agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2006, 12:51   #31
Yeni Üye

ertan34's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2006
Talking budama sebebim ........

sayın mine hanım. aynen dediğiniz gibi agacın üzerinde ciddi şekilde çiçek var fakat kesmeyi düşündüğüm canlı dal (Sadece bir dal), oda kapı giriş ve çıkışına mani oluyor. yoksa ciddi şekilde bir budama düşünmüyorum. birde kurumuş ve biçimsiz kesilmiş dallar var.örneğin 5 cm çapındaki bir dalı ana gövdeden 20 cm mesafede kesmişler; kesikdimi kırıldımı orasıda meçhul, akşam fotoğraflarını çeker ve yarın gönderirim.
ilginize teşekkürler
bilgilerinizden ve tecrüberinizden yararlanmak gerçekten harika.

özellikle gül daldırma ve budama bölümüne bayıldım. tekrar tekrar teşekkürler.. böyle giderse ben sizin başınızı bayağı ağrıtırım galiba

can dolunay

ertan34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2006, 11:05   #32
Yeni Üye

ertan34's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2006
sayın mine hanım kesmeyi düşündüğüm kuru dalları ve (malesef ) canlı dalın fotografını gönderiyorum. agaç genel konum itibari ile kuzeye açık pozisyonda, mahallemiz ise istanbulun ortasında olmasına rağmen belkide en son kar'ın kalktığı yerlerden biri, muhakkak bu ağacımız don görüyor. ****** meyve verimide etkileniyor. Ama farketmez meyve vermesede ağacımı çok seviyorum.

ağacımın fotoğraflarını ekliyorum.

ertan34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2006, 18:36   #33
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Can Bey, bu dalları endişesizce kesebilirsiniz. Canlı büyük dalı kesince aşı macunu sürmeyi unutmayınız. Daha doğrusu macunu almadan dalı kesmeyiniz. Zİrai malzeme ve ilaç-gübre satıcılarında bulabilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2006, 16:14   #34
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Tekirdağ'da apartmanımızın arkasında tahminen altı sene önce farkettiğimiz bir fidan büyüdü, büyüdü ve yeni dünya oldu. İşin ilginci o kadar uğraşıp didinip ektiğimiz fidanlar tutmazken arka bahçeye atılan bir çekirdeğin böyle güzel yetişip çicek açması meyva vermesi,Konuyu görünce anlatmadan duramadım.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2007, 22:24   #35
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2007
Selam arkadaşlar. Hindistan'da çekirdeği kendinden büyük meyvaları yemezlermiş. (: Yeni dünya'yı da yemiyorlar. Dinleri gereğince yasakmış.

Düzenleyen DEVRlM : 11-01-2007 saat 22:29 Neden: imla yanlışım var
DEVRlM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 20:24   #36
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DEVRlM Mesajı Göster
Selam arkadaşlar. Hindistan'da çekirdeği kendinden büyük meyvaları yemezlermiş. (: Yeni dünya'da yemiyorlar. Dinleri gereğince yasakmış.
Sevgili Devrim
Çekirdeği kendinden büyük meyve olabiliyor mu, bu bir paradoks galiba.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 20:31   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ben de dünden beri aynı şeyi düşünüyorum. Çekirdeği kendinden büyük meyve nasıl olur acaba diye.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2007, 13:55   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Yeni dünya denen bu meyvenin neden hoşlanıp neden hoşlanmadığını bu güne kadar anlayabilmiş değilim! Şile ve Ağva'daki tüm yeni dünya ağaçlarını bilirim, meyve verme konusunda son derece ketumlar! Dr. Atakan Bireciklioğlu'nun bahçesinde ve Harmankayada bulunan bakkalın önündeki hariç. Özellikle bakkalın önündeki, yaprağından çok meyve veriyor, tatları ve aromalarıda çok güzel, bu yıl fotoğraflarını gönderirim. Yeni dünyalar hakkında, yanlızca bir şeyden çok eminim, Şile'de poyraza açık yerlerde son derece iyi gelişmelerine rağmen, asla meyve vermiyorlar! Bu arada çocukken yediğim, Hatay Belen civarında yetişen yeni dünyaların tadını hala unutamadım, etli kısmı az ama aroma ve tat olarak inanılmaz bir lezzet, öyle ki sezon sonu ağaçta büzüşüp kalmışlarının suyu, neredeyse bal kıvamında ve tatlılığında!

hüseyin suat duman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2007, 14:26   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Malta eriği gerçekten kuzeye bakan bahçelerde yetişebiliyor. Benim büyüdüğüm evin tüm kuzey rüzgarlarına açık bahçesinde (emirganda) zakkum yetiştirmeyi başaramamıştık ama malta eriği halen inanılmaz lezzetli meyveler vermekte. Gerçi meyva verip vermemesi çok önemli değil, yaprakları okadar güzel görünüyor ki, her bahçede olması gereken bir bitki olduğunu düşünüyorum.
Geçen gün okuduğum bir yazıda sonbaharda verilen potasyumun bitkilerin kışa dayanıklılığını arttırdığı yazıyordu, soğuk kışları olan bölgelerde yaşıyan arkadaşlar belki malta eriği için bir deneme yapıp bizlere bilgi verebilirler.

tore0001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 15:08   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Bahçemde 3 adet Yeni dünya fidanı dikmiştim. Kış gelmeden soğuktan ve rüzgardan korumak için etrafını naylonla sardık. 3-4 ay geçtiğinde yani geçen günler naylonu açtığımda bazı dalların kuruduğunu gördüm. Siteden okuduğum kadarıyla ağaç yapraklarını sonbaharda açıyormuş. Yaptığım yanlışın yeni farkına vardım umarım bir sorun olmaz.

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 13:47   #41
Yeni Üye

vkopuzoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 2
Talking çok teşekkür ederim

benimde tez ödevim olduğu için bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim daha geniş bilgi bulursanız beni haberdar ederseniz sevinirim

vkopuzoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 21:46   #42
Yeni Üye

pimpirim's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2007
arkadaşlar selam,
bahçemde malta eriği var. bolca meyve veriyor ama üzerleri kahverengi kabuk tutuyor. bu kabuk tutması ilk başta mı oluyor yoksa sonradan mı anlayamadım. sizce nerede hata yapıyorum ve bu nasıl düzelir? yazık oluyor güzelim meyvelere.

pimpirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 13:38   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2007
Malta Eriği Hakkında Yardım

Apartmanımızın bahçesinde oldukça kaliteli meyve veren bir malta eriği ağacı var.
Bu seneki ürünler olgunlaştı ve çürümeye başladı.
Ben daldan topladığım bir kaçının çekirdeklerini bir su bardağının içinde ıslak selpak arasında saklıyorum.
Bu çekirdekleri tohum olarak kullanmam mümkün mü?
Nasıl fide yetiştirebilirim.
Acil cevap verirseniz memnun olurum.
Saygı ve sevgiler.

MEYVECİ71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2007, 21:53   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Tavsiyem,yabani erik çekirdeği tohum olarak kullanman ve bahçendeki malta eriğinin güzel kalemlerinden yazın göz aşısı veya kışın kalem aşısı yaparak fide çoğaltma işlemini yapabilirsin.Tam olarak bir bilgim söz konusu değil maalesef.Fakat benim tanıdığım aşı uzmanı ağabey'im diyeyim geçen sene sorduğumda yabani erik çekirdeğinden fide ürettiğini söylemişti......

dilerim soruna kısmende olsa yardımcı olabilmişimdir.

Saygılar...

Kıdoğlu_Gençaga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 09:21   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn. Meyveci71, Malta eriğini tohumdan yetiştirmek çok kolaydır.
Bahçenizde istediğiniz yere tohumlarını (meyve çekirdeğini) bu dönemde toprağın 5 cm. derinine gömerseniz yaklaşık 3 ay sonra filiz verdiğini göreceksiniz. Benim bahçemde dökülen çekirdekler ya da bizim yiyerek yere attıklarımız su ve toprakla birleşince hemen filizleniyorlar.
Bir de ilk gömdüğünüz yer kutu ve hafif gölge bir yer olsun.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 20:24   #46
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
10 litrelik kovaya çimlenmez ümidi ile 47 tane tohum ektim.
Şimdi fırça gibi çıkmaya başladılar. Henüz yaprakları tam açılmadı,
Kovadan bunları boşaltıp fide poşetine ya da kola şişelerine almamın mahsuru olur mu?
Şaşırtma yaptığımızda tutmama ihtimali var mıdır?

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2007, 17:59   #47
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Cevap veren çıkmadı ve bu konuda deneme yapılmamış olduğunu varsayıp kendi deneme yanılmamı yapmaya karar verdim.
Toprak ağırlıklı toprak-torf karışımında çimlenen yeni dünyaları toprağı boşaltıp fideleri topraktan ayırdım.
- pet bardağın altına 2 delik açtım lehim makinası ile, yarıya kadar toprak-torf doldurdum,
- yeni dünya çekirdeklerinden hemen hemen hepsinden 3 er filiz çıkmıştı, en sağlıklısını bırakıp diğer 2 tanesini kırdım ve bu filizlerin halen yeşil olan çekirdekteki besin ile besleniyor olacağını düşünerek çekirdekleri filizlerden ayırmamaya çalıştım,
- parmağımla ortaya çukur açtım, yeni dünyaların kökleri 10 cm den uzundu, uçlarını koparıp bardağa soktum,
- kalan boş kısma torf-toprak doldurdum ve balkonda hortumun ucuna duş başlığı gibi bir sulama aparatı takarak hortumla yağmurlama şeklinde alttan iyice su akacak şekilde bol bol can suyu verdim.
- daha sonra banyonun içine yan yana sıraladım,
- dün de yine banyoda duş ile bir kez daha sulama yaptım, ölen kalan yok gibi görünüyor, yaprakları sağlıklı çıkanları kola şişelerine alıp kökerin biraz daha gelişmelerini sağlayacağım,
- 2 yaşında aşılanacağı için önümüzdeki yaz da bahçedeki yerine dikerim ve damlama ile yeterince kök ve gövde yapmasını sağlamayı düşünüyorum.

Aşı zamanı geldiğinde şöyle tatlı, sulu, iri meyveli bir ağacı olanlar aşı gönderirlerse 5-6 sene sonra meyvelerinin tadına da bakarız.
Resim de çekmiştim ancak şu an yükleyemiyorum, ileride mutlaka yüklerim.

Eski 31-08-2007, 22:21   #48
nesquick

Giriş Tarihi: 25-08-2007
Sanırım Ankara nın havasını sevmiyor . İki yıldır 20 cm i geçmedi. Kışın kuruyup yazın tekrar canlanıyor. Ama kendine gelince ve yeşerince yaprakları tekrar kış geliyor. Bahçe biraz rüzgarlı ondanmı acaba?

nesquick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 21:59   #49
/

Giriş Tarihi: 26-09-2007
Benim saksida'da bir sey cikmis. Topragini eseledim. Sanirim yeni dunya cekirdeginden cikmis. Anladigim kadariyla Ankara'nin iklimi buna uygun degil. Ordu'ya gotururum belki. Boyle saksilari copluk gibi kullaninca supriz oluyor bana da

luya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 17:14   #50
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Selamlar.. Çok acil bilgiye ihtiyacım var. Evimin bahçesinde malta eriği var fakat çok fazla dalı mevcut ve geçen sene 15-20 tane meyva verdi. yaşını sorarsanız bilmiyorum evi aldığımız 2 sene oldu. Meyvaları çok tatlı ve çok sağlıklı idi ben daha fazla meyva alabilmek ve ağaca biraz şekil verebilmek için budamak istiyorum. Budama Mart ayında yazıyor ama yanlış hatırlamıyorsam o ayda çiçekleri oluyor şimdi budama yapsam ağaca zarar vermiş olurmuyum. İlginize şimdiden teşekkürler. Hoşçakalın..

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 17:29   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Bence yeni dünya çok kolay yetişen bir ağaç. Hoşunuza giden bir meyvanın çekirdeğini bir saksıya gömün orada unutun 2 sene sonra bir fidanınız olur ve açıkçası 5 taneyi ekecek yer arayıp bulduktan sonra yeni dünya yetiştirmekten vaz geçtim. Hemen hemen büyümeleri gözle bile görünüyor. eski fidanlarımın meyvesini her Haziran gibi bizim kapıcı toplayıp tüm apartımana dağıtıyor.

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 21:25   #52
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Evet yenidünya çok kolay yetişiyor ama benim ağacın meyvalarından bir kaç tane yeme şansım oldu ve çok beğendim. Ağacın yeride güzel ben bunu iyileştirip bol meyva almak istiyorum. Başka fidan dikicek yerim maalesef yok. İlgin için teşekkürler ama budama konusunda ısrarlıyım..

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 11:58   #53
Ağaçsever

aykutalp's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
İlk çimlendirme başarımı yenidünya ile kazanmıştım. İki sene karasal iklimde (fakat içerde) oldukça boylanan fidanımı toprağa dikmek üzere İstanbul'a getirdim. Dikim işini geciktirince (yaklaşık iki hafta) burada fidan kurumuştu.

Şimdi yine pet bardağa çekirdekleri ektim. Bu sefer de çimlenirse geciktirmeden (bahçem olmadığı için) uygun bir kamuya ait alana dikeceğim...

aykutalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 21:17   #54
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
İyi akşamlar herkese, bir heves bardağa ektiğim zavallı yenidünya çekirdeğime ne yaptığımı anlatayım:

Bardağa bir miktar torf koydum ve yenidünya çekirdeğimi torfa gömdüm.2-3 ay geçtiği halde birşey çıkmıyordu, acaba yanlış mı ektim diyordum ama yine de sabırla suladım ve bu kadar zamanda çıkmamasının kesinlikle anormal bir sebebi olduğunu düşünmeye başlamıştım.

Derken bir gün bardakta beyaz, incecik sap gibi birşey göründü, biraz kurcaladım, çekirdekten çıkıyordu. Ama benim beklediğim şey bu değildi, fasulye çimlenmesinde olduğu gibi kökün dibe uzanıp, çenekleri toprağın yüzeyine kaldırmasıydı. Zaten bir anormallik bekliyor olduğumdan, "aa bunun kökü yukarı uzamış, zavallı, ters diktim galiba ve yer de bulamayıp kökü dışarı uzattı" dedim ve bardaktan çıkarıp o beyaz "kök" alta uzasın diye yeniden yerleştirdim ve üstünü örttüm.

Aylar geçtiği halde hiçbirşey çıkmadığı için çürüdüğüne kanaat getirdim ve ilgilenmeyi bıraktım. Ta ki bu sitede tropikal meyvelerin filizlerinin tohumun içinden incecik yükseldiğini görene kadar Hemen baktım çekirdeğime, yine o "kök"ten çıkmıştı yüzeye, kimbilir diplerde kaç derece dönüp dolaşarak..

Şimdi iki yapraklı minicik bir fide haline geldi, yakında daha büyük ve derin bir kaba alacağım..

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 10:17   #55
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Name:  dunya01.jpg
Views: 3771
Size:  43.0 KB

Name:  dunya02.jpg
Views: 3139
Size:  28.8 KB

Name:  dunya03.jpg
Views: 3302
Size:  39.2 KB

Name:  dunya04.jpg
Views: 3180
Size:  21.6 KB

Name:  dunya05.jpg
Views: 5631
Size:  40.3 KB

Eski 26-04-2009, 18:10   #56
RoKa AşıĞı

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Bugün pazardan aldım sırf çekirdekleri için
Yediklerimin çekirdeklerini topladım, yıkayıp suyun içine bıraktım. Merak ettiğim kabuklarını soyarak ekersem bu yaz çimlendirme ihtimali olabilirmi ?

sercinyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 07:36   #57
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Biraz dışarıda kurutup ekebilirsiniz. Çok kolay çimleniyor ve çimlendikten sonra çekirdeğin içindeki endospermden besinini sağlıyor çok fazla su verip çürütmeyin tohumları. Kabukları soymaya gerek yok. Sıcaklık nem ve oksijeni sağlandığında çimlenecektir.

Eski 27-04-2009, 15:32   #58
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar, malta eriği için bir kaç cins öneriyorlar. İnce kabuk, sulu ve tatlı, ayrıca nakliyeye dayanıklı. Geçen sene Antalya'da BATEM'e uğrayıp SAYDA cinsi fidan almak istedim. Ancak ellerinde yoktu. Bu cins fidanı nasıl temin edebiliriz? Pek çok yerde fidan satılıyor ama cinsini bilen yok. Erik mi erik, tamam işte deniyor. Bendeki malta eriği çok iri çekirdekli, neredeyse eti yok gibi. Aşılamayı düşünüyorum ama fidanına bir ulaşabilsem. BATEM'de fiyatlarda çok makul. Fakat gel gör ki mevcudu yok. Aşağıya ilgili sayfa linkini koyuyorum.

http://www.batem.gov.tr/urunler/meyv.../yenidunya.htm

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 19:41   #59
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Geçen sene Antalya'da BATEM'e uğrayıp SAYDA cinsi fidan almak istedim. Aşılamayı düşünüyorum ama fidanına bir ulaşabilsem.
Sn. Lonicera,

Benim bir ağacım var. Üzeri meyve dolu. Geçen hafta olgunlaşmaya başladılar. Benimki iyi cins. Verdiğin linki okudum Sayda daha yakın duruyor. Ben de hep merak etmişimdir. Rengi sarı (kırımızıya kaçmayan) olanı. Çekirdeği diğer portakal renklilerden (kırmızıya çalan) biraz küçük. Daha tatlı ve sulu. Yuvarlak değil. Meyvesi biraz sivri (elips).

Aşı zamanını bilmiyorum. Çekirdeğinden hemen yetişir, arsız olduğunu biliyorum. Çekirdeğinden aynı cins olur mu bilmem.

Size nasıl yardımcı olabilirim?

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 21:36   #60
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn Zeytinci, sanırım sizin erik benimkisine göre çok daha kaliteli. Sivri uzun olanlar çok daha makbul. Çekirdekten aynı özellikleri taşıması konusunu pek bilemiyorum. Eğer fidanınız aşılı idiyse, çekirdekten yetiştiğinde büyük ihtimal açılma gösterip farklılaşacaktır. Aşı zamanı yeni sezon için geçmiş durumda. Sonbaharda durgun aşı zamanı geldiğinde elinizdeki anaçtan kalem istiyebilirim uygun görürseniz. İlginize çok teşekkür ediyorum.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024