agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni379Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2016, 23:26   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2016
"Aşırı Azot kullanımında
Güçlü bitki, iri bitki oluşur, bitkinin gövdesi kalınlaşır, yapraklar irileşir.
İri meyveler ve meyvelerde boşluklar oluşur.
Meyvelerde yumuşama görülür.
Lekeli olgunluk (Blotchy Ripening) görülür.
Toplam ürün miktarında artış olur.
Sonuç olarak aşırı azot kullanımında;
genel olarak VERİM ARTAR, KALİTE DÜŞER.
Aşırı Potasyum kullanımında
Normal yapıda bitki oluşur ve sınırlı büyüme görülür.
Meyveler düzenli ve küçük oluşur.
Meyve sertliği artar ve raf ömrü uzar.
Daha iyi meyve rengi oluşur.
Daha iyi tad, lezzet ve aroma oluşur.
Toplam üründe azalma olur.
Sonuç olarak aşırı potasyum kullanımında;
Genel olarak VERİM AZALIR, KALİTE ARTAR"

İlk verdiğim bilginin tamamını kaynağından aynen kopyalayıp paylaşmak istedim. Bir öngörü sağlayabilir.

Ekrem Çelikcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2016, 10:53   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
1 sene kadar önce aldığım ve çok faydalı bulduğum bir kitabı tavsiye etmek isterim.

Tüm bitki besin elementlerinin bitki üzerindeki etkileri araştırılıp konu başlıkları ve örnekleri ile verilmiş.

Piyasadaki türkçe kitaplar arasında bunun kadar ayrıntılı anlatan bir kitap görmedim.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/bitk...eme/77256.html

...

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 17:22   #63
Ağaç Dostu

70. gün sonunda domates tavana ulaştı. boyu 2 metre civarında.
Bundan sonra yanlamasına büyüyebilecek.

Üzerinde domates tutumu salkım başına ortalama 3-4
Meyve büyüme hızı normal görünüyor.

NPK 20-20-20 ile devam ediliyor.
PH 5,5-6
EC 3-3,5

Name:  IMG_0364 (Custom).jpg
Views: 1425
Size:  41.0 KB

Name:  IMG_0366 (Custom).jpg
Views: 1458
Size:  48.0 KB

Name:  IMG_0369 (Custom).jpg
Views: 1431
Size:  35.4 KB

Name:  IMG_0371 (Custom).jpg
Views: 1440
Size:  33.1 KB

Name:  IMG_0373 (Custom).jpg
Views: 1424
Size:  35.9 KB

Domateslerin beslenmesinde sulama sayısı günde 6 adet süresi 15 dk.

Bu sistemde ilk kez domates yetiştirdiğim için herşeyi not alıyorum ilerdeki yetiştirilecek domatesler için referansolsun.

...

Eski 10-06-2016, 20:26   #64
Ağaç Dostu

Maşallah çok iyi boy atmış domatesler. Tavsiye ettiğiniz kitabı aldım pazartesi gelecek inşallah.

Eski 10-06-2016, 20:50   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2011
Bizim domatesler de hayli yayıldı ama hala meyvelerini göremedik

Name:  image.jpg
Views: 1722
Size:  71.8 KB

selimkuntay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 21:37   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sulama icin gunde 4-5 defa 15 er dakika demistiniz.

Suyu damlatarak mi veriyorsunuz ? Mumkunse 15 dalikada kac cc su verildigini olcebilir misiniz. ( 1 dakika ... cc x 15 hesabi da olur ). Elbette sicaklik ve nem etkisiyle buharlasma da etkili olacak ama bir fikir olsun diye sordum.

Tohumdan fide asamasina kadar olan bolumde ayni gubre ve sulama rejimi mi gecerli ?
Saygilarimla.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 22:03   #67
Ağaç Dostu

Maşallah sn selimkuntay sizin bitkide bayağı gür, gördüğüm kadarıyla koltuk alma işlemi yapmamışsınız belki bitki gelişimini koltuklarda sürdürdüğü için çiçek verme ihtiyacı duymuyordur şimdilik.

Eski 11-06-2016, 14:45   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sulama icin gunde 4-5 defa 15 er dakika demistiniz.

Suyu damlatarak mi veriyorsunuz ? Mumkunse 15 dalikada kac cc su verildigini olcebilir misiniz. ( 1 dakika ... cc x 15 hesabi da olur ). Elbette sicaklik ve nem etkisiyle buharlasma da etkili olacak ama bir fikir olsun diye sordum.

Tohumdan fide asamasina kadar olan bolumde ayni gubre ve sulama rejimi mi gecerli ?

Saygilarimla.

Geçen su miktarı oldukça fazla dakikada 500 cc civarı belki daha bile fazla

Sulama her 10 günde bir 15 dk artırılıyor ilk hafta bir kez 15 dk idi şimdi 70 günde ve 6x15 dk

Gübreleme hep npk 20-20-20 devam ediyor

Sent from my iPhone using Tapatalk

kiziltan beğendi.
Eski 12-06-2016, 10:41   #69
Ağaç Dostu

Sulamanin artirilarak yapiliyor olmasi faydali bilgi, tesekkurler.

Siz tek gubre kullaniyorsunuz, A ve B konsantre solusyonlari degil, boyle olunca sera bekcisi sizin icin cok faydali olur.

Kendiniz de yapabilirsiniz, seviye gostergesi ( tercihen manyetik distan takmali hem min hem max seviye olcer ) gubre solusyon pompasi, su giris vanasi, besin pompasi, EC olcer. Bunlari baglamak size sorun o;maz, asit ayarlamasi yapmaya pek gerek yok dediginiz icin sorun kalmiyor, manuel olarak yaparsiniz.

Bunlar bir PLC uzerinde baglansa programlanabilir olur ve istatistik bilgi de verir.

Isterseniz bir fiyat arastirmasi yapin.

Calismanizin basarisinin devami dilegiyle.

Eski 12-06-2016, 11:31   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2016
Sn. megbilgi

Drenaj suyunu tekrar tekrar kullandığınızı söylemişsiniz bu suyu ne adar sürede değiştiriyorsunuz

tuzluluk sorunu görülüyor mu

tuzluluğu azaltmak için ortamı şebeke su ile yıkıyor musunuz ?

Yıkama yapıyorsanız ne kadar sürede

Çalışmanızı ilgiyle takip ediyorum

Saygılarımla.

MARTİİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 11:38   #71
Ağaç Dostu

Bakalim anlamismiyim

Drenajin degismesi icin pek bir neden yok, azalinca su ekleyip EC istenen degere gelene kadar NPK 20-20-20 eklenecek. Iyice azalinca eklemekte fayda var.

Ph fazla degismiyor dendigine gore arada bir turnusol kagidi ile bakilsa yeterli olur.

Yikamadan kasit hortum ve uclarda olusacak tuzlanmaysa kolay, vakit buldukca yapilir.

Koklerde birikim olursa , besin hortumu degil de baska bir hortumla birkac saat temiz su verilse temizlenebilir.

Umarim dogrudur.

Eski 12-06-2016, 12:11   #72
Yeni Üye

Sn. kiziltan

bitkinin hangi elementi ne kadar kullandığını bilmiyoruz, suyun EC değerini okuyoruz ama içerdiği element miktarı belirsiz, bu yüzden sadece üzerine NPK 20-20-20 ekleyerek ne kadar süre kullanabiliriz onu merak ediyorum.
Bitkinin kök bölgesindeki tuzluluğu anlatmaya çalışmıştım, dediğiniz gibi ayrı bir düzenekle yıkama yapılabilir, aklıma takılan kısmı ise bu yıkama işlemi ne kadar sürede yapılmalıdır bir ölçüsü kriteri var mıdır
saygılarımla.

Eski 12-06-2016, 12:23   #73
Ağaç Dostu

Bu baslikta tartisilan konu sadece NPK 20-20-20 ile surekli besleme ve kompoze mikro elementlerin sadece bir defa yapraktan uygulanmasi. Yoksa sizin endiseniz yerinde.

Sizin bahsettiginiz konuyu uzun uzun tartistik ve yaprak analizi ile drenaj suyunun analizini yapamadigimiz icin bu element bazinda olusan eksilmeyi tam olarak telafi edemeyecegimiz uzerinde fikir birligi olustu.

Kullanilan sadece NPK olunca EC yi ayarlamak ideale yakin ama asla ideal olmayacak bir besin solusyonuna goturuyor.

Tam analiz yaparak ideal formulasyonu surekli saglamak elbette istenen ama ulasamadigimiz konu olarak kaldi.

Yine de bu konuda israrli olmak istenirse sistemin acik olmasi tercih edilmeli, yani drenaj suyunu geri dondurmeyip hep hazir ideal formulu vermek, drene olan siviyi bir yerde biriktirip konsantrasyonunu azaltarak bahcedeki bitkilere vermek seklinde, ancak topragin EC degerini artirmamaya dikkat etmek gerek.

Kok yikama icin gozlemleyerek karar vermek gerek saniyorum.
Saygilarimla

Eski 12-06-2016, 12:50   #74
Yeni Üye

Sn. kiziltan
Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

İlginç olanda kısım da o sadece NKP 20-20-20 uygulamak ve fotoğraflara bakınaca gelişmesi iyi ama verim ve kalite sonucunu merakla beklediğim bi çalışma var.

Tuzluluk ile ilgili sorumun amacı bitki bu uygulamaya toleransı, ne kadar sure bıtkı strese sokulmadan uygulama devam edilebilir veya hiç yapmasak olur mu?

saygılarımla.

Eski 12-06-2016, 13:20   #75
Ağaç Dostu

Bu soruyu Sn Kudret Tezel ve Sn Ateskaptan cevaplarsa hepimiz ogrenmis oluruz.

Eski 12-06-2016, 13:43   #76
Yeni Üye

Sn. Ateşkaptan çilek denemesinde 7-10 gün arayla yapılmalı diyor.

bu durum tüm ortamlar için mi geçerli acaba.

Sn.tabiat ın katlı sistem marul denemesinde de besin eriği değiştirileceği gün sistem sadece su ile calıstırılıyor du besın erıği ilave edilmiyordu.

Sanırım bu tüm uygulamalar için geçerli.ayrıca önemli bir durum ki ticari işletmeler gezmiştim bu durumdan hiçbiri bahsetmedi.

Eski 12-06-2016, 13:58   #77
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Yıkama işlemi ortamda tuzluluk artınca yapılacak bir uygulama. Bunu anlamanın yolu drenaj suyunun EC değerini ölçmek. Eğer verdiğiniz EC değerinden yüksek bir sonuç alıyorsanız yıkama yapılabilir. Ben hiç yıkama yapmıyorum. Bunun sebebi drenajın iyi olması. Drenajda bir problem olursa ortam tuzluluğu artar ve yıkama gerekir.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 16:07   #78
Yeni Üye

Sn. efe446 çevabınız için teşekkür ederim.

Eski 12-06-2016, 18:31   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar bu konuyu kısır bir tartışma haline dönüştürmeyelim. Kimse benim hazırladığım besin eriyiği en kolayıdır en pratiğidir en ucuzudur gibi fikre kapılmasın. Anlatılanların hepsi doğrudur. İlk hazırlanan besinle kullanıldıkça değişen kullanılmadığı halde var olan elementler vs vs tabii ki mantıken doğrudur ancak hani bir tabir vardır ya eğriyi doğruya denk getirmek işte bu iş tam manasıyla odur. Eğer formülünüz ve besleme tekniğiniz sisteminiz beslediğiniz bitkinizin istediğiyle uyumlu veya uyumsuzluğu boyundan posundan yaprağından çiçeğinden meyvesinden veriminden tadından kalitesinden vs vs size bilgi verecektir. İş aslında çok ama çok hassas bir iştir. Onun için diyorum ki Amerika yı yeniden keşfettiğimizi düşünerek hayal kurmayalım, iş amatörlük işi değildir. Amatörlük literatürü takip edip üniversiteleri takip edip onların çalışmalarını elimizden geldiğince imkanlar dahilinde yapabildiğimiz kadar takip ve tatbik edebilmektir. Topraksız tarım amatörce ucuz neticeler elde etmek yerine idealleri yakalayabilmek çaba ve ruhuyla yapılmalıdır diye düşünüyorum. Ama iş gönül eylemekse diyecek bir şey yoktur. Herkes istediğini yapmakta serbesttir.
BU konu hakkında düşündüğümü daha önce açıklamıştım.
20-20-20 gübresi takviye gübresidir. Ülkemiz topraklarında potasyum eksikliği pek görülmez, ama azot ve fosforun ilave edilmesi lazımdır.20-20-20 gübresinde de bol miktarda azot ve fosfor vardır. Ancak siz bitkinize kalsiyum vermezseniz meyve alamazsınız. Zira verdiğiniz kalsiyum sadece kullandığınız sudan gelen kalsiyum dur. o da sudan suya çok değişir.Öyle seralarımız varki hiç kalsiyum ve magnezyum kullanmıyoruz. zira sularda yeterince mevcut ama öyle sularımız da var ki EC leri neredeyse sıfır. Yani kalsiyum ve magnezyum açısından çok fakir. Ayrıca dal döl bal dediğimiz simgelerde ürün potasyum ağırlıklıdır 20-20-20 gübrede ürün alma beklentisi biraz yanlıştır. Fakat 20-20-20 gübresini kullanarak çok güzel gübreler yapabilirsiniz ama malzeme mevcut ise illede kullanmak için bir miktar 20-20-20 kullanmakta bence luzumsuz olur.

idris şenol beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 21:21   #80
Ağaç Dostu

Sulamayı sanırım yukarıdaki mesajlarda detaylandırmıştım.

Besin tankı direkt şamandıra ile musluk suyuna bağlı, bu nedenle besin suyunda tuzlanma meydana gelmiyor. Besin tankındaki suyu hiç değiştirmiyorum. Su azaldıkça otomatik musluktan tamamlandığı için sisteme taze su girmiş oluyor.

EC değeride sürekli düşüş durumunda buda sistemden besin çekildiğini ve sisteme taze su girişi nedeni ile EC nin düşmekte olduğunu gösteriyor.

...

NPK 20-20-20 ve İlk TE besin verilmesinde eksik olan yine yukarıda yazdığım gibi kalsiyum ve magnezyum du buda halen sistemdeki domates fidelerinde bir eksiklik göstermedi. Muhtemel sudan tamamlanmakta...

...

Domates meyvelerinin salkım tutumu ve büyüme hızı şu anda normal görünüyor. Kızarma ve dolgunlaşmada bir sorun olacağını sanmıyorum...

...

Bir not da kullandığım tohum sırık tipi ziraatcilerde satılan paket tohumlardan.

...

emreomurca ve kiziltan beğendi.
Eski 12-06-2016, 22:16   #81
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
internet ortamında onlarca alışveriş siteleri ve çokaz kullanılan mikro elementler biz amatörlerde sorun olcağnı sanmıyorum,
kalsiyum eksikliği dometes ve biberlerde ciddi sorun, dib çürüklüğü ve diyer minerlleri alamam veya eksik alma gibi meyve üzerinde olumsuzluklar

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 23:06   #82
Yeni Üye

Sayın megbilgi cevaplarınız için teşekkür ederim.

Merak ettiğim nokta, bitki kök bölgesinde tuzlanma noktasıydı anladığım kadarıyla sorun yok muş.

Saygılarımla.

Eski 13-06-2016, 07:34   #83
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MARTİİ Mesajı Göster
Sayın megbilgi cevaplarınız için teşekkür ederim.

Merak ettiğim nokta, bitki kök bölgesinde tuzlanma noktasıydı anladığım kadarıyla sorun yok muş.

Saygılarımla.
Sulama su miktarı oldukça fazla geldiği için ayrıca yıkamada oluyor. Damlama şeklinde olsa idi belki bir miktar tuzlanma meydana gelirdi. Dakikada yarım litreden fazla su saksı içinden geçiyor.

...

Eski 21-06-2016, 00:19   #84
Ağaç Dostu

Merhaba

Tohumdan itibaren 80.gün de doldu.

Domateslerin son durumları şu şekilde.

Name:  IMG_0380 (Custom).jpg
Views: 1390
Size:  40.8 KB

Name:  IMG_0382 (Custom).JPG
Views: 1416
Size:  56.9 KB

Name:  IMG_0383 (Custom).JPG
Views: 1372
Size:  56.4 KB

Name:  IMG_0384 (Custom).JPG
Views: 1372
Size:  56.6 KB

Name:  IMG_0386 (Custom).JPG
Views: 1375
Size:  45.4 KB

14 kök domates saksısından 10 tanesinde meyve bağlama normal şekilde olmakta.

Yerin çok dar olması nedeni ile arkada güneş görmeyen alanda kalan 4 kök domatesde çicek olmasına rağmen ürün bağlama olmuyor. Çicekler kuruyarak düşüyor.

Çiceklenme 6. boğumu tamamladı. Tavana kadar uzayan kısımlar gidecek yer olmadığı için mecburen körleşecekler. Boy uzunluğu 2,5 metre civarında.

Fotoğraflarda domatesleri bilerek alt kısımları görünecek şekilde çektim ki korkum olan kalsiyum eksikliği belirtisi olup olmadığını görebilelim...
Şu anda bir sorun yok gibi... ( Tabii domatesin iç kısmını henüz görmedik )

Besleme durumu
Günde 6 x 15 dk sulama
NPK 20.20.20 Gübre
EC = 3-3,5 Arası
PH = 5-6 Arası

Eski 25-06-2016, 19:54   #85
Ağaç Dostu

NPK surekli uygulamasindaki basariyi aciklayabilecek bir makale buldum.

Dik eksen ppm olarak N,P,K ve Na konsantrasyonunu gosterirken yatay eksen gun olarak sureyi veriyor. Kucuk siyah noktalar drenajdan donen sivinin ilk formuldeki degerlerle tekrar tamamlanmasini ( gubre sivisi eklemek ) gosteriyor.

Ilk 20 gunde tum degerler cok cok dusuyor ve sifira yaklasiyor, surekli taze gubre ile yenileme siklastirilmasina ragmen N,P,K ppm olarak derhal sifira iniyor.

Incelemekte fayda var, ornegin 35-40 gunluk marul icin bile yirminci gunden sonra degerler sifira yaklasmis olurken, daha uzun soluklu domates icin sorun olacak derecede, sanirim bu nedenle 3-4 asamali formuller kullaniliyor.

Name:  GUBRE ICERIK DEGISIMLERI.jpg
Views: 1326
Size:  23.1 KB

http://www.researchgate.net/figure/2...on-The-initial

Detayli bilimsel aciklamalar var.
Sanirim geri donusumu olmayan yani drenaj sivisinin tekrar kullanilmadigi acik sistemler tek care.
Saglicakla kaliniz.

Eski 26-06-2016, 17:45   #86
Ağaç Dostu

Baska bir arastirmanin sonuclarini yazacagim, makale cok uzun ve agir bir Ingilizce, sadece sonucu yazayim.

Iki sistem karsilastirilmis. Ikisi de NFT , akansu diyelim.

Birincisinde dolasan sivi drenajdan ana depoya alinip artik EC degeri iyice dusunce depo tamamen bosaltilip tekrar doldurulmus.

Ikinci sistemde derenaj sivisi yine depoya alinip, EC degeri kabuledilemez hale dusunce analizi yapilip eksilen elementler eklenerek orijinal formule ulasilip devamedilmis.

Sonucta hasata ulasan marullarda, erkencilik ve ya agirlik farki olmamis.

Saglicakla kaliniz.

Eski 27-06-2016, 00:36   #87
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
+++++++

Düzenleyen beşiktaşlı : 07-11-2016 saat 22:42
beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 09:35   #88
Ağaç Dostu

Dün üç kök kendi üzerine yıkıldı
Ağırlık sanırım fazla geldi, yerde dar olduğu için biraz hasar meydana geldi.
Bakalım nasıl etkilenecekler...
.
Sayın kızıltan
Gönderdiğiniz yazıyı okudum. Sanırım aynı NPK etki durumu bende de oluşuyor. Suyun EC değeri çok hızlı bir biçimde düşüyor ve bitkilerde yeşil aksam çok fazla büyüyor. Muhtemel o yazıdaki etki ile azot ve potasyum alımı çok hızlı oluyor. Aynı şekilde kök kısmınında çok fazla büyüdüğünü düşüyorum çünkü saksıda keçe gibi bir görüntü meydana geldi. saksının içi kök dolu gibi

Daha önce Salatalık ve Marul da bu şekilde olmamıştı. Muhtemel domates kök ve yeşil aksamı daha fazla geliyor. Yerimin darlığı nedeni ilede bu şekilde çok fazla sıkışık bir hal aldı.

Domateslerin meyve tutumları oldukça iyi artık ucunu alarak çicek oluşumunu kesmem gerekecek yoksa salkımların beslenmesi olmayabilir. Çok fazla domates salkımı oluştu.

NPK beslemesini daha geniş alana ve daha büyük yere sahip olan birisi domates için denerse sonuçlar farklı çıkabilir. Dar alanda bile bu kadar sonuç elde ediliyor ise muhtemel geniş alanlarda çok daha iyi sonuçlar elde edilecektir. Son olarak da domates tohumu seçimide oldukça önemli tarla tipi domates tohumu kullanmayıp sera tipi domates tohumu kullanmak daha iyi olacak. ( Benim tohumlar muhtemel tarla tipi sırık domatesler... )

...

Eski 27-06-2016, 10:22   #89
Ağaç Dostu

Sn Megbilgi

Bonsai yetistirenler ve buyuk kovalarda incir, elma, armut gibi agaclari yetistirenlerin uyguladigi bir metodu yazayim belki isinize yarar.

Bitkiyi delikli kovaya dikiyorlar, ikinci sene kovayla birlikte daha buyuk bir kovaya dikiyorlar. Kokler deliklerden gecerek ikinci kova icerigine ulasinca ilk kovayi bitkiyle birlikte cikarip kova disina kacan kokleri trasliyorlar ve yeniden buyuk kovaya yerlestiriyorlar.

Siz fazla gelisen kokleri boyle traslasaniz ne olur ? Deneyen var mi ? Domateslerden birisinde denerseniz enfazlasindan bir domates gider.

Bu agac yetistirenler bitkini kokleri cok gelisirse odunsu yapiyi yani govedeyi buyutur, traslarsak gucunu meyveye verir diyorlar. Bu domates ve hiyar icin de belki dogrudur.

Tarla domatesi tohumu konusunda farkli dusunuyorum. Uzerinde oynanip baska bitkiye asilanmis sera icin olan tohum yerine mis gibi Canakkale domatesi yeglerim, az olsun, sekli bozuk olsun ama kesip bakinca, koklayinca insan domates yedigini anlasin ! Hazir fide domateslerin icinden cikan dise benzer beyazlik domates yeme arzumu sifirliyor.

Buyuk para tutmayacaksa NPK 20-20-20 yerine 10-8-10 ve ya farkli oranlari deneseniz, kok ve govdeye yarayan eleent azalsa meyve tutumuna ve buyutmeye yarayan cogalsa fark olmaz mi ?

Saglicakla kaliniz.

Eski 27-06-2016, 11:00   #90
Ağaç Dostu

Gelecek sezon domateste farklı bir yöntem izleyeceğim NPK nın değişik oranlı olanlarını bitkinin gelişim dönemlerine göre kullanacağım.

Şu anda NPK 20-20-20 de bir sorun yok. Ancak farklı bir deneyim olması için belki daha iyi bir sonuç elde edebiliriz. Muhtemel dengeli gübrede gelişim bitkinin tüm ihtiyaçları karşılandığı için bitki neye öncelik verirse ona göre gelişiyor. Bunu biz kısıtlayıp yönlendirirsek sonuç değişecektir.

NPK 10.30.10 - İlk çiceğe kadar
NPK 20.20.20 - Gelişim boyunca
NPK 10.5.40 - İlk meyve tutumundan sonra

Bu şekilde bir deneme domates nasıl olacak bakacağım.

Düzenleyen megbilgi : 27-06-2016 saat 12:17

Etiketler
amatörler topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024