agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2016, 19:40   #12931
Yeni Üye

fatma67's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2016
Merhaba Pelin hanım
İngiltere'de hibrit menekşe çeşidi çoktur
Satan siteler var bu yüzden çok şanslısınız
Lyndon Lyon da çok güzelleri var
Acaba Türkiye'ye gönderirler mi ?

fatma67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 11:14   #12932
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-02-2016
Lyndon Lyon Amerikada Londarda degil. Hibrid satan sadece bir tane site onlarda sadece yavru cicek olarak satiyorlar ve cesitlilik cok fazla degil.sitelerin isimlerini verirseniz sevinirim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatma67 Mesajı Göster
Merhaba Pelin hanım
İngiltere'de hibrit menekşe çeşidi çoktur
Satan siteler var bu yüzden çok şanslısınız
Lyndon Lyon da çok güzelleri var
Acaba Türkiye'ye gönderirler mi ?

pelen23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 21:33   #12933
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Menekşe

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 09:56   #12934
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2014
Biz büyüdük hatta çiçek bile açtık abiler ablalar. 7 aylık serüvenin mutlu sonu.

menekşeci_şirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 19:10   #12935
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
AFRİKA MENEKŞELERİNE YOĞUN ÇİÇEK AÇTIRMANIN PÜF NOKTASI :

Merhaba...Ben de siteye yeni üye olanlardanım.Sizlerle de Afrika Menekşesi konusunda tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.Umarım yazdıklarımla sizlere faydalı olurum...

Afrika Menekşesine çiçek açtırmak çoook çoook, hem de çok kolay.

Bu yöntemle Afrika Menekşelerinizin çıldırmış gibi açtıklarınızı göreceksiniz.

.Ne yazık ki Antalya'nın yazı çok sıcak olduğundan,burada yazı atlatmaları çok mümkün olmuyor,en azından ben başaramıyorum.Kışın burada çok mutlular, ancak Antalya'da yazın Afrika Menekşelerini kaybediyoruz.Dolayısıyla artık Afrika Menekşesi almıyorum..Antalya yazının sıcağına dayanamadıklarından..Ama ;örneğin İstanbul gibi şehirlerde Afrika Menekşesi harika bir ev çiçeği..

Şimdi size birazdan Afrika Menekşelerinin harika ve çıldırmış gibi açmalarının sırrını vereceğim..Eğer sizler de benim gibi Afrika Menekşesini , sırf yaprağıyla değil de çiçekli olarak görmek isteyenlerdenseniz..

Evet, şimdi gelelim Afrika Menekşelerini çılgınca açtırmanın sırrına;

BİRİNCİ YÖNTEM: 1 Litre suya 0,25 veya 0,50 cc. Gibberellic Asit koyup ,Fısfısla Afrika Menekşesinin tamamını akşam fısfısladıktan sonra şeffaf bir poşeti çiçeğin hepsini kapsayacak ve hiç hava almayacak şekilse sarıp sarmalayıp,sabaha kadar, ya da daha da iyisi, 24 saat poşetle sarıp, sera ortamı gibi hava almadan bekletmek..Ve sonra poşetimizi açıyoruz..Afrika Menekşemiz en kısa sürede tomurcuklanıp çılgınca , dergilerin fotoğraflarında görüldüğü gibi, her yerinden açmaya başlayacaktır..(Elinde gibberellic asiti olmayanlar üzülmesin, sadece suyla fısfıs da yapsanız gene sonuç alınıyor.Ama gibberellic asitle olağanüstü çiçek açma gerçekleşiyor.)Tabii bu yöntemi bulana kadar sayısız yöntemler denedim.Ama en güzel ve hızlı sonuç alınanın bu yöntem olduğunu söyleyebilirim..

İKİNCİSİ:Bulaşık makinenizden, bulaşıkları yıkayıp hemen çıkardıktan sonra ,buharlı haldeyken, evdeki tüm Afrika Menekşelerini makineye ,sepetlerine doldurun ve makinenin kapağını kapatın, mevcut buharla bir kaç saat, hatta sabaha kadar kalsın menekşeleriniz..Sabaha hepsini yerlerine alırsınız..Afrika Menekşeleri buharı çok seviyorlar ve buharla muameleden sonra hızla tomurcuk oluşturup açıyorlar..

ÜÇÜNCÜSÜ:Bulaşık makinesi de yoksa, banyodan sonra banyo sıcak ve nemliyken menekşeleri banyoya taşıyıp birkaç saat orada bırakmanız..

DÖRDÜNCÜSÜ: Ayda 1 kez ,1 adet doğum kontrol hapını menekşenin toprağına koymanız.Ancak bu yöntemi çok tavsiye etmiyorum; çünkü menekşe hızla tomurcuklanıp açıyor ama bir müddet sonra menekşeyi kaybedebiliyorsunuz..

Herkese; güzel çiçekli Afrika Menekşeleriyle , güzel günler dilerim...

Düzenleyen Gardenias : 17-03-2016 saat 22:47 Neden: İMLA
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 08:40   #12936
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
2-3 sene önce kafayı menekşelere takmıştım. sürekli açtı açmadı takip ediyordum. onlarda sanki benim gerginliğimin farkındaydılar hiç açmıyorlardı. 1 yıl kadar iki evde birden yaşamaya başladık ve menekşeler diğer evde kaldı ayda bir gidip ancak sulayabiliyordum fark ettim ki benim ilgilenmediğim zamanlarda o kadar çok çiçek açıyorlardı inanamıyordum. şimdide evde bir köşede 15 saksı kadar menekşem var. sulamadan sulamaya kendileriyle ilgileniyorum . bahar gelince topraklarını değiştiriyorum. hepsi halinden çok memnun. sürekli çiçek açıyorlar

Name:  IMG_0500.jpg
Views: 2736
Size:  46.0 KB

glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 15:53   #12937
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Galeri: 8
Merhaba arkadaşlar
Senelerdir foruma girmiyordum ....
Şehir değiştirdim, menekşelerim seneler içinde ev değiştirmekten ve ev ortamının etkilerinden olumsuz etkilendi. Birbirinden farklı yirmi iki menekşeden sadece iki renk kaldı
Ama menekşe bir tutkudur şimdi şartlar daha uygun olduğuna göre artık daha fazla renk ve çeşit eklenecek .

duy-gu beğendi.
İlknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 16:25   #12938
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Bunlar zaman içinde benimle kalanlar

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 17-03-2016, 06:28   #12939
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bu sayfanın canlı olmasından memnun oluyorum sizde tecrübe ve bilgilerinizi buraya rahatlıkla yazabilirsiniz Menekşeleriniz bol çiçekli olsun

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2016, 09:08   #12940
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Çok önemli

Bilhassa su verdikten sonra saksı altına havlu kağıt koyarak toprağın suyunu alınız bitki toprağında fazla su sevmiyor kök çürüklüğüne gidiyor bir deneyin kağıdı sık sık sıkarak suyu alınız bitkideki farkı göreçeksiniz

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2016, 19:27   #12941
Ağaç Dostu

abone34's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 1
yavru menekşem ilk çiçeğini verdi

Eklenen Resimler

abone34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 00:32   #12942
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2016
merhabalar aranıza yeni katıldım. 5 ay önce arkadaşım hediye olarak afrika menekşesi vermişti. ışık ve nem olarak evin fazla kullanmadığım bir yerini uygun görüp yerleştirdim çiçeği. çok fazla şehir dışına çıkmam ve gözümün de önünde olmaması nedeniyle açıkçası çok iyi bakamadım. yine uzun süreliğine şehir dışına çıkıp döndüğümde kesin solmuştur dedim. bir baktım birkaç çiçeği kurumuş yaprakları boynunu bükmüş ama bazı çiçekleri capcanlı duruyor. biraz su vereyim bakalım ne olacak dedim ertesi güne yapraklar da toparlandı kurumuş çiçekleri aldım bakmaya başladım tekrar tomurcuklanıp çiçek bile açtı. açıkçası çok etkilendim çiçeğin zor koşullara dayanıp beni bırakmamasından sanırım menekşe aşkı başladı bende

hikayemi anlattıktan sonra soruma geleyim saksı boğuluyor gibi geliyor bana ya yapraklar çok fazla ya saksı küçük yeni açaçak çiçeklere engel oluşturacakmış gibi bir his var içimde ama ne yapacağımı bilemedim. çiçeğin durumu normal mi? değilse ne yapmam gerekir? yardımınız için şimdiden teşekkürler

mural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 01:30   #12943
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Alttan yaşlı ve rengi sararmaya yakın yaprakları dipten kırarak çıkartınız.

mural beğendi.
barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 09:24   #12944
Ağaçsever

Menekseniz saglikli gozukyor. Barba1981in dedigi altan yasli yapraklari kesebilirsiniz. Sanirim bitkinin yanlarindan yeni yavrular cikiyor o yuzden de boguluyormus gibi gorunuyor. Saksisini degistirmeyin ama zamanla yavrulari ayirmaniz gerekebilir

mural beğendi.
Eski 20-03-2016, 12:12   #12945
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mural Mesajı Göster
merhabalar aranıza yeni katıldım. 5 ay önce arkadaşım hediye olarak afrika menekşesi vermişti. ışık ve nem olarak evin fazla kullanmadığım bir yerini uygun görüp yerleştirdim çiçeği. çok fazla şehir dışına çıkmam ve gözümün de önünde olmaması nedeniyle açıkçası çok iyi bakamadım. yine uzun süreliğine şehir dışına çıkıp döndüğümde kesin solmuştur dedim. bir baktım birkaç çiçeği kurumuş yaprakları boynunu bükmüş ama bazı çiçekleri capcanlı duruyor. biraz su vereyim bakalım ne olacak dedim ertesi güne yapraklar da toparlandı kurumuş çiçekleri aldım bakmaya başladım tekrar tomurcuklanıp çiçek bile açtı. açıkçası çok etkilendim çiçeğin zor koşullara dayanıp beni bırakmamasından sanırım menekşe aşkı başladı bende

hikayemi anlattıktan sonra soruma geleyim saksı boğuluyor gibi geliyor bana ya yapraklar çok fazla ya saksı küçük yeni açaçak çiçeklere engel oluşturacakmış gibi bir his var içimde ama ne yapacağımı bilemedim. çiçeğin durumu normal mi? değilse ne yapmam gerekir? yardımınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba sayın mural, ben olsam büyük yaprakları yavaşça dibe yakın yerden sağa sola çekerek koparıp onları da yeni menekşe olmaları için bir çay bardağı içinde ıslatırdım. Açıkçası ara sıra menekşelerdeki fazla yaprakları ayıklama yoluna gitmenin bitkiyi rahatlattığına inanırım.
Menekşeler büyük saksılarda güzel olmuyor saksısını değiştirmek isterseniz aklınızda bulunsun. Bir de saksı değişimini çiçeksiz bir zamanında yaparsanız hem bitki yeni toprağına ve saksısına daha rahat uyum sağlar hem de dinlenme döneminde besin ihtiyacını da daha iyi karşılar.
Menekşe gerçekten nazı az ve güzel çiçeklerdir. Arkadaşınız ne güzel bir hediye seçmiş.

efeege, Milla, duy-gu ve 1 kişi beğendi.
Eski 20-03-2016, 13:03   #12946
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Name:  uploadfromtaptalk1458475389579.jpg
Views: 2752
Size:  27.7 KB

samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 13:37   #12947
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2016
@barba1981; en dıştaki yaprakları kopardım teşekkür ederim.

@pelen23; evet kurumaya yüz tutup tekrar ilgilenmeye başlayınca dipten küçük küçük birsürü yaprak çıkmaya başladı. yavru ayırma işlemini ne zaman ve nasıl yapmalıyım peki?

@İlknur; teşekkür ederim ben de tam bahar geldi saksıyı değiştirsem mi ki diye düşünüyordum hiç ellemeyeyim şimdi o zaman. kopardığım yaprakları dediğiniz gibi çelik yapmaya çalışacağım yaşlı olduklarından pek umudum yok ama atmaktan iyidir

çiçeksever ve İlknur beğendi.
mural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 14:21   #12948
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Menekşesever arkadaşlar merhaba,

Forumdan sevgili dostum Ranamiraç'ın hediyesi olan menekşelerimle ilgili bir sorum var.

Menekşelerden birinde kaz boynu mu, kuğu boynu mu veyahut işte ördek gagası mı ne değişik bir adı olan bir oluşum mevcut.

Tecrübeli arkadaşlara sorum şu: Ben şimdi bu menekşeye ne yapayım? Bir yerlerde bu tür durumlarda kesip tekrar köklendirme yapılır gibisinden birşey okumuştum ama tam nasıl yapılır bilmiyorum. Yanlış birşey yapıp kaybetmeyeyim menekşeyi. Detaylı, net bilgi edinmem mümkün mü?

Ayrıca bunun sebebi sanırım alttaki yaşlı yaprakları kopartmak, o yapraklar temizlendikçe o uzun gövde açığa çıkıyor sanırım.

Ve bir serzeniş: mesela şöyle şahane bir formül olsa menekşelere cayır cayır çiçek açtıracak. (yukarıdaki msjı okudum, ondan hariç birşey mesela).

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 14:52   #12949
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Sevgili Cymbelina size resimli olarak anlatayım. Bu hafta arkadaşımdan kazboynu olan meneksesini tekrar tazelemek için almıştım.
Name:  uploadfromtaptalk1458481618652.jpg
Views: 2504
Size:  26.7 KB
Name:  uploadfromtaptalk1458481639154.jpg
Views: 2476
Size:  36.7 KB
Eski yaprakları temizledikten sonra üstteki resimde gibi temiz bir bıçak ile kesiyoruz.
Name:  uploadfromtaptalk1458481687007.jpg
Views: 2548
Size:  36.6 KB
Kesilen kısmı bıçak ile yontuyoruz. Biraz kuruduktan sonra torf perlit karışımına dikebilirsiniz. Toprak nemli olmak kaydı ile 1 ay içinde koklenıyor.
Ancak ben menekşelere fitilli sulama uyguluyorum. Daha kolay kokleniyor. İlgili başlığı incelemenizi öneririm.
Aşağıdaki menekşeyi 2 ay önce kaz boynu olması nedeni ile yeniden diktim. Şuan tomurcukta.
Name:  uploadfromtaptalk1458481912872.jpg
Views: 2600
Size:  29.2 KB

Eski 20-03-2016, 14:58   #12950
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Bu da bir ay önce kaz boynundan kurtulan meneksecik
Name:  uploadfromtaptalk1458482277127.jpg
Views: 2595
Size:  34.7 KB

Eski 20-03-2016, 15:03   #12951
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
İşte sahalarda, forumlarda görmek istediğimiz örnek, güzel hareketler bunlar Yani böyle detaylı ve hatta resimli cevaplar Samur, çok teşekkür ederim size, gerçekten

Sizin gösterdiğiniz gibi kestik diyelim, yani umarım becerebilirim, yeniden diktiğimizde kesin kökleniyor mu? Ölmez değil mi?

Peki bir de, o altta kalan kısım, yani hani o köklü kısım altta kalıyor ya, onu tekrar dikiyor muyuz? O kısım değerlendiriliyor mu, atıyor muyuz? yani etinden, sütünden, derisinden faydalanmak gibi olacak ama o kesilen kısmın altındaki, eski köklü kısımdan yeniden yaprak çıkıyor mu?

ilave sorularım:

- kesimden sonra yeni diktiğiniz menekşeyi üstten mi alttan mı suluyorsunuz?
- bir de o kesilen kısım torfun biraz içinde gömülü gibi değil mi? Yani çok yüzeye yakın değil gibi, az da olsa derine diktiniz sanırım.

Çok ama çok teşekkürler

İlknur beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 16:07   #12952
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Evet 2. resimde gönderdiğim gibi hafif gömerek torf~perlit karışımına koyalim. Yapraklara dikkat fazla değmesin.Kalan kısmı sulayın tekrar kenardan filiz verebiliyor. Ama ben o kısımdan fazla büyüyemedim.
Bendeki menekşeler önceden normal toprakta idi. Çürüme korkusundan fazla sulamazdım ve de onlarin istemiş olduğu nemli ortamı sağlayamamışım. Çiçekli aldığım menekşeler solduktan sonra tekrar açmazdı. Yaklaşık 6 aydır fitilli sulamaya geçtim hepsini ve şuan çadır tomurcukta. Yaprak dikimlerim 1~1.5 ay içinde yavruluyor. Kaz boynunu da fitilli sulamada 1 ay içinde koklendirdim hic kaybım olmadı. Ancak normal toprakta deneyimim bu konuda yok. İlgili başlıkta çok güzel paylaşımlar var bir bakmanizi tavsiye ederim.
Benim fitilli sulamada kullandığım karışım eşit ölçülerde perlit~torf~vermikulit karışımı, bir de minik komur parçaları ilave ediyorum. Bunu önceden nemlendirip öyle kullandım ve alttan fitille suladım. Üstten sulamadım. Kolay gelsin.

Eski 20-03-2016, 17:02   #12953
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
İşte sahalarda, forumlarda görmek istediğimiz örnek, güzel hareketler bunlar Yani böyle detaylı ve hatta resimli cevaplar Samur, çok teşekkür ederim size, gerçekten

Sizin gösterdiğiniz gibi kestik diyelim, yani umarım becerebilirim, yeniden diktiğimizde kesin kökleniyor mu? Ölmez değil mi?

Peki bir de, o altta kalan kısım, yani hani o köklü kısım altta kalıyor ya, onu tekrar dikiyor muyuz? O kısım değerlendiriliyor mu, atıyor muyuz? yani etinden, sütünden, derisinden faydalanmak gibi olacak ama o kesilen kısmın altındaki, eski köklü kısımdan yeniden yaprak çıkıyor mu?

ilave sorularım:

- bir de o kesilen kısım torfun biraz içinde gömülü gibi değil mi? Yani çok yüzeye yakın değil gibi, az da olsa derine diktiniz sanırım.

Çok ama çok teşekkürler
Bir kac mesaj yukarida boyun seklinde yollanan ve 2 hafta gibi bir surece koklenen menekselerimle ilgi bilgi vermistim. Diger arkasimisla resimlerle birlikte cok guzel anlatmis. Menekseleri diktikten sonra en 2 hafta seffaf bir torbada agzi kapali bir sekilde tutun. Bu hem nemli hemde sicak kalmasini sagliyor

çiçeksever ve samur beğendi.
Eski 20-03-2016, 17:08   #12954
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster

ilave sorularım:

Çok ama çok teşekkürler
Boyundan diktigim menekseyi islak toprak perlit karsiminin icine soktum ve torbanin icine koydum . Torbanin ici surekli nemli oldugu icin 2-3 hafta hic sulamam gerekmedi. Koklenme basladitan sonra cicekleri torbadan cikarttim ve Her zaman oldugu gibi altan suluyorum

çiçeksever ve samur beğendi.
Eski 25-03-2016, 20:24   #12955
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Red face Yapraktan Afrika Menekşesi Tutturmanın Püf Noktası

AFRİKA MENEKŞESİNİ YAPRAĞINDAN TUTTURMANIN FORMÜLÜ :

Afrika Menekşesini kolayca ve firesiz bir şekilde yaprağından tutturmanın bir formülü var...
1 adet büyükçe bir Afrika Menekşesi yaprağı alacaksınız.Yaprağın dibini 0,5 cm. enlemesine, keskin bir bıçakla keseceksiniz.Kestiğiniz kısmın içine 1 adet pirinç tanesi koyacaksınız.(Köklenmeyi kolaylaştırması -bir nevi köklendirme hormonu görevi görüyor burada- ve köklenme esnasında gereken besini sağlaması için..) Sonra bu yaprağı ,önceden sulamış olduğunuz torf dolu bir saksıya, 1 kalemle dikeceğiniz yerini açıp, dikeceksiniz. Yanlarındaki toprağı sıkıştıracaksınız, yaprağın dibi toprak üstünde kalıp hava almayacak.. Sonra üstüne bir cam çay bardağı, su bardağı veya şeffaf bir pet bardağı veya pet şişeyi hafif ucundan çepeçevre kesip ,bunu toprağa, yaprağı tamamen içine alacak şekilde iyice vidalayacaksınız. Öyle ki hiçbir yerinden hava almayacak, kapalı bir sera gibi olacak.. Yaprak da içinde, toprağa boynunu bükmeden, dik bir biçimde durmuş olacak.Ondan sonra hiç sulamanıza gerek yok,saksıyı bir müddet unutabilirsiniz.. Sera gibi bir ortam oluşturduğunuzdan, saksının içindeki su, devri daim yaparak, sürekli bitki için gerekenleri sağlayacaktır. Sadece saksıyı ışık alan bir yere koyun. Yavruladığını gördüğünüzde üstündeki bardağı çıkartarak, menekşenizi, istediğiniz saksıda ,tutmuş ve köklenmiş olarak büyütebilirsiniz.
Kolay gelsin...

Düzenleyen Gardenias : 25-03-2016 saat 20:36 Neden: imla
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 18:41   #12956
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Nereye gideceğimi kararlaştıramadım menekşeye geldim nede olsa ilk göz ağrım yarım asrı geçti

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2016, 07:48   #12957
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Nereye gideceğimi kararlaştıramadım menekşeye geldim nede olsa ilk göz ağrım yarım asrı geçti
Bu çiçek mi yarım asırlık sürekli gençleştirdiniz mi?

Eski 28-03-2016, 18:58   #12958
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Menekşe

İlknur hanım iyi akşamlar
Ben menekşeyi gençleştirmedim Menekşe beni gençleştirdi İstanbulda okul hayatimdan sonra 1961 de İzmirde askeri vazife zamanında 3 bitkiye aşık oldum menekşe ,bergamot ve begonvil
Güzel İzmırin doğa güzelliğine hayran oldum hala bu bitkileri yetiştiriyorum
Selamlar

İlknur, samur ve Selma_321 beğendi.
Eski 29-03-2016, 13:57   #12959
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2016
Bunlar da benim menekşelerim😊

Eklenen Resimler

CaganMete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 17:15   #12960
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CaganMete Mesajı Göster
Bunlar da benim menekşelerim😊
Maşallah bayıldım hepsine de... Çok güzeller.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024