agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Alışveriş > Alışverişler ve İlanlar Hakkında
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2011, 13:10   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2011
Arkadaşlar saksıda yetiştirmek üzere şu an için alınabilecek güzel kokulu mis çiçekler arıyorum.Özellikle güzel kokanlardan ne alabilirimi?Yol gösterenlere şimdiden teşekkürler
Not:Yurtdışı yurtiçi nereden alabilirim

bilal47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 22:25   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın bilal47, sorunun yeri başlıkla biraz uyumsuz olmuş sanki ama.. Ben bildiğim kadarıyla cevaplayayım. Fesleğen gibi yaprakları kokanlar denince aklıma gelenler ıtır, kekik ve reyhan da denilen kırmızı fesleğen. Çiçekleri koksun dersek sayabileceklerim şebboy, sümbül, selluka, gardenya, bazı yasemin türleri, bazı hoyalar, nergis, zambak, melissa (kolonya çiçeği)... Hepsi yurtiçinde de yaygın olarak satılıyor, sitenin alışveriş bölümünde de bazı üyelerin satışları var. Yalnız bunların kimi sarmaşık, kimi soğanlı, kimi mevsimlik kimi de ev içinde yetiştirebileceğiniz bitkiler. Forumdaki başlıklarda yetiştirme özelliklerini okuyup ona göre alacağınıza karar verirseniz daha sağlıklı olur.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 22:49   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
bişey sorucam

mustafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 22:50   #214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
teşekkür edirm

mustafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2011, 01:58   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2011
Yurtdışından soğanlı bitki getirmek mumkun mu acaba,e bay'de soğan gonderilmeyecegini yazıyor,cohu hollanda **** ingiliz siteleride sadece avrupa birligi uyesi ulkelere gonderebiliyorlarmış.Sipariş edip sorunsuz teslim alan var mı acaba saygılar

daffodil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 20:45   #216
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Sevgili daffodil, ebay de önce isterseniz satıcıya özel mesaj atın Türkiye'ye gönderiyi kabul edebiliyorlar bazen ben 3 kere soğanlı bitki satın aldım 2 si İngiltere 1 i Amerika hepside sorunsuz geldi

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2011, 18:36   #217
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Yurtdışından Bitki getirme

Merhaba arkadaşlar,
Ben ebayden jaboticaba filizi getirteceğim ancak maalesef pytho sunmuyor üye,ancak expressle gelecek sizce ulaşır mı,bir sorun olur mu? Ya da ne istemeliyim kendisinden daha sorunsuz olması için ?
Teşekkürler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2011, 19:28   #218
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Sevgili daffodil, ebay de önce isterseniz satıcıya özel mesaj atın Türkiye'ye gönderiyi kabul edebiliyorlar bazen ben 3 kere soğanlı bitki satın aldım 2 si İngiltere 1 i Amerika hepside sorunsuz geldi
Arkadaşlar,
Şöyle bir durum varmış.Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü edindiğim bilgilere göre;

MADDE 14 – (1) Posta veya kargo ile gelen bitki ve bitkisel ürünlerin, bu Yönetmelik hükümlerine göre kontrolü yapılarak ülkeye girişine izin verilir.

(2) İçerisinde bitki ve bitkisel ürünler bulunan kolilerin üzerine koyu ve büyük harflerle Türkçe ve İngilizce olarak “BİTKİ-PLANT” kelimesi yazılır.

Yani satıcıların sağlıklı bitkileri yolladığından emin olursak hiçbir sorun çıkmaz ancak benim size birkaç altın tavsiyem var,uyan uyar uymayan uymaz Bir kez satın aldım ikinci kez de satın aldım ve şu an yolda ilki tohum ikincisi filizdi.

1.Sağlık sertifikası almaya özen gösterin.Ürünü ebayden alıyorsanız rica edebilirsiniz.
2.Express Mail'i kullanmanızı tavsiye ederim.Örneğin ürün 3-5 gün içinde Amerika'dan buraya ulaşır ve işler daha hızlı gelişir.
3.Heat pack konulmasını rica ediniz (kışın getirtiliyorsa) Bu heat packlerin 3 günlük versiyonu vardır bunları tavsiye ederim.
4.Düzgün ve en iyi şekilde kargolanması şart.
5.Tracking number ( barkod numarası : Priority ve Express'te otomatik olarak verilir) şarttır.Bu sayede bitkinizin durumunu görebilirsiniz ve kaybolursa işlem yapılması kolaylaşır.
6.Tohumların taze şekilde ve muntazam bir biçimde paketlenmesi büyük önem taşır.
7.Ürün 1kgdan az olmalı.

Egzotik bitki isteyenlere güvendiğim bir iki isim verebilirim

Eski 20-12-2011, 19:37   #219
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Şöyle bir site var, kargosuda uygun görünüyor tüm dünyaya USPS Priority Mail'le gönderim yapıyormuş
Arid Lands

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2011, 19:44   #220
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Şöyle bir durum varmış.Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü edindiğim bilgilere göre;

MADDE 14 – (1) Posta veya kargo ile gelen bitki ve bitkisel ürünlerin, bu Yönetmelik hükümlerine göre kontrolü yapılarak ülkeye girişine izin verilir.

(2) İçerisinde bitki ve bitkisel ürünler bulunan kolilerin üzerine koyu ve büyük harflerle Türkçe ve İngilizce olarak “BİTKİ-PLANT” kelimesi yazılır.

Yani satıcıların sağlıklı bitkileri yolladığından emin olursak hiçbir sorun çıkmaz ancak benim size birkaç altın tavsiyem var,uyan uyar uymayan uymaz Bir kez satın aldım ikinci kez de satın aldım ve şu an yolda ilki tohum ikincisi filizdi.

1.Sağlık sertifikası almaya özen gösterin.Ürünü ebayden alıyorsanız rica edebilirsiniz.
2.Express Mail'i kullanmanızı tavsiye ederim.Örneğin ürün 3-5 gün içinde Amerika'dan buraya ulaşır ve işler daha hızlı gelişir.
3.Heat pack konulmasını rica ediniz (kışın getirtiliyorsa) Bu heat packlerin 3 günlük versiyonu vardır bunları tavsiye ederim.
4.Düzgün ve en iyi şekilde kargolanması şart.
5.Tracking number ( barkod numarası : Priority ve Express'te otomatik olarak verilir) şarttır.Bu sayede bitkinizin durumunu görebilirsiniz ve kaybolursa işlem yapılması kolaylaşır.
6.Tohumların taze şekilde ve muntazam bir biçimde paketlenmesi büyük önem taşır.
7.Ürün 1kgdan az olmalı.

Egzotik bitki isteyenlere güvendiğim bir iki isim verebilirim
Merhaba, kargo 1 kg'dan fazla olunca ne olabilir?

Eski 20-12-2011, 19:55   #221
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Kuzu Mesajı Göster
Merhaba, kargo 1 kg'dan fazla olunca ne olabilir?
Bildiğim kadarıyla ticari uygulamaya gidiyor,ancak elbette sayısı düşükse büyük bir ihtimalle sorun çıkmaz.Ürünü almadıysanız satıcıdan daha hafif ürünler kullanmasını ve toprak koymaması gibi basit şeyleri tercih edebilirsiniz.Bu madde daha çok sıkıntı çıkmaması için söylediğim bir tane Maddelerde de geçiyor sitede zaten ancak biz Türk milleti olarak kurallara pek dikkat edilmediğinden bu kadar sistematik yürüyeceğini sanmam.

Eski 20-12-2011, 19:58   #222
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Anladım, fazla şey almayı düşünmüyorum az yer kaplayan 2 küçük bitki, Teşekkür ederim.

Eski 20-12-2011, 20:02   #223
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Şöyle bir site var, kargosuda uygun görünüyor tüm dünyaya USPS Priority Mail'le gönderim yapıyormuş
Arid Lands
Ben paraya kıyıp Express ile getirtilmesi taraftarıyım sadece bitkiler konusunda.Çünkü priority mail'in evinize varış süresi 20-25 gün olup,Express'inki ise 3-5 gündür.Tahmin edersiniz ki bitkinin sağlığında birkaç gün bile önemli rol oynar.Fiyatlarını vermek gerekirse tahminen;
35 tl priority (20-25 işgünü)
70 tl express (3-5 işgünü)
200 tl global express int. (1-3 işgünü)

Priority'i tohumlara,express'i filizlere,global express international'ı da en hassas ve nadir bitki türleri için öneririm.Global express için ortaklaşa alım yapılabilir.

Eski 20-12-2011, 20:11   #224
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Bende bunları göz önünde bulundurdum, zarar göreceklerdir ama ölecek kadar olacağını düşünmüyorum. 2 bitki 23 liraya denk geliyorr usps priortiy. Bir de bu kargo ücretini ödedikten sonra, eve geldiğinde ek bir ücret talep ederlermi? böyle bir şeyle karşılaştınızmı?

Eski 20-12-2011, 20:16   #225
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Bende bunları göz önünde bulundurdum, zarar göreceklerdir ama ölecek kadar olacağını düşünmüyorum. 2 bitki 23 liraya denk geliyorr usps priortiy. Bir de bu kargo ücretini ödedikten sonra, eve geldiğinde ek bir ücret talep ederlermi? böyle bir şeyle karşılaştınızmı?
Eve geldiği zaman ödeme gibi söz konusu bir durum olmaz ancak gümrüktekilerin kötü gününe denk gelirse ( bir de yeni yıl zamanı olduğu için ) gümrüğe gidip para ödemeniz gerekebilir.Ancak alacağınız kişiden ürünü gift olarak işaretlemesini rica ederseniz ve invoice (fatura) koymamasını rica ederseniz bir sorun olacağını sanmam.

Ezgi beğendi.
Eski 20-12-2011, 20:22   #226
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Tamam dikkat edeceğim, bilgiler için teşekkürler.

Eski 17-01-2012, 17:01   #227
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba arkadaşlar
Ürün geldi ancak gümrüğe takıldı.Fakat benim yaşım 18in altında,ben nüfus cüzdanımı alıp bir büyükle gidersem kabul edilir mi ?Daha doğrusu yazan bilgi şu;
1.
Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(GÜMRÜKLÜ

Bir de 3 filiz var 20 Aralık'tan beri yollarda,toprağın içinde gerçi de ben ölüp ölmediğini nasıl anlayacağım.
Teşekkürler

Düzenleyen Charlaux : 17-01-2012 saat 20:10
Eski 20-01-2012, 14:40   #228
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Ürün elime sağlıklı bir biçimde ulaştı 30 günden sonra.Gümrüğe takılmadı yalnız 2 lira bir ücret istendi.Ayrıca ürününüz (gümrüklü)ye takılsa da bir hafta bekleyin,çünkü ben aradım "gelin alın "dediler ancak eve yollamışlar.Açıkçası bu yüzden bekleyin derim.Gümrük merkezinden çıktıktan 1 gün sonra elime ulaştı.

Eski 20-01-2012, 17:33   #229
sey
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2009
selam arkadaşlar ben yurtdışından ebaydan tohum satın aldım tam 1 ay geçti ama elime ulaşmadı bu durum için ne yapabilirim

sey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 17:59   #230
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sey Mesajı Göster
selam arkadaşlar ben yurtdışından ebaydan tohum satın aldım tam 1 ay geçti ama elime ulaşmadı bu durum için ne yapabilirim
Barkodunuz (tracking number'ınız) var mı ? Varsa ptt'ye girip bir göz atın,Yurtiçi sistemde görülüyor ise sorun yok demektir.444 17 88 adlı numarayı arayın onlar size ulaşmanız gereken yeri söyleyeceklerdir.USPS ile yani Amerikadan geliyorsa ve first class ise çok büyük bir ihtimalle kaybolmuştur,nerede olduğunu bilemezseniz.Mesela benim aldığım ürün barkodlu olduğu için yanlışlıkla Portekiz'e gittiği anlaşıldı ve sorun çözüldü.Kanımca yardım hattında barkodunuz olmadığı sürece bilgi almak çok zor ki barkodlu olduğu zaman bile zor.Siz yine de ebayden bir mesaj atın kendisine posta merkezlerinden yardım istesin.35.günün sonrasında da paypal adresinden dispute açın,makbuzunuzu silmemişsinizdir umarım çünkü işi hızlandıracaktır.Dilerim ki kaybolmamıştır ancak umudunuzu kesmeyiniz,benim ebayle 2 tane alışverişim oldu tohumlarım standart + tracking number ve bir tanesi de expressle geldi.Tohumlar 40 günde,Filizim 30 günde evime sağsalim ulaştı.

Çok yüksek bir mebla ödemediyseniz ve hala satın almak istiyorsanız tohumlardan benimle bir iletişime geçin isterseniz,uygun ve iyi bir satıcı buluruz.Çünkü ebayde bazı satıcılar çok iyi bazıları da çok kötüdür.Bir de ben İstanbul'da oturuyorum düşünün 30 günde geldi bana,yani size az biraz yolu da kalmış olabilir;umudunuzu kesmeyin.Ancak ben dün Ptt'nin düzensizliğine tanıklık ettim ve bu sistemle Türkiye'de kaç günde yolculuk yapar bilemiyorum;bir de Pttnin telefonları pek düşmez,düşünce de doğru dürüst bilgi vermez.

Eski 20-01-2012, 18:24   #231
sey
Ağaçsever

barkodum yok barkod numarasını nasıl alacağımı bilmiyorum tohumlar için 150 tl para ödedim valla çok istediğim tohumlardı tekrar almak isterim auracaria araucuana tohumuydu ilginize teşekkür ederim

Eski 20-01-2012, 19:37   #232
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
barkodum yok barkod numarasını nasıl alacağımı bilmiyorum tohumlar için 150 tl para ödedim valla çok istediğim tohumlardı tekrar almak isterim auracaria araucuana tohumuydu ilginize teşekkür ederim
Keşke satıcıdan daha iyi bir shipping sistemi isteseymişsiniz çünkü barkodsuz ürünlerinin hırlısı hırsızı çok olur çünkü takip edilmediğinden zaten bulunamaz.Hangi üyeden aldınız bilmiyorum ama bir şansınız varsa paypal'dan dispute açınız,acele ediniz çünkü 40.günden sonra açılmaz.Ya da üyeden yeni alın çünkü aslında refund seller'ın görevi değildir,kabul olsa bile sizi bu yüzden yani sorun çıkarttı diye engelleyebilir.

Ben size buldum bir tane fide olarak geliyor.Monkey Puzzle Tree Seedling (Araucaria araucana) | eBay civarında,express mail fiyatı isteyin 3 tane alın kesin sorunsuz ulaşır.Küçük pakete koyarsa farkedilmez bile,benim aldığım kişi önce poşetin içine toprak koymuş onun içine filizleri,bir de üstüne güzelce bir gazete kaplaması yapmış + ekstra koruma ürünleri vs. 30 günde geldi ürün gayet sağlıklıydı,bizim memurlar anlamadılar bile.Bu size 150 liraya değilde bir 50-60 liraya patlar hem de yetişmiş hoş bitkiniz olur.Şayet ki alırsanız ben size nasıl yollanması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi veririm.

Bir de bir daha sakın ama sakın barkodsuz ürün yollatmayın,verdiğiniz parayı kısmen çöpe atmaktır bu.Hani ben bir kere yandım başkaları yanmasın diye diyorum.

Eski 21-01-2012, 19:22   #233
sey
Ağaçsever

ilginize ve bilginize teşekkür ederim ingilizcem olmadığı için ne yapacağımı bilemiyorum her halde paramın üstüne bir bardak su içeceğim

Eski 21-01-2012, 22:28   #234
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
ilginize ve bilginize teşekkür ederim ingilizcem olmadığı için ne yapacağımı bilemiyorum her halde paramın üstüne bir bardak su içeceğim
Olaya pek pessimist yaklaşmak istemiyorum ama bir bardak su içeceğe benziyorsunuz.Ama umudunuzu kırmayın,belki de gelir,bir mucize olur.Benim ürünlerimin birkaçı barkodlu olduğu halde kargonun içinden çalınmış,bu gibi durumlar çok oluyor anlayacağınız.Size ingilizce konusunda yardımcı olurum,yeter ki metni yazın.Eminim ki çeviri gönüllüleri arkadaşlarımız da yardımcı olacaklardır. İnşallah bu durum bir bardakla kalır bir sürahi olmaz.Ancak işinizi sağlama aldığınızda çok eğlenceli bir deneyimdir internetten bitki alışverişi.Yukarıdaki linki de ucuzluğu ve yakınlığı açısından tavsiye ederim,arama sonuçlarından size en uygun olan bu gibi gözüktü gözüme.

Bu arada hala bir umut var ancak gün sayısı 40 olunca o vagon çoktan kalkmıştır gibime geliyor.
Dilerim yardımcı olabilmişimdir.

Eski 23-01-2012, 20:54   #235
sey
Ağaçsever

sağolasınız onlara mesaj gönderdim 1-2 hafta içinde elime ulaşmadığı takdirde onlarla ileti kuracak olursam şayet ellerinde varsa tekrar gönderebileceklerini ifade ediyorlar bakalım

Eski 23-01-2012, 21:14   #236
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Tekrar gönderilebilecekse özellikle express seçmenizi tavsiye ederim.Dilerim gelir,dilerim sorununuz hallolur.İçinizi rahatlatacak mı bilmem ama gümrük en kolay ve en az korkmanız gereken kısmı.

Eski 23-01-2012, 22:13   #237
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

İstanbula tohum geç geliyor sanki en fazla 2 3 haftaya gelmesi gerekir, hindistandan bile tohum aldım 2 haftada afyona ulaştı.

Eski 24-01-2012, 09:30   #238
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
İstanbula tohum geç geliyor sanki en fazla 2 3 haftaya gelmesi gerekir, hindistandan bile tohum aldım 2 haftada afyona ulaştı.
Benim tohumlar Belize'den 40 günde ulaşmıştı,express'te 30 günlük bir amerika-portekiz-türkiye yoluyla elime geçti.Hani gün sayıları hakkında pek bir şey söylememek lazım.Ben elimde barkod numarası olduğu için Türkiye'ye vardığını zaten biliyordum ürünlerin ama bilinmemesi durumunda 35.günde dispute açmak en mantıklısıdır.

Eski 24-01-2012, 21:49   #239
sey
Ağaçsever

dispute açmak nedir ve nasıl oluyor?

Eski 25-01-2012, 00:52   #240
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
dispute açmak nedir ve nasıl oluyor?
Paypal'ın sitesine girilir,makbuz numaranızla itiraz mektubu açılır ve gereği görülürse ki genelde ebay buyer protection'dan ötürü paranız geri iade edilir,daha doğrusu bu zorunlu kılınır.Ancak insured olmadığı için olabilirliği düşük ve böyle bir olayın gerçekleşmesi durumunda satıcı sizi bloke edebilir.Bence sizin durumunuzda buna gerek yoktur,nasıl olsa tekrar yollayacakmış;ancak barkod şart !

Etiketler
ebay

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024