agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2010, 22:29   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2010
aşırı güneşte bırakmayın neden olabilir.... **** yaprak altlarına bakın beyaz renkli yaprak bitleri olabilir bugün benimde gojilerimin yaprakları sararmıştı altlarına baktım bit var mı diye bi sürü vardı bit ilacı spreyledim bakalım

rüzgargülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 23:54   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rüzgargülü Mesajı Göster
aşırı güneşte bırakmayın neden olabilir.... **** yaprak altlarına bakın beyaz renkli yaprak bitleri olabilir bugün benimde gojilerimin yaprakları sararmıştı altlarına baktım bit var mı diye bi sürü vardı bit ilacı spreyledim bakalım
Boyları 10 - 15 cm olduktan sonra güneş zarar vermiyor, yeter ki toprakları nemli olsun ve dış ortama alıştırarak çıkarın. Ben gojilerimi seradan çıkardıktan sonra iki üç gün sabah güneşine iki üç gün akşam güneşine bırakıyorum ve sonra da tam gün güneş altında tutuyorum.Yaklaşık 1000 tane kadar gojim olduğu için bu uygulamayı peyderpey yapıyorum ve yapmaya başlayalı da 15 gün kadar oldu. Henüz bir sorun yok ve gelişmeleri sürüyor.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 22:33   #3
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
teşekkür ederim rüzgargülü gojim güneşte değil yapraklarınıda inceledim hiç bir zararlıya rastlamadım

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 21:49   #4
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Tohumdan yetiştirip bahçeye diktiğim goji fidelerinden ikisi yaşamayı başardı ancak iki senedir durdukları gibi duruyorlar.

Hani bunlar uzayıp asma oluyorlardı, benimkiler bu hızla 100 yılda ancak asma olur

Nerede yanlış veya eksik var acaba?

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 22:01   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Mevsimin ilk gojilerinden bugün yedim

Name:  goji.jpg
Views: 852
Size:  66.6 KB

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 22:38   #6
-

Giriş Tarihi: 30-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Eklenti 156871
sayın meyveliTepe; zannedersem LYCIUM BARBARUM çeşidi fotoğraftaki goji..benim merak ettiğim, 2 yaşından küçükmü? ve bir bıtkiden yaklaşık kaç gram **** kg (AH nerde değilmi?) alabildiniz? bide TEPE BUDAMASI YAPILMAMIŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR GOJİNİZ........

emekl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 23:19   #7
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emekl Mesajı Göster
sayın meyveliTepe; zannedersem LYCIUM BARBARUM çeşidi fotoğraftaki goji..benim merak ettiğim, 2 yaşından küçükmü? ve bir bıtkiden yaklaşık kaç gram **** kg (AH nerde değilmi?) alabildiniz? bide TEPE BUDAMASI YAPILMAMIŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR GOJİNİZ........
Bunlar geçen yıl tohumdan yetiştirdiklerim. Tohumdan itibaren 13 aylıklar. Fakat geçen yıl da, daha 4,5 aylıkken meyve vermişlerdi.

Gojileri, biri Martta, diğeri Mayısta olmak üzere iki kere budadım. Mart budamasında tek gövdeye bıraktım ve iki seviyede dal bırakıp çok derin budadım. Mayısta ise dipten yeni gelen sürgünleri aldım.

Devamında ayrıca tepe budaması gibi bir şey yapmadım çünkü goji yeni çıkan ince dallardan meyve verme eğilimli. Resimde gördüğünüz meyveli dallar daha 15-20 gün önce çıkan taze dallar.

Bir fidandan ne kadar meyve alınır bilmiyorum. Ancak geçen yıl ağustos sonunda meyve verdikleri düşünülürse, bu yıl erken başladılar. Normalde Ekim ayına kadar devamlı dal çıkarıp bunlardan meyve vermeleri beklenir. Bu bakımdan diğer meyve ağaçlarına benzemiyorlar.

Eski 30-06-2010, 23:43   #8
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Normalde Ekim ayına kadar devamlı dal çıkarıp bunlardan meyve vermeleri beklenir. Bu bakımdan diğer meyve ağaçlarına benzemiyorlar.
O halde meyveden sonra hafif bir budama ile ikinci bir meyve alınabilinir mi açaba?

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 08:46   #9
-

Alıntı:
Bunlar geçen yıl tohumdan yetiştirdiklerim. Tohumdan itibaren 13 aylıklar. Fakat geçen yıl da, daha 4,5 aylıkken meyve vermişlerdi.

Gojileri, biri Martta, diğeri Mayısta olmak üzere iki kere budadım. Mart budamasında tek gövdeye bıraktım ve iki seviyede dal bırakıp çok derin budadım. Mayısta ise dipten yeni gelen sürgünleri aldım.

Devamında ayrıca tepe budaması gibi bir şey yapmadım çünkü goji yeni çıkan ince dallardan meyve verme eğilimli. Resimde gördüğünüz meyveli dallar daha 15-20 gün önce çıkan taze dallar.

Bir fidandan ne kadar meyve alınır bilmiyorum. Ancak geçen yıl ağustos sonunda meyve verdikleri düşünülürse, bu yıl erken başladılar. Normalde Ekim ayına kadar devamlı dal çıkarıp bunlardan meyve vermeleri beklenir. Bu bakımdan diğer meyve ağaçlarına benzemiyorlar.
TEŞEKKÜR EDERİM ,doğru düşünce ,doğru zamanlama sizleri başarıya götürmüş...ÖZELLIKLE TEPE BUDAMASI ılk yıllarda yapılması (önerilenin aksine) doğru değil düşüncesindeyim. bıtkıyı; hele hele bu bir ağaççık ise, ılk ıkı yıl TEPE BUDAMASINDAN kaçınılmalıdır.( yeni üyesi olduğum ancak dün aktıf uye olduğum burada tepe budamasını bazıları 30-40 cm.lerden, bazıları 70-80 cm lerden **** 1,00m. lerden öneriyorlar). bence yanlış bırakın ağaçcık kendi gelişimini tabii olarak yapıp , 1-2 yılda HABİTÜS' ünü tamamlasın... DİP SÜRGÜNLERİNİ ( ki bız onlara halk dılınde PİÇ deriz) almanız çok doğrudur...selamlarımı sunar,başarılar dılerim..........

Eski 01-07-2010, 23:06   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emekl Mesajı Göster
TEŞEKKÜR EDERİM ,doğru düşünce ,doğru zamanlama sizleri başarıya götürmüş...ÖZELLIKLE TEPE BUDAMASI ılk yıllarda yapılması (önerilenin aksine) doğru değil düşüncesindeyim. bıtkıyı; hele hele bu bir ağaççık ise, ılk ıkı yıl TEPE BUDAMASINDAN kaçınılmalıdır.( yeni üyesi olduğum ancak dün aktıf uye olduğum burada tepe budamasını bazıları 30-40 cm.lerden, bazıları 70-80 cm lerden **** 1,00m. lerden öneriyorlar). bence yanlış bırakın ağaçcık kendi gelişimini tabii olarak yapıp , 1-2 yılda HABİTÜS' ünü tamamlasın... DİP SÜRGÜNLERİNİ ( ki bız onlara halk dılınde PİÇ deriz) almanız çok doğrudur...selamlarımı sunar,başarılar dılerim..........
Tepe budaması konusunda kesinlikle size katılıyorum sayın emekli.. Tepe budaması yapmadan da yan dal veriyorlar. Benim gojilerimde 30 cm kadar olanlarda yan dallanma başladı. Hatta 15 cm'inde bile var bir tane. Yan dal vermeden uzayıp gitmesi yeterli güneş ışığı almamasından sanıyorum. Tam gün günışığı alanlar daha çabuk odunsu yapıya ulaşıyorlar ve yan dal çıkarmaya başlıyorlar.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 22:05   #11
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26

Darısı başımıza Meyvelitepe

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 23:56   #12
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Açıkçası bilmiyorum. Mevsim sonuna daha çok var. Bitkinin bu meyvelerden sonra nasıl davranacağını gözleyip ona göre karar vermek daha iyi olabilir. Geçen yıldan hatırladığım, Ağustos sonundan Ekime kadar sürekli yeni dal çıkarıp meyve verdikleriydi.

Eski 01-07-2010, 00:50   #13
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Açıkçası bilmiyorum. Mevsim sonuna daha çok var. Bitkinin bu meyvelerden sonra nasıl davranacağını gözleyip ona göre karar vermek daha iyi olabilir. Geçen yıldan hatırladığım, Ağustos sonundan Ekime kadar sürekli yeni dal çıkarıp meyve verdikleriydi.
O halde yetişmiş gojisi olanlar ve ya siz, bunu deneyebilirsiniz, Ağustos sonundan Ekime kadar sürekli yeni dal çıkarıp meyve veriyorsalar ikinci bir meyveyi de alabilirsiniz.
Bu şimdiki meyveler bittikten sonra bir iki tanesin de deneme yapabilirsiniz, hafif bir budama yapıp ikinci bir meyvaya yatırılabilir gibime geliyor yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 00:12   #14
Ağaçsever

simal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2010
Arkadaşlar internetten goji berry tohumu getirtsem bu mevsimde eksem olurmu acaba.?

simal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 11:15   #15
-

goji fidanı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 1simal1 Mesajı Göster
Arkadaşlar internetten goji berry tohumu getirtsem bu mevsimde eksem olurmu acaba.?
OLUR kardeş neden olmasın,geçde olsa olur ; ben sana meyvesınden vereyım tohumlarını çıkartıp ekersin, lycium BARBARUM çeşidi var elimde.eğer KARŞIYAKA' da isen, gel hemen verırım. hemde çimledirmede vede şaşırtmada nelere dıkkat edeceğini anlatırım dilim döndüğünce bi Ziraat Yüksek Mühendisi olarak.ben bir hafta önce tohumları çimlendırmek için yerlerıne dıktim,balkonda kasalarında ve kaplarında çimlenmekle meşguller şu anda........ HOŞÇAKAL............

,

Eski 01-07-2010, 11:12   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2010
meyvelitepe meyveleriniz çok güzel maşallah umarım bizlerde bugünleri görürüz tebrikler

rüzgargülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 11:31   #17
Ağaçsever

simal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2010
Sayın Emekli arkadaş İlginize çok teşekür ederim ama , şimdilik Dikili'deyim acaba adres versem PTT ile gönderebilirmisiniz?

simal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 11:56   #18
-

goji fidanı, tohumu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 1simal1 Mesajı Göster
Sayın Emekli arkadaş İlginize çok teşekür ederim ama , şimdilik Dikili'deyim acaba adres versem PTT ile gönderebilirmisiniz?
şöyle yapsak nasıl olur bilmemki; ben haftaya tatile ALTINOLUK 'a gideceğim, haberleşir DİKİLIDEN geçerken size meyvelerı ( kaç tane düşünüyorsunuz bilemem .bi meyvede en azından 15-20 adet tohum var.) bırakabilirim..Hemde önceden (mayıs sonlarında) çimlendirip, kaplara aldığım ve hatıra olarak götürdüğüm gojileride ( yaklaşık 10-15 cm .deler) görürsünüz.. AYRICA, isterseniz size fıdanlıktan ( Menemen'de AKSOY FİDANCILIK 'tan) geçerken alıp ,fidan getirebilirim.Fidancı yabancı değil.............

Eski 02-07-2010, 09:04   #19
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tepe budaması ve genel olarak budamayı, bitkiye şekil vermek ve dallanmayı teşvik etmek bakımından düşünmek gerekir. Büyüme evresindeki bitkide dip sürgünlerini alıp uygun yerlerden tepe budaması yapmak, bırakılan gövdenin güçlenmesini ve dallanmayı teşvik eder. Bu işleri bir yaşını geçmiş bitkilerde kış sonu veya baharda yapmak gerekir, ki yeni dallanmalar ve bitkinin gelişmesi istediğiniz gibi olsun. Meyve beklediğiniz bitkilerde mevsim ortasında tepe budaması meyve alacağınız dalı kesmek anlamına gelebilir.

Eski 02-07-2010, 10:57   #20
-

Alıntı:
Tepe budaması ve genel olarak budamayı, bitkiye şekil vermek ve dallanmayı teşvik etmek bakımından düşünmek gerekir. Büyüme evresindeki bitkide dip sürgünlerini alıp uygun yerlerden tepe budaması yapmak, bırakılan gövdenin güçlenmesini ve dallanmayı teşvik eder. Bu işleri bir yaşını geçmiş bitkilerde kış sonu veya baharda yapmak gerekir, ki yeni dallanmalar ve bitkinin gelişmesi istediğiniz gibi olsun. Meyve beklediğiniz bitkilerde mevsim ortasında tepe budaması meyve alacağınız dalı kesmek anlamına gelebilir.
İŞTE Bİ DOĞRU DEĞERLENDİRME DAHA teşekkürler sayın Meyvelitepe, açıklamanıza katılıyorum.ancak; bir cümlenize (ikinci cümle) açıklık getirmekte yarar var sanırım ,yanlış anlaşılmaları önlemek açısından !!! dıp sürgünlerini almak çok doğru ,ama bu işlemin tepe budaması ile ilgisi yok.!! tepe budaması malumunuzdur ayrı bir işlem.ama aynı cümle içinde konu geçince yanlış anlaşılabilinir, dıye düşünüyorum....velhasılı; TEPE BUDAMASI ve BUDAMAYI ağaççığa ŞEKİL VERMEK amacıyla vede DALLANMAYI TEŞVİK amacıyla yapmak , düşünmek gerekir. Bu işlemide ; GOJI için en azından ,1,5-2 yaşında ağacın durgunluk dönemlerinde uygulamak gerekır ki yeni dallanmalar olsun ağaççık istediğimiz şekilde ( kendi HABİTÜSÜNDE ) olsun... vede yenı çıkacak dallarda ,oluşan sürgünlerden bol ÇİÇEK DOLAYISIYLA MEYVE ALINABİLSİN.....sonuç olarak : budama ve tepe budamasında; yanlız ŞEKİL VERMEK DEĞİL BOL MAHSUL ALMAK AMAÇLANIR...

Eski 02-07-2010, 10:26   #21
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Bizimkilerde henüz meyva yok ama bol çiçek var. Geçen sene az meyva verip boya giden gojim,tepe budamasından sonra coştu.Diğerlerinden daha çok çiçeğe sahip.

Eklenen Resimler

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 15:10   #22
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Tohumdan yetiştirdiğim her iki tür goji fidelerini yabancı kaynaklarda önerildiği üzere, erken yaşta tepe budaması yaparak dallandırdım. Yan dal oluşumu ile hem erken yaşta meyve aldım hem fidan gövde kalınlığı artmış oldu. Geçen sene daha 2 yaşını doldurmamış fidandan bir avuç dolusu meyve almak nasip oldu. Aynı zamanda ektiğim ve hiç budama yapmadığım 2 adet fide ise kamçı fide olarak uzamaya devam ediyorlar. Herhangi bir çiçeklenme belirtisi de yok. Bence de erken yaşta tepe budaması bu bitkiye iyi geliyor.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 15:50   #23
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Tohumdan yetiştirdiğim her iki tür goji fidelerini yabancı kaynaklarda önerildiği üzere, erken yaşta tepe budaması yaparak dallandırdım. Yan dal oluşumu ile hem erken yaşta meyve aldım hem fidan gövde kalınlığı artmış oldu. Geçen sene daha 2 yaşını doldurmamış fidandan bir avuç dolusu meyve almak nasip oldu. Aynı zamanda ektiğim ve hiç budama yapmadığım 2 adet fide ise kamçı fide olarak uzamaya devam ediyorlar. Herhangi bir çiçeklenme belirtisi de yok. Bence de erken yaşta tepe budaması bu bitkiye iyi geliyor.
Ben TEPE BUDAMASI YAPILMASIN demiyorum, yazılarımı dikkatlice okursanız bu anlaşılır. TEPE BUDAMASININ ZAMANLAMASI ve UYGULANIŞ ŞEKLİ ÖNEMLİ , yukarıdaki yazımda kötü örnek TEPE BUDAMASI DEĞİLDİR....ama vatandaş böyle algılamış anlatılanlardan.......ayrıca şunu belirteyim: sızın tepe budaması yapıp meyve aldığınızdan bahsettiğiniz gojıleri kaç cm.de nasıl budadınız bilmiyorum amma şunua İNANIYORUM; 2 senedir budamadığız ve meyve almadığınızı söylediğiniz , iki adet kamçı gibi uzayan fidelerinizi USULUNE KAİDESİNE UYGUN TEPE BUDAMASINI ayrıca YAN DAL BUDAMALARINI ve DİP SÜRGÜNLERİNİ (PİÇLERİ) ZAMANINDA ALIN , SENEYE GÖRÜŞELİM !!!!!?????????
SON SÖZ: KÖTÜ EMSAL TEŞKİL ETMEZ.........

.

Eski 02-07-2010, 15:56   #24
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Yetiştirdiğim gojiler üzerindeki tepe budamalarını yapmış olduğum zaman ve fide boyları geçmiş mesajlarda mevcut.

Kamçı fide olarak uzayan 2 fide için de dediğiniz gibi yapalım, gerçi ne yan dal ne de dip sürgünü mevcut. Zaten tümü aynı yerde yan yana gelişiyorlar. Ölmez sağ kalırsak gelişimini buradan bildiririz artık.

Eski 02-07-2010, 16:08   #25
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Herkes aynı şeyi söylüyor ama anlaşılamıyor nedense.

Eski 02-07-2010, 16:42   #26
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

emekl
Alıntı:
( yukarıdakı -zannedersem gulşen hanıma - uygulattığınız şekilde değil !!)
Kimseye herhangi bir şey uygulatmış değilim. Bizler bitkiler hakkındaki gözlemlerimizi yazıyoruz, ilaç reçetesi değil. Zaten mesajları dikkatlice okursanız hobi amaçlı amatörce çalışmalar olduğunu göreceksiniz. Ben 30 cm. den budama yapıp meyve aldığım bitkiye nasıl bir uygulama yaptığımı belirttim, üstelik yapmış olduğum uygulama kaynaklarda tavsiye edildiği şekilde. Bu kaynaklarda 1 yaşından önce uygulanması sakıncalıdır diye belirtmediği gibi çok erken zamanda öneriliyor. Goji yetiştiren üyelerimizin neredeyse tamamına yakını aynı uygulamaları yapmış durumda ve herhangi bir sorun yok.

Eski 02-07-2010, 19:04   #27
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn emekl, sizin de herşey gönlünüze göre olsun. Dilerim İzmir' de 2. Goji kapama bahçesini siz tesis edersiniz de, en azından Ege bölgesinde bu ürünü rahatça bulma şansımız olur. Yazdıklarım tamamen deneyim ve gözlemlerime dayanıyor. Hareket noktam ise yine yetiştiricilik yapanların önerileri. Ülkemizde yeni bir bitki olduğu için (L. Barbarum-L. Chinense) maalesef yerli kaynak yok. Araştırma sonuçlarında da bitkinin en az 7-8 yaprak olduğunda ucunun alınması şeklinde. Tabii ben bu boyda değil de en az 20-25 cm. olduğunda uyguladım. Sonuçlarını da buraya taşıdım.

Ha şimdi erken yaşta uç aldım bunun karşılığını da çok kısa zamanda yan dallanma, çiçek ve meyve olarak gördüysem ve bunları aktardıysam sanırım ben de yanlış bir şey yapmadım. Belki bu kadar erken yaşta tepe almak bitkinin ömrünü yarı yarıya kısaltacaktır, belki hastalıklara direncini azaltacak, belki erken ürün verip bir süre sonra ekonomik olarak vadesini tamamlayacaktır. Bunların cevaplarını ilerideki yıllarda alabileceğiz.

Yazdıklarınızın şahsıma yönelik olduğunu düşünmedim ama sorularınızı tepe budamasını belli ölçüler altında yapıp bunu önerenlere yönlendirdiğiniz için mecburen cevap verme durumunda hissettim kendimi. Çünkü ben yaptım ve çok olumlu sonuçlar aldım. Bunu da site sakinleriyle paylaşmaktan büyük mutluluk duydum.

Yolunuz ve bahtınız açık olsun...

Belki bana düşmez ama yazım kuralları, kullandığımız uslup sitemizin vazgeçilmezi. Bence çok da yerinde bir hassasiyet, üstelik biz ileri yaştakilerin( yaşlı demeye dilim bir türlü varmamıştır ) bu konu hakkında örnek olmamız gerekir diye düşünüyorum hemşehrim...

Eski 03-07-2010, 11:22   #28
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Benim iki yaşındaki gojim neden büyümüyor, durduğu gibi duruyor demiştim, Güler ablacığım.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 21:45   #29
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı Mesajı Göster
Benim iki yaşındaki gojim neden büyümüyor, durduğu gibi duruyor demiştim, Güler ablacığım.
Sevgili balıkcı, resim ekleme şansımız var mı?

Büyümemenin bir çok sebebi var.
1- köklenme sorunu,
2- Kimyasal - orgaanik bitki beslemedeki eksik veya fazlalık,
3- Bitki hastalıkları,
4- Zararlılar. gibi.

köklenme ve sürgün vermeyi teşvik etmek için hümük asit ve map kullanabilirsiniz.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 14:06   #30
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Balıkçı, hiç bilmediğim konu olan Goji'de de olsa sizi görmek güzel. Bu konuda size cevabı ne yazık ki ben veremeyeceğim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024