agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2011, 16:07   #8371
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
2.Resmi katalogtan çektim. Belki bu türden alan arkadaşlar çiçeklenmesi hakkında yorum yapar diye. (Net bir görünüm olmadığı için diğer sayfaya geçilince silebilirim.)
Mirbeciğim ellerine sağlık ,yine güzelsiniz,çok güzelsiniz...
İnternetten cocopeat,vermikülit ve Gartengold torf siparişi vermiştim. Ellerinde cocopeat kalmadığı için gönderememişler.(torf içerisinde zaten cocopeat var dediler) Fitilli sulama için %40 torf,%40 perlit ve %20 vermikülit hazırladım. Bu oranı Maki arkadaşım tavsiye etmişti. Normal sulama içinse %60 torf, %20 perlit, %20 de vermikülit uygun mudur?Sadece Gartengold torfu da başarıyla kullanıyorum diyen arkadaşlar var mıdır?

Düzenleyen fahriyee : 15-04-2011 saat 16:38 Neden: ekleme
fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 18:18   #8372
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili fahriyee,

Gartengold'un sardunya toprağını kullanıyorum, memnunum. Torf paketinin üzerinde pH'ı ve katkı maddeleri yazıyor olmalı. pH 6.4 'ün altında ise uygun olabilir.

Fitil uygulmadığım menekşelerimin saksı harıcını da ilerde fitil uygulayabileceğimi düşünerek aynı oranda hazırlıyorum. Ek besin verdiğim için herhangi bir sorun ya da gelişme geriliği ile karşılaşmadım, aynı oranları öneririm.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 19:12   #8373
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Sayın fahriyee hanım size yardımcı olayım.
LİK-Mif i Realnost

Eklenen Resimler

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 19:28   #8374
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Çok teşekkür ediyorum Sevgili menekşecibaba,elinize sağlık.
Teşekkür ederim makiciğim,aynı oranı kullanayım o zaman.

Eski 16-04-2011, 06:50   #8375
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
merhaba,
bu sorunun cevabı mutlka şu 300 sayfada vardır, ama zamanım çok kısıtlı olduğu için okuyamıyorum, biri ban yardım ederse çok sevinirim. afrika menekşem ne güzel yapraklar çıkarmış diye bakarken elimde yere düşürdüm, yapraklarından 4 tanesi koptu 2sinin sapı var. şimdi ben bunu nasıl köklendiririm? suya mı koymalıyım, direk toprağa mı ekeyim.
birde hazır yazmışken, çiçekleri çabuk ölüyor bu normalmi? ilk defa afrika menekşesi yetiştiriyorum. birde yeni bürsürü çiçek tomurcuğu çıkıyor ama daha minicik haldeyken hemen tomurcuk sapının dibinden çürüyor **** sap çürümüyorsa bile tomurcuklar kuruyor. lütfen yardım edin...

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 13:37   #8376
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Merhaba optimus,

Her iki yöntemi de uygulayabilirsin.

Ben, toprakta köklendirmeyi tercih ediyorum. Yaprak sapını keskin bir aletle, mümkünse jiletle 45 derecelik bir eğimle kesip 1-1.5 cm toprak içinde kalacak şekilde dikerek, aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan bir yerde köklendirebilirsin. Kap olarak hazır satılan meyveli yoğurt gibi şeylerin kabını, pet bardağı ya da varsa küçük kaktüs saksısını kullanabilirsin.

Sera uygulamanı öneririm. Bunun için büyük yarı şeffaf saklama kaplarını ya da buzdolabı poşetinin içine saksıyı koyarsan sabite yakın ısı ve nemde daha başarılı sonuç alırsın. 2-3 günde bir yarım saat havalandırmak yeterli olacaktır.

Suda köklendirmeyi tercih edersen, renkli soda şişeleri bu iş için çok uygun. Şeffaf kaplarda bahar ve yaz aylarında hızla yosun oluşabiliyor. Kaynatılıp soğutulmuş suyu şişeye biraz üstten dökerek yani kaynama sırasında kaybettiği oksijeni alabilmesi için havalandırarak kullanmanı öneririm.

Eski 16-04-2011, 14:06   #8377
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi optimus Mesajı Göster
merhaba,
çiçekleri çabuk ölüyor bu normalmi? ilk defa afrika menekşesi yetiştiriyorum. birde yeni bürsürü çiçek tomurcuğu çıkıyor ama daha minicik haldeyken hemen tomurcuk sapının dibinden çürüyor **** sap çürümüyorsa bile tomurcuklar kuruyor. lütfen yardım edin...
Sn. optimus,
Ilk defa menekse yetistirdiginize gore meneksenizi yeni almis oldugunuzu dusunuyorum. Ture gore degismekle birlikte ciceklerin 2-3 hafta dayanmasi gerekir. Bitki genel olarak saglikli gorunuyorsa sorun yok. Yerine alisamamistir. Ikinci ciceklenmesinde duzelir.
Sapsiz kalan yapraklarinizi da atmayin. Seffaf plastikten sarkuteri kabinin icinde, yapragi dik duracak kadar topraga gomun, aydinlik sicak bir yerde saklayin. En gec 2 ay icinde yavrulari gormeniz gerekir.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 09:20   #8378
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Merhabalar, menekşemden köklendirmek için 10 gün önce bir yaprağı kesmiştim. kestiğim yerde sapı biraz kalmıştı, şimdi oradan minicik bir yaprak çıkmış ayrıca onunla ilgilendiğimde onunla konuştuğumda hemen ertesi güne çiçek veya yaprak veriyor, muhabbetimiz çok iyi bu aralar maşallah
Bir de benim gibi acemilere önerim suda köklendirin çünkü köklendiğini görmek onu takip edebilmek ayrı bir heyecan veriyor ve başarıyor muyum acaba sorusuna da bir miktar yanıt olduğundan daha bir mutlu oluyor insan. Toprakta görünmüyor kökler ve gelip gidip bakıyorum daha çok sabırsızlanıyorum

Düzenleyen mor-salkım : 17-04-2011 saat 09:22 Neden: eksik yazım
mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 14:28   #8379
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Güzel bir pazar geçirmeniz dileğiyle...

Name:  aIMG_4333.jpg
Views: 1396
Size:  31.3 KB

Name:  aIMG_4336.jpg
Views: 1464
Size:  34.7 KB

Name:  aIMG_4340.JPG
Views: 1497
Size:  69.9 KB

Name:  aIMG_4342.JPG
Views: 1465
Size:  67.6 KB

Name:  aIMG_4343.JPG
Views: 1405
Size:  59.2 KB

Eski 17-04-2011, 14:29   #8380
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

...

Name:  aIMG_4348.jpg
Views: 1489
Size:  38.2 KB

Name:  aIMG_4358.jpg
Views: 1475
Size:  34.0 KB

Name:  aIMG_4361.jpg
Views: 1388
Size:  33.2 KB

Name:  aIMG_4363.jpg
Views: 1398
Size:  41.3 KB

Name:  aIMG_4365.jpg
Views: 1410
Size:  36.2 KB

menekşezar beğendi.
Eski 17-04-2011, 14:31   #8381
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

...
Name:  aIMG_4367.JPG
Views: 1385
Size:  66.6 KB

Name:  ayIMG_4355.jpg
Views: 1552
Size:  45.7 KB

Eski 18-04-2011, 00:29   #8382
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Ellerine sağlık Sevgili maki, rus güzelleriniz göz kamaştırıyor. Darısı başımıza.
Benim de Klubnika'dan gelenler arasında hediye olarak 3 numara vardı, bugün yavrularını ayırdım, inşallah çiçeklendiğini de görürüm. Gelen 16 yapraktan sadece 3 tanesi kalabildi, oysa hepsi yavru vermiş ve büyüyordu. Kedinin yavrusunu taşıdığı gibi ordan oraya taşımamdan memnun kalmayıp terk-i diyar ettiler.

Eski 18-04-2011, 07:19   #8383
Ağaçsever

Tunatuna's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2011
Sevgili maki01 öncelikle menekşeleriniz çok güzel tebrik ederim.

Menekşelerim balkonda değil. Odada duruyor. Yalnız sardunya çelikleri almıştım bir yerden, onun üzerinde vardı yeşil bitlerden. Fark eder etmez yanlarından uzaklaştırdım ama malesef menekşeme geçmiş. Hemen menekşemin çiçekli kısımlarını kestim. Tek tek temizlenmeyecek kadar fazlaydı. Yapraklarını yıkadım. Diğer menekşelerimden ayrı bir yere aldım. Umarım kurtulurum.

Tunatuna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 14:17   #8384
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili TUNATUNA,

Klubnika'nın da deneyip başarılı bulduğu ev içi haşarelere karşı kullanılan ve toksik etkisi olmayan CHRYSAMED'i kullanabilirsin. İlk mesajımda aklıma gelmemişti. Menekşelerde ve hoyalarda unlu bitle mücadele ederken kullandım. Unlu bitle mücadele zor ancak yeşil bitte kısa sürede sonuç alacağını düşünüyorum.

Beğenilerini ileten arkadaşlarıma teşekkürler

Eski 18-04-2011, 17:37   #8385
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
merhaba menekşesever olarak bende sizlere katilıyorum. daha önceleri menkşelerimin bir kısmını beyaz pamukçktan kaybettim.çiçekçime durumu suya bi tarım ilacı verdi üzerlerine sıktım hepsini kurtardım,

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 18:37   #8386
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Sevgili Fahriye belki de sularını çok fazla verdin,menekşe çok suyu sevmiyor birde değiştirdiğin yerler ısı ışık olarak çok farklı değilse menekşe aslında o kadar da nazlı değil,ama onaltı yapraktan sadece üçü kalması gerçekten üzücü,üzülme arkadaşım sağlık olsun yine alırsın,Gülden abladan aldıklarımın hepsini fitilledim

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 20:47   #8387
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Ellerine sağlık nazlı hilalciğim; fitillemekle çok iyi yapmışsın,çok hızlı büyüme oluyor. İnşallah sıkıntı olmadan çiçekli hallerini de görürsün.
Kaybetmeme ben de çok şaştım. Sulama kontrollü olsun diye sert şeffaf bardaklara ekmiştim, dıştan su ihtiyacına bakıp öyle veriyordum. Bir bardağa 4 tane ekerim,suyuna bile dikkat etmesem kendi halinde yavru verir, bunları özenle sularım olmaz. Ben çözdüm olayı...Fazla yüz vermeyeceksin.
Yeni siparişlerim havalar düzelince gelecek inşallah.Bu arada Klubnika'nın yavrularından sana verdiğim büyük ihtimal Kameliya.

Düzenleyen fahriyee : 18-04-2011 saat 21:17 Neden: ekleme
Eski 18-04-2011, 23:13   #8388
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Teşekkürler sevgili MİRBE,

Sondan ikinci fotoğraftakı mor ebruli yerli ya da isimsiz menekşe. Geçen yaz canını kurtaranlardan
Sevgili Maki01
O menekse buyuk ihtimalle Optimara Cora. Turkiye'de ticari olarak satilan afrika menekselerinin neredeyse tamami Optimara menseili.
burada yerli diye bildiklerimizin cogunu taniyacaksiniz.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 00:00   #8389
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Döküman ve bilgi için çok teşekkür ediyorum sevgili zappie. Optimara Cora'ya çok benziyor.

"Yerli" terimini yanlış kullandığımızın farkındayım ancak alışkanlık olmuş. Düzeltmekte fayda var

Afrika Menekşesi Türkiye'de normal koşullarda, doğal ortamda yetişen bir çiçek değil. O nedenle "Yerli" yerine "isimsiz" ya da "ismi bilinmeyen" demek çok daha doğru olacak.
Yabancı kaynaklarda NOID yani tanımsız diye adlandırılıyor.

Eski 19-04-2011, 01:15   #8390
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Menekşeler, Nisan 2011

1. EK-Deniz Kurdu
2. RS-Zabavniy Kloun (Komik Palyaço)
3. RS-Karibskiy Jemçug (Caribbean İnciler), ilk çiçek ve tam açmamış
4. Mini-Rob's Calypso Beat
5. LİK-Mif i Realnost

Eklenen Resimler

İremsıla beğendi.
klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 01:29   #8391
/

Menekşeler

1. Lyon's Midnight Wave (Sorano)
2. Volşebniye Sni (Sihirli Rüyalar)
3. "İsimsiz"
4. EK-Goluboglazaya Rossiya (Mavi Göz Russya)
5. Standart ve Mini

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2011, 05:53   #8392
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Sevgili Maki01
O menekse buyuk ihtimalle Optimara Cora. Turkiye'de ticari olarak satilan afrika menekselerinin neredeyse tamami Optimara menseili.
burada yerli diye bildiklerimizin cogunu taniyacaksiniz.
Haklısınız bir çoğundan bende de var,çok çok güzeller çocukken beyaz ve mor vardı bizde yıllarca pembe aramıştım şimdi değil üçüncü bir renk onlarca çeşitin peşindeyiz,bazen gülüyorum kendime

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 06:01   #8393
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Fahriyecim çok haklısın hatırlarsın benim menekşeler çiçeksiz diye yazardım hep hastalıkla bir ilgisiz bıraktım bi baktım ki hepsi tomurcuk halinde sırayla açıldılar.

Sihirli menekşe toprağıyla, sıvı besinin de faydası oldu.

Yalnız bu ara cam önü çok güneşli yer değiştirdim yeni çıkan tomurcuklar açmadan kurumaya başladı neden acaba?

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 11:28   #8394
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MİRBE Mesajı Göster
Yalnız bu ara cam önü çok güneşli yer değiştirdim yeni çıkan tomurcuklar açmadan kurumaya başladı neden acaba?
Sevgili MİRBE,

Bu mevsimde güneşten etkilenmiyorlar. Benimkiler de tülün arkasından güneş ışığı alıyorlar. Yer değiştirmen etkilemiş olabilir. Kendini iyi hissedince saksı taşımalara başladın yine

Diğer ihtimalde besin eksikliği. Çiçeklenme döneminde gübreye devam ediyor musun?

Eski 19-04-2011, 17:42   #8395
Ağaçsever

01menekse's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2011
Merhaba klubnika ,

Merhaba klubnika ,

Menekşelerine yakından baktım hepsi harika görünüyorlar , ellerine sağlık . Sıvı gübre olarak ne kullanıyorsun ?

01menekse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 20:06   #8396
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 01menekse Mesajı Göster
Merhaba klubnika ,

Menekşelerine yakından baktım hepsi harika görünüyorlar , ellerine sağlık . Sıvı gübre olarak ne kullanıyorsun ?
Arkadaşlar, sıvı gübre konusunda herkese uyarmak istiyorum!!!
Çok dikkatli olmalısınız. ''ÇİÇEK COŞTURAN'' yeşil şişedeki olan gübre kesinlikle menekşelere kullanmayınız. Ben problem yaşadım, karışımı çok hafif hazırladığım taktirde, Faruk Bey ve İlknur hanım aynı problemlerle karşılaşmışlar. İçinde olan bileşiklere karşı menekşeler olumsuz tepki gösteriliyor, ''bitki zehirlenmesi'' adlandırabiliriz.

Daha evvel ''Vilmorin'' kullandım ve çok memnun idim. Toprak değiştirdikten sonra 2-3 ay hiç gübre kullanmayın! Sonra talimata göre 2-3 kez daha hafif karışım olarak. Örnek 1 kapak 1L suya, siz 3L suya karıştırın.
Sayğılarımla, ''klubnika''

Düzenleyen klubnika : 20-04-2011 saat 19:11
Eski 19-04-2011, 21:05   #8397
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sıvı gübre konusunda klubnika'yla aynı fikirdeyim. Ben de bazı menekşelerimde aynı sorunu yasadım.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 23:34   #8398
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Ben de forumdaki arkadaşların ısrarla tavsiyesi üzerine Anadolu marka yeşil bitkiler için olan(dış kabı yeşil) besini ve Botanica marka mor şişeli menekşe coşturan almıştım.
Faruk Bey'in tavsiyesi üzerine saksı değişimi sonrası ilk iki ay kullanmayıp sonrasında yapraklanmayı artırsın diye yeşil bitki için olanı kullandım. Çiçeklenme boyutuna gelince de mor şişeliyi kullandım. Çiçekli döneminde de mor olanı kullanmaya devam etmiştim.
Son bir aydır yeni ektiklerim, yavrular ve çiçekliler için ayrı ayrı besin hazırlamaya zamanım olmadığından bu besinleri kullanmaya ara vermiştim. Hepsine istisnasız Roa Plus kullanıyorum. Şeffaf bardaklarda ekili olan yavru menekşelerimde köklenmenin arttığını gayet net görebiliyorum.
Aynı tür menekşemin yavrularında ayrı ayrı besin maddeleri kullanarak deney yapmaya karar verdim, ama zamanım olmadığından gerçekleştiremiyorum. İlk fırsatta uygulama yapacak ve inşallah sizlerle paylaşacağım.
Sevgili Klubnika, Katmer, Maki, Faruk ve diğer arkadaşların bu sıvı gübreler konusunda daha ayrıntılı bilgilerine ihtiyaç duymaktayım. Mesela bu sıvı gübreleri tavsiye edilene göre çok daha fazla mı seyreltmeli? Çiçek coşturanı çiçekli dönemde kullanmayıp sadece tomurcuk oluşana dek mi kullanmalı? Her sulamada değil de mesela 2 kez normal su 1 kez besinli su mu? (aklımda bunlar gibi birçok soru işareti oluştu) Mesela Faruk Bey ve İlknur Hanım'ın da bu konudaki sorunlarını ana sayfada okumadım, galiba Ağaçlar Net toplantısında bahsedildi.
Çok uzun yazdığımın farkındayım, lakin formdaki arkadaşlarımın tavsiyesi ile menekşe yetiştirmeye çalıştığım için aklım karıştı. Bu konu hakkında daha fazla bilgi verecek olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum...

Eski 20-04-2011, 01:40   #8399
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klubnika Mesajı Göster
Arkadaşlar, sıvı gübre konusunda herkese uyarmak istiyorum!!!
Çok dikkatli olmalısınız. ''ÇİÇEK COŞTURAN'' gübre kesinlikle kullanmayınız. Ben problem yaşadım, karışımı çok hafif hazırladığım taktirde, Faruk Bey ve İlknur hanım aynı problemlerle karşılaşmışlar. İçinde olan bileşiklere karşı menekşeler olumsuz tepki gösteriliyor, ''bitki zehirlenmesi'' adlandırabiliriz.
Sevgili klubnika,

Bu görüşüne kesinlikle katılmıyorum. " Çiçek Çoşturan"ı tüm bitkilerimde kullanıyorum ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Yazdığın gibi "bitki zehirlenmesi" gibi bir durum söz konusu olsa, benim menekşelerde de olurdu. Kullanılan toprak karışımını ve diğer besinleri gözden geçirmenizi öneririm.

Belli elementler, diğerileriyle karıştırılmaması gerektiği için kompoze gübrelerde yer almıyor, kalsiyum gibi. Bu tür bir eksiklik de söz konusu olabilir.

Menekşelerinde "zehirlenme" diye adlandırdığın değişiklikleri daha detaylı hatta fotoğraflarıyla anlatırsan, neler olduğunu, benzer sorunları yaşayıp yaşamadığımızı kavrayabiliriz.

Bir ürün, hakkında bu kadar kesin cümleler kullanmanın çok doğru olmadığını düşünüyorum.

Eski 20-04-2011, 01:56   #8400
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili fahriyee,

Menekşelerle ilgili okuduğum tüm yabancı kaynaklarda ve üyesi olduğum yabancı forumlarda, dinlenme dönemi dışında 1/4 ya da 5 oranında seyrelterek gübre takviyesi yapılması öneriliyor. Dinlenme dönemi olarak tarif edilen belirtiler ise, bitkinin çiçeklenmeye ara vermesi ve gelişmesindeki gerileme ve hatta durma diye anlatılıyor. Bu genellikle Aralık-Şubat aylarına denk gelse de, bulunulan yerin iklim durumu belirleyici olmalı. Benim menekşeler evin kaloriferli olması nedeniyle kış aylarında da çiçek vermeye devam etti, ben de gübreye devam ettim. Arada gübre eklemeden de sulama yaptım ve sorun yaşamadım.

AVSA (African Violets Society of America- www.avsa.org) tüm dünyada kendini kabul ettirmiş bir oluşum. AVSA, gübre seçiminde dikkat edilmesi gereken elementin azot (N ) olduğunu ve azot bileşimi olarak formülünde Üre yer alan gübreinin kesinlikle menekşelerin köklerini yakacağını ve kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Bu nedenle bir gübre ile ilgili yorum yaparken , NPK oranlarını ,N yani azotun hangi bileşenlerinin (Arka etikette açıklama yer alır) formülasyonda yer aldığının da söylenmesi lazım. Aynı markaya ait üre içeren gübre olduğu gibi, azotun diğer bileşenlerinden oluşan gübre de var ve ayrı ambalajda....

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024