agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-08-2009, 11:14   #61
Yeni Üye

onur sinan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Demir bitkiler tarafından doğrudan alınamaz, artı değerlikte olduğu için mıknatıs kutubu gibi eksi yüklü elementleri çeker bu durum bitkiye ulaşmadan okside olmasına sebep olur. Praecox'un ifade ettiği gibi Edta gibi formlarda bitkiye kazandırılır. Saçı kıbrıs mavi renkteyse kullanınız sarı, yeşil renkte bozulmuştur. Parker'in ifade ettiğinden fazla kullanmayın diğer gerekli elementlerin alınımını etkiler. pH'yı değiştirecek kadar kullanmayacağınız için pH üzerine etkisi olmayacaktır.

onur sinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 16:53   #62
Ağaçsever

superi80's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Acil yardım

Öğrencilerime lise 9 sınıf kitabında olan kıbrıs taşı yazan (bende saçı kıbrıs olarak söyledim) maddeyle ip boyamalarını istedim.Boyama yaparken mutfaklar berbat olmuş.Okulda ben ödev kontolü yaparken üzerim sarı noktalar doldu.Demir bileşiğinin bu kadar çabuk oksitleneceğini bir kimyacı olarak hiç düşünmedim.Şu an beyaz formam yıkanıyor .Ben nasıl lekeleri çıkarayım.Öğrenciye nasıl yardımcı olayım.Beyaz deri çantam lekelendi .Lütfen Fikirleri olanlar söylesin

superi80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 16:54   #63
Ağaçsever

superi80's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Bilgisayar başında olan varmı ?

superi80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 22:16   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Pas lekelerini oksalik asit çözeltisi ile çıkarabilirsiniz.
Saçıkıbrıs (Demir II sülfat) ile iplik boyanmaz. Saçıkıbrıs bir mordan maddesidir. Başka maddelerle (Boya bitkileri) yapılan boyamaların başka renklere dönmesini sağlar veya önmordan olarak kullanılırsa boyanın (bitkisel boya) ipliğe bağlanmasını sağlar.
Kökboyamada (bitkisel boyama) kara boya olarak da ismi geçer. Kara boya denmesinin nedeni, bazı renkler saçıkıbrıs ile mordanlanırsa siyah renk elde edilir. Kumaş dışındaki eşyalar üzerindeki pas lekeleri seyreltik tuzruhu (Hidroklorikasit) ile giderilebilir. Tatbik edeceğiniz eşyada önceden küçük bir deneme yapmanızda fayda vardır. Oksalikasit sorunsuz kullanılabilir.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 22:33   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Saçıkıbrıs ile ilgili bir tanede reçete yazayım.
Yünü veya ipeği % 3lük saçıkıbrıs ile 95 derecede 30 dakika mordanlayın, sonra da sarı yoğurtotu (Galium verum) ile 100 derecede 40 dakika boyayın. Kiremit kırmızısı renk elde edeceksiniz.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2009, 21:42   #66
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Demiroksit-Saçıkıbrıs bulamadigimiz durumlarda acaba Eczanelerde insanlar için kulanılan Demir içeren damla **** tabletlerden kullanabilirmiyiz lutfen bir bilen yazarsa sevinirim saygılar

gokcebayrak beğendi.
triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 14:34   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2010
Bir yerde demir lekesini çıkartmak için ("bebeklerin tulumları verilen demir damlaları ile lekelendiğinde nasıl temizlenmeli?" diye bir yazıda), lekeli kumaşın limon ile uzun müddet ovulup güneşte kurumaya bırakılmasının önerildiğini okumuştum. Denemedim, işe yarıyor mu bilmiyorum, ama zararsız gözüküyor, denemeye değebilir.

birem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 21:34   #68
Ağaçsever

Kekik's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birem Mesajı Göster
Bir yerde demir lekesini çıkartmak için ("bebeklerin tulumları verilen demir damlaları ile lekelendiğinde nasıl temizlenmeli?" diye bir yazıda), lekeli kumaşın limon ile uzun müddet ovulup güneşte kurumaya bırakılmasının önerildiğini okumuştum. Denemedim, işe yarıyor mu bilmiyorum, ama zararsız gözüküyor, denemeye değebilir.
Yazdığınız bilgiyi ben uyguluyorum.Pas lekesi, karadut ve vişne suyu gibi zor çıkan lekeler için;lekenin üzerine şeker döküp üzerine bol limon suyu sıkıyor ve güneşin etkili olduğu saatlerde güneşte bekletiyorum.Daha sonra da bol suyla duruluyorum.Yalnız bu işlemi leke yeni oluştuğunda yapmak iyi sonuç veriyor.

kupecim beğendi.
Kekik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2010, 19:59   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ophrys Mesajı Göster
Sorum komik gelebilir ama, Ada'nın kullanmadığı ve kullanması gerekmeyeceği demir damlası var bitkilerde kullanılabilir mi? (aspirin ve bazı vitamin ilaçlarının kullanıldığını okumuştum)
aspirin dediğimiz asetilsalisilik asit. Bunu toprak pH'ını düşürmek için vermemiz uygun mu ?

feyyazk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2011, 09:19   #70
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Yardım!!!

Merhaba sevgili forum üyeleri. Bitkilerimden bazılarının yaprakları iyice sarardı, bazıları ölmek üzere. Forumdaki arkadaşlar demir sülfat kullanmamı önerdiler ama bulunduğum ilçede hiçbir yerde bulamadım. İnternette satan sadece bir yer buldum. onlarda 10 KG dan aşağısını göndermiyolar oda benim için fazla. Elinde demir sülfat olan varsa bana 1-2 KG kadar yeterli, ücreti ne ise ödemeye hazırım. Ptt kargo ile gönderebilirsiniz. Lütfen bana yardımcı olun. Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleyen AgacSevdalisi : 14-09-2011 saat 09:58 Neden: ekleme
AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 20:20   #71
Yeni Üye

Hakan_'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2011
Anadolu Yakası'nda demir sülfat satan bir yer var mı acaba ? Kadıköy'de yok ya da ben bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hakan_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 21:18   #72
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan_ Mesajı Göster
Anadolu Yakası'nda demir sülfat satan bir yer var mı acaba ? Kadıköy'de yok ya da ben bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hakan Bey;

Eminönü sizin için bir vapur mesafesinde.
Bir kg' lık plastik kutuda sanırım 5 tl.

Adres: Bereket Kimya
Rahvanci Sokak No:10 Bahçekapı - Eminönü - İstanbul

Hakan_ beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 22:42   #73
Yeni Üye

Hakan_'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Hakan Bey;

Orhan Bey teşekkürler

Hakan_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 20:06   #74
Ağaçsever

biyologist's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Hakan Bey;

Ben de teşekkür ederim. Peki uygulama şekli üzerinde yazar mı?

biyologist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 20:29   #75
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biyologist Mesajı Göster
Ben de teşekkür ederim. Peki uygulama şekli üzerinde yazar mı?
Hayır yazmıyor.

Ben fidanlarımda her 2-3 cm çap (kalınlık) için bir yemek kaşığı olmak üzere, taç izdüşümünü, kazma(çapa) ucuyla çember gibi kazıyor, döküyorum. Sonrada üstünü örtüyorum.

Birde; 15 litrelik ilaçlama pompasındaki suya bir yemek kaşığı katıyor, iyice karıştırıp, yaprak gübresi olarak kullanıyorum.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 18-06-2012, 23:07   #76
Ağaçsever

biyologist's Avatar

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Orhan bey. Bazı sorularım olacak, yanıtlarsanız sevinirim. Demir sülfatın yaprak rengine faydalı olduğu ve klorofilleri arttırdığını öğrendim; peki yaprak büyüklüğüne (veya genişliğine) etkisi olur mu? Mantık olarak etkili olur gibime geliyor ama tam olarak emin olmak istedim. Küçük ve sarı yapraklı ortancam var, bunun için kullanacağım. Bir de ne sıklıkta ve hangi mevsimde kullanılmalı acaba?

Güzin Çakar beğendi.
Eski 19-06-2012, 06:31   #77
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biyologist Mesajı Göster
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Orhan bey. Bazı sorularım olacak, yanıtlarsanız sevinirim. Demir sülfatın yaprak rengine faydalı olduğu ve klorofilleri arttırdığını öğrendim; peki yaprak büyüklüğüne (veya genişliğine) etkisi olur mu? Mantık olarak etkili olur gibime geliyor ama tam olarak emin olmak istedim. Küçük ve sarı yapraklı ortancam var, bunun için kullanacağım. Bir de ne sıklıkta ve hangi mevsimde kullanılmalı acaba?
Yaprak büyüklüğünede katkısının olacağını sanıyorum. Ben, bu güne kadar böyle bir gözlem yapma ihtiyacı duymadığım için farkında değilim.

Demir Sülfatı, topraktan ;
İlkbahar ve sonbahar aylarında birer kez veriyorum.Topraktan bir aydan daha uzun bir sürede sonuç elde ediliyor.

Yapraktan ise;
Yapraklar yeşillene kadar 10-15 günde bir veriyorum. Yani tüm yapraklı dönemde uyguluyorum. Yapraktan uygulamada, çok kısa zamanda sonuç alınıyor.

Tüm yapraktan uygulamalarda olduğu gibi (İlaçlama, gübreleme), uygulamalar esnasında, yaprağın yaş (ıslak) olmamasına dikkat ediyorum, akıp gitmesin diye...

Umarım sonuç alırsınız.

Bazen bitkilerimin tüm dallarında oluşmuyor. Tek bir dalda bile demir eksikliği görülebiliyor. O zaman, o bölgeye uygularken, diğer dallara hafifçe geçiştiriveriyorum.

Eski 19-06-2012, 16:04   #78
Ağaçsever

biyologist's Avatar

Çok teşekkür ederim Orhan bey. Faydalı oldu benim için.

Eski 10-08-2012, 14:11   #79
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Merhaba
Arkadaşımın kullandığı demir ilacının formülünde yer alan demir II sülfat, mukoproteoz, askorbik asit, titanyum dioksiti internette araştırırken forumda sizin demir sülfatı bitkiler için kullandığınızı okumaya çalıştım. Bu element toprakta ve insan bünyesinde aynı etkiye sahipmi. Dahası insanlarda ilaç olarak tüketilmesinin yan etkileri varmı. Toprakta kullanılan bir kimyasalın demir eksikliği için insanların direkt tüketmesinde ne tür bir ayrıcalık var acaba.

gül- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 14:28   #80
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Tarımsal amaçla üretilen ürünleri ilaç olarak kullanmamanızı öneririm.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 14:33   #81
Ağaçsever

bende zaten kullanmadan önce araştırmak istedim. forumdaki bilgileri okuyunca da endişe ettim doğrusu. napalım şimdi demir eksikliği var diye doktor yazmış, eczanede satmış, bizde kullanmaktan endişe ediyoruz.

Eski 10-08-2012, 14:37   #82
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu konuda doktorun yazdığı reçetedeki ilacı kullanın. İnsanlarda da demir eksikliği söz konusu oluyor.
Bitkilerle insanların demiri alıp kullanma biçimleri aynı değildir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 14:45   #83
Ağaçsever

çelişki oldu ifadelerde... demir II sülfatı tıbbi olarak ilaç adı altında tablet şeklinde insan sağlığında kullanılması ne kadar sağlıklı ve güven verici acaba...

Eski 10-08-2012, 14:59   #84
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
FeSO4'ün derişiği, dozajı vs... hususları, ilaç yapımında hep düşünülmekte.

Hâttâ demir sülfatın haricinde yazdığınız diğer maddeler, demir sülfatın bir takım yan etkilerini absorbe ediyor(maskeliyor) olabilir.

Eğer düşündüğünüz gibi bir şey olsaydı. Kimse demir ilaçlarını üretmez, kullanmazdı. Aktarlardan demir sülfatı temin edip, doğrudan alırlardı. Ve bunu da hekimler önerirdi.

Bu konuda memet beye katılıyorum.

Lütfen, asla ve asla ilaç olarak ruhsatlanmamış hiçbir maddeyi kullanmayın. Çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 15:00   #85
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
insandaki demir eksikliği için sadece bitkilerle tamamen çözebilirsiniz

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 15:16   #86
Ağaçsever

sayın attar teşekkür ederim.
sayın ilhan zaten doğrudan ve tek başına bir kullanımdan bahsetmiyorum. demek istediğim reçeteli ilacın içindeki etken madde olan demir II sülfatın tıbbi olarak insan sağlığında kullanılmasının yan etkilerinin neler olduğunu irdelemek istedim.

Eski 10-08-2012, 15:20   #87
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Anladım, yanlış anlaşılma oldu o zaman

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 22:41   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2012
Çöl kum tozlarının doğadaki döllenmeyi sağladığı ve dünyanın ısınmasını yavaşlattığı ozon tabakası ve güneş ışığı sayesinde kumun içerisindeki demir 3 in demir II formuna dönüştüğü ve böylelikle denizlerdeki alg patlamalarına sebep olduğunu okumuştum

Bu demir sülfatı algleri çoğaltmak için kullanabilirmiyiz acaba.? Uzman arkadaşlar cevap verirse evinirim teşekkürler.

kdr1965 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 22:47   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2012
Başka bir yerden alıntıdır.

Yer kabuğunun % 5’ ini demir oluşturur. Topraklar genellikle demir açısından zengin olmasına karşılık ortamda Ca’un fazla olması ve havalanması uygun olmayan toprak şartlarında bitkiler demirden faydalanamazlar. Bitkiler demiri daha ziyade Fe2+ formunda alırlar. Bazen de Fe3+ formunda alabilirler. Ayrıca demir kleytleri olarak ta alınabilmektedir. Demir hangi formda alınırsa alınsın bitki bünyesinde Fe2+ formuna dönüşmeden kullanılamaz. Yüksek kalsiyum olduğunda yani toprak pH’sı yüksek iken demir bileşikleri Fe2+ ve Fe3+ formlarına indirgenemez. Öte yandan bikarbonat iyonları da demirin hareketliliğini azaltarak, alımını azaltabilirler. Topraktaki kirecin çözünmesinde CO2’in önemli etkisi vardır. Havasız koşullar da CO2 oluşumuna sebep olmakta ve bu durum dolaylı olarak demir eksikliğiyle sonuçlanmaktadır. Sıkışık topraklar, uzun süreli sulama, aşırı yağışlar, yüksek taban suyu da demir alımını engelleyen unsurlardır. Toprakta fazla miktarda ağır metal olması da (örneğin mangan) demir eksikliğine neden olmaktadır. Demirin bitkilerdeki fizyolojik işlevi; bir çok enzim sisteminde prostetik gurup olarak görev yapan hem hemin maddelerinde yapı elementi olmasıyla ilgilidir. Demir eksikliği : Demir eksikliği belirtileri öncelikle genç yapraklarda başlar ve yaprak damarları arsında sararma dikkat çeker. Görünümleri oldukça tipiktir. Kolayca tanınırlar. En ince damarlar dahi yeşil kalarak bu damarlar arasındaki renk tamamıyla sarıya döner. Şiddetli noksanlıkta damarlarda sararabilir. Bazen magnezyum noksanlığı ile karışır. Aradaki fark Mg noksanlığında sararma yaşlı yapraklarda görülür. Demirde ise genç ve tepe noktalardaki yapraklarda belirtilere rastlanır. Meyve ağaçlarında Fe noksanlığının bazı dallarda görülüp, bazılarında görülmemesi sık görülür. Yaprak analizleri demir noksanlığının tanınmasında yeterli değildir. Çünkü bazen klorozlu yaprağın demir içeriği sağlam olandan daha yüksek bile çıkabilmektedir. Bunun nedeni demirin bütün formlarının bitkiye yarayışlı olmamasından ileri gelir. Tanının en kolay yolu uygun demir çözeltisini yapraklara püskürtmektir. Kloroz kaybolur veya hafiflerse Fe noksanlığı olduğu anlaşılır.

Demir gübrelemesi : Demir noksanlığının giderilmesinde yaprak gübrelemeleri etkili olmaktadır. İnorganik demir tuzları (örneğin demir sülfat) % 0,05 ve % 1 arasındaki konsantrasyonlarda püskürtülmesi faydalı olabilir. Dikkat edilecek husus tuz içerikli gübrelerin yapraklarda yanmalara neden olabileceğidir. Yani uygulama zamanı ve konsantrasyon iyi ayarlanmalıdır

bahtiyar02 beğendi.
kdr1965 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 10:16   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mine pakkaner Mesajı Göster
suda ve toprakta bulunan fazla kireç demir alımını etkiler. özellikle asit ortam isteyen bitkilerde buna bağlı olarak demir eksikliği görülür. Demir eksikliği bitkilerde, genç yapraklarda damarlar arası sararı sararma ile ortaya çıkar. Damarlar yeşildir. Bu belirti görülmeye başlandığında mutlaka demir verilmelidir. Illa demirsülfat şart değil. Ziraatçilerden demir gübresi de alabilirsiniz. Ancak diğerine göre çok daha pahalıya mal olur.
mine hanım merhaba

bende de bir gardenya var 4 5 aydır iş yerimde yetiştirmeye çalışıyorum. Tam bilgim yok bakımı hakkında internetten araştırdım ama farklı farklı bılgıler var hangısını yapacagını şaşırdım. Aldığımızdan beri çiçek tomurcukları vardu uzerinde ve daha açmadılar. Ne kadar sureyle sulamalıyım. Bahsettıgınız demır sulfat **** asıt için yapılan işlemler nasıl ve ne sıklıkla yapılmalı yardımcı olabılırmısınız. Su an unlu bıt var üzerinde tomurcukları dökülmeye başladı sağlıklı bir gardenya nasıl yetiştirebılırım yardımcı olursanız çok sevınırım.

KAMELYAM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024