agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2007, 11:52   #1
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
zencefil

tropikal iklim bitkisi olan zencefili sera şartlarında yetiştirebilirmiyim
toprak isteği hakkında bilgisi olan varmı?
bir belgeselde tarçın ağacı gibi zanzibar adasında bolca yetiştiğini hatırlıyorum.
yardımcı olursanız sevinirim.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 11:57   #2
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
mucizevi bitki hakkında biraz bilgi:

http://www.50mucizebitki.com/zencefil.html

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2007, 23:14   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Galeri: 1
Selam Kalbara
Gec de olsa Zencefil hakinda kisaca bilgilendireyim.
1.Coooooooook vaktin olmasi lazim 4-6 sene gibi (****** cay yapip icmek istersen).
2.Toprak gübreki nemli olmali.
3.Gölgede kalacak direk güneste yapraklarinda yanma oluyor.
4.Tohum varsa sadece topragin üstüne atilir kattien gömülmez
5.Eyer elimizde taze zencefil parcaciklari var ise nemli selpak arasina koyup nemli ortamda tutup köksalmasini beklemek ve kökler 3-5 cm büyüklügüne geldiginde 30cm capinda saksiya ve 2cm deriligi gecmicek sekilde gömülür......
Bol Bol sanslar dilerim

bIRCOMsYSTEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 11:25   #4
Yeni Üye

günaykarayel's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2007
Merhaba KALBARA
Ben zencefil ektim 1 ay içerisindede filiz lendi şu an 6 aylık oldu ve 60 cm kadar uzadı yanlız direk güneş ışıgından koru yaprakları yanıyor yetiştirmesi çok kolay çam topragına göm sula ve bekle fazla derine gömme 5 santim üstünü örtsün toprak bu kadar (yanlız ben taze zencefil ektim) kolay gelsin

edelvays58 beğendi.
günaykarayel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 19:41   #5
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Fotoğrafını çekip ekleyebilir misiniz? Çok merak ettim...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2008, 02:43   #6
Ağaçsever

papillon22's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2008
Zencefil

Zencefil tarımı ile ilgili Türkçe veya yabancı dilde literatür bulamıyorum. Neden acaba? nerelere bakmalıyım?

papillon22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 02:43   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Zencefil bildiğim kadarıyla soğuğa çok hassas olan bir bitki ancak yazın dışarıda yaşayabiliceğini düşünüyorum. Taze zencefil almıştım mart ayında onları şeffaf torbada beklettim filiz ve kök verdi. Bugün zencefilimi saksıya diktim. Sonbahara kadar dışarıda tutmayı düşünüyorum. İnternette bulduğum zencefil bakımı ile ilgili siteleri aşağıya ekliyorum.
http://www.bonsaigardener.org/How_to_Grow_Ginger.html

http://www.wikihow.com/Grow-a-Ginger-Plant

Düzenleyen Mine Pakkaner : 12-05-2008 saat 20:58
İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 23:49   #8
Ağaçsever

papillon22's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2008
sayın İzmir'li, İlginize teşekkürler.
Göndermiş olduğunuz ikinci linke bakabildim. Yalnız benim asıl merak ettiğim Ege ve Akdenizde seralarda yetiştirilmesi olanağı ile ilgili. Ben de taze zencefili aldım ve saksıya ektim 1 ay önce. Sürgünleri 3-4cm. toprağın üstüne çıktılar. Bana gereken tam gübre isteği, tarlada veya serada bakımı, sulaması, hastalık ve zararlıları, hasatı vb. konularda çok daha geniş bilgi.

Ülkemiz her yıl tonlarca ithal ediyor bu bitkiyi ve uzak doğuda bizim maydanoz gibi her yemeğe kullanılıyor. Çok faydalı bir bitki. Bence Türk mutfağında daha geniş kullanılması gerek. Ayrıca üretimi yapılırsa ciddi gelir getirebilecek ürünlerden biri.

saygılarımla..

papillon22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 13:56   #9
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2007
Galeri: 2
Bugün bir mail geldi bana zencefille ilgili. Sizlerle de paylaşayım istedim.

Zencefil, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların belirtilerini, baş ağrılarını ve regl dönemi ağrılarını azaltmak için tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.' Dönmez, taze zencefilin B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez ve lif açısından yüksek besin değerlerine sahip olduğuna belirterek, şöyle konuştu: 'Günümüzde zencefil kökleri, yaygın olarak mide kaynaklı sindirim problemlerinin tedavi edilmesinde kullanılır.

Seyahat sırasında gelişen, hamilelik döneminde ve kanser kemoterapisi nedeniyle oluşan mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin önlenmesi ve tedavisi amaçlı kullanımı önerilmektedir. Zencefil, kalp hastalıkları, kanser gibi önemli hastalıklarda da kullanılmaktadır.' Dönmez, 80 denizci üzerinde yapılan araştırmada, zencefil tozu kullanan kişilerin kusma ve soğuk terleme şikayetlerinde azalma olduğunun belirlendiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Piyasada reçeteli veya reçetesiz olarak satılan bulantı azaltıcı ilaçlar, uyuşukluk ve ağız kuruluğu gibi istenmeyen şikayetlere neden olabilir.

Buna karşılık, yolculuk sırasında gelişen mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin azaltılması için kök veya toz halde zencefil tüketiminin ilaç tedavisine alternatif olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.' Zencefilin 2 yaşın altındaki çocuklara verilmemesi gerektiğini vurgulayan Dönmez, 2 yaşın üstündeki çocuklarda ise baş ağrısı, mide bulantısı ve sindirim sistemi kramplarının tedavi edilmesi için kullanılabileceğini belirtti.

Yetişkinlerde ise zencefil tüketiminin günlük 4 gramı geçmemesi gerektiğini ifade eden Dönmez, zencefilin aşırı dozda tüketilmesi halinde göğüste hafif yanma hissedilebileceğini kaydetti

Okuyuculardan birinin tavsiyesi: taze zencefil alip, fincan icindeki kaynamis suya 2 ince dilim koyup icebilirsiniz.

Belmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 04:30   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Sayın Belmas bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim faydalı bilgiler oldu.Günde 4 gramı aşmamasını belirtmeniz iyi olmuş genelde çiğnenen kısım 10-20 gr arası oluyor çünkü Mide bulantısına iyi geliyor denemiştim Ayrıca ısıtıcı özelliği de var onu da denedim :P Kan dolaşımını oldukça arttırıyor cildinize sürüldüğü zaman ancak yakıcı olabiliyor.
Sayın Papillon22, Zencefil anladığım kadarı ile hastalıklara biraz daha dayanıklı bir bitki. Türkiyede seralarda tüketim için yetiştirmek pek karlı olmayabilir. Yumrularını geliştirme süresi ve ısı isteklerini ayarlamak biraz zor olabilir. Saksıda ticari olmayan bir açıda yetiştirmek oldukça öğretici olabilir. Bulduğum bu sitede Zencefil çeşitleri var çiçekleri ilginç bakmak isterseniz http://http://www.elarishtropicalexo...r.aspx?Group=4

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 13:37   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
geçen pazar 6 parcaya ayırdığım zencefilleri toprağa diktim gbresini ve suyunu verdim. Geçen senede dikmiştim ama köpeğim sağolsun benden sonra eşeleyip çıkarmış bir güzelde kemirmiş sonrada bana getirmişti. Bu sene o yanımda yokken bu işi hallettim. İlk filizlerini vermeye başladığında sizlere bilgi vereceğim. Ama benim tahminime gore patatese veya kök sebzelere yapılan bakımlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

ashtead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 17:11   #12
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben de aldım taze bir kök zencefil, nasıl üretirim derken burada buldum kendimi, foto eklemek isterdim ama bluetoothu nereye koyduğumu bulamıyorum bir türlü...

Dikmek için köklenmesini mi beklemeliyim?

Verilen linkler ingilizce imiş.

Sayın Papillon sizin zencefiliniz ne durumda acaba?

Yaşıyor mu? nasıl bir toprağa diktiniz?

Sıcak ve nemli yerlerde yetişir dışında elimde bir bilgi yok maalesef...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 17:20   #13
Çankırılı

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Merhabalar,
İzmir'de bir aktarda üç ay önce ben de tazesini buldum ve yumrulu kısımlarını kopararak saksıya ve İzmir-Urla'daki bahçeme diktim. Bahçeye diktiklerimden bir iki tanesi filiz verdi, sonra filizleri kurudu (toprağını eşeleyip yumruya bakmadım). Ancak, güneşin yakıcı etkisinden korumak amacıyla aşılı böğürtlenin dibinde kalan bir yumru, iki adet filiz verdi. Neşesi yerinde olmalı ki, üçüncü filiz çıkıyor. Şimdilik sorun yok. Ben de, bu bitkinin büyüme sürecinin nasıl olduğunun (ne zaman uç çiçeğini verir,kışın yaprağını döker mi, yumru oluşumuna ne zaman başlar v.b.) yanıtını, eğer ölmezlerse bu sene alırım diye düşünüyorum. Kışın koruma içinse, bir çok önlem alacağım. Ancak, ticari anlamda yetiştirilmesinin çok zor ve maliyetli olacağını düşünüyorum.

Çankırı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 18:15   #14
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Sayın Çankırı deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Aklıma takılan bir kaç soru var;

Acaba poşette köklendirmeden, direkt toprağa mı gömdünüz ve tahminen çimlenme süresi ne kadar sürdü?

Eski 12-08-2008, 10:54   #15
Çankırılı

Sayın Berduray,
Bazılarını saksıya, bazılarını da toprağa doğrudan gömdüm ve 15-20 günde çimlenme başladı. Sonraki süreç çok hızlı olmadı. Yani, dikeli üç ay oldu, 3 yan kol oluşturdu. Bazıları da öldü. Toprak geniş bir alan ve bitki sağdan soldan bir nemlilik yakalıyor. Saksı ise dar bir alan ve bu sıcaklarda Cumartesi'den Cumartesi'ye sulamak yeterli olmuyor (ki düşündüğüm gibi oldu ve saksıdakilerin çoğunun filizleri kurudu, bakmadım ama, belki kökler de kurumuştur). Ancak, anladım ki, diğer yumru köklü bitkilerle aynı isteklere sahipler. Yumuşak (milli) bir toprak ve bol su. İzmir aslında çok uygun değil. Nem düşük ve sıcaklık çok fazla. Kısacası, yer ve toprak seçimine dikkat etmek gerekiyor. Hele sonucu bir göreyim, söyleyeceklerim de o ölçüde artacaktır.
Saygılarımla,

Eski 30-08-2008, 18:30   #16
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Bende bu gün büyük bi parça taze zencefil aldım ama nasıl ekeceğimi bilmiyorum. Parçalara bölsem olurmu?

Düzenleyen tolgahann : 22-03-2009 saat 12:56
tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 23:34   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Merhaba arkadaşlar,
Ben de 2 senedir İstanbul Ağva'daki bahçemde Zencefil yetiştirmeyi deniyorum. Geçen sene uzun süre saksıda yetiştirip oldukça geç bir dönem dışarıya dikmiştim. Pek başarılı sonuç aldığımı söyleyemem. Sanırım biraz fazla güneş aldılar ve yeterince büyümediler ama ölmediler de. Bu sene diktiğim yeri fazlaca torflayarak toprağı hazırladım ve direkt ekim yaptım. Yer seçiminde daha az güneş alan bir yer tercih ettim. Bahçem bir dere kenarında olduğu için yazın en sıcak döneminde bile özellikle akşamları oldukça serin oluyor. Ama nem açısından olumlu şartlar sağlıyor.
Bu sene de çok genişleme göstermediler ama geçen seneyle kıyaslanmayacak kadar boylandılar. Sanırım yumrular da büyüyor. Geçen sene yaptığımı sandığım bir hata da erken bir dondan korkarak, saplar henüz kurumadan yumruları sökmek oldu. Bu sene tamamen kuruma gerçekleşene kadar beklemeye niyetliyim. Hatta bir tanesini toprak altında bırakıp deneme yapacağım. Herhangi bir şekilde ticari yetiştirmenin hele İstanbul'da yapılamayacağı kesin, ama geçen sene kanalarımı sökmediğim halde bir tanesi bile donmadı, pek çok tropiğin umulandan daha dayanıklı olabildiği de gerçek. Bakalım,göreceğiz...

Emine Akman beğendi.
tore0001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 00:26   #18
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

sn. tore0001 gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz resimde koyarsanız çok iyi olur.

Eski 15-09-2008, 17:56   #19
Çankırılı

Sayın Tore0001,
Siz bana göre epey bir yol almışsınız. Toprakta kalanların donmaması ise ilginç ancak sevindirici. Benim bahçemdekilerden birisi beni terk etti. Diğeri ise dördüncü filizini verdi. Bu arada çok fazla güneş gören bir yerde. Belki bu nedenle rengi hafif sarıya kaçıyor. Kışın toprakta bırakmayı ve öneri üzerine at gübresi koymayı düşünüyorum (soğukta ısı oluşturduğunu söylediler). Gelişmeleri buraya yazarsanız sevinirim.

Eski 11-10-2008, 16:29   #20
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

zencefil

arkadaşlar 30.08.2008 tarihinde ektiğim zencefillerde çimlenme mevcut aşağıya resimleri ekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 06-11-2008, 15:14   #21
-

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Zencefil

Zencefil yumrusunu taze şekilde Tansaş satıyor. Küçük bir parça aldım saksıya ektim. Acaba bu şekilde zencefil uyanırmı filiz verirmi? Verirse daha alıp ekeyim.

Bilge Kerem beğendi.
dubief Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2008, 19:13   #22
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Benimkilerin biri aldı başını uzadı gitti ama gayet sağlıklı görünüyor.

Eski 07-11-2008, 11:52   #23
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Lütfen foto ekleyin de gelişimini görelim, ben merak ediyorum, tekrar deneyeceğim, tabi tazesini bulursam.

Eski 07-11-2008, 22:08   #24
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Zencefillerimin resmini çektim ama net çıkmadı
İnşallah çiçeklerini de görürüz.

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2008, 18:57   #25
Ağaç Dostu

Auguste's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Merhaba,
Evet uyanır. Hafif karanlık ve nemli biryerde şansınız daha yüksek olabilir. Patates gibi düşünün nasıl o da uzun süre sepette beklettiğinizde sürgün veriyor, zencefil de benziyor. Ufak bir zencefil yumrusu elimize geçmişti ektik 2 gün öncesine kadar baya büyümüştü saksı değişimi sırasında yanlışlıkla kırılmış tekrar ektik yeni sürgün vermesini bekliyoruz.

Auguste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 21:40   #26
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Sürer, sürer.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 21:47   #27
Ağaç Dostu

Mine's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Galeri: 32
Hangi tansaştan aldınız sn. dubief? Hemen alayım ben de...

Mine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 22:04   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.uzmantv.com/zencefil-cayi...alari-nelerdir

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 13:17   #29
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Bende yazın zencefil yumruların saksıya ekmiştim üzerlerin patates gibi gözler vardı.Şu anda 50 cm yi geçtiler.Yapraklarının kokusu da pek güzel

canannuman beğendi.
Eski 03-02-2009, 03:13   #30
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Ben düün tek kalan fidan sularken kökden kırdım.Ne kadar üzgünüm anlatamam.Tekrar toprağa gömdüm ama ne olur bilemem.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024