PDA

View Full Version : Kurt üzümü- Goji berry - Wolf berry (Lycium barbarum)

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14

Yakup Ünal
09-09-2011, 20:10
saksıları küçük h.ışık kurtulurlar biraz özan ilgi alakayla

h.ışık
09-09-2011, 22:15
Yakup bey, Saksılar için bakarı bekliyorum. Yeni yaşam döneminde yeni saksılarnda olacaklar. Seneyede toprakla buluşturacam nasip olursa.

Yakup Ünal
10-09-2011, 05:59
Yakup bey, Saksılar için bakarı bekliyorum. Yeni yaşam döneminde yeni saksılarnda olacaklar. Seneyede toprakla buluşturacam nasip olursa.

daha zaman vardı aktarabilirdiniz toprağı ile 10 günde kendilerini toplarlar

yarenimex
11-09-2011, 22:04
Gojilerimin bugünkü durumları,

tum yaprakları yenilmiş, dalları kırılmış. yazık oluyor.

Hiç canınızı sıkmayın sayın H.Işık, geçen yıl benim gojilerimin çoğu da aynı durumdaydı.Serçeler etrafta yiyecek azaldıkça daha çok üşüştüler goji yapraklarına, sadece dalları kaldı. Baharda her şey normale döndü. Sizinkiler de dönecektir, sadece sulamayı ihmal etmeyin yeter. Goji yaşama azmi çok güçlü bir bitki. Kolay kolay pes etmiyor..

Jezebel
11-09-2011, 22:35
Yaklaşık 2.5 yıl önce bari arkadaşımız Yerli goji keşfettiğini söylemişti.
Biz de hevesle çelik istemiştik.
Sağ olsun bol bol gönderdi. Çeliklerden yarısı köklendi ve bu sene bol meyve verdi.
Tanelerin büyüklüğü Tibet Goji'lerinden ufak ancak tadı güzel.
Bu tad acaba iki gojinin karşılıklı tozlaşmasındanmıdır:confused:
Aklıma takıldı.

Yakup Ünal
12-09-2011, 08:35
Gojiden çelik alma ile ilgili bilgi verecek olan varmı???

odogal
12-09-2011, 08:52
bu bitkiyi iğdeye benzetiyorum ilkbahar çeligi çok kolay ve herhangi bir işlem yapmadan kökleniyor.

Yakup Ünal
12-09-2011, 10:31
bu bitkiyi iğdeye benzetiyorum ilkbahar çeligi çok kolay ve herhangi bir işlem yapmadan kökleniyor.

Denediniz mi goji de ilk bahar çeliğini

odogal
12-09-2011, 10:39
evet, sulama bile yapmadım, kesilen çelikleri topraga martta sokuşturmuştum hepsi köklendi.

Yakup Ünal
12-09-2011, 13:33
evet, sulama bile yapmadım, kesilen çelikleri topraga martta sokuşturmuştum hepsi köklendi.

çeliği nezaman aldın ne işlemine tabi tutun

odogal
12-09-2011, 14:09
Mart ayı sonunda kesip hiç bir işleme tutmadan toprağa gömdüm. 25 cm lik dalların 1/3 toprakta kaldı köklenme sorunu yok çok çabuk büyüyor. yazın komşum sulamış şimdiki boyu 1 mt fazla. çeliklere herhangi bir işlem -köklendirici gibi- yapılmadı.

Yakup Ünal
12-09-2011, 15:38
Mart ayı sonunda kesip hiç bir işleme tutmadan toprağa gömdüm. 25 cm lik dalların 1/3 toprakta kaldı köklenme sorunu yok çok çabuk büyüyor. yazın komşum sulamış şimdiki boyu 1 mt fazla. çeliklere herhangi bir işlem -köklendirici gibi- yapılmadı.

bilgi paylaşımı için teşekkürler

gultar
12-09-2011, 20:19
Sn.Yakup Ünal, benim gojiden bir güzel haber daha! meyve tutmuş, bugün gördüm boyuna bakmadan bir adet meyve vermiş. Fotoğraf çektim çok flu. Yarın tekrar denerim. Seninle paylaşıyorum benim gojinin eski halini biliyorsun. Önerilerinle bu duruma geldi. Çok teşekkür ederim.

Yakup Ünal
13-09-2011, 07:46
Sn.Yakup Ünal, benim gojiden bir güzel haber daha! meyve tutmuş, bugün gördüm boyuna bakmadan bir adet meyve vermiş. Fotoğraf çektim çok flu. Yarın tekrar denerim. Seninle paylaşıyorum benim gojinin eski halini biliyorsun. Önerilerinle bu duruma geldi. Çok teşekkür ederim.

sevgili gültar hocam; çok sevindim resimleri bekleiyorum sabırsızlıkla.

gultar
13-09-2011, 08:13
Sevgili Yakup Ünal ne komik kendime şaşıyorum hatta gülüyorum.Bir damla mercan kırmızısı görünce ne kadar sevindim bilemezsin.Öldü ölecek diye üzülürken.....meyve bile gördüm. Fotoğraf biraz flu ama başka şansım yok.

Meyve erdikten sonra mı budamalıyım?

Yakup Ünal
13-09-2011, 13:05
sevgili gültar hocam; çok minikler daha ama insanı heycanlandırmalrı çok güzel
Budama işine felan gimeyin şimdi bence
ben budamayı ve çelik işini öğreniyorum daha denemedim yeni büyütüüğüm gojilerin yapraklarını 50 cm ye kadar alıyorum birşey bırakmıyorum çıkanlarıda kopartıyorum.
50 cm nin üstünde de yan kol atanlardan üst üste çakışan yakın olanlar varsa alıyorum. daha düzenli değişik yönlere kol atmasını sağlıyorum. 1 metreden yukarısınıda gövde kalınlaşıncaya kadar budamayı düşünüyorum
not: her ağaçta farklılık gösteriyor ağaç sekilleri bu budama işini öğreeceğim ama zaman alacak hocam denemelere devam ediyorum.

rüzgargülü
17-09-2011, 10:31
ne gam ne keder tozlu dumanlı şehir hayatımızda bir avuçta olsa ikinci goji hasadımızıda gerçekleştirdik proje başarılı oldu demekki karabük te goji yetiştirilebilir.....ilk hasada göre daha lezzetliler sanırım meyve biraz dalda bekleyince tadı çok tatlı oluyor ilk yediğim kekremsi tattaydı şimdiki harika keşke daha fazla olsada yesek:)))))))))

MeyveliTepe
17-09-2011, 12:10
Tebrikler. Çok güzeller.

Safranlı
17-09-2011, 13:48
çok sey gıbı gojıyıde dostlarımızdan ögrenmiştik
iki adet fidanımın topragını hazırlarken o kadar özendımkı ılk sene meyvesını görmek kısmet oldu
şu anda toplam beş adet meyve va üçü kızardı ıkısı yesıl
yenı çiçek göremedım
önceden çok ciçegi olsada hepsi meyveye durmadı
sürgünler çok güçlü....
Kızaran üç adet gojiyi kıyıpta koparmadım
üzerınde durdugu kadar dursun dıyorum
bu goji gercekten insanı mutlu ediyor anlaşılan...

ngunduz71
18-09-2011, 11:48
goji'lerde son durum

rüzgargülü
18-09-2011, 13:42
Tebrikler. Çok güzeller.

Sizden tebrik almak bizim için büyük bir onur teşekkür ederim üstat

h.ışık
20-09-2011, 21:31
ne gam ne keder tozlu dumanlı şehir hayatımızda bir avuçta olsa ikinci goji hasadımızıda gerçekleştirdik proje başarılı oldu demekki karabük te goji yetiştirilebilir.....ilk hasada göre daha lezzetliler sanırım meyve biraz dalda bekleyince tadı çok tatlı oluyor ilk yediğim kekremsi tattaydı şimdiki harika keşke daha fazla olsada yesek:)))))))))

Tebrikler rüzgargülü ve ngunduz71, Ürün almayı başarmışsınız. Benim gojilere göstereceğim utansınlar diye.

limon_sever
24-09-2011, 10:40
Bahçeye diktiğim gojiler hiç doğru düzgün gelişmedi. Gövdeleri çok cılız ve boylanmadılar. Saksıya sonradan ektiğim goji tohumlarından 6-7 kök bir arada çok güzel gelişti. Saksıdaki gojileri bahçeye dikip dikmemekte tereddüte düştüm.

bari
24-09-2011, 13:19
Yahudilerin kutsal ağaç saydıkları, heryere diktikleri, kendilerini saklayacağına inandıkları ağaç hakkında çok fazla bilgi yok. Olan bilgilerde lycium türünü işaret ediyor. Boxthorn **** lycium barbarum olma ihtimali yüksek, **** lycium arabicum. Türkçesi şeytan ipliği veya teke dikeni diyede geçiyor.

bari
24-09-2011, 13:22
Yahudilerin kutsal ağaç saydıkları, heryere diktikleri, kendilerini saklayacağına inandıkları ağaç hakkında çok fazla bilgi yok. Olan bilgilerde lycium türünü işaret ediyor. Boxthorn **** lycium barbarum olma ihtimali yüksek, **** lycium arabicum. Türkçesi şeytan ipliği veya teke dikeni diyede geçiyor.

Bitkinin adı garkad (garquad, garkat) diyede geçiyor.

Oğuzhan
24-09-2011, 21:41
Ya ben bu bu gojileri ne yapayım.Bir türlü çiçek açıp meyve vermediler.

Maşallah hepsi çok güzel.Hasat bile yapmışsınız.

Jezebel
25-09-2011, 05:48
Bizim Goji'ler 3 metryi aştı.
Budamak farz oldu, meyveler zaten ufacık, bir avuç meyve için merdıven tepelerine tırmanıp boynumu kırma riskine giriyorum;)
Meyve vermeleri bitsın 150 cm'den kesip tum çelikleri köklendirneye alacağım.

Saygılar.

KAPTANzst
25-09-2011, 07:13
Bende de gojiler 3 M yi buldular ve kalınlıkları kalem kadar. 2. seneleri , bol çiçek açıyorlar ama meyve alamadım. 1 adet kırmızı bir şey olur gibi oldu onuda galiba karınca yedi:D
Sorun nerede anlamadım.seradakiler açık alandakiler kadar gelişemediler

Yakup Ünal
25-09-2011, 08:54
Bende de gojiler 3 M yi buldular ve kalınlıkları kalem kadar. 2. seneleri , bol çiçek açıyorlar ama meyve alamadım. 1 adet kırmızı bir şey olur gibi oldu onuda galiba karınca yedi:D
Sorun nerede anlamadım.seradakiler açık alandakiler kadar gelişemediler

Kaptan yan dal nekadar çok verirse okadar iyi 3 M çok uzamışlar düşünsene çinlilerin boyunu kısa kısalar ve bolarını biraz geçecek şekilde bahçe tesis etmişler Trabzon da seraya ggerek yok bence kaptan seradakilerin kök leri daha çabuk sıkışıyor

Yakup Ünal
25-09-2011, 08:55
Bizim Goji'ler 3 metryi aştı.
Budamak farz oldu, meyveler zaten ufacık, bir avuç meyve için merdıven tepelerine tırmanıp boynumu kırma riskine giriyorum;)
Meyve vermeleri bitsın 150 cm'den kesip tum çelikleri köklendirneye alacağım.

Saygılar.

1 metreden bari kesin

artemisia10
25-09-2011, 10:37
Benim gojilerim de bu sene balkondalar yaklaşık 50 goji var 1 metreye ulaşanlar da oldu ama ne yazık ki hiçbiri çiçek açmadı bu sene ama uçlarını kestiğim için hepsi dallandı seneye umarım meyve görürüz.

vehbi
25-09-2011, 11:02
Geçen sene diktiğim gojilerim çiçek açtı üç dört avuç meyve verdi çiçeklenmeleri hala devam ediyor,hafta içi resimlerini çekip yüklemeye çalışırım,saksıda olanların gelişmesi daha az,bahçeye diktiklerimin boyu 2 mt' yi geçti budayıp,çelik yapmayı düşünüyorum.

Jezebel
25-09-2011, 16:40
1 metreden bari kesin

Bahçe çevresinde130 cm. duvar var. Duvar göjilerin güneş görmelerini engeller eğer tavsiyenize uyarsam.
Yan dallar ince olup sarkıyorlar, toplamama engel yok.
Bahçenin dışına duvar dibine diktiğim birkaç bitkide içeridekilerden fazla meyve var.
Boyları 90-100 cm var yok, sulanmadılar ve gübrelenmediler;)

Yakup Ünal
26-09-2011, 08:46
bunlarda 2,5-3 aylık gojiler

Yakup Ünal
26-09-2011, 11:37
bu şekilde ağaç olacak boyunuda 1,5 metreden budayacağım

tamergulkaya
02-10-2011, 16:28
goji berry farm 1 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=MPjGzcB5UNY)
goji berry farm 2 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=8HVBgUrhvzU&feature=related)
goji berry farm 3 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=UZ-7toE21c4&feature=related)

Jezebel
02-10-2011, 17:49
Bu senenin rekoltesinden bir kase;)

249176

.

Yakup Ünal
03-10-2011, 20:35
sayın tamer gül kaya bahçe tesis edecektiniz davet edecektinzi bizde ziyarete gelecektik ama ses soluk çıkmadı nasıl diktinizmi gojileri işallah seneye ben bahçe tesis edeceğim

mdemirbas
04-10-2011, 12:29
YouTube goji berry farm 3 - YouTube videosunu ben izleyemiyorum.İzleyebilen varmı

Yakup Ünal
04-10-2011, 20:39
YouTube goji berry farm 3 - YouTube videosunu ben izleyemiyorum.İzleyebilen varmı

abi aşağıdaki linki kopyala gir orada bütün hepsini ekledim youtub dan indirme resimler

http://www.facebook.com/pages/Goji-Berry-Lycium-barbarum-NQ-1/222988451091363

tamergulkaya
04-10-2011, 22:37
abi aşağıdaki linki kopyala gir orada bütün hepsini ekledim youtub dan indirme resimler

Goji Berry Lycium barbarum NQ-1 | Facebook (http://www.facebook.com/pages/Goji-Berry-Lycium-barbarum-NQ-1/222988451091363)

Wolfberryturkey Gojiberry-Wolfberry | Facebook (http://www.facebook.com/profile.php?id=100002886354249)
Wolfberry, Wolfberry, Wolfberry, Wolfberry, Wolfberry (http://www.wolfberryturkey.com) adreslerinde de video ve resim bulabilirsiniz

Yakup Ünal
05-10-2011, 08:50
Wolfberryturkey Gojiberry-Wolfberry | Facebook (http://www.facebook.com/profile.php?id=100002886354249)
Wolfberry, Wolfberry, Wolfberry, Wolfberry, Wolfberry (http://www.wolfberryturkey.com) adreslerinde de video ve resim bulabilirsiniz

tamerbey bahçeniz ne oldu diktinizmi gojileri kolon kültür araştırmasını yaptığınız 1 metre aralıklarla eylül ayında dikeceğiniz ıspartadaki gojiler ne oldu

tamergulkaya
05-10-2011, 11:56
Yakup Bey

Dün mesaj atmıştım size.Isparta da eylül dikimleri bitti.Bahçe kurulumu ve dikim sistemi örnek olsun diye üç video yayınladım.Mart ve Temmuzda tekrar dikim olabilir.Çeşit araştırmaları sürüyor.Önümüzdeki zamanlarda tescil ettiririz herhalde.Önümüzdeki sezon Çanakkale ve Balıkesir de bahçe kuracağız.Fidan ve bahçe hazırlıkları sürüyor.

Yakup Ünal
05-10-2011, 13:40
Yakup Bey

Dün mesaj atmıştım size.Isparta da eylül dikimleri bitti.Bahçe kurulumu ve dikim sistemi örnek olsun diye üç video yayınladım.Mart ve Temmuzda tekrar dikim olabilir.Çeşit araştırmaları sürüyor.Önümüzdeki zamanlarda tescil ettiririz herhalde.Önümüzdeki sezon Çanakkale ve Balıkesir de bahçe kuracağız.Fidan ve bahçe hazırlıkları sürüyor.

hocam o videoları daha önce izledim yabancı görüntüler türkiyeden görüntüler değil

Yakup Ünal
05-10-2011, 13:45
niğde bordan Mahmut DEMİRBAŞ abim bende olmayan cins goji gönderdi çok memnun oldum işallah Ankaraya uyum sağlar. Teşekkürler Mahmut DEMİRBAŞ abim

Resimlerini sizlerle paylaşmak istedim.

tamergulkaya
05-10-2011, 19:18
hocam o videoları daha önce izledim yabancı görüntüler türkiyeden görüntüler değil

Bahçe tesisi için örnek olsun diye koydum o videoları.Bahçe kuracaklara fikir versin.

bahtiyar02
05-10-2011, 19:25
Çok güzel bir hediye.Sevgili bari görüp yorum yapsaydı keşke.Farklı bir tür olup olmadığı konusunda.
Saygılar

yarenimex
07-10-2011, 22:30
Gojilerde hasat ve kurutmaya devam ediyoruz, ev yapımı goji sirkesi de yolda..

Jezebel
08-10-2011, 08:58
Gojilerde hasat ve kurutmaya devam ediyoruz, ev yapımı goji sirkesi de yolda..

Maşallah, maşallah.
Çok iç açıcı görüntüler.
Hasatınız bol olmuş, alternatif ürünler de yolda.
Saygılar.

yarenimex
09-10-2011, 18:44
Maşallah, maşallah.
Çok iç açıcı görüntüler.
Hasatınız bol olmuş, alternatif ürünler de yolda.
Saygılar.

Teşekkür ederim sayın Jezebel, darısı diğer gojisever dostların başına.. Biz de sizin böğürtlenlerdeki başarılı üretiminizi imrenerek takip ediyoruz.Oysa bizim daha böğürtlenimiz bile yok. Saygı bizden efendim..

mdemirbas
10-10-2011, 13:49
niğde bordan Mahmut DEMİRBAŞ abim bende olmayan cins goji gönderdi çok memnun oldum işallah Ankaraya uyum sağlar. Teşekkürler Mahmut DEMİRBAŞ abim

Resimlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Yakup bey teşekküre gerek yok. İyi günlerde yetiştirin bol hasatlı günler dilerim.
Paylaşmak insanları mutlu eder.Saygılarımla

tamergulkaya
18-10-2011, 17:51
Chinese wolfberries may improve vision imperfections caused by type-2 diabetes (http://www.sciencedaily.com/releases/2010/03/100330102835.htm)

Tip-2 diabet ve wolfberry ile ilgili bilimsel bir çalışma

Yakup Ünal
19-10-2011, 07:52
saksıda güzel yetişti

sinasi6
20-10-2011, 10:29
Sayın Yakup Bey,

Saksıda gojiler çok güzel olmuş. Özendim. Geçen ay bahçeye 4 adet goji diktim. ancak bir iki tane de saksıda yetiştirmeyi düşünüyorum.
Gojilerinizi yetiştirdiğiniz saksı boyutu nedir? Bir de saksıda bakımını nasıl yaptınız? Özel bir bakımı var mı?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.

Yakup Ünal
21-10-2011, 17:53
Sayın Yakup Bey,

Saksıda gojiler çok güzel olmuş. Özendim. Geçen ay bahçeye 4 adet goji diktim. ancak bir iki tane de saksıda yetiştirmeyi düşünüyorum.
Gojilerinizi yetiştirdiğiniz saksı boyutu nedir? Bir de saksıda bakımını nasıl yaptınız? Özel bir bakımı var mı?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.

mdemirbas
abime müracat et özelden mesaj at o sana gerekli bilgiyi veriri

sinasi6
22-10-2011, 20:55
Sayın Yakup Bey,

Teşekkür ederim. Size o mesajı yazdıktan sonra biraz uğraştım. Yabancı kaynaklardan da okudum, bir parça bilgilendim. Yaklaşık 5-6 litrelik bir saksı orta vadede yeterli olacak sanırım.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

h.ışık
24-10-2011, 10:31
Sayın Yakup Bey,

Teşekkür ederim. Size o mesajı yazdıktan sonra biraz uğraştım. Yabancı kaynaklardan da okudum, bir parça bilgilendim. Yaklaşık 5-6 litrelik bir saksı orta vadede yeterli olacak sanırım.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Sinasi6, 5-6 litrelik bir saksı 1yıl bilemediniz 2 yıl yetecektir sonra çok çabuk gelişerek daha büyük bir yer isteyecektir. Bilginize.

Yakup Ünal
24-10-2011, 13:26
Sinasi6, 5-6 litrelik bir saksı 1yıl bilemediniz 2 yıl yetecektir sonra çok çabuk gelişerek daha büyük bir yer isteyecektir. Bilginize.

Diktiğiniz gojinin cinsine
Şekillendirmenize
ve saksıyı 2 - 3 yılda toprağını çıartıp toprağını yenilemenize bağlı
bence

sinasi6
24-10-2011, 21:53
Sayın h.ışık ve sayın Yakup Ünal,

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir süreliğine bahçeye diktiğim gojilerden budayarak aldığım çelikleri üretmek amacı ile bir iki saksıda deneyeceğim. Bir iki yıl yeterli sanırım. Zaten eşim de evde bitki istemiyor :(.

Kısa süre içinde kendime küçük bir sera yapmam gerekecek gibi.

gülenmelek
25-10-2011, 09:22
Tohumdan yetiştirmeye çalıştığım gojiler. Hangi cins olduğunu ise bilmiyorum maalesef. Büyümelerini görmek ayrı bir keyif ;)

pügrü
25-10-2011, 11:26
Arkadaşlar ben ektim çıktı ,fideyi bahçeye dikim ,inşallah seneye meyvesini alacağım,komşumun fidesi bir kaç meyve verdi,ok lezzetli.

Yakup Ünal
25-10-2011, 16:01
Tohumdan yetiştirmeye çalıştığım gojiler. Hangi cins olduğunu ise bilmiyorum maalesef. Büyümelerini görmek ayrı bir keyif ;)

NQ-1 olmadığı kesin

mdemirbas
25-10-2011, 21:12
mdemirbas
abime müracat et özelden mesaj at o sana gerekli bilgiyi veriri
sayın sinasi6 mesajlara birkaç gün bakma imkanım olmadı .Yeni göndüm yakup bey'in bana atfen yazdığı mesaji.Kusura bakmayın.Saksının hacmi 5-6 litre olması şimdilik yeterli tabi.Ancak sağlıklı bir büyüme için daha hacimli bir saksı gerekebilir.Ayrıca saksıdaki toprağın niteliği de önemlidir.Toprakta bitkinin gelişmesi için yeterli besin yoksa saksının büyüklüğünün de bir anlamı kalmaz. sayğılaımla.

mdemirbas
25-10-2011, 21:26
Resimdeki fidanlar Lycium barbarum 'a benziyorlar.

gülenmelek
25-10-2011, 21:32
NQ-1 olmadığı kesin
Bu konuda aradım NQ-1 i ama sonuç yok. Olmaması iyi bir şey mi yoksa kötü mü ? ;) Baharatçıdan goji diye aldığım kuru meyvenin tohumlarından çıktı bunlar.

Ben yazarken sizin mesajınız gelmiş Sayın mdemirbas.

Lilium
25-10-2011, 22:43
Bu fidenin Lycium barbarum'a benzediği ve ya benzemediğini neresinden anladınız. Ben de öğrenmek isterim.

252605

Yakup Ünal
26-10-2011, 07:53
Bu konuda aradım NQ-1 i ama sonuç yok. Olmaması iyi bir şey mi yoksa kötü mü ? ;) Baharatçıdan goji diye aldığım kuru meyvenin tohumlarından çıktı bunlar.

Ben yazarken sizin mesajınız gelmiş Sayın mdemirbas.

NQ-1 olmaması bir sorun teşkil etmez çünkü siz ticaeri amaçlı yapmayacaksınız sanırım bu işi

gülenmelek
26-10-2011, 08:05
Hayır, evde yetiştirmeye çalışacağım ;) Şunun için sordum. Türleri olduğuna göre benim yetiştirmeye çalıştığım tad konusunda nasıldır, soğuk ve sıcaklığa dayanıklılığı ne kadardır gibi. Amatörce olacak tabi ki ama cinsini öğrenebilirsem ona göre yetiştirmeye çalışırım diye düşünmüştüm. Çok farketmiyorsa önemli değil o zaman ;)

Yakup Ünal
26-10-2011, 15:33
Hayır, evde yetiştirmeye çalışacağım ;) Şunun için sordum. Türleri olduğuna göre benim yetiştirmeye çalıştığım tad konusunda nasıldır, soğuk ve sıcaklığa dayanıklılığı ne kadardır gibi. Amatörce olacak tabi ki ama cinsini öğrenebilirsem ona göre yetiştirmeye çalışırım diye düşünmüştüm. Çok farketmiyorsa önemli değil o zaman ;)

farketmez ama
NQ-1 evde yetiştirmeye uygun değil

gülenmelek
26-10-2011, 16:10
Peki, teşekkür ediyorum ;)

mdemirbas
27-10-2011, 12:18
Bu fidenin Lycium barbarum'a benzediği ve ya benzemediğini neresinden anladınız. Ben de öğrenmek isterim.

252605
merhaba sayın Lilium
yaprak yapısından bildim. Bende farklı türlerin fidanları var.Üretimini yapıyorum. Aşağıdaki Web sitem'e göz atabilirsiniz. saygılarımla
http://gojiberryfidanligi.com/

Lilium
27-10-2011, 12:44
Sayın mdemirbas, goji berini tohumdan yetiştirmede Lycium barbarumu, NQ-1, Ya da genlerde bulunan başka bir türe çekebiliyor, bende tohumdan yetiştirdim meyvalarını görünceye kadar yaprağından tanımak mümkün olmadı, hepsinin yaprağı fidan yapıları aynı.

mdemirbas
27-10-2011, 20:49
Sayın mdemirbas, goji berini tohumdan yetiştirmede Lycium barbarumu, NQ-1, Ya da genlerde bulunan başka bir türe çekebiliyor, bende tohumdan yetiştirdim meyvalarını görünceye kadar yaprağından tanımak mümkün olmadı, hepsinin yaprağı fidan yapıları aynı.
merhaba sayın Lilium
Eklediğim resimdeki fidanları dikkatle incelereseniz bir tanesinin farklı olduğunu göreceksiniz.saygılarımla.

Lilium
27-10-2011, 23:46
Onun türü değişik, ben goji beriyy (Lycium barbatum) meyva tohumlarından yetiştirilen goji beriyy fidelerinden bahsediyorum, sanıyorum gülenmelek te bunu soruyordu.
Aynı tohumdan yetişenlerin bazıları NQ-1 özelliğini taşıyor, bunu meyve verdiği döneme kadar tanımak çok zor. Bazıları NQ-1 özelliklerini taşımıyor meyvaları yuvarlak olabiliyor, bazılarının meyvaları daha küçük olabiliyor. Bunları fide döneminde tanımak çok zor.

gülenmelek
28-10-2011, 08:08
Ben "acaba bu hangi cins" sorumdan vazgeçiyorum galiba ;) Yaklaşık 30 küsür tür görünce bir yerde, şimdiden anlamak zor olacak galiba diye düşünüyorum. Büyür de meyvesini de görürsem o zaman danışabilirim tür konusunda.
Burada 34 tür görünüyor (http://kumpnar.blogspot.com/2010/09/lycium-goji-berry-turlericinsleri_19.html).

Yakup Ünal
28-10-2011, 17:22
Ben "acaba bu hangi cins" sorumdan vazgeçiyorum galiba ;) Yaklaşık 30 küsür tür görünce bir yerde, şimdiden anlamak zor olacak galiba diye düşünüyorum. Büyür de meyvesini de görürsem o zaman danışabilirim tür konusunda.
Burada 34 tür görünüyor (http://kumpnar.blogspot.com/2010/09/lycium-goji-berry-turlericinsleri_19.html).

sorunuzdan vazgeçmeyin bu bir süreç ve bu sürecin sonunda Türkiyede gji bahçelri tesis edilecek okadarki en iyi cinsi bulup geliştirmek için bir biri ile insanlar yarışacak bütün bunların soundada bu güzel değerlere sahip meyveyi pazarlarda halkımız ucuza kaliteli bir şekilde tüketecek
İşallah bir katkıda biz sağlarız.

benim favorimde bu rimdeki NQ-1

Yakup Ünal
28-10-2011, 17:25

Tohumdan çıktığı andan itibaren renk, yaprak büyüklüğü, büyüme hızı v.s ler arasındaki ince farklar sayesinde aşağı yukarı cisi belli oluyor.

tamergulkaya
28-10-2011, 20:37

Ticari wolfberry bahçelerinde lycium barbarum ve lycium chinense çeşitleri kullanılmakta dünyada.Bunun da çok büyük bir kısmı Lycium barbarum.Medikal faydalar ve ORAC değerleri açısından Lycium barbarumun bariz üstünlüğü var.Meyve büyüklüğü açısından yine lycium barbarum daha iri.
Ning no-1 ile ilgili amerikan kaynaklı bilgilerin doğruluğu konusunda şüphelerimiz var.Özellikle verim konusunda.
30 küsür cins ticari üretimde kullanılmıyor.

tamergulkaya
28-10-2011, 20:58

Ticari wolfberry bahçesinde tohumdan üretilmiş fidanları kullanmak çok akıllıca değil.Fidanlar meyve vermeye başladığında meyve büyüklükleri küçük olanları ve meyve verimleri düşük olanları bahçeden kaldırmak gerekir .Fidan seleksiyonunu bahçeye dikimden önce verim ve meyve kalitesi uygun anaçlardan çelik ya da doku kültürü ile üretilmiş fidanlardan yapmakta zaman.emek ve maliyet açısından fayda var.
Amatör üreticiler için fidan seçiminin çok önemi yok sanırım.

tamergulkaya
28-10-2011, 21:55
Ticari kapama wolfberry bahçesi kuracaklar tohum ve fidan satıcılarının abartılmış verim rakamlarını dikkate almadan önce Çin deki üretim alanlarına ve üretim miktarlarına baksınlar.
Sonunda hüsranla karşılaşmasınlar.
Çindeki 2004 yılı wolfberry üretim miktarı 95.000 ton.Üretim alanı 82.000 hektar.Bu üretimin ihracatından elde edilen gelir 120 milyon amerikan doları.
Çin üretim alanları 820 bin dekar ve üretim miktarları 95 bin ton ortalaması,dekar başına 115 kg kuru yaklaşık 500 kg taze goji yapar.Bu üretim rakamları iyi bakım ve iyi seleksiyon şartlarında artırılsa artırılsa iki bilemediniz üç kat artırılabilir.Dekar başına 200 kilo civarı kuru 1 ton civarı wolfberry üretimi iyi bir üretim olur.
Ning no 1 in amerikan kökenli bilgilerinde 1650 kg kuru meyve 8 ton taze meyveden bahsediliyor.Çok afaki bilgi gibi bunlar.Çin ortalamalarının on beş katı neredeyse.
Diğer üzümsü meyvelerde de dekara meyve verimi 500 kg-2 ton civarı.Kirazda 600-1500 kg dekar verimi var.Meyvecilikle uğraşanlar verim rakamlarını bilirler.Gojiyide bu çerçevede değerlendirmek lazım.

tamergulkaya
28-10-2011, 22:20
Ticari meyve üretiminde basit hesaplama yöntemi geliştirebiliriz.Ortalama 250 kuru meyveyi 50 gram kabul etsek 1250 adedi bir kilo taze meyve eder.En iyi durumlarda 1 cm taze dalda 1 meyve olduğunu düşünsek 12.5 metre taze goji dalında bir kg taze goji üretebiliriz.Ana ve eski dallar da hesaba katsak yaklaşık 20 metre dal bize yaklaşık 1 kg taze goji meyve verir.
Bu hesaplamalara göre fidan yapısını ve dekara dikilen fidan sayısını dikkate alarak dekar verimini hesaplayabiliriz.Meyve üretimi taze dallarda oluyor.5 kilo taze meyveden 1 kg kuru goji üretebiliriz.Verim rakamları kesin olmamakla beraber yaklaşık ortalama rakamlardır.

Yakup Ünal
29-10-2011, 06:53
Sayın Tamergulkaya siz yukardaki açıklamalarınız verdiğiniz bilgiler gayet güzel güzelde
25 000 tae dikecektiniz
doku ve kültür araştırmanızı dışarda yaptırmıştınız
sonuçları neler
ve Ticari bahçe kuracaktınız vazmı geçtiniz

tamergulkaya
29-10-2011, 09:23
Sayın Tamergulkaya siz yukardaki açıklamalarınız verdiğiniz bilgiler gayet güzel güzelde
25 000 tae dikecektiniz
doku ve kültür araştırmanızı dışarda yaptırmıştınız
sonuçları neler
ve Ticari bahçe kuracaktınız vazmı geçtiniz

Yakup Bey

Şu an 200 dekarın üzerinde bir alanda wolfberry fidanları dikili ve dikili fidan sayısı 200 bini geçti.2012 yılında farklı bölgelerde wolfberry bahçeleri kuracağız.Önümüzdeki yıllarda wolfberry işlenmesi ile ilgili işletmeler ve bunların ihtiyacını karşılayacak kadar plantasyon alanı kurulacak.Şu an fidan üretimi ile ilgili çalışmalarımız bitmek üzere.
Wolfberry araştırmaları sürüyor pek çok da bilgi birikti yalnız açıklama yapmak gibi bir derdimiz yok , kendi halinde ticari bir işletmeyiz sonuçta.

MeyveliTepe
29-10-2011, 10:01
253095

Sizce bunlar ne cinstir?

agozce
29-10-2011, 10:47
Gojilerin 1 kilo kadarını kurutnayı denedim. Kurumadı, eridi. Nedeni ne labilir?

Jezebel
29-10-2011, 11:18
Sevgili agozce acaba fazla mı sulamıştınız.
Boyumun yetişip toplayamadıklarım dalında kuruyup döküldü.
Kurusunun tadı daha yoğun;)

Lilium
29-10-2011, 12:39
Amatör üreticiler için fidan seçiminin çok önemi yok sanırım.

Neden önemi olmasın anlayamadım, profesyonellikte amatörlükten geçmiyor mu?
Wolfberry araştırmaları sürüyor pek çok da bilgi birikti yalnız açıklama yapmak gibi bir derdimiz yok
Bilgi paylaşımı olan bir sitede, yapmış olduğunuz paylaşıma teşekkür ederiz.

tamergulkaya
29-10-2011, 13:37
Neden önemi olmasın anlayamadım, profesyonellikte amatörlükten geçmiyor mu?

Bilgi paylaşımı olan bir sitede, yapmış olduğunuz paylaşıma teşekkür ederiz.

Ticari kapama meyve bahçelerinde dikilecek meyve çeşidinin pazarda aranırlık,verimlilik,hastalıklara dayanıklılık vs. bir çok özelliklerine dikkat edilir.Amatör üretimde bunlara dikkat ederek kaç kişi çeşit seçer bilemiyorum.Hobby maksatlı kolleksiyonlarda pazar değerine bakılmaksızın pek çok çeşit ve tür bulunur.

Yakup Ünal
29-10-2011, 16:06
253095

Sizce bunlar ne cinstir?

Üstad yapraklarının büyüklüğüne bakılırsa bendeki NQ-1 lere benziyor.
Bir soruda ben zie sorayım
Sizce 1,20 cm sıra aralığı ile bahçe tesis edildiğinde 1 dönümünden nekadar göji hasat edilir 3 yılda ??

MeyveliTepe
29-10-2011, 17:25
Verim konusunda bir şey söylemem kolay değil. Haziran ortasından Kasım başına kadar durmadan meyve veriyor. Bu kadar uzun süre meyve veren bir bitki topraktan da inanılmaz oranlarda başta potasyum olmak üzere besin ve diğer iz elementleri kaldırıyor.

Böyle bir sık dikimde gereken her türlü besin ihtiyacı sağlanır ise ve bahçe gojinin sevdiği iklim ve diğer toprak özelliklerine sahipse bence teorik üst sınır 1200 kg civarındadır.

Bu arada fotoğrafını yayınladıklarım bizim bahçedekiler. Açıkçası çeşit nedir bilmiyorum. LB olduğunu var sayıyorum. Fotoğraftaki bitki 3.nesil tohumdan. İlk nesilde 7:3 oranında yuvarlak, daha küçük taneli ama çok verimli bitkiler oldu. İkinci ve üçüncü nesilde büyük çoğunluk böyle.

tamergulkaya
29-10-2011, 19:08
253095

Sizce bunlar ne cinstir?

Sn.Meyvelitepe

Meyve ile sapın bağlandığı yerdeki yaprakçıklar iki tane ise L.barbarum,beş tane ise L.chinense çeşididir.Sizin bahçenizdeki wolfberryler L.barbarum.

tamergulkaya
29-10-2011, 19:37
Sn.Meyvelitepe

Meyve ile sapın bağlandığı yerdeki yaprakçıklar iki tane ise L.barbarum,beş tane ise L.chinense çeşididir.Sizin bahçenizdeki wolfberryler L.barbarum.

l.chinense resimleri

Lilium
29-10-2011, 20:19
Bu bilgiyi bilmiyordum, hemen resimlerimi açıp baktım.

253240

Sabah da yuvarlak olan çeşide bakacağım, üzerlerinde inşallah meyva vardır.

Yakup Ünal
29-10-2011, 20:30
Verim konusunda bir şey söylemem kolay değil. Haziran ortasından Kasım başına kadar durmadan meyve veriyor. Bu kadar uzun süre meyve veren bir bitki topraktan da inanılmaz oranlarda başta potasyum olmak üzere besin ve diğer iz elementleri kaldırıyor.

Böyle bir sık dikimde gereken her türlü besin ihtiyacı sağlanır ise ve bahçe gojinin sevdiği iklim ve diğer toprak özelliklerine sahipse bence teorik üst sınır 1200 kg civarındadır.

Bu arada fotoğrafını yayınladıklarım bizim bahçedekiler. Açıkçası çeşit nedir bilmiyorum. LB olduğunu var sayıyorum. Fotoğraftaki bitki 3.nesil tohumdan. İlk nesilde 7:3 oranında yuvarlak, daha küçük taneli ama çok verimli bitkiler oldu. İkinci ve üçüncü nesilde büyük çoğunluk böyle.

Arkadaşım cçine gıda fuarına gidiyor 20 gün sonra gelir bende 1000 tane NQ-1 siparişi verdim. daha önce posta ile getitirmiştim çok hızlı geliştiler ve devasa boyutlara ulaştılar diğerlerine göre bu sene nisan ayında tarla ile buluşturacağım. gelenleride tohumdan yetiştirip büyük bir tarla yapacağım kısmetse masrafını çıkartırsada hayalim haline gelen goji bahçesini gerçekleştirmiş olacağım.
Dikimi sıra üstüne 1,5 deselerde ben 1,20cm den sıra aralığıında kararsızım. Traktörle sürülecek bir aralık bırakıp bırakmamak konusunda bırakırsam 2,50 cm bırakmayı düşünüyorum merte karaye daha çok ağaç sığdırmış olacağım. 1600 civarı en az ağaç sığacak 5000 metreye benim hesabım bu
her ağaçtan ortalama 3 yaşında taze meyve olarak 5 kg taze verse 8 000 kg yapar buda iyi bir rakam masrafı çıkartır. pazar sorunu var tanınmamış bir meyve
ben gerçekleştirinceye kadarda işallah tanınır Boluda şerafettin bey sanırım bahçeyi tesisi etmiş ve sözleşmeli iftcilik modeliyle bahçe tesis edeceklere de yardımcı olacağı doğrultusunda haberler çıkıyor buda sevindirici bir haber.
Goji berry değerleri bukadar güzel olduğuna göre türkiyede temennnim yaygınlaşır ve pazara kadar düşer 5-10 tl ye satılır hale gelir millete rahat rahat tüketir.
BENİMKİSİ HAYALLE BAŞLAMIŞ KARINCA GİBİ AĞIR ADIMLARLA GİDEN BİR YOLCULUK bu sene bir zirahat fakültesindeki hocamıza tohumları verip çalışma yapmasını sağlayacağım aksilik çıkmazsa

yarenimex
29-10-2011, 21:04
Gojilerin 1 kilo kadarını kurutnayı denedim. Kurumadı, eridi. Nedeni ne labilir?

Ben de kuruttum, fotoğraflarını da forumda paylaştım. Kurutmanın bir seansında yağmur yağdı ve merak ettiğim için bilerek yağmurda bıraktım. Yağmurdan iki gün sonra kontrol ettiğimde bozulmuşlardı.Kurutmayı tamamen direkt güneş altında ve hiç bir kimyasal (potasa kükürt vs.) bulaştırmadan yaptım. Sizinki bir durumla karşılaşmadım. Siz nasıl bir yöntem izlediniz sayın A.Gözce ?

tamergulkaya
29-10-2011, 21:35
Yakup Bey
Umarım hayallerinizi gerçekleştirirsiniz.Wolfberry uğraşması zevkli bir bitki.
Bizde de ning no 1 ler var ama düşündüğünüz gibi sonuçlarla karşılaşmayabilirsiniz.En çok kullanılan damaye nin bir klonu sonuçta.L. BARBARUM ile verim farkı% 20-30 gibi.Goji bulunduğu iklimden topraktan çok etkilenen bir bitki.Meyve iriliği, şekli ve verim daha çok ortam iklim ve toprak ile ilgili.Toprak zayıfsa verim düşer.Organik üretim yapmayacaksanız kolayca toprağı desteklersiniz.Organik üretimde toprak besleme biraz daha uğraştırıcı.
Ticari bahçe kurarken sıra aralarını 3 metre bırakmak daha akıllıca.Biz ilk dikimlerde 2,5 metre bıraktık toprak işlemede sıkıntı yaşadık.Fidan araları 1.2-1.5 metre bırakmakta bi fark olmaz.Zamanla fidan ara boşluğunu kapatır.Fidan araları 1,5 metre daha uygun.Fazla fidan kullanılmamış olur.3m x 1.5 m iyi bir dikim uygulaması.Dekara 222 fidan dikersiniz.
Verim açısından 5. yılı baz alsanız daha iyi olur.üçüncü yıl meyve ağaçlarının verime oturmaya başlayacağı ilk yıl.Şekillendirme budamasının yapılacağı yıl.verim 3kilo yerine 1 kiloda olabilir.hesabı fidan başı 1. yaşta 0 kg, 2. yaşta 0.3 kg ,3. yaşta 1 kg,4. yaşta 3 kg,5, yaşta 5 kg alırsanız denenmiş rakamları kullanmış olursunuz.sizin hesabınız bir yıl gecikmiş olur.

mdemirbas
29-10-2011, 22:25
Tohumdan çıktığı andan itibaren renk, yaprak büyüklüğü, büyüme hızı v.s ler arasındaki ince farklar sayesinde aşağı yukarı cisi belli oluyor.
size katılıyorum yakup bey.Fidanlarda cinsleri ile ilgili farklıkıklar görülebiliyor.

Kurumuş meyveler ya vakumlu poşetlerde ya da buzdolabında saklanmalıdır.Aksi halde kurtlanıyor.Bu durumu kurutma yapan arkadaşların dikkatine sunuyorum.Benim tohumluk için kuruttuğum ilk partide bahsettiğim durum oluştu.Daha sonrakileri buzdolabına aldım.

tamergulkaya
29-10-2011, 22:27
Ticari wolfberry bahçesi kuracak arkadaşların organik üretim sertifikası almalarında fayda var.
Sonuç ta wolfberry tıbbi faydaları için kullanılan bir bitki.İnsan sağlığı açısından organik üretim çok önemli bir konu.Fiyat konusunda da dünya fiyatlarını takip etmekte fayda var.Her bakımdan kolay bir bitki gibi görülse de emek yoğun bir bitki.Özellikle meyve toplama işçiliğin fazla olduğu bir konu.Dünya pazarına çıktığında ürün pestisit,aflotoksin ve içerik analizlerinden geçeceğinden bu konular da da hassas olunmasında fayda var.

fatih-batal
30-10-2011, 15:01
merhabalar. ben istanbulda bahçemde goji yetiştirmek istiyorum. bununla alakalı biçok fidanlığa sordum bilmeyenler var. hiçbi yerede bulamadım. burada bana yardımcı olacak var mı? 2 adet istiyorum...

mdemirbas
30-10-2011, 19:14
merhabalar. ben istanbulda bahçemde goji yetiştirmek istiyorum. bununla alakalı biçok fidanlığa sordum bilmeyenler var. hiçbi yerede bulamadım. burada bana yardımcı olacak var mı? 2 adet istiyorum...

merhaba sayın fatih-batal
aşağıdaki siteden fidan seçimi yapıp adresinizi özel'den yazarsanız kargo ile kapıda ödemeli gönderebilirim.

Goji,Goji berry fidan,fidan sat,her boy fidan (http://gojiberryfidanligi.com/Fidansatisi.html)

ferr1
25-11-2011, 13:51
gojiberry tohumu ve fidanı temin etmek isteyenler goji_berry1@hotmail.com a mail atarlarsa kargo ücreti karşılığında tohum ve fidanı gönderebiliriz ya da bizzat gelip tarladan alabilirler böylece bitki hakkında fikir edinilebilir.şu an hobi amaçlı üretiyoruz.önce küçük bir alana diktik ama sonra yere dökülen tohumlar nedeniyle büyük bir alana yayıldı.görüp merak edenlere meyvellrden veriyoruz.ama çok azı alıp yetiştirmeyi düşünüyor.pencere önlerinde **** balkonda güzel bir süs bitkisi olarak düşünülebilir.sitelerde yazılan faydalara pek inanmıyorum.ticari kaygıyla yazılmış satış amaçlı bilgiler.bu tür bilgiler satışı yapılan benzer bitkiler için hep aynı

ferr1
25-11-2011, 13:57
gojiberry tohumu ve fidanı temin etmek isteyenler goji_berry1@hotmail.com a mail atarlarsa kargo ücreti karşılığında tohum ve fidanı gönderebiliriz ya da bizzat gelip tarladan alabilirler böylece bitki hakkında fikir edinilebilir.şu an hobi amaçlı üretiyoruz.önce küçük bir alana diktik ama sonra yere dökülen tohumlar nedeniyle büyük bir alana yayıldı.görüp merak edenlere meyvellrden veriyoruz.ama çok azı alıp yetiştirmeyi düşünüyor.pencere önlerinde **** balkonda güzel bir süs bitkisi olarak düşünülebilir.sitelerde yazılan faydalara pek inanmıyorum.ticari kaygıyla yazılmış satış amaçlı bilgiler.bu tür bilgiler satışı yapılan benzer bitkiler için hep aynı

mdemirbas
25-11-2011, 19:46

Merhaba sayın ferr1

Goji berry ile ilgili yukarıdaki yapmış olduğunuz açıklamaları doğru bulmuyorum.Somut verilere dayanmadan böyle bir yaklaşım içerisinde olmanızı anlayabilmiş değilim.
Ayrıca bu meyveyi bir süs bitkisi gibi tanıtmak da goji berry’e yapılmış büyük haksızlıktır.Zira ağacının gövde yapısı süs bitkisi olmasına da müsait değildir.
Goji berry’nin faydaları ile ilgili yapılan açıklamalar bilimsel çalışmalara dayandırılmaktadır.Düzenli olarak ve belirtilen miktarlarda tüketildiği takdirde kelimenin tam anlamıyla mucize bir meyvedir.Bu meyveyi yiyen herkes de memnuniyetini ifade etmektedir.Saygılarımla.

Jezebel
27-11-2011, 08:05
Nif dağında bulunan goji

257176

bu Eskişehir gojisi

257177

İzmir göjisi çok lezetsiz, Ekişehir gojisi daha tatlı.
Bunlar ülkemizde doğal ortamda yetişen goji benzeri bitkiler.

mrduran
27-11-2011, 17:40
Merhabalar efendim,

7-7-2007, Sayın Denizakvaryumu, fitili ateşledi, Sayın Balıkçı yurtdışından getirttiği tohumları samimiyetle dağıttı(Kendisi bile dağıttığı tohumlara muhtaç kaldı:)). )
4 senelik, çimlendi/çimlenmedi/kurudu/çiçek ve meyve verdi nidaları ile dolu güzel serüveninizi, Sizin heyecanınızı yaşayamadım maalesef. 2010 başlarında tohum, 2010 sonlarında da 2 fidan alarak başladım bende. Birisinin boyu 2 m. ve acemi şansı budama yapmadım, çelikleri atardım yoksa. Şimdi ise çelik demek, yeni fidan demek imiş, anladığım, sayenizde. Meyveleri küçük idi, budamadan diye not verdim kendi kendime, gene sayenizde:)). Tohumdan ürettiklerimi köydeki arkadaşlarıma, eve gelen misafirlere baklava misali dağıttım, nedir bu bitki demelerine rağmen. Hala ekilecek tohumlarım var, Ocak ayında iç ortamda deneyeceğim tekrar.

Çok teşekkürler, paylaşımcılığını ortaya seren yüreklere, bilhassa ticari kimliğine rağmen, son demine kadar verdiği bilgilerden dolayı, Sayın Tamer Gülkaya beye ve diğer girişimcilere.

Ben hazıra kondum, bilgileriniz sonucunda. L.barbarum imiş benimkiler, 2/5 yaprakçık prensibine göre.

İzmir şartlarında, Şubat ayında budama yapacam.

Saygılarımla lütfen.

h.ışık
27-11-2011, 22:05
L.barbarum imiş benimkiler, 2/5 yaprakçık prensibine göre..

Sayın mrduran 2/5 yaprakcık prensibini biraz açarmısınız. L.barbarum çeşidi konusunda.

mrduran
27-11-2011, 22:20
Merhaba efendim,

Meyve sapı, meyve üzerine 2 yaprakcık ile bağlanıyorsa L.Barbarum, 5 yaprakcık ile bağlanıyorsa L.Chinense imiş, arkadaşların önceki yazılarına göre.

Saygılarımla lütfen.

Yakup Ünal
28-11-2011, 08:16

Sayın ferr1;
Goji berry ile yatıp kalkan birisi olarak söylediklerinize katılmıyorum.
*Pencereönlerinde yetişmesi zor,
*Balkonda yetişmesi ise belki ilk 2-3 yıl için uzun süreli ve normal ağaç şeklini aldırarak balkonda yetişmeside zor.
*Düzenli olarak günde bir avuç içi kadar yiyiyorum uzunca bir süredir. Akrabalarıma ve çevremdeki dostlarımında yemesini sağlayıp fikirlerini alıyorum. Şeker hastalarında bir değer artışı sağlamıyor. miğde bağırsak sorunu olanlarda %100 faydalı, Uyku ile probleminiz varsa yatmadan önce yediğinizde rahat uyuyorsunuz, bunlar çevremde düzenli tüketenlerin söyledikleri faydalar. ****** bilimsel araştırma yapılırsa çok iyi olur
* özelden mesaja atın ankaranın neresindeyseniz bahçenizi ziyarete geleyim. Ağaç şeklini almalı ve dikim aralığına dikkat edilmeli ileriki dönemde bahçeniz çalı formatında dikenli dallarla dolu hale gelmesini istemiyorsanız.
** EN UYGUN GOJİ BERRY ÜRETMEK İÇİN BULUNDUĞUMUZ BÖLGEYE UYUM SAĞLAMALI, VERDİĞİ MEYVELERDEKİ ARAMO, İRİLİK... v.b ÖZELİKLERİNİN EN UYGUNUNUN BELİRLENİP ÜRETİM YAPILMALI
AĞACIN TOHUMUDA FİDANIDA ÇOK KOLAY YETİŞİYOR AMA EN İYİYİ ARAYIŞIMIZ...

h.ışık
29-11-2011, 17:20
Teşekürler. Bu ayrıntıyı atlamışım. yeni farkına vardım.

tevhit06
07-12-2011, 13:26
2011 yılı başlarında pencere önünde Goji beryy tohumlarını çimlendirdim aynı yıl yaz aylarında bahçeye diktim, Eylül Ekim aylarında meyve vermeye başladı az ama tadına bakacak kadar oldu. Ağustos ayı başlarında budadığım yeşil filizleri toprağa diktim köklendiler, çoğaltmak çok kolay.

tamergulkaya
13-12-2011, 15:01
Wolfberry amatör ve hobby amaçlı yetiştiricilik söz konusu olduğunda tohumdan ya da çelik yoluyla yetiştirilmesi çok kolay bir bitkidir.Bahçede ya da saksıda hemen her yerde kolayca barınır.Meyve almak da çok zor değildir.Tıbbi bir bitki olarak düşünüldüğünde kurt üzümünün meyve içeriğinin ve tedavi edici özelliklerinin amatör yetiştiricilikte çok dikkate alınmaması gerekir.Meyve içeriği toprakta bulunan mineral ve izmineral içeriği ve gübreleme ile doğrudan ilgilidir.Gojiyi önemli hale getiren özelliği germanyum,selenyum vs gibi içerikleridir.Ticari üretimde bu içeriklere dikkat etmeden üretim yapmak, tıbbi faydalarından dolayı meyveyi satın alan kişilerin bulunduğu pazar açısından sorun yaratır.

denizakvaryumu
13-12-2011, 15:20
Sn.tamergulkaya

Isparta'da gojilerin durumu nasıl?

Kışa girerken nasıl bir gübreleme yapıldı? Türkiye'deki en büyük kapama goji bahçesinden haberler bekliyoruz :)

tamergulkaya
13-12-2011, 17:12
Sn. denizakvaryumu

Bizim wolfberilerin durumları fena sayılmaz.Ekim ayı başı itibarı ile bakım faaliyetlerini bitiriyoruz Mart sonu tekrar başlıyoruz.Kış gübresi vermiyoruz.Damlama sulama ile gübreyi veriyoruz.Mart ayında bitkisel kompostları vereceğiz.Bu sene dekara 10 ton kadar bitkisel kompost vereceğiz.Meyve suyu fabrikası artıklarını yararlı mikroorganizmalar ve alkol fabrikası çıktısı şilempe ile zenginleştirerek soğuk fermantasyonla kompostları hazırlıyoruz.Zararlı böceklerle mücadelede faydalı terminatör böcekleri kullanıyoruz şimdiye kadar zararlı böcek zararı ile karşılaşmadık.Üstelik hiç bir böcek ilacı kullanmadık.
İki senedir bölge uyumlarını ve seleksiyon faaliyetini sürdürdüğümüz anaçlardan fidan üretimine bu sene başlayacağız.

tevhit06
02-01-2012, 21:43
Ocakta tohum ekip Eylülde Goji meyvesini yemek çok güzel oluyor.

sındırgılı
02-01-2012, 22:01
Yerli Gojilerin, ic piyasa da satilmasini (taze ve de kurutulmus ) dort gozle bekliyoruz....Tabiiki makul fiatlar ile :)

Heaven
02-01-2012, 22:22
Eskişehir'de 40 tl ye satılıyor. daha ucuz satan bir yer bile var mı.

sındırgılı
02-01-2012, 22:25
Onlar da Cin Menseili mi ?

MeyveliTepe
02-01-2012, 22:35
Sn.Tamergulkaya, budamayı hangi ayda yapıyorsunuz?

sındırgılı
02-01-2012, 22:53
Eylul ayinda yaptiklarini tahmin ediyorum..... Siz de o ayda yapmiyormusunuz ?
Soru, bana garip geldi ?
Hele, bir Ustatdan.......

MeyveliTepe
02-01-2012, 23:05
Ben Şubat sonu gibi buduyorum. Büyük ve ticari bir bahçede ne zaman yaptıklarını merak ettim. Eylülde bizim gojiler daha meyve yüklü oluyor, Kasım sonuna kadar da devam ediyor.

Şubatta budadığımda Nisan Mayıs fazla sürgün veriyor. Acaba hiç ellemeyip Nisanda budasam gerekmeyen sürgünleri daha iyi kontrol edebilir miyim diye düşünüyorum.

tamergulkaya
02-01-2012, 23:06
Budama mart ayı sonuna doğru gözler patlamadan yapılacak.Üzümlerle aynı zamanda budama çok uygun

tamergulkaya
02-01-2012, 23:11
iklim ve bölge açısından şubat adapazarı izmit için uygun olabilir ama genede siz üzüm budasını takip edin derim ben.yeşil budama da yapılabilir.üzümlerle aynı zamanda

sındırgılı
02-01-2012, 23:12
Desenize yeni bir sey ogrendik..... Bende Eylul ayinda ( hele bu sene ) hic meyva kalmadi, budamaya basladim.
Tesekkurler.....

tamergulkaya
02-01-2012, 23:23
yeşil budama ile gereksiz oluşan sürgünleri kaldırabilirsiniz,gojiye vermek istediğiniz şekle uymayan sürgünleri çıkarırsınız ama asıl budama bitki uyanmadan yapılmalı.

MeyveliTepe
02-01-2012, 23:26
iklim ve bölge açısından şubat adapazarı izmit için uygun olabilir ama genede siz üzüm budasını takip edin derim ben.yeşil budama da yapılabilir.üzümlerle aynı zamanda

Teşekkürler, üzüm budamasını takip edersek diğer meyve ağaçlarından daha geç, yine Mart sonu Nisan başı gibi oluyor. Bu sene öyle yapayım yoksa sonradan ikinci budama gerekiyor, o da layığı ile olmuyor.

Sn.Sındırgılı, şu anda bile bazı yapraksız dallarda meyve var, tabi biraz büzüşüp kurumuşlar:)

agozce
03-01-2012, 23:06
Meyveleri kurutmayı deneyen va mı?

Ben bu yıl denedim. Kurumadı, eridi hepsi. İyice olgunlaşanları toplamıştım.

Sanırım tam olgunlaşman kurutmaya almak gerek.

egetropical
04-01-2012, 18:47
istanbulda yüsek nemde açıkta kuruma zor olur. küflenme ve kararma oluşabilir.
kurutma fırınlarıda kurutmak lazım. çinde gojilerin %90 kurutma fırınlarında kurutuluyor.
ben bir miktar kurutma fırınımda kurutum sorun olmadı.
kurutma yapmadan önce ön hazırlıklarını yapmak lazım.
kurutulmuş meyvede nem oranı %12-18 arasında olmalı.

mdemirbas
05-01-2012, 19:22
kurutma fırınlarıda kurutmak lazım. çinde gojilerin %90 kuruta fırınlarında kurutuluyor.

merhaba
Ben bu yıl niğde de kurutmayı denedim.Nem oranı oldukça düşük olmasına rağmen (% 40-50) tam kurumadı.Yumşaklığını sürdürüyor.Tüketimi daha iyi,ama ne kadar dayanır bilemiyorum.Zamanla göreceğiz ve burada da paylaşacağız. Dışarıdan gelen kuru meyveler çok iyi kurutulmuş,tıkır tııkır ses çıkarıyorlar.

agozce
05-01-2012, 20:30
kurutma fırınlarıda kurutmak lazım. çinde gojilerin %90 kuruta fırınlarında kurutuluyor.

İstanbulda kurutmadım. Mersinde yaylada nem oranı çok düşük (1400 rakım).

Nasıl bir ön hazırlık yapmak gerekir?

wolfman
08-01-2012, 03:07
uzun süredir forma üye olmadan formu takip ediyorum,geçen sene tohumdan Gojiler ektim başarılı olamadım bahçeye aldığımda hepsi kurudular.naipse bu sene forum sayesinde dahada bilgili ve donanımlı olarak başaracağımı umuyorum.
bu arada araştırırken şunlara ulaştım yaşadığım şehirde yapılan bir göletin ced rapolarında ,
İVRİNDİ-GÖKÇEYAZI PROJESİ
ARDIÇTEPE BARAJI
VE
SULAMASI
"Solanaceae Lycium europaeum L. Teke dikeni Tarlalardaki çitler, bahçeler, bağlar 0 500 - - Akdeniz"
rastladım Teke dikeni diye araştırınca TEKE DİKENİ – LYCİUM EUROPAEUM
Diğer İsimleri:Sincan Dikeni resimlerinden gördüğüm kadarı ile goji berry ile aynı özeliklerde,
tubives ( türkiye bitkileri veri servisi ) de ADANA, İSTANBUL, BALIKESİR, ÇANAKKALE, İZMİR, MUĞLA, TEKİRDAĞ illerinde bu bitkinin varlığından söz ediliyor.
sanırım çin goji sinin bir varyantı.

tamergulkaya
11-01-2012, 22:09
http://http://www.youtube.com/watch?v=4Wn855MrjC0&feature=related

tamergulkaya
11-01-2012, 22:11
http://http://www.youtube.com/watch?v=XqGn0FyyBto&feature=related

tamergulkaya
11-01-2012, 22:22
http://http://www.youtube.com/watch?v=X9jyZ498lAs

tamergulkaya
11-01-2012, 22:23
http://http://www.youtube.com/watch?v=ExgYh1QH-A0&feature=related

tamergulkaya
11-01-2012, 23:00
http://http://www.youtube.com/watch?v=pqSZC7btVsA&feature=relmfu

tamergulkaya
11-01-2012, 23:13
http://http://www.youtube.com/watch?v=5pv5wu5mvZI&feature=related

tamergulkaya
11-01-2012, 23:20
http://http://www.youtube.com/watch?v=NAvlrS8Zsdo

tamergulkaya
11-01-2012, 23:48
http://http://www.youtube.com/watch?v=XZ1i4ObZBd8

tamergulkaya
12-01-2012, 11:51
http://http://www.youtube.com/watch?v=SpPH0Ujvsh8&feature=related

tamergulkaya
12-01-2012, 12:00
http://http://www.youtube.com/watch?v=F03toZx0F-g&feature=related

tamergulkaya
12-01-2012, 12:49
http://http://www.youtube.com/watch?v=x8YiMcQxbSk

tamergulkaya
12-01-2012, 13:01
http://http://www.youtube.com/watch?v=ECSe20nW6GY&feature=related

limon_sever
12-01-2012, 13:09
http://http://www.youtube.com/watch?v=x8YiMcQxbSk

Gojiyle bu böceklerin bağlantısını kuramadım :) ama bu böceğin tamda bizim bahçede olması gerektiğini düşünüyorum. Salyangozlarla başımız dertte.

tamergulkaya
12-01-2012, 13:38
biyolojik mücadelede kullanılan böcekler bunlar.kırmızı örümcek, yaprak biti,salyongoz,hertürlü tırtıl ve zararlı böcekle mücadelede kullanılan terminatör böcekler.toprak içinde ve bitki üzerinde hiç bir zararlı yumurta ,larva,tırtıl,kelebek ,sinek bırakmazlar.Bizin bahçelerde yoğun kulanıyoruz bunları ve salyangoz,kırmızı örümcek,yaprak biti ,tırtıllar, sinekler ile karşılaşmıyoruz.tüm zararlı böceklerle mücadeleyi bunlar ile yapıyoruz

limon_sever
12-01-2012, 13:45
biyolojik mücadelede kullanılan böcekler bunlar.kırmızı örümcek, yaprak biti,salyongoz,hertürlü tırtıl ve zararlı böcekle mücadelede kullanılan terminatör böcekler.toprak içinde ve bitki üzerinde hiç bir zararlı yumurta ,larva,tırtıl,kelebek ,sinek bırakmazlar

Peki yararlı hayvanları da yediklerini gördüm. Örneğin solucanları. Video sitesinde parmağında bu böceği tutan birini yeme girişiminde bulundu. Çok tehlikeli olabileceğini düşünüyorum :D

Carabus auratus CAN bite - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=mF8cLnikAfI)

tamergulkaya
12-01-2012, 14:10
mücadele edeceğiniz zararlıya karşı predetörünü seçersiniz..bütün böcekleri kullanmak zorunda değilsiniz.bizim üretimler organik olduğundan kullanıyoruz bazılarını.hiç bir zarar görmedik aksine faydalı böcek yoğunluğunda artma oldu.zehir kullanmak insan sağlığı ve doğal denge için hiç iyi değil.Bir kerelik ilaç kullanımı sürekli ilaç kullanımını gerektiriyor.CARABUS yerine CALOSOMA çok daha iyi bir uygulama.CALOSAMA yı çok yoğun kullanıyoruz.

tamergulkaya
12-01-2012, 14:18
Bu Carabus Auratus un yoğun olduğu popülasyonlarda tarla fareleri ve köstebeklerin üremeleri çok zorlaşıyor.Yeni doğmuş yavruları bitiryorlar ve farelere köstebeklere çok huzur vermiyorlar galiba.

MeyveliTepe
12-01-2012, 14:22
Bu böceklere bahçede zaman zaman rastlıyorum fakat çok yüksek bir popülasyon olduğunu da söyleyemem. Siz bunları veya yumurtalarını/larvalarını temin edip bahçeye mi bırakıyorsunuz?

tamergulkaya
12-01-2012, 14:51
bu böcekler doğada hemen heryerde var.biz bunları seçiyoruz,doğadan topladıklarımız ya da firmalardan aldıklarımız da var,daha sonra bunları üretiyoruz ve bahçelere aşılıyoruz

MeyveliTepe
12-01-2012, 15:29
Temin eden bir firma var mı? Antalya'da bir firma vardı bu gibi predatörleri temin eden, onlarla mı çalıştınız?

tamergulkaya
12-01-2012, 15:44
Temin eden bir firma var mı? Antalya'da bir firma vardı bu gibi predatörleri temin eden, onlarla mı çalıştınız?

Antalya da var bir iki firma.Biz Almanya dan ve Hollanda dan bir iki predatör aldık.Calosoma ve Carabusları burada toplayıp ürettik.Sanırım orman bakanlığı da calosoma kullanıyor onlardan calosoma yı temin edebilirsiniz.Trissolcus spp. yumurta parazitoiti de tarım bakanlığından temin edilebilir.

MeyveliTepe
12-01-2012, 16:52
Tarım bakanlığında kiminle irtibata geçiyorsunuz, özel mesaj atarsanız sevinirim.

limon_sever
12-01-2012, 20:54
Sayın MeyveliTepe,

Geçen bahardan yetiştirdiğimiz 10 litrelik bir saksıda 8 kök goji var. Bir tanesi 50 cm civarı büyüdü. Diğerleri 20-25 cm'lerde. Şu sıralar kar ve yağmur devam ediyor. Sebze fidelerini mayısın 2. haftasından itibaren dikiyoruz. Gojileri ne zaman bahçeye dikmemizi tavsiye edersiniz.

(Geçen yaz bahçedeki gojiler pek güzel gelişmedi. 15-20 cm'i geçen pek yok. Çok cılızlar.)

limon_sever
17-01-2012, 09:45
Üstteki soruma cevap alamayınca netten bir araştırayım dedim. Ama bulamadım. Onun yerine goji hakkında tıbbi anlamda bilimsel araştırmalar yapılmış bir sayfa buldum. Çok ilgi çekici. Faydalarının çok şişirilmiş pazarlama sözleri olduğu söyleniyordu. İşte bilimsel sonuçları:

Lycium barbarum - PubMed - NCBI (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Lycium%20barbarum)

MeyveliTepe
17-01-2012, 11:13
Sayın MeyveliTepe,

Geçen bahardan yetiştirdiğimiz 10 litrelik bir saksıda 8 kök goji var. Bir tanesi 50 cm civarı büyüdü. Diğerleri 20-25 cm'lerde. Şu sıralar kar ve yağmur devam ediyor. Sebze fidelerini mayısın 2. haftasından itibaren dikiyoruz. Gojileri ne zaman bahçeye dikmemizi tavsiye edersiniz.

(Geçen yaz bahçedeki gojiler pek güzel gelişmedi. 15-20 cm'i geçen pek yok. Çok cılızlar.)

Özür dilerim. Görmemişim mesajınızı. Bu sıra toprağın çamur olmayıp tavlı olduğu zamanı yakaladığınızda dikebilirsiniz.

Geçen yıl bahçedeki gojilerinizin büyümemiş olması garip. Kök geliştiremediğini sanıyorum. Goji dikerken fidan küçük olsa bile çukuru büyük açın, nisbeten gevşek toprakla doldurup iyi can suyu verin. Kökler en azından fidan çukuru kadar gelişebilsin. Fidanları diktiğiniz yerde toprak derinliği ne kadar çok olursa o kadar iyi. Güneşli ve havadar bir yer olsun.

limon_sever
17-01-2012, 12:06
Çok teşekkür ederim. Umarım yanlış anlaşılmamışımdır. Özür dilemenize gerek yoktu :) Nette çok ayrıntı bulamıyoruz. Sizde bu konuda çok tecrübeli olduğunuz için size danışıyorum.

Bahçe toprağını gübrelememize rağmen oldukça sıkı ve sert bir yapısı var. Dediğiniz gibi kökleri gelişmemiş olabilir. Yeni dikeceklerimi özel bir toprak getirip dikmek gerekecek.

Tekrardan teşekkürler.

mdemirbas
29-01-2012, 21:28
mücadele edeceğiniz zararlıya karşı predetörünü seçersiniz..bütün böcekleri kullanmak zorunda değilsiniz.bizim üretimler organik olduğundan kullanıyoruz bazılarını.hiç bir zarar görmedik aksine faydalı böcek yoğunluğunda artma oldu.zehir kullanmak insan sağlığı ve doğal denge için hiç iyi değil.Bir kerelik ilaç kullanımı sürekli ilaç kullanımını gerektiriyor.CARABUS yerine CALOSOMA çok daha iyi bir uygulama.CALOSAMA yı çok yoğun kullanıyoruz.

Çam ağaçlarına zarar veren çamkese böceğine karşı bu CALOSAMA böceginin kullanıldığını biliyoruz ama gojinin de hangi zararlısına karşı kullanıyorsunuz yazarsanız çok yararlı olacağını düşünüyorum.Saygılarımla.

tamergulkaya
30-01-2012, 08:32
Calosama birçok zararlıyı temizliyor sadece çam kese böceğine karşı kullanılmıyor.
En çok bahçelerde calosama popülasyonu var,sadece calosamayı kullandığımız bahçelerde hiç bir
zararlı böcek,akar kalmıyor.Hiç bir zarar oluşmuyor bahçelerde.Üç senedir kullanıyoruz colasamaları.

zekkayseri
01-02-2012, 13:53
merhaba arkadaşlar
goji berrynin barbarum cinsimi yoksa premium cinsi mi daha iyi
aralarındaki fark nedir.

kutluhan60
20-02-2012, 18:27
sayın temel gürkaya irtibat kurabilirmiyiz.amatör dikim yaptık 50fidan.geliştirme çabalarımız ve ticari üretim umutlarımız var.

tamergulkaya
21-02-2012, 11:32
sayın temel gürkaya irtibat kurabilirmiyiz.amatör dikim yaptık 50fidan.geliştirme çabalarımız ve ticari üretim umutlarımız var.

mesaj atabilirsiniz

kutluhan60
22-02-2012, 16:20
goji konusunda önerileriniz olabilirmi.sözleşmeli üretim yapma durumunuz varmıdır.veya goji meyvesini alma durumları nasıldır.5066037458.2011 yılı içerisinde tokata goji üretimi konusunda yatırımlar yapılmak üzere gelindiğini duymuştum.sizinle bir bağğlantısı varmı.bu konuları görüşmek bilgi alışverişinde bulunmak mümkünmüdür. malumunuzdurki pazarlama sıkıntısı herzaman ilk sorun olarak durmaktadır.dediğim gibi 50 adet fidan diktik ve mevsim ve toprak adaptasyonukonusundaki belirsizlikleri görebilmek adına denem ekimini yaptık.yaz dönemi iyi geçti,en sert soğuklarıda bu kış yaşadık.bahar ayına nasıl çıkacaklarını merakla bekliyoruz.görüşmek üzere saygılar.

tamergulkaya
22-02-2012, 19:01
Tokat ta domates üretimi yapan arkadaşlar ile goji plantasyonu yapalım demiştik.Yerköy,Polatlı ,Kırıkkale civarlarına da bakmıştık.Sonra daha iyi bölgelere yöneldik.Bizden başkaları da olabilir bilemem.
Bizim şimdilik sözleşmeli çiftçilik modelimiz yok.Seneye belki olabilir ancak buda kendi kontrol edebileceğimiz bölgelerde olur.Dışarıdan goji almayız almayı da düşünmüyoruz.Sebebi goji yi normal meyveler gibi görmüyoruz içerikleri çok önemli ve organik sertifikalı olmaları da gerekir.
Goji bahçesi kurarken iyi fidan ile üretime başlamakta fayda var.Organik sertifikayı almak lazım.Pazar konularını halletmek gerek.
Fiyatlar yüksek diye çok kar hevesine kapılmak hüsran yaratabilir.Üretim artmasa bile daha fazla goji ticareti ile uğraşan oldu mu fiyatlar düşer fazlaca.
Ayrıca Çin de,Uygur Sincan Özerk bölgesinde,Hindistan da,Güney Afrika da çok yoğun dikimleri var.Çin de biyoteknoloji firmalarında 4 ile 15 amerikan doları arasında goji nin kilosu.Diğer bölgelerde çok daha düşük.İleride üretim artışı ile fiyatların daha da düşmesi muhtemel.
Bu bölgelerde işçi aylıkları 100-150 dolar civarında,bir kamyon koyun gübresi 50-100 dolar civarında,mazotun litresi 50-60 kuruş.Toprak ve iklim de çok iyi.Bu maliyetler karşısında Türkiyedeki maliyetleri kıyaslamak bile mümkün değil.İleride gojinin
durumu ne olur pek belli olmaz Türkiye de.Çiftçinin ne halde olduğu malum.
Bide altın çilek olayından sonra goji konusunda çok dikkatli ve bilinçli hareket etmek lazım.

blume13
22-02-2012, 20:34
bu bitkinin fidanından satın almak istiyorum antalya manavgatta yaşıyorum nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olabilirmisimniz.

MeyveliTepe
23-02-2012, 10:08
Sn.Gilaburu, Sn.mdemirbaş, forum kuralları gereği satış ile ilgili mesajlarınızı bu başlıktan silmenizi rica ediyorum.

mdemirbas
27-02-2012, 08:25
bu bitkinin fidanından satın almak istiyorum antalya manavgatta yaşıyorum nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olabilirmisimniz.

Sayın blume13 yukarıdaki moderatörün uyarı yazısından dolayı yardımcı olamıyoruz.Bilgilerinize.

MeyveliTepe
27-02-2012, 10:36
Sayın blume13 yukarıdaki moderatörün uyarı yazısından dolayı yardımcı olamıyoruz.Bilgilerinize.

Sn.mdemirbas, önceden sn.Malina ile görüşerek istiyorsanız alışveriş bölümünde başlık açabilirsiniz. Bu başlık bitkinin yetiştiriciliği, özellikleri vb. içindir.

bluemercan
04-03-2012, 01:07
Arkadaşlar bende 2 adet gojy bery fidesi var yeni aldım birini balkonda 31 ltlik saksıda birini de yazlıkta yetiştirmek istiyorum acaba uygunmudur kendine verimlimidir bu ağaç

ByEvren
12-03-2012, 11:00
Uzun bir süredir (siteyi) ve özelliklede bu konuyu takip etmekte ve ilgilenmekteyim. Goji Berry'yi ticari anlamda yapan (sözleşmeli **** bireysel) kişilerin bahçelerini ziyaret etmemizde bir sakınca varmıdır ? Ticari anamda yapacak kişiler için tavsiyeler bağlantı yapılacak kişi **** aracı firmalar konusunda bilgisi olanlar paylaşabilirmi.

Yakup Ünal
14-03-2012, 11:02
Uzun bir süredir (siteyi) ve özelliklede bu konuyu takip etmekte ve ilgilenmekteyim. Goji Berry'yi ticari anlamda yapan (sözleşmeli **** bireysel) kişilerin bahçelerini ziyaret etmemizde bir sakınca varmıdır ? Ticari anamda yapacak kişiler için tavsiyeler bağlantı yapılacak kişi **** aracı firmalar konusunda bilgisi olanlar paylaşabilirmi.

Tamergül kaya ile görüştüğümde ****** bahçeyi tesis ederken gelebilirsiniz demişti ama bir daha irtibat kuramadık, en falza aşama kaydettiğini düşündüğüm tamergülkaya davet ederse bahçesine zevkle bu konuda meraklı arkadaşlarımla gelir siyzaret ederim.
Türkiyeye goji meyvesi mersin limanından kırgız... gıda olarak getiriliyor ve sadece bu firmaya rastaldım araştırmalarımda
türkiyede ticari yapıla bilmesi için pazar ve üretim zorluklarını aşmak için 5-10 dönüm arazilerle yapılması yeterli olmayacağını düşünüyorum.

denizakvaryumu
14-03-2012, 12:42
Türkiye'de şu anda paketlenmiş veya dökme ORGANİK goji yok-satılmıyor.

Çinden gelen goji paketlerinin üstünde organik olduğu yazmadığı için kimyasal pestisit kalıntısı var mı yok mu iyi araştırılması gerekiyor.

Bu nedenle Türkiye'de üretilecek organik goji berinin çok iyi satacağına inanıyorum.

tamergulkaya
14-03-2012, 16:27
Türkiye'de şu anda paketlenmiş veya dökme ORGANİK goji yok-satılmıyor.

Çinden gelen goji paketlerinin üstünde organik olduğu yazmadığı için kimyasal pestisit kalıntısı var mı yok mu iyi araştırılması gerekiyor.

Bu nedenle Türkiye'de üretilecek organik goji berinin çok iyi satacağına inanıyorum.

Çin kökenli wolfberrylerde pestisit sorunu herzaman var.Türkiye ye sadece Çin menşeeli goji girmiyor.Güney Afrika ,Hindistan,Endenozya ürünü gojilerde geldi ülkeye.Üstelik çok büyük bir kısmı goji olarak değil de hayvan yemi olarak ithal edildiği konusunda duyumlarımız var.Dolayısıyla pestisit kontrolü,aflotoksin kontrolü yapılmadı.Normal olarak ithal edilmeyen ürünlerde sağlık sertifikası,organik sertifika ve ithal bilgilerinin yazılı olduğu ambalajları aramak pek mantıklı değil.

Organik sertifikalı Türk ürünlerinin pazara girmesi konusunda önemli bir miktarda pazarlama yatırımı yapmak ve üretim kapasitesi sahibi olmak gerek.Bunu sağlayan firmalar ürünlerini pazarlamakta sıkıntı yaşamazlar.

Gojinin çoğunlukla sağlık sebepleri ile pazarlanması sebebiyle besin ve tedavi edici değerlerini oluşturan germanyum ,selenyum ve diğer makro ve mikro elementlerin meyve içerisinde olması çok önemli.Pek çok yerde üretilen gojilerde germanyum yok ve diğer mineral değerleri normallere göre daha düşük seviyelerde.Bu konuda tüketicileri düşünmekte fayda var.

Goji dikilecek arazilerde kurşun gibi ağır metal ve radyoaktif bileşiklerin olmaması konusunda dikkatli olunmalı.Yapısı gereği topraktan pek çok mineral ve maddeyi absorbe etme özelliği olan goji insan sağlığı açısından risk yaratabilir.Radyasyon serpintisi olan bölgelerde topraktan radyoaktif maddeleri meyve ve bitki gövdesine alır.Böyle ürünlerin insan tüketimine sunulmaması konusunda dikkate alınmalı.

serdar1
14-03-2012, 18:02
Radyasyonu sadece goji değil her türlü bitki bünyesine alır.Çernobil kazasında karadenizin nerdeyse tamamına radyasyona bulaştı fındık,çay ,özellikle yıllarca burada salatalık domates olmadı. ayrıca nar,zeytin ve karaağaçlar radyasyon nedeniyle nerdeyse tamamen yok oldu desek yeridir.

tamergulkaya
14-03-2012, 18:23
Radyasyonu sadece goji değil her türlü bitki bünyesine alır.Çernobil kazasında karadenizin nerdeyse tamamına radyasyona bulaştı fındık,çay ,özellikle yıllarca burada salatalık domates olmadı. ayrıca nar,zeytin ve karaağaçlar radyasyon nedeniyle nerdeyse tamamen yok oldu desek yeridir.

Doğru bütün bitkiler alır ama goji en az 20 kat daha fazla alır,insanlara yazık bugün kanser oranı karadeniz bölgesinde çok fazla artmış durumda.Radyasyonlu fındıkları kamyonlarla güneydoğuya bütün askeri birliklere göndermişlerdi.Çaylar keza öyle.Zamanın ticaret bakanı cahit aral radyasyonlu çayları bişey yok diye içiyordu.
Kanser olupta lanet okuyan çoktur arkasından.

Yakup Ünal
14-03-2012, 19:06
Çin kökenli wolfberrylerde pestisit sorunu herzaman var.Türkiye ye sadece Çin menşeeli goji girmiyor.Güney Afrika ,Hindistan,Endenozya ürünü gojilerde geldi ülkeye.Üstelik çok büyük bir kısmı goji olarak değil de hayvan yemi olarak ithal edildiği konusunda duyumlarımız var.Dolayısıyla pestisit kontrolü,aflotoksin kontrolü yapılmadı.Normal olarak ithal edilmeyen ürünlerde sağlık sertifikası,organik sertifika ve ithal bilgilerinin yazılı olduğu ambalajları aramak pek mantıklı değil.

Organik sertifikalı Türk ürünlerinin pazara girmesi konusunda önemli bir miktarda pazarlama yatırımı yapmak ve üretim kapasitesi sahibi olmak gerek.Bunu sağlayan firmalar ürünlerini pazarlamakta sıkıntı yaşamazlar.

Gojinin çoğunlukla sağlık sebepleri ile pazarlanması sebebiyle besin ve tedavi edici değerlerini oluşturan germanyum ,selenyum ve diğer makro ve mikro elementlerin meyve içerisinde olması çok önemli.Pek çok yerde üretilen gojilerde germanyum yok ve diğer mineral değerleri normallere göre daha düşük seviyelerde.Bu konuda tüketicileri düşünmekte fayda var.

Goji dikilecek arazilerde kurşun gibi ağır metal ve radyoaktif bileşiklerin olmaması konusunda dikkatli olunmalı.Yapısı gereği topraktan pek çok mineral ve maddeyi absorbe etme özelliği olan goji insan sağlığı açısından risk yaratabilir.Radyasyon serpintisi olan bölgelerde topraktan radyoaktif maddeleri meyve ve bitki gövdesine alır.Böyle ürünlerin insan tüketimine sunulmaması konusunda dikkate alınmalı.

gıda müdür arkadaşımla senin yazını okuduktan sonra görüştüm ve yazını okudum hayvan yemi dahi olsa konturollerin yapıldığını söyledi ayrıca önceki bilgiyide teyitt etirdim. yasal yollarla sadece türkiyeye cinden bir firmanın mersin limanı üzerinden getirtiğini teyit etti.
Türkiyede yetişenin daha iyi olacağını düşünüyorum lakin türkiyede de yanlış üretim organik sertifikası almamış alsa bile uygulamamış olanlar olacaktır

mersini aradım şimdi arkadaşıma adresi verdim gıda firması ilede irtibata geçcek daha sağlıklı bilgi almaya çalışırız

sındırgılı
14-03-2012, 20:05
Hayvan yemi olarak giren bir mal, Yurdum insanina nasil yedirilir ?
Ancak, YUH denir.......( Kusura bakmayin, bunlar icin PARA, Insan sagiligindan daha onemli)

serkanhoca
14-03-2012, 22:27
Geçen sene BİM'den aldığım ''lycium chiense'' türleri çok çabuk çimleniyorlardı.

Bir kaç tanesini bahçede bırakmıştım, bu seneki çok soğuklara rağmen hala hayattalar. Yapraklar görünmeye başladı. Uyandı, uyanacaklar.

sındırgılı
14-03-2012, 22:53
Sevgili Hemserim, Baksana hayvan yemi olarak ithal edilmis; ama bizler tuketmissiz....
Ne kadar aci bir gercek...
Bizler ne zaman uyanacagiz ?

limon_sever
15-03-2012, 07:43
Sevgili Hemserim, Baksana hayvan yemi olarak ithal edilmis; ama bizler tuketmissiz....
Ne kadar aci bir gercek...
Bizler ne zaman uyanacagiz ?

Sayın Meyvelitepe'de yetiştirdiği gojileri tavuklarına yedirdiğini hatırlıyorum. Hayvan yemi olarak epey faydası var o zaman.

denizakvaryumu
15-03-2012, 08:50
Isparta'dan bu sene organik goji satışlarını bekliyoruz.

Kurutmayı nasıl yapacaksınız...Doğal kurutma mı , makine ile mi?

tamergulkaya
15-03-2012, 09:08
Isparta'dan bu sene organik goji satışlarını bekliyoruz.

Kurutmayı nasıl yapacaksınız...Doğal kurutma mı , makine ile mi?

Kuru ürün seneye çıkar belki.İlk mahsülleri taze ve şoklu olarak değerlendireceğiz..

Yakup Ünal
16-03-2012, 07:18
İthal aşamasında gtip olarak şarap artığı küspe olarak göstermişler gojileri gıda analizlerinden kaçınmak için yoksa goji hayvan yemi değil

mişlerse ve siz bunu biliyorsanız firma ismi verin

no_lina
26-03-2012, 18:22
Geçen yıl tohumdan büyüttüğüm gojilerimi kışı atlatmaları için balkonda bırakmıştım, bugün gördüm ki tohumcuklanmışlar, çok sevindim:)

http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/26518-3.htm#post931509

h.ışık
15-04-2012, 22:45
Bugün bende gojilerimi kontrol ettim benim gojiciklerimde yapraklanmışlar 6-7 mm boyunda yaprakçıklar oluşmuş. Sabırla bekliyorum bu sene meyve alabilmeyi.

KazımS
16-04-2012, 11:37
Öncelikle herkeze merhaba,

Goji Berry yi duyduğumdan beri araştırdım ama cevapsız kalan (ulaşamadığım) bir kaç soru var siz değerli paylaşımcıların cevaplamasını bekliyorum.

1 - Fidan büyüme hızı nedir ? "aylık,haftalık, günlün vs şu kadar şeklinde"(bölgesel değişiklik olabilir bulundugunuz yere göre yazabilirsiniz)

2 - Fidanlar ne kadar "yaş-boy" olunca meyve verir ?

3 - Ağaç yaşına göre hasat edilen (toplanan meyve) ne kar oluyor "2 yaş-5 kg 4 yaş-10 kg şeklinde"

4 - Anlaşmalı üretici olarak hali hazırda çalışan "çıkan mahsulü toptan alacak" varmı ?

tamergulkaya
20-04-2012, 06:55
284756

kürşad
20-04-2012, 08:27
Benim yetiştirdiğim ve hayatta kalan tek gojiyi bir ay kadar önce silindirik şekilli emaye çamaşır makinesinin her bişeyini söküp içine toprak doldurup 30 litrelik bir saksı yaptım.
Yerini çok sevmiş olmalı ki geçtiğimiz hafta çiçek açtı.
wikipedia da hazirandan eylüle kadar çiçek açtığı yazıyor.
Havalar ısınırsa çiçek dökebilir en iyisi daha az ışık alan bir yere evin arkasına mı taşımalı?

yarenimex
20-04-2012, 12:47
Benim yetiştirdiğim ve hayatta kalan tek gojiyi bir ay kadar önce silindirik şekilli emaye çamaşır makinesinin her bişeyini söküp içine toprak doldurup 30 litrelik bir saksı yaptım.
Yerini çok sevmiş olmalı ki geçtiğimiz hafta çiçek açtı.
wikipedia da hazirandan eylüle kadar çiçek açtığı yazıyor.
Havalar ısınırsa çiçek dökebilir en iyisi daha az ışık alan bir yere evin arkasına mı taşımalı?

Sayın Kürşad, sakın öyle bi şey yapmayın, aksine tam gün güneş alabileceği bir yere yerleştirin, hatta yeriniz müsait idiyse keşke doğrudan toprağa dikseydiniz.Çiçek dökme güneşten kaynaklanmaz, ikinci bir goji daha dikerseniz yakınlarına daha bol meyve alabilirsiniz.Ayrıca çiçeklenme ve meyve veriminin yediveren çilek benzeri olduğunu da gözönünde tutun.Benim tam gün güneş altında duran gojilerimin üstünde aynı anda hem tomurcuk,hem çiçek, hem ham meyve hem de olgun meyvenin bir arada olduğunu bildirmek isterim.Umarım çiçeğiniz meyveye dönüşür ve tadarsınız..

seyyah53
20-04-2012, 12:56
Saksida bulunan 2 yillik gojilerimi 1 hafta once topraga alma sansimiz oldu...bu zamandan sonra gojiye ozgu verilebilecek bir gubre varmi acaba?

OrmanMühendisi
20-04-2012, 13:22
calosoma sycophanta, biz bunu akdeniz bölgesinde çam kese böceklerine karşı kullanıyoruz,daha dün 2500 adet doğaya bıraktık,tam bir yırtıcı..

OrmanMühendisi
20-04-2012, 13:23
bu gojiden kıbrısta doğal olarak bulunuyor çok benziyor buna,,acaba başka türümü :) akdeniz bölgesinde doğal yetişiyor galiba

OrmanMühendisi
20-04-2012, 13:39
Ağaçlandırma şube amirine sordum bu Lycium barbarum olduğunu söyledi,bizde bol bol var bundan,hatta reçelini yaptıklarını söyledi,ingiliz döneminde adaya getirilmiş ve şuan doğal olarak yayılım göstermektedir
Lycium barbarum - Vikipedi (http://tr.wikipedia.org/wiki/Lycium_barbarum)

bu sene toplayıp bir tadına bakayım..

OrmanMühendisi
20-04-2012, 13:40
ekonomik değeri var mı varsa fiyatı nedir..

mrduran
20-04-2012, 18:32

Yanlış anlamayın lütfen.

Geride kalan 98 sayfada tüm cevaplar var, Çin' den buraya getirdiklerine göre ekonomik değer....

Hoş geldiniz, sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mdemirbas
23-04-2012, 19:41
Ağaçlandırma şube amirine sordum bu Lycium barbarum olduğunu söyledi,bizde bol bol var bundan,hatta reçelini yaptıklarını söyledi,ingiliz döneminde adaya getirilmiş ve şuan doğal olarak yayılım göstermektedir
Lycium barbarum - Vikipedi (http://tr.wikipedia.org/wiki/Lycium_barbarum)

bu sene toplayıp bir tadına bakayım..
merhaba
Vediğiniz linkteki resimlere bakılırsa sizdeki gojiler barbaryumdan çok chinense cinsinin özelliklerini taşımaktadır.
Aşağıdaki linkte chinese ve barbaryum farklarını daha net görebilirisiniz.Barbaryumlar tatlı ve ekonomik değerleri de yüksek ancak chinese'ler için aynı şeyi söylemek çok zor hatta imkansız.saygılarımla.
"Goji berry fidan sat ve tantm sitesi " (http://gojiberryfidanligi.com/Resimler.html)

kürşad
24-04-2012, 07:33
Sayın Kürşad, sakın öyle bi şey yapmayın, aksine tam gün güneş alabileceği bir yere yerleştirin, hatta yeriniz müsait idiyse keşke doğrudan toprağa dikseydiniz.Çiçek dökme güneşten kaynaklanmaz, ikinci bir goji daha dikerseniz yakınlarına daha bol meyve alabilirsiniz.Ayrıca çiçeklenme ve meyve veriminin yediveren çilek benzeri olduğunu da gözönünde tutun.Benim tam gün güneş altında duran gojilerimin üstünde aynı anda hem tomurcuk,hem çiçek, hem ham meyve hem de olgun meyvenin bir arada olduğunu bildirmek isterim.Umarım çiçeğiniz meyveye dönüşür ve tadarsınız..

Dün tatili fırsat bilip sabah sabah yaklaşık 120 cm lik çıtalarla 4 adet dik ve bunları alttan ve üstten birbirine bağlayacak şekilde çıtalarla ve sunta vidasıyla destek yaptım. Üst kısmı daha da uzundu bunun için de dikmelerden birine 2 vidayla başka bir çıta vidalayıp 2 metre kadar yükseklikte olan dalları bile bağladım. Çok derli toplu durdu. Bu arada geçen yıl aldığım 5-10 kadar meyveden aldığım tohumlar çimlenmeye başlamış.

kimyager147
18-05-2012, 12:48
sn. deniz akvaryumu bende goji berry tohumu veya fidanı istiyorum elinizde varsa benimle paylaşabilir misiniz.

denizakvaryumu
18-05-2012, 13:11
Benim elimde yok,
forumdan üyemiz gilaburu yardımcı olabilir.
http://www.agaclar.net/forum/fide-fidan-celik-saksili-bitki-kesme-cicek-kaktus-sukulent-satis/21769.htm

kimyager147
18-05-2012, 13:20
teşekküerler

egetropical
26-05-2012, 22:13
2012 yılının ilk taze gojileri.
(çeşit Goji premium (ingiltereden 3 yıl önce deneme amaçlı 25 tohumdan üretiğim çeşit. Barbarumlarda çiçek ve meyve var ama daha olgunlaşmadı)

300976 300977

Yakup Ünal
28-05-2012, 08:58
1 yaşında olan NQ-1 ler ankarada havaların kapalı gitmesi yüzünden olsa gerek iyi gelişemediler. başka bir sebebi varsada ben bulamadım.
sayın egetropical sizin görüşünüz nedir?

polatuz
28-05-2012, 09:31
1 yaşında olan NQ-1 ler ankarada havaların kapalı gitmesi yüzünden olsa gerek iyi gelişemediler. başka bir sebebi varsada ben bulamadım.

İstanbul'un yoğun kar altında olduğu günlerde benim balkonda saksıda duran gojinin her tarafından sürgünler fışkırmıştı. Şu anda da oldukça iyi durumda. O günlerde EM-A vermiştim. Bunun etkisine bağlıyorum.

Yakup Ünal
28-05-2012, 09:54
ben sadece hayvan gübresi verdim balkonda olanlarda sorun yok ama saksıda olduğu için artık kökleri iç içe girdi ama tarladakilerin altan kökten gelen yeni sürgünü 1 metreye kaklaştı ama eski dallardan sürgün çıkmadı. geçen haftaki soğuklarda ve rüzgardan bazı gojilerin yaprakları siyahlaştı bile

denizakvaryumu
28-05-2012, 22:26
(çeşit Goji premium (ingiltereden 3 yıl önce deneme amaçlı 25 tohumdan üretiğim çeşit. Barbarumlarda çiçek ve meyve var ama daha olgunlaşmadı)

300976 300977

Muhteşem...

redsonia
28-05-2012, 23:44
sayın yakup bey benim gojilerimde balkonda saksıdalar bu sene ölürler diye yüzlerine bile bakmamıştım hala gübre de vermedim sadece mart başında geçen sene uzayan dallarını bir metreye kadar budadım hertarafından sürgün verdi... ben budadığım için bu kadar sürgün verdiğini düşünüyorum...

HAKAN_O
29-05-2012, 08:23
3 senedir goji oldukça buyudu çiçek acıyor ama meyve vermiyor neden olabilir.

Jezebel
05-06-2012, 19:31
Sn.egetropical'in bitkileri kadar bol meyveli olmasa da bu sabah ben de bu yılın ilk mahsulünü tükettim.

Goji berry

304989

304990

304991

Geçen yıl kasıma kadar meyve verdi, bu yıl göreceğiz... ;)

Mete Tiren
05-06-2012, 23:11

300976 300977

Sn egetropical ziyaretinize geldiğimde bitkinizden yediğim gojiler dükkanımızda bir ara sattığımız gojilerden hem aroma hem tat olarak çok daha iyiler. Bu kadar çok ürünlü bu kadar aromatik bir bitkinizin olması sanırım uzmanlığınızdan ;)

feyzon
06-06-2012, 11:03
Benim gojimin de son hali bu bağlantıdaki resimde olduğu gibi. Çok güzel bir gelişme gösteriyor saksısının küçük olmasına rağmen ama acaba türü nedir bilemiyorum.
http://www.agaclar.net/forum/979733-post23.htm

Yakup Ünal
07-06-2012, 08:02
sayın yakup bey benim gojilerimde balkonda saksıdalar bu sene ölürler diye yüzlerine bile bakmamıştım hala gübre de vermedim sadece mart başında geçen sene uzayan dallarını bir metreye kadar budadım hertarafından sürgün verdi... ben budadığım için bu kadar sürgün verdiğini düşünüyorum...

üstad; saksıda ölmezler, sulamasanız dahi ölmezle, kökünü kesip topraga atsanız yine sürgün verir...
sonuç???
ağaç şekli verilmesi gerekir. Bunu yapmak içinde bir gövde ve gövdenin taçlanmış yan dalları olması gerekir...
goji kazık kök, tohumlar toprakta cimlendiğinde 1 cm yukarı cıktığında 10 cm alta kılcal kök atıyor varın gerisini siz düşünün kök sistemini diktiğiniz saksıyı sökün göreceksiniz altkısmı kök dolmuş, bu durumda nekadar büyür? Güneşi seviyor bol güneş oldumu zaten az bir suyla bu bitki ölmez.
Ne diyelim sizin hoşunuza gitmiş balkonda zevkle bakıyorsunuz gojilere bundan güzeli de yok sanırım.

Jezebel
07-06-2012, 08:40
Goji berry kök sistemi hayretler içinde bırakıyor insanı.
Benim iki bitkim var sadece, ancak 3 metre ileriden topraktan bir sürgün çıktı.
İlk gördüğümde başka bir bitki sandım, sonra baktım ki bu Goji.
Güçlü bir şekilde topraktan sürdü ve 50 cm ulaştı;)

FatihBahce
07-06-2012, 09:05
Kurt üzümü fidanını İzmir'de nerede bulabilirim?

Yakup Ünal
07-06-2012, 09:09
Kurt üzümü fidanını İzmir'de nerede bulabilirim?

ege tropikal dan bulursun

vehbi
02-07-2012, 14:22
Goji berry sanırım bu sene daha erken meyve vermeye başladı.

yılmaztaşova
12-07-2012, 05:21
Mahir bey inşaallah siteye uğruyorsunuzdur kurt üzümlerini iki senedir yiyoruz.Anacların boyları 3 m yi aştı busene budayacağız. tohumdan binlerce yetiştirip köylere gönderdim tarla kenarlarına çit yapın diye öğütledim bakalım ne sonuç alacağız.Selamlar.

yılmaztaşova
12-07-2012, 05:26
Aktarlarda kilosu 50 tl ye satılıyor içinden tohumlarını çıkarıp ekerseniz çok kolay yetişiyor.

yılmaztaşova
12-07-2012, 05:29

Türkiye'de aktarlarda kilosu 50 tl ye satılıyor.

limon_sever
18-07-2012, 10:03
Geçen sene tohumdan yetiştirdiğim gojiberry nihayet 4 tane çiçek tomurcuğu oluşturdu.

319125

Nevzat
19-07-2012, 19:52
İlk goji meyvelerim:o

limon_sever
19-07-2012, 20:00
Gojiberry çiçek açtı ;)

319454

feyzon
20-07-2012, 14:30
Benim çubuktan geçen yıl yetiştirdiğim gojimde 2 tane meyve verdi. Kızardılar. Acaba hemen yemek gerekirmi.
Gerçi 2 taneden tadını anlamak mümkün olurmu bilmiyorum ama?

hakan_iznik
27-07-2012, 20:30
ne mutlu sana arkadaşım benimkilerde çiçek verdi sonra kurudu....resimlerini yollarmısın??Saksıdamı bahçedemi biraz ayrıntı verirmisin??

feyzon
29-07-2012, 23:45
Hakan bey meyve resimleri yok ama ağacın resimleri vardı. Geçen yıl aldığım bitkiyi bahçeye dikmiş ve bir tane çelikten çoğaltmıştım. Meyve veren o aldığım çelik. Saksıya dikmiştim. Budadığımda çıkan iki çeliğide o saksıya dikmiştim. Onlarda yeşerdi. Ayrıca 4 - 5 tane yeni sürgün verdi. Geçen yıl saksıda çiçek vermiş ama meyve vermemişti. Meyve veren anaç çelik sürgünüdür. İnşallah sizinkiler de meyve verir. Benim saksım öğlene kadar çok iyi güneş alıyor. Saksısı çok büyük olmadığı için sık sık sulamam gerekiyor. İki günde bir nerdeyse suluyorum.

hakan_iznik
30-07-2012, 00:02
Ben de ektim kurt üzümü çiçek açtı ama meyve vermedi...Bende saksıyı değiştireyim dedim yaprakları döküldü ama şimdi yeni çıkanlar daha sağlıklı ve güçlü..Büyük saksı seviyor ve köklerde su birikmesinden hoşlanmıyor..kopartıp kopartıp diktim hepsi yaprak verdi tam çıksın paylaşırım sizinle...Bitkiyi küçük parçalar halinde kopartın dikin toprağa hemen yaprakları çıkıyor..

Nevzat
30-07-2012, 15:40
Nihayet meyvasını gördüm.:o

dünyam1
30-07-2012, 15:56
süper maşallah, bir benim gojim olmadı heralde,çok istiyorum bunu yetiştirmeyi,gözlere faydalı oldugunu öğrendim..

GÖZLER İÇİN BİREBİRDİR

Çin’de tarih öncesi zamanlardan beri Goji meyveleri bazı görme problemlerinin giderilmesinde oldukça popülerdir. Modern Çin bilim adamları Goji’nin karanlığa uyum süresini belirgin olarak kısalttığını bulmuşlardır. Ayrıca az ışıklı ortamlarda da görüş kalitesinin arttırır.

Goji alan hastalarda görüş alanındaki siyah noktalarda belirgin azalma saptanmıştır. Goji içerisinde yer alan güçlü antioksidan karotenoidler sayesinde makula dejenerasyonu ve katarakt engellenebilir

http://www.saglikcini.com/goji-berry-faydalari.html

athunder
04-08-2012, 02:44
Merhaba benimde bahçemdede gojiberry var,henüz 1 yıllık.çiçek açıyor ama henüz meyve vermedi,kısmetse seneye.Gojiberry fidanını ben yusuf ustaoğlundan Trabzondan getirttim.Çok saygıdeğer ve işini iyi yapan biri,sitesinde bu aralar bazı proplemler var galiba ama facebooktan veya msn den ulaşabilirsiniz.İsterseniz telefonunu da verebilirim.İnşallah işinize yarar,Saygılarımla...

mdemirbas
24-09-2012, 21:08
Goji berry yetiştirecek arkadaşların fidan alırken meyvenin kalitesine dikkat etmelerini öneririm.Küçük meyveli ve düşük verimli cinslerden uzak durmaları kendi menfaatlerinedir.

yasinmetin
25-09-2012, 10:48
Goji berry yetiştirecek arkadaşların fidan alırken meyvenin kalitesine dikkat etmelerini öneririm.Küçü meyveli ve düşük verimli cinslerden uzak durmaları kendi menfaatlerinedir.

üstat nasıl anlarız cinsini, belirgin farklılıklar varmıdır aralarında?

bari
30-09-2012, 20:49
Goji meyveleri farklı oluyor.. Barbarumda olsa.. En baştaki çeşmeden aldığım tür, ortadaki bizim yerli barbarum, en sağdaki meyvede lifeberry diye almanyadan aldığım bir tür..

dünyam1
14-10-2012, 19:25
sayın bari, aklımı oynatacağım,maşallah ne güzel bolca meyvesini vermiş ,siz nereden aldınız gojiyi?

hazime3542
14-10-2012, 19:25
süper maşallah, bir benim gojim olmadı heralde,çok istiyorum bunu yetiştirmeyi,gözlere faydalı oldugunu öğrendim..

GÖZLER İÇİN BİREBİRDİR

Çin’de tarih öncesi zamanlardan beri Goji meyveleri bazı görme problemlerinin giderilmesinde oldukça popülerdir. Modern Çin bilim adamları Goji’nin karanlığa uyum süresini belirgin olarak kısalttığını bulmuşlardır. Ayrıca az ışıklı ortamlarda da görüş kalitesinin arttırır.

Goji alan hastalarda görüş alanındaki siyah noktalarda belirgin azalma saptanmıştır. Goji içerisinde yer alan güçlü antioksidan karotenoidler sayesinde makula dejenerasyonu ve katarakt engellenebilir

Goji Berry Faydaları | Sağlık Cini (http://www.saglikcini.com/goji-berry-faydalari.html)

Eğer hala goji berry fidanı veya kurutulmuş meyvesini isterseniz GOJİ BERRY, KURT ÜZÜMÜ (http://www.gojiberryy.com) sitesinden veya 05453810038 bize ulasabilirsiniz.

hazime3542
14-10-2012, 19:34
ARKADAŞALAR,
Goji Berry'le ilgili her konuda yardımca olurum.
Kendim özel olarak ilgileniyorum.
GOJİ BERRY, KURT ÜZÜMÜ (http://www.gojiberryy.com) sitesinden veya 0545 381 00 38 numaralı telefondan bana ulasabilirsiniz.
Amacımız bu süper meyveyi Türkiye geneline yaymak Türkiye'ye faydalı bir meyve kazandırmaktır.

resul22
14-10-2012, 21:08
Anam bu yeniyor muymuş? :D Bizim köydeki evde 20 metrelik bir mesafede çit bitkisi olarak kullanıyorduk bunu. Daha sonra hepsini kesip yerine tel yaptırmıştı babam. Ama halen bahçede çıkıyor bunun sürgünleri. Çocukken meyvelerini toplar yemek yapar oyun oynardık.

hazime3542
21-10-2012, 10:11
Söylediğiniz bitki Goji berry mi bilemem ama Goji berry gerçek anlamda süper bir meyve yani inanılmaz faydalı var ve günüz için en önemli yararları Enerji kaynağı, kansere karşı korur,Bağışıklığını güçlendirir,Tok tutar vb. :)

hazime3542
21-10-2012, 10:16
goji berryy meyvelerini almaya hala devam ediyoruz. En kısa sürede fotoğraflarını yükleyeceğim. :)

yasinmetin
21-10-2012, 22:23
sayın hazime3542 sitede 5-10 cm 2 tl lik fidanları şimdi alsam bahsi geçen saksıda bahara kadar evde cam balkonumda tutsam boy atarlarmı yoksa yaprak dökerler mi? eğer boy atarlar derseniz 5 tane NQ.1 istiyorum, ayrıca kargo ödemişken yarım kilo da kurutulmuşundan isterim, bu kurutulmuş olanlar da NQ1 iri taneli cins değil mi?

Yakup Ünal
22-10-2012, 08:04
uzun zamandır birşey eklemiuorum diye ekledim

Yakup Ünal
22-10-2012, 08:11
sayın hazime3542 sitede 5-10 cm 2 tl lik fidanları şimdi alsam bahsi geçen saksıda bahara kadar evde cam balkonumda tutsam boy atarlarmı yoksa yaprak dökerler mi? eğer boy atarlar derseniz 5 tane NQ.1 istiyorum, ayrıca kargo ödemişken yarım kilo da kurutulmuşundan isterim, bu kurutulmuş olanlar da NQ1 iri taneli cins değil mi?

*** ben yakup ünal Ankaradayım ve uzunca süredir goji berry meraklısıyım, benim size tavsiyem ilk baharda direk alıp tarla ile buluşturmanız sonuçta bu bitkinin de sovuklamaya ihtiyacı var. Kuru meyve işine gelince ...

Yakup Ünal
22-10-2012, 08:15
Goji berry yetiştirecek arkadaşların fidan alırken meyvenin kalitesine dikkat etmelerini öneririm.Küçü meyveli ve düşük verimli cinslerden uzak durmaları kendi menfaatlerinedir.

ARAŞTIRMA ARAŞTIRMA...

mahmut bey telefonumu verdiğiniz kişi aradı
meyveleri ve çiçekleri tahlil için araştırılması için istenilen yere gönderdim bugün ellerine geçecek
saygılarla

athena -asena
04-11-2012, 17:40
Bahçeden goji bery hasadı.

bari
04-11-2012, 19:07
Elimdeki türler..Birtek çeşmeden aldığım yuvarlak meyveli olan türü yiyebiliyorum, ötekilerin tadı bana göre değil.

agozce
05-11-2012, 00:41
Bendekilerin tadı da acımsı. Zorla bir avuç ilaç niyetine yiyorum. Evdekiler sevmedi..:)

Bir de kurutmayı deneyen var mı? İki yıldır kurutmaya çalışıyorum, bir türlü kurumuyor, eriyor.

Bu yıl sıcak suya daldırıp çıkardım yine kurumadı. Nasıl kurutabilirim?

Bir fidanın diplerine babam soba külü dökmüş, o fidandakiler zeytin kadar büyümüştü.

esra34
17-11-2012, 08:56
Goji meyvesi çok ilgimi çekti.Topraksız tmiarımda yetiştiren var mı. yetişirmi?

tamergulkaya
17-11-2012, 12:49
Goji de topraksız tarım uygulamasıyla yetişir yetişmesine de meyve içeriğindeki germanyum ve selenyumu da düşünmek gerek.

yarenimex
17-11-2012, 19:07
Bendekilerin tadı da acımsı. Zorla bir avuç ilaç niyetine yiyorum. Evdekiler sevmedi..:)

Bir de kurutmayı deneyen var mı? İki yıldır kurutmaya çalışıyorum, bir türlü kurumuyor, eriyor.

Bu yıl sıcak suya daldırıp çıkardım yine kurumadı. Nasıl kurutabilirim?

Bir fidanın diplerine babam soba külü dökmüş, o fidandakiler zeytin kadar büyümüştü.

Sayın AGözce, ben geçen yıl kurutmuştum, yaklaşık iki kilo kadar kuru meyve olmuştu. Olgun gojileri ağacından topladığım gibi emaye sini(büyük tepsi)lere meyveler üst üste gelmeyecek şekilde serip güneş altında kuruttum. Yaklaşık dört beş günde kurudular,temmuz , ağustos aylarında. Hiç bir ek işlem ve kimyasal uygulamadım. Bu yıl inşaat işiyle uğraşırken gojilere gereken ihtimamı gösteremedim ve kurutma denemem olmadı. Kurutma denemenizi İstanbul'da yaptıysanız, büyük ihtimalle havanın neminin yüksek olmasından sonuç alamamış olmalısınız.Anadolu'da kurutulduktan sonra İstanbul'a getirilen kuru sebzelerin bile İstanbul havasında bozulmadan uzun zaman saklanması zor oluyordu..

agozce
17-11-2012, 23:03
Bende yaylada, 1400 rakımda, nemsiz ortamda denedim. ama kurumadı.

mdemirbas
02-12-2012, 19:58
Teşekkür ederim yakup bey size zahmet verdik.

mdemirbas
02-12-2012, 20:05
Bu yılın goji berry meyveleri

tk646
02-12-2012, 20:11
Arkadaşlar budama zamanımıdır bilmiyorum ama çelik veya köklü goji istiyorum yollayabilecek olan varsa ihtiyaç fazlası çok ama çok sevinirim.

Siteden bir arkadaş köklü yollamıştı geçen sene ama taşınma esnasında yok etmişler ,nasılda boy atmışlardı oysaki :(