View Single Post
Eski 20-03-2016, 12:12   #12945
İlknur
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mural Mesajı Göster
merhabalar aranıza yeni katıldım. 5 ay önce arkadaşım hediye olarak afrika menekşesi vermişti. ışık ve nem olarak evin fazla kullanmadığım bir yerini uygun görüp yerleştirdim çiçeği. çok fazla şehir dışına çıkmam ve gözümün de önünde olmaması nedeniyle açıkçası çok iyi bakamadım. yine uzun süreliğine şehir dışına çıkıp döndüğümde kesin solmuştur dedim. bir baktım birkaç çiçeği kurumuş yaprakları boynunu bükmüş ama bazı çiçekleri capcanlı duruyor. biraz su vereyim bakalım ne olacak dedim ertesi güne yapraklar da toparlandı kurumuş çiçekleri aldım bakmaya başladım tekrar tomurcuklanıp çiçek bile açtı. açıkçası çok etkilendim çiçeğin zor koşullara dayanıp beni bırakmamasından sanırım menekşe aşkı başladı bende

hikayemi anlattıktan sonra soruma geleyim saksı boğuluyor gibi geliyor bana ya yapraklar çok fazla ya saksı küçük yeni açaçak çiçeklere engel oluşturacakmış gibi bir his var içimde ama ne yapacağımı bilemedim. çiçeğin durumu normal mi? değilse ne yapmam gerekir? yardımınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba sayın mural, ben olsam büyük yaprakları yavaşça dibe yakın yerden sağa sola çekerek koparıp onları da yeni menekşe olmaları için bir çay bardağı içinde ıslatırdım. Açıkçası ara sıra menekşelerdeki fazla yaprakları ayıklama yoluna gitmenin bitkiyi rahatlattığına inanırım.
Menekşeler büyük saksılarda güzel olmuyor saksısını değiştirmek isterseniz aklınızda bulunsun. Bir de saksı değişimini çiçeksiz bir zamanında yaparsanız hem bitki yeni toprağına ve saksısına daha rahat uyum sağlar hem de dinlenme döneminde besin ihtiyacını da daha iyi karşılar.
Menekşe gerçekten nazı az ve güzel çiçeklerdir. Arkadaşınız ne güzel bir hediye seçmiş. [emoji4]

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön