agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2008, 19:40   #1651
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Sevgili Bengi su menekşe çeşitlerini sizler kadar iyi tanımıyorum.Ama bana da katlı gibi geliyor.yaprakları da kenerı açık renk olan cinsten...Eylül ayında çok açmış aldım kipadan çiçeği geçti birdaha açtı.sıkı durun fiyatını söylüyorum.1,95 ytl...çiçeği geçsin isteyene yaprak veririm.
Çevre izcisi mavi değil menekşem çok koyu bir mor.yinede teşekkür ederim.Yaprak isteme işini bahara bırakacağım .Sobalı evde öldürmeden bunları yetiştirirsem ,beğendiğiniz 2 renkliden size de gönderirim.
Elif 59 ben de olay9 un o yorumu bana mı size mi yaptığını anlayamadım da o yüzden yazdım.Ben sizinkilere hayran kaldım.Bol çiçekli günler... rengi koyu mor ama mavi çıktı.

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 00:10   #1652
Ağaç Dostu

Serra43's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Galeri: 49
http://www.picturetrail.com/sfx/album/view/5917657 Bu adreste çok güzel katmerliler var,herseferinde albüme dönün,yeni kolleksiyonlara bakın.

Serra43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 00:16   #1653
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-10-2008
olay9 resimlerini çekip koyuyorsun ama ,görüpte benimkiler neden olmuyor diye düşünenler ve saksıların başına geçip sizin neyiniz eksik diye denemediği yöntemler kalmayanlarda (benim gibi doğum kontrol hapı kullanmak gibi) vardır.ayrıca Konya çok soğuk buna rağmen çok güzeller.Yaprakların sapı kısa olursa toprağa sokunca tutmadı benimkiler.

L-EYLA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 10:56   #1654
/

Giriş Tarihi: 30-10-2008
işte burada ekledi.Hemen gönderip çıkmam lazım .Evden tekrar bağlanırım artık .

Eklenen Resimler

cevreizcisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 14:39   #1655
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-09-2008
Galeri: 26
Benim menekşemin bir kaçında sorun var galiba. 3 ay önceki aldığım menekşelerim hiç büyümüyor. Hep aynı büyüklükte duruyor. Ne gibi bir sorun olabilir acaba. Ben istiyorum ki bol bol yaprak versin, yapraklar hemen büyüsün. Şimdi bir tanesini işyerime getirdim. Burda belki düzelir.

ardaçiğdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 15:25   #1656
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Ardaçiğdem,belki mevsim değişikliğine uyum sağlamaya çalışıyorlardır.Benimkilerde öyle...

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 16:03   #1657
/

Giriş Tarihi: 17-10-2008
Galeri: 1
Pazardan aldığım menekşem 1 ayda ne kadar çok büyüdü..aradaki farka bakın...(Tomurcuğu cok yavas büyüyor hatta büyümüyor)
Katmer rengi için 1 ay önce mor'a benziyor demiştin..

Eklenen Resimler

elif59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 16:08   #1658
/

Yukarıdaki menekşenin köy gübesi kum karışımı çokta halinden memnun..
Çiçekçiden aldıklarım köy gübresini begenmediler...ne yapsam olmuyor çok şımarık şeyler

zengin-fakir ilişkisi gibi

Eski 25-11-2008, 18:18   #1659
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Galeri: 28
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardaçiğdem Mesajı Göster
Benim menekşemin bir kaçında sorun var galiba. 3 ay önceki aldığım menekşelerim hiç büyümüyor. Hep aynı büyüklükte duruyor. Ne gibi bir sorun olabilir acaba. Ben istiyorum ki bol bol yaprak versin, yapraklar hemen büyüsün. Şimdi bir tanesini işyerime getirdim. Burda belki düzelir.
Öncelikle menekşenizin yerini sevip sevmediğinden emin olmalısınız. Direk güneş almamalı ve tam gölge bir alanda da olmamalı. Sabah güneşini alması iyidir.

Onun dışında;
Kök bölgesinde problem olabilir. fazla sulamadan kaynaklı **** kurt **** solucan tarzı bir etmen bu duruma sebep oluyor olabilir. Öncelik ile çok sık su vermemenizi tavsiye edeceğim. Sonrasında ise ilk sulamanızın ardındanbir çubuk **** bir çivi benzeri bir cisim ile, saksının kenarından başlayarak yavaş yavaş saksının etrafını yavaş yavaş karıştırın. Fakat köke zarar vermemeye dikkat edin. Bir iki sefer bunu tekrarlayın. Eğer solucan falan varsa zaten görürsunuz. Hemen uzaklaştırın **** zirai ilaç kullanın.

altinediz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 18:19   #1660
/

Bilmiyorum..hormon falan veriyorlar galiba çiçekçiye gelen çiçekelere

Eski 25-11-2008, 20:41   #1661
/

Arkadaşlar ben menekşelerime pekmez vermiştim sulandırıp 1 hafta oldu çiçeklerime birşey olmadı hatta bir tanesinin 3 tane tomurcuğu çıkıyor dipten..annem bana aldı pekmezi kansızlık için ben çiçeklere veriyorum

Eski 25-11-2008, 20:50   #1662
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Sevgili elif59 pekmez olayını ben de denedim.Hiç bir zararı olmadı ama çiçek açmasına etkisi oldu mu bilmiyorum.Siz pekmezi çiçek için mi? yaprak gelişimi amaçlı mı verdiniz?

Eski 25-11-2008, 20:55   #1663
/

Ben küpe çiçeği başlığında okudum tomurcukların iki katı olduğunu burdada şekerli su verildiğini okudum bende pekmezde şekerli diye verdim şekerli su niyetine pekmezin icinde ne gibi vitaminler oldugunu bilenler neye faydası oldugunuda bilirler..yaprakmı çiçekmi

Eski 25-11-2008, 20:57   #1664
/

pekmezde demir eksikliği için ,kan yapıcı olsun diye insanlar içer ama bitkilerde hangisine faydalıdır bilemem ama ben çileklere verdiğimde çiçekelrinin daha camlı olduğunu yaşamıştım.Bu arada maç başladı arkadaşlar sizlerden ayrılmak durumundayım.Avrupa maçı olunca izlemek lazım

Eski 25-11-2008, 21:06   #1665
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Arkadaşlar bana bu gün köyden gübre geldi.Dinlenmiş gübre ama yinede karıştırarak kullan dediler.Bakınca toprak gibi,gübre gibi kokmuyor bile ...Çok yararlı çiçeklere diye tembihlediler.Size göre menekşelerin toprağına karıştırsam ağır gelir mi?Tecrübeli arkadaşların önerilerini bekliyorum.Şimdiden teşekkürler...

Eski 25-11-2008, 21:17   #1666
/

Eski gübre o zaman bi zararı olmaz herhalde köy gübresi kum torf toprak falan karıştırabilirsiniz gibi geliyor bana yinede ben tecrübesizim bu konularda benim köy gübresi kum karışımlı menekşem 1 ayda ne kdr çok değişti 118. sayfada resimleri var..saksıya koyarken pirinç ayıklar gibi bakın aman solucan olmasın

Eski 25-11-2008, 21:31   #1667
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nejla K. Mesajı Göster
Arkadaşlar bana bu gün köyden gübre geldi.Dinlenmiş gübre ama yinede karıştırarak kullan dediler.Bakınca toprak gibi,gübre gibi kokmuyor bile ...Çok yararlı çiçeklere diye tembihlediler.Size göre menekşelerin toprağına karıştırsam ağır gelir mi?Tecrübeli arkadaşların önerilerini bekliyorum.Şimdiden teşekkürler...
Evet yararlı olacaktır. Ama elif59 unda dediğii gibi dikkat edin içerisinde solucan böcek falan olmasın. Ayrıca az miktarda tek başına kullanabilirsiniz **** saksı değişiminde toprakla karıştırıp da kullanabilirsin. Karar senin

Eski 25-11-2008, 21:32   #1668
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elif59 Mesajı Göster
ewet altınediz bu tomurcuklar bir türlü büyümüyorlar ama ya..(çaktırma ben her sabah içiyorum zannediyorlar)
Bence yanılıyorsun. Şimdilik gözle görülür bir yararı olmuyordur ama az sabredersen hem yaprağında hemde çiçeklerinde pekmezin etkilerini göreceksin. Tabi bu yararlı etkiler...

Eski 25-11-2008, 21:37   #1669
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elif59 Mesajı Göster
belkide kendiliğinden çıktı tomurcuklar bilmiyorum denemekte fayda var diye düşündüm
Kesinlikle yararlı olacaktır. Neden dersen ben neler karıştırıyorum toprağına bir bilsen. Ayrıca benim geniş ve sadece bana ait bir bahçem yok malesef ama yinede kömürlüğümde kendi karışımım olan ve özenle özel olarak hazırladığım toprağım var 2 çuval. İçerisinde yok yok. Ben çiçeklerime o toprağı kullanıyorum. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Kaldı ki azıcık bir sulandırılmış pekmez sorun çıkartmaz, aksine öz su olur can olur, tomurcuk tomurcuık çiçek olur yaprak olur.

Eski 25-11-2008, 22:01   #1670
/

Ne var o toprağın içinde

Eski 25-11-2008, 22:14   #1671
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Diyorum ya yok yok. Güvercin gübresinden inek göbresine, meyve sebce artıklarından, bitki artıklarına, bozulmuş çürümüş süs bitkisi soğanlarından, odun külüne... Bunlar sadece aklıma gelenler.

Ama yanlış anlaşılmasın bunları toprağın içine belirli zaman aralıkları içerisinde karıştırdım ve karışımı yapalı baya zaman oldu yani artık tamamen humus oldular toprağa karıştılar... Doğal gübre olup toprağı vitamin ile doldurdular.

Eski 25-11-2008, 22:19   #1672
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
http://www.agaclar.net/forum/groups/afrika-meneksesi-sevenler.htm
Arkadaşlar daha rahat sohbet edebilmek için sizleri gruba davet ediyoruz.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 07:54   #1673
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-09-2008
Galeri: 26
Benim borda menekşem fazla sulanmıştı toprağını değiştirmiştim. Aynı zaman da yeni çiçek açıyordu. Dün baktımda diğer tomurcuklar büyümüş hatta bir tanesi açmış bile. Demek ki her şey yolunda. Kurtuldu çiçeğim çok mutlu oldum. Solan bir kaç yaprağı vardı temizledim. Şimdi durumu iyi görünüyor. Berna nerelerdeydin özlettin valla. Hoş geldin...

ardaçiğdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 11:36   #1674
/

Güvercin gübresibitkiler için en faydalı gübredir arkadaşlar.Hatta yer yer onları toplayıp satıldığıda oluyor.Ama gözününde bulundurulacak konu diğer gübrenin içinde bulanabilecek zararlılar.dikkat etmek lazım.faydalı iş yapmak isterken zarar etmemek için.Eğer bir şeyin zararı yoksa denemek lazım.Kâr edersek ne güzel eğer zarar vermeyecekse.

Eski 26-11-2008, 12:00   #1675
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşlar dikkatli olun derim. Bir kere böceğe solucana kardımı btikiniz işin içinden çıkmak zor olur.
Ben koyun gübresini bahar gibi suya ıslatıp 3-4 gün bekletip süzüp. Yarı gübre suyu yarıda normal su şeklinde verdim. Zararı olmadı. Yine bahara doğru vermeyi düşünüyorum. Bu mevsimde fazla gübre veremek çok iyideğil bence...
Malum kışa hazırlıktalar...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 12:31   #1676
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Güvercin gübresini kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer konuda, fazla kullanmamak değilse bitkiyi yakarsınız. Çünkü güvercin yani kanatlı hayvanların gübreleri fazla vitamin içermektedir. Saksı bitkileri de fazla enerjiye glemezler genel olarak. Bunun için çok dikkatli olun. Sulandırmadan direk kullanacaksanız çok az miktarda toprağına karıştırabilirsiniz toz halinde, ama sulandıracaksanızda; örnek olarak 1 bardak sulandırılmış gübreyi (tabi süzülmüş olarak) 2 **** bitki durumuna (büyüklük ve bitki cinsi) göre 3 bardak su ile karıştırıp verin. cevreizcisi nin dediği gibi "faydalı iş yapmak isterken zarar etme"yin.

Eski 26-11-2008, 12:46   #1677
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Yeni bir şey daha duydum arkadaşlar.Köyden bana gelen gübre ile ilgili... kış aylarında soğuktan ölen çiçeklere konması onları koruyormuş.Toprakla karıştırıp saksı üstlerinden konabilirmiş. Hani toprak ilavesi yapılıyor ya işte öyle ...Menekşeler için ise bir-iki çimdik toprak üstüne koy sonra sula dediler.Birkaç ay hiçbir katkı vermene gerek kalmayacak deniliyor.Doğrusu ben cesaret edemiyorum.Bu konuda çok tecrübesizim,yorumlarınızı bekliyorum.Bilgisi olan arkadaşlar ne dersiniz?

Eski 26-11-2008, 12:54   #1678
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

İlk söylediğiniz doğrudur sayın Nejla K. Ama ölen değil zarar gören olabilir **** zarar görmesini engellemek için olmalı o dediğiniz. Fakat diğer söylediğiniz doğru olamaz. birincisi menekşelerin yaprağına su v.b değmemesi gerekiyor sağlıklı gelişebilmeleri için. İkincisi ise toz halinde yapraklara koyduğunuz gübreler sulama ile zaten toprağa karışacaktır. bu durumda menekşe gübredeki vitamini yaprakdan değil topraktan alacaktır.

Eğer gübreyi yapraga suyu toprağa şeklinde bir yoldan bahsettiler isede bu şekilde menekşenin besin alması mümkün değildir. Tabi yinede denemek isteyenler deneyebilir.

Eski 26-11-2008, 16:19   #1679
/

Evet ,sayın altınediz ,yaprağa koymak faydalı olmayacaktır.Çünkü beslenme kökten olması gerektiği için.En güzeli bitkimiz sağlamdurumda ise ,çiçekleri yeterince varsa,büyümeside normalse hiç böyle gübre felan kullanmayı düşünmemek.

Eski 27-11-2008, 08:22   #1680
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Nejlacım ben garanti veriyorum. Bi kovanın içine eline eldiven giy. 2 avuç gübre at. Üstüne 5 tl. su dök. 4 gün beklet. Arada karıştır. Suyunu şu bildiğimiz yoğurt kovaları varya 2,5 kg' lık onun yarısına kadar gübre suyu yarısınıda su doldur dök. Hiç bir şey olmaz. Tabi hayvan gübresi ise. Hayvan gübresindede tavsiyem koyun gübresi...
Kuş gübresinde oranı bilmiyorum. Ama annem güvercin gübresini tahmini oran 1 tatlı kaşığı kadar diplerine koyarmış. Bu şekildede zararsız...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024