agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2007, 22:54   #31
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Tuz gibi toprağa serpilse homojen dağılır mı acaba?

Ben saksı için öyle yapmayı planlamıştım ama vazgeçtim.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 23:21   #32
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Tuz gibi toprağa serpilse homojen dağılır mı acaba?

Ben saksı için öyle yapmayı planlamıştım ama vazgeçtim.
Dağılmayacağından eminim.
Zaten ıslak bir şey, elimize yapışacak savururken.
O yüzden hemen sularsak belki kolayca erir ve erimiş olarak dağılır (mı) diyorum.

Ben gardenya için bir pet şişede eritip toprağına verdim. Ama çim olunca iş biraz karışıyor.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 23:32   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Teyzem toprakta olan böcekleri yüzeye çıkarmak için saçıkıbrıs kullandığını söyledi. O da annesinden öğrenmiş. Hatta anneannem danaburunları için kullanırmış. Teyzem en son büyük yapraklı fesleğenlerine dadanan gündüz uyuyan gece çıkan böcekler için kullanmış ve fesleğeni kurtarmış. Burada gübre olarak kullanıldığını öğrendim. Çok işlevli bir şey demek.

kupecim ve nurdangul beğendi.
agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2007, 08:56   #34
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Agartha hergün yeni birşey öğreniyoruz.Teşekkür ederiz.Hemen uygulamaya geçelim.Böceklere ölüm...Tabi zararlı olanlara..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 15:50   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Şu bağlantıda
http://www.milliyet.com.tr/2004/03/13/yazar/uras.html
zeytinlerin piyasaya sürülmesi aşamalarından bahsederken, konu başlığımız ile ilgili bir detay dikkatimi çekti.

Alıntılıyor ve görüşlerinize sunuyorum:

"...Kötü niyetli üretici, önce yaralısına, berelisine, rengine bakmadan tüm zeytinleri topluyor. Kocaman beton havuzlara dolduruyor. Halkımız zeytinin alacalısını beğenmediğinden, kapkara parlak zeytin aradığından, zeytinin kararması için havuzun içine zehirli tekstil boyası oksidation tetroamin veya demir sülfat atıyor. Şimdilerde "Saçı Kıbrıs" diye adlandırılan ne olduğunu anlayamadığım bir boyadan bahsedilmeye başlanmış. Bu katkı maddeleri hem kanserojen hem de alzheimer hastalığına sebep olan maddeler, tam anlamıyla hepsi birer zehirli bomba..."

Buna ne diyorsunuz ???
Özellikle uzman üyelerimizden teknik görüş alabilmek mümkün olursa kafalarımız daha net olabilir umarım...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 17:57   #36
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Benim garibime giden ne olduğunu anlamadığı maddeler için kanserojen diyebilmesi. Yani çamur atılıp izi kalabilme taktiği. Evet illaki tekstil boyası vs. gibi maddelerin katılmasını takdir edemem, ancak ne katıldığının analiz raporları ile ispatı gerekir ki, sanırım bunu sağlık bakanlığımız tespit edebilir.

Demir sulfatı katmak insan sağlığı açısından bir zararı yok gibi ise de bu maddenin teknik kalitede olanlarının ağır metaller içerebileceği gerçeğini de düşünüp araştırmak gerek.

Hal böyle ise de bunun zaten bitkilerde özelikle de yenen (yem veya beşeri gıda amaçlı) bitkilerde kullanımı da sorun yaratacaktır demektir.

Her katkı madesini veya boyayı insana zararlıdır diye damgalıyamayız. Bir dizi doğal veya sentetik boyaların da ilaç ve gıda sanayinde kullanılabileceği gibi, bazı boyar madelerin de bitki menşeili olmasından dolayı zararsızdır diyemiyeceğimiz gibi...

Sonradan o yazıyı okudum, beyfendi kostik konusunda da saçmalamış. Ben bu tür yazıları ciddiye alınca kimya bilgimden de şüphe eder olmam gerek...

Turşu suyu içince ülser olamıyorum da asidik bir salamurada kostik fazlası demek ağzıma zeytin yağından mamul sabun sokuyorum demek... Eh sanırım hepimiz sabunun tadını biliriz... Yok yahu ben ciddiye alamıyacağım bu yazıyı...
Özür dilerim.

abk ve kupecim beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 09:10   #37
Ağaç Dostu

Aynı kanaatteyim;

Uras gibi muteber bir gazetecinin böyle bir yazı kaleme almasını yadırgadım.

Her bilgi havada; hepsi mulak; biri demiş de o da aktarmış; teyid etme ve teknik danışma gereği duymadan üstelik...

Eski 09-08-2007, 17:57   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2007
yaw kaç gundur yasamıom onaylayamadım üyeliğimi kolayı yokmu bu işlerin.tesadufen girdim siteye hayranı oldum gitti.

çete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 18:07   #39
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çete Mesajı Göster
Kaç gündür yazamıyorum, onaylayamadım üyeliğimi. Kolayı yok mu bu işlerin? Tesadüfen girdim siteye hayranı oldum gitti.
Sevgili Çete, hoşgeldiniz. Sanırım bu şekilde yazmaya dikkat etmezseniz, üyeliğinizin onaylanması uzun sürebilir. Lütfen yazmadan önce forum kurallarını inceleyiniz.

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 20:12   #40
Yeni Üye

onur sinan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Demir

Fe(II)SO4 ün asıl rengi mavidir, suda çözündüğünde sarı pas rengin alır, esas itibariyle karanlıkta saklanması gerekmektedir. Saklanmadığı durumda demir değerlik değiştirerek sarı yeşil renk almaktadır. Kullanımı EDTA ile birlikte yapılması önerilmektedir. Demir ile kalsiyum birbirlerinin alınımı etkilemektedir 27,8/332.2 oranında kullanılmalıdır (http://www.sigmaaldrich.com/Area_of_...e___Skoog.html). Bazı kaynaklarda demir tozunun ve inşaat çivisinin saksıya batırılmasıyla demir eksikliğinin giderilebileceği söylenmektedir ancak bunun kullanılabilir formda olup olmadığını bilmiyorum.

Saygılarımla

onur sinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 00:51   #41
Ağaç Dostu

EDTA nedir onur sinan?
Bir de bende, bir fidanlıktan demir gübresi diye almış olduğum, yeşil renkli, toz şekerimsi bir gübre var.

<bu renkte olması bozuklu olduğunu mu gösterir?

Eski 02-02-2008, 05:57   #42
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
ilave

Arkadaşlar, ben de saçı kıbrısı ortancalarda kullanıyorum. Ortancalarıma verdiğim yegane gübre o. Nedem mi onu da bilmiyorum? Öyle duymuştum. Ortancalarımı renklendirmek istediğimde mavileştirmek için alüminyum sülfat + saçı kıbrıs, pembeleştirmek istediğimde de, kireç tozu+ saçı kıbrıs. Senelerdir bunu yaparım, netice de alıyorum.
Sayın onur sinan, öğrendiğim iyi oldu, saçıkıbrıs bir kovanın içindeydi. Evvelce rengi maviydi, ağzı açık olduğundan demek ki sarı-beyaza döndü. Bunutükettikten sonra yeni aldığımı kapaklı bir kovada muhafaza edeyim. Teşekkürler.

Evet, EDTA nedir?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 10:20   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşlar bu demir sülfatı doğal yoldan bitkilere vermemiz mümkün değilmi.Mesela ben menekşelerimde ve ortancamda asitli ortam oluşturmak için sirke **** limon tuzu kullanıyorum.Bu bahsi geçen ilaçlar pahalımı. Birde bizler için verilen demir ilaçları varya onlardan versek ne olur acaba...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 15:22   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Evet, EDTA nedir?

Etilen diamin tetra asetikasit.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 15:47   #45
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Demirin iki değerlikli sulfat tuzu açık yeşildir, suda kolay çözünür. Ancak havada oksijenin ve nemin etkisi ile çok kolay demirpası demiroxid oluşur. demir oxid suda zor çözünür. açık nemli ortamlarda kalmış demir iki sulfat tuzlarının sararması da bundanıdır. demirin EDTA ile yaptığı komplex molekül kısmen stabildir vede oksijen ile temasını engeleyip oksidlenmesini önler belli bir müddet sudaki çözeltisi demir pası gibi çökme yapmaz. EDTA çoğu çamaşır tazlarında detergentlerin işlemesi için gereken kalsyumsuz ortamı yaratmak yüzey geilimi düşüren olarak da eklenmektedir. sudaki kireci magnezyumu bu şekilde maskelemek yüzer hale getirmek mümkün olur. (Tabii poli-fosfatların yanı sıra)
Bu şekilde komplexlenmiş demir çözeltide kalacağından bitki köklerine ulaşımı sağlanmış olur. EDTA komplexlenmemiş demir kısa sürede toprakta büyük bölümü köklere ulaşmadan demir pası gibi çökme yapıp kalacaktır.
Belki işlemin detayını, sebebini ve/veya kimyasını merak eden arkadaşlar olur diye de bu ek bilgileri yazmak istedim burdan.
Name:  EDTAfE.gif
Views: 11908
Size:  10.3 KB

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 21:15   #46
Ağaç Dostu

bu renkte olması bozuklu olduğunu mu gösterir?

Demirsülfat bozulmaz, zaman içinde demir(üç) sülfata dönüşür. Demirsülfatın orjinal rengi açık yeşile çalar. (Nil yeşili) Demirsülfat sıcaklıkla bünyesindeki kristal suyunu kaybederek beyazlaşır. 70 derecenin üzerinde ısıtıldığında da tamamen beyaz toz olur. Sudaki çözeltisi de açık yeşildir. Elinizdeki maddenin demir sülfat olduğunu anlamanız için, bir miktar maddeyi suda çözün ve bir mermer üzerine dökün, mermer üzerinde pas lekeleri oluşursa elinizdeki doğru maddedir.
Sakın hazırladığınız çözeltiyi balkon veya müştemilata dökmeyin, sonra da pas lekelerini çıkarmaya uğraşırsınız.

kupecim beğendi.

Düzenleyen Sergüzen : 02-02-2008 saat 22:01
Eski 03-02-2008, 01:34   #47
Moderatör

Güler's Avatar

Arkadaşlar, bilimsel olarak açıklamalarınız çok güzel ama ben anlamıyorum, sizlerden ricam, ben ortancalarıma sulama suyuna veya kök diplerine (yakın) saçıkıbrısı vereyim mi yoksa yanına başka birşey daha mı ilave edeceğim?

Eski 03-02-2008, 08:32   #48
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili praecox - eyüp1
Yukarıdaki mesajı size yazarken aklıma ufak bir fıkra geldi, yazmadan geçemiyeceğim. Lütfen alınmayınız, sözüm meclisten dışarı.....
Osmanlının son zamanlarında milli mücadele yıllarında bir paşa varmış, Vehip paşa. Bu paşa değerli bir paşaymış ve ozamanlarda heryerde herşeyde kullanılan atlara, katırlara vs hayvanlara büyük değer verirmiş. Bir gün katırlardan biri ölmüş. Eyvah... almış herkesi bir telaş, paşaya ne söyleyeceğiz?, Nasıl söyleyeceğiz? Düşünmüşler taşınmışlar, en nihayet ''gidelim baytardan oturaklı bir rapor alalım'' demişler ve durumu baytara anlatmışlar. Baytar da bir yığın ilmî terimlerin bulunduğu bir rapor hazırlamış ve bunu paşaya sunmuşlar. Paşa bir okumuş anlayamamış, tekrar okumuş yine anlamamış ve raporun altına bir kenar not düşmüş: baytar, baytar ıstılah-ı fenniyen başında paralansın katır niye öldü.....
Ben saçıkıbrısı nasıl kullanayım?

Ben hernekadar fıkra diye başladıysam da bu bir anekdottur.

guloz ve kupecim beğendi.

Düzenleyen Güler : 03-02-2008 saat 08:47 Neden: ilave
Eski 03-02-2008, 10:01   #49
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Evet Güler Hanım,bu konuda benim de kafam çok karışık.Bu saçıkıbrızını vermeye ben de tereddüt ediyorum.Annem yıllardan beri saçıkıbrızı koyduğunu söyler .Ben koyduğum zaman hiçte öyle söyledikleri gibi gelişme göstermiyor.Hatta sararıp soluyor.Nerde yanlış yaptığımı bilemiyorum.Zar zor küçük de olsa çiçekleniyor,bu defa da tam açmadan çiçekler dökülmeye başlıyor.
Bazı yerlerde toprağının asidik olmadğı takdirde demiri alamayacağını okudum.Toprağının asidik olup olmadığını cihazsız nasıl anlayacağım?

fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 19:52   #50
Ağaç Dostu

Sevgili Guler ve fatmadundar
1- Ben ortancalarımda demirsülfatı aşağıdaki gibi kullanıyorum. Üç saksı ortancam var. Saksıların her biri 20 litrelik. 500 gr demirsülfatı (Üç saksı için) iki defada, 15 gün ara ile bitkilerin diplerine döküyorum ve sonra da suluyorum. Verme zamanı: Ortancalar patladıkları zaman. Havaların durumuna göre Şubat sonuda olabilir, Mart ortası da olabilir. 15 gün sonra kalan demirsülfatı veriyorum. Demirsülfat yaprakların klorofil yapmasına yardımcı oluyor. Yani yeşillenmesine. Sizin yukarıdaki anekdotunuz üzerine, klorofilin oluşma mekanizmasını anlatmıyorum.

2- Toprağınızın pH-Değerini ölçmek için, piyasada satılan pH-Metreler ve pH-Kağıtları var. pH-Metreler kalite ve markalarına göre değişik fiatlarda. Ortalama 80-100 YTL. pH-Kağıtları daha ucuz. Şerit(strip) şeklinde tek tek olanların fiatı 100Ad./20-25 YTL. Kimyasal madde satan yerlerden alınabilir. Bursa için Tahtakalede Teknik Kimyada var. pH-Kağıtlarının bir de rulo şeklinde olanları var. Onlarla, sadece maddenin asitmi mi, baz mı olduğunu kontrol edebilirsiniz.
Toprağınızın pH-Değerini kontrol etmek için; su bardağı içine bir miktar toprak koyun, üzerine su ilave ederek toprağınızı iyice çözün. Sonra pH-Kağıtlarından bir tane alın ve bardağa 10-15 saniye daldırın, sonra şeridi bardaktan çıkarın. Şeridin üzerindeki renklerin değiştiğini göreceksiniz. Renk değişimini şeritlerin kutusu üzerinde bulunan renk skalası ile karşılaştırın, renkler hangi değer ile uyum gösteriyorsa toprağınızın pH-Değeri odur. Veya bardağa pH-Metrenizi daldırın, dijital olarak ekranda pH-Değeriniz görünür.

3- Biliyorsunuz Demirsülfatın fazlası da zararlı.

guloz beğendi.
Eski 04-02-2008, 00:00   #51
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Saçıkıbrıs eriyiği diye çiçeklerime camsil püstürttüğüm gün aklıma geldi

İki şişe yanyana duruyorlardı. Aman ha benim gibi hata yapmayın

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 01:03   #52
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın eyüp1, yazdığım anekdot, sizi üzmesin, o işin espri tarafıydı.
Ben de saçı kıbrısı bu şekilde kullanıyorum, teşekkürler. Ph hiç ölçmedim, bundan sonra yaparım.

Eski 05-02-2008, 14:41   #53
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Sn Eyüp1,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Evet ,ortanca saksılarını hep dediğiniz boyutlarda tutuyorum.Ama ben üç saksıya 250 gr demir sulfatı bir defada vermeye cesaret edememiştim.Bir yemek kaşığı verdiğim zaman bile çok verdim galiba sararıp soldu diye üzülüyordum.Bu sene dedğiniz gibi yapacağım.
Bol ortancalı yıllar.

fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 14:39   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Merhabalar
Demir sülfat toprağın ph düşürürmü.?

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 14:42   #55
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. Arkadaşlar ,
Antalya Narenciye Araştırma Enstitüsü yayını Narenciye Hastalık ve Zararlıları adlı kitapta Bordo bulamacının yapraklara daha iyi yapışmasını ve yağmurla yıkanmaya karşı direnç kazanması için 250 gr./100 lt. dozajında Demir Sülfat karıştırılması önerilmektedir. Kitapta Demir Sülfat parantez içerisinde Kara boya - Zaçı kara olarak da adlandırılmıştır. Piyasada araştırdım ama kara boya diye bir madde bulamadım , piyasada bulunan demir sülfat sarımsı yeşil renkte . Yukarıdaki mesajlarda bahsedilen Zaçı Kıbrıs , Kara boya - Zaçı kara ile aynı değerlikteki demir sülfat mı ? Ve sarımsı yeşil renkli olan demir sülfat da yukarıda kitapta bahsedilen aynı amaçla kullanılabilirmi ? Selamlar . . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2008, 22:55   #56
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Merhaba arkadaşlar forumda birkaç yerde okudum yine buradada yazıyor;acaba saksıya demir parçası-çivi koyarak toprağın demir açığını kapatabiliyormuyuz? Böyle birşey mümkünmü?

quercuslover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 08:38   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2006
demir sülfat

merhaba arkadaşlar geçen gün mısır çarşısında halk diliyle karaboya da denilen demir sülfat aldım,alma amacım forumlarda söylendiği gibi gardeniaların yapraklarına tarif edilen ölçüde kullanmaktı,
aldığım satıcı bunun bitkilerin dip bölgelerine özellikle gül ve ortancaya kullanmamı tavsiye etti,kısacası kafam karıştı bu demir sülfat hangi çiçeğe ve ne miktarda ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgisi olan benimle paylaşırsa sevinirim..

zayta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 22:33   #58
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Selam arkadaşlar,
Bu demir meselesine benden bir uygulama.Çocuklarımın içedigi demir şuruplarını sulandırıp çiçeklerime verdim.Sonucunun ne olacagını bilmiyorum.Bu konuda söyleyeceklerinizi merakla bekliyorum.

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 13:04   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2006
Arkadaşlar, bu konuda uzmanlaşmış kardeşlerim! Bu demir sülfatın kullanım miktarı püskürtülme olarak anlaşıdı lütfen bize hangi bitkilere önerilibileceğini,diplere kullanılıp kullanılmadığını söylerseniz çok yardım almış olacağız..

zayta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 00:38   #60
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zayta Mesajı Göster
Arkadaşlar, bu konuda uzmanlaşmış kardeşlerim! Bu demir sülfatın kullanım miktarı püskürtülme olarak anlaşıdı lütfen bize hangi bitkilere önerilibileceğini,diplere kullanılıp kullanılmadığını söylerseniz çok yardım almış olacağız..
Kulaniliyor gardenya ve ortanca isimi geciyor su ana kadar bride cimler ama sanirim genel ozelligi topraktaki ph seviyesini ve klorafil zengillesmesini sagladigi icin cok daha genis bir yalpazeye hitap etmesidir ben gardenya icin kulanicam sonuclarini iletirim

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024