agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2013, 19:24   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Merhaba
Sadece cilek degil tum tarim urunleri icin boyle, aracilar kazaniyor, herkes biliyor. Dusundugunuz gibi birleserek satmak denenmeli. Burada sorun olmamasi icin birlikte hareket edecek olanlar ayni tur cilek ekmeli ki satisda sorun olmasin. Serasi sizinkinden biraz buyuk olanlari bulup onlarla birlesmek de olabilir. Cogu kisinin Alper |Bey den danismanlik aldigini saniyorum, burada kendisi yardimci olamaz mi? Sizin gibi 15 kisi birlikte hareket etse, mallari antalya`ya birlikte gonderse orada birseyler yapamaz mi Sn Alper?Dondurma imalatcilari ile gorusebilirsiniz **** pasta imalatcilari ile, onlar halden alacaklarina sizden alabilirler. Turkiye de olmadigimdan detaylari bilmiyorum bunedenle aklima gelen her fikri yazmaya calisdim, Allah kolaylik versin.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 20:58   #92
Ağaç Dostu

Merhaba
Biraz once arkadasimdan sordum, Tahran`da hale teslim cilek satis kilosu 1 dolar.
Iran`da hava Turkiye`ye nazaran sicak, kavun, karpuz, kayisi, cilek (tarla) burada 20 gun 1 ay once cikiyor piyasaya. Kasim ile Mart arasinda cilek hal teslim fiyati 2 dolar ile 3 dolar arasinda oluyor.
Sizlere basarilar

Eski 29-05-2013, 14:39   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2013
Domatesin kasası 1 liraya
kadar düştü
Fethiye'de domatesin
kasası, ihracatının
azalmasıyla 1 liraya kadar
düştü.
Yaklaşık 8 bin çiftçinin 25
bin dönüm örtü altı tarım
alanında domates
yetiştiriciliği yaptığı
Fethiye'de yılda 400 bin ton
civarında üretim yapılıyor.
İhracatın azalmasıyla
seralarda kalan domates, 20
kilogramlık kasası 1 liradan
salça fabrikalarına
götürülmek üzere Batı
Akdeniz Karaçulha Bölge
Hali'nde kamyonlara
yükleniyor.
Fethiye Ziraat Odası Başkanı
Osman Nuri Demir, AA
muhabirine yaptığı
açıklamada, domates
fiyatının her yıl mayıs ayının
ortalarında düştüğünü
söyledi.
İhracatın bu aylarda
yavaşlamasının bunun
nedenlerinden biri olduğunu
belirten Demir, ayrıca
üreticiye verilen desteğin
azalmasının da fiyat
düşüşünü etkilediğini
vurguladı.
Fethiye'de domatesin 3
farklı şekilde
değerlendirildiğini anlatan
Demir, "Bunlardan biri
ihracata giden seçme
domates. Üretimin yüzde
30-40'ı seçilip kilogramı
60-70 kuruştan ihracata
gidiyor. İç piyasada ise 70
kuruştan satılıyor. Yılın bu
zamanlarında ihracat
yavaşladığı için domates, 20
kilogramlık kasası 1 liradan
kamyonlara yüklenerek salça
fabrikalarına gönderiliyor"
dedi.
Salçaya gönderilen
domateslerin kalitesi
bakımından
değerlendirildiğinde
üreticinin "içinin acıdığını"
dile getiren Demir, iç
piyasada gereken talebi
görmeyen domatesin
seralarda çürümesi yerine
maliyetini kurtarması
amacıyla salça fabrikalarına
gönderildiğine dikkati çekti.

reis82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 14:45   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2013
geçenlerde sebze k.maraş sebze halinden yeşil biber aldik kilosu 1 liradan adam yazarken bizim arkadaş görmüş 35 kuruştan satildi diye yazmiş daha 35 kuruş tanda komisyon alacak üreticiye bir şey yok.

reis82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 15:58   #95
Ağaç Dostu

Merhaba
Topraksiz tarimi duyan tektilcisi, demir tuccari girdi bu ise. Herkes domayese dayandi kaldi. Sonuc ortada ama gorunen koy kilavuz istemezdi zaten.
Katma degeri yuksek cilek, brokkoli, bruksel lahanasi,renkli dolma biber, kislik amerikan kavunu ve benzerlerine girmediler. Ustelik bunlarin ilk yatirim sera maliyeti az oluk alti 4 metre ortada 6-6.5 metre, hacim az oldugundan isitma ve sogutma masraflari da az.
Bu sorun forumda da goruluyor, herkes salatalik ve domates pesinde, evde, balkonda, bahcede domates ve hiyar.
Patlican deneyen iki kisiyi gordum internette, kabak hic gormedim. " Kor tuttugunu ..." hesabi oluyor bu is arkadaslar. Ufak bir serada brokkoli ve bruksel lahanasi yapan, gunde 4-5 kasayi satar zaten satamaz mi? Herkes domates, salatalik ve marul yaparsa sonu bu.
Internette " patlican agaci" aramasi yapin bulacaksiniz, dikin bir buyuk saksiya, veya acik sistem gubreleme yapan artan gubreyi biriktirip, EC pH bakip ayarlayip 3 fideye verip denedi mi? Ben memleketten 1500 km uzagim bazi seyleri elde etmek zor, bakin bu agaca yilda 25-30 kg patlican hem de 9-10 ay surekli verim. Dogruysa degmez mi?
20 donum serasi olan kendisi ufak bir salca tesisini birkac seraciyla beraber kursa, fabrikaya 20 kg 1 TL ye cerecegine salca yapsa, cifliksalcasi deyip 5-10 kg ambalajda lokantalara satsa kazanir.
Herkes isin kolayina kacar ve baskasi nereden kazandiysa oraya giderse sonu bu.
Basarilar dilerim
Engin KIZILTAN

Eski 30-05-2013, 10:35   #96
Ağaç Dostu

Merhaba
Begenenler olmus, devam edelim.
Forumda eski yazismalara bakiyorum vakit buldukca. Balkonda ayni sisteme yerlestirilmis 10 tane domates fidesi, sonuc pek parlak olmamis, hep soruluyor hata nerede?

Arkadas 10 taneyi 2 ser adetten 5 e bol. Bu bes gruba farkli EC ver, kullandigin malzemeleri perlit, peat falan farkli yap, gubreleme surelerini farkli yap. Sonunda ikisi yasasin ama hangi degerlerin ise yaradigini bulmus ol.Yetmez mi? Hastalananlar olursa farkli ilaclari farkli doz ve surelerde denersin, iyi olmaz mi? Bunlar ARGE metotlari, uymakta fayda var. Topraksiz kavun ve cilek icin internetteki universite sitelerini, forumlari, aciklanan arastirmalari 2 yildan fazladir takipteyim. Ancak simdi baslama cesareti buldum.

Bu isi gosterildigi kadar kolay degil, olmasini beklememek lazim. Bitkiyi her istedigi kosulu saglayip, birim alana olabildigince fazla yerlestirip is yapmak istiyorsun, enufak hata husran ! Ayni tavukculuk gibi, kumese maksimum sayida tavuk koy, bas ilaci, bas yemi, bas hormonu, hassas degil mi? Her zorlamanda risk artmiyor mu? En onemlisi eskiden yedigim tavuk yok piyasada, sizce var mi? Ayni mantikla degerlendirince, mis gibi kokan cilek yok artik diye sizlanmanin anlami da yok, zaten olmasi imkansiz. Sartlari fazla zorlamaz, biraz planli programli ARGE ile bu is ufak capta yapilabilir, buyuk yapacaksan vereceksin parayi muhendisi calistiracaksin.

Soyle dusunmek lazim, uc bes foruma bakip, iki kitap okumayla ziraat muhendisi olunmaz, o insanlarin cektikleri zahmete haksizlik olur.Amatorce yapsan 500 m2 sera yaparsin, ciktinmi 2-3 bine muhendis istihdamedeceksin, yoksa batarsin. Soyle soyleyeyim, 2, 3 tane tip kitabi alip dogum uzmani oldugunu sanip esinin ya da yakinlarinin dogumunu yaptirmaya kalkir misin arkadas? O zaman amatorlugun zevkini alirken zararina katlanacaksin.

Bu dusunceyle karar verdim rahatca, 1000 m2 ile cilege baslayacaksam, Izmir, Kutahya, Antalya, Mersin forumde tanisdiklarimi ziyaret edip izin verirlerse seralarini gezecegim, uzman olarak Alper Bey ve Kudret Bey`den yardim isteyecegim ( onlarin tecrubelerini bedava aktarmalarini beklemiyorum, ucuz etin yahnisi olmaz) iste ozaman riskim minumum.
Uzun oldu ama sanirim dogrular bunlar.
Engin KIZILTAN

Eski 30-05-2013, 12:00   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sayın Kızıltan,

Uslubunuz ve yazdıklarınız çok hoşuma gitti, sizinle hemfikirim.

Ancak şunu önemle belirteyim istedim; sizin yazdıklarınıza benzer ancak çok daha sert vurgularla yazdım bu yazdıklarınızı, sonuç:?

Siteden birçok kez uzaklaştırıldım, sonra geri döndüm,

Bana sorarsan;
Hiç bu konulara girme mazallah seninde başına aynı şeyler gelecektir...

Saygılarımı sunarım...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 12:04   #98
Ağaç Dostu

Ha birde geçen elime bir liste geçti,

Listede şunlar vardı, Akdeniz yüresinde 'Topraksız Tarım' yapan seraların (şirketlerin) isimleri, yaptıkları sera dönümü, ekilen ürün, şeklindeydi.

Sonuç: 50 firma belki 500 dönüm toplam sera alanı, yapılan iş ise Topraksız Tarımda sadece 'DOMATES' ben hiçbir anlam veremedim.
Ya biz çok aptalız, **** bu adamlar çok zeki.

Neden full domates yapıp kilosunu veya kasasını 1 tl'ye vereyimki, bu işte başka bişey var, sanki DOMATES'den başka sebze çeşidi yok...

Şimdi envor olsada bunu cevaplasa mesela, çuk oturudu konu yerine bence....

Selamlar,saygılar...

Eski 30-05-2013, 13:07   #99
Ağaç Dostu

Merhaba
Dusuncemi soyleyince neden uzaklastirilayim? Forumda yazilanlar hatali demedim ki. Genel anlamda hatalar var dedim.

Soyle aciklayayim. 12 tane domates dikelim.
2 ser 2 ser ayni sisteme dikelim. Elimizde 6 sistem olur. bunlarin 3 adedine EC 1 3 adedine EC 2 rejimi uygulayalim.

EC icerisinde 3 cift domates var, bunlari her cifte farkli zaman araliklarinda farkli miktarlarda gubre verelim.

Hastalik gelirse cift ( herseyi ayni olana) demeteslere farkli ilac **** ayni ilaci farkli dozda uygulayalim.

Sonucta en iyi EC uygulsmasi, en iyi gubreleme sekli ve en etkin ilaci bulduk. Dogru mu?

**** en iyi iki neticeyi 5er adet fideyle tekrar deneyelim teyidi olsun isin.
Bu ARGE metodudur, ben kendim uydurmadim.
Siz zannediyormusunuz ki Sn Kudret BEy veya Sn Alper deneyimlerini deneyip kazanmadilar, hatalarindan ogrenmediler.

Bu deneyleri taze sogan, taze sarimsak, maydoniz benzeri uretim hasat araligi kisa olanlarda yapan, bir yilda kitap yazacak kadar bilgiye ulasir, yazar foruma bunlari, millet gorur, der ki m2 ye gunde sukadar, **** iki gunde bir su kadar sulama yapacagim, Kudret Bey`in hazirladigi formulu soyle seyrelterek( sulandirarak ) katacagim, Ec su olacak, tamam. Simdi O da kalkip bu deneyi kavun icin yapacak, bir digeri patlican icin.

Inanin Vetman996, mtugrul33, Muallim, Todor gibi henuz tanismadigim ama calismalar ve samimi paylasimlarin gordugum arkadaslar 6 aya kalmaz bilimsel olarak dogrulanmis metodlara ulasacak ve herkesle paylasacak, amatorlerr iyi birsey yapmis olacak.

Kafam birseye takildi. domates fidesini kabaga asiliyorlar daha dayanikli oluyor. Peki cilegin akrabasi kim? Patates mi? Kabak mi? Var mi deneyecek, yani kabak, patates **** bir diger bitkiye fideyken asilayacak?

Daha once yazdigim " patlican agaci" aramasini internette yapip bakin lutfen, bunu topraksiz yapalim ne olacak gorelim, yukarida yazdighim akraba bitkiye asilamayi orada goreceksiniz, domates ve patlican akraba oldugundan ayni agaca asilanabiliyor.

Insan gozonundekini farketmezmis. Portakal, mandalina, greyfurt, limon hepsi akraba ve tek agacin farkli dallarina yapilan asilamayla ayni agacda hepsini birden yetistrenlerin fotograflarini gordum.
Madem amatoruz , deneyelim ne olur, ne kaybederiz? 20.000 fide yapmadikki, 10-20 fide hepsi. Ama basarirsak birimiz deyme keyfine...

Basarilar
Engin Kiziltan

Düzenleyen malina : 01-06-2013 saat 13:06 Neden: paragraf yapıldı
Eski 30-05-2013, 14:44   #100
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sayın Kiziltan Merhaba.
Değerli fikirlerinizden istifade ettik. Bu forumda kimseye hakaret etmeden fikirlerinizi paylaşabilirsiniz, üslübunuzu bozmadıktan sonra hiç bir dosttan zarar görmezsiniz. Seramıza geleceksiniz diye bekliyoruz, biz bilgilerimizi paylaşmaya hazırız. Seramızda sıcakların etkisiyle verim ekonomik olmamaya başladığı için hasata ara vermeyi düşündük ve ilgilenmeyi bırakınca zararlılar oluşmaya başladı. Zaten topraksız çilek eylül-nisan arasında yapılması gereken bir iş, nisan sonrası fazla verimli olmamaya başlıyor. Biz bunu denedik ve gördük.

Antalyada bir firma nane ile limonu ve kekik ile limonu aşılayarak bir bitkide elde etmeyi başarmışlar. Sen nane yiyorsun ama limonlu nane tadı alıyorsun yani. Bence çok güzel bir çelışma. İki bitkiyi aşılarken tadı da göz önünde bulundurmak gerekiyor tabi ki. Geçtiğimiz yıllarda kabağa karpuz aşılamışlardı da ağız tadıyla tatlı karpuz yiyememiştik. Çilekte aşılama yapılacaksa lezzeti ön planda olan bir bitkiyle aşılanmalı bence. Doku kültürü çalışmaları yapan Sayın Ankafar Bey bu konuya el atar umarım.

Çilekte lezzet için solucan gübresi kullanmayı deneyeceğim. Bir dost yarasa gübresini denememi önerdi. Yarasa besleyemem ama solucan besleyebilirim düşüncesiyle ben solucanı tercih edeceğim. Bir firmadan solucan satın aldık, biraz da doğadan topladık. Farklı farklı ortamlarda denemeye, solucan üretmeye başladık bakalım.

Sayın Kiziltan siz gelin de tüm bunları yüzyüze konuşalım. Ülke tarımı için değerli fikirlerinizden yararlanırız hem. Konfüçyus demiş ya hani: bende bir elma olsa sende bir elma olsa; ben sana bir elma versem, sen bana bir elma versen; sende bir elma olur bende bir elma olur. Sende bir bilgi olsa, bende bir bilgi olsa; sen bana bir bilgi versen, ben sana bir bilgi versen; Sende iki bilgi olur, bende iki bilgi olur...

Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 14:45   #101
Ağaç Dostu

Merhaba
Begenilerini iletenlere tesekkurler.
Cilek icin ARGE nasil yapilabilir diye iki tablo hazirladim ama Excel oldugundan yukleyemedim buraya. Nasil yaparim lutfen bildirin. Olmuyorsa eger, ilgilenen emeil adresini ozel mesaj olarak atsin mail olarak gondereyim, isterse kendisi bir formatta foruma koysun. Kusura bakmayin biraz bilgisayar ozurluyum.

Bu tablolarda once 16 fide sonra 8 fide deneyerek, iki tur cilek icerisinden en iyi iki tanenin EC planlamasi, sulama programi, ilac uygulamasini nasil yapmamiz gerekecegini bulabiliyoruz. 300 **** 500 m2 swrasi olanlar icin 10 **** 20 fidede deneme yapmak kolaydir sanirim.

Pazarlama icin daha once yazmisdim, her sehirde pasta yapip zincir marketlere verenler var, bunlar surekli cilek almak durumunda, donmus cilek aliyorlar ki pahali, gorusebilirsiniz. Yerel olarak dondurma yapip birkac dukkana dagitanlar var onlar da ayni durumda. En sonunda kilosunu 1 TL ye satmak yerine ev receli yapip satmak olabilir mi? Biliyorsunuz evde yapilan urunlerin satisinda kolayliklar ve vergi muafiyetleri de var.
Basarilar
Engin KIZILTAN

Eski 31-05-2013, 10:27   #102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Çok fazla başkalarının konularını bulandırmak istemiyorum belki bu mesajlar başka bir başlık altına taşınırsa daha rahat olabilir. Konu da biraz geniş olmuş o yüzden yazacaklarım daldan dala atlıyormuş gibi gözükürse kusura bakmayın. Yazılanlar kişisel görüşümdür.

Alıntı:
Sadece cilek degil tum tarim urunleri icin boyle, aracilar kazaniyor, herkes biliyor. Dusundugunuz gibi birleserek satmak denenmeli. Burada sorun olmamasi icin birlikte hareket edecek olanlar ayni tur cilek ekmeli ki satisda sorun olmasin.
Sonuna kadar katılıyorum özellikle çilek türü aynı olması gerekli. Düşük alanda üretim yapan kişiler parakende sistemi ile çözebilirler ancak burada da şu şeklde bir sorun var. Sizden günlük belli bir kiloya anlaşılırsa o kadar iletmek zorundasınız. Biz iyi tarım uygulamaları gereğince ilaçlama dönemlerinde kesinlikle toplama yapmıyoruz. Belirli zamanlarda belirli sorunlar yaşanabilir ve buna karşı ilaçlama yaptığınızda üretimınız sekteye uğrar parakende anlaşması için iyi olmaz.

Alıntı:
Domatesin kasası 1 liraya kadar düştü
Beef domateslerin piyasaya girmesi zamanı fiyat normaldir. Domates türü belirtilmemiş. Antalya hal fiyatlarına bakarsanız 30/5/2013 itibari ile beef için 0,60-0,80 salkım 0,80-1,00 arasında işlem görmüş (kg fiyatı). Topraksız tarımdan bahsediyorsak zaten salkım baz alınarak konuşulması gerekli zaten haziran gelmeye başladı bir çok sera toplam satışını kapatmaya başlar yakında.

Alıntı:
Katma degeri yuksek cilek, brokkoli, bruksel lahanasi,renkli dolma biber, kislik amerikan kavunu ve benzerlerine girmediler. Ustelik bunlarin ilk yatirim sera maliyeti az oluk alti 4 metre ortada 6-6.5 metre, hacim az oldugundan isitma ve sogutma masraflari da az.
Bu sorun forumda da goruluyor, herkes salatalik ve domates pesinde, evde, balkonda, bahcede domates ve hiyar.
Domates örneğin çilekten çok daha kolay üretilen bir ürün (çilek üreticisi bilir işçilik zordur). Katma değeri yüksek olabilir ancak pazar talep meselesi ona göre az bu ürünlerin. Domates elinizde kalmaz ama brüksel lahanasını satmaya çalışırken kolay gelsin size derim.

Alıntı:
Internette " patlican agaci" aramasi yapin bulacaksiniz
Tek bir bitkinin büyümüş halini görüp izlemek güzel ancak her zaman 1 dönüme kaç bitki kaç kg hesabı yapın derim. Şu domates ağacı videosunu herkes izlemiştir ne kadar güzel gözüküyor değil mi? Ancak 1 dönüme sadece o şekilde yaparsanız toplam 10 ton ürün alabildiğinizi biliyor musunuz? Neden belirli dikim aralıklarında yaparak 25-30 ton yerine 10 ton alayım eğer amacım şov değilse? (not: patlıcan güzel bir örnek olabilir topraksız tarım için ancak standart dikim aralığı ile)

Alıntı:
Ha birde geçen elime bir liste geçti,

Listede şunlar vardı, Akdeniz yüresinde 'Topraksız Tarım' yapan seraların (şirketlerin) isimleri, yaptıkları sera dönümü, ekilen ürün, şeklindeydi.

Sonuç: 50 firma belki 500 dönüm toplam sera alanı, yapılan iş ise Topraksız Tarımda sadece 'DOMATES' ben hiçbir anlam veremedim.
Ya biz çok aptalız, **** bu adamlar çok zeki.

Neden full domates yapıp kilosunu veya kasasını 1 tl'ye vereyimki, bu işte başka bişey var, sanki DOMATES'den başka sebze çeşidi yok...
Böyle bir liste nedir nereden ulaştınız bilemiyorum ancak benim yalnızca bildiğim 120 dönüm yapan seralar var içlerinde topraksız tarım ile biber çeşiteri vs de var. Topraksız sistemle gül yetiştiren de var. Elinize geçen listeyi nereden buldunuz yahut ne kadar bilimsel bilemiyorum ancak yanlışlarla dolu gibi
Türk Standartları Enstitüsü Nisan 2012 dergisinden alıntı yaparsam,
Ülkemizde topraksız tarım yapılan sera alanının 2000’de 20 hektar iken, 2010’da 327,5 hektarı geçtiği tahmin edilmektedir. Topraksız tarım özellikle Antalya ilinde yoğunlaşmıştır. Antalya’da çoğunluğu domates olmak üzere hıyar, biber, kavun ve kesme çiçekte toplam 187,5 ha alanda topraksız tarım yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Orta vadede Antalya yerine Denizli,Aydın,İzmir,Afyon illeri jeotermal kaynak sebebi ile bu konuda ön plana çıkacaktır.

Alıntı:
Soyle aciklayayim. 12 tane domates dikelim.
2ser 2ser ayni sisteme dikelim. Elimizde 6 sistem olur. bunlarin 3 adedine EC 1 3 adedine EC 2 rejimi uygulayalim.
EC icerisinde 3 cift domates var, bunlari her cifte farkli zaman araliklarinda farkli miktarlarda gubre verelim.
Hastalik gelirse cift ( herseyi ayni olana) demeteslere farkli ilac **** ayni ilaci farkli dozda uygulayalim.
Sonucta en iyi EC uygulsmasi, en iyi gubreleme sekli ve en etkin ilaci bulduk. Dogru mu?
Yanlış. Bilimsel olarak anlam kazanabilmesi için ikişer ikişer dikim yapmanız bir anlam ifade etmez en az 50 üründe denenmesi gerekir ve bu çalışmanın tekrarlanması gerekir diktiğiniz 2 ürünün genetik olarak diğer ürünlerden daha yahut kötü olduğunu bilemezsiniz.

Alıntı:
Siz zannediyormusunuz ki Sn Kudret BEy veya Sn Alper deneyimlerini deneyip kazanmadilar, hatalarindan ogrenmediler.
Bu deneyleri taze sogan, taze sarimsak, maydoniz benzeri uretim hasat araligi kisa olanlarda yapan, bir yilda kitap yazacak kadar bilgiye ulasir, yazar foruma bunlari, millet gorur, der ki m2 ye gunde sukadar, **** iki gunde bir su kadar sulama yapacagim, Kudret Bey`in hazirladigi formulu soyle seyrelterek( sulandirarak ) katacagim, Ec su olacak, tamam. Simdi O da kalkip bu deneyi kavun icin yapacak, bir digeri patlican icin.
Böyle bir Ar-Ge metodu yok kusura bakmayın. Tecrübe farklı şey, bilimsel veri farklı şey. Hepimiz üretim süresince bazı şeyleri tecrübe ederek en doğrusuna karar veriyoruz. Ancak zaten yapılmış olan çalışmalar üzerinden gitmek en doğru seçenek. Sayın mtugrul hydrobuddy kullanıyorum demiş ben kendisi ile mesajda da belirttim biz de o şekilde kullanıyoruz üzerine değişiklikler yapıyoruz ancak oturup formülleri baştan bulmak için bir çalışma yapmaya pek gerek yok. Bu arada mineral konsantrasyonları ile EC değeri arasında fark var ben sadece nitrat koyarak da EC 2 bulabilirim 10:6:8 gibi oranlarla da EC 2 bulurum asıl önemli olan EC değerini sabit mineral oranı ile tutturmak.

Şimdi benim iş ortağımın ODTÜ Biyoteknoloji Bölümünde yüksek lisans tezinin konusu Topraksız tarım da çilek yetiştirmede kullanılan substratların karşılaştırılması. Yani 3 sene boyunca gıda mühendisliğinden, kimya mühendisliğinden Profların denetiminde ve en sonunda jüri (4-5 öğretim görevlisinden oluşur) karşısına çıkarak 3 sene de yaptığı çalışmaları sunması ile tez kabul edildi. Bu topraksız tarımın çok küçük bir parçasıdır unutmayalım. Eğer ki 2 şer 2 şer denemelerle 2 senede kitap yazabilecek hale gelseydik işler ne kadar güzel ne kadar kolay olurdu değil mi?

Alıntı:
Antalyada bir firma nane ile limonu ve kekik ile limonu aşılayarak bir bitkide elde etmeyi başarmışlar. Sen nane yiyorsun ama limonlu nane tadı alıyorsun yani. Bence çok güzel bir çelışma. İki bitkiyi aşılarken tadı da göz önünde bulundurmak gerekiyor tabi ki.
Enteresan adamlar direk genetik olarak değiştirilmiş diyor. Ülkemizde GDO lu ürün yetiştirmek yasak güya...

Alıntı:
Çilekte aşılama yapılacaksa lezzeti ön planda olan bir bitkiyle aşılanmalı bence. Doku kültürü çalışmaları yapan Sayın Ankafar Bey bu konuya el atar umarım.
Ben doku kültüründe çilek çalışmadım. Sera da çilek üretsek bile benim için doku kültüründe çilek üretimi ekonomik gözükmedi. Aşı konusunda bir fikrim yok ancak kabak karpuz ikilemesi gibi olabileceğini zannetmiyorum zaten çilek dediğimiz hibrit bir çeşit fragile X ananassa. Gül ailesine mensup o kadar ince dalları nasıl aşı yapılır birde çilek dikine uzayan bir bitki değil merkezden kardeşlenme vs le büyüyor aşı olmaz diye düşünüyorum. Yapılabilecek en güzel çalışma yeni hibritlerin kazandırılması olur.

Alıntı:
Çilekte lezzet için solucan gübresi kullanmayı deneyeceğim. Bir dost yarasa gübresini denememi önerdi. Yarasa besleyemem ama solucan besleyebilirim düşüncesiyle ben solucanı tercih edeceğim. Bir firmadan solucan satın aldık, biraz da doğadan topladık. Farklı farklı ortamlarda denemeye, solucan üretmeye başladık bakalım.
Ben bunu pek önermezdim daha öncede yazanlar oldu sterillik sorunu çekebilirsiniz. Bu sizin bütün üretiminize mal olabilir. Bir de artık yaptığınız şey topraksız tarımdan çıkar zira burada amaç koyduğunuz her maddenin içeriğini oranını bilmekten gelir. Tabi ki bu yalnızca benim şahsi fikrim.

casper1 beğendi.
ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 14:56   #103
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın Ankafar Merhaba.

Topraksız tarımda solucan gübresi kullanımı için;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankafar Mesajı Göster
Ben bunu pek önermezdim daha öncede yazanlar oldu sterillik sorunu çekebilirsiniz. Bu sizin bütün üretiminize mal olabilir. Bir de artık yaptığınız şey topraksız tarımdan çıkar zira burada amaç koyduğunuz her maddenin içeriğini oranını bilmekten gelir. Tabi ki bu yalnızca benim şahsi fikrim.
demişsiniz bu konuyu biraz açarmısınız.

Bu sterillik konusu sadece solucan gübresi için mi geçerlidir yoksa diğer mikrobiyel gübreler (b5a, ROA, bionem vs.) için de geçerli midir? Yurtdışında topraksız tarımda solucan gübresi kullananlar steril olması için farklı bir çalışma mı yapıyorlar acaba?

Yaptığınız şey topraksız tarımdan çıkar derken de ne demek istediğinizi anlayamadım; Yurtdışında yetiştirme ortamının gübreli şekilde de satıldığı topraksız tarım yapanların sadece sulama yaptığını ve bazen çiçeklenme, meyve derimi aşamalarında ek gübrelemeler yaptıklarını da okumuştum. Ayrıca kullanacağın solucan gübresinin içeriği belli olduktan sonra formulasyonu bu içeriğe göre yaptıktan sonra ve bu gübreyi de zaten hergün değil de ayda belli periyotlarla kullanılacak olduktan sonra ne zararı olabilir. Bu konuda beni aydınlatabilirseniz memnun olurum. Selamlar... Saygılar...

Eski 31-05-2013, 17:23   #104
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın Ankafar Merhaba.

Topraksız tarımda solucan gübresi kullanımı için;

demişsiniz bu konuyu biraz açarmısınız.

Bu sterillik konusu sadece solucan gübresi için mi geçerlidir yoksa diğer mikrobiyel gübreler (b5a, ROA, bionem vs.) için de geçerli midir? Yurtdışında topraksız tarımda solucan gübresi kullananlar steril olması için farklı bir çalışma mı yapıyorlar acaba?

Yaptığınız şey topraksız tarımdan çıkar derken de ne demek istediğinizi anlayamadım; Yurtdışında yetiştirme ortamının gübreli şekilde de satıldığı topraksız tarım yapanların sadece sulama yaptığını ve bazen çiçeklenme, meyve derimi aşamalarında ek gübrelemeler yaptıklarını da okumuştum. Ayrıca kullanacağın solucan gübresinin içeriği belli olduktan sonra formulasyonu bu içeriğe göre yaptıktan sonra ve bu gübreyi de zaten hergün değil de ayda belli periyotlarla kullanılacak olduktan sonra ne zararı olabilir. Bu konuda beni aydınlatabilirseniz memnun olurum. Selamlar... Saygılar...
Merhabalar Sayın Vetman,

Açıkçası formulasyondan zararlı olur demedim yalnızca içeriği bilinmeyen bir ürün katmak temelde n:k değerlerini değiştirir N kaynağın olarak üre/nitrat/amonyak dengesini değiştirebilir.

Sterillik konusu ise şu şekilde normalde bu solucan gübresi gayet mantıklı güzel bir şey ancak organik ürünler barındırıyor okudugum kadarı ile bazı kişilerin sistemlerinden yaşayan kurtlar ve istenmeyen tohumlar yeşermiş(solucanların tohum içeriklerini tam olarak sindirememesi yüzünden). Gözüken tek sorun bu gibi yoksa bildiğiniz gibi aquaponik sistemi balık gübresi temelli işler belki çok güzel de işe yarar. Not:balık gübresi içerisinde örneğin nematod barındırma ihtimali yok solucan gübresi bu konuda sıkıntı yaratabilir.

Tabi ki her yiğidin bir yoğurt yemesi var çileklere tat için birde fosfat arttırmayı denemenizi önerebilirim.

Eski 31-05-2013, 19:03   #105
Ağaç Dostu

Alıntı:

Böyle bir Ar-Ge metodu yok kusura bakmayın. Tecrübe farklı şey, bilimsel veri farklı şey. Hepimiz üretim süresince bazı şeyleri tecrübe ederek en doğrusuna karar veriyoruz. Ancak zaten yapılmış olan çalışmalar üzerinden gitmek en doğru seçenek. Sayın mtugrul hydrobuddy kullanıyorum demiş ben kendisi ile mesajda da belirttim biz de o şekilde kullanıyoruz üzerine değişiklikler yapıyoruz ancak oturup formülleri baştan bulmak için bir çalışma yapmaya pek gerek yok. Bu arada mineral konsantrasyonları ile EC değeri arasında fark var ben sadece nitrat koyarak da EC 2 bulabilirim 10:6:8 gibi oranlarla da EC 2 bulurum asıl önemli olan EC değerini sabit mineral oranı ile tutturmak.

Sn Ankafar Merhaba
Bunun bir ARGE metodu oldugunu aciklayayim, hem AEGE nin asli,
( Excell tablo yukleyemedim, aciklayayim:

TUR 1 EC 1 SULAMA REJIMI 1 ILAC 1
TUR 1 " " ILAC 2
TUR 1 " SULAMA REJIMI 2 ILAC 1 XXX
TUR 1 " " ILAC 2
TUR 1 EC 2 SULAMA REJIMI 1 ILAC 1
TUR 1 EC 2 " ILAC 2
TUR 1 EC 2 SULAMA REJ 2 ILAC 1
TUR 1 EC 2 SULAMA REJ 2 ILAC 2

IKI TUR DOMATES **** CILEK YAPACAKSAK BU TABLODAN 2 DEFA YAPMALI TUR1 YERINE TUR 2 KOYUP DIGER DEGISKENLERI AYNI SIRALI TUTMALIYIZ. DETAYLARI SOYLE IKI AYRI EC OLACAK ORNEGIN EC 1 = 1.6 EC 2=1.7 GIBI .

IKI SULAMA OLACAK SU.REJ 1= 200ML GUNLUK 3 E BOLUNMUS SU REJ 2= 2 YE BOLUNMUS OLABILIR
HASTALIK OLURSA IKI AYRI ILACI DENEYEBILISINIZ **** AYNI ILACI IKI DOZDA DENEYEBILIRSINIZ, **** AYNI ILACI AYNI OZDA KOKTEN SULAMAYLA VEYA SPREY OLARAK YAPRAKTAN.
FARZEDELIM XXX ISARETLI DENEME IYI CIKTI, NEYI ANLADIK ?

TUR 1 TUR 2 DEN IYIDIR, EC 1 OLARAK TANIMLANAN EC OLCUSU IYIDIR, SULAMA 2 OLARAK TANIMLANAN SEKIL IYIDIR, HASTALIK VARSA ILAC 1 UYGULAMASI IYIDIR.
OLDUMU DOSTUM 4 DEGISKENI 16 KOKTE DENEDIK.

SIMDI YAPILACAK OLAN SU, DEVAMINDA ENIYI NETICEYI VEREN IKI TANESI ORNEGIN XXX BIRDE XXXX SECILIP IKISINDEN DAHA FAZLA MIKTARDA DIKEREK TAMAMEN AYNI SARTLARDA DIKECEGIZ KI SAGLAMASINI YAPALIM.

GORDUKMU NASIL OLACAK, VAR MI BASKA UCUZ VE KISA YOLU. ARGE COK ZOR DEGILDIR, PLANLAYARAK YAPILMASI GEREKIR OKADAR.

SIZIN DAHA KOLAY VE UCUZ BILIMSEL YOLUNUZ VARSA BILDIRIN INANIN KI SAYGIYLA KARSILAR DEGERLENDIRIRIM. UCUZ VE KOLAY OLSUN KI VETMAN, MTUGRUL VE DIGER AMATOR **** YARI PROFESYONEL ARKADASLAR DENEYEBILSIN, SONUCA ULASINCA " BUNU BEN BULDUM " DIYEBILSIN. CESITLI IMALAT ISLERIMDE HEP BU YOLU IZLEDIM VE BASARILI OLDU, TARIMDA DA OLACAK SANIYORUM.

SIZIN BOYLE BIR ARGE METODU YOK DEMENIZ BENI HIC KIRMAZ MERAKETMEYIN, SIZIN BILDIGINIZ YOLU SOYLEYIN TARTISALIM FAYDALANALIM, FORUM BU AMACLI ZATEN. KALIN SAGLICAKLA.

Eski 31-05-2013, 19:52   #106
Ağaç Dostu

Sn Ankafar
Mesajinizin bir bolumune aklim erdigince cevap verdim. Tekrar okudugumde bir iki nokta daha gozume carpti.

Ortaginizin tez savunmasi Kabul edilmis, basarilarinin devamini dilerim. Benim once yazdigim konu isin metodudur. Ortaginiz bunun cok gelismisini yapmistir mutlaka, kac degisken varsa, her degiskenin kc secenegi sinanacaksa carpilir.

Soyle ki :

cilek turu 3
sulama sekli 3
ilac turu 2
ilaclama 2 sekli
ec 2
ph 2 denemek istersek 3x3x2x2x2x2=144 olasilik vardir
Yani her birini 1 kere denesek 144 dikim gerek, istersek herbirini 10ar adet deneriz olur 144x10=1440 fide.

Sayin ortaginiz bu metodoloji ile deneme yapmistir yoksa savunmasini dinlemezlerdi. Ancak ortaginizin elinde sizinki gibi buyuk bir sera olunca her olasiligi ornegi perlit, peat, talas, vs.. her birisini 50ser metrelik torbalarda denemis olabilir , hatta bu denemeyi domates, salatalik, biber icin ayri ayri da yapabilir. Konu vatman ise **** mtugrul, bu arkadaslarin butun serasi okadar nasil denesinler. Dogru sonucu bulsa bile sezon sonu batarlar Allah korusun. Derdim sadece metodolojiyi anlatmak.

Gelelim brokoli ve bruksel lahanasina.

Diyelim hasftada 200 kg cilek, 25 kilo bruksel lahanasi, 50 kg brokoli, 50 tane kavunumuz var. Istanbul ( levent ), Antalya ( oteller **** hal ) Ankara ( cankya) Izmir ( Karsiyaka) biz bu 2 kasa lahana, 3 kasa brokoli 50 kavunu buralarda hangi manava vrsek alir Arkdas. Hem de iyi fiyata alir. Almazsa goturursun Hilton Otele, goturursun luks lokantalara alirlar. Oncesi zor ama sonar sende devami oldugunu bilirlerse telefon bile acarlar adama.

Ama kalkip 20 donum x ( mesela) 30 ton domates yaparsan, ihracatci sana gelmez sen ihracatciya gidip al malimi dersin O da parani gec verir.

Vetman veya Ismail , veya mtugrul u gorunce diyecegimki arkadas su A frame in alt tarafini kumes teliyle kapasan atsan icine tavsani, bildircii bir zarari var mi? Gidip veterinierlere, ziraaycilere bir soralim ne dersin? Yerine , isitmasina para vermesek zarari yoksa neden yapmayalim, belki cilekden attigimiz yapraklari bile yer tavsanlar, hele marul yaptisan hepsini versen yerler eger zarari yoksa seraya.
Vetman arpa cimlendirme istiyo, ugrasiyor. A ftame lerin altini sugecirmez naylon bazli brandayla kapasa koysa sinilerde arpayi oraya, hazir sicak yer muhafazali yer, olur mu? Oldurmak icin beraber dusunelim. Olursa cikar vetman`in sera isitma parasi.

Vetman de tavuk var, ben hiontlilerin kurdugu yari profesyonel biogas unitelerinin plan ve calismalarini biliyorum, anlatirim ona yapar birtane, takar iki uc tane kat kaliriferine, dener bakalim, olduysa sera isitmasi, verir cizimleri resimleri foruma herkes yapar var4sa besisi ya da tavugu.

Neyse benim anlayisim bu, aklima geleni yazarim soylerim, deneyen yanlisini bulur duzeltiriz ortaya hep birlikte bir cozum cvkaririz. O zaman dost oluruz, arkadas oluruz.
Basarilarinizin devamini dilerim, ortaginiza da tebrikler
Engin Kiziltan

Eski 31-05-2013, 21:12   #107
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Diyelim hasftada 200 kg cilek, 25 kilo bruksel lahanasi, 50 kg brokoli, 50 tane kavunumuz var. Istanbul ( levent ), Antalya ( oteller **** hal ) Ankara ( cankya) Izmir ( Karsiyaka) biz bu 2 kasa lahana, 3 kasa brokoli 50 kavunu buralarda hangi manava vrsek alir Arkdas. Hemde iyi fiyata alir. Almazsa goturursun Hilton Otele, goturursun luks lokantalara alirlar. Oncesi zor ama sonar sende devami oldugunu bilirlerse telefon bile acarlar adama. Ama kalkip 20 donum x ( mesela) 30 ton domates yaparsan, ihracatci sana gelmez sen ihracatciya gidip al malimi dersin O da parani gec verir.
Öncelikle benim yazdıklarıma cevap verirken arkdas (Arkadaş demek istemişsiniz zannedersem) gibi sıfatlar kullanmazsanız sevinirim.

Yazdıklarınız tamamen demagoji ben elimde çok kaynak olduğundan yahut Ar-Ge için çok para harcamanız gerektiğinden bahsetmedim. Belirli forum kullanıcılarının ismini yazarak sanki ben onların yaptığı işe karşıymışım gibi algılatmaya çalışmayın. Ben burada bilgim dahilinde elimden geldiğince yardımcı da olmaya çalışan biriyim burada yer alan insanlardan öğrenmeye de çalışan biriyim.

Yalnızca yukarıda yazdıklarınızı alıntıladım zira 50 kavunum olsun lüks oteller alır almazsa Hilton alır tarzında yaklaşım pek satışta işe yaramaz ayrıca benim yazdıklarımdan bu tarz bir yaklaşımı nasıl oldu çıkartabildiniz inanın anlamadım tekrar okumanızı tavsiye ederim (bu arada biz Hiltona da satış yaptık manavlara da o yüzden bu konuda tecrübeliyiz).

Todor beğendi.
Eski 31-05-2013, 21:49   #108
Ağaç Dostu

S. Ankafar
Merhaba
Ben samimane sekilde yazdim yanlis anlasildiysam ozur dilerim, haddim degildi. Sadece arastirma metodunun ekonomik kullanimini yazmak istemisdim. Mutlak siz biliyor ve uyguluyorsunuz. Tekrar ozur dilerim.

Siz perakende satis yaptiginizi yazmisdiniz forumda diye hatirladigimdan oyle yazmisim, yanlis hatirlamisim ozur dilerim.

Arkadas seciminizi yapmak da endogal hakkinizdir, ozur dilerim.

Ama ben metod konusunda yazdiklarimda hakliyim, bunun icin ozur dilemem.

Tartismayi forumda devamettirmek istemiyorum cunku baskalarini ilgilendirmez vakitlerini almayayim uzun uzun olasilik hesaplarindan **** bilim tarihinden bahsederek.

Forum yoneticilerinden ve katilimci herkesten ozur dilerim.

Bilimsel olarak tartismak isterseniz email adresim travertinetr@yahoo.com buradan tartisabiliriz benim icin faydali olabilir,mutesekkir olurum, ODTU bahsi gecdigi icin soyluyorum, gerekirse arge metodlari hakkinda ingilizce metinler de gonderebilirsiniz cok memnun olurum.Basarilarinizin devamini dilerim.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN

Eski 01-06-2013, 13:05   #109
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59 Mesajı Göster
Ancak şunu önemle belirteyim istedim; sizin yazdıklarınıza benzer ancak çok daha sert vurgularla yazdım bu yazdıklarınızı, sonuç:?

Siteden birçok kez uzaklaştırıldım, sonra geri döndüm,

Bana sorarsan;
Hiç bu konulara girme mazallah seninde başına aynı şeyler gelecektir...
Siteden birçok kez uzaklaştırıldım, sonra geri döndüm
ifadesi, zayıf alınca hoca 2 verdi, iyi not alınca, 5 aldım demeye benzemiş Birileri uzaklaştırmış ama siz dönmüşsünüz...

Tekrar aynı üslup sorununa dönmek istiyorsanız, haber vermeniz yeter.

Yazışanlar, sorunun "bir konuya girip girmeme sorunu yaşamadıklarını" ilk elden farkediyorlar, merak etmeyin.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 17:59   #110
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Kızıltan önerileriniz için teşekkür ederim.Değişik yöntemler denemek sonuçta başarıyı da yakalarsak güzel.Bu tür araştırmalarınız varsa sonuçlarını konu açıp bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 18:27   #111
Ağaç Dostu

Merhaba Sn.Casper
Tesekkurler. Beni yeni uyeyim ve biraz bilgisayar ozurluyum. Sizin ilgilendiginiz konu neyse bildirirseniz tum bildiklerimi paylasirim. Henuz seram yok, 2 yildir intrnetten ve kitaplardan ogrenebildiklerimi aktaririm.
Yarin Sabah 2000 m2 serayi kiralamak uzere gorusmeye gidecegim, umarim iyi sonuclanir.Ilk olunca bu sera buyuk ama bir tarafina lissiantus dikersek riskimiz azalir.
Isitma, sogutma, biogas, sera malzemelerinin cok ucuza imalati, ek alternative uretimler gibi arastirmalarim var, ancak serasi olmayan yazinca ukalalik gibi algilaniyor. Umarim serayi kiralar cilek dikerim ozaman kendi deneyimlerimi paylasmak kolay olur. Sizin seraniz **** projeniz hakkinda bilgi verirseniz hangi konuda bilgim varsa seve seve veririm. Gerek gorurseniz ozel mesaj atin.
Saygilarimla
Engin Kiziltan

Eski 01-06-2013, 18:32   #112
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Teşekkür ederim.Benim zaten çilek konusunda konu açmışlığım var,oraya bir göz atarsınız,henüz yarı profesyonelliğe geçmiş sayılmam.Bu aralar ucuz maliyetli ısıtma konularında araştırma yapacağım.

casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 00:55   #113
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Yarin Sabah 2000 m2 serayi kiralamak uzere gorusmeye gidecegim, umarim iyi sonuclanir.Ilk olunca bu sera buyuk ama bir tarafina lissiantus dikersek riskimiz azalir.
Isitma, sogutma, biogas, sera malzemelerinin cok ucuza imalati, ek alternative uretimler gibi arastirmalarim var, ancak serasi olmayan yazinca ukalalik gibi algilaniyor. Umarim serayi kiralar cilek dikerim ozaman kendi deneyimlerimi paylasmak kolay olur.
Sayın Kiziltan Merhaba.
İnşallah 2000 m2lik serayı kiralarsınız. İnanın topraksız tarımla uğraşmak çok zevkli. Dileğim bu zevki siz de tadarsınız. Bu büyüklükteki sera için bizdeki sera bekçisi yeterli olmaz, sizin daha büyük bir sistem kullanmanız gerekir.

Bizim büyük sera için çeşitli ısıtma sistemleri düşünürken en son verdiğimiz karar biogaz sistemi. Hem kümesten çıkan gübreleri değerlendireceğiz hem de organik gübre elde etmiş olacağız. Sayın Kayhan KALELİOĞLU'nun biogaz ile ilgili videolarını izleyince biogazın doğru karar olduğuna karar verdim. Sizin bu konudaki deneyimlerinizi de öğrenmek isteriz.

Sayın Kiziltan forumda herkesin kendine göre doğruları olabilir, farklı fikirler oluşabilir. size düşen tüm fikirleri kendi doğrularınızla harmanlayabilmeniz ve en doğruyu bulmanız olmalı diye düşünüyorum. Karar sizindir.
Selamlar... Saygılar...

Eski 02-06-2013, 01:08   #114
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankafar Mesajı Göster
Merhabalar Sayın Vetman,

Açıkçası formulasyondan zararlı olur demedim yalnızca içeriği bilinmeyen bir ürün katmak temelde n:k değerlerini değiştirir N kaynağın olarak üre/nitrat/amonyak dengesini değiştirebilir.

Sterillik konusu ise şu şekilde normalde bu solucan gübresi gayet mantıklı güzel bir şey ancak organik ürünler barındırıyor okudugum kadarı ile bazı kişilerin sistemlerinden yaşayan kurtlar ve istenmeyen tohumlar yeşermiş(solucanların tohum içeriklerini tam olarak sindirememesi yüzünden)....

Tabi ki her yiğidin bir yoğurt yemesi var çileklere tat için birde fosfat arttırmayı denemenizi önerebilirim.
Sayın Ankafar Merhaba.
Solucan gübresini kullanırken içeriğini bilerek ve günlük olarak verilen besin eriğine ilave olarak verilecektir. Sadece Ph ve Ec düzenlemesi yapılarak verilmektedir.

Bütün solucanlar tüm tohum içeriklerini sindirme kabiliyetindedir ama solucanın sindirim sistemine girmemiş tohumlar olabilir ama zaten topraksız tarımda kullanılacak solucan gübresi de sıvı formdaki solucan gübresi olunca bu konuda da herhangi bir problem olmayacaktır düşüncesindeyim.

Çalışmalarınızda başarılar... Selamlar... Selamlar...

Eski 06-06-2013, 12:52   #115
Ağaç Dostu

Topraksizi denerken ileride nasil maliyet ve karlilik hesabi yapacagima dair dusuncelerimi yazmak istedim.
Herkes topraklida ve topraksizda donume kac fide dikilir hesabi yapmis. Uzerinde anlasilan bir konu da pazarlama.
Pazarlama icin hasl caresi bolgede uretilmeyen **** az uretilene odaklanmak. Bunu aciklamaya bile gerek yok. Domatesin 20kg=1-2 lira olabildigi pazarda, 5-6-10 kok diker kendim yersem tamam, ama tam tesekkullu, uzmanlarin yonettigi seralarla rekabet olmaz.
Marul ce cesitleri bizim yemek kulturumuzde sofrada hep bulunan oldugundan 2-3 devre zarar etse kalaninda kar eder, sonucta zarar etmaz ama pek fazla para kazanmayabilir.
Taze sogan gibi urunler Istanbul, Izmir, Ankara gibi yerlerde biraz kazanabilir cunku tasrada bahcesine eken fazla manavin gunluk sattigi kac kilo, buyuk sehirde pazarcinin gunluk satisi kac kilo diye dusunuyorum bunu soylerken.
Topraksiz tarimda tercih etme sebebi turfanda ve pahali mal cikartabilmek, bence baska nedeni yok. Bu da aylarca surecek domates **** salatalikda zor anlamina geliyor , varsayimim dogruysa.
Ozaman ben ne yapmaliyim?
1.Topraksizi denemeli ve yapmaliyi.
2. Bolgede para eden ve turfanda yapabilecegim sey near bakmaliyim, kavvun, patlican,
karnibahar, carliston biber, renkli dolma biber vs.. hepsini incelemem gerek pazarlama
acisindan
3. Cesitlerim kisa sureli olmali, 45 gunde tyrfandayi verecek cilek, patlican, kavun gibi
4. Baska yerlerde afet olursa, verim dudukse hemen girip 45 gunde paraya cevirebilece-
gim kivircik gibi urunleri yapmaya herzaman hazir olmaliyim.
Simdi eger bu dusuncelerim dogruysa sera icerisinde katli cilek sistemi kurarsam ( tamamina) baska urune gecerken sokmem lazim, ya cilek yapmayacagim, **** seranin bir kismini buna ayiracagim demektir.
Cok cesit yapabilmek, ayni anda degil, birkac cesit icinde hemen urun degistirebilmek icin hepsinin gubre detaylarini ve gubre verme miktar ve zamanlamasini bilmem sart.
Sorun otomasyon olabilir, bir tane almak sart, ayni anda 2 **** 3 cesit varsa ( ki insallah olmaz ) birisine baglayip digerlerini manuel yapmak gerek. **** Kudret Bey`in sistemine ek yapip, bir urune besin verdirip, ornegin 15 dakika sonar digger urune ayarlatip o sisteme besin vermek. Yani 2 adet A iki adet B besin olsun. A1 ve B1 de EC ayarlayip istenilen litreyi istenilen saatte basin. Sonra A2 ve B2 yi alip Ec ayarlayip bu sefer istenilen miktari ayarlanan zamanda basssin. Eklenecekler ikinci bir tank, ikili zaman saati, farkli degerler icin PLC ( yoksa uzerinde) Bunu Kudret Bey yapar yeterki bu dusuncem dogru olsun, sizzler teyidedin, ana sistemi kuran Kudret Bey bu degisiklikleri yapar.

Epey uzun oldu, sizlerin bilginiz ve tecrubeniz bunlarin tartisilmasinda bana yol gosterecektir.

Tartisirken herkesin ayri pazara hitabettigini ve sartlarinin farkli oldugunu unutmayalim. Ornegin hepimizn okudugu kitaplarin yazarlari ya ABd li ya Hollanda`li. Hollanda`nin gunes gorumu Antalya ile ayni olmadigindan, onlarin kullandigi golgeleme bizden farkli. Onlar isci pahaliya geldiginden marulun toplanmasini otomasyona baglamis, bunlara dikkat etmemiz gerek saniyorum.Sartlar degisince yatirimci o sartlara uymali.
Hersene duyuyoruz Antalya`ya sel geldi seralar yikildi mal gitti domates 5 Tl oldu gibi. Peki, iklim degisikligini artik kabullendik, topraksiz serayi kurarken yerden 1 metre yuksek beton dokebilsek bu beladan kurtulsak olmaz mi? Cok mu pahali? Bir kere mali kurtarsak, milletin satacak mali yokken 1 liraya satacagimiz mali 3 liraya satsak o fark cikar saniyorum.

Epey uzun oldu, ama uzun sure dusununce cok soru olusuyor kafamda, lutfen degerli dusuncelerinizi bildirin, musbet **** menfi, hepimiz icin faydali olur.
Saygilarimla

Eski 06-06-2013, 13:01   #116
Ağaç Dostu

Merhaba yazmayi unutmusum
Toprakli ve topraksiz cilek uretmenin maliyetini, karliligini hesaplarken bence soyle yapmaliyiz.
Topraklida su kadar digerinde su kadar darken ayni metrekare hesaplanmamali.
1000 m2 topraksiz sera parasina 2000 m2 tarla sahibi olabilirim.
1)Bir donum topraksizda kac tane diker, tanesinde nekadar mal alir kaca satarim
2)Iki donum tarlada kac tane diker tanesinde ne kadar alir kaca satarim.
Gordugum kadariyla 1 donume 1 donum karsilastirilmis, ben hatali oldugunu saniyorum.
Sanirim muhasebe bilgisi olan Sn Yalandunya59 bunu bize aciklarlar.
Saygilarimla
Engin Kiziltan

Eski 06-06-2013, 19:47   #117
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sera ortamında, yetiştiricilikte kimse yokke siz var olmanız gerekir
şöyleki:
dometes tarlaya çıkmadan , elin çilek i tarladayken siz tezgaha getirebiliyorsanız para kazanırsınız
bu nasıl olur : seranızı ıstıma ile olur ya etraftaki termal kaynaklı yerler **** sayınkızıltan g iran gibi sıcak ülkelerde yılın belli zamanlarında imkan sağlar

muryil beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 19:56   #118
Ağaç Dostu

Tesekkurler Sn Idris Senol. Ben soylediklerimin neresi yanlis onlari cok merakediyorum. Dogru yolu bulmam icin bu sart. Yoksa baskalarinin denedigini ben takrar dener ayni menfi sonuca ulasirim. Amerika`yi yeniden kesfetmeme gerek yok, sizzler hatali olan faraziyelerimi soylerseniz basarili olma sansin artacak.
Saygilar
Engin Kiziltan

Eski 07-06-2013, 15:13   #119
Ağaç Dostu

Sevgili Mtuğrul Ağabey,

İnan çok samimi olarak yazıyorum bunları yazdıklarını okuyunca çok üzüldüm.

16 ton toplamda çilek üreteceksin ve genel ortalama kg satış fiyatın 1,3 tl inan çok kötü.

Keşke çilekleri bana gönderebilsen ben 3-4 tl'den aşağı satarsam Tekirdağ'da namerdim.

Abi ya sen bu işi orada (anamur) yapma, **** sağlam bir pazarlamacı bul.

Tekirdağ'da 16 ton çileğin olacak kralda sensin padişahta ister inanın ister inanmayın.

Hatta şuanda piyasa fiyatı 3,5 tl, market fiyatı: 4,99 tl.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024