agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2011, 17:43   #31
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Tabi ki azaltmaz. Zaten demek istediğim de böyle olaylar gerçekleşince kıymete biniyor normalde hiç ilgilenilmiyor bu türlerle

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2011, 01:50   #32
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim37 Mesajı Göster
Arda bu ters lale türünün sadece Erzurum'un Karayazı ilçesinde olduğu bilgisi doğru değil. Ayrıca sadece 57 adet olduğuda doğru değil. Bunları önceden kim saymış. Geri dönüp tekrar saymışmı. Bu sayan arkadaş Doğu Anadolu'da hangi dağları incelemiş. Hatta o bölgeye rahatça gidip dağlarda gezebiliyormu onuda bilemiyorum! Eğer bahsedilen ters lale F. michailovskyi ise (ben ondan da emin değilim zira fotoğraf bir siteden indirilmiş) Bu ters lale Erzincan, Ağrı, Kars ve Van'da bulunuyor. Evet dediğin gibi çekilmiş fotoğraflarıda var. Elbette bu türün başka yerlerde var olması konunun önemini azaltmaz. Bir şekilde arz ve talebin karşılanması gerekir. Aksi halde bu türlerin üzerindeki baskı azalmaz.
Sn İbrahim 37 ve sn Kharel., Konuya katkısı olur düşüncesiyle yazıyorum. Önce şu bilgiyi vereyim: Türkiye nin en büyük Geofit bahçesi Yalova Araştırma Enstitüsünde kuruluyor. Oldukça kapsamlı ve iddialı bir proje ve TÜBİTAK tarafından destekleniyor.

Proje Sn Erdal Kaya tarafından hazırlandı ve onlarca kişi işbirliği halinde bir program çercevesinde konuyu götürüyorlar. Diğer taraftan yaklaşık 5-6 yıldır, Araştırmacı arkadaşlar yılda 100 bin km. den fazla yol yapıp Türkiyenin dağlarını tarıyorlar. Erdal kaya erzurumlu ve o lalelerin orada bir yerlerden. Ve o ters laleleri o saymış ve " İn Sitü" (yani yerinde muhafaza ) şeklinde korunmasına karar vermişler ama muhafaza edememişler. Elin oğlu almış sökmüş??
Neden in sitü muhafaza derseniz sanırım kendi ekolojisini yaratamayıp kaybolmasından (Yok olmasından) çekinmiş olabilirler.

Bu toplama konusu önce Şakayık (Paeonia) ile başladı, (2004 cıvarında) Türkiyedeki şakayık türleri toplandı ve muhafaza ediliyor. Geofit projesi, şakayık projesinde elde edilen bilgilerin de ışığı ile detaylı hazırlandı ve çalışmalar yürüyor. Çalışmalar hem toplama, hem çoğaltma, hem melezleme vs. bazında yürüyor. Şu anda hangi gefit türleri, Türkiyenin neresinde bulunuyor ? bilgisi var, mevcut. Alliumlari irisler, Liliumlar, Fritillaria Sümbül vs. türler üzerinde sanırım toplama işleri bitti veya az kaldı.

Siz konu ile ilgileniyorsunuz, Erdal bey ile irtibat kurabilirseniz veya Enstitüyü ziyaret ederek bazı bilgilere erişebilirsiniz kanısındayım. Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 14:53   #33
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
''Dünyada ve Türkiye'de çiçek soğanları sektörünün durumu'' üzerine güzel bir araştırma:

http://www.batem.gov.tr/yayinlar/bil...icek_sogan.pdf

Bir tarım ülkesi olan ülkemizin bu sektördeki hazin durumunu görebilirsiniz..İlk 10' da bile değiliz..En güzel becerdiğimiz şey, doğanın ülkemize bahşettiği endemik soğanları söküp söküp satmak..

Müthiş potansiyeli olan bir sektör..ama...

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2012, 16:22   #34
Ağaç Dostu.

Adamlar Çiçek ve çiçek soğanı ile ilgili hem ıslah hem üretim çalışmalarına 1800 lerde başlamışlar, Biz 1990 lı yıllarda Çiçektir-Lüküs! dür olmasa da olur demişiz?!! Yıllarca bu olguyu kıramamışız. Sektörü Nasıl geliştirelimki???

Eski 04-03-2012, 12:31   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim37 Mesajı Göster
******* 57 yi 5 yıl içinde 5700 e çıkarmak ******* çok kolay iş. Ancak burdaki konu ben yapamıyorum. Öyleyse başkalarıda yapmasın demeye geliyor.
Ayrıca nedense bu bitkiler yabancıların eline geçince altın oluyor. Oysa bunlar bize göre ise sıradan ot gibidir. O botnik hırsızı olmasaydı bu güzelim ters laleyi görme şansımız bile olmayacaktı!.
Altın ancak sarrafın elinde iken altındır, doğadaki hali ise topraktan ibaret.
Ben sizinle aynı fikre sahip değilim sayın İbrahim37. Çünkü size örnek vereyim. Hollanda dan evde peyzaj da kullanım amaçlı ithal edilen çiçek soğanlarını ticari amaçla yetiştirip satışa çıkar bakalım satabiliyormusun? Belki Türkiye içerisinde kimse birşey demeyebilir ama ihracatına başlarsan, bunun yetiştirme patenti karşına çıkar. O bitkinin o türünün geliştirilmesine dair elinde patent yoksa uluslararası mahkemelerde yargılanırsın. Güzel Anadolumuzun, nadide çiçeklerine 5 kuruş para vermeden kaçıracaksın, sonra da bana para ile satacaksın ve üstüne üstlük benden patent ücreti isteyeceksin. Bu gün hollandanın ürettiği lalelerin hemen hemen tamamı Türkiye den kaçırılmıştır. Ama şimdi biz onlardan para ile satın aldığımız gibi, yetiştiriciliğini yapabilmek için ayrıca patent ücreti vermek durumundayız.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2012, 14:25   #36
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
Allah izin verirse ben bu işe ufak çaplı da olsa başlayacağım...

yeşillim beğendi.
bursevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2012, 17:39   #37
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Ben sizinle aynı fikre sahip değilim sayın İbrahim37. Çünkü size örnek vereyim. Hollanda dan evde peyzaj da kullanım amaçlı ithal edilen çiçek soğanlarını ticari amaçla yetiştirip satışa çıkar bakalım satabiliyormusun? Belki Türkiye içerisinde kimse birşey demeyebilir ama ihracatına başlarsan, bunun yetiştirme patenti karşına çıkar. O bitkinin o türünün geliştirilmesine dair elinde patent yoksa uluslararası mahkemelerde yargılanırsın. Güzel Anadolumuzun, nadide çiçeklerine 5 kuruş para vermeden kaçıracaksın, sonra da bana para ile satacaksın ve üstüne üstlük benden patent ücreti isteyeceksin. Bu gün hollandanın ürettiği lalelerin hemen hemen tamamı Türkiye den kaçırılmıştır. Ama şimdi biz onlardan para ile satın aldığımız gibi, yetiştiriciliğini yapabilmek için ayrıca patent ücreti vermek durumundayız.
Bu tartışmada bazı konuları biraz açıklamak istiyorum.

1. Türkiye de süs bitkileri genelinde pek çok şey değişti. Çok değil 1970 lerde süs bitkisi deyince Tarım bakanlığı sadece "İhraç edilen doğal çiçek soğanları" nı anlardı. Çiçek Lüx sınıfına girerdi. 1985 yılında ilk çiçek ihraç edilince (1 milyon $) aaaa! Çiçek satılıyormuş !! oldular. Şimdi süs bitkileri (geneli) ihracatı yaklaşık 100 milyon $ cıvarında .

2. 57 soğan meselesine gelince: Evet sn Erdal Kaya (Erzurumlu ve o köyden) o fritillaria türünü orada görmüş ve saymış ve yerinde muhafaza etmek (insitü) istemiştir. Başka yerlerde de o tür elbetteki var olabilir. Erdal arkadaşım Türkiyenin dağlarında yılda 100 000 km. gezmektedir. Evet gezebilmektedir.

Dolayısıyla şu anda Yalova araştırmada Geofit projesi TUBİTAK desteği ile yürümektedir ve tüm geofit türleri Yalovada toplanmaktadır. Bunlara Fritillaria da dahildir. Kısaca, Süs bitkilerine bakış açısı önemli ölçüde değişmektedir.

3. Sn wellness in bahsettiği Hollanda da her soğanı (aslında hiçbir bitkiyi) alıp, üretip satamazsınız. Çünkü, her bitki tür ve çeşit bazında PATENT almıştır. Türkiyede ki gibi yeni ıslah edilmiş bir çok güzel çiçeği (Gül, frezya, Lale, şebboy vb ) 100 tane alıp binlerce üretip satamazsınız.

Aynı zamanda bu soğanlı bitkileri çok miktarda üretmeye de teknik olanaklarınız yetmez. Çünkü bir soğanlı bitki önce soğanı üretilir- Depolanır ve programlanır ve sonunda sera veya bahçede çiçeği için dikilir. Hollanda da bu işler tümüyle mekanize olmuştur. Yani 100 dönüm alandaki soğanları, 1 günde dikebilir veya sökebilir ler.

Türkiye den götürdükleri bitki türlerinin çoğunu da ISLAH materyali olarak kullanırlar. Yani birebir üretip çoğaltmazlar. Yozlaşmaya başlamış olan çeşitlere yeni kan, yeni gen aktarmakta kullanırlar. Özellikle bu durum İRİS türlerinde vardır. Bizim dağlarımızdaki lale türleri kimbilir kaç nesil değişmiştir ve yeni genler ile yeni çeşitler elde edilmiştir. Örneğin Tulipa turkestanica türü Darwin melezi lalerde "Parlak kırmızı rengi " için kullanılmış ve kırmızı lalelerde ebeveyn (ata) olmuştur. Yanılmıyorsam böyledir.

Görülüyor ki olay doğadan sökelim, çoğaltalım satalım şeklinde çok basit DEĞİLDİR.!!

Hadi kolay gelsin.

Eski 04-03-2012, 19:05   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Kâmil Bey, tüm yazınızın altına imzamı atarım ve hepsi de doğru. Ben çok fazla işin detayına girmek istemedim aslında. Ancak benim bahsetmek istediğim şey aslında şuydu. Hollanda bu damızlık soğanların kaçta kaçını izin alarak Türkiye' den götürmüş. Bu damızlık soğanlar için Türkiye' ye ne kadar para ödemiş. Sonuçta durum sadece lale ile de sınırlı değil. Bir çok soğanlı ya da soğansız damızlık bitkinin Tohumu ya da soğanı kaçak yollar ile Türkiye' den çalınmış. Benim söylemek istediğim asıl budur.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 17:23   #39
Ağaç Dostu.

Bu noktada hemfikiriz. İzinli olanlar Ticareti, dolayısıyla ihracatına izin verilen, ihraç edilen türler. hatırladığım kadarıyla: Galanthus, eranthis, anemon blanda, Fritillaria, Leukojum, Kara çiğdem, bazı Cyclamen türleri (C. neopolitanum vb.)

Tabi bunların dışında kaçak kazı ve sökümler var. Bu yalnız Hollandalı değil, diğer ülkelerin botanikçileri de var. Kanada dahil. Bunlar bir şekilde gümrükte yakalanıyor veya geçiyorlar. Kazarken yakalnırlarsa işleri daha da zor. Ama bütün dağları polisiye önlemlerle korumak da mümkün değil .

Eski 30-11-2012, 12:28   #40
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Konu enine boyuna incelenecek kadar önemli. Ama ne yazık ki Türkiye'de olay sadece 'yasak' kısmıyla ilgi çekiyor. Doğada , yalnızca fotoğrafını çekeni bile sınır dışı ediyoruz.
Şimdi şöyle düşünün, Taşköprü'de çuvallar dolusu satışı yapılan salep yumrusunu siz yurt dışına tane ile satamıyorsunuz. Adamlar sırtını mevzuata dayamış halde tonu birkaç liraya salep yumrusu satıyor, neymiş kontrollü olarak sökülüyormuş. Neden aynı köylüye bunun tanesini 1 $ satmanın yolu açılmıyor?

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 18:23   #41
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Konu enine boyuna incelenecek kadar önemli. Ama ne yazık ki Türkiye'de olay sadece 'yasak' kısmıyla ilgi çekiyor. Doğada , yalnızca fotoğrafını çekeni bile sınır dışı ediyoruz.
Şimdi şöyle düşünün, [B][/Taşköprü'de çuvallar dolusu satışı yapılan salep yumrusunu siz yurt dışına tane ile satamıyorsunuz.B] Adamlar sırtını mevzuata dayamış halde tonu birkaç liraya salep yumrusu satıyor, neymiş kontrollü olarak sökülüyormuş. Neden aynı köylüye bunun tanesini 1 $ satmanın yolu açılmıyor?
Sn Tabus., Konuyla ne kadar ilgilisiniz? bilmiyorum ama konunun anlaşılmasını kolaylaştırmak için, bildiklerim dahilinde biraz açıklık getirmek istiyorum.

Önce, doğal çiçek soğanları dışarıya kilo ile satılmıyor, ancak toplayıcı köylülerden kilo ile satın alınıyor, depolarda işlenip paketlenip adet üzerinden ihraç ediliyor.

Diğer taraftan önüne gelen herkes gidip doğadan kazıp kazıp satmaya kalkışmasın diye de bazı prosüdürler uygulanıyor, yönetmelikler ile sökme ve satışı kontrol altına alınmaya çalışılıyor, ama ne kadar başarılı olunuyor? İşte bu nokta tartışmalı..Ben de işin kontrol altında yapılmasından yanayım.

Doğal soğanların ihracatı için 4-5 firma , yönetmeliklerle açıklanan gerekli koşullara sahip ve doğanın iyice tahrip edilip talan edilmesini önlemek amacıyla bu firmaların çoğalması da istenmiyor. Bunların kontrolunu de Tarım bakanlığı ve oluşturulan Teknik Komite yapıyor.

Doğadan sökme zamanları, sökülecek Tür ler ve türlere göre söküm ve ihraç edilecek edilecek miktarlar ADET olarak, bu komite tarafından her yıl belirleniyor ve söküm-satış buna göre yapılıyor.

Bildiğiniz gibi Türkiye miz bir Endemik bitkiler cenneti. Bu endemik bitki türlerinin bir kısmı insitü (Yerinde korunan) türlerden olup bunların sökülmesi ve zarar görmesi kesinlikle YASAK..Ama gelen yabancıları pek çoğu da bilerek veya bilmeyerek bunlara zarar veriyor (Resim çekmekle kalmıyor bunları söküp arka cebine atarak memleketine götürmeye çalışıyor.) İşte bu noktada YASAK kavramı devreye giriyor.

Türkiye deki doğal çiçek soğanları (Gefitler) ile ilgili önemli çalışmalar ve projeler yürütüldüğünü de burada belirtmek istiyorum.

konuya biraz açıklık getirir düşüncesiyle bu mesajı yazdım. Umarım ilgilenenlere yararlı olur. Kolay gelsin.

Lilium beğendi.
Eski 03-12-2012, 15:45   #42
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Sn kgursan,
Yazdıklarınıza katılmıyor değilim.Ben konunun başka cephesine işaret etmeye çalıştım.
Konuya sizin açınızdan değil de bir de benim anlattığım yönde bakın lütfen.
Bir defa bitkilerin floranın tahribi denince sadece denetimsiz söküm gelmesin.Denetimsiz sökümden daha tehlikeli boyutlar var:Aşırı otlatma,tarla açma..
Hadi bunları da geçelim vede benim senaryoma bakalım.
Orman köylüsü çocuk, çevresindeki doğaya sahip çıksın diye beklerseniz zor..Ama tanesi 1$ dedim ya, fiyatla internet yoluyla salepti vs yasak olanları satmayı öğrense kötü mü olur? Devir , yasaklamayla bir yere varılamadığının aşikar olduğunu gösteriyor.
Evet doğadan denetimli toplandığı söylenen geofitler de dahil yumru vs ihracatı halen de devam ediyor. Unutmayalım ki bunlar aynı zamanda doğal druglardır.
Sonuçta ihracat yetkisi almış olanlara karşı değilim. Denetime inanmıyorum. Orman köylüsünü ormanı vs koruma adı altında yapılan yasaklamaların tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa ormandan bir saksılık toprak almak bile yasak..Buna ne denir?
Umarım meramımı doğru anlatmışımdır.

Eski 03-12-2012, 18:27   #43
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orman köylüsü çocuk, çevresindeki doğaya sahip çıksın diye beklerseniz zor..Ama tanesi 1$ dedim ya, fiyatla internet yoluyla salepti vs yasak olanları satmayı öğrense kötü mü olur? .
..Çocuklar kardelenler ile objektiflere poz verirken yaptıkları açıklama da “Bu kardelenler bilinçsiz toplanıyormuş.Sizler bizim yerimize sahip çıkın ki kardelenler tükenmesin diyerek yetkililerden yardım istediler”.İbradı ilçesinde Nisan ayının ilk haftasında kardelen festivali yapılarak kaçak söküm yapılmasının önlenmesi yapılmakta ve kardelenler doğada doğa severlere tabiatta canlı olarak görmeleri sağlanıyor.

İBRADI GAZETESİ.COM: İbradı da kardelenler karsız açtı

...Söküm işlemleri, Akseki Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri denetiminde yapılıyor. Göçerlerden kardelen soğanlarını alan ihracatçı firma yetkilileri kardelen soğanlarını elekle eleyip 4 santimetre ve üzerindeki kardelen soğanlarını alıyor. Elek altlarını ise yeniden doğa ile buluşturuyorlar. İhracatçı firmaların Orman İşletme Müdürlüğüne topladıkları kardelen soğanının bir kilogramı için 42 kuruş ödeyecekleri kaydedildi.

http://www.haberler.com/kardelen-sog...715356-haberi/

Şimdiki çocuklar biraz daha bilinçli galiba...Köylümüz bu doğal nimetlerden hakettiği gibi kazanabiliyorsa çevre bilinci de gelişir, yağma da, kaçak söküm de azalır..
Ama yukarıdaki alıntı haberde bir kilo soğana 42 kuruş ödeniyorsa, bu biraz komik olur..
Acaba ihracat firmaları yurtdışına kaça satıyor bunları..
Yine sömürü var bu işte..Köylüler ergeç bu aracıları ortadan kaldırmak ve pastadan daha çok almak zorunda..

Kardelenin kurtuluşu için en büyük mücadele verenlerin başında merhum Bület Ecevit gelir..

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=362810

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 10:08   #44
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Evet ya..
''Elek altlarını ise yeniden doğa ile buluşturuyorlar..'' inanıyor musunuz? Keşke söktükleri yere götürüp dökseler; o bile yok..
Son sorum şu: İhracatçının kiloyla, tonla sattığını sen, ben, köylü çocuğu, neden tane ile satmasın, satmayalım? Dün olmayan imkan bu gün var..

Eski 04-12-2012, 20:50   #45
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Evet ya..
''Elek altlarını ise yeniden doğa ile buluşturuyorlar..'' inanıyor musunuz? Keşke söktükleri yere götürüp dökseler;
Son sorum şu: İhracatçının kiloyla, tonla sattığını sen, ben, köylü çocuğu, neden tane ile satmasın, satmayalım? Dün olmayan imkan bu gün var..
Sn Tabus., Elek altı soğan meselesi yıllardır kanayan bir yaradır. Bir zamanlar elek altı soğanları üretimde kullanıyoruz dediler ve milyonlarca evet milyonlarca küçük soğan toplandı, elek altı olarak dağdaki tarlalara serpildi "Bak burada kardelen soğanı üretiyorum??!!" dendi yetkililer aldatıldı. Dikilen soğanların sayısal olarak ancak %5-10 kadarı büyüyebildi diğerleri telef olup gitti.

Sözüm ona üretim yapılacak ve bir daha dağdan sökülmeyecekti?!!. Buna göre ihracat kotaları artırıldı. Normal sökümde 100 yılı aşkın bir zamandır yılda 8-10 milyon adet sökülen galanthus soğanı o yıllarda (1980-90 arası) 35-40 milyon adetlere çıkarıldı. Neymiş üretiyorlarmış!!

Bakanlıktaki bir toplantıda galanthus üretimi yapmanın tahribatı artırdığını ve milyonlarca yavru soğanın telef olduğunu söylediğim zaman herkes bana kötü gözle baktığını hiç unutmam.

Dumlugöze vs. de köylünün üretim yapması teşvik edildi ama sonuç yok tabii.

Benim anlatmaya çalıştığım gerçek şuydu: Üretim yapacağız diye ihracatçı küçük-büyük tüm soğanı satın alıyor. Diyelim ki 10 ton aldı. köylüye parasını ödüyor, köylü de seçmeden getiriyor. Elekten geçince ağırlık olarak % 50 si elek altı oluyor (çevresi 1/2, 2/3, 3/4vb) çevresi 5/6 cm üzeri ihracata gidiyor.

Şimdi işin püf noktası şu: Kilo olarak baktığınızda zarar görünmüyor. örneğin 5 ton soğan diktik 2 yıl sonra 6 ton soğan aldık ve elek altını değerlendirdik. diyorlar. Ama gerçek şu. Elek altı soğaanlardan 1 kg içinde 2000-3000 adet soğan var. ihraç edilen iri boy soğanlarda 1 kg. içinde 700 adet soğan olur. Biraz küçük boylarda bu 900 adet civarında olur.

Hesap: Dikilen soğan 5ton (5000kg) adet olarak 5000 x3000 = 15 milyon adet. Elde edilen iri soğan 4-6 ton( 5000 kg) 5000 x 700 adet = 3 500 000 (3,5 milyon adet) Üretim yapmanın bedeli 5 ton ekilirse 11,5 milyon adet telef olmuş soğan. şimdi 1985 li yıllarda bu şekilde ekilen ve telef olan soğan miktarı : 47 ton-ile 70 ton arasında olduğunu biliyorum.

Sonuç: 100 milyonlarca yavru soğan toprağından koparılıp telef edilmiştir.

Oysa yapılması gereken çok basit di:

1.Galanthus soğanı üretimi yapılmasın,
2.Her yıl doğadan kontenjanla 8-10 milyon adet soğan sökümüne izin verilsin (pazarı kaybetmemek için) ve
3.Sökülen soğanların elek altı sıkı kontrol edilerek % 10 dan fazlasına ceza kesilsin.

Bu durumda tüccar almadığı için köylü küçük soğanı toplamayacak gerekirse üzerini toprak örterek yerinde dikecek, yavrular yerinde rahat büyüyecek ve telefat az olacak ve sürdürülebilir bir durum olacaktı. Çünkü o dağlardan 150 yıldır galanthus soğanı sökülüp ihraç edilmektedir.

Biraz uzun oldu. Yaram deşildi.Sizleri de GALANTHUS gerçeği ile üzdüğüm için kusura bakmayın . Kolay gelsin.

Lilium beğendi.
Eski 05-12-2012, 11:34   #46
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Sn kgursan,
Sizi çok iyi anlıyorum. Aslında şikayet ettiğimiz aynı şey. Belki çözümünde farklılaşıyoruz. O da sanırım aynı başlık altında farklı yönlerden oluyor. Ben salep 'orchid' diyorum, siz galanthus diyorsunuz . Evet ikisi de soğan ama belli ki sorunları aynı değil. Sizin gördüğünüz ve benim gördüğüm şurada birleşiyor. 'Birileri dama çıkmış, merdiveni de çekmiş ki başka kimse çıkmasın' Sonra da ilmi çözümler aranıyor. Sonuç bütün dünyada aynı. Doğal çiçek soğanları denetimsiz sökülmesin. Peki ben nasıl yetiştireceğim?
Sen orman köylüsüne her türlü yasağı koy ama denetleme..Yasağı kim dinler. Orman köylüsü bu yasaklar içinde nasıl yaşasın? Hadi çözüm bul denince kesimden ucuz satın alma hakkı tanı..Yani her türlü kaçağa göz yum..
Benim baktığım açı bu. Orman köylüsü örneğin galanthus soğanını veya orchid yumrusunu tane ile yurtdışına internet yoluyla satabilse, büyük şirketler de kendi üretimlerini yapmayı öğrenmek zorunda kalır ki zaten bu da yerinde oldukça kolaydır. Devir değişiyor ama mevzuat hazretleri ve kafa aynı..
Dertlerimiz aynı..
Hepimize kolay gelsin.

Eski 23-10-2013, 00:11   #47
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bülent Baştürk Mesajı Göster
"Çiçeğin son kalan 57 adet soğanını yurt dışına götürmeye çalışan 2 Hollandalı yakalandı.

Dünyada sadece Erzurum Karayazı'da yetişen bir tür ters lale olan çiçeğin son kalan 57 adet soğanını sökerek yurt dışına götürmeye çalışan 2 Hollandalı, Kapıkule Sınır Kapısı'nda yakalandı. Hollandalıların kullandıkları araçta yapılan aramada çoğu endemik 160 türe ait 5 bin 236 adet bitki tohumu, bitki kökü ve fidesi ele geçirildi."
Haberin gözden kaçan kısmı son 57 rakamında. Son 57 kalana kadar biz Türkiye C. yetkilileri ve yurttaşlarının konudan habersiz oluşumuz. Anladığım kadarı ile işin ehli bir seracının 57 yi 5700 yapması çooook zor bir iş değil.
Evet,sayı neredeyse yok olana kadar , birileri onu söküp kaçırmaya çalışana kadar herkes uyuyor.Birde verilecek cezaya bak 6 aydan 2 yıla kadar hapis verilebilir ve yargılanmak üzere serbest bırak sonra adamlar yallah deyip kaçsın yaptıkları yanlarına kar kalsın.İşte bu mantıkla ne bitki korunur ülkede nede yasakları umursar insanlar verilecekse ciddi yasaklar verilsin.Hele yabancı ülkeden gelip bizim bir adet bitkimizi kaçırmaya çalışana 10 yıl cezayı sallayın,100 binden aşağı olmamak üzere para cezasını kesin bakalım bir daha bizim ülkemize gelip te bitki kaçırmaya kalkarlar mı ?

tabus beğendi.

Düzenleyen celalim01 : 20-05-2017 saat 10:35
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 23:38   #48
Ağaç Dostu.

Arkadaşlar., Daha önceki mesajlarda bahsettiğim "Türkiyenin Gefitleri" ni toplayan gefit bahçesi Dün (19 Aralık 2014 ) de Tarım Bakanı tarafından açıldı, ilgililerin, bilim insanlarının hizmetine sunuldu.

Burada Anadolunun muhtelif yörelerinden 350 000 km. yol katederek toplanmış binlerce bitki muhafaza altına alındı. Yapılan 2500 m2 lik tam iklim kontrollü serada ( soğuk yayla bitkileri alpin serasında, sıcak iklim bitkileri ılık serada ve her bitki türü için uygun sıcaklık koşullarında yetiştirilecek.

Bu konuda Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü çok önemli bir hizmet yaptı. Projeyi yürüten Sn. Erdal Kaya başta olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum.

Baharda, şakayık zamanı(Nisan-Mayıs ) veya mart da Burasını görelim, Geofitler konusunda bilgimiz genişlesin, Size bahçede Mangal ateşi de yakarım kendi sucuğunuzu pişirirsiniz, yanına Bulgur pilavı kemal paşa tatlısı da oldumu işlem tamam olur. Elbette 2014 Merlot üzümünden yapılmış kolamızı !! da tatma olanağı buluruz.

Eklenen Resimler

tabus, YeniGine, Muda ve 1 kişi beğendi.
Eski 20-12-2014, 23:52   #49
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Ne kadar güzeldi ne kadar. Sayın kgursan inşallah tekrar nasip olsun.

Name:  378863d1363456898-buyrun-sofra-hazir.jpg
Views: 841
Size:  39.2 KB

pria, Muda ve Milla beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 23:56   #50
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın kgursan tabi ki konuyla ilgisi yok (İnşallah Sayın sevgili malina kızmaz) ama siz işte tekrar bahçeme, sucuk-ekmek, bulgur pilavı deyince ben dee paylaşamadan geçemedim.

Name:  378865d1363456964-cok-acikmisiz.jpg
Views: 889
Size:  42.4 KB

pria, Muda ve Milla beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 21:17   #51
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
benim okulumun yakınında yabani orkide olduğunu düşündüğüm bir çiçek var. nasıl çoğaltabiliriz? tohumu olmuyormu? yakınında yöresinde başka varmı bilmiyorum ama ben 1 tane görmüştüm geçen sene farketmiştim. acaba bu konuda bir uzmana ulaşsam da onlar mı koruma altına alsalar?

tabus ve Muda beğendi.
saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 13:28   #52
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
benim okulumun yakınında yabani orkide olduğunu düşündüğüm bir çiçek var. nasıl çoğaltabiliriz? tohumu olmuyormu? yakınında yöresinde başka varmı bilmiyorum ama ben 1 tane görmüştüm geçen sene farketmiştim. acaba bu konuda bir uzmana ulaşsam da onlar mı koruma altına alsalar?
Yabani orkide dediğiniz karasal orkide, Anadolu orkidesi ise tohumdan çoğaltmanız mümkün değil. Tohum epifitik, kendine yeterli olamayan,olduğundan çimlenmesi için özel fungusa ihtiyacı vardır.

saisha ve çiğdem42 beğendi.
Eski 10-02-2015, 20:31   #53
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

anadolu orkidesi midir bilemiyorum, hatta orkide midir? ondan bile emin değilim, benziyor okideye biraz daha küçük çiçeği. bu sene tekrar açınca bir resmini çeker forumda paylaşırım, bilenler söyler... bizim bu okulun çevre düzenlenmesi için bişeyler yapıalcak. korkum o sırada hiç edilmesi sonuçta orkide olsa da olmasa da güzel bir çiçek

Eski 15-02-2015, 17:02   #54
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

bu yabani bitkinin adı nedir bölümünde resmini gördüm benim yabani orkide sandığım çiçek meğerse yabani bezelye imiş

tabus beğendi.
Eski 24-12-2017, 14:51   #55
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
TIBBİ BİTKİLER ELDEN GİDİYOR!! - 06.02.2005
Bitki casusları Anadolu’da cirit atıyor
Dev şirketlere çalışan bitki casusları, stratejik bitkilerimizi kolaylıkla yurtdışına kaçırıyor. Devlet bu konuda gümrük tedbirlerini artırıyor.
Üniversiteler - halk - güvenlik kurumları birlikte bilinçlenip mücadele etmedikçe çok şey kaybederiz.
Ama maalesef ki hiçbirimizin umurunda değil.

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2017, 15:05   #56
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Ardahan posofta binlerce salep olan bir yer keşfettim. Üretme denemesi amacıyla birkaç tane sökecektim. Ama bir de baktım ki ot biçimi nedeniyle hepsi kazınmış.

Bir habere göre, salep toplayan birisine 40000 tl ceza kesmişler. Safranboluda ise pazarda patates gibi serbestçe satılıyor. Neye göre fark ediyor anlamış değilim.

Ardahanda yolculuk yaparken başka yerlerde de bolca salep olduğunu farkettim. Altaşta yol kenarında bariz bir şekilde belli oluyorlar. En azından buradaki tarla sahipleri kendi tarlalarındaki salepleri çoğaltma ve üretme denemesi yapmalılar.

O bölgede yaşayan ilgili ve bilinçli üyeler varsa Altaş (Hanak) ve Türkgözü köyündeki (Posof) bulunan yerleri mesajla gönderebilirim.

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2024, 10:14   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2024
https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...0231226-12.htm

Mesut Temiz beğendi.
akzambak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024