agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni79Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2012, 23:52   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Kaliforniya Solucanı satın almak istiyorum

Merhaba, deneme amaçlı 1000 adet kırmızı kaliforniya solucanı satın almak istiyorum. En uygun nereden alabilirim acaba?

Teşekkürler

koksalgenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 23:52   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Merhaba, deneme amaçlı 1000 adet kırmızı kaliforniya solucanı satın almak istiyorum. En uygun nereden alabilirim acaba?

Teşekkürler

koksalgenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 18:49   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Ekosol'den alabilirsiniz.
shop.ekosol.com.tr satis siteleri...

Longoz beğendi.
spartatus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2012, 08:36   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2012
çok güzel

babakemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 06:07   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2012
selam taha

sevgili arkadaşım.ben 100 adet kasım 2012de chatner ceviz fidanı diktim.benim sıkıntım kimyasal gübre vede ilaç kullanmadan bu fidanları büyütebilirmiyim.solucan gübresini ne şekilde kullanmalıyım bilgilendirirsen cok sevinirim.

ertist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 22:35   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ertist Mesajı Göster
sevgili arkadaşım.ben 100 adet kasım 2012de chatner ceviz fidanı diktim.benim sıkıntım kimyasal gübre vede ilaç kullanmadan bu fidanları büyütebilirmiyim.solucan gübresini ne şekilde kullanmalıyım bilgilendirirsen cok sevinirim.
ceviz fidanlarınız hayırlı olsun. fidanlarınızın diplerine hayvan gübresi koyarak maltlama yapabilirsiniz. birde üzerine EM1 dediğimiz yararlı micro organizma karışımından dökerek. hem solucanlar için yatak hazırlamış olursunuz. hemde EM1 faaliyetlerine devam eder. çevrenizde bildiğimiz kiremit veya tuğla tozundan bulabilirsiniz. bunu fidanların diplerine azar azar karıştırın. ceviz vermeyen ağaca bile meyve yaptırıyormuş. bunu uygulayan bir arkadaşım söylemişti...

kardelen3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 23:35   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2012
Merhaba

Arkadaşlar, forumda ve işlenen konuda yeniyim, ancak çok meraklısıyım. Burada bir arkadaşın belirttiği gibi, okudukça ve daha yeni bilgiler elde edince aşık oluyorsun bu konuya, başarılı olmak için de herhalde ilk önce aşık olmak gerekiyor. Şu anda daha çok araştırmayla meşgulüm. Yine de dayanamadım bir kova içine biraz çuruk sebze meyve koydum içine de 20 tane solucan saldım. Kafama takılan bir kaç soru var, bir acemiyi bilgilendirirseniz memnun olurum.
1. Bazı yerlerde komposto, elde edilen solucan toprağına deniliyor, forumda ise solucanlara hazırlanan yeme komposto diyor bazı arkadaşlar. Hangisi doğrudur?
2. Doğal yaşamında solucanlar 10-16 sm toprak altı derinliğinde yaşıyor. Oradaki yaşamını da tahmin ettiğim köklerle ve ya toprağa karışan yaprak dal gibi cisimlerle besleniyor. Ancak şu ana kadar solucanların canlı köklere zarar verdiğini hiç duymadım, bu da olü kökler ve yapraklar temel besin kaynakları olduğunu düşünüyorum. Sormak istediğim deney ve ya üretim yapan arkadaşlar hiç koklerden besin maddesi yapanlar var mı, varsa alınan sonuçları bizimle paylaşa ve ya kıyaslaya bilirlermi diğer besin maddelerine göre?
3. Bazı kaynaklarda, hazırlanan solucan "maması" özel kaplarda ısıtılırsa daha kısa sürede mama haline geliyor. Sorum bu konuyla lgili, uzun süre bekleyip doğal şartlarda hazırlanması mı daha faydalı mamanın, yoksa ısıtmayla mı daha faydalı? Ekonomik açısından ısıtma daha faydalıysa, mama bazı faydalı özeliklerini kaybetmiyormu, buda üretilen toprağın kalitesini düşürmüyormu?
4. Mamayı sadece bir çeşit atıktan deneyen var mı, mesela bir kapta muz maması, bir kapta elma maması, başka bir kapta patates maması hazırlayıp, karıştırmadan ayrı ayrı solucanlara veren var mı ve neticeleri gözleyen oldu mu hiç? Olduysa hangi tür mamayı daha çok seviyor solucanlar fark eden varsa bizimle paylaşabilirmi?
Umarım fazla sıkmadım sorularımla.

Tamerlan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 00:39   #68
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
200 milyon solucanım var

200 milyon solucanım var

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 15:59   #69
Yeni Üye

morfy's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2012
selam arkadaşlar.bu siteye üye olmamdaki ilk sebep solucan gübresi ile ilgili habeer okudum ve yaşadığım yer ve evimin konumu bu işe elverişli ve bugün ilk defa bir kutu içinde 100 kadar solucanla başladım ve fikirleriniz için teşekkür ederim.ancak daha yeni olduğum için bahçemdeki yerleri nasıl kullanırım ve elde edilen solucan gübresini bahçeden nasıl alırım.toprağa karışmış olacak sanırım.

morfy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 18:20   #70
Yeni Üye

Vermicompost's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2012
Talking Merhaba Tamerlan sorularınızı sırası ile cevaplamaya çalışacağım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamerlan Mesajı Göster
Arkadaşlar, forumda ve işlenen konuda yeniyim, ancak çok meraklısıyım. Burada bir arkadaşın belirttiği gibi, okudukça ve daha yeni bilgiler elde edince aşık oluyorsun bu konuya, başarılı olmak için de herhalde ilk önce aşık olmak gerekiyor. Şu anda daha çok araştırmayla meşgulüm. Yine de dayanamadım bir kova içine biraz çuruk sebze meyve koydum içine de 20 tane solucan saldım. Kafama takılan bir kaç soru var, bir acemiyi bilgilendirirseniz memnun olurum.
1. Bazı yerlerde komposto, elde edilen solucan toprağına deniliyor, forumda ise solucanlara hazırlanan yeme komposto diyor bazı arkadaşlar. Hangisi doğrudur?
2. Doğal yaşamında solucanlar 10-16 sm toprak altı derinliğinde yaşıyor. Oradaki yaşamını da tahmin ettiğim köklerle ve ya toprağa karışan yaprak dal gibi cisimlerle besleniyor. Ancak şu ana kadar solucanların canlı köklere zarar verdiğini hiç duymadım, bu da olü kökler ve yapraklar temel besin kaynakları olduğunu düşünüyorum. Sormak istediğim deney ve ya üretim yapan arkadaşlar hiç koklerden besin maddesi yapanlar var mı, varsa alınan sonuçları bizimle paylaşa ve ya kıyaslaya bilirlermi diğer besin maddelerine göre?
3. Bazı kaynaklarda, hazırlanan solucan "maması" özel kaplarda ısıtılırsa daha kısa sürede mama haline geliyor. Sorum bu konuyla lgili, uzun süre bekleyip doğal şartlarda hazırlanması mı daha faydalı mamanın, yoksa ısıtmayla mı daha faydalı? Ekonomik açısından ısıtma daha faydalıysa, mama bazı faydalı özeliklerini kaybetmiyormu, buda üretilen toprağın kalitesini düşürmüyormu?
4. Mamayı sadece bir çeşit atıktan deneyen var mı, mesela bir kapta muz maması, bir kapta elma maması, başka bir kapta patates maması hazırlayıp, karıştırmadan ayrı ayrı solucanlara veren var mı ve neticeleri gözleyen oldu mu hiç? Olduysa hangi tür mamayı daha çok seviyor solucanlar fark eden varsa bizimle paylaşabilirmi?
Umarım fazla sıkmadım sorularımla.
Merhaba Tamerlan sorularınızı sırası ile cevaplamaya çalışacağım

1. Komposto deyimi kişiden kişiye değişir ama komposto solucana verilen karışıma denilir.Bitmiş yani gübre halindeki çıktıya vermikompost denir.

2.Solucanlar ağız yapısı ve sindirim sistemi gereğim sadece çürümüş,veya akışkan haldeki asidik değeri düşük olan besinleri tüketirler.Sanırım sormak istediğiniz kök bitkilerinin çürüğünü atık olarak kullanan varmı.Eğer sorunz bu ise ben biçok kök bitkisini kullandım diğer çürümüş atıklara oranla extra bir katkı veya fark göremedim

3. Isıl işlem uygulaması yemek pişirmede olduğu gibi pişirilen maddenin daha kısa sürede çürümesini olumlu etkiler ama şart değildir.Çünkü ısıl işlemde amaç maddenin ayrıştırılmasıdır bir çeşit ufalama işlemi diyebilirsiniz.Isıtmak yerine vereceğiniz karışımı olabildiğince ufalamaya özen gösterin.Bunun dışında bu süreci hızlandıracak daha kolay yollarda mevcut tabi bunu zamanla tecrübe ile edinebilirsiniz.

4.Öncelikleyadığınız bütün besinleri kullandım fakat bunları tek tek farklı kutularda kullanılması solucan sağlığı açısından tehlikeli, zaten böyle bir şeyi deneyecek olursanız solucanların atığı terk ettiğini göreceksiniz, ayrıca birçok kişinin yaptığı bi hata var sadece atık ile solucanları besleyemezsiniz bir süre sonra ölürler.Çünkü doğası gereği bir miktar toprak ve bazı hayvanların ( inek,at) gübreleri belirli ölcüde ilave edilmesi gerekir.

Bu işte ticari çapta üretim gerçekleştirmekteyim şuanda ar-ge çalışmaları gerçekleştiriyorum.

Konu ile ilgili kullanma klavuzu niteliği taşıyabilecek bi site var linkte solucan gübresinin küçük çaplı üretimini anlatan bir makale var geriye kalan bilgileri alabilirsiniz.

Solucan Gübresi ve Solucanlı Kompost Kutusu (Vermikompost)

Ayazkızı beğendi.
Vermicompost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 08:25   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
s.a. arkadaşlar,bu satılan solucanlarla ineklerin gübrelerinin içinden çıkan solucanlar aynı mı yoksa farklı tip solucanlarmı acaba? ben 100 kadar inek gübresinin arasından solucan topladım renkleride kırmızıya yakın ve çok hareketliler kırmızı solucan dedikleri yoksa bu mudur?

arif01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 13:52   #72
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
as,Kırmızı kalifornia solucanı tam da sizin bulduğunuz solucanlardır.

taha99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 20:32   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
selam arkadaşlar, 40*30 cm2 ve 30 cm derinlikteki alanda 3000 solucan nüfusu kalabalık mı yoksa uygunmudur?

arif01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 19:15   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kardelen3 Mesajı Göster
ceviz fidanlarınız hayırlı olsun. fidanlarınızın diplerine hayvan gübresi koyarak maltlama yapabilirsiniz. birde üzerine EM1 dediğimiz yararlı micro organizma karışımından dökerek. hem solucanlar için yatak hazırlamış olursunuz. hemde EM1 faaliyetlerine devam eder. çevrenizde bildiğimiz kiremit veya tuğla tozundan bulabilirsiniz. bunu fidanların diplerine azar azar karıştırın. ceviz vermeyen ağaca bile meyve yaptırıyormuş. bunu uygulayan bir arkadaşım söylemişti...
sn.kardelen3, bende ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum bu yazınız ilgimi çekti yalnız; kiremit veya tuğla tozundan bulabilirsiniz.bunu fidanların diplerine azar azar karıştırın..ben bu kısmı pek anlayamadım biraz açarmısınız

bunu uygulayan arkadaşınız acaba rica etsek ceviz sayfasında tecrübelerini bizimle paylaşabilir mi..

teşekkürler..

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 12:12   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2013
solucan

mrblarr..çukurova ve çevresindee gübre üretenn yerler var mı acabaa ?? bi bilginiz var mıı ?? ******..

betül.11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 21:02   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
sayın betül.11 yazım kurallarına dikkat etmenizi öneririm

(*** değil merhaba gibi)

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2013, 21:39   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2012
Merhaba;
Öncelikle burada bilgisini hiç çekinmeden paylaşan tüm üyelere teşekkür ederim.
Vermikompost'un anlattıklarını ve verdiği adreste yazanları dikkatle okudum. Solucan gübresi konusu ilgimi çekiyor çünkü; 1200 adet 1 yaşında zeytin ağacım var, hem bu zeytinliği organik olarak sürdürmek için hemde belki (olursa) ticari yetiştiricilik ve üretim yapmak amacını güdüyorum. En başta anlamadığım konu başlıkları;
1- Solucanları dağda bayırda gezerek, toprağı eşeleyerek hemen her yerde buluyoruz ama her tür olmuyor? Vermi kompost Eisenia fetida, Eisenia andrei ve Eisenia hortensis demiş
2- Yiyeceğini ipek böceğinin önüne dut yaprağı koyar gibi vermiyor önce onları uygun koşullarda çürütüp karıştırıyoruz?
3- Sinekten böcekten koruyoruz. Bunun için organik zehirler kullanmıyoruz?
4- Humik asit ve Leonardit kullanıyoruz, ne zaman nasıl anlamadım?
5- Toprak kullanmıyor, solucanları direk yaptığımız kompost üstüne bırakıyoruz?
6- Bu canlı yumurtluyor ama biz bu canlının gübresini aldığımızdan yumurtalar kaybolup gidiyor? Kuş yumurtası kadar büyük değildir yumurtalar herhalde!

Paylaşımlarınızın devamını diler konuya katkısı olan herkese teşekkür ederim.

sezik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 08:07   #78
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Sezik bidiğim kadarı ile sorularına tek tek cevap vermeye çalışacağım.
1-Gübre için tercih ettiğimiz solucan türü toprak solucanları değil gübre solucanları ki büyükbaş hayvan gübresinde dilediğin kadarını bulabilirsin.
2-Solucanların dişleri olmadığından emerek beslendiklerinden çürümüş malzeme gübre tüketmektedirler.
3-Korumak zor iş değil.
4-nem oranı çok olduğunda leonardit ekleyerek nemi ayarlayabilir gübreye katkı vermiş oluruz
5-Amatörler için evsel atıklar kullanılsa da ticari düşünüldüğünde veya yuksek verim için büyükbaş hayvan gübresi yedirmek mantıklı
6-Yumurta o kadar bol olurki gübreye karısıp gidene üzülmessin.

Ayazkızı, mrduran ve sezik beğendi.
taha99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 20:24   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2013
arkadaşlar ben siteye yenı katıldım hepınıze hayırlı gunler ben solucan gubresı uretmek istiyorum bunu profesyonel olarak yapmak istiyorum bu konuda uzman bır arkadaşın fıkırlerını almak istiyorum siteye her zaman fırsat bulamam bana çağrı atarsa sevınırım 0532 691 11 45

vebs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 17:56   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2013
arkadaşlar ben vedat istanbulda solucan gubresı yapan veya isatanbula yakın bır ilde yapan bır arakadaşımız varsa tesısını gormek isterım bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevınırım cıddı yatırım duşunuyorum *** 0532 691 11 45

vebs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 19:02   #81
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİM SİSTEMLERİ

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİM SİSTEMLERİ | Solucan Gübresi

mrduran beğendi.
Eski 03-02-2013, 19:22   #82
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koksalgenc Mesajı Göster

Teşekkürler
KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCANI SATIŞINA BAŞLADIK!!!

Eski 04-02-2013, 01:22   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2013
Selamın aleyküm. Oncelikle herkese Merhaba ben bu sitede yeniyim bizim solucanları başka bir kaba aktarmak istedim elimede bir yerden kuru inek gübresi geçti bir yıllık falan bu tezegi su ile ıslattim 500 kadar solucanları kabın içine bıraktım 2 gun sonra bir baktım ki 50 kadar solucan kalmış onlarda can çekişiyor hemen başka bir kaba aldım onlarında yaşayacaklarini zannediyorum Allah tan elimdeki bütün solucanlara tezek vermemişim. Sizler benden daha tecrübelisiniz saygılar

reis82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 12:14   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Tezek dediğiniz kimyasal olarak gübrenin ne hale gelmiş halidir bilemem.Yanlız içerisinde solucan barınan gübreyi plastik kablara aldığımda hızla solucan gübresine dönüştüğüne şahid oldum defalarca.

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 17:26   #85
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Merhaba bu konu cok ilgimi çekiyor fakat çokda karışık geliyor. Ben bahcemde bir cukurun Iiçinde deneme yapmak istiyorum. Çukurun içine ilkõnce dal ve kagit parcalari koyucam bu yatak olucak uzerine ev atklari koyucam sonrasinda toprakla kapaticam ve siksik nemli tutmak amaciyla sulucam. Peki bu cukurune zaman acicam, uzerlerini nekadar kapaticam? **** elimde küçük bir akvaryum var onun içinde denemem benim için daha uygunmu olur? Beni yõnlendirebilirseniz çok sevinirim.

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 16:40   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Bazı cevapları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
Solucan sepeti (worm bin) ve solucan kuyusu uygulamaları

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 11:56   #87
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Solucan gübresi ilk hasat

Sonbaharda başlamıştım.Altı ay sonunda ilk deneme pekte başarısız değil gibi

Eklenen Resimler

Boska ve Ayazkızı beğendi.
ssengoren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 11:59   #88
Ağaçsever

zeminde küçük bir tepsi olsaymış sıvı akıp gitmezmiş.Yinede bir avuçta olsa elde ettim.Önayak olanlara teşekkürler...Tavukları yanlışlıkla eklemişim

Eklenen Resimler

Boska ve Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen ssengoren : 17-03-2013 saat 12:01 Neden: imla hatası
Eski 17-03-2013, 16:08   #89
Ağaçsever

Boska's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Sn. ssengoren,
Kaç solucanla başlamıştınız üretime?

Boska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 17:34   #90
Ağaçsever

Sn Boska; bahçeden rastgele topladığım 60-70 tane civarındadır.Halen saksı değiştirir veya toprağı herhangi bir şey için eşelerken bulduğum solucanların büyüklerini alıp diğerlerinin yanına koyuyorum. Ayrıca su kovası büyüklüğündeki büyükçe bir plastik üretim saksısında solucan bakmaktayım.Oradaki sonuç daha olumlu gibi.Haftaya ayrıntılı fotoğraflarını çekip yayınlamayı düşünüyorum...Kolay gelsin.

Düzenleyen ssengoren : 17-03-2013 saat 17:34 Neden: imla hatası

Etiketler
organik güre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu, vermicompost

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024