agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni542Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2016, 23:03   #1201
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hüseyin A Mesajı Göster
Merhaba ,

Bursa'da kiraz - elma ve şeftali bahçem var, ticari üretim yapıyorum.

Özellikle elmada güneş yanığını (güneşe bağlı renk bozulması) engellemek için kaolin kullanmayı düşünüyorum. Kaolini ve bu başlığı yeni keşfettim. Her mesajı okumaya çalışıyorum en başından ama oldukça uzun zaman alacak zira 40 sayfa olmuş başlık.
Son bölümleri okusam en son kullanım tecrübelerini ve doğru bilgiyi almış olur muyum yoksa en baştan okumak daha faydalı olur mu ? Özellikle konunun başından beri takip eden ve uygulama yapanlar yardımcı olursa sevinirim.
Önce bu başlığı okursanız daha özet olabilir.

neyapsak beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2016, 22:11   #1202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Önce bu başlığı okursanız daha özet olabilir.
Teşekkürler

neyapsak beğendi.
Hüseyin A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 15:17   #1203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Forumda bugüne kadar yazılmış başlıkları sıra ile okuyorum. Tam sıra bu başlığa gelmişti ki, aklıma çocukluk arkadaşımızın maden ocağında kaolin çıkarıldığı geldi. Yalnız aklıma takılan bir şey var. 4 farklı ürün sunuyorlar. Kimyasal formülleri aşağıdaki gibi. Acaba tarımsal kullanıma uygunlar mı? Ya da bir tanesinin bir diğerine üstünlüğü var mı? Mesela biri zeytin'de biri sebzelerde iyi gibi. Başlıktaki formüllerle kıyasladığımda bayağı bir farklılık olduğunu gözlemledim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ürün 1
SiO2 % 62,70
MgO % 0,35
Al2O3 % 24,50
Na2O % 1,46
Fe2O3 % 0,64
K2O % 3,21
TiO2 % 1,10
P2O5 % 0,74
CaO % 0,20
L.O.I. % 6,70

Ürün 2
SiO2 % 54,80
MgO % 0,53
Al2O3 % 28,40
Na2O % 1,66
Fe2O3 % 1,62
K2O % 3,54
TiO2 % 1,47
P2O5 % 0,74
CaO % 0,20
L.O.I. % 6,70

Ürün 3
SiO2 % 61,49
N2O % 0,79
Al2O3 % 24,74
K2O % 3,38
Fe2O3 % 0,69
SO3 % 0,04
TiO2 % 1,12
P2O5 % 0,24
CaO % 0,19
L.O.I. % 6,93
MgO % 0,35

Ürün 4
SiO2 % 60,15
Na2O % 1,20
Al2O3 % 25,22
K2O % 3,19
Fe2O3 % 0,76
Cr2O3 % 0,20
TiO2 % 1,26
P2O5 % 0,22
CaO % 0,22
L.O.I. % 7,2
MgO % 0,38

neyapsak beğendi.
putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 19:04   #1204
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ülkemizden çıkarılan kaolin genelde dolgu malzemesi olarak kullanılıyor. Silisyumu yüksek ve içinde demir gibi safsızlıklar içeriyor. Bu yüzden kaolin işleme tesisleri de kurulmamış. Genelde kuru bir şekilde öğütülüp endüstride dolgu maddesi olarak değerlendiriliyor.

Tarımda kullanılacak kaolinin kimyasal özelliklerinden çok fiziksel özelliklerinin ne olduğu önemli.

Tarımda başarılı kaolin kullanımıyla ilgili yüzlerce bilimsel araştırma yapılmış. Bunlardan bir kısmı doğru kaolin özelliklerinin ne olduğunu tesbit için, büyük çoğunluğu ise özellikleri tesbit edilmiş malzemenin bitkiler ve zararlılar üzerindeki etkilerini araştırmak için.

Dolayısıyla bu araştırlamalarda sözü edilen etkileri kendi uygulamalarımızda da bekleyebilmemiz için bu araştırmalara baz olan özelliklere sahip malzemeleri kullanmamız gerekir.

Parçacık film teknolojisi adı verilen malzeme + uygulama silsilesinde belirtilen kaolinin özellikleri özetle;

Her şeyden önce rafine edilerek içindeki serbest silika (kum)'un arındırılmış olması önemli. Silika solunduğunda kanserojen bir maddedir, ayrıca başka akciğer hastalıklarına sebep olur. Bunu yanısıra hem silika hem de diğer ağır metaller kaoliin gereken fiziksel özelliklere sahip olmasına bir engeldir.

Kaolinin 1100 derecede kalsine edilmiş olması gerekir. Bu şekilde yapısı değişen malzeme içine su emmez olup (dışı ıslanır), optik özellikleri değişerek beyazlık ve parlaklık seviyesi yükselir.

Bu şekildeki kaolinin tanecik sayısının %90'ının 2 mikron altı, ortalama tanecik büyüklüğünün de 1 mikron altı olması gerekir.

Dolayısı ile kimyasal içeriklerini verdiğiniz malzemelerin rafine edilip edilmediği, kalsine edilip edilmediği, ortalama taneceik boyutunun ne olduğu literatürdeki speklere uygunluğu bakımından ölçüdür. Bu malzemeler belirtilen özelliklerde değil ise kullanıp kullanmama durumu sizin riskinizdir ve kaolin ile ilgili bilimsel araştırmalarla ilişkilendirilemez.

Daha detaylı bilgi için bu mesaja bakabilirsiniz. Bu başlık ise tüm yönleri ile yardımcı olur.

Eski 02-02-2016, 14:28   #1205
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2010
Sn. Putko,

Belirttiğiniz 4 ürün de gerçek anlamda kaolin yapısında değildir. Öncelikle doğal, işlenmemiş bir kaolinin % 13-14 civarına L.O.I yani ateş zaiyatı içermesi gerekir. Kaolin yapı olarak aluminyum silikattır. Serbest silis içeriğini rafinasyon ile atmadan ve kalsine ederek ateş zaiyatını % 0,5 seviyelerine düşürmeden tarımsal kullanımda gerekli olan yüksek yansıtıcılık ve fotosentez için gerekli geçirgenlik (su buharı, gaz) özelliklerini sağlayamazsınız. Amacı dışında, zararlı bir kullanım olur.

Sabry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 09:21   #1206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Teşekkürler Sn. MeyveliTepe, Sn. Sabry, ben de tanecik büyüklüğünü bilgilerini bekliyordum. Durum cevaplarınız sayesinde netleşti. Artık başka şekilde kil temin edeceğim temin edeceğim. Tekrar teşekkür ederim.

neyapsak beğendi.
putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2016, 17:17   #1207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2016
kaolin kili

Arkadaşlar hiç belirtilmemiş ama bu kaolin kilinin ağaçlarda baharda olan soğuklarada faydası varmıdır bilen varsa lütfen yazsın teşekkürler

neyapsak beğendi.
yahyag18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2016, 20:44   #1208
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yahyag18 Mesajı Göster
Arkadaşlar hiç belirtilmemiş ama bu kaolin kilinin ağaçlarda baharda olan soğuklarada faydası varmıdır bilen varsa lütfen yazsın teşekkürler
Bu başlığı okuyun, sorunuzun cevabı var.

neyapsak beğendi.
Eski 17-08-2016, 20:33   #1209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2016
sayın meyvelitepe ve diğer arkadaşlar..

mesaiden geldikden sonra 4 günde 41 sayfayı okudum okumaya çalıştım..

çok güzel konularda güzel paylaşımlar yapılmış..

elinize beyninize sağlık..

konuyu okurken sormak istediğim çok şey vardı ama şimdi aklımda pek bir şey kalmadı..

yinde konuya girmişken bir şey sormak isterim..

1-)kaolinin meyve çiçekdeyken atılmasının zararı varmı..eğer yoksa gülleci bulamacı ile karıştırılırsa çiçeklenme döneminde zararı olurmu..

2-)gülleci bulamacının (tek başına atılmasında) çiçek döneminde atılmasının zararı varmıdır(her ne kadar konusu değilsede sık sık adı geçtiği için sormak istedim)

vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim..

neyapsak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 20:46   #1210
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tozlaşmayı etkileme olasılığına karşı ağaçlar çiçekteyken ne kaolin, ne de başka bir şey atılmamalı.

Eski 17-08-2016, 20:56   #1211
Yeni Üye

teşekkür ederim

Eski 18-08-2016, 18:32   #1212
Yeni Üye

surround fiyatı sordum..12 kiloydu galiba..fiyatını 100 tl dediler..

normalmidir bu fiyat..

Eski 18-08-2016, 20:02   #1213
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neyapsak Mesajı Göster
surround fiyatı sordum..12 kiloydu galiba..fiyatını 100 tl dediler..

normalmidir bu fiyat..
Bu malzeme Amerikadan ithalat orijinal markalı, kaolin ile ilgili tüm araştırma ve ilgili makalalerde doğrudan kullanılan ve speklere tam uygun bir malzeme. ABD'deki fiyatı daha az değil.

Yine Amerikadan ithalat ve speklere tam uygun yerli marka saf rafine-kalsine kaolin SunGuard var, onun da fiyatı biraz yüksek olabilir (en son kaçadır bilmiyorum). Bir de Çinden ithal speklere uygun ve fiyatı oldukça hesaplı kaokil var.

Bunlar halihazırda tarımda kullanım ve speklere uygunluk bakımından garantili sayılabilecek malzemeler. Öte yandan, piyasada satılan başka bir çok malzeme de var. Kimi ham kaolin, kimi içinde kum bulunan kuru öğütme, kimi kireç karışımı, kimi de ne dediğinden çok torbaya ne doldurduğu şüpheli satıcıların sattıkları bir takım malzemeler.

Eski 20-08-2016, 15:15   #1214
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Simdi baktim, benim aldigim yerde Surround'in 1 kg'si 3.28 ABD dolarina denk geliyor (nakliye haric).

neyapsak beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2016, 13:01   #1215
Yeni Üye

merhaba..

surround merkezle görüştüm..ellerinde kalmamış ve nezaman geleceğide belli değilmiş..fiyat 100 tl..12.5 kg

sunguard 10 kiloluk paketler halinde satıyorlarmış..ama tek olarak göndermiyorlar..mecburen 2 paket yani 20 kg istiyorsunuz..10 kg 60 tl iki paket 120 tl oda 20 kg..kargo hariç

kaokil 25 kg 60 tl..bana kdv kargo toplam 85 tl ye mal oldu..yani bunu aldım..

ayrıca delfin wg ve yayıcı yapıştırıcı nu-fılm -17 aradım..

antalyada neredeyse bulamıyordum..zar zor birini bir yerde diğerini başka yerde bularak aldım..

nu fılm 17 75tl,delfin 40 tl idi..

niye yok diye sorduğumda zirai bayiler kaliteli ürünler ama talep eden yok diye cevapladılar..

nu fılm'i aldığım yer siperiş üzerine getirttiğini sipariş verenin gelmediği için birini bana verdiğini söyledi..

ayrıca pazar günü gülleci bulamacını yaptım..yaklşık 3 lt ilaç çıktı..çamur kısmı çok kaldı..

kaolini gülleciyi,delfini ve yayıcıyı karıştırarak eğlence-hobi bahçemdeki 54 4 yaşındaki ağaçlarımı ilaçladım..

ilaçlamam akşam 8 gibi bittiği için foto çekemedim..

çekebilirsem ki 25 km uzakda ve dolmuş yok burada yayınlamayı isterim..

herkese iyi günler.

Eski 31-08-2016, 01:12   #1216
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
surround merkezle görüştüm..ellerinde kalmamış ve nezaman geleceğide belli değilmiş..fiyat 100 tl..12.5 kg
Fiyatı çok iyi.

neyapsak beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2016, 12:56   #1217
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
merhaba..

sunguard 10 kiloluk paketler halinde satıyorlarmış..ama tek olarak göndermiyorlar..mecburen 2 paket yani 20 kg istiyorsunuz..10 kg 60 tl iki paket 120 tl oda 20 kg..kargo hariç

kaokil 25 kg 60 tl..bana kdv kargo toplam 85 tl ye mal oldu..yani bunu aldım..

ayrıca delfin wg ve yayıcı yapıştırıcı nu-fılm -17 aradım..

antalyada neredeyse bulamıyordum..zar zor birini bir yerde diğerini başka yerde bularak aldım..

nu fılm 17 75tl,delfin 40 tl idi..

niye yok diye sorduğumda zirai bayiler kaliteli ürünler ama talep eden yok diye cevapladılar..

nu fılm'i aldığım yer siperiş üzerine getirttiğini sipariş verenin gelmediği için birini bana verdiğini söyledi..

ayrıca pazar günü gülleci bulamacını yaptım..yaklşık 3 lt ilaç çıktı..çamur kısmı çok kaldı..

kaolini gülleciyi,delfini ve yayıcıyı karıştırarak eğlence-hobi bahçemdeki 54 4 yaşındaki ağaçlarımı ilaçladım..

ilaçlamam akşam 8 gibi bittiği için foto çekemedim..

çekebilirsem ki 25 km uzakda ve dolmuş yok burada yayınlamayı isterim..

herkese iyi günler.

Kaolini gülleci bulamacıyla hangi oranlarda karıştırdınız bilmiyorum ama karışımın PH'ı Delfin WG içerisindeki B.T. bakterileri için uygun sınırları aşmış olmalı.

kerkenez beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2016, 12:38   #1218
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Kaolini gülleci bulamacıyla hangi oranlarda karıştırdınız bilmiyorum ama karışımın PH'ı Delfin WG içerisindeki B.T. bakterileri için uygun sınırları aşmış olmalı.
sanki bu sayfada bir yerde okumuşdum..ona istinaden karıştırdım..

yanlışmı yaptım acaba..

şimdi içimde kuşku oluşdu..

Eski 06-09-2016, 19:32   #1219
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
sanki bu sayfada bir yerde okumuşdum..ona istinaden karıştırdım..

yanlışmı yaptım acaba..

şimdi içimde kuşku oluşdu..
Kaolin ve gülleci bulamacı veya kaolin ve Delfin WG karışımlarını bu sayfalarda bulmuş olabilirsiniz ama Gülleci Bulamacı ve Delfin WG'nin birlikte önerildiğini sanmam.

Gülleci bulamacı her nekadar kükürt ihtiva etse de içerikteki kireç ortaya çıkan solüsyonu oldukça alkali hale getiriyor. Kullandığınız suyun miktarı ve diğer katkılar solüsyonun orijinal PH'ını tabiiki düşürecektir ama kanımca yeterli olmayacaktır ki gülleci bulamacı pek çok kullanım alanının yanında bakterilere karşı da kullanlılıyor. Yani yalnızca alkali özelliği değil, içerisindeki kimya da bence uygun değil ama yine de konuya vakıf üyelerden kesin bilgiler gelebilir, takipte kalmanızı öneririm.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2016, 20:46   #1220
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
gülleci bulamacı bir yakınım uyguladı pek memnun kalmadı

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 10:14   #1221
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2012
merhaba,

uzun süredir bu konuda yazışma olmamış. ben de bulunduğum yerde yetiştirmek istediğim sebzelerde güneş yanığını önlemek ve lojman içindeki bazı zeytin ağaçlarında (ilaçlama olmadığı için çok fazla kurt oluyor) denemek üzere kolin kili kullanmak istiyorum. internetten satışı yapılan kaokil kargo dahil 95 TL. bu ürün 25 kg ve sanırım benim çapımdaki bahçesinde sebze yetiştirmeye çalışan biri için oldukça fazla. yine internette satışı yapılan utelka madenciliğin bir ürünü var. bu ürünle ilgili fazla bilgi bulamayınca kendilerini aradım ve direkt şirket sahibi çıktı. uzunca anlattı ürünü. ama yine de teknik özelliklerine ulaşamıyorum. bu ürünü kullanan var mıdır aranızda?
yukarıda sevgili meyvelitepenin 1204 nolu yazısında bahsettiği üzere bu kil bazı kimyasallar bulundurabiliyor. utelka ile ilgili de ürün sahibi hiçbir kimyasal katkı olmadığını belirtti. şu anda kafam fazlasıyla karışık. yardımlarınız çok değerli olacak benim için. şimdiden teşekkürler.

civanmukti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 11:35   #1222
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi civanmukti Mesajı Göster
merhaba,

... internette satışı yapılan utelka madenciliğin bir ürünü var. bu ürünle ilgili fazla bilgi bulamayınca kendilerini aradım ve direkt şirket sahibi çıktı. uzunca anlattı ürünü. ama yine de teknik özelliklerine ulaşamıyorum. bu ürünü kullanan var mıdır aranızda?
yukarıda sevgili meyvelitepenin 1204 nolu yazısında bahsettiği üzere bu kil bazı kimyasallar bulundurabiliyor. utelka ile ilgili de ürün sahibi hiçbir kimyasal katkı olmadığını belirtti. şu anda kafam fazlasıyla karışık. yardımlarınız çok değerli olacak benim için. şimdiden teşekkürler.
Bu malzemenin kaolin kalitesini geçiyorum, imalat sürecinde;

1. Rafine edilerek içindeki kum vb. safsızlıklardan arındırılmış,
2. Kalsine edilerek yapısının ıslanır ama su emmez duruma getirilmesi, yeterli beyazlık ve parlaklık kazanması,
3. Tane boyutu %90 iki mikron altında olacak şekilde öğütülmüş olması gerekir.

Bir litre hacimdeki malzemenin ağırlığından birinci maddenin durumunu anlayabilirsiniz. Rafine malzeme çok hafiftir, bir litresi en fazla 350 gr gelir. Gülle gibi ağırsa yarısı kumdur.

Renk ve parlaklığı da kendiniz gözlemleyebilirsiniz. Çok beyaz ve parlak olmalı. Rengi hafif gri gibiyse kalsine edilmemiştir.

Tane boyutunu duyumsamanız zor. Unun tane boyutunun 80-90 mikron olduğu düşünülürse dokunarak anlayamazsınız, tane dağılım raporu olmalı.

Utelka dediğiniz malzemeye baktım. Bunlarla ilgili hiç bir bilgi yok. Büyük ihtimal kalitesiz kaolenin rafine edilmeden ve kalsine edilmeden kuru bir şekilde öğütülmüş hali. Bir yerde içinde alkali K2O olduğundan bahsediyor. Potasyum Oksit (K2O) su ile reaksiyona girerek Potasyum Hidroksit'e dönüşür, kuvvetli alkali bir kimyasaldır.

Oysa saf kaolin suda çözünmez ve normal koşullarda herhangi bir reaksiyona girmez. Tarımda kullanılacak kaolinin de böyle olması lazım. Bence uzak durun.

Eski 05-04-2017, 12:40   #1223
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2012
Alıntı:
Bu malzemenin kaolin kalitesini geçiyorum, imalat sürecinde;

1. Rafine edilerek içindeki kum vb. safsızlıklardan arındırılmış,
2. Kalsine edilerek yapısının ıslanır ama su emmez duruma getirilmesi, yeterli beyazlık ve parlaklık kazanması,
3. Tane boyutu %90 iki mikron altında olacak şekilde öğütülmüş olması gerekir.

Bir litre hacimdeki malzemenin ağırlığından birinci maddenin durumunu anlayabilirsiniz. Rafine malzeme çok hafiftir, bir litresi en fazla 350 gr gelir. Gülle gibi ağırsa yarısı kumdur.

Renk ve parlaklığı da kendiniz gözlemleyebilirsiniz. Çok beyaz ve parlak olmalı. Rengi hafif gri gibiyse kalsine edilmemiştir.

Tane boyutunu duyumsamanız zor. Unun tane boyutunun 80-90 mikron olduğu düşünülürse dokunarak anlayamazsınız, tane dağılım raporu olmalı.

Utelka dediğiniz malzemeye baktım. Bunlarla ilgili hiç bir bilgi yok. Büyük ihtimal kalitesiz kaolenin rafine edilmeden ve kalsine edilmeden kuru bir şekilde öğütülmüş hali. Bir yerde içinde alkali K2O olduğundan bahsediyor. Potasyum Oksit (K2O) su ile reaksiyona girerek Potasyum Hidroksit'e dönüşür, kuvvetli alkali bir kimyasaldır.

Oysa saf kaolin suda çözünmez ve normal koşullarda herhangi bir reaksiyona girmez. Tarımda kullanılacak kaolinin de böyle olması lazım. Bence uzak durun.
çok teşekkürler. şu durumda kaokil kullanmaya karar verdim. selamlar.

Sabry beğendi.
civanmukti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 17:46   #1224
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Konuyu baştan başlayarak okumak istedim. Böylelikle ihtiyaç duyduğum bilgiyi belki bulurum dedim ama bir baktım 3 sayfa boyunca tartışmadan başka bir şey yok. Sen onu neden dedin? ben onu demedim vs tarzında tartışmalar. Bence, bu tarz tartışmaları konunun sayfalarını çoğaltıyor ve kimseye okuma imkanı vermiyor.

Öğrenmek istediğim sorumu yazayım, zaten bu bilgiler konunun içinde var denirse vaz geçeyim. Kaolin kili kullanırsak, renklenme sorunu yaşayan bir meyvede (örneğin fuji elma), bu sorunu arttırır mı?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 18:39   #1225
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Konuyu baştan başlayarak okumak istedim. Böylelikle ihtiyaç duyduğum bilgiyi belki bulurum dedim ama bir baktım 3 sayfa boyunca tartışmadan başka bir şey yok. Sen onu neden dedin? ben onu demedim vs tarzında tartışmalar. Bence, bu tarz tartışmaları konunun sayfalarını çoğaltıyor ve kimseye okuma imkanı vermiyor.

Öğrenmek istediğim sorumu yazayım, zaten bu bilgiler konunun içinde var denirse vaz geçeyim. Kaolin kili kullanırsak, renklenme sorunu yaşayan bir meyvede (örneğin fuji elma), bu sorunu arttırır mı?
Evet, bu başlık bilgi edinmek için rafine değil. Bu başlığı görmüş müydünüz? Sorunuzun cevabı o başlıktaki #8 nolu mesajda var. Ayrıca sorunuz ile ilgili referans verilen bilimsel araştırma da orada belirtilmiş, istenirse incelenebilir. Çok özetle bulunduğunuz bölge ve uygulama zamanlarınız önemli olacaktır.

Not: Bahsedilen araştırma raporunun detaylı hali burada.

tarku beğendi.
Eski 05-04-2017, 19:57   #1226
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Evet, bu başlık bilgi edinmek için rafine değil. Bu başlığı görmüş müydünüz? Sorunuzun cevabı o başlıktaki #8 nolu mesajda var. Ayrıca sorunuz ile ilgili referans verilen bilimsel araştırma da orada belirtilmiş, istenirse incelenebilir. Çok özetle bulunduğunuz bölge ve uygulama zamanlarınız önemli olacaktır.

Not: Bahsedilen araştırma raporunun detaylı hali burada.
Anladığım kadarıyla meyvelerin büyüme devresinde atılması renklenmede bir sorun yaratmıyor. Olgunlaşma döneminde atıldığında renk sorunu çıkıyor. Teşekkürler.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 23:19   #1227
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

O araştırma NewYork bölgesi için. Sizin konumunuzda bir ay kadar daha tölerans olabileceğini düşünüyorum.

tarku beğendi.
Eski 17-05-2017, 14:30   #1228
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
Selamlar; UTelka isimli kaolin kili digerlerine gore daha ucuz, 60 tl arti kargo fiyat verdiler 25 kg icin. Turkiye uretimi oldugunu soylediler acikcasi yerli urun olmasi bende pozitif bir izlenim birakti ama yukaridaki yorumlari okuyunca supheye dusuyor insan. Kaokilden aldigim fiyatsa 78 tl tuzla istanbul teslim fiyati. Bu firmanın sahibi daha önce bu konuda yazıları olan Sn. Sabry sanırım verdiği telefondan Kaokil firmasına ulaştım.
Yani aman aman bir fiyat farkı yok onemli olan guvenilir urun hangisi onu secmek.

Utelkanin bir iki videosunu izledim, teknik veriler yok. Ureticiyle konustum 100% kaolindir hicbir ek katki yoktur tarzi bir yorumda bulundu. Daha sonra kendisinden analiz raporlarını istedim bu akşam yollayacağını söyledi, son konuşmamızda çekincelerimi belirttim numune vereyim o ürünleri de deneyin benimkileri de deneyin dedi, ilgili birisine benziyor. Benim arazime henüz su indiremediğim için tek depoda işi bitirmem gerekli o sebeple bir kaç ürün deneme şansım yok. Bilemiyorum bir yandan yerli uretici kazansin istiyorum diger yandan risk almak mantikli gelmiyor. Asagida tanitim videolari var.
https://youtu.be/q2U_Ep4Chr0
https://youtu.be/NqldZsMSMr8

Birde sormak istedigim zeytinlerim icin 2,5% kaolin ve delfin wg mi kullanayim yoksa kaolin gulleci bulamacimi. Cicek oncesi kullanim olacak. Guve, sinek gibi zararlilara karsi dogal onlem almak istiyorum.

Ayrıca delfinwg için agrikem yetkilisi ile görüştüm kaolinin uygulamasının zor olduğunu o yüzden başka bir ilaç önerdiklerini söyledi ismi : photon 50sg imiş. araştırdım ama internette bir veri bulamadım. Yalova bayii ile görüştüm 40 mg ının 250 tl olduğunu iletti 1000lt de kullanılıyormuş, oldukça pahalı bir ürün; sanırım zoe bile olsa kaolin tercih edeceğim, üstelik edindiğim kanıya göre, bu ürün sadece güneş yanıkları için gibi geldi.
Sevgiler.

Düzenleyen Poyrazs : 17-05-2017 saat 16:19
Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 12:36   #1229
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2010
Sayın Payrazs, konu ile ilgili sayın Meyvelitepenin yukarıdaki #1222 no.lu mesajını okumanızı tavsiye ederim.

Sabry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 21:27   #1230
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
Merhaba, bütün yazılanları okumadan yazmamaya gayret gösteriyorum. Sn meyvelitepenin yazısı olmasaydı ucuz diye o ürünü alırdım fakat emin olmak için analiz raporlarını istedim utelka firmasından dün yollamaları gerekiyordu yollamadılar!
Sizin yazılarınızıda okudum ürün hakkında artık bilgi sahibiyim, yarın sipariş ödeme işlemlerini tamamlayacağım haliyle. Umarım bu serinliklerin sayesinde çiçek açmadan yetiştirebilirim pazartesi veya salıya.

%4-5 kaolin
500 gr delfin wg
Uygulaması yapacağım bunun haricinde ekleyebileceğim doğal besin,koruyucu, bakteri önerisi olan varsa ve yazarsa müteşekkir olurum. Sevgiler

Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024