agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni237Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2009, 22:18   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
ben bunu cumartesi günü seferihisar da dikeceğim bahçem de bulunan portakal limon ve turunç ağaçl arına da aşı yapmak istiyorum bu unutulan fidan için birşeyler yapmak lazım selluka için yaptığınız çaba dan dolayı da teşekkürler ama çiçekli resimleri görmek istiyorum bu çiçekler ne zaman açacaklar ?
iyi akşamlar
halil kutuka

kutuka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 20:05   #92
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bergamot

Selluka temmuz ayında çiceklenmeye başlıyor Narenciye aşısı bayağı el becerisi istiyor

pria beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 13:55   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
ben aşı yapamam ama yapacak olan çok iyi birsi var

kutuka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 21:28   #94
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Ahmeter;
Benim bergamot çiçek açmak üzere. Dayanamadım açmadan resmini koyayım dedim Kokusunu merak ediyorum. Yaprakları böyle kokan bergamotun çiçeği nasıl kokuyordur kimbilir. Tabiiki Ahmeter abimiz bilir :P

Eklenen Resimler

pria beğendi.
kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 10:59   #95
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

Narenciyenin en güzel kokulu çiceği bergamot çiceğidir hem uzun dayanır hemde iri olur .Yanlız bir ricam var çiceği koklarken eline bir baston al koklarken kokusu sizin başınızı döndürebilir.
Bu sene bergamot receli yapmış olanlar recelin taneleri erken bitiyor şerbetini buz dolabında saklayın
Bir bardak suya bir kaşık şerbet koyun bakın nefasete Selamlar

pria beğendi.
Eski 13-06-2009, 16:08   #96
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

2009 senesinde bergamot fidanı almiş olanlar hatırlatma ihtiyaçı duydum Ayda bir defa koyun gübresi şerbeti vermeyi unutmayın bu aylar fidanın geliştiği ve gübreğe ihtiyacı olduğu aylar Selamlar

pria beğendi.
Eski 23-06-2009, 10:10   #97
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

Bergamot un ne kadar faydalı bir narenciye olduğunu burada anlatmaya çalışıyorum Bugün prof Ayten Altıntaş.ın internette kendi sayfasında Bergamot.için yazmış olduğu bilgileri okudum
Lütfen bir o sayfaya girip bir okurmusunuz bakın ne kadar kıymetli ben bu bitkiyı 10 senedir yetiştiriyorum size de tavsiye ediyorum İyi günler

pria beğendi.
Eski 23-06-2009, 14:12   #98
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Sn Ahmeter; Benim bergamot ilk açtığı çiçeğinin meyvası zeytin kadar olunca döktü. En koyu renklisi de oydu tutanlar arasında. yeni tutan 2 meyve daha açık yeşil. Dediğiniz gibi gübreleme ve saçıkıbrıs uygulaması da yaptım. Yeni sürgünleri açık yeşil olduğundan demir takviyesi yapma ihtiyacı duydum. sorun size göre ne olabilir?

Eski 23-06-2009, 14:39   #99
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

Sayın Kopshtar
Sizin anlattığınız durumda bır arkadaşımın da oldu bu aylarda bitkinin su ihtiyacı bıraz fazla oluyor Bitkinin altına bir bir kap koyun su verdikten sonra su akıp gitmesin o kapta toplansın
Saksınızda beton bir zemin üzerinde ise acilen bu işi yapın 2 günde bir sulamayı ihmal etmeyin Selamlar

pria beğendi.
Eski 25-06-2009, 09:15   #100
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Sn ahmeter;
Teşekkür ederim, dediklerinizi yaptım. Şu anda üzerinde 2 adet meyve var fındık kadar. Beton zemine bol güneş alsın diye koymuştum, daha gölge bir yere alsam sorun olur mu? iki sorum daha olacak size ,Yaz boyunca başka çiçek açarmı ve yapraklarıda kurutularak çay demlerken kullanılabilir mi?

Eski 25-06-2009, 12:12   #101
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

Sayın Kopshtar
Bu şekilde rumuzu zor yazılanlar avatarda kadın mı erkek mi olduğünu belli etmeyenlere ne şekilde hitap edeceğimi bilemiyorum ve selluka bölümünde cevap vermiyorum
Bergamot yazın ortamını severse çiçek açmaya devam eder devamlı güneşte kalabilir
Yaprağını ciğnemenin faydası olduğunu 97 nolu mesajda Sayın Ayten Altıntaş yazmış bir okumanı öneririm
Reçel yapılırken rendelenen kabuğun artıkları çay harmanına katılıyor veya kabuğu kurutulup dem kabına konuyor
BERGAMOT UNUTULMUŞ HARİKA BİR İLAÇTIR Selamlar

Eski 25-06-2009, 13:23   #102
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Sn Ahmeter; size zahmet verdiysem özür dilerim. Cevap verirken bayan ya da erkek olmak neyi değiştiriyor anlamadım. Kaldı ki profil bilgilerinde herkesin cinsiyeti zaten yazıyor. Sorun hitap etme biçimiyse kullanıcı adı ile hitap etmeniz için herkesin bir kullanıcı adı var. Bay veya bayan diye belirtmenize gerek yok. Öyle olmasaydı herkesin adı ve soyadı kullanıcı adı olurdu ki bu konu daha önce tartışıldı ve Malina'nın bu konudaki fikirlerini oradan okuyabilirsiniz. Ters bir anınıza geldi diye düşünerek kullanıcı adımdan dolayı bir büyüğüm olarak sizden özür diliyor, faydalı cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Eski 25-06-2009, 13:28   #103
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Bu meyve Bergamot mudur?

Bu meyvenin Bergamot olması gerek. Şüphem var, kanıtlanmış bir yerden almadım.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 13:32   #104
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

Bergamotla yakından ilgilenmeye başladığımdan beri merak ederdim Bergama ile nasıl bir ilgisi olduğunu ve oradan dünyaya yayıldığını
Bergama bahçeler müdürlüğünden ziraat müh Sayın Ö. Yalçın bergamot fidanlarının 4 veya 5 sene evvel dikildiğini yöre ikliminin uygunsuz olduğundan dolayı iyi bir sonuça varılamadığı hiç meyva alınamadığı söyledi
Bergamot tamamen bir akdeniz bölgesi bitkisi İtalya ve İspanyadada öyle
Bana kalırsa bir isim benzerliği Selamlar

pria beğendi.
Eski 25-06-2009, 20:24   #105
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Kopshtar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Sn Ahmeter; size zahmet verdiysem özür dilerim. Cevap verirken bayan ya da erkek olmak neyi değiştiriyor anlamadım. Kaldı ki profil bilgilerinde herkesin cinsiyeti zaten yazıyor. Sorun hitap etme biçimiyse kullanıcı adı ile hitap etmeniz için herkesin bir kullanıcı adı var. Bay veya bayan diye belirtmenize gerek yok. Öyle olmasaydı herkesin adı ve soyadı kullanıcı adı olurdu ki bu konu daha önce tartışıldı ve Malina'nın bu konudaki fikirlerini oradan okuyabilirsiniz. Ters bir anınıza geldi diye düşünerek kullanıcı adımdan dolayı bir büyüğüm olarak sizden özür diliyor, faydalı cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
Sayın KOPSHTAR
Şimdi başlığa ve hitap şekli olarak rumuzunuzu yazmak için yakın gözlük takıp harfleri teker teker heceleyip yazmak bizim gibi bilgisayara yeni başlamış olanlar için ne kadar zor hayatımda ilk defa duyduğum bir kelime yanlış yapmıyayım diye ter döküyorum

pria beğendi.
Eski 25-06-2009, 20:44   #106
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Alıntı:
Cinsiyetini yazmıyanlar bayağı çoğunlukta şimdi moda oldu cinsiyet bölümüne sanane yazıyorlar öyle acaip ve karışık rumuzlar varki ne gerek var Selamlar

pria beğendi.
Eski 25-06-2009, 20:58   #107
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Bu meyvenin Bergamot olması gerek. Şüphem var, kanıtlanmış bir yerden almadım.
Sayın Zeytinci
Sizi yakından takıp ediyorum meraklı olmanızdan cok memnunum Bergamot olması kuvvetle muhtemel
Bahçenize bir bergamot dikiniz her gün bir yaprağını ciğneyiniz cok faydasını göreceksiniz bana 70 şinden sonra iyi geldi Selamlar İyi günler

pria beğendi.
Eski 09-07-2009, 22:11   #108
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Sn Ahmeter;Daha önce açmamış çiçek olarak fotoğrafını koyduğum bergamotum büymeye devam ediyor. İnşallah bunu da dökmez. Bunun dışında 1 ad. yeni meyvesi ve yeni açacak 1 ad. çiçeği daha var

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 10-07-2009, 14:03   #109
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Geçen hafta Migros'tan bergamut reçeli aldım. Çok lezzetli, hoşuma gitti. Yalnız rendelenmiş değil kabukları dilim dilim soyulmuş ve yuvatlatılmış.

Bergamutlu çaylar eskiden daha keskin bir tada sahipti. Şimdi o tadı bulamıyorum.
Pastalarda da çok güzel olacağını düşünüyorum.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 16:37   #110
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

Alıntı:
Sn Ahmeter;Daha önce açmamış çiçek olarak fotoğrafını koyduğum bergamotum büymeye devam ediyor. İnşallah bunu da dökmez. Bunun dışında 1 ad. yeni meyvesi ve yeni açacak 1 ad. çiçeği daha var
sayın Kopshtar
Bu sene üzerinde 2 veya 3 meyva kalırsa fena değil seneye daha fazla olacağını tahmin ediyorum Selamlar

Eski 28-07-2009, 22:32   #111
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Sn Ahmeter; Bergamotu citrusların kralı ilan edebilirmiyiz birlikte
Gelişme ve çiçeklenme yaz boyunca hiç durmuyor maaşallah. Böylece yaseminden bile daha uzun süre üzerinde çiçek oluyor.
Tabi çiçeklerinin üstünde de burnum

Eklenen Resimler

pria ve Milla beğendi.
Eski 30-07-2009, 05:16   #112
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

Sayın Kopshtar
Bergamot ağaçının tanıtılmasında ve sevdirilmesinde en canlı örneksiniz
.Bütün ağaçlar net üyelerinin ilgilenmesini beklerim Selamlar

pria beğendi.
Eski 30-07-2009, 14:52   #113
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Bu kadar güzel ve az bilinen bir ağacın tanıtılması gerekiyor bence.
Bergamot zaten sahibini ziyadesiyle memnun bırakacaktır.

Eski 30-07-2009, 21:43   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Bendeki bergamut da sürekli çiçekte. Ancak anlayamadığım meyveler belli bir büyüklüğe gelince dökülüyor. Nerede yanlış yapıyorum?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 07:35   #115
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

Sizde bergamot olduğunu ilk defa duyuyorum veyahut unuttum aynı durum bende esasında saksıda yetişecek bir bitki değil toprağı istiyor
3 veya 4 meyva üzeride kalıyor diğerlerini yeterli gıdayı alamadığından sararıp döküyor
Keşke bu konularda daha fazla teknik bilgisi olanlar bizi aydınlatsa
Sitenin 51 bin üyesi var ama konuşan yok
Bu bergamot yazılarından sonra ege ve akdeniz bölgesinde haveslenip yeni fidan alıp bahçelerine dikenler oldu bizi bu konuda aydınlatmalarını riça ediyorum sizlerdede ağaç meyvasını döküyormu
Selamlar

pria beğendi.
Eski 31-07-2009, 07:53   #116
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Narenciyelerde meyve dökmesi tamamen bitkinin gelişimi ile ilgili. Kök yapısı çok iyi gelişmişse fazla meyve tutuyor, kök yapısı yeni gelişenler ya az meyve tutuyor veya bütün meyvelerini döküyor.

Bergamodları kendi hallerine bırakıyorum, bazan 1-2, bazan 5-6 meyve tutabiliyorlar saksıda.

Mayer limonları 4 ayrı grup halinde ayrı büyüttüm, aynı yaştakilerin bir kısmını az suladım, bir kısmını toprakları kurudukça suladım. Sonuç sulamakla ilgili değil meyve dökmesi, az suladıklarımla normal suladıklarım aynı şekil ve sayıda meyve tuttular.

Bence besin ve iz elementlerini normal, gerektikçe vererek aldığımız meyve sayısını arttırabiliriz.

Saygılar.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 12:10   #117
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

Sayın K utlu
Biz bütün narenciye fidanlarını saksıda tutmaya mecburuz çünki kışın kapalı bir yere alma mecburiyeti var
Onun için bitkiyi saksıda yetiştirmek daha fazla özen ve bilgi gerektiriyor
Besin ve iz elementleri nedir biraz açar mısınız ilginize şimdiden teşekkür ederim
Nasıl bir uygulama yapacağız İyi Günler

pria beğendi.
Eski 31-07-2009, 12:35   #118
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Besin derken, özellikle azot yönünden zengin, bitki gelişimi için sürekli tükettiği maddeler akla gelir. Azot, potasyum, nitrat ve benzerleri. iz elementleri olarak demir, bakır, çinko, mangan ve benzerleridir.

Saksıda bitki beslemek gerekiyorsa periyotik olarak bu besin ve iz elementlerinin abartılmadan yeterince verilmesi gerekir. Besinleri doğal olarak yanmış ve siyahlaşmış hayvan gübresi, veya yaprak çürüklerinden oluşan humus vererek sağlayabileceğimiz gibi, piyasada dengeli gübreler olarak adlandırılan gübreler vererekte bu ihtiyaçlarını karşılayabiliriz.

İz elementlerinden sadece demiri, demir doğramacılarından temin edeceğimiz demir tozu veya küçük parçalar halinde kesilmiş teneke parçalarını saksı yüzeyine koyarak her sulamada paslanmasını, bu pasın köklerine ulaşmasını sağlayabiliriz. Yapraklar yeşil değilde sarı bir şekilde sürgün yapıyorsa saksıda demir elementi hiç kalmamış demektir. diğer iz elementlerini suni gübre satan satıcılardan karışım olarak elde edebiliriz.

Saygılar.

pria beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 12:39   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Ben genellikle saksıların içine bir tane fasulye tanesi atıveririm, o saksıda bitkiyle beraber büyür... Hani azot bağlıyor ya kökleri toprağa yararı olur diye bir teori-deneme yapıyorum. Ha bir fasulyenin tuttuğu azot yeterli midir bilmem ama deniyorum işte ))

Demir olarak da, gardenya konusunda öğrendiğim demir-sülfatı zaman zaman bütün bitkilerime veriyorum. Onun dışında bir de gübre koyuyorum saksıya ama saksılarda doğadaki gibi gübreyi ayrıştırabilecek canlı sayıları olmadığından ne kadar yararlanıyorlardır bilemiyorum.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 12:45   #120
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bergamot

Teşekkürler .Selamlar İyi Günler

Düzenleyen ahmeter : 12-12-2014 saat 17:12 Neden: ek

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024