıdır? Türkiyede goji meyvesinin ticari bir değeri olmaya başladı mı? Bu konularda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Ben de bir süredir küçük miktarlarda goji fidesi bahçemde yetiştiriyorum. Daha buyuk çapta bir üretime geçme düşüncem var ama yukarıda saydığım sebeplerden dolayı karar veremiyorum.

Tecrübelerinizden istifade edebilirsem çok memnun olurum.

Selamlar

süreyya
03-06-2010, 15:54
Arkadaşlar, goji hakkında nbci (national center for biotechnological information )(biyoloji ile ilgili makalelerin bulunduğu geniş veritabanı) sitesinde iki yazı var. İngilizcem yeterli olmadığı için tam anlayamadım :(

Yaşlılıktaki görme bozukluklarının tedavisinde, balık yetiştiriciliğinde vb kullanılan zeaxanthin yönünden zengin bir meyve olduğu yazıyor (sanırım)

İngilizce bilen bir arkadaş çevirse ne iyi olur :)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16870004
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15705234

malina
03-06-2010, 16:46
İngilizce bilen bir arkadaş çevirse ne iyi olur :)

Çeviri gönüllüleri (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2369)

Böyle bir bölümümüz var. Buraya yazabilirsiniz. Çevirmeye gönüllü arkadaşlar, forumun tüm sayfalarını okuyup kim çeviri istemiş diye bakamaz herhalde... :)

süreyya
03-06-2010, 17:25
Teşekkür ederim sayın malina. Bu bölüm gözümden kaçtı herhalde..

egetropical
03-06-2010, 19:53
[QUOTE=GojiBaba;651382]Değerli Egetropical ve denizakvaryumu ve gojiye gönül veren arkadaşlar...

Gördüğüm kadarıyla, şu anda goji ticareti tohum ve fidan satışı çapında devam ediyor. Kurutulmuş goji meyvelerini ise sadece Çin'den getirilen küçük paketler halinde bulabiliyoruz.

Merak ettiğim konu sizin çevrenizde veya bildiğiniz bu zaman zarfında goji berry üretimini ticari olarak yapan, meyvesini ticari olarak değerlendiren kimseler var mıdır? Türkiyede goji meyvesinin ticari bir değeri olmaya başladı mı? Bu konularda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Ben de bir süredir küçük miktarlarda goji fidesi bahçemde yetiştiriyorum. Daha buyuk çapta bir üretime geçme düşüncem var ama yukarıda saydığım sebeplerden dolayı karar veremiyorum.

Tecrübelerinizden istifade edebilirsem çok memnun olurum.

Selamlar[/QUO

sevgili goji baba merhaba, Türkiyede 2 yıldır ticari olarak fidan üretimi var. İki yıldır dikilen fidanlıklar henüz ticari olarak meyve vermedi. Bir iki seneye kadar yerli goji piyasaya girecektir. Benim kendime ait 450 fidanım var. Güz döneminde ise kültür türlerindende 450-500 adet dikeceğim.
Ticari olarak geleceği olan bir iş.

nevsune
04-06-2010, 15:59
Bu yıl saksıda gojisi çiçeklenip, meyve hazırlığına yatanı olan var mı?

Benimki sıkı bir çiçeklenme hazırlığında. Geçen yıl bütün çiçekler dökülmüştü, bu yıl ne yapacağını merakla bekliyorum

Oğuzhan
04-06-2010, 20:32
Bendekinde çiçek hareketi yok.Umutla bekliyorum.
Abla toprak karışımın nedir.Ne sıklıkla suluyorsun.

GojiBaba
04-06-2010, 23:01
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

selamlar

Kafkas57
05-06-2010, 08:07
Benim goji çiçeklendi.Eflatun-mor çiçekleri var.İnşallah dökülmezler.

gilaburu
05-06-2010, 08:09
Sayın Kafkas57 çiçek açan goji berry fidanınız kaç yaşında veya kaç aylık ?

Kafkas57
05-06-2010, 08:17
18 aylık yaklaşık olarak.Boyu 100 cm olmuştu 3 dal şeklinde.60 cm den kesip yan dallar oluşmasını sağladım.Onlarda da çiçek tomurcuğu olmaya başladı.

nevsune
05-06-2010, 08:37
Bendekinde çiçek hareketi yok.Umutla bekliyorum.
Abla toprak karışımın nedir.Ne sıklıkla suluyorsun.

Oğuzhancım toprak karışımını hatırlamıyorum ama büyük olasılıkla bahçe toprağı ve torf karışımıdır. Sulama havanın ısınmasıyla doğru orantılı olarak sıklaştı, bu aralar 3 günde bir sulamaya başladım (parmağımı sokup toprağın kuruluğuna bakıyorum). Benimkinin yaklaşık 5-6 saat öğle ve sonrası güneş gördüğünü söylemeliyim. Bir de Mart'tan bu yana düzenli olarak 3 hafta aralarla gübre şerbeti veriyorum, hoşlandı sanırım:) Haa, önlem olarak da arada bir, geçen yıl oluşan kırmızı örümcek belasının önüne geçebilmek için kükürt ve böcek için NeemAzal uygulaması yapıyorum.

Ankara'da Feriha'nın gojisi (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=618442&postcount=249) çok önceleri çiçeklenmişti bile, yani benimki geç bile kaldı. Bu aralar kendisinden bir meyve müjdesi alabiliriz.

Oğuzhan
05-06-2010, 12:09
Oğuzhancım toprak karışımını hatırlamıyorum ama büyük olasılıkla bahçe toprağı ve torf karışımıdır. Sulama havanın ısınmasıyla doğru orantılı olarak sıklaştı, bu aralar 3 günde bir sulamaya başladım (parmağımı sokup toprağın kuruluğuna bakıyorum). Benimkinin yaklaşık 5-6 saat öğle ve sonrası güneş gördüğünü söylemeliyim. Bir de Mart'tan bu yana düzenli olarak 3 hafta aralarla gübre şerbeti veriyorum, hoşlandı sanırım:) Haa, önlem olarak da arada bir, geçen yıl oluşan kırmızı örümcek belasının önüne geçebilmek için kükürt ve böcek için NeemAzal uygulaması yapıyorum.

Ankara'da Feriha'nın gojisi (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=618442&postcount=249) çok önceleri çiçeklenmişti bile, yani benimki geç bile kaldı. Bu aralar kendisinden bir meyve müjdesi alabiliriz.

Hadi hayırlı olsun.Bol meyve alırsınız inşallah.

yarenimex
07-06-2010, 13:37
Arkadaşlar, ektiğim goji tohumlarının arasından üç adet farklı goji çimlendi. Normal gojilerden daha iri yapıdalar, yani gövdeler tüylü ve daha kalın, daha uzun (yuvarlak bir kürdan kalınlığında) ve yapraklar da normal gojilere göre hemen hemen iki üç kat daha büyük.Renkleri diğer gojilerle aynı. Hiç böyle bir olayla karşılaşan var mı aranızda ? Bu arada ektiğim tohumları kendim kuru goji meyvelerinden elde ettim. Yani hazır goji tohumu kullanmadım.

Zeytinci
08-06-2010, 19:35
Çin üretiliyor olması sebeiyle geleceği olan ürün ifadesi ile bu gün için iddialı gibi geliyor bana.
İleride Çin'deki işçilik ücretleri artarsa o zaman belki ticari değeri olur. Ya da bu meyveden Çin'linin yapmadığı bir şey yapmak gerek. Örneğin Gojili ekmek, kek, bisküvi vs.;)

Kaynaklardan iyi bir meyve olduğu anlaşıldığı için emek vermeye değer.

sındırgılı
08-06-2010, 19:55
Bizimkilerde de ses yok. Gerci, bu yagmurlu havalarda pek bir sey beklemiyorum. Ben, haziran sonu gibi ciceklenme bekliyorum.

Sahil Deniz Ö.
08-06-2010, 20:48
Tufan bey bu benim goji berry fidanım. Şu anda 50 cm ve çok hızlı büyüyor.

egetropical
08-06-2010, 20:53
biraz daha büyüsün 85-90 cm uzunluga ulaşınca tepe budaması yapın. Ayrıca mutlaka bir destege alın.
Bir süre sontra topraktan yeni sürgünler çıkabilir onları toprak seviyesinden kesin.
Kolay gelsin.

Sahil Deniz Ö.
08-06-2010, 20:55
Teşekkür ederim Tufan Bey.

krgz
09-06-2010, 14:08
meraba arkadaşlar.yaklasık 100 adet gojı tohumunu ekeli 6.günündeyim.insallah bol bol çıkacagını umut ediyorum

Sahil Deniz Ö.
09-06-2010, 18:49
Kolay gelsin o zaman. Ben bir tanesinin hevesiyle başında duruyorum. Gelip dibip boyu uzamışmı diye bakıyorum. 100 adet olsa onlarla uyurum heralde :))

MeyveliTepe
09-06-2010, 19:29
Benimkilerde epey bir çiçeklenme başladı. Meyve için erken gibi ama tutar mı bilmem.

k_donmez
10-06-2010, 19:19
Sayın Minarislim'den gelen tohumlar çimlendiler. Eğer hepsi yaşarsa küçük bir goji bahçem olacak. :p

Rauf Arslan
12-06-2010, 16:35
Arkadaşlar bende goji beryy yetiştirmek istiyorum bahçemde banada fidanını **** tohumunu sağlayabilecek arkadaşlar varsa cok sevinirim iyi günler.

gojifen
13-06-2010, 08:42
günaydın goji sever kardeşler bahçeye inip gojilerime bakayım yagan yagmurlar fazla su aldıgından boyları oldukça arttı gojilerimin

krgz
13-06-2010, 18:57
arkadaşlar gojılerim çimlendi.oldukça saglıklı durumdalar.

Akamasia
14-06-2010, 11:14
Goji berry fidanları tarlaya nekadar aralıklı dikilmeli acaba? Bilgisi olan varmı?

mbdeniz
14-06-2010, 13:56
Sıra üzeri en az 1.5 metre, sıra arası en az 2 metre olacak şekilde dekar'a 200 ila 300 adet dikilebilir.
Not: egetropical arkadaşımızın mesajından alıntıdır.