agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Alýþveriþ > Alýþveriþler ve Ýlanlar Hakkýnda
(https)

Beðeni Düzeni200Beðeniler

Bookmark and Share Dýþ Baðlantýlar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2012, 10:52   #271
Aðaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Þehir: Afyonkarahisar
Galeri: 10
Almanyadan tohumlarým 5 günde geldi bugüne kadar gördüðüm en iyi paketlemeye sahiptiler hava kabarcýklý zarf onun içinde kutu ve kutunun içinde poþetle hava geçirmez þekilde paketlenmiþ tohumlar. Kargo olarakta 5.50 euro ödemiþtim, 5 türün tohumunu aldým kutunun içine daha çok sýðabilir.

Eklenen Resimler

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 17:56   #272
Aðaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Þehir: Ýstanbul
Galeri: 4
Orkide

Sizleri formda okumaktan sýkýldým ve cahil cesareti ile 7 tane sipariþim verdim.))

Dün Taylandan geldiler. Genel olarak saðlýklý görünüyorlar. Ama saksýlarýn altýndan kökler çýkmaya baþlamýþ. Substrat alarak biraz yosun ve resmen mucur, asfaltta kullanýlan mucur kullanýlmýþ. Volkanik olabilir.

Name:  IMG_2121.jpg
Views: 3931
Size:  49.8 KB

Düzenleyen agozce : 28-05-2012 saat 09:35
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 17:59   #273
Aðaç Dostu

agozce's Avatar

2-Dendrobium farmeri, kökler saksýnýn altýndan çýkmýþ

Name:  IMG_2122.jpg
Views: 3453
Size:  51.3 KB

Eski 27-05-2012, 18:06   #274
Aðaç Dostu

agozce's Avatar

Oncidium' larýn subsratlarý epey dökülmüþtü.

3- Oncidium 'Twinkel 'Chian-Tzy Delight'
4-Oncidium 'Twinkel 'Chian-Tzy Golden'
5-Oncidium Kutoo 'CT Little Cherry'
6-Oncidium Twinkel 'Chian-Tzy White Strong

Name:  IMG_2123.jpg
Views: 3807
Size:  50.8 KB

Name:  IMG_2126.jpg
Views: 3635
Size:  47.7 KB

Eski 27-05-2012, 18:16   #275
Aðaç Dostu

agozce's Avatar

7- Mystacidium braybonae olacak inþallah. ).Sipariþ fotografý açmak üzere olan bir bitkiydi.

Bunun için ne düþüneceðimi bilemedim doðrusu. Bu ne yapýlýr, büyür mü hiç fikrim yok...Adýný Ghost (Casper koydum)

Þimdilik Diatomite ektim ama..Öneriniz var mý?

Name:  IMG_2118.jpg
Views: 3479
Size:  39.7 KB

Düzenleyen agozce : 27-05-2012 saat 23:30
Eski 27-05-2012, 18:17   #276
Aðaç Dostu

agozce's Avatar

Kökler ve substrat.....

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2012, 20:30   #277
Aðaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Þehir: Denizli
Sanýrým Tayland tan deðil Almanya dan geldiler
Güle güle büyütün.

agozce ve GÜLSEN_ beðendi.
tarumok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 20:38   #278
Aðaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Þehir: ÝSTANBUL
Galeri: 2
Hayýrlý olsun Ayþe hn.Ne güzel forum þenlenmiþ

agozce beðendi.
B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 20:42   #279
Aðaç Dostu

agozce's Avatar

Teþekürler Arkadaþlar..) Eee hani önerileriniz?

(Bende Almanya diye biliyordum, kolinin üstünde Tayland posta servisi yazýnca þaþýrmýþtým) )

Eski 27-05-2012, 20:56   #280
Aðaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Almanya bir çok ürünü Çin, Tayand, Vietnam gibi ülkelere yaptýrýyor.
Sonra Almanya'da satýyor veya ihrac ediyor.
Haliyle kullaným kýlavuzlarý da Almanca oluyor.
Birçok ünlü Alman spor ayakabýsý da öyle.

toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 21:02   #281
Aðaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toprak Mesajı Göster
Almanya bir çok ürünü Çin, Tayand, Vietnam gibi ülkelere yaptýrýyor.
Sonra Almanya'da satýyor veya ihrac ediyor.
Haliyle kullaným kýlavuzlarý da Almanca oluyor.
Birçok ünlü Alman spor ayakabýsý da öyle.
Evet.Cunku yetiþtirme maliyeti yüksek ithal etmeleri daha karlý geliyor.Ama Benim þahsi fikrim fiyat/kalite yönünden Tayvan 1 numara. Çin den Malezya'ya Taylanda Singapur'a Hong Kong a kadar her yerde orkide oldukça yogun ama bence Tayvan bambaþka.

agozce, toprak ve SAGEN beðendi.
Eski 27-05-2012, 21:05   #282
Aðaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Þehir: Tayland
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Teþekürler Arkadaþlar..) Eee hani önerileriniz?

(Bende Almanya diye biliyordum, kolinin üstünde Tayland posta servisi yazýnca þaþýrmýþtým) )
Koli uzerinde Tayland yaziyorsa olay basitce soyle ' sozkonusu firma ya da web sayfasi sahibinin elinde listede bulunan orkideler yok ! siparis alinca anlastigi Tayland'da ki sera ya da uretici her kimse ona bilgi geciyor ve postaniz buradan Turkiye'ye yollaniyor.
Buna dropshipping deniyor.

dkp, agozce, SAGEN ve 1 kiþi beðendi.
Garuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 21:07   #283
Aðaç Dostu

Yani sayýn Garuda nin da dediði gibi yýllardýr bilgisayar basýndan Hollanda'nýn yapýp çiçekte bir numara olmasýnýn nedeni dropshipping

Eski 27-05-2012, 21:10   #284
Aðaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B.Unver Mesajı Göster
Yani sayýn Garuda nin da dediði gibi yýllardýr bilgisayar basýndan Hollanda'nýn yapýp çiçekte bir numara olmasýnýn nedeni dropshipping
Fikrime katildiniz mi yoksa katilmadiniz mi anlayamadim

Eski 27-05-2012, 21:15   #285
Aðaç Dostu

Ýlahi sayýn Garuda,

Tayland da uzun sure kalýnca Böyle oluyor galiba Yazdýðýmýn anafikri Hollanda üreterek deðil bilgisayar basýnda diðer ülkelerin üretiminden dropshipping ile 1 numara oldu dedim.Simdi sizce size katilmismiyim katilmamismiyim?

Ziya Soner beðendi.
Eski 27-05-2012, 21:18   #286
Aðaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B.Unver Mesajı Göster
Ýlahi sayýn Garuda,

Tayland da uzun sure kalýnca Böyle oluyor galiba Yazdýðýmýn anafikri Hollanda üreterek deðil bilgisayar basýnda diðer ülkelerin üretiminden dropshipping ile 1 numara oldu dedim.Simdi sizce size katilmismiyim katilmamismiyim?
Tamam hocam simdi oldu, bagislayin yorgunluk diyelim, inanin samimiyetimle sozlerinizi kavrayamadim..

Umarim yanlis anlasilmamisimdir

Sevgiler

B.Unver beðendi.
Eski 28-05-2012, 16:05   #287
Aðaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Þehir: istanbul
acaba burda edindiðiniz ücretlerini de yazabilir misiniz?
reklama girmez

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 12:43   #288
Aðaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Þehir: ADANA
sipariþ takýlýr mý acaba

arkadaþlar atlas çiçeðinin bu kadar çok çeþidi olduðunu öðrenince ebay dan sipariþ ettim bir kaç defa kargo ödeyip bekleyeceðime bir çýrpýda alýp yetiþtireyim dedim.Zira rüyalarýmda bile atlas görmeye baþlamýþtým.Amerikan sitesinden sipariþ ettiðim atlaslar 200 dolar tuttu artý 54 dolar nakliye sadece kesilmiþ çelik gönderecekler 100 adet acaba bu gümrükte takýlýr mý çok korkuyorum hüsrana uðramaktan.Bir de geldiðinde Ýstanbul gümrüðe mi gelecek ben Adana da olduðum için Mersin gümrüðüne mi gelecek gemiyle geliyormuþ ya nasýl oluyor içime bir korku doldu.Bu konuda mevzuatý bilenler var mý .Eðer takýlýrsa Ýstanbula mý gitmem gerekecek .Ama satýcý bazý miktarlar için Türkiyeye gönderilemez seçeneði koymuþtu acaba bu demek olurmu gümrükte sorun yoktur anlamýna mý gelir...Bilgi sahibi olanlar aydýnlatýrlarsa çok teþekkür ederim efendim.Saygýlarýmla...

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 01:11   #289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2012
Ben cicekler, ozellikle orkidler burda ailyorum Орхидеи - магазин Орхидей. Cok buyuk cesit var, ve cok bakumli, problem ve hastaliksiz cicekler. Col tavsiye ediyoru

Rabiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 09:50   #290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2009
Merhaba arkadaþlar,
Ben de bu ay baþýnda ingiltereden tohum sipariþ ettim. 5 gün önce eve gümrükte bir paketiniz var diye bir yazý geldi. Gittim lakin PTT'nin gümrüðündekiler tohum getirmenin yasak olduðunu bu paketi geri göndermeleri gerektiðini ya da izin almam gerektiðini söylediler. Ýzni Tarým Ýl Müdürlüðünden almam gerekiyormuþ. Lakin çok masraflý oluyormuþ. Bundan dolayý paketi geri gönderelim dediler. Bu acaba yeni çýkan bir mevzuattan mý kaynaklanýyor? Bu aralar böyle birþey ile karþýlaþan oldu mu acaba? Sonuç olarak ben paketi alamadým. Çok can sýkýcý bir durum oluþtu. Acaba hiç gitmemeli miydim gümrüðe? Bilgisi olan arkadaþlar yardýmcý olursa çok sevinirim.

askforza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 10:29   #291
Aðaç Dostu

astropthytum -kaktüs

internetten ebaydan kaktüslere bakýyordum mirka123 adlý satýcýdan 50 çeþit kaktüs satýn aldým astrophytum cinslerinden 20 tane olmasýný istedim saðolsun 28 tanesini ondan göndermiþ hepsi de köklü küçük peçetelere sarýlmýþ olduðu için hiç bir þey olmamýþ sadece tek sorun bir gecede hepsini küçük saksýlara dikmek oldu.Hepsi çok þeker resimlerini kaktüslerim sayfamý açtýðýmda gireceðim.Çoðu küçük ama çeþidi fazla þimdi bu kadar astrophytum cinsini Türkiye de nerede bulacaktým ki ... Hem de çok yüksek fiyatlarla .Fiyatý da toplamda tanesi 1 TL ye geldi.Küçük ama çeþidi bol kendim büyütürüm diyenler ve yani baþlayanlar için ideal bir paket......Tavsiye ederim.

Eski 09-10-2012, 12:22   #292
Aðaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Þehir: Ankara
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
internetten ebaydan kaktüslere bakýyordum mirka123 adlý satýcýdan 50 çeþit kaktüs satýn aldým astrophytum cinslerinden 20 tane olmasýný istedim saðolsun 28 tanesini ondan göndermiþ hepsi de köklü küçük peçetelere sarýlmýþ olduðu için hiç bir þey olmamýþ sadece tek sorun bir gecede hepsini küçük saksýlara dikmek oldu.Hepsi çok þeker resimlerini kaktüslerim sayfamý açtýðýmda gireceðim.Çoðu küçük ama çeþidi fazla þimdi bu kadar astrophytum cinsini Türkiye de nerede bulacaktým ki ... Hem de çok yüksek fiyatlarla .Fiyatý da toplamda tanesi 1 TL ye geldi.Küçük ama çeþidi bol kendim büyütürüm diyenler ve yani baþlayanlar için ideal bir paket......Tavsiye ederim.
Aldýgýnýz kullanýcýnýn linki var mýdýr ?

Kargo ücreti dahil ne kadar para verdiniz ?

beyz66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 15:49   #293
Aðaç Dostu

Ýyi günler toplam 53 TL ye mal oldu hepsi.15 ,5 euro kaktüslerin fiyatý 8 euro da nakliyesiydi.ebay.de ye girin yani Almanya sonra arama motoruna astroporthyum yazdýðýnýzda 50 kakteen diye link görürsünüz.Zaten neredeyse bütün sayfalarda ilaný çýkýyor 30 tane için olan ilaný da var.Bir de hemen al linki de var açýk artýrmalý olan da açýk artýrma için bitene kadar gitti gidiyordaki gibi bitene kadar takip etmeniz gerekir.Eðer yeterli derecede yabancý diliniz yoksa google chromeyi kullanýn her sayfayý türkçeye çeviriyor.Size açýkça söyleyeyim yanýlgýya düþmeyin gelen çiçekler arasýnda serçe parmaðýn ucu kadar büyüklükte olan da var iri bir cevizden büyük olan da...Benim için çeþitli olmasý öemliydi daha önceden aldýðým kaktüs saksýlarýna rahatlýkla çoðunu diktim .Eðer hepsi bir menekþe saksýsý kadar büyük olsaydý bile koyacak yer sorunu olurdu diye düþünüyorum...Saygýlar..o sayfanýn linki dehttp://www.ebay.de/itm/50-Kakteen-50-Arten-mit-ihre-Namen-rare-cactus-astrophytum-/180985426783?pt=DE_Haus_Garten_Garten_Blumen_Pflan zen&hash=item2a2392735f#ht_712wt_1439

Eski 10-10-2012, 08:15   #294
Aðaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Þehir: Ankara
Çok saolun sayýn Mmanager , size gelenlerin resimlerini görünce daha net karar verecem.

beyz66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 11:27   #295
Aðaç Dostu

arkadaþlar küçük kaktüslerin resimlerini kaktüs ve sukkulentlerim sayfasýnda yayýnladým oradan bakabilirsiniz Çok ta net çýkmadý ama idare ederler...

askforza beðendi.
Eski 07-12-2012, 20:36   #296
Aðaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Þehir: Istanbul / Columbus, Ohio (ABD)
Merhaba arkadaslar,
Dusundum kabaca bir hesap yaptim.Hindistancevizi yetistirmek icin naylon koruma paketlerinden 2 kutu (5x2=10 TL),10 tane hindistancevizi icinde 30 TL odemisim (3x10=30 TL) Ben de karar verdim ebayden sprouted (cimlenmis ) hindistancevizi almaya.7heads kullanicisini tavsiye etmem cunku cidden cok kaba bir insan,bir baskasindan almak istedim o da cekiniyormus ceza yiyecek diye o da yollamadi sonucta Hawaii Sprouted Coconut Ready to Grow | eBay linke kaldim,71 tl priority mail international e zaten bitki de hindistancevizinden yani kendinden besleniyor bence gayet makul bir fiyat,40 tl basarisizlikla sonuclanmis 71 tl yuksek ihtimal bir basari.Gecen sene de yilbasinda elime ulasan urun belki de bu yuzden aradan kaynayarak sertifikasiz elime ulasti.Gelismeleri sizinle burada paylasacagim.
Sevgiyle kalin

gülenmelek beðendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 16:50   #297
Aðaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Þehir: Istanbul / Columbus, Ohio (ABD)
Bu arada cogu insan soruyor ne yapmali ne edilmeli yurtdisindan bitki alir diye,ben de elimdeki bilgileri topladim ve burada paylasayim dedim.

1)Bitkinin Boyu,Posu,Yasi
Bitki daha yasli bir bitki olunca dogal olarak narinligi daha azalmis oluyor kendi kucugune oranla.Bitkinin sicaklik ihtiyaci varsa saticidan heat pack isteyin.Heat Pack ekstra ucrete tabidir.Bunun disinda gazete gibi daha korunakli hazirlamasini isteyebilirsiniz paketi.

2)Kargo ve Saglik Sertifikasi

Kargoda mumkun oldugunuz kadar First Mail kullanmayin,kargonuz Portekiz'e gider baska bir yere gider takip edemezsiniz.Bunun yerine,

First Mail + Tracking added (ekstra)
secin.

Benim size tavsiyem USPS Priority ya da USPS Express olacaktir.Ne kadar hizli o kadar guvenli.Sakin ama sakin UPS,DHL,Fedex kullanmayin gumruk olursa cok pahaliya patlar onu oradan cikarmak,PTT'de ise (USPS'nin buradaki ortagi PTTdir) faturanin %20sini odersiniz ve cikarsiniz,ya da cikartmayadabilir urunu.

Saglik sertifikasini herkes farkli bir fiyattan koyuyor.30$dan baslayan fiyatlar 70$a kadar cikiyor.Alma islemi satici bakimindan zor bu yuzden kisisel olarak parayi arttiriyor olabilir.Bu sertifika ayni Tarim Bakanligindan aldigimiz gibi olup evrenseldir,bitkinin saglikli oldugunu garantiler.Ingilizce adi Phytosanitary Certificate'dir.Isi saglama almak isteyen ticari sebeplerle urunleri almis kimselere bunu kesinlikle tavsiye ederim.Urun degerliyse/nadirse yine ayni sekilde.

Gumruk
Bitkiniz gumruge kontrol icinde gitmis olabilir,gumruge de takilmis olabilir bunun ikisi ayri olaylardir.Kontrolunu PTT'nin websitesinden halledebilirsiniz,zaten gumruge takilmissa bir yazinin elinize gecmis olmasi gerekir.Yazi elinize gecerse bulundugunuz bolgenin gumrugune faturanizla beraber gidip yalvaracaksiniz.Burada mesele istikrar,
"Ben 5 saattir yollarda surunuyorum,yapmayin etmeyin. Ben sorun olmaz sanmistim " vs gibi yollarla memuru ikna etmeniz gerekir.Ikna olursa paketi alir mutlu mesut gidersiniz.

Ayrica eski postumda da yazmisim buradan tekrar yaziyorum,

Baþbakanlýk Mevzuatý Geliþtirme ve Yayýn Genel Müdürlüðü edindiðim bilgilere göre;

MADDE 14 – (1) Posta veya kargo ile gelen bitki ve bitkisel ürünlerin, bu Yönetmelik hükümlerine göre kontrolü yapýlarak ülkeye giriþine izin verilir.

(2) Ýçerisinde bitki ve bitkisel ürünler bulunan kolilerin üzerine koyu ve büyük harflerle Türkçe ve Ýngilizce olarak “BÝTKÝ-PLANT” kelimesi yazýlýr.

Yani sonucta bu nedir kontrol edilmesini talep edebiliriz demektir,gumrukte de bu bilgiyi sunabiliriz.

Ya Sonra
Bitki eve geldi ve olum sansi gayet yuksektir.Bolge degistirmis,sancili bir yolculuk suresinden gecmis olacaktir bu yuzden ozen gostermeniz gerekir.
Sevmedigim bir user olsa da kendisinin linkini infor acisinda kopyaliyorum. 2 Hawaiian Coconut Cocos Nucifera Tropical Palm Tree Live 2 Seeds Disease Free | eBay

Buradaki attention to international users i okursaniz diger kullanicilarda da ne gibi durumlarla karsilasacaginizi az cok anlamis olursunuz.Unutmayin bu pahali,garantisi olmayan birsey.Teraziye koyacaksiniz ne kadar verebilirim ne kadar degerli diyeceksiniz ve kararinizi da buna gore vereceksiniz,kaybetmeyi goze aldiginiz kadar miktarda odeme yapin.Kesin gelecek demeyin gelirse sevinin,gelmezse uzulmeyin.

pria, sibelim, YeniBON ve 1 kiþi beðendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 08:42   #298
Aðaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Þehir: ÝZMÝR-ANTALYA
Þöyle 3-5 dönüm bahçen olacak. Kenarda da 4-5 bin dolarýn. Gireceksin þu siteye, doya doya alýþveriþini yapacaksýn. Ben geze geze bitiremedim. Ya nasip...

ne ararsan var

Oðuzhan, pria ve YeniBON beðendi.

Düzenleyen Lonicera : 18-12-2012 saat 11:36 Neden: imla
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 21:03   #299
Aðaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Þehir: Ýzmir
Ýzmir Baumaxa Hindistan cevizi ''Coconut '' devamlý 3-4 yapraklý olarak geliyor. Ben 10 tane aldým... elde var 0 ... çok ilgilendiðim halde hepsi öldü..

Gelince size haber veririm.

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 12:30   #300
Aðaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Þehir: Afyonkarahisar
Galeri: 10
Kaktüs ve sukkulent tohumu satan bir internet adresini paylaþmak istedim fiyatlar ve gönderim tutarlarý çok hesaplý ben de biraz önce sipariþim listemi gönderdim.
Basit kabarcýklý zarf gönderim ücreti 1 euro
Karton kutu 3 euro
ADBLPS - graines de cactus et autres plantes succulentes

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ebay

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanýt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Þu an saat: 01:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024