agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2010, 17:28   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Tavuk gübresi kurutmak...

Afyon'da aileme ait bir yumurta tavuk kümesi var. Geçtiğimiz ay çevre ve orman bakanlığından gelen denetçiler tavuk gübresinin doğaya atılmasından kaynaklı olarak ceza kesmek istemişler. Sonradan denetleme için yeniden bir gün verip sonraki bir tarihte geleceklerini söylemişler.

Şu anda kurutma üzerine endüstriyel imalat yapan bir firmada çalıştığımdan dolayı daha önce bitki kurutma, tavukhane ısıtmak veya yaprak kurutma projelerini yapmıştık ve Kemal Unakıtan' a ait AB Gıda firmasında likid yumurta için yapılan tavuk hanelerden çıkan gübrelerin bir yerde depolandıklarını görmüştüm.Depolanan bu gübreler daha sonra bir konveyör üzerine alınarak kapalı bir ortamda sıcak hava ile kurutmak ve daha sonra bir değirmende ufalayarak çalıma prensibine bağlı bir sitemle kurutulduğunu görmüştüm.Fakat Banvit' te görüştüğüm bir görevlinin hayvan gübresinin direk kurutularak paketlenilmesinin gübreleme için kötü sonuçlar doğurabileceğini alternatif sistemlerin dünyada uygulandığı ,ve çok başarılı çalışmalar olduğunu söylemesi üzerine internet üzerinden araştırmalar yapıyorum.

Bu konuda çalışması olan arkadaşlardan teknik konularda yardım bekliyorum.Yapılabilecek makinanın projesini çizdim ama bu şekilde yapılan bir makineden alınan kurumuş tavuk gübresinin çevreye verdiği kokudan kurtulunabilir belki ama toprakta kullanılması ne kadar uygun olur ?

Hem amatör olarak uğraşan hemde bu tarz yumurta üretim hanesi için organik gübre üretimi yapabilmek için hangi aşamalardan geçirilmelidir ? Nelere dikkat edilmelidir ? Kurutmada istenilen nem miktarı ne olmalıdır gibi sorulara cevap arıyorum ?

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 20:13   #2
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Gokhan Bey

Bildiginiz gibi, yumurta tavugunun gubresi cok nemlidir (%85 civarinda). Bu gubreyi Once %50 nem oranina getirip (Fan separatoru ile bunu yapabilirsiniz.)Ondan sonra EM ile kompostlastirmanizi oneririm. Em ile kompostlastirdiginizda koku olmayacaktir! Ayrica, cok da degerli bir kompost elde etmis olursunuz. Saygilar.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 21:26   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Taze tavuk gübresinde kütlece %1.6 azot, %1.0-1.5 fosfor, %0.6-1.0 oranında potasyum bulunmaktadır. Geriye kalan kısım %20-30 oranında mikroorganizma ve %65-75 oranında karbon içerir. Bu yönüyle kompostlaştırılması özel önem taşımaktadır. Böylelikle zararlı mikroorganizmalardan temizlenmiş olacaktır. Ancak kompostlaştırma işlemi aerobik yoldan mı yoksa anaerobik yoldan mı yapılacak bu tamamen yapılacak yatırımla ilgili. Ancak söylediğiniz kadarıyla aerobik yoldan yapmak mümkün gözükmüyor. Szinde belirttiğiniz gibi çevreye yaymış olduğu koku yerleşim birimlerini rahatsız edecek kadar ağır olabiliyor.

Anaerobik yoldan kompostlaştırmaya gelince maliyet ve giderleri ve sonrasında elde edilecek ürünün pazar koşullarının iyi araştırılması gerekiyor. Astarı yüzünden pahalıya gelmeyecek ve cüzide olsa kar getirecek bir tesis kurmanın (kurutma, kompostlaştırma ve gerekirse %15-20 nem içerecek şekilde granül haline getirme) ekonomik olabilirliğini araştırmak gerekiyor. Yurtdışında bu işlemi 24 saatte bitirecek ve haftalık 50.000-70.000 lt katı atığı işleyecek kompost makineleri var. Bunlarda kullanılan yöntemleri biraz araştırmak gerekiyor.

Bir diğer alternatifse biochar olarak değerlendirme olur ki bence yabana atılmaması gereken bir çözüm. Amerikalı Josh Frye bu yöntemi kendi çiftliğinde başarıyla uyguluyormuş. Böylelikle hem ısıtmayı halletmiş oluyor, hem de elde ettiği biocharı pazarlıyormuş. Aşağıda bu prosesin nasıl gerçekleştirildiği var. Araştırılırsa endsütri tipi üretim nasıl yapılabilir oldukça fazla kaynak var. Önemli olan kapalı bir ortamda düşük oksijende yakma. Oluşan ısıyı ısınmada kullanma ve geriye kalan karbon yoğunluklu biocharı da gübre olarak kullanmaktan ibaret bir yöntem. İş Amerika olunca işin küresel ısınma ve karbon emisyonu türünden süsleyici argümanını da oluşturmuşlar hemen. (Son zamanlarda bu iş öyle abartıldı ki gün geçmiyor ki yok şu enzimi içeren meyve, yok kanseri önleyici domates, yok likopen içeriği zengin meyve vs. vurgusu ile işin içerisine bir kaç süsleyici bilimsel argüman ve yüzeysel araştırma katılarak, hatta o olayla ilgisi olmayan bilimsel kaynaklar referans gösterilerek Amerikalıların deyimiyle dummy tüketicileri cezbedecek söylemin yaygınlaştığı görüyoruz.)

Name:  biochar_cheapcarbon.jpg
Views: 12307
Size:  54.9 KB

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 01:04   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Yurtdışında bu işlemi 24 saatte bitirecek ve haftalık 50.000-70.000 lt katı atığı işleyecek kompost makineleri var. Bunlarda kullanılan yöntemleri biraz araştırmak gerekiyor.

Eklenti 173765
Bu bahsettiğiniz makinelerle ilgili araştırma yaptım ama Çin menşeli birkaç makinenin dışında çok fazla örneğine rastlayamadım.Amerikan patent enstitüsünde bile bir örneğini bulamadım.

Benim şu anki amacım bir sonraki denetime gelecek olan Çevre ve Orman Bakanlığı görevlilerinin bu çözümü gördüklerinde çevreye koku vermediğine inanmasıdır ve kendimiz içinde tesiste fazla bir külfiyet getirmeden bunun dışarı atılması ve işe yarar bir hale getirilmesidir.Bunlar göz önünde bulundurulduğunda tesis bölgesinde kompost yapımı mantıklı gözükmüyor.

Benim gördüğüm bir tesiste çıkan gübrelerin hemen bir makine parkuruna alınması vasıtasıyla direk kurutulup toz haline getirildikten sonra paketlenmesi idi. Bu çözüm tabi içerisinde belli bir nem kalacak şekilde uygulandığında işe yarar bir ürün alırmıyız ?

Aklıma gübre kurutma makinesi olarak başka bir fikir geldi. Çıkan gübreleri tesis çıkışında bir helezon vasıtasıyla kıyma makinesinde benzer ama çok daha büyük bir şekilde bir makinenin içinden geçirsek ve bunların içine de belli oranda yanmış odun külü ilave edip peletleme işlemi yapıldıktan sonra paketlenilmesi ve çuvallarla daha büyük bir alanda kompostlama için toplanılması ama bunun için de büyük bir yatırım gerekiyor. O yüzden benim bulduğum çözümün küçük çaplı bir işletme bütçesini yormayacak büyüklükte,çevreye verilen kokuyu abzorbe edip çıkan ürününde toprağa faydalı bir hale gelmesi olduğundan dolayı daha kapsamlı bir makine tasarımı gerekiyor.

Eski 05-10-2010, 11:31   #5
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Gokhan Bey
Hiç komplike makinelere ihtiyacınız yok. Nem oranını düşürmeniz şart yoksa septik kokuların önüne geçemezsiniz. Hayvan dışkılarındaki nem oranını düşürmenin en ekonomik yolu bir FAN SEPARATÖRÜNDEN geçirmektir. Yurt dışında fan separatörleri çok pahalı. Aydında EYS Makine adlı bir şirket var. Bu separatörleri imal ediyor. Fiyatı yurtdışına göre çok daha ucuz. Internetten bulabilirsiniz. Koku için EM ister kullanın ister kullanmayın ama sonuçta nemini düşürmeniz şart. Ondan sonra EM ile birlikte yarı aerobik kompostlaştırma yaparsanız. Normalde her gün havalandırma yapılırken EM ile kompostlaşma süreci noyunca sadece birkaç havalandırma yeterlidir. Hatta en baştan kümeslerden bant üzerinde dışkı çıkarken banta ve dışkı toplama çukuruna EM uygularsanız, kokudan ötürü ceza yemezsiniz. Acemi Ustanın söylediği diğer projeleri de cezadan kurtulduktan sonra zaman içinde değerlendirebilirsiniz. Saygılarımla.

Eski 05-10-2010, 12:25   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Klinoptilolit'in mucizeleri.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qokhanyilmaz Mesajı Göster
Afyon'da aileme ait bir yumurta tavuk kümesi var. Geçtiğimiz ay çevre ve orman bakanlığından gelen denetçiler tavuk gübresinin doğaya atılmasından kaynaklı olarak ceza kesmek istemişler. Sonradan denetleme için yeniden bir gün verip sonraki bir tarihte geleceklerini söylemişler.

Bu konuda çalışması olan arkadaşlardan teknik konularda yardım bekliyorum.Yapılabilecek makinanın projesini çizdim ama bu şekilde yapılan bir makineden alınan kurumuş tavuk gübresinin çevreye verdiği kokudan kurtulunabilir belki ama toprakta kullanılması ne kadar uygun olur ?

Hem amatör olarak uğraşan hemde bu tarz yumurta üretim hanesi için organik gübre üretimi yapabilmek için hangi aşamalardan geçirilmelidir ? Nelere dikkat edilmelidir ? Kurutmada istenilen nem miktarı ne olmalıdır gibi sorulara cevap arıyorum ?
Arkadaşım Zeolit'in türevlerinden olan bu mineralin azot ve onun formuna giren mineralleri üzerinde absorplama özelliğini duymuş olmalısınız, bu minerali kullanarak dışkıların kuku özelliği azaltarak kompost yapımındada büyük faydalar sağlayabilirsiniz, bu başlıkta açılan mesajlara bakarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz sevgilerle.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 13:10   #7
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

EM ve Mineral bir arada

EM ve Sn Epsody'nin söylediği minerali birlikte kullanırsanız çok daha etkili olur. Sonuçta elde edilen kompost da çok daha iyi kalitelidir. Yalnız mineral biraz dah maliyeti artırır. Ancak tavsiye ederim. Tek başına mineral ile Tavuk çiftliğinde kokuyu çözmeniz çok zordur. Deneyenler var biliyorum.

Eski 05-10-2010, 13:50   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Maliyeti daha düşük bir çözüm olarak, nemi azaltması için talaş, saman ve mineral olarak kömür tozu, fermentasyonu hızlandırmak için EM iyi bir çözüm gibi duruyor.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 22:38   #9
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Koku için en iyi çözüm EM. Deneyimle sabit. Gübre tankına boşalttığım işlenmiş tavuk gübresini EM ile karıştırıp su ekledim. 3 hafta sonra ağır koku kaybolup yerine EM' nın kendine has pekmez kokusu kaldı. Ben sulu ortamda yaptığım için EM miktarını çok tuttum ve süre uzadı. Acemi caylak arkadaşın önerdiği katkılar ile nemi alınırsa daha az miktar ile daha kısa sürede sonuça ulaşılır.

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 23:57   #10
Ağaç Dostu

EM nin güzel bir çözüm olduğunu ben bandırma'da bizzat gördüm.Orda saman ve toz odun talaşıyla biraz karıltırılarak salma sistemde gezen hayvanların altına atılmak suretiyle üzerine gelen gübrelerin direk komposta dönüşmesi sağlanıyordu.Ayrıca hayvanların yiyeceklerine katılıp gübre kalitesinin ve hayvan sağlığının iyileşmesi sağlanıyordu.Fakat kanatlı üretiminde durum biraz farklı. Maliyetler oldukça hassas durumda ve benim uyguladığım çözüm yani bir makine ile gübre kokusundan kurtulmak bir defa yapılacak bir maliyet olarak gözüktüğünden dolayı insanların gözüne büyük gelmemektedir. Fakat sürekli EM takviyesi ekonomik açıdan üreticiyi zorlayabilir diye düşünüyoum.

Bugün sayın doğasever' in bahsettiği sıvı katı ayrıştırma için kullanılan seperatör sistemlerini araştırdım. Gübre işi aslında yurtdışında hem devlet hemde üreticiler tarafından aşırı ciddiye alınan bir sistem haline gelmiş ve bunun için yapılan makineler çok işlevli bir sektör haline gelmiş. Hayvan yetiştirme işini yapan insanların çoğu kümeslerden ürettiği gübre ile diğer tarafta mısır,soya tarzı tarıma yönelik mahsülleri suni gübre olmaksızın yetiştirip kendisi için yem hammaddesi sağladığından dolayı hayvancılık maliyetlerinin de ucuz olduğunu farkettim. O yüzden bu proje aslında beni biraz daha heyecanlandırmış durumda.Gördüğüm makine ve tesis resimlerinden bir kaç örneği paylaşmak istiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2010, 09:47   #11
Ağaç Dostu

Klinoptilolit mineralinin yeterli açıklanmadığı için aşığıdaki link bilgilerini ekliyerek katkıda bulunmak istiyorum.

Alıntı
Toprak Kirliliğinin Kontrolü
Doğal zeolitlerin katyon seçme ve değiştirme özelliklerinden sadece besleyici iyonların bitkiye aktarılmasında faydalanılmayıp, aynı zamanda besin zincirlerinde Pb-Cd-Zn-Cu gibi istenmeyen bazı ağır metal katyonlarının tutulmasında da yararlanılabilir. Bu alanda kullanılan klinoptilolitin radyoaktif kirlenmenin söz konusu olduğu topraklara ilave edilmesi ile bitki tarafından alınan Sr90 miktarının büyük ölçüde azaldığı da saptanmıştır.

Besicilik
Yemlerine zeolit ilave edilen tavuk, domuz ve geviş getiren hayvanların normal yemlerle beslenenlere oranla sağlıkları bozulmaksızın ağırlıklarının arttığı belirlenmiştir. Bu alanda kullanılan zeolitlerin başlıcaları klinoptilolit ve mordenittir.

Ayrıca hayvanların yemlerine katılan klinoptilolitin kümes ve ahırlardakı kokuyu azaltığı bildirilmektedir.

Organik Atıkların Muamelesi
Bu alanda kullanılan doğal zeolitler, dışkıların kötü kokusunun giderilmesini, nem içeriklerinin kontrolünü ve dışkıların oksijensiz ortamda çürümesiyle oluşan metan gazının diğer gazlardan ayrılmasını sağlamaktadır. Koku giderimi ve nem içeriğinin kontrolü ile hayvan barınaklarında daha sağlıklı koşullar yaratılmaktadır. Özellikle klinoptilolit ile muamele edilen gübreler (özellikle tavuk gübresi) çok kısa zamanda kullanılabilir ve daha zengin içerikli olmaktadır.

http://www.teknomin.com.tr/turkce/zeolit_b.html

Düzenleyen epsody : 06-10-2010 saat 09:49 Neden: kelimede harf eksikliği
Eski 08-10-2010, 12:03   #12
Ağaç Dostu

Konuyla ilgili araştırmalarıma devam ediyorum.Makinenin projesini çizmeye başladım bittiğinde burada paylaşmak istiyorum.Görüşmek üzere.

Eski 03-02-2011, 01:15   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2011
Tavuk gübresinin kurutulmasına yardımcı olan EM maddesi ucuz ve bol miktarda nereden temin edilebilir? Karıştırılma oranı ne kadar olmalı? Bu konularda

iisom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 09:18   #14
Ağaç Dostu

Tavuk gübrelerinin kompostlaştırılması.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iisom Mesajı Göster
Tavuk gübresinin kurutulmasına yardımcı olan EM maddesi ucuz ve bol miktarda nereden temin edilebilir? Karıştırılma oranı ne kadar olmalı? Bu konularda
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
EM ve Sn Epsody'nin söylediği minerali birlikte kullanırsanız çok daha etkili olur. Sonuçta elde edilen kompost da çok daha iyi kalitelidir. Yalnız mineral biraz dah maliyeti artırır. Ancak tavsiye ederim. Tek başına mineral ile Tavuk çiftliğinde kokuyu çözmeniz çok zordur. Deneyenler var biliyorum.
Arkadaşım sizin çalışmalarınıza kolaylık sağlıyacak bir mimerali buradan incelemenizi öneririm, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Eski 24-02-2011, 18:36   #15
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Sayın İisom bu linkten EM siparişi verebilirsiniz.

Eski 10-08-2016, 12:51   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2016
Alıntı:

Şu anda kurutma üzerine endüstriyel imalat yapan bir firmada çalıştığımdan dolayı daha önce bitki kurutma, tavukhane ısıtmak veya yaprak kurutma projelerini yapmıştık ve Kemal Unakıtan' a ait AB Gıda firmasında likid yumurta için yapılan tavuk hanelerden çıkan gübrelerin bir yerde depolandıklarını görmüştüm.Depolanan bu gübreler daha sonra bir konveyör üzerine alınarak kapalı bir ortamda sıcak hava ile kurutmak ve daha sonra bir değirmende ufalayarak çalıma prensibine bağlı bir sitemle kurutulduğunu görmüştüm.Fakat Banvit' te görüştüğüm bir görevlinin hayvan gübresinin direk kurutularak paketlenilmesinin gübreleme için kötü sonuçlar doğurabileceğini alternatif sistemlerin dünyada uygulandığı ,ve çok başarılı çalışmalar olduğunu söylemesi üzerine internet üzerinden araştırmalar yapıyorum.

YENİLENE BİLİR ENERJİDE BÜYÜK ATILIM
• orman ürünleri & mobilya sektörün atıklarını,
• Tavuk ciftliklerin atiklarinin kurutulup yakita cevrilmesi,
• Zeytinyağı fabrikaların atıklarını ,
• prina fabrikaların
• kağıt fabrikaları atıklarını
• büyükşehir belediyelerin arıtma çamurlarını ,
• tarımsal atık(mısır sapı,pamuk sapı vb…) atıkları olanlar
DİKKATİNE !
pelletleme ve kurutma tesisi kurmaktayız….

Saygılarımla / İyi Çalışmalar

Pazarlama Departmanı
Muhammet ÖZKAN
E-mail :mert67ozkan@gmail.com
0544 543 80 40

BİOMAKSAN ENERJİ
Tel : 0232 853 17 06
Adres : 7 Eylül Mah.5534 Sok.No:112 TORBALI / İZMİR

mertozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2016, 12:56   #17
Yeni Üye

Alıntı:
• prina fabrikaların
DİKKATİNE !

Pazarlama Departmanı
Muhammet ÖZKAN
0544 543 80 40

BİOMAKSAN ENERJİ

Eski 10-08-2016, 12:57   #18
Yeni Üye

Alıntı:
EM nin güzel bir çözüm olduğunu ben bandırma'da bizzat gördüm.Orda saman ve toz odun talaşıyla biraz karıltırılarak salma sistemde gezen hayvanların altına atılmak suretiyle üzerine gelen gübrelerin direk komposta dönüşmesi sağlanıyordu.Ayrıca hayvanların yiyeceklerine katılıp gübre kalitesinin ve hayvan sağlığının iyileşmesi sağlanıyordu.Fakat kanatlı üretiminde durum biraz farklı. Maliyetler oldukça hassas durumda ve benim uyguladığım çözüm yani bir makine ile gübre kokusundan kurtulmak bir defa yapılacak bir maliyet olarak gözüktüğünden dolayı insanların gözüne büyük gelmemektedir. Fakat sürekli EM takviyesi ekonomik açıdan üreticiyi zorlayabilir diye düşünüyoum.

Bugün sayın doğasever' in bahsettiği sıvı katı ayrıştırma için kullanılan seperatör sistemlerini araştırdım. Gübre işi aslında yurtdışında hem devlet hemde üreticiler tarafından aşırı ciddiye alınan bir sistem haline gelmiş ve bunun için yapılan makineler çok işlevli bir sektör haline gelmiş. Hayvan yetiştirme işini yapan insanların çoğu kümeslerden ürettiği gübre ile diğer tarafta mısır,soya tarzı tarıma yönelik mahsülleri suni gübre olmaksızın yetiştirip kendisi için yem hammaddesi sağladığından dolayı hayvancılık maliyetlerinin de ucuz olduğunu farkettim. O yüzden bu proje aslında beni biraz daha heyecanlandırmış durumda.Gördüğüm makine ve tesis resimlerinden bir kaç örneği paylaşmak istiyorum.
• prina fabrikaların
DİKKATİNE !

Pazarlama Departmanı
Muhammet ÖZKAN
0544 543 80 40

BİOMAKSAN ENERJİ

Eski 10-09-2019, 11:08   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2019
Öncelikle herkese merhabalar konuyu bu kadar zaman sonra şans eseri tavuk gübre tesisleri hakkında araştırma yaparken gördüm.
gökhanyılmaz arkadaşımın yazdığı maliyeti daha uygun çözümler ile tavuk tesislerinden dışkının bertaraf edilmesinin yöntemlerini araştırmaktaydım. Lakin düşük maliyetli olarak bu sistemlerde pek fazla makine tesisleri kurulumundan ümit edilecek fiyatlar bulamadım, dolar ve euro'nun yükselmesinden kaynaklı tüm fiyatlar tavan yapmış vaziyette. Özellikle sektördeki yerli makinecilerin yetersiz faaliyetlerinden ötürü yabancı firmalar parayı kırıyor.

Büyükbaş çiftliklerine nispeten tavukçulukta kokunun çok daha ağır olması işleri fazladan da zorlaştırıyor.

Birkaç haftadır baktığım kaynaklarda tavuk gübresinin hayvan altından alınıp kurutulup peletlenip gübre olarak kullanılmasına dair yazılar buldum. Mantıklı göründü gözüme. Kurutulup peletlenince koku miktarında düşüş olduğunu belgelemişler. Keskinoğlunun böyle bi tesisini gördüm gayet düzenli çalışıyor görünüyordu. Ama sürekli bi sistem değil operatörler kamyonla taşıma yapıyor. yine hollanda kaynaklı bi firmaya kurdurmuşlar.

Esas merak ettiğim sadece kurutulup kullanıldığında zararlılardan arındırılma işlemi nasıl sağlanmış oluyor, bir de bitki köklerini yakmasına engel olan nedir? Sanitasyon işlemiyle zararlıları alacağımızı düşünsek, fermentasyon işlemi nerede yapılıyor, keskinoğlunun sisteminde fermentasyona dair bir proses göremedim. Doğrudan kurutmanın yeterli olacağını düşünmüyorum, yüksek azot oranı elde edilmek istenirken bitkilerin riske atılması tamamen ticari odaklı yanlış bir düşünce.

Geçenlerde kocaelide bi tesise gitmiştim büyükbaş besi hayvancılığı yapan bi arkadaşın yanına. Patron dışkı değerlendirilmesi için kompost sistemi kurdurmuş, bikaç aydır işletiyorlar. Çıkan ürün direkt kokusuz. Daha önceleri zabıta baskınları yiyorlardı, sistem kurulmadan önce çok sıkıntı çekmişler. Dev gibi arazi de olsa atsan atılmıyor gömsen gömülmüyor. Tesis gayet başarılı bi çözüm olmuş, 3 günde dışkı kompostlanıyor, sonradan ister sanitasyondan geçirip kullanılabiliyor ister solucan maması yapılabiliyor. Gördüğüm en kompakt sistem. kapasite günde 4 ton civarı. Yine sistem girişinde seperatör var nem ayarlanarak içeri alınıyor. Bu sistemi kuran firma yerli mesela, adı genema makine olması lazım doğru yazıyorsam. sektörde yerli firmalar da bulunuyor yani. Ki bu tesis için yabancılar da teklif vermiş, lakin yerli olunca fiyatlar çok daha uygun tabi. Kompakt çiftçi dostu bi sistem, belli bi üretim miktarı olan daha daha küçük işletmelere de uyarlanabilir bence hem boyut hem fiyat açısından.

Bence düz kurutma işlemindense öncelikli olarak kompost düşünülmeli. Ama ben kişisel olarak kendi çapımda tavuk dışkılarını değerlendirecek olsam kendi bağ bahçemde kullanacak olsam kurutarak da kullanırdım. Gelir olarak düşünmeyince kompost gibi bi yatırıma da gerek kalmıyor ayrıca. Kurutup sanitasyondan geçirdikten sonra bile yine de size de tavsiyem gübrenin toprağa iyice yayıldığından emin olunuz, öbek halinde kalmasına izin verilmemesi şart.

Saygılarımla

topraksolucanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024