agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2007, 11:33   #151
Yeni Üye

GODETYA's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2007
Ben de tam bilmiyorum sizin dediğiniz gibi eğer menekşenizi suladıktan sonra tabağında bir miktar su kalıyorsa bu neden olabilir gibime geliyor ama en en iyisi mi siz Mine Hanım' a bir danışın.

GODETYA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 13:08   #152
imo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-02-2007
Benim menekşelerim ise nedense hep çiçeksiz ve küçük yapraklı,canlı olmasına canlı görünüyorlar ama nedense hiç bir büyüme ,gelişme,güzelleşme emaresi göstermiyorler.Neyse bende ölmeleri durumuna karşı fazla yapraklarını torfa gömüp yedeklemeye çalışıyorum bir süredir.Arada bir dayanamayıp çıkartıp bakıyorum köklendilermi diye hemen hepsi köklenmiş fakat sadece bir tanesi arkasından minik yapraklar vermiş.Görünce öyle şaşırdımki nedense yavruların hep yaprağın önünden çıkacağını düşünmüştüm.
Benim gibi işin acemisi olanlar için resminide çektim.

Eklenen Resimler

imo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 14:52   #153
Ağaçsever

gül deniz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Angry katlı menekşe

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi remziye yıldırım Mesajı Göster
bunlarda benim cici kızlarım. sizlerinde görmesini istedim ancak beş tanesini yükleyebildim, diğerleri sonra.
merhaba remziye hanım bende bir menekşe dostu olarak aranıza katıldım.kızlarınız çok güzel bayıldım .MAŞALLAH DİYEYİMBenimde katlı pembe renkli menekşem var ama yaprakları çok sık.bir kısım yapraklarını koparsam küserlermi **** nereden yaprak koparmam lazım.teşekkür ederim.inşallah mesajı doğru yere yazmışımdır.

Düzenleyen gül deniz : 22-04-2007 saat 14:55 Neden: yeni üyeyim
gül deniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 15:05   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Ben de 3 ay önce afrika menekşesi aldım ama hiç çiçek açmadılar.Bunun yanında yapraklarında kahverengi lekeler oluştu.Bu durum cam kenarında durmalarından kaynaklanabilir mi acaba?...Bu konuda tecrübe sahibi bir arkadaşımdan bilgi alabilirsem sevinirim...

sena33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 17:39   #155
Ağaç Dostu

remziye yıldırım's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gül deniz Mesajı Göster
merhaba remziye hanım bende bir menekşe dostu olarak aranıza katıldım.kızlarınız çok güzel bayıldım .MAŞALLAH DİYEYİMBenimde katlı pembe renkli menekşem var ama yaprakları çok sık.bir kısım yapraklarını koparsam küserlermi **** nereden yaprak koparmam lazım.teşekkür ederim.inşallah mesajı doğru yere yazmışımdır.
merhaba gül deniz öncelikle aramıza hoş geldiniz. alt yapraklardan ve canlı olanlarından alırsanız iyi olur. ayrıca saksıda çok sıkışık duruyorsa saksısınıda değiştirin. şimdi tam zamanı şimdiden kolay gelsin.

remziye yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 18:26   #156
Ağaçsever

flora's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2005
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sena33 Mesajı Göster
Ben de 3 ay önce afrika menekşesi aldım ama hiç çiçek açmadılar.Bunun yanında yapraklarında kahverengi lekeler oluştu.Bu durum cam kenarında durmalarından kaynaklanabilir mi acaba?...Bu konuda tecrübe sahibi bir arkadaşımdan bilgi alabilirsem sevinirim...
Öncelikle aramıza hoşgeldin
Eğer menekşeleri koyduğun yer çok fazla güneş alıyorsa yapraklarda bu tür yanmalar olabilir. Menekşeleri dolaylı fakat iyi ışık alabilecek bir yerekoymalısınız. Ayrıca menekşelerin saksılarını sık sık değiştirmek çiçeklenmesini geciktirir. Menekşeler çiçekli iken yapılan saksı büyütmesi ve ilaçlamalar çiçeklerin kaybına neden olur.

flora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 18:44   #157
Ağaçsever

gül deniz's Avatar

Red face menekşem

Alıntı:
merhaba gül deniz öncelikle aramıza hoş geldiniz. alt yapraklardan ve canlı olanlarından alırsanız iyi olur. ayrıca saksıda çok sıkışık duruyorsa saksısınıda değiştirin. şimdi tam zamanı şimdiden kolay gelsin.
remziye hanım ilginize teşekkür ederim.ben katlı menekşemi yeni aldım bir hafta önce yinede toprak değiştirmem gerekirmi şu anda çiçekli toprak değiştirmede de bayağı zorlanıyorum toprak içinde kalıyorlar.Ayrıca saksıdan çıkarınça eski toprağını köklerinden silkeleyip dökmemmi lazım.Şimdiden teşekkürler

Eski 22-04-2007, 20:09   #158
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gül deniz Mesajı Göster
remziye hanım ilginize teşekkür ederim.ben katlı menekşemi yeni aldım bir hafta önce yinede toprak değiştirmem gerekirmi şu anda çiçekli toprak değiştirmede de bayağı zorlanıyorum toprak içinde kalıyorlar.Ayrıca saksıdan çıkarınça eski toprağını köklerinden silkeleyip dökmemmi lazım.Şimdiden teşekkürler
Sevgili gül deniz, yaprakları çok sık dediniz diye saksıyı değiştirin dedim. Eğer resimleri yükleyebilirseniz size yardımcı olmaya çalışırım. Ben saksı değiştirirken toprağı boşaltmıyorum, daha büyük bir saksıya biraz toprak koyup sonra çiçeği koyup üzerine biraz daha toprak koyup suluyorum. Selamlar...

Eski 22-04-2007, 23:20   #159
imo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hfz Mesajı Göster
Bir çiçeksever için en heyecanlı görüntülerden biri..

Tebrik ederim, o kadar kurcalamaya rağmen yaprak verdirmeyi başarmışsınız. Ben de mi kurcalasam acaba? Hımmmm....
evet kurcalamak işe yarıyor sanırım,köklenmedikleri takdirde rahat bırakılmayacaklarını anlıyorlar

Bir şeyi merak ediyorum,dışardan aldığımız menekşeler bir sürü çiçekliyken eve getirdiğim andan itibaren çiçekler en fazla 1 ay kalıyor sonrasında ne yeni çiçek ne var olan tomurcuklarda bir açma ...Bunun sebebi benmiyim acaba yoksa satılması için aşırı bir vitaminleme sonucu dinlenme döneminemi giriyor bitki (**** hiç avutmasammı kendimi )

imo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 23:49   #160
Ağaçsever

çoban püskülü's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imo Mesajı Göster
evet kurcalamak işe yarıyor sanırım,köklenmedikleri takdirde rahat bırakılmayacaklarını anlıyorlar

Bir şeyi merak ediyorum,dışardan aldığımız menekşeler bir sürü çiçekliyken eve getirdiğim andan itibaren çiçekler en fazla 1 ay kalıyor sonrasında ne yeni çiçek ne var olan tomurcuklarda bir açma ...Bunun sebebi benmiyim acaba yoksa satılması için aşırı bir vitaminleme sonucu dinlenme döneminemi giriyor bitki (**** hiç avutmasammı kendimi )
merhaba,merak etmeyin uzun uzun dinlendikten sonra tekrar hem de daha bir şevkle açıyorlar.eşimin aldığı ve arkadaşımın getirdiği öyle oldu.bakarsanız yukarda resmi var.ama alırken mümkün olduğunca tomurcuklu ama açmamış alırsanız.bu kadar uzun ara vermiyorlar. bir de size saçma gelebilir ama ben onları konuşarak ve açan arkadaşlarının yanına koyarak açtırıyorum.

çoban püskülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 11:39   #161
Ağaçsever

gül deniz's Avatar

Exclamation çok şirinler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vildan Mesajı Göster
herkes güzel menekşelerinin fotoğraflarını eklemiş,ben de benim güzellerimi koyayım bari dedim hepimiz güle güle büyütelim çiçeklerimizi...
sevgiler...
çok güzeller maşallah.cam önündemi duruyolar.sevgiler

Eski 24-04-2007, 09:26   #162
Ağaç Dostu

arkadaşlar merhaba üç günlük tatilden sonra umarım herkez iyidir.Ben haftaya biraz kötü başladım.Menekşelerimden biri biraz hasta ,üzeri çiçek dolu ama yapraklarını ve çiçeklerini salmış keyifsiz gözüküyor,neyapacağımı bilemedim.fotoğraf makinam yanımda değil onun için resminide koyamıyorum. sizce sağlıksız ğözükmesinin sebebi ne olabilir?

Eski 24-04-2007, 09:41   #163
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Çok üzüldüm Sevgili Remziye Hanım,

Nazarımız değdi güzel menekşelerinize.. Benimkiler susuz kalınca bu tepkiyi veriyorlar.. Susuz kalmış olmasınlar? Çok sulanması da aynı etkiyi gösteriyor.. Çok güneş almaları da olabilir. Son bir hafta içinde neyi farklı yaşamış olabilirler acaba?

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 09:47   #164
Ağaç Dostu

teşekür ederim arkadaşım,saksısı biraz küçük belki onun için suyu yetersiz gelmiş olabilir diye düşünüyorum . bugün geçsin yarın bir değişiklik göstermezse saksı değişimi yapayım diyorum.

Eski 24-04-2007, 09:48   #165
Ağaçsever

gül deniz's Avatar

çok üzüldüm Remziye Hanim Inşallah Düzelirler.geçmiş Olsun.

Eski 24-04-2007, 10:42   #166
Ağaç Dostu

teşekür ederim arkadaşlar .menekşem sabaha göre biraz daha iyi sanırım düzelecek.

Eski 24-04-2007, 15:05   #167
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Geçmiş olsun Remziye Hanım ,saksı değiştirmek daha riskli bence.Ben 2 saksın menekşemi saksı değiştirirken kaybettim.Saksılarımdan 20 tanesine, saksı değiştirmek, gayet iyi geldi.2'si öldü 1'i can çekişiyor.Çok üzgünüm.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 15:19   #168
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Alıntı:
arkadaşlar merhaba üç günlük tatilden sonra umarım herkez iyidir.Ben haftaya biraz kötü başladım.Menekşelerimden biri biraz hasta ,üzeri çiçek dolu ama yapraklarını ve çiçeklerini salmış keyifsiz gözüküyor,neyapacağımı bilemedim.fotoğraf makinam yanımda değil onun için resminide koyamıyorum. sizce sağlıksız ğözükmesinin sebebi ne olabilir?
Benim menekşelerimin bir saksısı da aynı durumda. İki saksı yanyana. Aldıkları ışık aynı, sulama aynı, verdiğim besin aynı. Birinin yaprakları sakının üzerine yığılmış durumda. Çok üzgünüm. Sadece karşısına geçip "lütfen iyileş diye yalvarıyorum" . Toprak mı ilave etsem acaba? 98 yılından beri ilk defa böyle bir şey başıma geldi. Sakı değiştirdim ev değiştirdim yine de keyifleri yerindeydi.

Düzenleyen zenfree : 24-04-2007 saat 15:19 Neden: ekleme
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 15:41   #169
Ağaç Dostu

arkadaşlar merhaba, menekşemin bazı yapraklarında çürüme olmuş onun için kendini salmış kökü hala sağlamdı .bende saksıyı değiştirdim yenide .yavru veriyormuş onlara çok üzüldüm . şimdilik onun için sadece dua ediyorum.

Eski 02-05-2007, 00:15   #170
Yeni Üye

esraerin's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2007
merhabalar bir solukta tüm yazıları okudum hepinizin ayrı ayrı hem ellerine hem yüreklerine sağlık bende çimlendirip diktiğim yaprakların gözüne bakıyorum AYLARDIR ama bi kıpırtı yok sabah ilk işim burda öğrendiklerimi uygulamak ve gelişmeleri paylaşmak olacak sürekli cam önündeyim 1. kattayız komşular adımı cam kuşu takacak ) yeni yapraklarım gelsin artın sevgiler

esraerin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 15:18   #171
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Alıntı:
arkadaşlar merhaba bunlarda benim diğer kızlarım.
Selamlar, kızlarınıza bayıldım. Benimkilerde böyle olurlar inşallah bir gün..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 15:26   #172
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Herkese Selamlar.
Evde yaklaşık 4 ay önce aldığım ve aldığımda mükemmel çiçekleri olan iki tane menekşem var.(dı). Yani en azından menekşeler hala var ama çiçekleri hiç kalmadı. Aldığımda olan çiçekleri kurudu ve tomurcuklarıda açmadan kurudu. yaprakları çok güzel. ben sularken yapraklarına da su püskürtüyordum. Ama buradan öğrendiklerime göre artık püskürtmüyorum. Köklendirme konusunda çok başarılıyım. Evdeki akvaryumun su sıcaklığı 24-25c. Bende akvaryumun suyuna koyuyorum, orada hem yüzüyor hemde 15 günde mükemmel kökleniyorlar. Tekrar çiçeklenmeleri için neler yapabilirim, tekrar çiçeklenirler mi?

Eski 02-05-2007, 20:03   #173
Ağaç Dostu

Lightbulb

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qxyl Mesajı Göster
Herkese Selamlar.
Evde yaklaşık 4 ay önce aldığım ve aldığımda mükemmel çiçekleri olan iki tane menekşem var.(dı). Yani en azından menekşeler hala var ama çiçekleri hiç kalmadı. Aldığımda olan çiçekleri kurudu ve tomurcuklarıda açmadan kurudu. yaprakları çok güzel. ben sularken yapraklarına da su püskürtüyordum. Ama buradan öğrendiklerime göre artık püskürtmüyorum. Köklendirme konusunda çok başarılıyım. Evdeki akvaryumun su sıcaklığı 24-25c. Bende akvaryumun suyuna koyuyorum, orada hem yüzüyor hemde 15 günde mükemmel kökleniyorlar. Tekrar çiçeklenmeleri için neler yapabilirim, tekrar çiçeklenirler mi?
arkadaşım merhaba .aramıza hoşgeldin menekşelerin yapraklarına su deydirmemelisin saksıyı altan su koy ama su içinde kalmasın direk güneş alan bir yere değil sadece ışık alan bir yerde durmalılar çiçek için belki dinlenme dönemindedir üzülme tekrar açacaktı.ayrıca ayda bir sıvı gübre verebilirsin.bençiçek coşturan diye bir besin kullanıyorum koçtaştan aldım çiçeklerim şimdilik çok güzel yalnız yaprakların yüzmesini anlayamadım hem suya deyip hemde kökleniyorsa büyük başarı:

Eski 02-05-2007, 21:05   #174
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Merhaba arkadaşlar,

Geçenlerde çiçek pazarına gittim. Orda birbirinden güzel menekşelere bakarken sohbet ettiğimiz çiçekçi bana bir öneride bulundu.daha evvel bahsettiğim şu açmayan menekşemden ona da bahsettim. "aaa neden açmasın, açar, açar " dedi.Sonra da dedi ki açması için yaprakların tam ortasında ufak çıkan yaprakları kopar bak açacak dedi. Geldim eve acıdım yaprakları koparmaya ama sonra denemeden edemedim. bakalım ne olacak açacak mı açmayacak mı?
Daha evvel bunu denemiş miyidiniz?

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 22:36   #175
Ağaçsever

Menekşe sevdalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Sevgili selenn merhaba teknik işe yararsa sonucu öğrenmek isterim.Çünkü bende aynı konudan muzdaribim.Geçen yıl bu aylarda bol bol çiçek veren menekşelerim bu yıl henüz çiçek aşamasına geçemediler.Senin sonuca göre bende denerim.Hadi bakalım umarım işe yarar.Heyacanla bekliyorum sonucunuzu.Sevgiyle...

Menekşe sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 22:36   #176
hfz
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Geçenlerde çiçek pazarına gittim. Orda birbirinden güzel menekşelere bakarken sohbet ettiğimiz çiçekçi bana bir öneride bulundu.daha evvel bahsettiğim şu açmayan menekşemden ona da bahsettim. "aaa neden açmasın, açar, açar " dedi.Sonra da dedi ki açması için yaprakların tam ortasında ufak çıkan yaprakları kopar bak açacak dedi. Geldim eve acıdım yaprakları koparmaya ama sonra denemeden edemedim. bakalım ne olacak açacak mı açmayacak mı?
Daha evvel bunu denemiş miyidiniz?
Sevgili Selen ve Menekşe Sevdalısı,

5. sayfa 123 numaralı mesajı bir okur musunuz?

Eski 02-05-2007, 22:40   #177
Ağaçsever

Menekşe sevdalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Hııım sayın hfz ben denememiştim selenn in sonucunu bekleyecektim ama hiç denemeyip beklemeye devam o zaman

Menekşe sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 22:59   #178
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
sevgili Hfz,

Valla sağol atlamışım... Hem güldüm hem okudum. Boşa gitmiş benim minik yaprakçıklar. Ne diyim ben şimdi bu çiçekçiye Neyse belki de açar. Bakalım ikinci denememiz oldu bu başlıkta. Gelişmeleri yazarım.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 23:22   #179
hfz
Ağaç Dostu

[QUOTE=denizakvaryumu;94506]arkadaşlar afrika menekşesi değil de muhteşem kokusuyla içinizi ferahlatan yabani menekşe üreten var mı?

"hercai menekseden farkli olarak, hos kokulu, minicik, mor renkli, ince saz gibi yaprakli, kokusunun anne kokusuna benzetilmesi nedeniyle, eskiden anneler gununde annelere veya anne olmayi bekleyenlere hediye edilen unutulmus guzellik"

bu tanım da çok hoşuma gitti....

Sevgili Denizakvaryumu,

Buldum!.. Henüz çiçekleri yok pek miniş..

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2007, 07:36   #180
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Red face :)

Alıntı:
arkadaşım merhaba .aramıza hoşgeldin menekşelerin yapraklarına su deydirmemelisin saksıyı altan su koy ama su içinde kalmasın direk güneş alan bir yere değil sadece ışık alan bir yerde durmalılar çiçek için belki dinlenme dönemindedir üzülme tekrar açacaktı.ayrıca ayda bir sıvı gübre verebilirsin.bençiçek coşturan diye bir besin kullanıyorum koçtaştan aldım çiçeklerim şimdilik çok güzel yalnız yaprakların yüzmesini anlayamadım hem suya deyip hemde kökleniyorsa büyük başarı:
Sayın Remziye Hanım,
bu sıcak karşılamanız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. yarın bizim akvaryumun resmini çekip yükleyeceğim. Tam olarak yüzmüyorlar ama yüzüyorlarda yani, evet biraz karışık. neyse yarın resmi ekleyince daha iyi anlaşılacak
*birde çiçekli bitkiler için bitki besini diye bir şey almıştım. ondan versem yararlı olacak sanırım?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024