agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2008, 12:24   #1591
/

Giriş Tarihi: 17-10-2008
Galeri: 1
olay9 bizim torftaki su olanını ayarlamamız mümkün değil demişssiniz benim menekşeler torflu toprak ben kaç günde sulamalıyım

elif59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 13:12   #1592
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Galeri: 28
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nejla K. Mesajı Göster
Teşekkürler olay9,elimde 3-5 yıl gibi dinlenmiş bir bahçe toprağı var.Balkonda bir süre havalandırdım.Bu toprağın içeriğini bilemiyorum.Sadece gübre olmadığından eminim.
Çiçekçim çok daha iyi olacağını söyledi.Sizce onu kullanmalımıyım?
Elinizdeki toprak sert yapılı değilse kullanabilirsiniz ****** de. Fakat Yinede siz bahçe toprağınızın içine torf **** ince nehir kumundan az miktarda karıştırmanızı tavsiye edebilirim. Bir başka alternatif ise perlittir. Oda aynı işi görecektir.

altinediz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 13:17   #1593
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elif59 Mesajı Göster
olay9 bizim torftaki su olanını ayarlamamız mümkün değil demişssiniz benim menekşeler torflu toprak ben kaç günde sulamalıyım
torflu toprak su tutma ve geçirgenlik için iyi bir yöntemdir. Sulama işini ise klasik yöntem ile yani parmağınızı toprağın yüzeyine (az toprak içine bastırarak)değdirerek belirlemelisiniz. birde suyu toprak üstünden değil, saksı altlığına su dökmek suret ile sulama yapmanızı menekşeler için tavsiye ederim.

Eski 20-11-2008, 14:42   #1594
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Merhabalar,

Menekşeyi teneke kutuya eken arkadaşlar sorum size: Kutunun dibine delik açıyor musunuz? Cevap evetse nasıl açıyosunuz acaba? Metal peynir kutusunu menekşe saksısı yapmayı düşünüyorum da...

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 14:44   #1595
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 19
Bir çiviyi çekiç yardımıyla yavaş yavaş kutuya delik açabilirsiniz.

bengi_su Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 15:03   #1596
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler altınediz,çiçekli olmaları ,tomurcukları bulunması beni saksı değişiminden alıkoyuyor.sanırım daha cesur olmam gerekecek.
Endişenizi anlıyorum. Aslına bakarsanız haklısnız da. Çünkü Afrika Menekşesi hassas br bitkidir ve her aşamasında dikkat ister. Dolayısı ile saksı değiştirirkende, gerek yaprakları, gerekse köklerin zarar görmemesine dikkat etmelisiniz. Ama korkunun ecele faydasının olmadığınıda unutmamak gerekir.

Düzenleyen altinediz : 20-11-2008 saat 15:37
Eski 20-11-2008, 15:15   #1597
/

Giriş Tarihi: 30-10-2008
Mutlaka biz gerekli özeni gösterelim alimizdekilere artık sonrası biraz şans ,evin sıcaklığı ,en önemliside onlara göstereceğimiz sevgi.

cevreizcisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 15:25   #1598
Ağaç Dostu

Serra43's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Galeri: 49
Menekşelerimin bir çoğu teneke kutuda,altlarına 4-5 tane delik açıyorum.Bengi su'nun dediği gibi çiviylede olur,daha hızlı olsun dersen bıçağın ucuylada olur.Tenekenin altına biraz taş koyarsan(biraz büyükse)iyi olur.Menekşeler içini köküyle doldurmadan açmıyorlar.

Serra43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 16:18   #1599
/

Bizim olduğu gibi çiçeklerinde minerale ihtiyacı vardır.Teneke kutular belkide bazı minerallerin sağlanması açısından faydalı geliyordur çiçeklere ,büyüklerimiz hep teneke kutulara ektiklerine göre onların bir bildiği vardır.

Eski 20-11-2008, 18:35   #1600
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Arkadaşlar benim yeni açan menekşelerim.Biri melez güzeli...

Eklenen Resimler

Düzenleyen katmer : 20-11-2008 saat 18:35 Neden: kelime hatası
katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 20:13   #1601
/

benimde aldıgımda 2 çiçekti

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2008, 20:18   #1602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşlar aldığım menekşelere bakılırsa çiçek yaprağı kıvırcık olanlar daha iri çiçek açıyor. Ayrıca daha uzun süre solmadan duruyor. Menekşe alırken bence cinsinin iyi olması önemli. Çiçek alacak arkadaşların dikkatine. Katmer ilk eklediğiniz menekşe çok güzel. Beyazlı...

Saksı değişimini rahatlıkla yapabilirsiniz. Toprakta uygun bence.
Torfun su yoğunluğunu idare etmek zor çünkü kendi katının 20 misli suyu bünyesinde hapsedebiliyor. Bilindiği üzere menekşe fazla suyu sevmeyen bir bitki. Bazen su dengesini elinizle bile ayarlamak mümkün değil. Düşününki saksı derin siz yüzeysel olarakkontrol yaptınız. Orta kısmı ıslak işte ozaman kök çürüğü gibisorunlar ortaya çıkar.
Bunları yazarken çok şey bildiğimden değil ama yaşadığım yaptığım hatalardan ders aldığım için ve sizlerinde aynı hataya düşmediğinizi istemediğimden yazıyorum. Bengi su bilir mesela su yüzünden 36 kök yavru menekşemi kaybettim. Öğrendimki yavru menekşe kesinlikle alttan sulanmalı ve az su verilmeli...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 21:37   #1603
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Bazen su dengesini elinizle bile ayarlamak mümkün değil. Düşününki saksı derin siz yüzeysel olarakkontrol yaptınız. Orta kısmı ıslak işte ozaman kök çürüğü gibisorunlar ortaya çıkar.
Evet söylediklerinize katılıyorum. Fakat başka biir alternatif varmı?
Ben mesleğim icabı az çok menekşenin suya ihtiyacı olup olmadığını tecrubelerime de dayanarak anlaya biliryorum, Toprak **** torf renginden, fakat hobi olarak yetiştirenler **** yeni yetiştreye başlayan arkadaşlar için öne sürebileceğimiz bir alternatif varmı? Tek yapılması gereken menekşeleri (ki diğer çiçekleri de aynı şekilde) tek bir kişinin sulaması. Bu bir diğer öngörülebilecek bir yol. İkinci bir kişi sulama ve bakım işine giriştiği zaman işler karışıyor. Neyin ne zaman yapıldığı bilinmiyor ki bahsedildiği gibi sulama bu hususda çok önemli.

Bir şey daha eklemek istiyorum;

Menekşeler derin saksılara dikilmemeli. Yayvan olan saksılar tercih edilmeli ki menekşeler için üretilen ve menekşe saksısı olarak da bilinen saksılar alınmalı. Bu saksılarda derinlik ve bsu için bilinemeyen bölge problemi olmayacaktır.

Ama yukarıdaki görüşlerinize de katılmıyor değilim. Sözlerim yanlış anlaşılmasın.

Eski 20-11-2008, 21:48   #1604
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
İyi akşamlar, olay 9 edindiğiniz tecrübeler cok doğru. Menekşe çoğalmak zaman ve sabır istiyor. Bakımı ise kolay görünüyor. Göründüğü gibi değil, toprağı iyi olacak, suyunu vezamanını iyi ayarlayacaksınız.Güneşten uzak fakat aydılık bir yerde olursa birde yerini severse coşkulu bir şekilde çiçek açıp büyürler.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 21:56   #1605
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Sayın altinediz, saksı ve sulama konuları çok doğru.Menekşe saksıları derin olmamalı.Sulama işinide bir kişi mevsime göre ve toprağa göre belirli aralıklar yapmalı.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2008, 09:08   #1606
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Arkadaşlar hepinize katılıyorum.Özellikle sulama kısmına.Yazın 1 ay kadar tatile gittim. Giderken de çiçeklerimi eltime emanet ettim.Elinden geldiğince ilgilendiğine eminim ama döndüğümde bütün çiçeklerim keyifsizdiler...Baktığımda kimi kupkuru kimi ıslaktı.Ben ise hepsini ayrı zamanlarda suladığım için böyle bir durum yaşamıyordum.Neyse menekşeleri düzelttim ama diğerleri hala çok iyi değil.Saksı konusunda da haklı olduğunuzu düşünüyorum.Bizler teorik bilgilere sahip olmadığımız için deneyimlerimizden yola çıkarak konuşuyoruz.Ama saksının sebebini açıkladığınızda size katılmamak mümkün değil sayın Altinediz...Ama yinede iki tana menekşe saksısında duran menekşem diğerlerinden daha geç gelişiyor.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2008, 09:14   #1607
/

Torflu toprak çok yumuşak evet su tutuyo gibi gözüküyor.Torflu kullanmassak nasıl kullanmalıyız siz nasıl toprak kullanıyorsunuz..

annem menekşelerine ormandan çalı diplerinden meşe ağacı köklerinden alıyordu çokta güzel menekşeleri vardı..

Eski 21-11-2008, 09:20   #1608
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Syn. Elif59 orman topraklarında çok güzel menekşeler yetişiyor torfla karıştırıp ekebilirsiniz benimkilerin tamamı torfta başka toprak bulamadım malesef memkün oldukça geç su veriyorum o yüzden çok sorun yaşamıyorum ama kestane toprağı bulabilirseniz menekşeler için en faydalı o bence hem çürümeye sebep olmuyor hem kurtlandırmıyor fazla hemde su tutmuyor.

Eski 21-11-2008, 09:55   #1609
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Syn. Elif bukadar panik yapmayın çok üstlerinde düşmeyin bırakın kendi hallerinde büyüsünler getirdiğiniz toprağı baharda **** yeni yavrular ektiğinizde kullanırsınız.)

Eski 21-11-2008, 09:55   #1610
Ağaç Dostu

Fatos_Karag's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2008
Arkadaşlar,
elinizde katmerli menekşeleriniz varsa banada bir tanecik çelik yollarmısınız lütfen. Bunlar, insanı gördükçe yaşam sevinciyle dolduran cisnten. Daha önce benim hiç çiçeğim olmadı desem yeridir. Daha doğrusu hiç çiçek bakmadım. Şimdi hem bahçem hem kapalı bir balkonum olunca buradaki bu güzellikleride görünce içim eriyor. Bendede bu güzelliklerden olsun istiyorum. Şimdilik gardenyam, düz cam güzelim, tutması için kıvrandığım mum çeliğim var, ha birde kırmızı bir karanfilim. Anlayacağınız daha çok eksiğim var. Bana bu konuda yardımcı olursanız bu acemi çiçekçiyi çok mutlu edersiniz. Şimdiden çok teşekkür ediyorum

Fatos_Karag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2008, 10:19   #1611
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Ölçü veriyorum yemek tarifi gibi oldu kış aylarında eviniz sobalıysa birbuçuk haftada bir su verin susuzluktan ölmezler inanın yaprakları salar birazcık susuzluktan bi su dökersiniz hemen dirilir suyu görür görmez evin şehrin nemine göre değişiyor bunlar su dökme zamanı mümkün oldukça az ama bırakın menekşe su istiyorum desen yapraklar yukarı doğru kalkıyor susadıkça bi şekilde kendini belli eder ben bazen iki haftada bir suveriyorum kış ayındayız malum çok fazla ihtiyaç duymuyorlar.

Eski 21-11-2008, 10:25   #1612
/

Cam önündeler 1 haftadır sobaya 2.5 metre arası içerisi ılık oluyor genelde...Bahara kadar bişeyler yapıcaz artık

Umursamamaya çalışcam onları hep baktıkça şımarıyorlar

Eski 21-11-2008, 11:37   #1613
/

sayfalara girdiğimizde ilgili ,bilgili kişiler olunca , bir paylaşım varsa bizlerde o sayfaya daha çok göz atmak ne var diye öğrenmek istiyoruz.Katılım ne kadar çok olursa ,paylaşımda o kadar güzelleşiyor

Eski 21-11-2008, 14:29   #1614
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Arkadaşlar aranızda yeniyim ve tecrübeli bir menekşe yetiştiricisi de sayılmam ama yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşmadan geçemeyeceğim.Afrika menekşelerinin hassasiyetini düşününce tarım ilaçları satan bir dükkandan yardım almak, menekşe ile ilgili özel bir toprak varsa satın almak istedim.Bana menekşe yetiştirmek isteyenlerin kestane toprağı sorduğunu ama kestane toprağının bir süre sonra solucan oluşturduğunu söyledi.Bu şikayetin ortadan kalkması için bu toprağa uygulanması gerekli latince olduğu için anlayamadığım bir işlemden bahsetti.Bu işlemin de maliyetli olduğunu söyledi.Ben de menekşelerimizde bu toprağın kullanımı konusunu sizin görüşlerinize açmak istedim.Ne dersiniz???torf+bahçe toprağı+kum **** perlit karışımı mı? yoksa kestaneli toprak toprak varyasyonları mı?

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2008, 15:12   #1615
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elif59 Mesajı Göster
Torflu toprak çok yumuşak evet su tutuyo gibi gözüküyor.Torflu kullanmassak nasıl kullanmalıyız siz nasıl toprak kullanıyorsunuz..

annem menekşelerine ormandan çalı diplerinden meşe ağacı köklerinden alıyordu çokta güzel menekşeleri vardı..
Nejla K. hanımın da dediği gibi: torf+bahçe toprağı+kum karışımı **** kum yerine perlitde uygun olur. Ben kendi karışımım olan toprakları kullanıyorum çiçeklerde. Ama bu karışımı yapmanız için uygun bir alan ve sabrınız olmalı. Bu karışımın içinde ev de kullandığımız besin maddelerinin artıkları da bulunuyor. Ama biraz vakit harcamanız gerekiyor ve uygun hale gelmesi de 1 yılı bulmakta. O yüzden en iyisi ya torf **** torf+bahçe toprağı+kum karışımı **** kum yerine perlit karışımı menekşeler için uygundur.

Eski 21-11-2008, 15:19   #1616
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar aranızda yeniyim ve tecrübeli bir menekşe yetiştiricisi de sayılmam ama yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşmadan geçemeyeceğim.Afrika menekşelerinin hassasiyetini düşününce tarım ilaçları satan bir dükkandan yardım almak, menekşe ile ilgili özel bir toprak varsa satın almak istedim.Bana menekşe yetiştirmek isteyenlerin kestane toprağı sorduğunu ama kestane toprağının bir süre sonra solucan oluşturduğunu söyledi.Bu şikayetin ortadan kalkması için bu toprağa uygulanması gerekli latince olduğu için anlayamadığım bir işlemden bahsetti.Bu işlemin de maliyetli olduğunu söyledi.Ben de menekşelerimizde bu toprağın kullanımı konusunu sizin görüşlerinize açmak istedim.Ne dersiniz???torf+bahçe toprağı+kum **** perlit karışımı mı? yoksa kestaneli toprak toprak varyasyonları mı?
Eğer kestane toprağı kullanacaksanız ve bunu bir araziden alacaksanız yani asıl kendi yerinden alacaksanız ne en üst tabakadakinden nede çok derin kısımdan almamalısınız. Ayrıca kurtlanma konusuna değinecek olursakda, eğer aşırı sulama yapılırsa zamanla kurtlanma olabilir.

Eski 21-11-2008, 16:35   #1617
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Silifke'deki evime geldim birkaç günlüğüne, menekşelerimiz bana müthiş bir karşılama yaptılar. Yazın ölmemeleri için çok çabalamıştık, kurtuldular ve karşılığını çok güzel verdiler. 12 saksı menekşeden 9'unda tomurcuk var, 3'ü ise yeni toparlanıyor.

Fotoğrafları galeriye yüklemek isterdim ama ne zaman fotoğraf yüklemeyi denesem olmuyor, boyutlarını küçültecek bir program da yok elimde.
Karşılarına geçip saatlerce menekşelerimi seyretsem doymam..

Sulama üstten yapılıyor ve annem haftada iki kere civarı suluyormuş. Belli bir günü yokmuş, genel olarak toprakları kurumaya başlayınca bolca, saksı tabaklarına çıkana kadar suluyormuş ve altlıktaki suları boşaltmıyormuş. "Sular masaya taşmadıysa sorun yok" diyor Sulama gününde daha çok kuruyanlara bol, daha az kuruyanlara az su veriyormuş.

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2008, 16:37   #1618
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Derin saksılar ve yayvan saksılar..

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2008, 17:17   #1619
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 13
Benim bir menekşem tabağında su bıraktığım için kök çürümesi olmuştu. Ne yazık kurtaramadım, yaprağını almıştım şu anda yavru bahara çiçek bekliyorum. Artık tabağında su bırakmamaya gayret ediyorum

Reyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2008, 17:48   #1620
/

Ben genelde çiçekçilerden ,bahçe düzenleme alanında çalışan tanıdık bir çiçekçim var oradan ,karışımı yapılmış toprak alarak bunu kullanmaktayım.Onlar daha çok bahçe düzenleme ve süs bitkileriyle uğraştıkları için her türlü çiçeği bulmak mümkün olmuyor.Ama menekşe konusunda sıkıntı olmuyor.Menekşeyi seven çok olduğu için getiriyorlar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024