agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2008, 15:12   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uday Mesajı Göster
*** arkadaslar
kayseride 5 dönümlük bir araziye bodur elma fidanı dikmek istiyorum
banka kredi veriyor ancak projeni hazırlat gel dedi ?
kim hazırlayacak projeyi ?
birde fidan alimi için en uygun yer neresi acaba yardımcı olursanız sevinirim
*** sevgili uday
proje hazırlanmasını bilmiyorum ama devlet zaten sertifikalı fidana destek veriyor.fidan alacağın yer bunları bilir.bursa da irgeler fidancılık bu konuda iyi istersen bi araştır.fidan alımı için yardım istiyorsan 05464953515 arıyabilirsin

ziraat2528 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2008, 11:28   #122
Yeni Üye

Fikri BİLGİN's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2008
herkese merhaba.............
ben adanada ikamet ediyorum.....mersin çamlıyayla ilçesinde elma dikmek istiyorum....yarı bodur elama nın daha zahmetsiz olduğunu düşünüyorum....elma çeşidi konusunda kararsızım.....birde bu bölgede fidanları nerden temin edebilirim...***

Fikri BİLGİN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2008, 06:58   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Merhabalar,

Sulama ile ilgili bazı listeler verilmiş daha önceki gönderilerde... Ben birşey sormak istiyorum; mesela deniyorki belli yaştaki bir bodur elma fidanını belirli aylarda işte örneğin günde 5 litre sulamalı... Tamam bu konu gayet anlaşılır, fakat bir bahçe düşünelim, içinde örneğin 4.000 tam bodur fidan var (20 dönüm kadar). Bahçede damla sulama sistemi var. Bu bahçeyi sulamak için
- günde şu kadar litre dendiği için ben hergün gidip sistemi çalıştırıp sulama işi bitince sistemi kapatmalı mıyım, yoksa günde 5 litreye denk gelen suyu 15 günde bir versem olur mu? Yani bu sulama yapılacak 4-5 ay boyunca hergün bahçeye gitmem gerekli mi?
- 20 dönümdeki 4.000 kadar fidanı damla sistem ile sulamak kaç saat sürer? Yani ben bahçeme gitsem orada sulamanın bitmesini beklemek için kaç saat geçiririm?
- Bir de bu kadar fidanı damla sistem ile sulamak için ne kadarlık bir su tankı gerekir?

Ayrıca destek sistemi ile de bir kaç sorum olacak
- Bu çelik tel, direk, koruma filelerini ve aparatlarını nereden temin ederiz? 4.000 fidan için üç aşağı beş yukarı maliyeti ne seviyede olur?
- Devletin dekar başına verdiği "doğrudan gelir desteği" dışında bu tip destek, fidan, vs için verdiği destek var mıdır?

Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler...

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2008, 16:34   #124
Ağaç Dostu

GAZİ0625's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2008
Açık - Pozisyon:
_ Sulama miktarı mevsime göre değişir.Haziran sonu.temmuz,ağustos aylarında 1 saat damlama 1 gün sonra tekrar, 2 saat sulama 2 gün sonra tekrar ....5 saat ve 5 güne kadar sulama yapabilirsin.yani 5 gün içinde tekara sulamana gerek yok.

_Sulama süresi kaç gün sonra tekrar sulayacağına bağlı.dediğim gibi en az 1 saat 1 gün,en fazla 5 saat 5 gün.
Tanka gelince yine saate bağlı ama asıl tanka sulama sırasında su takviyesi olacakmı o önemli.Mesela 20 tonluk tankınız vardır damlamayla eksilen su tekrar doluyordur.Eğer sistem böyleyse 20-30 ton civarı tank **** havuz yeterli olabilir.Ama sulama sırasında su takviyesi olmayazaksa daha büyük bir tank **** havuz olmalı.
Saydığınız malzemelerle ve fidanla ilgili tarım müdürlükleri destek veriyor.Onu il **** ilçe tarım müdürlükleriyle görüşebilirsiniz.Destekleme amacıyla veriyor olabilirler.

Düzenleyen GAZİ0625 : 04-12-2008 saat 08:42
GAZİ0625 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 09:01   #125
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 3
Kıymetli meksi16 epeydir yoktum ilerim dolasıyla mesajınızı yeni gördüm diktiğiniz ağaçların kök derinliğini kontrol edecek kadar bir tansiyometre yeterli olacaktır ağaçlarınız özelliklerinden kök derinliğini bilmeniz yeterli olacaktır

aydolum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 09:06   #126
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Sayın Gelendost Mahmut Leventoğlu çok güzel bir konuya değinmiş Eğridir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü bizim Tarım Bakanlığının bahçe konusunda referans kuruluşudur. Uğramanız çok faydanıza olacaktır. Hem orda bir çok şeyi görmüşte olursunuz.

Eski 16-01-2009, 09:08   #127
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Sayın GAZİ0625 meyve vermeyen ağaçlarınızın çeşidi biliyormusunuz, bazı çeşitler başka çeşitleri döllerken kendileri kısır kalırlar o çeşitler dölleyici olarak seçildiğinde onlarıda dölleyecek başka bir çeşidin seçilmesi gerekmektedir. Böyle bir sıkıntı olabilir.

Eski 16-01-2009, 09:13   #128
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Sayın necoezgi ağaçlarınızı taşıdınızmı bilmiyorum ama, Sivas gibi kışı sert ve soğuk geçen yerlerde ağaçları erken ilk baharda uyanmadan taşımanızda fayda var eğer ağaçlarınız iyice taçlanmışsa mutlaka dallarını 60-70 cm kesmelisinizki kökler toprakla uyum sağlayıncaya kdar bitki fazla besin tüketmesin ve ağacınız kurumasın, varsa ağaçlarınızın **** ağacınız bir resmini eklerseniz daha detaylı yardımcı olabilirim.

Eski 16-01-2009, 09:16   #129
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Sayın fersa toprağınızı analiz etiriniz ayrıca bölgeniniz iklim bilgilerineze ihtiyacımız var bunlar enine boyuna değerlendirip öyle bu işe girin derim, çünkü yapacağınız yatırım sabit yatırım bir hata yaparsanız telafi etmeniz mümkün olmaya bilir.

Eski 16-01-2009, 09:18   #130
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Sayın uday bende Kayseri Tomarza İlçe Tarım Müd. gelirseniz projenizi ben hazırlarım benden hediye olsun size. Teknik bilgide vermekten mutluluk duyarız.

Eski 16-01-2009, 09:21   #131
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GAZİ0625 Mesajı Göster
Ben 500 m9 anacını ziraatten aldım.Garantili olduğu ve kar amacı güdülmediği için burayı tercih ettim.6 çeşit elmam var bu yıl 4. yılı yaklaşık 3 ton elma aldım.Şu an pazarlamayla uğraşıyorum.Elma çeşitlerinin kalitesi çok iyi.Fakat bahçe kurarken yaptığımız bazı ihmaller bize çok sıkıntı yarattı.Bu bakımdan yeni bahçe kuracak arkadaşlara tavsiyem ayrıntı diyerek hiç bir şeyi atlamayın.(direkler,teller,bağlatılar)
Sevgili GAZİ0625 ne güzel söylemiş ayrıntılar ilerde ilke sbit yatırımlarda hele hele bahçe tesis ederken her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesap edip planlamalısınız. **** birilerinden yardım istemelisiniz. Dikerim sularım olur biter mantığı yanlış.

Eski 16-01-2009, 09:27   #132
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fikri BİLGİN Mesajı Göster
herkese merhaba.............
ben adanada ikamet ediyorum.....mersin çamlıyayla ilçesinde elma dikmek istiyorum....yarı bodur elama nın daha zahmetsiz olduğunu düşünüyorum....elma çeşidi konusunda kararsızım.....birde bu bölgede fidanları nerden temin edebilirim...***
sayın Fikri BİLGİN öncelikle size en yakın Tarım İl/ ilçe Müd. müracat edin derim gitmeden toprağınız bir analiz yaptırın orda size çeşit seçiminden nasıl dikeceğinize yardım edeceklerdir. Çeşit seçerken pazar durmu ve depolam özellikleri göz önünde bulundurmanızı hassasiyetle öneririm. Fidanında bölgenizde fidan yetiştiren fidancılardan alırsanız iklime uyum sıkıntısınıda yaşamamış olursunuz.

Eski 16-01-2009, 09:38   #133
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi açık-pozisyon Mesajı Göster
Merhabalar,

Sulama ile ilgili bazı listeler verilmiş daha önceki gönderilerde... Ben birşey sormak istiyorum; mesela deniyorki belli yaştaki bir bodur elma fidanını belirli aylarda işte örneğin günde 5 litre sulamalı... Tamam bu konu gayet anlaşılır, fakat bir bahçe düşünelim, içinde örneğin 4.000 tam bodur fidan var (20 dönüm kadar). Bahçede damla sulama sistemi var. Bu bahçeyi sulamak için
- günde şu kadar litre dendiği için ben hergün gidip sistemi çalıştırıp sulama işi bitince sistemi kapatmalı mıyım, yoksa günde 5 litreye denk gelen suyu 15 günde bir versem olur mu? Yani bu sulama yapılacak 4-5 ay boyunca hergün bahçeye gitmem gerekli mi?
- 20 dönümdeki 4.000 kadar fidanı damla sistem ile sulamak kaç saat sürer? Yani ben bahçeme gitsem orada sulamanın bitmesini beklemek için kaç saat geçiririm?
- Bir de bu kadar fidanı damla sistem ile sulamak için ne kadarlık bir su tankı gerekir?

Ayrıca destek sistemi ile de bir kaç sorum olacak
- Bu çelik tel, direk, koruma filelerini ve aparatlarını nereden temin ederiz? 4.000 fidan için üç aşağı beş yukarı maliyeti ne seviyede olur?
- Devletin dekar başına verdiği "doğrudan gelir desteği" dışında bu tip destek, fidan, vs için verdiği destek var mıdır?

Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler...
Sayın açık-pozisyon bahçenizi tesis etmişseniz her hangi bir fidan desteği almanız mümkün değildir. fidan desteğinden yararlanmak için önce Tarım Müd. müracaa ediyorsunuz sonra sertifikalı fidanlardan bahçe tesis ediyorsunuz Tarım Müd. elamanları gelip bahçenizi tespit ediyorlar ama fidanlarını sertifikalı olmalı mutlaka akabininden dekar başından 150TL/da en az 5000 metre karelik bir alana dikim yaplısınız 5 dekardan az olurda alan destek alamazsınız. damla sulamyıda sitemi ağaçaların günlük su ihtiyacını verebilecek şekilde ayarlarsanız sistemi kapatmanıza gerek kalmaz. yok ben ağacın su ihtiyacını haftalık veya 15 günde bir vereceğim derseniz damlamayı boşuna yapmış olursunuz ve bitkinizden istenen verimi alamamış olursunuz, az sulamayla çok su yerine az suyu sürekli olarak vermeniz çok daha iyidir. tel ve direklerin maliyeti içn bahçenizin ölçüleri, kaç sıra fidan dikeceğiniz de önemlidir.

Eski 23-01-2009, 22:27   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2009
merhabalar
elma ağaçlarının cinsine göre yıllık 1000 saat ile 1800 saate kadar 0 derece altında kalmalarına ihtiyacı olduğunu öğrendim.buna neden gereksinim duyarlar. bu şartı karşılamayan yani 0 derece sıcaklığın altını çok az gören arazilerde elma yetiştiriciliği yapılamaz mı ?0 derece altına çok az maruz kalırsa ağaçta ne gibi olumsuzluklar oluşur? verim mi düşer gelişimi mi gecikir **** **** gelişmez mi?

0 derece altını çok az gören bazı yerlerde ticari amaçla ekilmeyen elma ağaçlarının meyve verdiğini görmüştüm.

kafamdaki soru işaretlerine cavap olacağınızı ümit eder çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim

teomanbr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2009, 02:12   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn. Teomanbr ;
Bir yerde meyve yetiştirilmesine etki eden iklim faktörlerini, sıcaklık, yağmur, don, nem, ışık, kırağı, sis, dolu, kar, rüzgar olarak sıralayabiliriz. Her meyve tür ve çeşidinin istediği iklim şartları farklıdır. Bir meyve çeşidinin istediği iklim şartları farklıdır. Bir meyve çeşidinin normal gelişebilmesi için kış dinlenmesine yani soğuklamaya ihtiyacı vardır. Meyvelerin soğuklama ihtiyaçları +7,2 C’nin altında geçen sürenin saat olarak toplamıdır. Bazı meyvelerde soğuklama ihtiyacı bademde olduğu gibi 200-300 saat olarak çok kısa, bazı meyvelerde’de elmada 1200-2000 saat, armut’da 1200-1500 saat olup, soğuklama süresi uzundur. Kış dönemi uzun geçen yerlerde badem yetiştirilemiyeceği gibi, kış dönemi kısa olan yerlerde elma, armut gibi uzun dinlenme istiyen meyveler yetiştirildiğinde olumsuz sonuçlar alınır. Özellikle ılman iklim bölgelerinde kış soğukları, ilkbaharın son donları, yüksek sıcaklık ve rutubet bazı meyvelerin yetiştirilmesine olumsuz etki yapar. Meyve çeşidi seçerken bu özellikler dikkate alınarak kış soğuklarına dayanıklı, geç çiçek açan çeşitler seçilmelidir. Meyvelerin olgunlaşması içinde belli bir sıcaklık ve gün toplam gereklidir. Erken gelen sonbahar meyvelerin olgunlaşmasını engeller.
Soğuklama ihtiyacı hakkında detaylı bilgi için kaynak adresi http://traglor.cu.edu.tr/objects/pdf...ma_ihtiyac.pdf

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 16:49   #136
lks
Yeni Üye

lks's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2009
Ne işiniz var elmacılıkta.Başka bir ürün yetiştirin.Benim elma bahçelerim var.Bu yıl yüzlece ton elma soğuk hava depolarından çöpe dökülecek.Bile bile lades demeyin.

lks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 19:24   #137
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lks Mesajı Göster
Ne işiniz var elmacılıkta.Başka bir ürün yetiştirin.Benim elma bahçelerim var.Bu yıl yüzlece ton elma soğuk hava depolarından çöpe dökülecek.Bile bile lades demeyin.
Elma çğpe
Soğan çöpe
Dometes çöpe
Narenciye çöpe
Şeftali çöpe
...........

Ne üretelimki çöpe atılmasın ?

Eski 12-02-2009, 22:20   #138
Ağaçsever

kmlsrt's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Sizin öneriniz nedir ? Merak ettim... Unutmayın onları çöptende toplayan çok insan var bu ülkede..

kmlsrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 22:48   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Ben de bodur elma bahçeçiliği yapmayı düşünüyorum.türkiye de bu iş için en uygun yer neresidir.bilgi verirseniz sevinirim.kolay gelsin

yuksel1275 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 22:56   #140
Ağaç Dostu

GAZİ0625's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2008
Klasik tip elma yetişriciliğinden bodur elmaya geçilirse daha albenili, daha büyük farklı türler yetiştirilebiliyor.Bu yıl yaklaşık 400 gr lık elmalarımız oldu ve çok lezzetliydi.

GAZİ0625 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 23:37   #141
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yuksel1275 Mesajı Göster
Ben de bodur elma bahçeçiliği yapmayı düşünüyorum.türkiye de bu iş için en uygun yer neresidir.bilgi verirseniz sevinirim.kolay gelsin
Yöreniz de bu isteğiniz için uygundur.
Karaevli, Yenice ve sarılar köylerindeki bodur elma bahçesi tesislerini görmelisiniz.
Türkiye'de "tek geçerim" diyebilirim.

Polen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 14:59   #142
lks
Yeni Üye

lks's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kmlsrt Mesajı Göster
Sizin öneriniz nedir ? Merak ettim... Unutmayın onları çöptende toplayan çok insan var bu ülkede..
Arkadaşlar benim geçimim elmacılıktan.Karşıdan herkes iyi para kazanıyor görünüyor veya fidancılar tarafından öyle gösteriliyor.Hiçte öyle değil.Elmada parayı sadece elma fidanı satanlar kazanıyor.Elmanın masrafları çoktur.Diktiğiniz zaman sökemezsiniz;çünki çok para harcamışsınızdır.Harcadığınız parayı geri çevirmeniz enaz 15 yılınızı alır zaten ağaçlarınızın ömrüde bitmiş olur.Hele birde hükümetin tarımı %15e düşürmeye çalıştığı bu dönemde çok zor.Sakın ha fidancıların masa başındaki hesaplarına aldanmayın.

lks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 19:50   #143
Ağaç Dostu

Sn.lks;
Bu konu ( emeğin ederini bulmaması ) farklı pek çok üretim içinde malesef geçerli.

Eski 25-02-2009, 16:59   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
*** arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum.Bende yarı bodur elma bahçesi yaptım gerçi 60 kadar ektim
bakalım bu sene meyvesini yiyebilecekmiyiz.Yalnız geçen seneki çiçekleri siyah bir böcek yedi.Kalan elmalarıda kargalar yedi bunlardan nasıl kurtulurum.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 19:03   #145
Ağaç Dostu

Sn. 06doğaci ilaçlama hususu dikkat etmeniz gerekenlerden birisi.

İlkbahar bordosunu ihmal etmeyiniz.

Çiçeklenmeden önce ağaçlarınızı takip ediniz.

Mümkünse çiçeklenme döneminde arı temin ediniz.

Bordodan önce budama yapınız. ( bodur meyve budamasını bilene yaptırın )

Sulamayı ve gübrelemeyi tekniğine uygun yapınız.

Eski 02-03-2009, 18:32   #146
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Bir fidancı arkadaştan aldığım 6 adet mondial gala için tozlayıcı olarak hangi türü tavsiye edersiniz?

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 22:30   #147
Ağaç Dostu

Kendine verimli bir tozlayıcıdır.

Golden Delicious, Fuji, Breaburn, Granny Smith Jersey Mac, tarafından tozlanır.

Tozlayıcı kullanmak verimi artırır.

Eski 04-03-2009, 13:39   #148
Doğasever

turkiss's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
benim 450 granny-smith fidanım var. Geçen sene ektik, firesiz geliştiler. Direkleme, tel desteği ve damlama sulama şart. Fidanlar büyüyünce de üstüne file germek iyi olur.
Depoda uzun süre saklanabilmesi, meyve deyince akla ilk elma gelmesi bu tarımı yapmak için motive eder.

Ama zor, uğraşmak gerekir. Bence para kazandıran bir iş.

turkiss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 20:17   #149
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sn. k0900 verdiğiniz bilgiler için çok *** ederim.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 09:12   #150
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
merhaba arkadaşlar gecen sene dikmiş oldugum yarıbodur elma agaçlarının gövdeleri yeşildi ama üzerinden bir kış gectikten sonra gövdeleri ve dallarının renkleri kırmızıya döndü.Agaclarda kuruma yok yapraklanmada iyi durumda,bilgisi olan varsa bana yardımcı olursa sevinirim,iyi calışmalar.

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çiçek, elma, mevsim, sert çekirdekli meyve

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024