agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2008, 12:03   #271
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sn bluecrop,goji bitkisi kış mevsiminde yaprak döküyor mu?
Bendeki fideler geçen kışı dışarıda geçirdi. Herhangi bir problem veya yaprak dökme olmadı. Burada sıcaklık -10 dereceya kadar düşüyor.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2008, 14:03   #272
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn otugay,önce bilgi için teşekkür ederim.Gojinin yaprak döküp dökmediğini araştırmamın nedeni saksıda bulunan fideleri bahçeye geçirmeye niyetim var.Hani yaprak döken bitkiler yapraklarını döktükten sonra söküm yapılıp aktarılıyor ya işte bu sebepten sormuştum.O zaman ben sonbaharda bu işlemi gerçekleştirebilirim artık.Sizin fideler 2.kışı geçirecekler heralde,peki bu yıl herhangi bir çiçeklenme oldu mu,ayrıca büyüme hızı ne kadar oldu bu süre içinde?

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2008, 19:56   #273
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismailkaymaz Mesajı Göster
Sayın Bluecrop;
Goji bitkisinin tohum **** fidesini nereden satın alabilirim, küçük seramda denemek istiyorum. sizin elinizde varmı acaba?
Üzgünüm satılık goji fidanı veya tohumu mevcut değil....

goji fidanı ve tohumu satan arkadaşlar;
1- snowman77
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9458

2-Karınca 70

bluecrop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2008, 20:06   #274
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Bilgi için teşekkürler.Sanırım bendeki cins Lycium chinense.Tohum alırken bu şekilde sipariş vermiştim.Lycium barbarum'un tohumuna ulaşmak mümkünmüdür acaba?Olmuşken her ikisi de olsa fena olmaz hani.
Lycium barbarum tohumları için Karınca70 ile iletişime geçmelisiniz.

bluecrop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2008, 20:48   #275
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Teşekkür ederin Sn bluecrop.Bu arada sizdeki goji fidelerindeki meyvelerin gelişimi nasıl?Renklenmeye başladı mı acaba? Sürekli soruyorum kusura bakmayın,sanırım elinde meyveye durmuş goji fidanı sadece sizde mevcut şu anda.Gelişmelerden bizleri haberdar ederseniz çok memnun olurum.

Eski 18-08-2008, 07:00   #276
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Alıntı:
Sn otugay,önce bilgi için teşekkür ederim.Gojinin yaprak döküp dökmediğini araştırmamın nedeni saksıda bulunan fideleri bahçeye geçirmeye niyetim var.Hani yaprak döken bitkiler yapraklarını döktükten sonra söküm yapılıp aktarılıyor ya işte bu sebepten sormuştum.O zaman ben sonbaharda bu işlemi gerçekleştirebilirim artık.Sizin fideler 2.kışı geçirecekler heralde,peki bu yıl herhangi bir çiçeklenme oldu mu,ayrıca büyüme hızı ne kadar oldu bu süre içinde?
Fidelerim 2 yaşında yaklaşık 40-50 cm boydalar. Herhangi bir çiçeklenme yok.

Eski 18-08-2008, 07:21   #277
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Peki siz fidelerinizde uç alma yöntemini uyguladınız mı?

Eski 18-08-2008, 11:12   #278
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Uç almadan kastınız yana gelişmeyi sağlamak için tepe sürgünün kesilmesi ise hayır yapmadım. Bildiğim kadarı ile 1,5-2 metre boylu fidanlara yapılıyor.

Eski 18-08-2008, 12:53   #279
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Evet,yan dal oluşumunu teşvik için.Bir sitede fidan 7-8 yaprağa ulaştığında tepesi alınıp yan dal oluşumu teşvik edilmeli diye okumuştum.Tabi hemen uyguladım 4 fideye.Kopardığım yerin 10 cm altından 2 yan dal oluştu kısa bir süre içinde.Üstelik benim fidelerin boyu en fazla 20-25 cm'dir.Oldukça hızlı bir gelişme gösterdi yan dallar.Bakalım bu uygulama ile seneye çiçeklenme oluşacak mı?Geriye kalan 10 fidanda bu işlemi uygulamadım,her iki yöntemi de gözlemek istiyorum.Ayrıca bir kısmı yarı gölge,diğer kısım fideler direkt güneş altında.Bazılarında gübreleme yaptım bazılarını olduğu şekilde bıraktım.Deneme yanılma yöntemi ile en iyi sonuca ulaşırım heralde.

Eski 18-08-2008, 13:36   #280
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Ben de deneme için uygularım. Neticeleri bildiririz. Umarım seneye meyvelerin tatlarını konuşuruz.

Eski 19-08-2008, 21:53   #281
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-08-2008
Benim üzümler hızlı büyüyor narin yapıda pencere önünde bakıyorum
birde meyva alsak

aral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 20:45   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2008
Lycium chinense ile Lycium barbarum arasındaki farkı bama yazabilir misiniz,ikisi ne anlamda biribirinden farklı?

nesem61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2008, 09:45   #283
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

İki tür arasında belirgin bir fark yok. Sadece L. barbarum bitki boyu olarak biraz daha büyük. Daha iri meyvelere de genellikle bu türde rastlanıyor.

Eski 22-08-2008, 14:39   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2008
Selam arkadaslar
Is yogunlugu nedeniyle uzun zamandir pc basinda degildim,o yüzden bana gelen sorulari yanitlayamadigim icin özür dilerim.nisan ayinda ikinci ekimi 10 cm boyundaki goji fideleriyle Antalyanin korkuteli ilcesinde gerceklestirdim.4 ay icerisinde fideler 1 ila 1,5 metre boyuna ulastilar.Köyümüze ait yaptigim web sayfasindan fotogralarini görebilirsiniz.Su an basi bol cicekli ama ilk yil olmasi sebebiyle muhtemelen meyvasi olmaz.

http://www.akyarkoyum.com/portal/my_...8211;Y_004.jpg

http://www.akyarkoyum.com/portal/my_...8211;Y_009.jpg

http://www.akyarkoyum.com/portal/my_...8211;Y_040.jpg

ENERJİİ beğendi.
centil07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 15:38   #285
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn centil07,fidelerinize çok iyi bakmışsınız,güle güle büyütün.Benim bir sorum olacak,eklemiş olduğunuz 3.resimdeki goji'nin yaprakları biraz farklı geldi bana.Sizdeki tür hangisi,L.barbarum mu yoksa L.chinense 'mi?

Eski 29-08-2008, 13:45   #286
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Kurt Üzümünün tadı Nasıl bilen var mı? Neye benziyor acaba?

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 11:12   #287
Yeni Üye

ürettiği meyvesini yiyebilme şansı bulan var mı?merak ediyorum..

Eski 04-09-2008, 06:41   #288
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Kur üzümü

şu an bu şekildeler bu bıtkılerde saksı degıstığım zaman önce yapraklarını solmus gibi bırakıyor sonra canlanıyor garip.

Bilen varmı sİmdi sonbahara girerken bu bitkileri ne yapmalıyım

Eklenen Resimler

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 12:04   #289
Yeni Üye

sayın hakan o sizin resminizdeki kurt üzümü ile centil07 şahsının kurt üzümü bitkileri çok farklı görünüyor.sizin ki kiraz fidanına daha yakın görünüyor.oysa centil07 nin kurt üzümü bitkisi çalıyı andırıyor.
ikisi arasındaki fark neye göre oldu.çeşit farklılığı mı var.
ayrıca elinize sağlık güzel yetiştirmişsiniz.

Eski 05-09-2008, 06:04   #290
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesem61 Mesajı Göster
sayın hakan o sizin resminizdeki kurt üzümü ile centil07 şahsının kurt üzümü bitkileri çok farklı görünüyor.sizin ki kiraz fidanına daha yakın görünüyor.oysa centil07 nin kurt üzümü bitkisi çalıyı andırıyor.
Ikisi arasındaki fark neye göre oldu.çeşit farklılığı mı var.
Ayrıca elinize sağlık güzel yetiştirmişsiniz.
gercekten cok farklı bır arastırayım belkı bırsey bulurum bırde benımkıler cok narın ve zayıf nasıl hayatta tutarım bılmıyorum

Eski 05-09-2008, 06:05   #291
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluecrop Mesajı Göster
foçadan metin gemici beyin gönderdiği gojiberry (lycium barbarum), kargoda gördüğü onca eziyete rağmen sağlığını koruyor.
ornegın benımkıde bundan

Eski 05-09-2008, 06:06   #292
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

centil07 NIN KI GALIBA BASKA BIRSEY VEYA BASKA BIR TUR AMA IKI TUR ARASINDA BUKADAR FARK OLURMU BILMEM

Eski 06-09-2008, 14:18   #293
Yeni Üye

evet.ilginç doğrusu.bu kadar fark olması...
goji berry fide yetiştiricileri bu konuda fikirlerini belirtirlerse memnun oluruz.

Eski 06-09-2008, 17:37   #294
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sayın HAKAN O,fidenizin narin olması doğal.Bakın ben nisan ayında tohumdan çimlendirdiklerimi yaklaşık 20-25 cm boya geldiğinde,uçlarını kopardım.3-4 gün içinde kopardığım yerin altından 2'şer dal oluştu.Ayrıca gövde kalınlaşması da meydana geldi.Yan dal oluşumu ile bitkiyi çalı formuna dönüştürdüm.En kısa zamanda son halini fotoğraflayacağım.Sizin bahçeniz var mı bilmiyorum.Olsa bile,tek kalmış olan fidenizi bence bu kış içeride misafir edin.Bol ışık alan bir yer çok uygun olacaktır.Bahçeniz varsa önümüzdeki kış sonunda aktarabilirsiniz.

Eski 07-09-2008, 20:29   #295
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Evet arsamız var oraya almayı duşunuyorum ama kurumasından süpheliyim sizin dediğiniz gibi yapabagım u. Noktasından kesersem fidan güçlenir dediğiniz 2009 kışı oluyor ozaman dikerim bende yaklasık 5 fidan var en büyüğü 25 cm civarında hepsine bu sistemi uygulayacağim sizin kurt üzümünüzün resminide görmek isterim.
Verdiğiniz bilgi içinde çok teşekkürler.

Eski 07-09-2008, 21:07   #296
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
goji berry (lycium barbarum) Tibet tohumu

Arkadaşlar lycium barbarum Tibet Tohum siparişi verdim gelmesini bekliyorum 1-2 hafta içinde geliceğini tahmin ediyorum.Geldiği zaman satıyorum bölümünde ilan vericeğim foruma da bilgi veririm.

snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 19:55   #297
Yeni Üye

goji berry yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanlara ne ile başlamasını önerirsiniz?
tohum ile mi yoksa fidesi ile mi tarımı başlatsın.?
iki yöntem arasında fark varmıdır?

Eski 08-09-2008, 21:49   #298
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Goji berry fidanları

İmkan ve zamanı olan tohum ile başlıyabilir.Çimlendirme belli bir boya gelince poşetlere alma gibi aşamalardan geçmeniz gerekiyor.Yere ekmek için en az 50-60 cm boya gelmesi gerekir diye düşünüyorum ve her fidana birer kazık çakıp bağlamanız gerekiyor.Fidanlar zayıf gövde ile boya gidiyor zamanla gövde kalınlaşıyor. İlk kışlarını nasıl geçirecekleri ile ilgili henüz tecrube etmedim ancak küçük fidanların (ince gövdeli) kışı dışarıda geçirebileceklerini sanmıyorum bunu bu kış tecrube ediceğiz.

ENERJİİ beğendi.
Eski 09-09-2008, 15:09   #299
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
İnternet'te ufak bir araştırma yaptım. Aşağıda linki bulunan bir kaynakta detaylı bilgi var. Bilgiler inandırıcı görünüyor. Ancak ticari bir sitede bulunan bilgiler olduğunu gözönünde bulundurarak özetliyorum. Konunun uzmanı olmadığım için, “species”, “subspecies” gibi kavramları çevirirken hata yapmış olabilirim.
Tibet'te bulunan goji beriler “Lycium Eleagnus barbarum L. Tibet” türü, aynı ailenin alt cinsi olarak adlandırılıyor. Çin'de ticari olarak yetiştirilen goji ile çok yakın türler. Aralarında çok fark bulunmuyor. Asıl fark yaratan, yani zengin antioksidant içeren meyve yetiştirmede, iklim ve toprak koşulları önemli. Dağlarda, sert iklim koşullarında, zengin topraklarda, tabiatta yetişen meyveler, yüksek antioksidan içeriğe sahip oluyorlar. Bu meyvelerin en koyu kırmızı renge sahip olanları, en yüksek antioksidant içeriğe sahip oluyor.
Goji beriler hafif alkali (pH of 8.2- 8.6), verimli topraklardan hoşlanıyorlar. Goji kuşağı olarak adlandırılan, Çin'in bazı bölgeleri, Moğolistan ve Tibet'i kapsayan bir hat boyunca tabiatta yetişen meyveler çok yüksek antioksidant içeriğe sahip oluyorlar. Tabiatta dağlarda yetişen bu bitkiler, eksi 8 ile 38 dereceler arasında ısı farklarına maruz kalıyorlar.
Bu sitede Amerika'da en iyi gojiberilerin Alaska dağlarında yetiştiğinden sözediliyor.
ABD'de, Dr. Earl Mindell diye bir uzman tarafından antioksidant içeriğini ölçmek için yapılan araştırmalarda, yıldan yıla, iklim koşullarına bağlı olarak değişiklikler olsa da, Çin'in Ningxia ve Xinjiang bölgeleri ile Tibet'in Himalaya dağlarında yetişen meyvelerin en yüksek antioksidant içeriğe sahip olduğunun bulunduğu söyleniyor.
Yani bizim balkon, sera veya bahçelerimizde yetiştireceğimiz bitkiler değil, imkanımız olursa uygun koşulları sağlayan dağlık bölgelerde, tabiata dikebileceğimiz bitkiler yararlı olacaktır.

KAYNAK

ENERJİİ beğendi.
polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2008, 21:03   #300
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

goji berry

Arkadaşlar daha önce forumda da yazmıştım benim bulunduğum yer deniz seviyesinde ve evimin yanındaki goji berry fidanlarında hiç çiçek yok rakım olarak daha yüksek olan köye ektiğim 2 adet goji berry fidanı bendekilerden daha küçük olmasına rağmen üzerlerinde çiçekler var.Bu da bu fidanların denizden yüksek seviyeleri daha fazla sevdiği anlamına geliyor.Ancak rakım olarak hangi yükseklikleri daha fazla sevdiğini araştırmamız gerekiyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024