agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2013-2014 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni3632Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2013, 14:06   #121
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Çelik paylaşım önerisini de bu sayfaya taşıdım...

bahtiyar02 ve ciroz beğendi.
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-09-2013, 19:18   #122
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE Mesajı Göster
PTT kargo ile yollayabilirseniz, ben talibim, zira bizim köye başka kargo gelmiyor, o da Çarşambaları köy kahvesine geliyor
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Sahire,

Dağıtım lojistik merkezi tarafından merkezi bir şekilde yapılacak. Normalde, özel anlaşma sebebiyle Yurt İçi Kargo kullanılacak gibi görünüyor. Bazı üyeler için PTT kargo kullanılabilir mi, lojistik merkezi zamanı geldiğinde değerlendirebilir sanırım.
Gönderim seçeneklerinde PTT kargo veya Aras kargo olursa çok sevinirim. Köyüme sadece Aras Kargo Pazartesileri geliyor.

üzüm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2013, 17:48   #123
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2011
merhaba ben ağaçlar net üyesiyim ancak foruma aktif katılmıyorum sadece okuyup bilgi ediniyorum,ayrıca ilk defa bu sene ürün yetiştirdim, bitki yetiştirmeyi ve forumu kullanmayı da yeni öğrenmeye çalışıyorum,ilk defa yetiştirdiğim ürünleri ancak seneye paylaşacağım.Çünkü yeterli ve sağlıklı tohum edinemedim talepte bulundum ama tohum alamayacakmıyım,çok üzüldüm

malina, Sevgi Durul ve pria beğendi.
sernur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2013, 18:09   #124
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sernur Mesajı Göster
merhaba ben ağaçlar net üyesiyim ancak foruma aktif katılmıyorum sadece okuyup bilgi ediniyorum,ayrıca ilk defa bu sene ürün yetiştirdim, bitki yetiştirmeyi ve forumu kullanmayı da yeni öğrenmeye çalışıyorum,ilk defa yetiştirdiğim ürünleri ancak seneye paylaşacağım.Çünkü yeterli ve sağlıklı tohum edinemedim talepte bulundum ama tohum alamayacakmıyım,çok üzüldüm
sn.Sernur, tohum alamayacaksınız diye bir şey yok. Tohum gönderip göndermeme insiyatifi paylaşımcı üyelerimize aittir.

Bir paylaşımcı olarak benim görmekten memnunluk duyacağım şey ise, öncelikle talep sahiplerinin hiç olmaz ise kendilerini tanıtmış olmaları, belki forumdaki bir kaç başlıkta da olsa az biraz katılım. Bunun için hala vaktiniz var

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2013, 21:09   #125
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Bu biber Bursa'da bolca yaşayan Arnavutlar'ın çok sevdiği bir biber. Çok acı olmasına rağmen fazlaca tüketiliyor. Halamın gelini de Arnavut ve onlar da yetiştiriyor bu biberi İnegöl'de. Etli bir biber. Turşu olarak, kurutup yoğurtlu yemeğini yaparak ve içine lor doldurup bir tür salata-turşu gibi baskısını yaparak tüketiyorlar...

Tohumu paylaşmamı ister misiniz?
Name:  IMG_3500.jpg
Views: 6649
Size:  43.0 KB

Name:  IMG_3501.jpg
Views: 5824
Size:  43.5 KB

loveforlife Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2013, 21:27   #126
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Bu biber Bursa'da bolca yaşayan Arnavutlar'ın çok sevdiği bir biber. Çok acı olmasına rağmen fazlaca tüketiliyor. Halamın gelini de Arnavut ve onlar da yetiştiriyor bu biberi İnegöl'de. Etli bir biber. Turşu olarak, kurutup yoğurtlu yemeğini yaparak ve içine lor doldurup bir tür salata-turşu gibi baskısını yaparak tüketiyorlar...

Eklenti 445637

Eklenti 445638
Kesinlikle isteriz. Çok makbule geçer. Geçenlerde Boşnak mahallesinde yaşayan bir arkadaşım bahsetmişti. Tam da tarife uyuyor. Kırmızı biberleri fırına verip kabuğunu soyduktan sonra doğrayıp süt kaymak ya da ekşimik (tam olarak hangisi olduğunu o da bilmiyor) ile karıştırıp kahvaltılık ya da mezelik yaptıkları bir çeşitmiş.

bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2013, 22:35   #127
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sn heyyamola,

Desti domatesle ilgili erken ve gec hasat derken, ayni cesit domatesin ilk meyvelerini verdigi zaman aldiginiz tohumlariyla sonraki donemde verdigi domateslerden aldiginiz tohumlari mi kastediyorsunuz?

Bir de bu yil takasta paylastiginiz desti domatesle 2012 takas etkinligine gonderdiginiz desti domates ayni midir?

Resimlere bakinca, Sn bahtiyar02'nin takasta paylastigi cesit sizin paylastiginiz ceside gore daha buyuk meyvelere sahip gibi gozukuyor. Bu iki cesit ayni midir?

birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2013, 23:53   #128
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn heyyamola,

Desti domatesle ilgili erken ve gec hasat derken, ayni cesit domatesin ilk meyvelerini verdigi zaman aldiginiz tohumlariyla sonraki donemde verdigi domateslerden aldiginiz tohumlari mi kastediyorsunuz?

Bir de bu yil takasta paylastiginiz desti domatesle 2012 takas etkinligine gonderdiginiz desti domates ayni midir?

Resimlere bakinca, Sn bahtiyar02'nin takasta paylastigi cesit sizin paylastiginiz ceside gore daha buyuk meyvelere sahip gibi gozukuyor. Bu iki cesit ayni midir?
Aynı çeşit domatesin, farklı zamanlardaki hasadını kasdetmiştim. Erken hasat olarak belirttiğim en erken oluşan meyvelerin tohumlarıdır. Geç hasat olarak belirtilen tohumlar, 2 ay kadar sonra hasat edilmiştir.

Bu yıl paylaştığım tohumlar, 2012 takas etkinliğine gönderdiklerimin aynısıdır.

Paylaştığım tohumları, 2011 yılında Sn. yarenimex' den ücretsiz paylaşım yoluyla edinmiştim. O da Sn. bahtiyar02' den aldığını belirtmişti. Geçen seneki etkinlikte Sn bahtiyar02, ufak ve büyük boy olarak 2 farklı çeşidi paylaşıma sunmuştu. Benim yetiştirdiklerim, muhtelif boylardaki ceviz büyüklüğünde diyebilirim.

ciroz ve birnefestoprak beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-10-2013, 19:04   #129
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn loveforlife,

Bu biber, 2012 etkinligine iri boy aci koy biberi (Bursa'nin dag koylerinden) olarak gonderdiginiz cesitle ayni mi?

Alıntı:

Eklenti 445637

Eklenti 445638

Eski 02-10-2013, 19:53   #130
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
Sn loveforlife,

Bu biber, 2012 etkinligine iri boy aci koy biberi (Bursa'nin dag koylerinden) olarak gonderdiginiz cesitle ayni mi?
Bu tamamen farklı bir tür. Tohum, yeni geçti elime. Arnavut kökenli halkın severek tükettiği özel bir tür. Diğeri süs biberi ya da çiçek biberi denen acı biberin iri boyu. Diğeri bunun kadar acı değil zaten. Diğerinin şu görseli yeterli olacaktır umarım... Bu sene onun fotoğrafını çok çekmemişim nedense...

Name:  IMG_2629.jpg
Views: 773
Size:  28.1 KB

Eski 03-10-2013, 18:12   #131
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Olcim'in yanlışlıkla ayrı başlıklar halinde yayınladığı iki çiçek tohumunu olcim başlığı altına taşıdım. Bu iki çiçeği talep etmiş olan iki üyemizin yeni yerinde tekrar talep etmesi gerekiyor çünkü taşıma esnasında talep'ler taşınmadı.

Eski 03-10-2013, 21:17   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:

Eklenti 445637

Eklenti 445638
Aynı biber mi bilmiyorum benim bahçemde de bir kök var kırmızı halini görmedim fakat yeşil olarak ,üzerinde aynı çizgiler,oldukça acı ve etli bir biber

cetiner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-10-2013, 21:53   #133
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sanirim o cizgiler, meyvelerin kizardiktan sonra catlamasiyla ilgili. Cesit ozelligi gibi gozukmuyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Aynı biber mi bilmiyorum benim bahçemde de bir kök var kırmızı halini görmedim fakat yeşil olarak ,üzerinde aynı çizgiler,oldukça acı ve etli bir biber

Eski 03-10-2013, 22:10   #134
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
Sanirim o cizgiler, meyvelerin kizardiktan sonra catlamasiyla ilgili. Cesit ozelligi gibi gozukmuyor.
Mutlaka siz daha iyi bilirsiniz ama bence bu çatlaklar çeşit özelliğiyle ilgili. Çünkü biberler daha yeşilken bile krokodil misali çatlak bir derisi oluyor. Kızardıkça belirginleşiyor çatlaklar. Geç olan bir tür. Yaz sonunu buluyor olgunlaşması.

Eski 03-10-2013, 22:46   #135
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Estagfurullah, tahminde bulunuyorum. Catlaklarin nedeni fizyolojik olsa gerek diye dusundum. Meyveler kalin kabuklu mu?

Alıntı:
Mutlaka siz daha iyi bilirsiniz ama bence bu çatlaklar çeşit özelliğiyle ilgili. Çünkü biberler daha yeşilken bile krokodil misali çatlak bir derisi oluyor. Kızardıkça belirginleşiyor çatlaklar. Geç olan bir tür. Yaz sonunu buluyor olgunlaşması.

Eski 04-10-2013, 08:47   #136
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
Estagfurullah, tahminde bulunuyorum. Catlaklarin nedeni fizyolojik olsa gerek diye dusundum. Meyveler kalin kabuklu mu?
Meyveler kalın kabuklu ve etli. Ben geçen yıl turşusunu ve yoğurtlusunu yedim o akrabamızın evinde. Turşunun içinde hiç erimiyor, kütür kütür. Çok acı olmasına rağmen yedikçe yedirtiyor. Lezzetli bir acı. Bir de içine lor-kaymak doldurup baskı (bir tür turşu ya da konserve denilebilir) yapıyorlarmış. Onun yemedim ama çok güzel olduğunu anlattılar. Bu yıl için tohum rica etmiştim. Sağ olsunlar birkaç tane biber getirmişler. Hemen tohumlarını ayırıp biberleri turşu yaptım ben de...

Eski 04-10-2013, 08:59   #137
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Bazı biber çeşitlerinde dıştaki zar inceliğindeki kabuk, biber kızardıktan sonra böyle çatlıyor. Bence de çatlakların sebebi fizyojik fakat sadece belirli çeşitlerde ve o çeşitteki biber benzer olgunluğa geldiğinde hepsinde oluyor. Bu bakımdan bir çeşit özelliği sanırım.

Jalapeno çeşidinde de kızardıktan sonra dış kabuk böyle çatlıyor ama ondaki çatlaklar yanlış hatırlamıyorsam boyuna oluyordu. Bu çeşit biberdekiler enine halkalar şeklinde.

Eski 04-10-2013, 09:51   #138
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Meyveler kalın kabuklu ve etli. Ben geçen yıl turşusunu ve yoğurtlusunu yedim o akrabamızın evinde. Turşunun içinde hiç erimiyor, kütür kütür. Çok acı olmasına rağmen yedikçe yedirtiyor. Lezzetli bir acı. Bir de içine lor-kaymak doldurup baskı (bir tür turşu ya da konserve denilebilir) yapıyorlarmış. Onun yemedim ama çok güzel olduğunu anlattılar. Bu yıl için tohum rica etmiştim. Sağ olsunlar birkaç tane biber getirmişler. Hemen tohumlarını ayırıp biberleri turşu yaptım ben de...
Yeri olmadığını biliyorum fakat başka yerde sorsam farketmezsiniz diye burada rica bulunayım sizden. Bu bahsedilen biberden yapılan meze ile Boşnak Biberinden yapılan Soka'nın tarifini öğrenip mutfak bölümünde paylaşabilir misiniz? Birçok yerde farklı tarif var ve çoğu da değişime uğramış. Orijinal hali ile öğrenip paylaşırsanız seviniriz.

Eski 04-10-2013, 17:28   #139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Biberler yeşilken o çizgiler mevcut ben kırmızı halini görmemiştim .

loveforlife beğendi.
cetiner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-10-2013, 12:41   #140
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Merhaba ben de bu bölümdeki mesajları ve tohum takas olayını merakla ve heyecanla takip ediyorum .Ufak da olsa bahçem var.Geçen seneye kadar pazarda satılan fidelerden alıp dikiyordum.Ama geçen sene yerli tohum sitesinden Engin beyden aldığım tohumlardan kendim üretip yetiştirdim:Bunun yanında kasabada öğretmen olduğum için çevre köylerden de yerli tohumlardan topladım .Çok heyecan vericiydi.Şimdide bu tohum takas etkinliğine katılmak istiyorum ama bendeki tohumları daha bir sene daha kendim üretmem lazım.Tohum talep etmek istiyorum he de bunu çok istiyorum.

esgül73 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-10-2013, 12:45   #141
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Toplayıp yetiştirdiğiniz yerli tohumlardan hiç tohum almadınız mı?

Eski 09-10-2013, 19:54   #142
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Toplayıp yetiştirdiğiniz yerli tohumlardan hiç tohum almadınız mı?
Bahçem eve uzak olduğu için alamadım.Ama güvendiğim velilerden tohumlarım var .İsteyen arkadaşlara verebilirim.Bahçedeen den tohum taleplerim var.Ama bana nasıl ulaşacak?Bide tohum talepte sayı sınırı var mı?

Paylaş
Sitesinde Paylaş Digg
Del.icio.us
Technorati
Twitter

Eski 09-10-2013, 20:32   #143
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Bahçem eve uzak olduğu için alamadım.Ama güvendiğim velilerden tohumlarım var .İsteyen arkadaşlara verebilirim.Bahçedeen den tohum taleplerim var.Ama bana nasıl ulaşacak?Bide tohum talepte sayı sınırı var mı?
Bahçenizin eve uzak olmasıyla tohum alamamanız arasındaki ilintiyi algılayamadım Sayın Esgül73. Tohum takas başlığında tüm açıklamalar yapılmıştır. Başlıktaki bilgileri okuduğunuz takdirde, sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/tohum-takas/31318.htm

ciroz beğendi.
Eski 09-10-2013, 20:54   #144
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Alıntı:
Bahçenizin eve uzak olmasıyla tohum alamamanız arasındaki ilintiyi algılayamadım Sayın Esgül73. Tohum takas başlığında tüm açıklamalar yapılmıştır. Başlıktaki bilgileri okuduğunuz takdirde, sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/tohum-takas/31318.htm
şöyleki bahçeden sebzeleri bize toplatıp başkası getirdi .yani sebzelerin ilk damızlık olanları toplandı.ben kendim tohumdan üretmiştim .şu anda bazı domates ve biber tohumlarından elimde hala var nasipse bu yıl da yine tohumdan üretip kendim ilk damızlık olarak alıcam işte o zaman tohum takasta paylaşırım sanıyorum bu arada ilgili yazıyı okudum teşekkür ederim

Eski 10-10-2013, 23:11   #145
Yeni Üye

petreli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2013
Hayatının uzun yıllarını köy ortamında geçirmiş olmasına rağmen okul, evlilik, iş derken büyük şehrin betonları arasına sıkışmış biri olarak eski günleri hatırlattığınız için teşekkür ederim.Ben de tohum talebinde bulundum balkonun birini bahçe haline getirmeyi düşünüyorum .Paylaşımlarınız ve emeğiniz için arıca teşekkürler...

malina, pria ve esgül73 beğendi.

Düzenleyen petreli : 10-10-2013 saat 23:13 Neden: devrik cümle
petreli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-10-2013, 15:25   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2013
Bu domatesin tohumunu nereden temin edebilirim, Şubat gibi hobi seramda fide elde edip, sonrada bahçemde amatörce yetiştirmek istiyorum. Selam ve sevgiler.

myalnizcik Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-10-2013, 15:24   #147
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster

Name:  Spagetti Kabak.jpg
Views: 607
Size:  51.6 KB
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Kabak
  • Tohum çeşit adı: Spagetti Kabak

* ÖNEMLİ: Paylaşacağım tohum sayısı kısıtlı olduğu için, talepte bulunan ilk 14 kişiye 10'ar adet tohum gönderilecektir.
Sn. limonsever, bu çeşidi yetiştirecek olan bence 10 kök olarak ekmez. 3 er ya da en azından 5 er tane olarak dağıtırsan bence daha çok kişiye ulaşacağından dolayı daha çok makbule geçer.

Eski 14-10-2013, 18:02   #148
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn bahcedenn,

bahcedenn adresinde paylastiginiz domatesin esas Ingilizce adini birebir Turkce'ye cevirecek olursak Sari Armut seklinde cevriliyor. Daha once birkac yerde daha Sari Ampul olarak gordugum icin belirtmek istedim. Sanirim ilk kim cevirdiyse boyle uygun gormus.

Yine birkac yerde, bu domatesin yerli olduguyla ilgili bilgiye rastladim. Aksine, bu cesit Kuzey Amerika'ya ait olan ve kokeni 18. yuzyila kadar giden Yellow Pear'dir.

Eski 14-10-2013, 19:03   #149
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Sn bahcedenn,

bahcedenn adresinde paylastiginiz domatesin esas Ingilizce adini birebir Turkce'ye cevirecek olursak Sari Armut seklinde cevriliyor. Daha once birkac yerde daha Sari Ampul olarak gordugum icin belirtmek istedim. Sanirim ilk kim cevirdiyse boyle uygun gormus.

Yine birkac yerde, bu domatesin yerli olduguyla ilgili bilgiye rastladim. Aksine, bu cesit Kuzey Amerika'ya ait olan ve kokeni 18. yuzyila kadar giden Yellow Pear'dir.
Aslında tohum çeşitlerine bakınırken çeşitli sitelerde fark ettim ama o şekilde kullanmak hiç aklıma gelmedi, Sn. birnefestoprak. Bana 2011-2012 etkinliğinde Sarı Ampul Cherry Domates ismiyle geldiği için ben de o şekilde devam ettirdim. Dediğiniz şekilde kullanmak daha doğru. Teşekkürler...

Eski 14-10-2013, 19:12   #150
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bazen ceviri yapilirken, cevrilen dil hangisi olursa olsun, isimde kayiplar olusabiliyor. Sari Armut yerine Sari Ampul denilmis, isimlendirme cok ilgisiz bir noktaya varmamis. Esas onemli olan cesidin kokeni, yerli olmadiginin bilinmesi.

Genel olarak, hangi kiraz domates olursa olsun, yerli oldugunu soylemeden once tarihcesini iyice ogrenmek gerekiyor. Bizde cok kucuk meyveli domatesler pek yaygin degil. Bu yuzden bazen siniflandirmayi yapmak cok zor oluyor ve birkac farkli kaynaktan onaylatmak gerekiyor. Sanirim domates, bizdeki yemeklerin cogunda kullanildigi icin, yetistiriciler seleksiyon yaparken yemegi cogaltan meyve buyuklugune oncelik vermisler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Aslında tohum çeşitlerine bakınırken çeşitli sitelerde fark ettim ama o şekilde kullanmak hiç aklıma gelmedi, Sn. birnefestoprak. Bana 2011-2012 etkinliğinde Sarı Ampul Cherry Domates ismiyle geldiği için ben de o şekilde devam ettirdim. Dediğiniz şekilde kullanmak daha doğru. Teşekkürler...

malbman ve bahcedenn beğendi.
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024