agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2012, 22:45   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2012
zirat bankasinda mevcut krediler vardi. size uygun olani muhakkakvardir

bykafkas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 19:10   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Burada birini bulup yaptırmak istediğimiz tünel sera bu okula yapıldı. buradan kimseleri bulamadık. Oysa ki 100m2 serayı kendimiz yapmaya kalkışıp buraya da yazıp resimlerini paylaşınca, yanlış yapıyorsunuz öyle yapılmaz böyle yapılır diye yazan sera imalatcısı olduğunu söyleyen bir sürü arkadaş çıkmıştı. Ancak hiç biri iş ciddiye binince talip olmadı. (Bakınız " Modüler 100 m2 Sera Yapmak " )

Sonuçta Antalyada bir firma bulduk ama sonradan anlaşıldı ki onlarda kendileri gelip yapmak yerine taşeron birilerini göndermişler 2 delikanlı gelip 1 dönümlük tünel serayı kurup gitmişler. Söyledikleri tarihten 2 ay sonra geldiklerinden ben okulda yoktum. Plana uygun olmayan bir yere ve yöneye yapmışlar. Sera yılda bir kez yandan çok kuvvetli rüzgar alıyor ve naylonları hasar görüyor. Bölgenin hakim ve hiç şaşmaz bir rüzgarı var. sadece bir kaç gün oluyor ama serayı perişan ediyor.

Bu rüzgarı bildiğimizden sera yönünü bu rüzgara dayanacak bir yere planlamıştık ama klasik sera yöneyine uygun olmadığından ve seranın ebatları konuşulandan farklı bir ebatta olduğundan arzu ettikleri bir yere dikip gitmişler. Okulda bu işi üstlenecek insiyatif kullanacak hiç bir vatandaş da çıkmayınca itiraz eden açıklama yapan olmamış.

Bu okulda eğitim serası olduğundan ticari bir yönü bulunmadığından önemli olan sağlam kalmasıydı. Güneşi yanlış alsa da olurdu.

Ancak bahçede duruyor halen. Sağlam ayakta ancak yandan yırtık her yıl değiştirilmesi gereken naylonları var.

Bu tünel seralar 8-9 bin liraya dikilebilir seralar. Tabi ki bu düzensizlikle okula daha pahalıya mal oldu. Bir fırsat bulursam şu anki serayı bir ara resimleyip buraya koyarım. Yapan firmayı da (kendileri yapmamış olsa da) yazarım.

Meslek liselerine bence, tam zamanlı çalışan profesyonel satın almacılar görevlendirilmeli. Devletin bir sürü parası (yani hepimizin parası) bilinçsiz alımlar ve başıboş kalan tedarikçilerle feci şekilde boşa gidiyor her yıl.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2012, 18:44   #33
Ağaç Dostu

Bu serada kullanılan naylonların 5 yıl garantili olması gerekirdi. Rüzgarı geçtik güneşe bile dayanamamış.

Seranın konuşlanması bu bölge için yanlış. yılda bir kez çok güçlü bir rüzgara maruz kalıyor. Bu rüzgarı yan cepheden alıyor. Oysa planlanan bu rüzgara dik yerleşirilecekti. Çok bilgiç seracılarımız yöneyi böyle münasip görmüşler. Bu naylonlar çekildiğinde de gergin değildi. zaten hafif rüzgarlarla bile kısa sürede yıpranacakları belliydi. Çekildikten 1 ay sonra paramparça oldular.

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2012, 18:47   #34
Ağaç Dostu

Profesyonel seracıyım ben bu işe yıllarımı verdim bu demir yük çekmez kaynak tutmaz diyerek yırtınanların bu işi ne kadar bildiği belli oldu !?

Kendi kendimize yaptığımız modüler sera 3 yıl taşınana kadar mükemmelen iş gördü. Naylonu pırıl pırıl kaldı. Kız çocuklarının çektiği naylon üstelik. Hayatlarında ilk defa yapmışlardı bu işi.

Eklenen Resimler

Eski 03-10-2012, 12:02   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
bu işler maalesef böyle oluyor sn akınselçuk. birşey yapmaya kalkıştığınızda "o öle olmaz" diyen çok olur. seranız için geçmiş olsun. göz göre göre olmuş gerçi ama ne kadar hazırlıklı da olsanız, çok üzücü bir olay.

dispaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 00:49   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Hocam Geçmiş Olsun,

Akın Hocam, geçmiş olsun. Gerçekten üzücü bir durum. Siz
" Ben amatör sera yapıyorum, eksikleri var ve olacaktır " derken. Üstünüze gelenler: Şimdi piyasada seracılık yapan kişilerin yaptıkları ve mühendislik hesaplarının yapılmış olması gereken iş için, ne düşünüyorlar acaba. Akacak kan damarda durmuyor. Malesef. Tekrar geçmiş olsun. Saygı ve sevgierimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 21:20   #37
Ağaç Dostu

Ancak şunu da belirtmeliyim. Bu seranın anlaşması ve kurulumunda benim hakimiyetim gayet kısıtlı idi. Kurulumu aşamasında zaten hiç yoktum. Aksi takdirde asla böyle bir sonuç çıkmazdı. Üstüne bütçeden para bile artardı.

Eski 05-11-2014, 10:21   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2014
ben 20mm pvc boru kullanarak 250 m2 sera alanı kurmayı düşünüyorum. şu an tasarım aşamasındayım. yere inşaat demiri çakıp, boruyu içinden geçirip çeşitli u demirlerle yine zemindeki pvc yi zemine sabitlemeyi düşünüyorum. tünel tipi seralarda genelde hep aynı mantık var n şeklinde 2 metre arayla sabitle sonra naylonu çek. halbuki yatay bu sistemler istavroz kullanılarak birleştirilse yapı çok sağlam olur. aşağıdaki resimde biraz basit daha yapısal bir şey tasarlıyorum.bittiğinde buraya ekleyeceğim.

Manifesto beğendi.
mrtgngr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 19:35   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrtgngr Mesajı Göster
ben 20mm pvc boru kullanarak 250 m2 sera alanı kurmayı düşünüyorum. şu an tasarım aşamasındayım. yere inşaat demiri çakıp, boruyu içinden geçirip çeşitli u demirlerle yine zemindeki pvc yi zemine sabitlemeyi düşünüyorum. tünel tipi seralarda genelde hep aynı mantık var n şeklinde 2 metre arayla sabitle sonra naylonu çek. halbuki yatay bu sistemler istavroz kullanılarak birleştirilse yapı çok sağlam olur. aşağıdaki resimde biraz basit daha yapısal bir şey tasarlıyorum.bittiğinde buraya ekleyeceğim.
Ortalama maliyet ne tutuyor.Hesaplayabildinizmi?

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 20:09   #40
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrtgngr Mesajı Göster

Pvc yerine 3/4 borular ile 2 metre aralıklarla yaparsanız daha iyi olacaktır. 5 metre boruyu kıvırıp yanlarınada 1 metrelik ek yapıp yükseltmesini yapabilirsiniz.

Pvc sistemine göre 3-4 katı fazla tutar ama neredeyse ömürlük olur. Askı sistemi yapıp sırıkta ürünlerde yetiştirebilirsiniz. Ayrıca pvc borular aşırı sıcaklarda zamanla dökülebiliyor. İçi alüminyum folyo olanların bile eğildiği zaman bu durama geliyor.

Az masraf olsun derken boşuna para yatırmayın derim.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024