agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2009, 21:46   #61
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn.Lonicera,

Ne zaman çelik **** aşı kalemi isterseniz haber veriniz.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 00:07   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Mine hanım,

bahçemdeki yeni dünya ağacında geçen seneden beri karaleke hastalığı olduğunu tahmin ediyorum. tüm meyveler kurumuş ve sönmüş olarak ağacın üzerinde duruyor. internette çok net bilgiye ulaşamadım fakat nisan sonu itirabi ile ne yapmam gerektiğini bulamıyorum. ilaçlama mı yapılmalı, yoksa kurumuş meyve ve yapraklar budanmalı mı?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

gourment Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 00:03   #63
RoKa AşıĞı

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Bir kaç gün evvel çekirdeklerinin kabuklarını soyarak 2 tanesini yanyana ekivermiştim. Az evvel baktım toprağın üzerinde yeşil tırtılımsı bir uç belirmiş... Elleyemedim bile saksıyı sarsılmasın diye Gerçekten çok hızlı gelişiyor. Bunu yapalı 1 hafta bile geçmedi.

sercinyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 23:41   #64
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
dalından diksem tutmazmı acaba bilginiz varmı.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 19:11   #65
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi Mesajı Göster
dalından diksem tutmazmı acaba bilginiz varmı.
Kökleneceğini hiç sanmıyorum...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 22:37   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2010
İzmir Bucada evlerin bahçelerinde çok sık görüyorum bu yeni dünyayı.Görüntüsü hoş ama tadını ve çekirdeklerinin çok büyük olmasını sevmiyorum

aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 22:45   #67
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Bizim yeni dünyanın çiçekleri bu sene çiçeklenme zamanında aşırı soğuktan yandı, ovadaki yeni dünyalar sağlam. Her sene kar dal kırardı bu senede soğuğa kurban gittiler...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 16:01   #68
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2009
http://img514.imageshack.us/img514/1917/mltn.jpg

Bu da bizim geçen yaz denemekten ne çıkar diyerek
saksıya attığımız malta eriği. Nedense meyve vereceklerine inanasım gelmiyor...Sizce verir mi? Aşı yapayım mı? Saksının yeri küçük mü?

Düzenleyen malina : 26-07-2010 saat 12:22 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
Dangerously34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2010, 17:51   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2010
Balkonda yetiştirdiğim yenidünyanın yaprakları kurumaya ve sarı kahverengi renk almaya başladı. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

Eklenen Resimler

fleming97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 17:07   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2010
Yeni Dünya (Malta Eriği)

İyi günler arkadaşlar. Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım ve bir konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Yaklaşık 2 sene önce taşındığımız evimizin bahçesinde bir yeni dünya (bir farkı varmı bilmiyorum,malta eriğide olabilir?) ağacı şu ana kadar tek bir meyve vermemiş bulunmakta. Ağacın dişi , erkek ayrımı olduğunu duydum ve ağacın meyve vermeyeceği söylendi. Aşısı var mı yok mu onuda anlayamadım.

Ben de yerine mandalina fidanı dikmek için kesmeye niyetlendim. Fakat yengem yazlıktaki komşularınında böyle bir ağacı olduğunu , ağacın ancak 7 senelik olduğunda meyve vermeye başladığını duymuş.

Ben de meyvesini çok sevdiğim için kıyamadım ve önce bilen bir kişiden bilgi alabilmek için sizlere danışmak istedim. Ağacımın fotoğraflarını da yardımcı olması açısından ekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

bai1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 11:20   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2010
Arkadaşlar ağaçla ilgili bilgisi olan biri varsa lütfen yardım etsin.Acaba sorun ağacın kendini dölleyememesi mi (erkek olması?) veya henüz meyve verecek yaşta olmaması mıdır?

bai1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 06:38   #72
Yeni Üye

gesen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
malta eriğimde sorun var

merhaba,
yaklaşık beş yaşındaki malta eriği ağacım bu yıla kadar çok güzel ürün vermesine rağmen bu yıl hiç meyve vermedi (bir tek bile).
Çiçekler meyveye döndü ama meyve tanecikleri büyüyemeden kurudu gitti.
malta eriği klasik meyvelerden farklı zamanlarda çiçek açıp meyveye döndüğünden ne yapacağımı ve ne zaman yapacağımı belirleyemedim.
yardımlarınızı bekler, şimdiden teşekkür ederim.

gesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 23:08   #73
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Epey zamandır paylaşımda bulunan olmamış. Anneler gününde pazardan yeni dünya almıştım. Yediklerimin içinden çok şirin çekirdekler çıktı. Üç dört tanesi diğerlerine göre epeyce büyük. Bunları çimlendirmeyi deneyeceğim. Meyveler sert kabuklu ancak çok güzel bir tadı var. Ağaçların görünümü de çok hoşuma gidiyor. Gelişmeleri tekrar aktarırım. Sağlıcakla kalın.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2011, 14:34   #74
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Doğu Anadolu da malta eriği yetiştirmeye çalışan biri olarak çekirdekten yetişen 3 adet malta eriği fidesini 1 yaşında bahçeye taşıdım bakalım dayanabilecekler mi? Meyve vermese de olur ağaç şekil ve yaprakları itibariyle bahçeye güzellik katacaktır. Kıbrısta askerken bahçedeki malta eriği ağaçlarının sorumluluğunu bana vermişti komutanımız biri kurursa senden bilirim demişti.O günleri hatırlatır hep bu ağaçlar bana.

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 10:43   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2005
Galeri: 36
Nasıl döllendiğini bilen var mı?

Bahçe kurarken tozlayıcı dikilmeli deniyor.

erkolgencer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 18:50   #76
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bai1453 Mesajı Göster
İyi günler arkadaşlar. Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım ve bir konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Yaklaşık 2 sene önce taşındığımız evimizin bahçesinde bir yeni dünya (bir farkı varmı bilmiyorum,malta eriğide olabilir?) ağacı şu ana kadar tek bir meyve vermemiş bulunmakta. Ağacın dişi , erkek ayrımı olduğunu duydum ve ağacın meyve vermeyeceği söylendi. Aşısı var mı yok mu onuda anlayamadım.

Ben de yerine mandalina fidanı dikmek için kesmeye niyetlendim. Fakat yengem yazlıktaki komşularınında böyle bir ağacı olduğunu , ağacın ancak 7 senelik olduğunda meyve vermeye başladığını duymuş.

Ben de meyvesini çok sevdiğim için kıyamadım ve önce bilen bir kişiden bilgi alabilmek için sizlere danışmak istedim. Ağacımın fotoğraflarını da yardımcı olması açısından ekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Malta eriği 7 - 8 yaşlarında meyve vermeye başlar. İklim, toprak yapısı ve gelişim durumuna bağlı olarak bu süre 10 yıla kadar uzayabiliyor. Fidanınızda sorun yok.

Harici bir tozlayıcı istemez, kendine verimlidir. Tek ağaçtan meyve alabilirsiniz. Birden fazla ağaç meyve verimini artırır sadece.

Selim-i Ahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 11:57   #77
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Malta eriğinin meyvelerini toplama zamanı geldi. Bu sefer topladıktan sonra derin budamağı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

chelik26 beğendi.

Düzenleyen lilpar76 : 19-11-2015 saat 10:29
lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 15:17   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2019
Bence bu ağaç incelenmeli ve çoğaltılmalı, iç anadolu'nun sert iklimine uyum sağlamış, aşısız bir ağaç, inanın bana sıcak iklimlerde yetişen bir yenidünya meyvesinden daha lezzetli meyveleri var, ayrıntılar linkte: http://www.agaclar.net/forum/yumusak...tm#post1566415

Malta eriği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2023, 11:53   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Arkadaşlar herkese sevgiler selamlar. Uzun zamandır Malta eriği konusunda araştırma yapmama rağmen çeşitler konusunda hiçbir sonuca varamadım. Akademik kaynaklarda 10 küsür çeşit var sadece Türkiye'de. Ama fidan temini konusuna gelince maalesef bu çeşitlere ulaşmak mümkün değil. Mesela ticari olarak oldukça verimli, meyveleri çok kaliteli "AKKO XIII" adında bir çeşit var, asla bulamıyorum. Başka çeşitler de var TANAKA, SAYDA, vs vs. bunları en azından fidan olarak bulamazsak bile anaç olarak bulabileceğimiz bir yer biliyor musunuz en azından aşı kalemi alalım.

yavuz10 beğendi.
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2023, 18:28   #80
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
Arkadaşlar herkese sevgiler selamlar. Uzun zamandır Malta eriği konusunda araştırma yapmama rağmen çeşitler konusunda hiçbir sonuca varamadım. Akademik kaynaklarda 10 küsür çeşit var sadece Türkiye'de. Ama fidan temini konusuna gelince maalesef bu çeşitlere ulaşmak mümkün değil. Mesela ticari olarak oldukça verimli, meyveleri çok kaliteli "AKKO XIII" adında bir çeşit var, asla bulamıyorum. Başka çeşitler de var TANAKA, SAYDA, vs vs. bunları en azından fidan olarak bulamazsak bile anaç olarak bulabileceğimiz bir yer biliyor musunuz en azından aşı kalemi alalım.
Malta eriği hakkında pek bi bilgim yok ama istediğiniz çeşidin ayırt edici özelliği varsa belirtirseniz, bizdekiyle kıyaslamasını yapabilirim.

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2023, 00:24   #81
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 Mesajı Göster
Malta eriği hakkında pek bi bilgim yok ama istediğiniz çeşidin ayırt edici özelliği varsa belirtirseniz, bizdekiyle kıyaslamasını yapabilirim.
MERHABA,

https://ekizfidancilik.com/tr/malta-...etistiriciligi

https://yetistir.net/yenidunya-malta...-ve-faydalari/

yavuz10 beğendi.
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024