agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2013-2014 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni3632Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-10-2013, 12:56   #181
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Alan kişi böylelikle tohumların değerini daha iyi bilir. Ha çok beğenirse zaten seneye kendi istediği kadar tohum alabilir.
Değerini bilerek, özenle yani çok gözüne bakarak yetiştirmek istesem de geçen seneki etkinlikte talep ettiğim tohumların bazılarında başarılı olamadım, hiç çimlenmediler.

Çimlendirebildiklerimden Santini, san marzano domatesler, bhut jolokia, thai biberler ve daha şu an aklıma gelmeyenler çimlenmesine çimlendiler fakat az sayıdaki fideyi ne yazık ki yaşatamadım. Dört kalıcı ıspanak tohumundan çimlenen iki fidenin birisi çok neşeli giderken kaybettim.

Gerek sürekli bahçede olamayışım gerek şartları iyi hazırlayamayışım buna sebep oldu diyebilirim.

Bu yüzden bunlardan tohum alamadım dolayısıyla paylaşamıyorum.

Gelen tohumlardan yaşayan dahlia, lupin henüz açmadı, katlı gülhatmi açtı, tohum yapmadı.

Bu başarısızlığımdan sebep, bu yıl çok beğendiğim çeşitlerden bile pek talepte bulunmadım.

Benim gibi bu işlerle yeni uğraşmaya başlayan acemiler için üç beş tohum yeterli gelmez. En az on beş yirmi tohum olmalı. Tabii ki paylaşımcının elinde yeterli tohum varsa.

Kiraz ve cetiner beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-10-2013, 13:24   #182
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşilkolik Mesajı Göster
Bu tohumlardan rica edecektim ama nasıl alacagım yardımcı olurmusunuz.
Köydeyim, dönünce, perşembe günü takas listeme ilave edeceğim merak etmeyin.
Manolya tohumları 6-7 kişiye yeter sanırım.

HakanG ve yeşilkolik beğendi.
pria Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-10-2013, 13:33   #183
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Çimlendirebildiklerimden Santini, san marzano domatesler, bhut jolokia, thai biberler ve daha şu an aklıma gelmeyenler çimlenmesine çimlendiler fakat az sayıdaki fideyi ne yazık ki yaşatamadım. Dört kalıcı ıspanak tohumundan çimlenen iki fidenin birisi çok neşeli giderken kaybettim.
Sn.Sdurul, bahsettiğiniz çeşitlerin bahçenizde bulunması gerektiğini düşünüyorum. Bu yıl bunları talep etmemişsiniz, lütfen talep edin ki gönderebileyim. 4 adet kalıcı ıspanak tohumu olmaz tabii. Geçen yılki uygulamanın saçmalığından kaynaklanan bir şey (ki o da 10 olacaktı). Talebi bildiğim sürece özellikle kalıcı ıspanak tohumunda hiç sorunum yok, yeterince göndereceğim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-10-2013, 15:41   #184
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Değerini bilerek, özenle yani çok gözüne bakarak yetiştirmek istesem de geçen seneki etkinlikte talep ettiğim tohumların bazılarında başarılı olamadım, hiç çimlenmediler.

Gerek sürekli bahçede olamayışım gerek şartları iyi hazırlayamayışım buna sebep oldu diyebilirim.

Bu yüzden bunlardan tohum alamadım dolayısıyla paylaşamıyorum.

Gelen tohumlardan yaşayan dahlia, lupin henüz açmadı, katlı gülhatmi açtı, tohum yapmadı.

Bu başarısızlığımdan sebep, bu yıl çok beğendiğim çeşitlerden bile pek talepte bulunmadım.

Benim gibi bu işlerle yeni uğraşmaya başlayan acemiler için üç beş tohum yeterli gelmez. En az on beş yirmi tohum olmalı. Tabii ki paylaşımcının elinde yeterli tohum varsa.

Bence siz üzerinize alınmayın dediklerimi. Herkes sizin ne kadar paylaşımcı biri olduğunuzu zaten biliyor. Siz talep edin lütfen.

Bu sene başarısız olmanız bunları yetiştiremeyeceğiniz anlamına gelmiyor.
Bir şanssızlık olmuştur yoksa sizin elinizde ne olsa yetişir. Tohum yaşatamazsanız fide göndeririz canınızı sıkmayın.

h_dogan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-10-2013, 16:05   #185
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Benim bildiğim, lupin zaten ikinci yıl çiçek açar

Sevgi Durul beğendi.
Eski 28-10-2013, 17:39   #186
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Cok basarili bir etkinlik sureci gecirdigimizi dusunuyorum. Size ve butun yonetime kucak dolusu tesekkurler. Eminim ki, sistem daha fazla insanca gorulup anlasildikca, onumuzdeki yillarda katilim katlanarak artacaktir.

Ozellikle gecen seneki etkinlige tohum gonderen uyelerin, o zaman neden etkinligin simdiki formatina kavusmasi gerektigini savundugumuzu gorduklerini umuyorum.

Sn MeyveliTepe, olumsuzluklari yeniden gundeme getirmek adina degil ama gecen sene ne olmustu, bu sene ne oldu karsilastirmasini yapmak adina, sizin anlasilir umuduyla nazikce belirttiginiz birkac noktayi kendi bakis acimdan acayim:

Tohumlarin tamaminin seffaf bir sekilde, bu cati altindaki insanlarin ihtiyacini karsilayacak ve esas amac olan geleneksel tohumlarin sirkulasyonunu bilincli bir sekilde arttiracak; kisileri degil, organizasyonun ruhunu on planda tutacak bir duzenleme elzemdi. Simdi bu yapilmis oluyor.

Gecen seneki etkinlikten, Agaclar.net yonetiminin ve etkinlige benim gibi tohum gonderen bircok insanin iradesi ve rizasi disinda, paldir kuldur "Tohumlar bir yere gitmiyor, hepsi yine Agaclar.net uyelerine dagitilacak" diye goturulen ve dagitilmadigi anlasilan binlerce paket tohumun akibetinin ne oldugunu bilmiyoruz ama simdi Agaclar.net 2013 Tohum Takas/Paylasim Etkinligi'nde hersey herkesin gozu onunde gerceklesiyor. Kim hangi tohumun kime gidecegini, kime hangi tohumu gonderecegini biliyor. Internete yuklenmis gizli dosyalar yok.

Gecen seneki etkinlikte anlamsizca gizlenen o listelerin karmasikligindan mi yoksa kasten mi yapildigi bilinmez, tohum gonderip tohum talebinde bulunan bircok uyeye tohumlar eksik gonderilmisti. Eksik gonderilen tohumlar arasinda Santini'den Ayas domatesine, aci kapya biberden balkabagina kadar bircok tohum cesidi var. Gecen seneden artan tohumlarin listesi bende var. O etkinlige tohum gonderip, etkinlik sonrasi (Aralik 2012'den sonra) tohumlarinin ne kadarinin arttigini (ya da bendeki haliyle belirtilen tohum pakedi sayisini) bilmek isteyen olursa, onlara ozel mesaj araciligiyla bilgilendirme yapabilirim. Ozel mesaj diyorum cunku konuyu burda uzatip, bu guzel etkinligin onune gecmesini tercih etmiyorum.

Bu seneki duzenlemeyle, daha once yalnizca kargolarin ulasip ulasmadiginin takibi icin kullanilacagi ifade edilen ve oyle olmasi da gereken ozel telefon numaralarinin, "Gecen seneki etkinlige gonderdiginiz tohumlardan dolayi cok tesekkur ederiz. Bu sene duzenleyecegimiz etkinlige de katilimini bekleriz." ya da "XXX, napiyosun, tohum gonderiyim mi, hangisinden istersen gonderirim canim ayip ediyosun." gibi mesajlar atmak icin kullanilmayacagindan eminiz.

Agaclar.net yonetimine, bu seneki etkinlige getirdikleri ve gelecek senelere temel olacak duzenlemelerden dolayi tekrar tesekkur ediyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Geçen seneki etkinliğin sistemi tamamen farklıydı. Paylaşımcı üyeler paylaşacakları tohumları talep durumlarını bilmeden göndermiş, bazı tohumlara fazla talep olduğunda da isteyen herkese gönderilememişti. Bunun üzerine talep karşılamada tohum paylaşımcılarına öncelik sağlayan bir yazılım kullanarak dağıtım planı yapmaya çalışmıştık.

Buna göre 90 üyemize 3387 tohum paketi gönderilmesi öngörülmüştü. Her ne kadar sonradan aldığımız geri bildirimlerden, fiili dağıtım esnasında, yayınlanan dağıtım listesinde dağıtılması ön görülen bazı tohumların dağıtılmadığı bildirilmiş ise de, çok aşırı bir sapma olmamış olmasını ümit ediyoruz.

Geçen hafta itibarıyla bu rakamlar 173 üyenin 3519 talebi şeklindeydi. Bu hafta bu sayıların yükseldiğini izledik.

Bir çok mahzuru ve riski başından itibaren yok etmek üzere bu yıl sistemi tamamen değiştirdik.

• Bu yıl, Haziran başında paylaşıma sunulacak tohum tanıtımlarıyla süreci başlattık. Tanıtımlarda, her bir tohum hakkında yeterli bilginin verildiği, resimleriyle desteklenmiş bir tohum katalogu oluşturmaya çalıştık.
  • Ağaçlar.net alt yapısında tohum tanıtımlarının yapıldığı forum bölümünde teknik değişiklikler gerçekleştirip, "beğen" tuşunun fonksiyonunu "taleplerime ekle" şeklinde değiştirip, tohum talebinde bulunanların (at sepete gibi) sadece bir tuşa basmasıyla taleplerini kaydedebilmelerini sağladık. Böylelikle ayrıca talep listeleri vb. gibi şeyler hazırlamaya gerek olmadan talepler kayda geçebiliyor.
  • Tohumlar tanıtılmaya başlar başlamaz talep süreci de başladı. Böylelikle paylaşımcı üyenin, daha mevsimin başında gelen talep yoğunluğuna göre tohum alma sürecini dengeleme fırsatı oldu. Belki mevsim sonunda gelen hesaplanmamış talepler için sorun olabilir.
  • Ne tohum kayıtları, ne de talep kayıtlarında sonradan bir listeye bakarak, ya da kopyala yapıştır ile liste oluşturma vs. gereksinimi kalmadı. Her türlü kaydı hiç bir ilave ya da değişiklik yapmadan doğrudan agaclar.net alt yapısından otomatik alıyor ve etkinlik için hazırladığımız ayrı bir veri tabanına otomatik aktarıyoruz.
  • Veritabanındaki tohum ve talep kayıtlarını herkesin erişip inceleyebileceği tablolara aktarıp yayınlıyoruz (bu tablolar sadece veritabanı kayıtlarının bir anki durumlarını gösterirler).
  • Sadece, talepte bulunan üyelerimizin kargo bilgilerini ayrıca kendilerinden isteyeceğiz. İsim, adres, telefon numarası gibi kişisel bilgi kategorisine giren, başka amaçlar için kullanımı kanunen de yasak olan bu bilgiyi adres etiketleri hazırlandıktan sonra tekrar kullanılmamak üzere imha edeceğiz.
  • Etiketleme standartlarımızı başından belirledik. Paylaşımcı üyelerimizin tohum paketçiklerine koyacakları etiketleri standart bir şekilde, tek elden hazırlayıp vereceğiz.
  • Bu yıl da tüm talepler %100 karşılanacak diye bir şey yok. Fakat bir farkla. Bu yıl agaclar.net adına hiç kimse hangi talebin karşılanıp hangisinin karşılanmayacağı şeklinde, otomatik bile olsa bir insiyatif kullanmayacak.
  • Talep karşılamada tüm insiyatif bizzat tohum sahibinindir. Herhangi bir sebeple tohumun talebe yetersiz olması, ya da başka bir sebeple bazı taleplerin karşılanamaması durumunda tek karar verici tohum sahibir.
  • Ağaçlar.net, tüm talepler eksiksiz karşılanacak şekilde etiketleri hazırlayıp paylaşımcı üyelerimize iletecektir.
  • Tohumlar paylaşımcı üyeler tarafından kişiye özel etiketlerle poşetlere konup gönderildiğinden lojistik merkezi (tohumların tek noktada toplanıp talep sahipleri için tasnif edildiği ve kargoya verildiği merkez) hiç bir şekilde tohum poşetlerini açmayacak, tohumlara dokunmayacaktır. Böyle bir gereksinim kalmamıştır.
  • Lojistik merkezinde yapılacak işlem çok standart hale getirilmiş olup, etiketli poşetleri talep sahiplerinin zarflarına dağıtıp kargoya vermekten ibarettir.
  • Etkinlik sonunda, "etkinlikten arda kalan tohumlar" gibi bir kavram yok edilmiştir. Lojistik merkezinde talepçisine gönderilmemiş tek bir tohum poşeti dahi kalmayacaktır.

Etkinlik prensiplerinde detaylı olarak yazılan bu özellikleri özetledikten sonra dikkatimi çeken bir kaç şeyi de belirtmek isterim.

Geçen yıl önemli sayıda ve çok talep edilen tohum çeşitlerini paylaşan üyelerimiz bu yıl da aynı paylaşımcılıklarını gösteriyorlar. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Paylaşılan tohum çeşitlerine baktığımızda, sistemin değişmesinin de yardımıyla paylaşılan her bir tohum hakkında olabildiğince detaylı bilgiye sahibiz. Gerçekten az bulunur, yetiştirmekten keyif alacağımız nadide tohumlar paylaşıma sunuldu.

Geçen yılki dağıtım listesini incelediğimde, önemli miktarda tohum çeşidi aldığı (kayıtlara göre) görünen bazı üyelerimizin bu yılki etkinliğe paylaşımcı olarak katılmadıklarını görüyoruz. Oysa (özellikle tohum paylaşmadan talepte bulunan üyelerimizin) aldıkları tohumları yetiştirip bu yıl paylaşımcı olacaklarına dair beklentimiz vardı. Acaba aldıkları tohumları yetiştiremediler mi? Bizlere ışık tutabilecek şekilde deneyimlerini aktarabilirlerse bu yıl ve sonraki yılların etkinlikleri için fikir verici olabilir.

Aynı şekilde tohum paylaşmadıkları halde hem geçen yıl hem de bu yıl talepte bulunan üye arkadaşlarımız da olduğunu görüyorum. Onların deneyimlerini özellikle merak ettiğimi belitmeliyim.

birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-10-2013, 18:18   #187
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bir de tabii tohumlarin cimlenme yuzdelerini dusunmek gerekiyor. Taze bir tohumda bile, %100 cimlenme olmayacagi kabulu ile kisi basina gonderilecek tohum sayisini hesaplamakta fayda var.

Gonderilmesi dusunulen miktarin sayica %50'si kadari ustune eklenerek gonderilebilir (yani, katilimci uye kisi basina 6 tohum gondermeyi dusunuyorsa 9 tohum gonderir).

Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) - agaclar.net ana basligi altinda cimlenme yuzdeleriyle ilgili bir tablo olacakti ama su anda bulamadim. O tablo eklenerek uyelerin bilgilenmesi ve bir degerlendirme yapmasi saglanabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Bence siz üzerinize alınmayın dediklerimi. Herkes sizin ne kadar paylaşımcı biri olduğunuzu zaten biliyor. Siz talep edin lütfen.

Bu sene başarısız olmanız bunları yetiştiremeyeceğiniz anlamına gelmiyor.
Bir şanssızlık olmuştur yoksa sizin elinizde ne olsa yetişir. Tohum yaşatamazsanız fide göndeririz canınızı sıkmayın.

Eski 31-10-2013, 17:19   #188
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn hberbul, bu resimdeki domates Yildiz mi? hberbul

Eski 31-10-2013, 19:20   #189
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster

Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) - agaclar.net ana basligi altinda cimlenme yuzdeleriyle ilgili bir tablo olacakti ama su anda bulamadim. O tablo eklenerek uyelerin bilgilenmesi ve bir degerlendirme yapmasi saglanabilir.
Bunu mu aradınız?

Sebze Tohumlarının Çimlenme Yüzdesi Standartları

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-10-2013, 19:25   #190
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Hahha ben mi yazmisim Tesekkurler, evet bunu ariyordum...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster

Eski 01-11-2013, 11:51   #191
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
bahceden sayfasında ürünün bilgileri kısmında çok verimli olarak paylaşmış olduğum Costata Romanesco Kabak isimli kabak çok verimli bir çeşit değilmiş. Yalnız fazla yer kaplamayan bu çeşitten sürekli olarak tek tük hasat yaptık. Çok verimli olmayan bu çeşit çok lezzetlidir. Bilginize...

bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-11-2013, 13:22   #192
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Alıntı:
Sn hberbul, bu resimdeki domates Yildiz mi? hberbul
Kusura bakmayın sorunuzu yeni gördüm.Hayır yıldız değil.Tam ismini bilemiyorum.Bahçede kendiliğinden çıkmıştı geçen yıl.Ordan tohum alarak yetiştirdim.

hberbul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-11-2013, 18:34   #193
Ağaç Dostu

yeşilkolik's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2013
Sn Pria şimdiden çok teşekkür ederim

yeşilkolik Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-11-2013, 12:46   #194
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn pria, Çilli Fasulye Tokat Borulcesi'ne de benziyor. Yine cok benzer bir cesit, Sakarya'da da sanirim Boncuk Ayse olarak yetistiriliyor. Boyle birbirine cok benzeyip (ya da belki de ayni olup) farkli yerlerde farkli isimlerle anilan bazi cesitler oluyor.

Eski 03-11-2013, 12:59   #195
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Sn pria, Çilli Fasulye Tokat Borulcesi'ne de benziyor. Yine cok benzer bir cesit, Sakarya'da da sanirim Boncuk Ayse olarak yetistiriliyor. Boyle birbirine cok benzeyip (ya da belki de ayni olup) farkli yerlerde farkli isimlerle anilan bazi cesitler oluyor.
İnternette Çilli sırık Ayşe veya mavi çilli fasulye diye satılan yerler var..Taneler taze iken mavimsi mi oluyor bilemiyorum..Özgün bir fasulye çeşidi olduğunu sanıyorum..Ama pek yaygın değil..

Doğal Mavi Çilli Fasulye Tohumu(30 adet), Fasulye Tohumları

Doğal Mavi Çilli Fasulye Tohumu(30 adet) ve satışı | Aşılı Meyve Fidanı Gül Fidanı Çiçek Soğanı Tohum Satışı

Eski 03-11-2013, 13:15   #196
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Evet, yaygin degil ama boyle ara ara beklenmedik yerlerden karsima cikiyor Fotograftakiler farkli cesitler sanirim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
İnternette Çilli sırık Ayşe veya mavi çilli fasulye diye satılan yerler var..Taneler taze iken mavimsi mi oluyor bilemiyorum..Özgün bir fasulye çeşidi olduğunu sanıyorum..Ama pek yaygın değil..

Doğal Mavi Çilli Fasulye Tohumu(30 adet), Fasulye Tohumları

Doğal Mavi Çilli Fasulye Tohumu(30 adet) ve satışı | Aşılı Meyve Fidanı Gül Fidanı Çiçek Soğanı Tohum Satışı

Eski 04-11-2013, 22:34   #197
Ağaç Dostu

yeşilkolik's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
bitki türü: Ağaç
bitki ömrü: Uzun ömürlü
tohum kaç yıldır sizdedir: 2012'den beri.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Biga/çanakkale
tohumun kökeni: Meraklı bir kişi tarafından tahminen 40 yıl önce evinin önündeki kaldırıma ekilmiş.
Kullanılan gübreler: Gübrelemeye gerek yok.
Kullanılan ilaçlar: Gerek yok.
Hasat yıl ve ayı: Kasım 2012
bitki tipi ve gelişim durumu: Yapraklarını döken bir tür.tohum kapsülleri tesbih tanelerine benzer.bu sert kabuklu zırh kırıldığında içinden çörekotu tohumundan biraz büyükçe siyah tohumlar çıkar.çimlendirilme yöntemini bilmiyorum.
hiç bir tohumu göndermesenizde rahmetli annemin anısına dikmek istiyorum gönderilirse çok mutlu olurum

yeşilkolik Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-11-2013, 12:28   #198
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Meyvelitepe..

Artık şu tohumları yavaş yavaş paketlesek te göndersek diyorum..

Bir an önce yeni sahiplerine ulaştırmak üzere yola çıksalar iyi olacak..

Bu emanetlerden, üstümdeki yükten bir an önce kurtulmayı bekliyorum )

Eski 06-11-2013, 15:29   #199
Ağaç Dostu

dagsa reklam's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2013
vur davula davulcu. bu gün şenlik var.
agaçlar net'te birliktelik var kardeşlik var.
tohumlar çimlenecek. fide olacak.
çapalar topraga vurulup.arklar açılacak.
fideler toprakla buluşacak.

selam abilerim ablalarım kardeşlerim.forumu bir süredir takip ediyorum yok büyle bişey olamaz diyorum bukadar sevgi dolu insanı bir arada görmek çok güzel. iyiki varsınız.

bu arada tohum isteginde bulunan arkadaşlar ben dahil lütfen aldıgımız tohumların kıymetini bilelim ve tohumları çogaltıp bizde kısmetse bi dahaki seneye olmayan arkadaşlarla paylaşalım.saygılarımla

dagsa reklam Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-11-2013, 11:08   #200
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Değerli üyeler,

Taleplerin sonu için önceden ilan ettiğimiz Ekim sonunu bir hafta geçtik. Bunun sebebi son 1-2 haftada yeni paylaşımcı arkadaşlarımızın tohum paylaşımında bulunması sebebiyle talep edilebilmesi için fırsat tanımak istedik.

2013-2014 Tohum paylaşım etkinliğinde tohum talebi yapabilmek için son gün 8 Kasım 2013 Cuma saat 24:00 (bugün gece yarısı).

Bugün saat 24:00'dan sonra yapılacak talepler dikkate alınmayacak, o talepler için tohum paketleme etiketi üretilmeyecektir.

Hali hazırda paylaşılan tohumlar için paylaşımcılara, talepleri için değerli üyelerimize teşekkür ederiz.

Etkinliğin önemli bir adımı böylece tamamlanmış oldu. Bundan sonraki adımlarda talepte bulunan üyelerimizin kargo bilgilerini isteyeceğiz, gönderen üyelerimizin talepleri için tohum paketleme etiketi üretip paylaşımcılarımıza ulaştıracağız.Bugün gece yarısından sonra paylaşım ve taleplerdeki son realize edilen rakam ve bilgileri yayınlamaya çalışacağım.

Eski 08-11-2013, 16:20   #201
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Örneğin ben 8 tane tohum çeşidi paylaştım. Tohum talep ederken 8 tane mi seçebiliyorum yoksa daha fazla talepte bulunabilir miyim? Bazı arkadaşlar hiç paylaşım yapmadığı gibi çok fazla talepte bulunmuşlar. Herhangi bir sınırlama yoksa talep sayımızı artırabilir miyiz?

limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-11-2013, 17:01   #202
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Arttırabilirsiniz. Gönderdiğiniz çeşit kadar tohum alabileceksiniz diye bir şey yok.

Söz gelimi siz 8 çeşit paylaşmışsınız ama sizden 120 talep var. Bunların hepsini karşılayabilir misiniz bilmiyorum (takdir hakkı size kalmış bir şey). Bir an için karşıladığınızı, hadi 100 talep karşıladığınızı var sayalım. Şayet sizin alabileceğiniz tohumu 8 çeşit ile sınırlandırmış olsak siz 100 kişiye tohum verirken 8 çeşit tohum alabilmek gibi bir saçmalık ortaya çıkardı. Aradaki 92 farkla ne yapardık artık

Daha önce yazıldığı gibi, süreç sonunda tek bir tohum dahi kalmamasını garanti edecek bir planlama yaptık.

Eski 08-11-2013, 19:33   #203
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Ben de su anda bu yazilanlari ve tohum takas etkinligini esimle paylastim.Dogaya boyle deger veren kisilerin olmasi cok cok güzel .Bu degerlere her zaman sahip cikalim.

haru beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-11-2013, 21:55   #204
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
İyi akşamlar birden fazla paylaşımcı dan birden fazla tohum talep eden üyelerin tohum paketleri ayrı ayrımı gelecek yoksa tek kargoyla mı gelecek saygılar.

fındıkçı74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-11-2013, 22:01   #205
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
İyi akşamlar birden fazla paylaşımcı dan birden fazla tohum talep eden üyelerin tohum paketleri ayrı ayrımı gelecek yoksa tek kargoyla mı gelecek saygılar.
Ekinlik prensiplerinde anlatılan süreç çerçevesinde tek paket olarak gelecek.

Eski 08-11-2013, 22:35   #206
Tohum Takas

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Değerli Tohum Paylaşım Etkinliği katılımcıları,

Bildiğiniz üzere bu gece yarısı itibarıyla etkinliğin tohum tanıtım ve talep aşaması tamamlanıyor.

Bir sonraki adımda etkinliğin bir birimi olarak Lojistik Merkezi devreye giriyor ve etkinlik kayıt merkezi ile koordineli olarak, paylaşımcılardan gelecek tohum poşetlerini talep edenlere göre tasnif ederek talep edenlere gönderecek.

Bu adımın gereği olarak tohum talep edenlerin kargo bilgilerini toplamamız gerekiyor.

Aşağıda, kutu içinde gösterilen ifadede görüldüğü gibi kargo bilgilerini ve etkinlikten ücretsiz paylaşım çerçevesinde tohum aldığına, alıcı ödemeli kargoyu kabul ettiğine dair beyanlar ile alınan tohumlardan yetiştirilecek bitkilerin tohumlarının gelecek yılın etkinliğinde paylaşıma niyet ifadeleri yer almaktadır.

Gelen adres bilgilerinin sisteme kolayca alınabilmesi için ";" (noktalı virgül) işaretinin ayraç olarak kullanıldığı tek satırlık bir kargo bilgisi hazırlanması öngörülmüştür.

Buna göre formatımız tek bir satır halinde,

üye-kodu;Ad Soyad;kargo adresi;irtibat telefonu

şeklindedir.
(lütfen bilgileri noktalı virgül ile ayırmayı unutmayınız)
(adres bilgisi uzun bile olsa alt satıra geçme tuşuna basmadan yazınız)

Örnek:

agacsever; Osman Uyanık; Deretepe mah. Gelip geçer sok. No:21/3 Kadıköy İstanbul; 02160000000

Buna göre tohum talebinde bulunmuş olan üyelerimiz lütfen aşağıdaki kutu içindeki ifadeyi kopyalayıp, üye kodu, isim, adres alanlarına kendi bilgilerinizi yazarak LojistikMerkezi kullanıcısına özel mesaj ile gönderiniz.

Alıntı:
Aşağıda verdiğim bilgiler doğrultusunda, içinde talep ettiğim tohumlardan paylaşımcılar tarafından şahsıma özel hazırlanacak ücretsiz tohum poşetleri bulunan kargoyu, ödemesi bana ait olmak üzere, Yurtiçi kargo yoluyla tarafıma gönderilmesini kabul ve rica ederim.

Aldığım tohumlardan yetiştirdiklerimden elde edeceğim tohumları, gelecek yılın agaclar.net etkinliğinde paylaşmaya gayret edeceğim.

Adres bilgilerini göndermede son tarih 14 Kasım Perşembe saat 24:00'dür.

Bu tarihten sonra gönderilecek adresler, sadece adres göndermiş üyelerin taleplerine göre tohum poşetleme etiketleri hazırlanacağı için, maalesef dikkate alınamayacaktır.
Adına tohum poşetleme etiketi hazırlanmamış talep sahiplerine tohum hazırlamak mümkün olamayacağı için maalesef tüm haklarını kaybederler.
Bu yüzden son güne bırakmadan söz konusu adres bildirim özel mesajını hemen göndermenizi tavsiye ediyoruz.

maki01, alanur, ciroz ve 2 kişi beğendi.
LojistikMerkezi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-11-2013, 22:57   #207
Tohum Takas

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Değerli üyeler,

Kargo bilgilerinizi gönderirken yukarıdaki mesajda görülen ifadelerin de mutlaka mesajınızda bulunmasını rica ediyoruz ki, sizlerin ücretsiz tohum paylaşımından tohum almakta olduğunuzu, alıcı ödemeli kargoyu kabul ettiğinize dair beyanlardır. Aksi durumda Lojistik Merkezi kargo geri dönme riskinden dolayı kargoyu hiç göndermeme, paylaşımcıya iade etme kararına varabilir.

Alıntı:
Aşağıda verdiğim bilgiler doğrultusunda, içinde talep ettiğim tohumlardan paylaşımcılar tarafından şahsıma özel hazırlanacak ücretsiz tohum poşetleri bulunan kargoyu, ödemesi bana ait olmak üzere, Yurtiçi kargo yoluyla tarafıma gönderilmesini kabul ve rica ederim.

Aldığım tohumlardan yetiştirdiklerimden elde edeceğim tohumları, gelecek yılın agaclar.net etkinliğinde paylaşmaya gayret edeceğim.

maki01, sarpa, ciroz ve 3 kişi beğendi.
LojistikMerkezi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-11-2013, 23:39   #208
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sayın üyeler,

Agaclar.net 2013-2014 Tohum Paylaşım Etkinliğinin tohum tanıtım ve tohum talep dönemleri kapanmıştır. Saat 00:00'dan sonraki talepler dikkate alınmayacaktır.

Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki aşamaları kolayca halledip tohumları sahiplerine ulaştırmadaki her türlü desteğiniz için peşinen teşekkürler.

h_dogan, maki01, pria ve 7 kişi beğendi.
Eski 09-11-2013, 11:33   #209
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Agaclar.net 2013-2014 Tohum Paylaşım Etkinliği - Rakamlar

Etkinliğin dün gece yarısı itibarıyla kapanan tohum tanıtım ve talep bölümüne ait kesin kayıtlar agaclar.net alt yapısından otomatik olarak etkinlik veritabanına kaydedilmiştir.

Buna göre;

Etkinliğe paylaşımcı olarak katılan 25 üyemiz, 285 çeşit paylaşmış ve bu çeşitlere toplam 5.440 talep gerçekleşmiştir.

Paylaşımcı Tohum Çeşit Sayısı Talep Sayısı
Andora 3 40
Atilgan 4 29
bahcedenn 48 1133
bahtiyar02 3 62
birnefestoprak 11 260
ciroz 1 13
feaverrond 2 24
goknarcı4 1 7
h_dogan 19 336
hberbul 33 333
heyyamola 41 759
Kiraz 8 93
limon_sever 8 122
loveforlife 11 213
malbman 4 38
MeyveliTepe 22 934
olcim 4 40
oz26 4 38
pares 1 26
pria 7 118
SDurul 17 366
sevoş 16 241
sigacik 4 59
trilye 9 70
üzüm 4 86

Eski 09-11-2013, 11:40   #210
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Etkinlikten tohum talebinde bulunan 193 üyemiz ve talep etmiş oldukları çeşit sayıları aşağıdaki tablodadır.

Talep Eden Tohum Çeşit Sayısı
1olgllu 2
aaytun 2
acemi_cevizci 5
aheste 3
akçabardak 14
akgul1a 163
alanur 74
alıcan 8
aliustuner 18
alp37 2
Andora 107
antebi 2
arabacı 25
athena -asena 20
Atilgan 13
avcı66 13
aydın 1
ayhank 4
ayred 15
Aysel Yavuz 1
Aysis 11
bahcedenn 62
bahtiyar02 61
bezginkuh 7
birnefestoprak 28
bugrahan45 97
bynpol 1
can2158 1
celalim01 5
celikmen 8
cem kaptan 1
cemas 78
cetiner 34
ciroz 32
Coskun4216 10
dagsa reklam 140
dedehaydar 14
Derya Yıldız 33
difenbahya 2
Dilek Sarıkaya 8
donnablanca 65
doztayfundil 2
drhegeli 10
ececeren 18
eceyıldız 58
efeege 45
efor 77
ekizilaslan 21
engin80 49
Enver 6
esemeral 58
esgül73 21
evdecıcek 9
eylülburak 55
f.okan 1
fatitoo 1
Fatma Kochan 12
feaverrond 18
feriha 33
feyzagul 6
fındıkçı74 29
Filiz Alataş 8
Ga2084 12
gediz3 18
gulbirsen 10
gultar 15
Gül Batur 27
h_dogan 80
hakan035 1
HakanG 132
HANIMELI 11
haru 89
haruntuncer 7
hberbul 50
helin-123 13
hesperis 1
heyyamola 133
hira 62
hozat 5
humanson 41
Hurci 2
Hülya 1
Hülyab 13
ilksenozturk 9
incirli 172
inkero 6
İPEKBÖCEGİ 20
İSAK 17
jamak 28
jeozuu 1
Jezebel 9
Kartopu 18
kasap.94 4
Kasırqa 1
KAYAHANN 13
Kiraz 8
kocagöz 4
Koka 29
ksswat 6
kyora 104
Lalem 45
ldagistan 11
leventali 5
ligustrum 2
limon_sever 51
Lonicera 71
loveforlife 120
maki01 5
malbman 35
mavi tutku 28
Melih Bakırlıoğlu 38
merkal 4
mervegkc 1
MeyveliTepe 37
mico 27
milonga-tr 12
mky71 1
mmtklc63 14
Muda 102
Murat Uysal 73
münevver 2
neasneap 3
necoak 3
nesli60 5
Nevin Marangoz 52
nevsune 1
nkutsay 62
nurgören 4
odogal 1
ofblm 3
ogicik 7
olcim 6
oma1453 69
oobd 1
opa 3
OSMAN45 15
oz26 37
Ozg 1
ozigenc 1
Ozlem A 3
ozlemkaragoz 6
pares 54
pembegül 28
perseus 37
petreli 12
piya 3
pria 105
resimsel 55
rozkan 3
sadecegeçen 3
Safranlı 2
SAHIRE 52
sarpa 13
sasmen 15
SDurul 37
Seabert74 6
semihbagis 1
senkron 29
sernur 39
serpil D 48
serpil özdemir 2
sevdamhayal 4
sevoş 36
seyyah53 1
Sfy 122
sigacik 7
siskebap 17
smily 17
sonkez 6
Sudenur 1
syuksek 11
Şevket Yaşar 13
tamaşa 160
temem_07 17
tkorkunckaya 16
toprakseven 36
torkulu 89
trilye 46
uçurum 19
uğurluduygu 7
umut56 3
üzüm 15
vehibe 2
wisdom 9
yağmur 35
Yasin Aksoy 39
yeşilkolik 50
yeşilyayla 17
ykaya194 1
yolgezer2001 101
yörükbeyi03 99
Zeytinlibahçe 16
Zülfinaz 18

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024